عفونت‌هاي تنفسي از جمله شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني، به‌خصوص در فصول سرد سال هستند. در مواجهه با بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي و آنفلوانزا، بيماران و پزشکان موثرترين و در عين حال بي‌عارضه‌ترين روش درمان و پيشگيري را توصيه مي‌کنند. سرماخوردگي، عفونت حاد ويروسي راه‌هاي تنفسي فوقاني است که شيوع بالايي دارد و خود‌محدود‌شونده است. هر کودک (به‌خصوص در سنين 3 تا 5 سالگي) سالانه حدودا 6 تا 10 بار به سرماخوردگي مبتلا مي‌شود. سرماخوردگي در ماه‌هاي سرد سال شايع‌تر است؛ اگر چه امکان ابتلا به آن در هر زمان از سال وجود دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: سرماخوردگی, آنفلوآنزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوم مهر 1391 | لینک ثابت |


سينوزيت، يکي از پرهزينه‌ترين بيماري‌هاي غيرکشنده در دنياست. تنها در کشور آمريکا سالانه بيش از 30 ميليون آمريکايي به رينوسينوزيت مبتلا مي‌شوند که از دست رفتن بيش از 73 ميليون روز کاري را به دنبال دارد. 2 تا 10 درصد از موارد علت ابتلا به سينوزيت، باکتريايي است اما بيش از 81 درصد از بزرگسالان مبتلا به سينوزيت، تحت درمان آنتي‌بيوتيکي قرار مي‌گيرند. هم‌اکنون سينوزيت حاد پنجمين علت تجويز آنتي‌بيوتيک‌ها از سوي پزشکان است. پزشکان خانواده تلاش مي‌کنند سينوزيت ويروسي و باکتريايي را از يکديگر افتراق دهند تا مناسب‌ترين درمان را براي هر بيمار انتخاب کنند. در ماه مارس 2012 ميلادي، انجمن بيماري‌هاي عفوني آمريکا اولين دستورالعمل باليني درمان سينوزيت حاد باکتريايي را منتشر کرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: رینوسینوزیت, سینوزیت, تازه ها, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


روي(زينک)، يكي از موادمعدني ضروري براي بدن است كه در مايعات، بافت‌ها و ارگان‌ها يافت مي‌شود. مقدار نياز بزرگسالان به اين ماده معدني ضروري، روزانه 11-8 ميلي‌گرم و در کودکان 5-2 ميلي‌گرم در روز است. در دوران بارداري و شيردهي ميزان نياز به زينک افزايش مي‌يابد. زينک براي رشد طبيعي، سلامت استخوان‌ها، تنظيم خلق و خو ، تثبيت غشاي سلولي، تكثير سلول‌ها، رشد و تكامل دستگاه توليد مثل، تقويت ايمني، ‌تنظيم اشتها و حس چشايي و بويايي، تسريع التيام زخم و سلامت پوست لازم است. از آنجا که بدن قادر به ذخيره‌سازي زينک نيست، ممکن است کمبود زينک ايجاد شود. مطالعات اخير نشان داده اند که مبتلايان به جوش هاي صورت(آکنه) داراي سطح پاييني از زينک در خون هستند و دادن روزانه 200 ميلي گرم زينک گلوکونات که معادل 30 ميلي گرم زينک است مي تواندباعث بهبود عفونت جوش هاي صورت شود.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: روی, کمبود, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سارکوييدوز، بيماري التهابي است که ارگان‌هاي مختلف بدن را درگير مي‌کند و با گرانولوماتوز غيرکازئيفيه ناشي از تجمع سلول‌هاي التهابي تشخيص داده مي‌شود. در واقع، اطمينان از تشخيص صحيح سارکوييدوز اغلب به علت غيراختصاصي بودن گرانولوماتوز که ممکن است در بيماري‌هاي ديگري نظيرعفونت‌ها و بدخيمي‌ها نيز اتفاق بيفتد، امکان‌پذير نيست، بنابراين براي تشخيص قطعي اين بيماري درگيري دو يا تعداد بيشتري از ارگان‌ها معيار درنظر گرفته مي‌شود. سارکوييدوز اغلب کبد، پوست و چشم‌ها را گرفتار مي‌کند، اما ابتلاي ريه‌ها شايع‌تر است. وقتي علت مشخصي براي بيماري سارکوييدوز يافت نشود، مواجهه با يک عامل محيطي غيرعفوني يا يک عامل عفوني باعث تحريک پاسخ التهابي در فرد مي‌شود و به سارکوييدوز خواهد انجاميد. احتمالا پاسخ ايمني با درگير کردن سلول‌هاي بروز‌دهنده آنتي‌ژن، سلول‌هاي T، آزادسازي کموکين‌ها و سايتوکين‌ها باعث تشکيل گرانولوم در بافت‌هاي مبتلا مي‌شود. پاتوژن‌هاي مسبب پاسخ گرانولوماتوز شامل بورليا بورگ دورفري، مايکوباکتريوم توبرکلوزيس و ساير مايکوباکتري‌ها، گونه‌هاي مايکوپلاسما و ويروس‌هايي نظير هرپس است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: سارکوئیدوز, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


کمبود تستوسترون، نشانگان کمبود آندروژن يا ‌هايپوگناديسم ناميده مي‌شود. طبق آمارهاي به‌دست آمده از صنعت داروسازي، طي سال 2002 ميلادي در آمريکا نزديک به 1. 8 ميليون نسخه براي ترکيبات حاوي تستوسترون نوشته شده است. اين ميزان طي 5 سال، 30 درصد افزايش يافته است. تستوسترون يک هورمون استروييدي است که نقش کليدي خود را با اعمال آثار آندروژنيک و آنابوليک در تکامل مردانه ايفا مي‌کند. آثار آنابوليک عبارتند از رشد توده عضلاني در مردان، افزايش تراکم استخواني و افزايش قوا. آثار آندروژني عبارتند از تکامل ارگان‌هاي جنسي در دوران جنيني و اوايل نوزادي. ويژگي‌هاي ثانويه جنسي آندروژنيک – که معمولا در زمان بلوغ اتفاق مي‌افتند-عبارتند از کلفت شدن صدا و رويش موي صورت و زير بغل.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هیپوگنادیسم, تستوسترون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


هايپوگليسمي در تعريف عبارت است از کاهش غلظت گلوکز خون، اما رقم مشخصي براي سطح خوني گلوکز در مبتلايان به هايپوگليسمي درنظر گرفته نشده است. بهترين تشريح براي ‌هايپوگليسمي، غلظت ناکافي گلوکز پلاسما به نحوي است که علايم باليني در فرد ايجاد کند. در افراد سالم آستانه افت گلوکز براي علامت‌دار شدن 50 تا 55 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون است. هر چند، سطوح گلوکز خون کمتر از 70 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نيز ‌هايپوگليسمي درنظر گرفته مي‌شوند. علايم ممکن است در افراد ديابتيک که کنترل قندخون مطلوبي ندارند در سطوح بالاتر گلوکز خون نيز بروز کنند. در بيشتر موارد ‌هايپوگليسمي ناشي از مصرف دوز نادرست داروهاي درمان‌کننده ديابت قندي است. ذخيره گلوکز براي تامين فوري انرژي و اعمال متابوليک در فواصل زماني بين وعده‌هاي غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر نياز ضروري به گلوکز مطرح نباشد، اين ماده به شکل گليکوژن در کبد و عضلات ذخيره مي‌شود يا به چربي تغيير شکل مي‌يابد. گلوکز سوخت سلول‌هاي مغزي است. از آنجا که مغز نمي‌تواند گلوکز بسازد يا بيش از چند دقيقه اين ماده را ذخيره كند، دسترسي دائم سلول‌هاي مغزي به گلوکز جريان خون، حياتي است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هایپوگلیسمی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


لوپوس اريتماتوز سيستميک، يک بيماري اتوايميون است که مي‌تواند هر عضوي در بدن را درگير کند. خصلت اتوايميون بودن بيماري لوپوس اريتماتوز سيستميک باعث التهاب موضعي و تخريب بافتي مي‌شود و بيماري ممکن است با توجه به عضو گرفتار تظاهرات متعددي داشته باشد. وقتي اين بيماري کليه را درگير کند، نفريت لوپوسي ناميده مي‌شود. با وجود پيشرفت‌هاي اخير در درمان نفريت لوپوسي، 10 تا 15 درصد از بيماران تحت درمان، به بيماري پيشرفته کليوي دچار مي‌شوند و نيازمند دياليز يا پيوند عضو خواهند بود. شيوع لوپوس اريتماتوز سيستميک در زنان به مراتب بيشتر از مردان است. حدود 35 درصد از بالغان مبتلا به لوپوس اريتماتوز سيستميک تظاهرات باليني نفريت را در زمان تشخيص بيماري خود بروز مي‌دهند و 50 تا 60 درصد از بيماران طي 10 سال اول شروع بيماري خود به نفريت مبتلا مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: نفریت لوپوسی, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


مولتيپل اسکلروز (ام‌اس)، بيماري مرتبط با ايمني دستگاه عصبي مرکزي است. اين بيماري از لحاظ باليني با عود يا وخيم‌ترشدن اختلال عملکرد عصبي ناشي از ضايعات دستگاه عصبي مرکزي دميلينه شده همراه است. ضايعاتي که در مغز، نخاع و عصب بينايي ايجاد مي‌شوند. بيماري ممکن است در 20 تا 50 سالگي شروع شود. بيماري محدود به اپيزودهاي علايم حاد عصبي است يا مي‌تواند مزمن، عودکننده يا پيشرونده باشد و ناتواني عصبي طي 10 تا 20 سال بعد از شروع بيماري رخ دهد. علت بيماري ام‌اس مشخص نيست. معمولا تشخيص براساس مجموعه علايم، سن بيمار و يافته‌هاي به‌دست‌آمده از ام آر آي گذاشته مي‌شود. يافته‌هاي باليني معمول عبارتند از نوريت‌اپتيک، افتالموپلژي اينترنوکلئار، حساسيت به گرما. در 20 درصد از مبتلايان به ام‌اس نوريت اپتيک علامت اوليه است. در مبتلايان به نوريت اپتيک اختلالات ديد شامل افت يکطرفه بينايي و درد رتروبولبار با حرکات چشم ديده مي‌شود. اغلب معاينه چشم در مراحل اوليه بيماري طبيعي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, تازه ها, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


