آپوتل: (پاراستامول)- آمپول ضد درد و ضد تب   
آریسپت: (دونپزیل)- مهار کننده برگشت پذیر و اختصاصی استیل کولین استراز، درمان آلزایمر   
آکتوس: (پیوگلیتازون)- درمان دیابت نوع 2 به تنهایی یا همراه مت فرمین یا سولفونیل اوره ها   
استراترا: (آتوموکستین هیدروکلراید)- درمان كاهش توجه در بيماري بيش فعالي (ADHD)   
الیدل: (پیمکرولیموس)- کرم برای درمان درماتیت آتوپیک   
اورتیدین: قرص برای برطرف نمودن تکرر ادرار،قطره قطره آمدن ادرار، معطل شدن هنگام ادرار کردن   
بالمرا
: درمان تبخال ناشي از ويروس هرپس سيمپلكس نوع یک    
تازوسین: آنتی بیوتیک خوراکی، مهارکننده بتا لاکتاماز   
تلتونال: قرص، بیماریهای التهاب مفاصل مانند آرتریت ،رماتیسم ،کمر درد ،التهاب تاندون ها   
رواتینکس: کپسول، سبب افزایش دیورز و کاهش اسپاسم مجاری ادراری، کمک به دفع سنگ   
سروکوئل
: (کوئتیاپین)- ضد شیزوفرنی و درمان اپیزودهای مانیا در افسردگی دو قطبی   
کلوفاک: قرص جهت سندرم کولون تحریک پذیر   
لازونیل: کبود شدگی، ضایعات بافت های نرم، ضایعات رباط ناشی از پیچ خوردگی مفاصل   
نکسیوم: (اسموپرازول)- قرص جهت سوزش معده و کاهنده اسید معده

برای مشاهده فهرست کامل "داروهای جدید ایران"  اینجا را کلیک نمایید


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


اوتيسم، عبارت از طيف گسترده‌اي از اختلالات تکاملي است که با مشکلات رفتاري، ارتباطي و اجتماعي بروز مي‌کنند. براساس تخمين اداره کنترل بيماري‌هاي ايالات متحده، يک مورد از هر 88 کودک در اين کشور به شکلي از طيف گسترده اختلال اوتيسم مبتلاست. هرچند درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد، درمان‌هاي دارويي و غيردارويي متنوعي براي کمک به کنترل بهتر علايم آن وجود دارند. هدف از کنترل بيماري اوتيسم، به حداقل رساندن علايم مشخصه بيماري براي ممانعت از آسيب‌هاي تحصيلي کودکان و بهبود کيفيت زندگي بيماران و خانواده آنهاست. مطالعات دقيق‌تر نشان داده‌اند شيوع طيف گسترده اختلالات اوتيسم از يک مورد در هر 150 کودک در سال 2000 ميلادي به يک مورد در هر 88 کودک در سال 2008 ميلادي افزايش يافته است. اوتيسم، مجموعه‌اي از اختلالات تکاملي است که از لحاظ علايم، مهارت‌هاي درگير و شدت درگيري با يکديگر متفاوتند. اين طيف شامل خود اختلال اوتيسم، اختلال آسپرجر ( Asperger Syndrome)، اختلال فروپاشنده دوران کودکي، اختلال رت (Rett’s disorder) و چند اختلال تکاملي ديگر دوران خردسالي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: اوتیسم, دارودرمانی, تازه ها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