آفت (Aphthous)، بيماري پوستي مخاط دهان است كه معمولا با احساس درد و سوزش روي زبان يا لثه‌ها خود را نشان مي‌دهد. آفت‌دهان مانند هر نوع زخم ديگري از بين رفتن بخشي از پوشش داخلي مخاط دهان يا لثه و در قسمت داخلي گونه‌ها به وجود مي‌آيد و در خانم‌ها شايع‌تر است. در کل، حدود يك پنجم زنان و مردان جامعه به آفت مبتلا مي‌شوند. اگر چه افراد در هر سني در معرض ابتلا به آن هستند، ولي احتمال تظاهر اين ضايعات در 10 تا 40 سالگي شايع‌تر است. علت اصلي ايجاد آفت‌دهاني هنوز مشخص نيست. سابقه خانوادگي ابتلا به آفت‌هاي مکرر در يک سوم بيماران ديده مي‌‌شود؛ در عين حال، حدود 10 تا 20 درصد از مبتلايان به آفت از اختلالاهايي مانند نظير کمبود آهن، اسيدفوليک يا ويتامين B12 رنج مي‌برند. نقش عوامل محيطي مانند استرس رواني‌ يا فيزيکي‌، اضطراب‌ و عصبي‌ بودن‌ پيش‌ از عادت‌ ماهانه‌ در ايجاد اين زخم‌هاي دهاني به اثبات رسيده است. حساسيت‌هاي غذايي نيز در ايجاد اين بيماري موثرند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آفت, تشخیص و درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


منيزيم ميان موادمعدني موجود در بدن از نظر فراواني در رتبه چهارم قرار دارد و دريافت آن از طريق رژيم‌غذايي روزانه براي سلامت ضروري است. نزديک به 50 درصد از کل منيزيم موجود در بدن، در استخوان‌ها وجود دارد و نيمي ديگر داخل سلول بافت‌ها و ارگان‌هاست. فقط يك درصد از منيزيم بدن درخون وجود دارد اما بدن به سختي تلاش مي‌کند سطح اين ميزان منيزيم اندک موجود در خون را ثابت نگه دارد. منيزيم براي بيش از 300 واکنش بيوشيميايي در بدن لازم است. منيزيم باعث عملکرد طبيعي اعصاب و عضلات مي‌شود، ريتم قلب را ثابت نگاه مي‌دارد، از سلامت دستگاه ايمني بدن حمايت و قدرت استخوان‌ها را حفظ مي‌کند. همچنين منيزيم سطح گلوکز خون را تنظيم کرده، فشارخون را در محدوده طبيعي قرار مي‌دهد. نقش آن در سنتز پروتئين، متابوليسم و توليد انرژي به اثبات رسيده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: منیزیم, کمبود
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


شيوع سالانه بيش از 2 ميليون مورد در سال، تروماهاي چشم را به يکي از شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني در کشور ايالات متحده تبديل کرده است. درد ناشي از تروما به چشم ممکن است ناتوان‌کننده باشد بنابراين استفاده از داروهاي ضددرد غيرنسخه‌اي توسط بيماران براي کنترل اين درد پيش از مراجعه به چشم‌پزشک متداول است. مهم آن است که پزشکان بتوانند درد را سريع و موثر کنترل کنند، بدون آنكه بيماران عارضه‌اي را تجربه کنند. مبتلايان به تروماي چشم ممکن است به طور کامل از شدت آسيب وارده مطلع نباشند. عارضه‌اي که در ابتدا به ظاهر خوش‌خيم به‌نظر مي‌رسد، گاهي تهديد‌کننده بينايي است بنابراين پيش از تجويز هر دارويي بايد درباره منشاء آسيب پرسش شود تا اقدام درماني مناسب باتوجه به شدت ضايعه همراه با کنترل درد براي بيمار صورت گيرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, درد چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


شرکت آمارين (Amarin) از تاييد کپسول‌هاي ايکوزاپنت اتيل(icosapent ethyl) با نام تجاري واسپا (Vascepa)توسط FDA خبر داده است. اين دارو براي کاهش سطوح‌ تري‌گليسريد در بزرگسالان يا هايپرتري گليسريدمي شديد تجويز مي‌شود. شرکت آمارين، روي تحقيق و توسعه داروهاي مرتبط با سلامت قلبي-عروقي متمرکز شده است. داروي موردتاييد که قبل از اين AMR101 ناميده مي‌شد، همراه با رژيم غذايي براي پايين آوردن تري‌گليسريد بزرگسالان با سطوح تري‌گليسريد برابر يا بيشتر از 500 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نسخه مي‌شود.  درخواست ثبت داروي جديد مربوط به واسپا در سپتامبر 2011 ميلادي مورد پذيرش FDA قرار گرفته بود. آمارين ورود واسپا به بازار دارويي را در سه ماهه اول 2013 ميلادي پيش‌بيني کرده است. اثربخشي و ايمني واسپا توسط آمارين در يک مطالعه باليني تصادفي با استفاده از دارونما و دوسوکور در بزرگسالاني که ميزان تري‌گليسريد آنها بين 500 ميلي‌گرم تا 2000 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر بود بررسي شد. مطالعه مذکور مارين (MARINE) نام دارد. روزانه 4 گرم واسپا به ميزان قابل‌توجهي متوسط سطح تري‌گليسريد را کاهش داد. شايع‌ترين عارضه جانبي ناشي از مصرف اين دارو عبارت بود از درد مفاصل(در 2/3 درصد از بيماران دريافت?کننده واسپا در برابر 1درصد از دريافت‌کنندگان دارونما.)


برچسب‌ها: تاییدیه, واسپا, ايکوزاپنت اتيل, هیپرتری گلیسریدمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا محلول تزريقي ليپوزوم وينکريستين سولفات بانام تجاري مارکيبو (Marqibo) را براي تجويز در مبتلايان به لوکمي لنفوبلاستيک حاد کروموزوم فيلادلفيا منفي مورد تاييد قرار داده است.لوکمي لنفوبلاستيک حاد شکلي نادرازبدخيمي خون و مغز استخوان است که در ميان کودکان شايعتر از بالغان است. براساس آمار اعلام شده از سوي انستيتو ملي سرطان در آمريکا، در سال جاري براي 6050  مرد و زن تشخيص لوکمي لنفوبلاستيک حاد گذاشته خواهد شد و 1440 نفر در اين سال جان خود را بر اثر ابتلا به اين بيماري از دست خواهند داد. تجويز مارکيبو در بيماراني مورد تاييد قرار گرفته که لوکمي حداقل 2بار عود کرده يا لوکمي آنها پس از استفاده از 2 يا تعداد بيشتري رژيم هاي درماني ضد لوکمي وخيم تر شده است. مارکيبو حاوي وينکريستين، يک داروي متداول ضدسرطان است و يکبار در هفته تجويز مي شود. به گفته ريچارد پازدور، سرپرست اداره داروهاي هماتولوژي و انکولوژي مرکز تحقيق و ارزيابي داروهاي FDA ، مارکيبو گزينه درماني تاز هاي براي مبتلايان به نوع فيلادلفيا منفي لوکمي لنفوبلاستيک حاد است که بيماريشان به درما ن هاي موجود پاسخ نداده است. مارکيپو تحت برنامه حمايت از داروهاي مورد استفاده براي درمان بيماري هاي نادرمورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي دارو در يک مطالعه رو يبالغان مبتلا به لوکمي لنفوبلاستيک حاد که با وجود به رهگيري از درما ن هاي استاندارد بيماري آنها حداقل 2 بار عود کرده بررسي شده ا ست. هدف از مطالعه تعيين ميزان پاسخدهي به مارکيبو بود. از ميان 65 بيمار شرکت ک‌ننده در اين مطالعه، 10 بيمار (15 درصد) پاسخدهي درماني کامل داشتند و متوسط زمان تا اولين عود، مرگ يا درمان بعدي 56 روز بود. ايمني مارکيبو در 2 مطالعه با شرکت 83 بيمار مورد بررسي قرار گرفت. عوارض جانبي شديد نظير افت گلبولهاي سفيد همراه با تب، افت فشارخون، ديسترس تنفسي و ايست قلبي در 76 درصد از بيماران مشاهده شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, مارکيبو, وينکريستين, سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا زيوافليبرسپت (zivaflibercept) با نام تجاري زالتراپ را براي تجويز همراه با رژيم شيمي درماني فولفيري (شامل اسيد فوليک، فلورواوراسيل و ايرينوتکان) براي درمان بزرگسالان با بدخيمي کولورکتال مورد تاييد قرار داده است. زالتراپ يک مهارکننده آنژيوژنز است که خونرساني به تومورها را مهار مي‌کند. اين دارو به‌خصوص براي بيماراني که بدخيمي آنها به ساير اعضاي بدن دست‌اندازي کرده و نيز آن گروه بيماراني که تومورهاي آنها به رژيم شيمي‌درماني حاوي اگزالي پلاتين(oxaliplatin) مقاوم است، تجويز مي‌شود. بدخيمي کولورکتال از نظر شيوع در رتبه چهارم بدخيمي‌ها در ايالات متحده قرار دارد. براساس پيش‌بيني انستيتوي ملي سلامت، در سال 2012 ميلادي براي 143460 نفر از مردم اين کشور تشخيص بدخيمي کولورکتال گذاشته خواهد شد و 51690 نفر در اين سال متعاقب ابتلا به بدخيمي نامبرده جان خود را از دست خواهند داد. اثربخشي و ايمني زالتراپ در يک مطالعه باليني روي 1226 بيمار با بدخيمي کولورکتال متاستاتيک که بيماري آنها طي دريافت رژيم کموتراپي حاوي اگزالي پلاتين وخيم‌تر يا بدخيمي آنها با جراحي برداشته شده اما طي 6 ماه پس از شيمي‌درماني با اگزالي پلاتين متعاقب جراحي عود کرده بود، بررسي شد. شرکت‌کنندگان در مطالعه تا زمان وخيم‌تر شدن بدخيمي يا غيرقابل تحمل شدن عارضه دارو درمان را ادامه دادند. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده در دريافت‌کنندگان زالتراپ همراه با فولفيري عبارت بودند از کاهش تعداد گلبول‌هاي سفيد، اسهال، زخم‌هاي دهاني، ضعف، افزايش فشارخون، کاهش وزن، کم شدن اشتها، درد شکمي و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, زالتراپ, زيوافليبرسپت, سرطان, سرطان کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا قرص هاي 1،2،5 ميلي گرمي آهسته رهش پردنيزون را با نام تجاري رايوس ( Rayos) براي درمان طيف وسيعي ازبيماري ها ا ز جمله آرتريت روماتو ييد، پلي ميالژي روماتيکا، آرتريت سوريازيس، اسپونديليت آنکيلوزان، آسم و بيماري هاي انسدادي مزمن ريه مورد تا ييد قرار داده ا ست. مکانيسم ا ثر رايوس، ممانعت از آزادسازي مواد مسبب التهاب در بدن است. رايوس، فرمولاسيون آهسته رهش دوز اندک پردنيزون است. ويژگي فارماکوکينتيک رايوس حدود 4 ساعت با اشکال سريع الرهش پردنيزون اختلاف دارد. در مطالعات باليني کاربرد ريواس در مبتلايان به آرتريت روماتوييد مورد بررسي قرار گرفت. بيماران در ساعت 10 شب همراه با غذا رايوس مصرف کردند. استفاده از شکل آهسته رهش پردنيزون باعث مي شود اين دارو در نيمه شب که سيتوکين ها شروع به افزايش مي کنند در غلظت خوني درماني باقي بمانند. تجويز رايوس در بيماراني که سابقه حساسيت به پردنيزون داشته اند، ممنوع است. به علاوه، اين دارو در 3 ماهه اول بارداري ممکن است براي جنين زيا ن آور باشد. شايعترين عوارض رايوس عبارتند از احتباس آب، افزايش قندخون، فشارخون، تغييرات رفتاري، اشتها و افزايش وزن.


برچسب‌ها: تاییدیه, رايوس, پردنیزون, آرتریت, اسپوندیلیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا پرپوپيک (Prepopik) که شامل پيکوسولفات سديم، مگنزيم اکسايد و آنهيدروز سيتريک اسيد است را براي آماده کردن کولون در بالغان پيش از کولونوسکوپي مورد تاييد قرار داده است. يک دوز پرپوپيک متشکل از دو پاکت پودر است که هر کدام در آب سرد حل و جداگانه مصرف مي‌شوند. بيماران بايد پرپوپيک را شب قبل از کولونوسکوپي و صبح روز کولونوسکوپي دريافت کنند(رژيم دوز مجزا). اگر چنين اقدامي ميسر نبود، بيماران بايد پرپوپيک را بعدازظهر و عصر روز قبل از کولونوسکوپي مصرف کنند(رژيم روز قبل). نوشيدن مايعات اضافي طي و پس از دريافت پرپوپيک بخشي از اين رژيم درماني است. به علاوه نوشيدن مايعات اضافي خطر به‌هم خوردن تعادل آب و الکتروليت را به حداقل مي‌رساند. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده در بالغان دريافت‌کننده پرپوپيک عبارتند از تهوع، استفراغ و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرپوپيک, کولونوسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا داروبي جديد با نام ژنريک آوانافيل (Avanafil) و نام تجاري استندرا (Stendra) را براي درمان اختلال نعوظ تاييد كرده است. حدود 30 ميليون نفر از مردان آمريکايي دچار اختلال نعوظ هستند. «استندرا» قرصي است که بيماران بايد نيم ساعت قبل از نياز آن را مصرف کنند. بهتر است اين دارو در حداقل دوز لازم براي بيمار تجويز شود. استندرا به گروه دارويي مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 متعلق است. مکانيسم اثر استندرا مانند ساير مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5، افزايش جريان خون در عضو است. مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 ممکن است تغيير در ديد رنگي ايجاد کنند. در موارد نادري، از دست رفتن ناگهاني ديد يک يا هر دو چشم را در مردان مصرف‌کننده مهارکننده‌هاي فسفودي استراز نوع 5 گزارش کرده‌اند. افت يا کاهش شنوايي نيز در برخي از بيماران مشاهده شده است. شايع‌ترين عوارض ناخواسته مصرف استندرا که در بيش از 2 درصد بيماران تحت مطالعات باليني گزارش شده‌اند عبارتند از: سردرد، قرمزي صورت (گرگرفتگي)، احتقان بيني، سندرم شبه‌سرماخوردگي و دردکمر. اثربخشي و ايمني استندرا در سه مطالعه دوسوکور با استفاده از دارونما بررسي شده است. مجموع 1267بيمار به طور کاملا تصادفي استندرا را براي مدت 2 هفته در دوزهاي 50، 100 يا 200 ميلي‌گرمي يا دارونما دريافت کردند.


برچسب‌ها: تاییدیه, استندرا, آوانافيل, نعوظ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا ميرابگرون(mirabegron) با نام تجاري ميربتريک (Myrbetriq) را براي درمان مثانه بيش‌فعال در بالغان موردتاييد قرار داده است. مثانه بيش‌فعال عارضه‌اي است که در آن عضلات مثانه از کنترل خارج شده و بيش از حد لازم يا به طور ناگهاني منقبض مي‌شوند. قرص‌هاي با الگوي مصرف يک‌بار در روز ميربتريک آهسته رهش، قابليت ذخيره‌سازي ادرار در مثانه را با شل کردن عضلات آن بهبود مي‌بخشد. علايم مثانه بيش‌فعال عبارتند از تکرر ادرار، احساس نياز فوري به دفع ادرار و خروج غيرارادي ادرار(بي‌اختياري ادرار). هم‌اکنون حدود 33 ميليون نفر از مردم آمريکا از مثانه بيش‌فعال رنج مي‌برند. اثربخشي و ايمني ميرابگرون در 3 مطالعه باليني دوسوکور چند مرکزي با استفاده از دارونما مورد ارزيابي قرار گرفت. مجموع 4116 بيمار با مثانه بيش‌فعال به طور تصادفي تحت درمان با دوزهاي 25، 50، 100 ميلي‌گرم ميرابگرون يکبار در روز يا دارونما براي مدت 12 هفته قرار گرفتند. نتايج مطالعه نشان داد ميرابگرون 25 و 50 ميلي‌گرمي در کاهش تعداد دفعات نياز بيمار به دفع ادرار و نيز تعداد دفعاتي که بيمار دفع غيرارادي ادرار را تجربه مي‌کند موثر بوده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, ميربتريک, ميرابگرون, مثانه بیش فعال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا داروي بلويک (Belviq) را به عنوان درمان همراه با رژيم غذايي کم کالري و افزايش فعاليت هاي ورزشي، براي کنترل وزن در بالغ ها با شاخص توده بدن برابر يا بيشتر ازkg/m2 30 (مبتلايان به چاقي) يا ‌‌BMI 27 (افراد با اضافه وزن) در صورتي که همراه با يکي از بيماري هاي مرتبط با چاقي (نظير افزايش فشارخون، اختلالات سوخت وساز چربي به ويژه کلسترول بالا،ديابت نوع دو) باشد، مورد تاييد قرار داده است.  اثربخشي و ايمني تجويز همزمان بلويک و ساير محصولات ارائه شده در بازار دارويي با هدف کاهش وزن و نيز عوارض قلبي-عروقي و مرگ و مير متعاقب مصرف اين دارو هنوز بررسي نشده است.به علاوه، اثربخشي و ايمني بلويک در کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال نامشخص است. بلويک يک داروي نسخه اي است که به بالغ هاي چاق يا مبتلا به اضافي وزن که به طور همزمان به بيماري هاي مرتبط با چاقي دچار هستند در کنترل وزن کمک مي کند. اين دارو فعال سازي گيرنده سروتونين 2C در مغز باعث احساس سيري پس از مصرف حجم غذايي اندک در افراد مي شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, بلويک, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي من‌هيبريکس (Menhibrix) که يک واکسن ترکيبي براي نوزادان و کودکان 6 هفته تا 18 ماهه است را براي پيشگيري از بيماري تهاجمي ناشي از سروتايپ Y,C نايسريا منينژايتيديس و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا مورد تاييد قرار داده است. بيماري‌هاي ايجاد شده توسط نايسريا منينژايتيديس (يعني مننژيت مننگوکوکي) و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا مي‌توانند کشنده باشند. اين باکتري‌ها ممکن است وارد خون شده و باعث سپسيس شوند يا از پرده محافظت‌کننده از مغز و نخاع بگذرند و مننژيت ايجاد کنند. در کودکان خردسال، عفونت با نايسريا منينژايتيديس و تيپ B هموفيلوس آنفلوانزا به دليل احتمال ايجاد مننژيت باکتريايي بسيار خطرناک هستند. در صورت عدم واکسيناسيون، کودکان کوچک‌تر از 2 سال مستعد ابتلا به اين بيماري‌هاي جدي هستند. دو عفونت نامبرده بسيار خطرناکند؛ زيرا به سرعت پيشرفت مي‌كنند و ممکن است به عوارض دايمي (نظير کوري، عقب افتادگي ذهني يا قطع عضو)، حتي مرگ منتهي شوند. متاسفانه علايم ابتلا به عفونت ناشي از هر دو باکتري‌ ذکرشده در اغلب موارد با ساير عفونت‌هاي رايج اما بي‌خطر دوران کودکي اشتباه گرفته مي‌شوند. ايمني من‌هيبريکس روي بيش از 7500 نوزاد و شيرخوار در آمريکا، مکزيک و استراليا موردبررسي قرار گرفته است. شايع‌ترين عوارض تزريق اين واکسن در مطالعات انجام شده عبارت بودند از درد، قرمزي و تورم محل تزريق و تب.