نشانگان روده تحريك‌پذير، يک اختلال شايع عملکردي دستگاه گوارش است که در سنين 30 تا 50 سالگي بيشترين شيوع را دارد. متاسفانه تشخيص قطعي نشانگان روده تحريك‌پذير دشوار است و درمان تاييدشده‌اي براي آن وجود ندارد، بنابراين استراتژي‌هاي درماني با هدف کنترل علايم بيماري و بهبود کيفيت زندگي بيمار تعيين مي‌شوند. گزينه‌هاي غيردارويي نظير رژيم‌هاي غذايي خاص، ورزش، تکنيک‌هاي آرام‌سازي و طب‌سوزني مورد استفاده بسياري از اين بيماران هستند. درمان‌هاي دارويي نيز براي نشانگان روده تحريك‌پذير مطرح هستند؛ داروهاي ضداسهال، ملين‌ها، پروبيوتيک‌ها، آنتي‌کولينرژيک‌ها، ضدافسردگي‌ها، آنتي‌بيوتيک‌ها و دارويي با نام ليناکلوتايد که اخيرا از سوي FDAتاييد شده است. نشانگان روده تحريك‌پذير به 2 الگوي يبوست غالب و اسهال غالب طبقه‌بندي مي‌شود. برخي بيماران نيز دوره‌هاي متناوب اسهال و يبوست را تجربه مي‌کنند. نشانگان روده تحريك‌پذير با طيف گسترده‌اي از علايم همراه است. شکايت کلي بيماران، کرامپ و درد شکمي است. اتساع شکم، نفخ و تغيير عادات اجابت مزاج از علايم ديگر اين بيماري هستند. از آنجا که علت بروز نشانگان روده تحريك‌پذير نامشخص است، درمان قطعي براي آن مورد تاييد قرار نگرفته، بنابراين گزينه‌هاي درماني در درجه اول طبق علايم خاص هر بيمار انتخاب مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: سندرم روده تحریک پذیر, نشانگان, تازه ها
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ميگرن، يک اختلال عصبي مزمن است که با حملات دوره‌اي سردرد و علايم همراه از جمله اورا، تهوع، استفراغ و هراس از نور تشخيص داده مي‌شود. هر چند حدود 26درصد از مبتلايان به ميگرن انديکاسيون شروع درمان‌هاي پيشگيرانه را دارند، اما تنها نيمي از بيماران روزانه از داروهاي پيشگيري‌کننده از وقوع حملات استفاده مي‌کنند. تريپتان‌ها، ضدافسردگي‌ها، داروهاي ضدصرع، ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي، ضداستفراغ‌ها، اپيوييدها و داروهاي قلبي براي پيشگيري از ميگرن تجويز مي‌شوند. در سال 2012 ميلادي، آکادمي نورولوژي آمريکا با همکاري انجمن سردرد آمريکا جديدترين يافته‌هاي شاهدمحور خود را در درمان پيشگيرانه از حملات ميگرن در 7 سطح A، B، C، U، A منفي، B منفي و C منفي منتشر کردند. در دستورالعمل‌هاي جديد درمان کوتاه‌مدت پيشگيرانه از ميگرن مرتبط با قاعدگي، به اسامي‌ داروهايي نظير فروواتريپتان (frovatriptan)، ناراتريپتان (naratriptan) و زولميتريپتان (zolmitriptan) اشاره شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: میگرن, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


بدخيمي پانکراس، به دليل نداشتن علايم باليني در مراحل ابتدايي بيماري، معمولا در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي‌شود. تنها در کشور ايالات متحده براي سال 2012 ميلادي بيش از 43 هزار مورد جديد بدخيمي پانکراس و 37 هزار مورد مرگ ناشي از آن پيش‌بيني شده بود. بنابراين، نياز به تشخيص زودرس اين بدخيمي و شروع هر چه سريع‌تر درمان مناسب اجتناب‌ناپذير است. در بدخيمي پانکراس، برداشتن ضايعه با جراحي تنها گزينه درماني مورد تاييد است. شيمي‌درماني و راديوتراپي درمان‌هاي همراهي هستند که ممکن است براي بيمار سودمند باشند. در کل، درمان بدخيمي پانکراس براساس مرحله بيماري، قابل‌برداشت بودن يا نبودن ضايعه و نيز وضعيت متاستاز تعيين مي‌شود.