برچسب‌ها: تاییدیه, من ‌هيبريکس, واکسن, نوزادان, نایسریا, هموفیلوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي پرتوزوماب (pertuzumab) با نام تجاري پرجتا (Perjeta) را براي تجويز در مبتلايان به بدخيمي متاستاتيک پستان HER2 مثبت مورد تاييد قرار داده است. پرجتا به عنوان درمان همراه با تراستوزوماب (trastuzumab) و دوستاکسل در مبتلايان به بدخيمي متاستاتيک پستان HER2 مثبت که قبلا درمان ضد HER2 يا کموتراپي دريافت نکرده‌اند، تجويز مي‌شود. اين تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا براساس يافته‌هاي به دست آمده از يک مطالعه فاز 3 انجام شده است. در اين مطالعه بيماران HER2 مثبت که قبلا تحت درمان دارويي نبوده‌اند، ترکيب درماني پرجتا، هرسپتين و دوستاکسل را دريافت کردند. اين گروه در مقايسه با ساير بيماران 6 ماه بيشتر عمر کردند. در حالي که بيماران محروم از درمان دارويي، با وخيم‌تر شدن بيماري روبرو بودند. ترکيب درماني پرجتا، هرسپتين و شيمي‌درماني تنها رژيم درماني است که در مقايسه با درمان با هرسپتين و شيمي‌درماني بهبود قابل‌توجهي در وضعيت بيماران بدون سابقه درمان با ضد HER2 ايجاد مي‌کند. پرجتا، دارويي اختصاصي است که گيرنده HER2 را هدف قرار مي‌دهد. HER2 يک پروتئين است که به ميزان فراواني در خارج از سلول‌ها در بدخيمي‌هاي HER2 مثبت يافت مي‌شود. چنين تصور مي‌شود که پرجتا مکملي براي هرسپتين است زيرا اين دو دارو مناطق متفاوتي را در گيرنده HER2 هدف قرار مي‌دهند.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرجتا, پرتوزوماب, سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا اکليدينيوم برومايد(aclidinium bromide) با نام تجاري تودورزا پرساير (Tudorza Pressair) را براي درمان نگهدارنده طولاني‌مدت برونکواسپاسم (تنگي مجاري هوايي در شش) مرتبط با بيماري مزمن انسدادي ريه از جمله آمفيزم و برونشيت مزمن مورد تاييد قرار داده است. بيماري مزمن انسدادي ريه مشکلي جدي براي سلامت است و هم اکنون چهارمين علت مرگ در آمريکا محسوب مي‌شود. تودورزا پرساير، يک پودر خشک استنشاقي است که به صورت 2بار در روز مصرف مي‌شود. اين داروي آنتي‌موسکاريني طولاني اثر باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي ريوي و در نتيجه بهبود جريان هوا مي‌شود. بيماري مزمن انسدادي ريه در طول زمان رو به وخامت مي‌رود، بنابراين در دسترس بودن داروهاي طولاني اثر براي درمان نگهدارنده اين گروه بيماري‌ها، به ميليون‌ها بيماري که از اين عارضه رنج مي‌برند کمک خواهد کرد. ايمني و اثربخشي تودورزا پرساير در 3مطالعه باليني با استفاده از دارونما روي 1276 بيمار بالاي 40 سال با تشخيص باليني بيماري مزمن انسدادي ريه مورد بررسي قرار گرفت.


برچسب‌ها: تاییدیه, تودورزا پرساير, اکليدينيوم برومايد, آمفيزم, برونشیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور 1391 | لینک ثابت |


لوپوس ناشي از دارو، يکي از شايع‌ترين نشانگان‌هاي روماتولوژيک محسوب مي‌شود. تخمين‌زده شده تا 10درصد از موارد لوپوس اريتماتوز سيستميک، ناشي از داروها هستند. سولفاديازين اواين دارويي بود که در سال 1945 ميلادي به عنوان مسبب لوپوس شناخته شد. در مقام دوم، ارتباط ميان هيدرالازين و لوپوس اولين بار در سال 1953 ميلادي مورد توجه قرار گرفت. براي تشخيص نشانگان دارويي، بيمار بايد داروي مقصر را مصرف کرده باشد؛شواهد باليني و آزمايشگاهي مبني بر يک نشانگان روماتولوژيک بدون سابقه قبلي چنين اختلالي گزارش و نيز بهبود علايم و تغييرات سرولوژيک با قطع دارو مشاهده شود.
لوپوس اريتماتوز پوستي تحت حاد ناشي از دارو، ممکن است در نتيجه مصرف داروهايي نظير تربينافين، هيدروکلروتيازيد، اتانرسپت و بلوک‌کننده‌هاي کانال کلسيم عارض‌شود. مبتلايان معمولا قرمزي، حساسيت به نور و ضايعات پوستي را تجربه مي‌کنند. لوپوس اريتماتوز پوستي مزمن ناشي از دارو، نادر است و معمولا مرتبط با مصرف فلوئورواوراسيل‌ها گزارش مي‌شود. هرچند اينفيليکسيماب و اتانرسپت نيز ممکن است در ايجاد اين نشانگان مقصر باشند. مدت زمان درمان با داروي مقصر در ايجاد لوپوس اريتماتوز پوستي مزمن ناشي از دارو به طور متوسط 8 ماه است. ضايعات پوستي و مثبت بودن آزمون ANA در اغلب موارد وجود دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: لوپوس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد 1391 | لینک ثابت |


بل پالزي، فلج يکطرفه حاد محيطي يا ضعف عصب صورت (فشيال) است که مي‌تواند به بدشکلي دائمي در سمت آسيب‌ديده صورت منجر شود. در سال 1821 ميلادي، جراح اسکاتلندي و آناتوميست، سر چالز بل، اولين کسي بود که اين نشانگان و نيز آناتومي و عملکرد عصب صورت را تشريح کرد. در گذشته به دليل اثربخشي ناکافي و ميزان قابل‌توجه موارد بهبود خودبه?خودي، در مورد درمان دارويي اين عارضه اختلاف‌نظر وجود داشت، اما مطالعات اخير نشان داده‌اند برخي داروهاي خاص نظير کورتيکواستروييدها و ضدويروس‌ها ممکن است در اين زمينه سودمند باشند و مي‌توانند باعث بهبود باليني بيمار شوند.
ميزان شيوع فلج‌بل در سراسر جهان از 20 نفر (در انگلستان) تا 53 نفر (در ايتاليا) در هر 100 هزار نفر جمعيت متغير است، بنابراين يکي از شايع‌ترين علل فلج عصب صورت است. در اغلب موارد علت بل پالزي مشخص نيست. هر چند، شواهد اخيراحتمال پاتوژنز ويرال و آلودگي با ويروس هرپس‌سيمپلکس نوع يک را پيشنهاد کرده‌اند. بررسي‌هاي مولکولي توسط واکنش زنجيره پلي‌مراز، ژنوم هرپس‌سيمپلکس را در گانگلياي زانويي و نيز قطعه فعال ويروس هرپس‌سيمپلکس را در مايع اندونورال عصب صورت نشان داده‌اند، بنابراين چنين به‌نظر مي‌رسد در بيماران دچار التهاب ناشي از فعال شدن مجدد ويروس هرپس‌سيمپلکس، فشار مکانيکي و ميلين‌زدايي و ايسکمي عصب صورت در گانگليون زانويي تجربه مي‌شود. چنين وضعيتي باعث فلج تمامي عضلات درگير در حالات صورت در سمت آسيب‌ديده خواهد شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, فلج بل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا اجازه ورود به بازار فيرازير(ايکاتيبانت تزريقي) را براي درمان حملات شديد آنژيوادم ارثي در بالغان بالاي 18 سال صادر کرده است. پيش از اين، مبتلايان به آنژيوادم ارثي نيازمند دسترسي سريع به درمان‌هاي فوري و درنتيجه مراجعه سريع به مطب پزشک يا بيمارستان بوده‌اند. اثربخشي فيرازير درماني به اثبات رسيده است که مي‌توان آن را حمل و در دماي اتاق ذخيره کرد و اين امتياز را دارد که مي‌تواند توسط خود بيمار تزريق شود. آنژيوادم ارثي يک بيماري نادر اما ناتوان‌کننده ژنتيکي است که اغلب با حملات راجعه و دردناک ادم حاد تظاهر مي‌کند که مي‌توانند گاه حتي کشنده باشند. حملات ادم ممکن است هر بخشي از بدن را درگير کنند، اما در بيشتر موارد در صورت، لوله گوارشي، اندام‌ها يا دستگاه تناسلي رخ مي‌دهند. حمله به حلق به دليل احتمال خفگي کشنده است. غيرقابل پيشگيري بودن حملات آنژيوادم ارثي ممکن است وضعيت شغلي و اجتماعي بيمار را تحت‌تاثير قرار دهد. با تاييد فيرازير، اين بيماران گزينه درماني تازه‌اي پيش‌رو خواهند داشت. فيرازير براي درمان آنژيوادم ارثي شديد در آمريکا و اتحاديه اروپا در گروه داروهاي اورفان طبقه‌بندي شده است. اين دارو در سرنگ‌هاي از پيش پرشده با قابليت نگهداري در دماي طبيعي اتاق و نيز قابل حمل عرضه مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, فيرازير, آنژیوادم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) اخيرا، کپسول‌هاي آهسته‌رهش پانکرليپاز با نام تجاري پرتزي (Pertzye) را مورد تاييد قرار داده است. شرکت مراقبت‌هاي گوارشي (Digestive Care Inc) اعلام کرده است سازمان مذکور پرتزي را براي درمان نارسايي اگزوکرين پانکراس ناشي از فيبروزکيستيک يا بيماري‌هاي ديگر پذيرفته است. پرتزي آنزيم پانکراتيک با ويژگي‌هاي منحصر به فرد حاوي ميکروسفرهاي کوتد بافر بي‌کربنات است. فرمولاسيون پرتزي پيش از اين با نام تجاري پانکرکرب ام اس -16 از سوي شرکت مراقبت‌هاي گوارشي وارد بازار شده بود. اثربخشي و ايمني کوتاه‌مدت پرتزي در يک مطالعه تصادفي چندمرکزي دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيماران 8 تا 43 سال مبتلا به نارسايي اگزوکرين پانکراس ناشي از فيبروز کيستيک مورد بررسي قرار گرفته است. اثربخشي پرتزي در درمان نارسايي اگزوکرين پانکراس 83درصد در مقابل اثربخشي 46درصدي در بيماران دريافت‌کننده دارونما به دست آمد.


برچسب‌ها: تاییدیه, پرتزي, پانکرليپاز, فيبروزکيستيک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، فوم 1/0 درصد تازاروتن (Tazarotene) با نام تجاري فابيور (Fabior) را مورد تاييد قرار داده است. تازاروتن تنها رتينوييد به شکل فوم موضعي است که براي درمان آکنه ولگاريس در بيماران بالاي 12 سال تجويز مي‌شود. شرکت توليدکننده اين محصول معتقد است فوم فابيور گزينه درماني ارزشمندي در مبتلايان به آکنه متوسط تا شديد محسوب مي‌شود. تاييد اين دارو براساس يافته‌‌هاي به دست آمده از دو مطالعه باليني تصادفي دوسوکور چند مرکزي فاز 3 انجام شده است. شايع‌ترين عارضه جانبي گزارش شده به دنبال مصرف تازاروتن عبارت است از تحريک شدن، خشکي و اريتم موضع. آکنه شايع‌ترين مشکل پوستي در آمريکاست و حدود 40 تا 50 ميليون نفر از مردم اين کشور حداقل يک بار در طول عمر خود اين عارضه را تجربه مي‌کنند. هر چند آکنه ممکن است در هر سني ايجاد شود، اما در ميان نوجوانان و جوانان شايع‌تر است. هورمون‌‌ها و ساير موادي که روي غدد چربي‌ساز پوست و فوليکول‌‌هاي مو اثر مي‌گذارند، معمولا در ايجاد آکنه دخيل هستند. البته علت اصلي ايجاد آکنه نامشخص است.


برچسب‌ها: تاییدیه, فابيور, تازاروتن, آکنه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم مرداد 1391 | لینک ثابت |


اسکار يا جوشگاه، نتيجه نهايي ترميم زخم است. در انسان‌ها و بسياري از حيوانات، بافت آسيب‌ديده به جاي جايگزين‌شدن با بافت اختصاصي آن منطقه خاص، زخم‌ها با اسکار يا جوشگاه پر مي‌شوند. البته بي‌شک بيشتر افراد ترجيح مي‌دهند زخمشان بدون به جا ماندن جوشگاه بهبود يابد، هر چند اين روند به زمان نياز داشته باشد. زخم‌ها به خصوص ممکن است در صورتي که وسيع باشند اسکار ايجاد کنند و بدشکل شوند. وسعت اسکار شکل گرفته به عوامل متعددي بستگي دارد: ميزان بافت آسيب‌ديده اطراف زخم، طول مدت زماني که زخم باز باقي‌مانده است، موقعيت آناتوميک زخم و عوامل ژنتيکي موثر در بهبودزخم. هرگاه ميزان بافت اسکار تشکيل‌شده بيشتر از مقدار موردنياز باشد، اسکار‌ هايپرتروفيک ناميده مي‌شود. حاصل رشد سريع اوليه و سپس محو‌شدن و چروک‌خوردگي بعدي آن در طول سال‌ها اسکار‌ هايپرتروفيک بوده که اغلب يک نقص پوستي عريض و نامطلوب است. برخي افراد بيماري ژنتيکي را به ارث مي‌برند که با توليد بيش از حد اسکار شناخته مي‌شود. اين اسکارها، اسکارهاي کلوئيدي ناميده مي‌شوند. اسکارهاي کلوئيدي از اسکارهاي‌ هايپرتروفيک کاملا متفاوت هستند. اسکارهاي کلوئيدي به بزرگ‌تر شدن از زخم اوليه تمايل دارند. آنها معمولا پس از برش‌هاي جراحي ايجاد مي‌شوند و باقي مي‌مانند. هم اسکارهاي‌ هايپرتروفيک و هم اسکارهاي کلوئيد در سياه‌پوستان شايع‌تر است. ارتباط ميان رنگ پوست و توليد اسکار شناخته شده است اما فرايندهايي که باعث ارتباط رنگ تيره پوست با تشکيل اسکار مي‌شوند، نامشخص‌اند. در دنياي امروز، روش‌هاي مراقبت از زخم که براي جلوگيري از شکل‌گيري اسکار اضافه انجام مي‌شوند، بسيار اهميت دارند. يک قرن قبل، انسان به بهبود موفق يک زخم قانع بود اما امروز انتظار داريم زخم بدون برجاي گذاشتن يک اسکار واضح بهبود يابد و رفع شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: زخم, اسکار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد 1391 | لینک ثابت |


واکنش‌هاي ناخواسته دارويي- با شيوع 1/0 تا 1 درصدي در ميان مصرف‌کنندگان دارو- يکي از مشکلات جدي نظام سلامت محسوب مي‌شوند. ميزان مرگ‌و‌مير ناشي از واکنش‌هاي دارويي در بيماران بستري 3/0 درصد تخمين زده شده است. از آنجا که پوست وسيع‌ترين عضو بدن است، واکنش‌هاي پوستي متعاقب مصرف دارو نيز بسيار شايع هستند. مکانيسم دقيق ايجاد بسياري از بيماري‌هاي پوستي ناشي از دارو کاملا مشخص نيست و مکانيسم‌هاي مرتبط و غيرمرتبط با واکنش‌هاي ايمني براي آنها درنظر گرفته شده است. مشخصات داروهايي که باعث واکنش حساسيتي مي‌شوند عبارتند از:
۱-
وزن مولکولي بالاي 4000 (مانند انسولين و اريتروپويتين).
۲-
وجود پروتئين‌هاي بيگانه يا پلي‌پپتيدهاي بزرگ با منشاء غيرانساني (مانند استرپتوکيناز، انسولين گاوي، مونوکلونال آنتي‌بادي‌هاي مشتق از مورفين).
۳-
توانايي دارو يا متابوليت فعال آن در اتصال به يک پروتئين حامل و تشکيل يک آنتي‌ژن کامل (مانند پني‌سيلين‌ها و سولفوناميدها).
بيماري‌هاي ناشي از مصرف دارو اغلب در يکي از دو گروه حاد يا مزمن قرار داده مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: واکنش های پوستی داروها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، تاليگلوسراز آلفا (Taliglucerase alfa) تزريقي با نام تجاري الليسو (Elelyso) را براي درمان بيماري گوچر (Gaucher Disease) مورد تاييد قرار داده است. اين دارو، يک آنزيم‌درماني جايگزين (ERT) براي درمان درازمدت بزرگسالان با تشخيص قطعي بيماري گوچر نوع يک است. الليسو، نخستين آنزيم‌درماني جايگزين بر پايه سلول گياهي مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا براي بيماري گوچر است. همچنين، الليسو اولين داروي به‌دست آمده از سلول گياهي مورد تاييد اين سازمان است که با کمک مهندسي ژنتيک از سلول‌هاي هويج مشتق شده است. الليسو، شکلي از آنزيم ليزوزومال انساني، گلوکوسربروزيدازاست که براي درمان بيماري گوچر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مانند هر داروي پروتئيني داخل وريدي، در مورد آنزيم‌درماني جايگزين نيز احتمال واکنش‌هاي آلرژيک شديد (از جمله آنافيلاکسي)در بيماران تحت درمان با الليسو وجود دارد. به علاوه، واکنش‌هاي مرتبط با اينفيوژن (از جمله واکنش‌هاي آلرژيک) که به واکنش‌هاي بروز يافته طي 24 ساعت اول اينفيوژن گفته مي‌شود، شايع‌ترين عوارض مشاهده شده در مطالعات مرتبط به الليسو محسوب مي‌شود. شايع‌ترين واکنش‌هاي مرتبط به اينفيوژن الليسو عبارت بودند از سردرد، دردقفسه سينه، ضعف و بي‌حالي، کهير، قرمزي غيرطبيعي پوست، افزايش فشارخون، دردکمر و مفاصل و گرگرفتگي. بيشتر اين واکنش‌ها خفيف بودند و نيازي به درمان نداشتند. مديريت درمان واکنش‌هاي ناشي از اينفيوژن الليسو براساس نوع و شدت اين واکنش‌ها صورت مي‌گيرد. همانند ساير پروتئين‌هاي درماني، در مورد آنزيم‌درماني جايگزين نيز احتمال توليد آنتي‌بادي‌ها عليه الليسو وجود دارد. بيماري گوچر در افرادي که به ميزان کافي از آنزيم گلوکوسربروزيداز توليد نمي‌کنند بروز مي‌کند. کمبود اين آنزيم باعث مي‌شود چربي‌ها در طحال، کبد، کليه‌ها و ساير اعضاي بدن تجمع يابند. علايم اصلي بيماري گوچر عبارتند از آسيب کبد يا طحال، آنمي، افت پلاکت‌ها و مشکلات استخواني. در کشور ايالات متحده حدود 6 هزار نفر از نوع يک بيماري گوچر رنج مي‌برند.


برچسب‌ها: تاییدیه, الليسو, تاليگلوسراز, گوچر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا  (FDA) به تازگی داروی جدیدی را برای درمان رینیت آلرژیک فصلی مورد تایید قرار داده است. این دارو به شکل اسپری نازال است و دیمیستا (Dymista) نام دارد. دیمیستا با هدف تسکین علایم رینیت آلرژیک فصلی (عطسه، خارش و گرفتگی بینی) در بیماران بالای 12 سال که برای درمان به طور همزمان به آزلاستین هیدروکلراید (Azelastine Hydrochloride) و فلوتیکازون پروپیونات (Fluticasone Propionate) نیاز دارند، تجویز می شود. رینیت آلرژیک فصلی سالانه حدود 60 میلیون نفر از مردم آمریکا را گرفتار می کند. دیمیستا برای این بیماران به صورت دوبار در روز تجویز می شود. اثربخشی و ایمنی دیمیستا روی بیش از 4 هزار بیمار موردمطالعه قرار گرفته است. در مطالعه روی ایمنی درازمدت دیمیستا بیش از 600 بیمار شرکت داشتند. مدیر عامل شرکت مدا (MEDA) معتقد است دیمیستا درمان موثر برای بیمارانی است که از عارضه رو به رشد رینیت آلرژیک فصلی رنج می برند. پیش بینی می شود دیمیستا در نیمه دوم سال 2012 میلادی وارد بازار دارویی آمریکا شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, دیمیستا, فلوتیکازون, آزلاستین, رینیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم خرداد 1391 | لینک ثابت |