ادامه مطلب 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا گلیسرول فنیل بوتیرات با نام تجاری راویکتی (Ravicti) را برای درمان برخی اختلالات مزمن چرخه اوره در بیماران بالای 2 سال مورد تایید قرار داده است. اختلالات چرخه اوره& گروهی از بیماری های ژنتیکی هستند که در نتیجه کمبود آنزیم های خاصی که در چرخه اوره درگیرند، ایجاد می شوند. زمانی که پروتئین مواد غذایی جذب و در بدن شکسته می شود، نیتروژن به عنوان ماده زائد تولید می شود. چرخه اوره، نیتروژن را از خون بر می دارد و آن را به اوره تبدیل می کند و این ماده از طریق ادرار از بدن دفع می شود. در مبتلایان به چرخه اوره، نیتروژن در بدن تجمع می یابد و به شکل آمونیاک باقی می ماند. این ماده ممکن است به مغز برسد و باعث آسیب مغزی، کما یا مرگ شود. راویکتی مایعی است که سه بار در روز همراه با غذا خورده می شود و به دفع آمونیاک از بدن کمک می کند. این دارو برای بیمارانی که اختلال چرخه اوره در آن ها با رژیم های بدون پروتئین یا مکمل های آمینواسید کنترل نمی شود، تجویز می شود. اثربخشی و ایمنی راویکتی در مطالعه ای با شرکت 44 بیمار تحت درمان با بوفنیل (Buphenyl) –داروی دیگری که برای کنترل اختلالات چرخه اوره تایید شده است- مورد بررسی قرار گرفت. شایع ترین عوارض گزارش شده در بیماران دریافت کننده راویکتی عبارتند از: اسهال، نفخ و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, راویکتی, گلیسرول فنیل بوتیرات, اوره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، به تازگي پوماليدومايد (pomalidomide) با نام تجاري پوماليست (Pomalyst) را براي درمان آن گروه از مبتلايان به مولتيپل ميلوما که بيماري آنها پس از درمان با ساير داروهاي ضدسرطان پيشرفت کرده، مورد تاييد قرار داده است. مولتيپل ميلوما، نوعي بدخيمي خوني است که بيشتر سالمندان را گرفتار مي‌کند. براساس آمارهاي اعلام‌شده از سوي انستيتو ملي سرطان، سالانه حدود 10 هزار نفر از مردم آمريکا به دنبال ابتلا به مولتيپل ميلوما جان خود را از دست مي‌دهند. پوماليست، قرصي است که با تحريک دستگاه ايمني بدن باعث تخريب سلول‌هاي بدخيم مي‌شود و رشد آنها را مهار مي‌کند. اين دارو در بيماراني که پيش‌تر حداقل دو درمان ديگر، يعني لناليدومايد و بورتزوماب را دريافت کرده‌ و به اين درمان‌ها پاسخ نداده‌اند و بيماري آنها پس از گذشت 60 روز از آخرين درمان عود کرده است، تجويز مي‌شود. پوماليست، دومين دارويي است که طي يک سال اخير براي درمان مولتيپل ميلوما از سوي FDA مورد تاييد قرار گرفته است. در جولاي سال 2012 ميلادي، FDA کارفيلزوماب را براي درمان مولتيپل ميلوما تاييد كرده بود. اثربخشي و ايمني پوماليست در يک مطالعه باليني با شرکت 221 بيمار مبتلا به مولتيپل ميلوماي عودکننده يا راجعه مورد بررسي قرار گرفت. طراحي مطالعه براي تعيين تعداد بيماراني بود که بدخيمي آنها پس از درمان با اين دارو نسبتا يا کاملا از بين مي‌رفت.


برچسب‌ها: تاییدیه, پوماليست, پوماليدومايد, مولتیپل میلوما, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا تدوگلوتايد (teduglutide) با نام تجاري گاتکس(Gattex) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به نشانگان روده کوتاه که نيازمند تغذيه متداول داخل وريدي هستند مورد تاييد قرار داده است. نشانگان روده کوتاه بيماري‌اي است که متعاقب برداشتن کل يا بخشي از روده کوچک يا بزرگ عارض مي‌شود. از دست رفتن بخش قابل‌توجهي از روده باعث سوء جذب مايعات و موادغذايي مورد نياز بدن مي‌شود. در نتيجه، اين بيماران اغلب براي بقا به تغذيه وريدي نياز دارند. گاتکس به شکل تزريق يک‌بار در روز باعث بهبود جذب مايعات و موادمغذي از روده مي‌شود و حجم و دفعات نياز بيمار به تغذيه وريدي را کاهش مي‌دهد. اين سومين داروي مورد تاييد FDA براي درمان بزرگسالان مبتلا به نشانگان روده کوتاه است. قبل از اين سوماتروپين(زوربتيو)و گلوتامين(نوترستور) در سال‌هاي 2003 و 2004 ميلادي مورد تاييد FDA قرار گرفته بودند. ايمني و اثربخشي گاتکس در 2 مطالعه باليني مورد بررسي قرار گرفت. بيماران به طور تصادفي تحت‌درمان با گاتکس يا دارونما قرار گرفتند. مطالعه براي مشخص کردن تعداد بيماراني بود که پس از 20 هفته (در مطالعه اول) و پس از 24 هفته(در مطالعه دوم) درمان با گاتکس حداقل 20 درصد کاهش در تغذيه وريدي مورد نيازشان گزارش شده است. 46درصد (در مطالعه اول) و 63 درصد (در مطالعه دوم) از بيماران تحت‌درمان با گاتکس پاسخ دهي درماني داشتند.