ضايعات پوستي از جمله شايع‌ترين علل مراجعه به پزشکان و داروخانه‌ها محسوب مي‌شوند. علت آن است که عوامل متعددي چه آلرژيک و چه غيرآلرژيک ممکن است باعث بروز ضايعات پوستي شوند. ساليانه 7 ميليون ويزيت پزشک و بيش از 430 هزار مراجعه سرپايي به بيمارستان، تنها در کشور ايالات متحده گزارش شده است. در اين ميان بيماراني که به درمان سرخود اقدام کرده‌اند محاسبه نشده است. دلايل متعددي براي درماتيت درنظر گرفته مي‌شود؛ درماتيت ناشي از تماس آلرژيک و تحريکي و درماتيت آتوپيک از جمله مطرح‌ترين آنها هستند. در مورد درماتيت‌هايي که بيمار کوچک‌تر از 2 سال است، درمان‌هاي غيردارويي و سرخود توصيه نمي‌شود. در مورد ساير بيماران نيز در صورتي که درماتيت با وجود درمان غيردارويي بيش از 7 روز طول بکشد، تداخل پزشکي و شروع درمان دارويي ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: درماتیت آتوپیک, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، پازوپانايب (Pazopanib) با نام تجاري وترينت (Votrient) را براي درمان مبتلايان به سارکوم پيشرفته بافت نرم در آن گروه از بيماران که قبلا کموتراپي دريافت کرده بودند، مورد تاييد قرار داده است. سارکوم بافت نرم نوعي سرطان خوش‌خيم بافت عضلاني، چربي، فيبروز و ساير بافت‌هاست. قرص وترينت با دخالت در آنژيوژنز- شکل‌گيري عروق خوني جديد براي رشد و بقاي تومورهاي جامد- اعمال اثر مي‌کند. سارکوم بافت نرم، نوعي نادر از سرطان است که سالانه حدود 10 هزار مورد از آن در ايالات‌متحده اتفاق مي‌افتد. بيش از 20 نوع سارکوم در مطالعه باليني‌اي که به تاييد وترينت انجاميد، شرکت داشتند. وترينت براي تجويز در بيماران با سارکوم آديپوسيتيک بافت نرم و تومورهاي استرومال دستگاه گوارش مورد تاييد نيست. ايمني و اثربخشي وترينت در يک مطالعه باليني با شرکت 369 بيمار با سارکوم پيشرفته بافت نرم که قبلا تحت شيمي‌درماني قرار گرفته بودند، بررسي شد. به اين بيماران به‌طور تصادفي وترينت يا دارونما داده شد. معيار اثربخشي اين مطالعه، طول زماني بود که بيمار بدون پيشرفت بدخيمي‌ به زندگي ادامه مي‌داد. در دريافت‌کنندگان وترينت شانس بقاي بدون بيماري به‌طور متوسط 6-4 ماه و در گروه تحت درمان با دارونما اين رقم 6-1 ماه بود. شايع‌ترين عوارض جانبي در دريافت‌کنندگان وترينت عبارت بودند از ضعف، اسهال، تهوع، کاهش وزن، افزايش فشارخون، کاهش اشتها، استفراغ، درد عضلاني، تغيير رنگ مو، سردرد، تغيير رنگ پوست، تنگي نفس و اختلال در حس چشايي. وترينت اولين بار در اکتبر 2009 ميلادي براي درمان بدخيمي ‌پيشرفته کليه مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا قرار گرفته بود.


برچسب‌ها: تاییدیه, وترينت, پازوپانايب, سارکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


با پيشرفت تکنولوژي و صنعت دارويي، ساخت واکسن‌هاي جديد و ورود آنها به بازار مصرف جهاني؛ ممکن است چنين تصور شود که ويروس واريسلا زوستر که با نام ويروس آبله مرغان شناخته مي‌شود ديگر چندان فعال و قابل‌توجه نيست. البته از زمان ورود به بازار واکسن واريسلا در سال 1995 ميلادي، کاهش قابل‌توجهي در آمار مبتلايان مشاهده شده است. همچنين مرگ‌ومير و ميزان بستري به دنبال عفونت با ويروس واريسلا زوستر در مقايسه با سال 1996 ميلادي 90 درصد کاهش داشته است. (آمار مربوط به کشورهاي پيشرفته). اما هنوز در حدود 11 تا 17درصد از کودکان واکسينه شده عليه ويروس واريسلا، عفونت مشاهده مي‌شود.
همان‌طور که مي‌دانيم ويروس واريسلازوستر به شدت مسري است و انتقال اين ويروس از طريق ناقل انساني صورت مي‌گيرد. مواجهه با ترشحات تنفسي يا تماس مستقيم با ضايعات مي‌تواند راه انتقال عفونت بين افراد باشد. تظاهرات باليني بيماري عبارتند از ضعف و بي‌حالي، سردرد و تب. به‌طور معمول در کودکان بروز تظاهرات پوستي قبل از شروع علايم مذکور است. بثورات پوستي در بالغان معمولا 1 تا 2 روز ديرتر مشاهده مي‌شود. بثورات چرکي بيشتر موارد روي صورت و تنه ظاهر مي‌شوند. ويروس واريسلازوستر معمولا در کودکان سالم خودمحدودشونده است؛ هر چند عوارضي نظير عفونت ثانويه باکتريايي، درگيري دستگاه عصبي مرکزي و سندرم ري نيز در کودکان مشاهده مي‌شوند. در بزرگسالان عارضه پنوموني شايع است. سن بيمار با احتمال ابتلا به عوارض بيماري ارتباط مستقيم دارد. در بيماران کوچک‌تر از يک سال يا بزرگ‌تر از 20 سال احتمال بروز اين عوارض به مراتب بيشتر است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, واریسلا زوستر, آبله مرغان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا قرص‌هاي ترکيبي ژنتادواتو (Jentadueto) حاوي ليناگليپتين و متفورمين هيدروکلرايد را مورد تاييد قرار داده است. ژنتادواتو يک گزينه درماني جديد شامل تک قرصي است که 2بار در روز توسط بيماراني که به کنترل قندخون نياز دارند، مصرف مي‌شود. ليناگليپتين قرص‌هاي 5 ميلي‌گرمي با الگوي مصرف يکبار در روز است. ژنتادواتو يک داروي نسخه‌اي است که همراه با رژيم و ورزش براي کنترل هر چه بهتر قند در بالغان مبتلا به ديابت نوع 2 در زماني که درمان با ليناگليپتين و متفورمين براي بيمار مناسب است، تجويز مي‌شود. ژنتادواتو در صورتي که با حداکثر دوز مصرف شود در مقايسه با دارونما کاهش قابل‌توجهي در سطوح A1C مي‌دهد. (1/0+ درصد براي دارونما و 6/1- درصد براي ژنتادواتو). پروتئين A1Cدر مبتلايان به ديابت به عنوان شاخصي براي چگونگي کنترل قندخون طي 2 تا 3 ماه اخير به‌کار مي‌رود. ژنتادواتو تغيير قابل‌توجهي در وزن ايجاد نمي‌کند. مي‌توان اين دارو را به تنهايي يا در ترکيب با سولفونيل اوره به‌کار برد. البته ژنتادواتو براي درمان ديابت نوع يک يا کتواسيدوز ديابتيک (افزايش کتون‌ها در خون يا ادرار) تجويز نمي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, ژنتادواتو, ليناگليپتين, متفورمین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


اختلالات اوتيسم (ASDs)، طيف گسترده‌اي از ناتواني‌هاي تکاملي هستند که در مبتلايان، مهارت‌هاي مرتبط با ارتباطات اجتماعي و به طور کلي مهارت‌هاي رفتاري ديرتر از سايرين شکل مي‌گيرند. اين طيف گسترده شامل اختلال تکاملي فراگيرغيراختصاصي، اختلال آسپرگر و اختلال اوتيستيک است. اخيرا براي هر کدام از اين سه اختلال، معيارهاي تشخيصي جداگانه‌اي درنظر گرفته مي‌شود. در ميان اين بيماران، مبتلايان به اختلال اوتيستيک هم از نواقص ارتباطي و هم از ناتواني‌هاي ذهني رنج مي‌برند. براساس دستورالعمل آماري و تشخيصي اختلالات روان(چاپ چهارم)، معيارهاي تشخيصي اختلال اوتيستيک عبارتند از:اختلال در کيفيت عملکرد اجتماعي و ارتباطي؛ الگوهاي رفتاري و فعاليت‌هاي کليشه‌اي، محدود و تکراري؛ عملکرد غيرطبيعي يا تاخيري؛ درنظرنگرفتن تشخيص اختلال «رتز» يا اختلال تجزيه‌اي کودکي. البته مبتلايان ممکن است علايم متفاوتي داشته باشند. بيمارتان ممکن است دانش آموزي موفق يا دانشجويي با مدارک دانشگاهي باشد و فقط مهارت‌هاي ارتباطي آنها کامل نشده باشد يا ممکن است افرادي با عقب افتادگي ذهني شديد باشند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, اوتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


گيجي، واژه‌اي غيراختصاصي و شامل طيف وسيعي از علايم نظير سرگيجه دوراني شديد تا علايم مرتبط با تحريک عصب واگ نظير سبکي سر، عدم تعادل، حس گم گشتگي و فقدان هماهنگي حرکات است. سرگيجه از لحاظ پزشکي به تصور حرکت يا هرگونه حس غيرطبيعي جابجايي بين بيمار و محيط اطرافش گفته مي‌شود. گيجي، شکايتي شايع به‌خصوص در ميان سالمندان است. آنها اغلب از شرح مشکل خود عاجزند بنابراين درک علت اصلي گيجي و سرگيجه در ارزيابي و مديريت صحيح بيمار اهميت زيادي دارد. گيجي، سومين شکايت شايع ميان بيماران سرپايي است. حدود 5 نفر از هر 1000 بيماري که ساليانه به پزشک مراجعه مي‌کنند از سرگيجه شکايت دارند.
در مورد بيمار با شکايت گيجي، گرفتن شرح حال از بيمار و معاينه فيزيکي دقيق براي يافتن علت اصلي ضروري است. به علاوه، اطلاع از زمان و نحوه شروع، طول مدت و تعداد اپيزودها، عوامل مسبب يا تشديد‌کننده حملات و هرگونه تغيير شنوايي و نورولوژيک در تصميم‌گيري درماني بسيار اهميت دارد. شايع‌ترين علل گيجي عبارتند از سرگيجه وضعيتي پاروکسيسمال خوش‌خيم، ترس از سقوط، سردردهاي ميگرني، حساسيت به حرکت و آسيب عصب وستيبولار.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: سرگیجه, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اولين و تنها درمان جوشان پوکي استخوان را مورد تاييد قرار داده است. شرکت داروسازي اي‌اف‌آر ايکس (EffRx Pharmaceuticals) خبر از تاييد قرص‌هاي جوشان بينوستو (Binosto) با نام ژنريک آلندرونات سديم، که پيش از تاييد با نام EX101 شناخته مي‌شد، براي درمان پوکي استخوان در زنان يائسه و نيز افزايش توده استخواني در مردان مبتلا به پوکي استخوان داده است. شرکت اي‌اف‌آر‌ايکس، پيش‌بيني کرده است بينوستو در سه ماهه چهارم سال 2012 ميلادي در بازار دارويي آمريکا موجود خواهد بود. بينوستو، اميد تازه‌اي براي گروهي از مبتلايان به پوکي استخوان است که در بلع قرص مشکل دارند. يک مطالعه نشان داده است تا 40 درصد از بزرگسالان آمريکا بلع قرص را نمي‌پسندند. بينوستو، قرص جوشان با الگوي مصرف يکبار در هفته، با طعم توت‌فرنگي و حاوي 70 ميلي‌گرم آلندرونات است که به سرعت در نصف ليوان آب در دماي اتاق حل شده و محلول همگني توليد مي‌کند.


برچسب‌ها: تاییدیه, بينوستو, آلندرونات, پوکی استخوان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، اخيرا آميويد(Amyvid) –يک داروي تشخيصي راديواکتيو براي تصويربرداري از پلاک‌هاي بتاآميلوييد در بيماران با اختلالات شناختي به دنبال ابتلا به بيماري آلزايمر و ساير دلايل افت مهارت‌هاي شناختي- را مورد تاييد قرار داده است. آميويد به پلاک‌هاي آميلوييد که وجه تشخيص بيماري آلزايمر هستند، متصل مي‌شود و در نتيجه در تصاوير اسکن مغزي رويت مي‌شوند. اسکن آميويد مثبت نشان‌دهنده حضور متوسط تا متناوب پلاک‌هاي آميلوييد است که اين ميزان پلاک آميلوييد در مبتلايان به آلزايمر مشاهده مي‌شود اما ممکن است در بيماران با ساير بيماري‌هاي نورولوژيک و نيز در سالمندان با وضعيت شناختي طبيعي همين ميزان پلاک وجود داشته باشد. بايد به خاطر داشت آميويد يک روش کمکي و همراه براي ساير روش‌هاي تشخيصي است و يک اسکن آميويد مثبت به معناي تشخيص قطعي بيماري آلزايمر يا ساير اختلالات شناختي نيست. به علاوه ايمني و اثربخشي آميويد در پيش‌بيني ميزان پيشرفت دمانس يا ساير بيماري‌هاي نورولوژيک يا حتي مانيتورکردن پاسخ‌دهي درماني ارزيابي نشده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, آميويد, آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا فورفيوو ايکس ال (Forfivo) با نام ژنريک بوپروپيون‌هيدروکلرايد (Bupropion Hydrochloride) را براي مبتلايان به اختلال افسردگي اساسي موردتاييد قرار داده است. فورفيوو ايکس ال، فرمولاسيون با قدرت بالاي بوپروپيون هيدروکلرايد و تنها فرمولاسيون تک‌دوز 450 ميلي‌گرمي بوپروپيون هيدروکلرايد است که مورد تاييد سازمان غذاوداروي?آمريکا قرار گرفته است.


برچسب‌ها: تاییدیه, فورفيوو, بوپروپيون‌, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


آر.بامبوترول - درمان مبتلايان به آسم و بيماري‌هاي انسدادي مزمن ریه- شركت داروسازي لوتوس
آوانافیل - در اختلالات جنسي و مشکلات نعوظ- شرکت داروسازي ويووس  
الا (اوليپريستال‌استات)- روش پيشگيري از بارداري اورژانسي- شرکت داروسازی اچ‌آراي 
الادور (بوپیواکائین)- درمان کمردردهاي مزمن- شرکت داروسازي دورکت 
اينتونيو (گوانفاسين)- درمان کودکان مبتلا به اختلالات بيش‌فعالي- شرکت داروسازي شاير  
بریناوس (ورناکالانت)- درمان فيبريلاسيون دهليزي حاد- شرکت داروسازي مرک  
جوتانا (کاربازیتاکسل)- درمان بيماران مبتلا به سرطان پروستات- شرکت داروسازي اوانتيس 
فارلتوزومب - درمان مبتلايان به سرطان تخمدان- شرکت دارويي مورفوتک  
فاسلودکس (فولوسترانت)- پیشگیری از متاستاز سرطان پستان - شرکت داروسازي آسترازنکا 
کارفيلزوميب - درمان مالتيپل‌ميلوم‌هاي مقاوم به درمان يا راجعه- شرکت داروسازي انيکس 
مولتاک (دروندارون)- درمان مبتلايان به فيبريلاسيون دهليزي ناپايدار- شرکت داروسازي سانوفي  
وترینت (پازوپانيب)- درمان سرطان‌هاي پيشرفته کليه- شرکت داروسازي گلکسواسميت‌کلاين  
وكتيبيكس (پانتي‌تومب)- افزایش بقا در سرطان كولوركتال- شركت داروسازي امگن
ویمپات (لاکوزاميد)- درمان حاد تشنج در بیمارستان یا اورژانس- شرکت داروسازي يوسي‌بي

برای مشاهده فهرست کامل "خبرهای دارویی"  اینجا را کلیک نمایید


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم اردیبهشت 1391 | لینک ثابت |


ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) يكي از شايع‌ترين ويروس‌هاي منتقل شده از طريق ارتباط جنسي است. عفونت مزمن با انواع معيني از آن علت اوليه سرطان سرويكس و زخم‌هاي پيش سرطاني است. حداقل 50 درصد بزرگسالان در طول زندگي خود با اين ويروس آلوده مي‌شوند. به‌رغم برنامه‌هاي غربالگري هنوز سرطان سرويكس دومين سرطان شايع زنان در كل دنيا به شمار مي‌رود. HPV گروهي از ويروس‌ها هستند که باعث آلودگي پوست و مخاط نواحي تناسلي به ويژه در خانم‌ها مي‌شوند. اکثر زنان در طول زندگي خود حداقل به يکي از اين ويروس‌ها آلوده مي‌شوند، به طوري که در يک مطالعه مشخص شد حدود 8 زن از هر 10 نفر در طول زندگي خود دست کم به يک نوع از HPV مبتلا مي‌شوند. بيش از 100 نوع HPV متفاوت وجود دارد که اکثر آنها بي‌خطرند، اما بيش از 40 نوع آنها مي‌توانند نواحي تناسلي مردان و زنان را آلوده كنند که در اکثر موارد عفونت ويروسي به خودي خود رفع مي‌شود اما در برخي زنان انواع خاصي ازHPV در طي زمان مي‌توانند باعث تغييرات سلولي و نهايتا سرطان دهانه رحم شوند که از عوامل عمده مرگ در اثر سرطان در بين زنان در دنيا به شمار مي‌آيد. اين ويروس مي‌تواند باعث سرطان‌هاي کمتر شايع ناحيه وولو، واژن، آلت تناسلي مرد و مقعد نيز شود. علاوه بر اين ويروس فوق مي‌تواند باعث زگيل‌هاي ناحيه تناسلي و حلق شود. انتقال اين ويروس عمدتا از طريق تماس جنسي است. عفونت HPV درمان قطعي ندارد اما برخي از مشکلات ناشي از آن را مي‌توان معالجه کرد، بنابراين پيشگيري از آلوده شدن به اين ويروس بسيار مهم است. نقش كاندوم در جلوگيري از عفونت محدود است زيرا از تماس‌هاي پوستي هنگام مقاربت جلوگيري نمي‌كند، بنابراين رعايت مسايل اخلاقي و عدم تماس با شرکاي جنسي متعدد نقش مهمي در پيشگيري دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: واکسن, پاپیلوما, واکسن چهارگانه ويروس پاپيلوماي انساني, HPV
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سیزدهم فروردین 1391 | لینک ثابت |


فلج بل، از کار افتادن يا ضعف حاد، يکطرفه و محيطي صورت است که ممکن است به تغيير شکل دائمي سمت آسيب‌ديده صورت منتهي شود. در سال 1821 ميلادي، جراح و آناتوميست اسکاتلندي، «سر چارلز بل»، اولين فردي بود که علايم اين عارضه و نيز عملکرد و آناتومي عصب صورت را تشريح کرد. دارودرماني فلج بل در گذشته به‌دليل نامطمئن بودن از اثربخشي و درصد بالاي ميزان بهبود خودبخودي اين عارضه چندان مورد توافق نبوده است. مطالعات اخير نشان داده‌اند برخي از داروها مانند کورتيکواستروييدها و ضدويروس‌ها ممکن است سودمند باشند و باعث بهبود حال بيماران شوند.
20 تا 53 نفر در هر 100 هزار نفر است. بيشتر موارد ابتلا به فلج بل بدون علت ناشناخته هستند. البته شواهدي مبني بر احتمال عفونت ويروسي با ويروس هرپس سيمپلکس نوع يک وجود دارد. مطالعات اخير در سطح مولکولي با استفاده از PCR، ژنوم نهفته ويروس هرپس سيمپلکس را در گانگليوم ژنيکوليت(عقده زانويي) نشان داده‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فلج بل, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | لینک ثابت |


افت فشارخون به شرايطي گفته مي‌شود که ميزان فشارخون پايين‌تر از ميزان فشارخون طبيعي براي آن فرد است. به‌طور کلي، از آنجا که تعريف خاصي براي افت فشارخون وجود ندارد، جمع‌آوري اطلاعات دقيق در مورد شيوع اين بيماري دشوار است. جالب آن است که در برخي از بيماران‌ هايپوتنشن يا همان افت فشارخون، وضعيت طبيعي است و بيماران با فشار سيستوليک بين 90 و 100 ميلي‌متر جيوه حتي بيشتر از افرادي که فشارخونشان طبيعي محسوب مي‌شود، عمر خواهند کرد. در بيماراني که فشارخون کمتر از 120 بر 80 ميلي‌متر جيوه دارند و از علايمي نظير منگي، سبکي سر و تشنگي شديد رنج مي‌برند بررسي‌هاي دقيق‌تري لازم است زيرا چنين علايمي نتيجه پرفيوژن ناکافي ارگان‌هاي حياتي است که در صورت ادامه مي‌تواند به آسيب جدي اين ارگان‌ها منتهي شود. در موارد جدي‌تر ممکن است بيمار از حال برود و دچار سنکوپ شود. در برخي از بيماران افت فشارخون مي‌تواند يک وضعيت ناتوان‌کننده باشد. نکته ديگر آنکه افت ناگهاني فشارخون، تهديدکننده حيات است. مطالعه‌اي که اخيرا در ايرلند انجام شده نشان داده است که افت فشارخون وضعيتي و نيز افت فشارخون پس از صرف غذا از جمله شايع‌ترين علل قلبي سنکوپ محسوب مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: فشار خون, دارودرمانی, هایپوتنشن, افت فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | لینک ثابت |


هرچند امروزه تعريف و درک بهتري از پاتوفيزيولوژي درد در مقايسه با گذشته وجود دارد و گزينه‌هاي درماني مطرح در مديريت درد اندک نيستند، هنوز هم متخصصان از کنترل موثر درد حاد ناتوانند. به خصوص در مورد دردهاي پس از جراحي، کنترل ناموفق اين دردها عوارض متعددي نظير سندرم‌هاي درد مزمن به دنبال خواهد داشت. اغلب براي اين منظور ضددردهاي اپيوييدي به‌کار مي‌روند که مصرفشان با خطر بالاي بروز عوارض جانبي نظير تهوع، استفراغ، يبوست، خواب آلودگي و تضعيف تنفسي همراه است. بنابراين راه‌هاي ديگري براي کنترل درد مورد نياز است تا خطر مواجهه بيماران با عوارض جانبي مرتبط با مصرف اپيوييدها به حداقل برسد. قرص‌هاي کتورولاک، براي کنترل دردهاي خفيف تا متوسط، به‌خصوص دردهاي پس از جراحي کاربرد دارد.
کتورولاک ترومتامين ترکيب راسميک انانتيومرهاي اس و آر است که انانتيومر اس فعاليت ضددردي دارد. اين ترکيب تا 99 درصد به پروتئين متصل مي‌شود و حدود 5 درصد از جايگاه‌هاي آلبومين را در صورت تجويز در غلظت‌هاي بالا اشغال مي‌کند. کتورولاک‌ در شير ترشح مي‌شود؛ بنابراين مصرف آن در زنان شيرده ممنوع است. به دنبال تجويز تک‌دوز دارو، حدود 92 درصد آن در ادرار ، 40 درصد به شکل متابوليت‌ها و 60 درصد به شکل کتورولاک تغيير نيافته يافت خواهد شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: کتورولاک, ضد التهاب غیر استروئیدی, NSAID
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | لینک ثابت |


امروزه شيوع مالاريا در کشورهاي پيشرفته بسيار اندک است اما اين بيماري در کشورهاي گرمسيري در حال توسعه، يکي از کشنده‌ترين مشکلات تهديدکننده سلامت محسوب‌ مي‌شود. در کشورهاي با شيوع بالاي مالاريا، سالانه حداقل 200 ميليون مورد بيماري به وقوع مي‌پيوندند و يک ميليون نفر از اين جمعيت (با اکثريت کودکان) جان خود را از دست مي‌دهند.
پشه آنوفل ماده در سراسر جهان وجود دارد و امکان مبارزه با آن هميشه فراهم نيست؛ درنتيجه ريشه‌کني بيماري مالاريا در دنيا با شکست مواجه شده است. در برخي از کشورهاي آندميک مالاريا مانند ويتنام به دنبال مشکلاتي نظير جنگ و بحران‌هاي اقتصادي متعاقب آن، کنترل بيماري مالاريا موفق نبوده است. به علاوه، مسافرت‌هاي هوايي باعث انتشار مجدد بيماري به مناطق پاک مي‌شود. انگل مالاريا داراي سيکل زندگي کمپلکس است. بنابراين داروهاي ضدمالاريا روي مراحل مختلف اين سيکل اثر مي‌گذارد و هرکدام در يک مرحله از اين سيکل با بيماري مبارزه مي‌کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مالاریا, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا ميفپريستون (Mifepristone) با نام تجاري کورليم (Korlym) را براي کنترل ميزان قند خون (هايپرگليسمي) در بزرگسالان مبتلا به سندرم کوشينگ درون زاد مورد تا ييد قرار داده است. اين دارو براي مبتلايان به سندرم کوشينگ درون زاد که به ديابت نوع 2 نيز مبتلايند ولي کانديد مناسبي براي جراحي نيستند يا کساني که به درمان جراحي قبلي پاسخ خوبي نداده اند تجويز خواهد شد. پيش از تاييد کورليم از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، درمان دارويي تاييد شده اي براي سندرم کوشينگ درون زاد وجود نداشت. سندرم کوشينگ درون زاد يک اختلال جدي، ناتوان کننده و نادر چندسيستمي است. اين سندرم به دليل توليد بيش از حد کورتيزول (هورمون استرو ييدي که سطح قندخون را افزايش مي دهد) توسط غدد فوق کليوي ايجاد مي شود و بيش از همه، بزرگسالان 25 تا 40 سال را درگير مي کند. هم اکنون بيش از 5 هزار بيمار کانديدای درمان با کورليم هستند. اين دارو در سال 2007 ميلادي توسط سازمان غذا و داروي آمريکا در زمره داروهاي اورفان قرار گرفت.
کورليم اتصال کورتيزول به گيرنده اش را مسدود مي کند. هر چنداين دارو توليد کورتيزول را کاهشن مي دهد،اما آثار کورتيزول اضافي (نظير سطوح بالاي قندخون) را کاهش مي دهد. اثربخشي و ايمني کورليم در مبتلايان به سندرم کوشينگ درون زاد در يک مطالعه باليني با شرکت 50 بيمار بررسي شد. شايعترين عوارض مشاهده شده در ميان بيماران تحت درمان با کورليم عبارت بودند از تهوع، ضعف، سردرد، آرترالژي، استفراغ، ادم اندام ها، گيجي و کاهش اشتها. تجويز کورليم در زنان باردار ممنوعيت دارد.


برچسب‌ها: تاییدیه, کورلیم, ميفه پريستون, کوشینگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اسفند 1390 | لینک ثابت |


آپتاليس فارما، يک شرکت داروسازي متمرکز بر توليد داروهاي مرتبط با بيماري‌هاي گوارشي و فيبروزکيستيک اعلام کرده سازمان غذا و داروي آمريکا قرص‌هاي پانکرليپاز (Pancrelipase) با نام تجاري ويوکيس(Viokace) را براي درمان عدم کفايت اگزوکرين پانکراس ناشي از پانکراتيت مزمن يا برداشتن پانکراس مورد تاييد قرار داده است. ويوکيس ترکيب ليپازهاي مشتق از پورسين، پروتئازها و آميلازهاست. ويوکيس در ترکيب با يک مهارکننده پمپ پروتون در بزرگسالان براي درمان عدم کفايت اگزوکرين پانکراس ناشي از پانکراتيت مزمن يا برداشتن پانکراس مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, ويوکيس, پانکرليپاز, پانکراتیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اسفند 1390 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، محلول خوراکي ترکيبي کلرفنيرامين، هيدروکودون و پسودوافدرين با نام تجاري زوتريپرو را براي درمان علايم سرفه و احتقان بيني ناشي از سرماخوردگي مورد تاييد قرار داده است. کلرفنيرامين يک آنتي‌هيستامين است که از ميزان هيستامين طبيعي بدن مي‌کاهد. هيستامين باعث بروز علايمي نظير عطسه، خارش، اشک‌ريزش و آبريزش از بيني مي‌شود. هيدروکودون، يک داروي ضدسرفه نارکوتيک است. پسودوافدرين يک داروي ضداحتقان است که عروق خوني ناحيه بيني را تنگ مي‌کند. انبساط عروق خوني باعث ايجاد احتقان و گرفتگي در ناحيه بيني مي‌شود. زوتريپرو براي درمان گرفتگي و احتقان بيني، احتقان سينوس‌ها، سرفه ناشي از سرماخوردگي يا آنفلوانزا تجويز مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, زوتريپرو, کلرفنیرامین, هیدروکودون, پسودوافدرین, سرفه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اسفند 1390 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا گلوکارپيداز (Glucarpidase) با نام تجاري ووراکساز (Voraxaze) را براي درمان مسموميت با متوترکسات موردتاييد قرار داده است. متوترکسات يک داروي شيمي‌درماني است که به‌طور معمول کليه‌ها آن را از بدن دفع مي‌کنند، اما دريافت‌کنندگان متوترکسات ممکن است به‌دنبال وجود سطوح سمي اين دارو در جريان خون خود دچار نارسايي کليوي شوند. ووراکساز آنزيمي است که به سرعت سطوح خوني متوترکسات را با شکستن داروي کموتراپي به شکل قابل‌دفع آن، از بدن حذف مي‌کند. ووراکساز به صورت داخل وريدي تجويز مي‌شود و از داروهاي اورفان است؛ يعني در شمار داروهايي قرار دارد که براي درمان بيماري‌هاي خاص يا نادر تجويز مي‌شوند. در يک مطالعه باليني با شرکت 22 بيمار اثربخشي ووراکساز بررسي شد. تمام اين بيماران ووراکساز دريافت کردند. در اين مطالعه افت متوترکسات به زير سطوح بحراني طي 15 دقيقه پس از تجويز دارو و باقي ماندن آن در همان وضعيت براي مدت 8 روز، موفقيت درماني درنظر گرفته شد. 10 نفر از 22 بيمار به اين استاندارد تعريف‌شده درماني دست‌يافتند. هر چند تمام بيماران به نتيجه درماني مذکور نرسيدند، اما ووراکساز توانست تا 95 درصد ميزان متوترکسات را در همه بيماران کاهش دهد. يک مطالعه باليني مجزا نيز ايمني داروي ووراکساز را در 290 بيمار با مشکل‌هاي کليرانس متوترکسات از جريان خون بررسي کرد. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده در بيش از يک درصد از جمعيت بيماران در مطالعات باليني عبارت بود از پايين‌بودن فشارخون(افت فشارخون)، سردرد، تهوع، استفراغ، گرگرفتگي و پاراستزي. ووراکساز(گلوکارپيداز)، يک آنزيم کاربوکسي پپتيداز است که براي درمان غلظت‌هاي سمي متوترکسات (بيش از يک ميکرومول در ليتر) در بيماران با کليرانس تاخيري متوترکسات ناشي از اختلال عملکرد کليه‌ها تجويز مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, ووراکساز, گلوکارپيداز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اسفند 1390 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی


اینستاگرام همایش های پزشکی


           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links