برچسب‌ها: تاییدیه, گاتکس, تدوگلوتايد, سندرم روده تحریک پذیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا پوناتيناب (ponatinib) با نام تجاري ايکلوزيگ(Iclusig) را براي درمان لوسمي ميلوييد مزمن (CML) و لوسمي لنفوبلاستيک حاد (ALL) کروموزوم فيلادلفيا مثبت مورد تاييد قرار داده است. اظهارنظر اعلام شده در مورد ايکلوزيگ، 3 ماه زودتر از موعد مقرر بود. اين دارو پروتئين‌هاي خاصي را که در ساخت سلول‌هاي سرطاني دخيل هستند، بلوک مي‌کند. ايكلوزيگ به صورت يک‌بار در روز براي درمان بيماران در فاز مزمن يا فاز پيشرونده CML و نيز ALL کروموزوم فيلادلفيا مثبتي که به داروهاي گروه مهارکنندگان تيروزين‌کيناز مقاوم شده‌اند تجويزمي‌شود. اين دارو سلول‌هاي بدخيمي را هدف قرار مي‌دهد که داراي متاسيون خاصي(T315I) هستند. اين متاسيون عامل مقاوم شدن سلول‌ها به داروي مهارکننده تيروزين کيناز است. ايکلوزيگ سومين داروي مورد تاييد براي درمان CML و دومين داروي تاييدشده براي درمان ALL در سال 2012 است.FDA در سپتامبر 2012 بسوتينيب (bosutinib)با نام تجاري بسوليف و در اکتبر 2012 اماستاکسين مپسوکسينات با نام تجاري سينريبو را براي درمان فازهاي مختلف CML مورد تاييد قرار داده بود. مارکيبو (Marqibo) نيز در آگوست 2012 براي درمان ALL کروموزوم فيلادلفيا منفي تاييد شده بود.


برچسب‌ها: تاییدیه, ايکلوزيگ, پوناتيناب, سرطان, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا پودر استنشاقي لوکساپين با نام تجاري آداسوو (Adasuve) را براي درمان بي‌قراري مرتبط با اسکيزوفرني يا اختلالات دوقطبي در بزرگسالان مورد تاييد قرار داده است. سيستم استاکاتو (Staccato) روشي آسان براي انتقال دارو به اعماق ريه است که در نتيجه آن جذب دارو و ورود آن به گردش خون سريع‌تر مي‌شود. تاييد آداسوو، رخداد مهمي در درمان بي‌قراري است. اين پودر اولين درمان غيرتزريقي بي‌قراري حاد در مبتلايان به اسکيزوفرني و اختلال دوقطبي است. پيش‌بيني شده آداسوو در 3 ماهه سوم 2013 ميلادي وارد بازار دارويي جهان شود. تاييد اين دارو از سوي FDA براساس نتايج به دست آمده از 2 مطالعه باليني فاز 3 روي بيش از 1600 بيمار انجام شد. در اين 2مطالعه، آداسوو 10 ميلي‌گرمي در مقايسه با دارونما اثربخشي سريعي روي بيماران بي‌قرار داشت. مساله نگران‌کننده در مورد ايمني آداسوو، خطر بروز برونکواسپاسم در مبتلايان به آسم و بيماري‌هاي انسدادي ريوي است که ممکن است به ديسترس تنفسي و توقف تنفس بينجامد.


برچسب‌ها: تاییدیه, آداسوو, لوکساپين, اسکیزوفرنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سال‌ها اختلاف‌نظر بر سر بهترين تصميم براي شروع دارودرماني پارکينسون وجود داشته است. برخي پزشکان با زير سوال بردن مزيت‌هاي شروع دارودرماني پارکينسون پيش از جدي شدن علايم باليني بيمار تا حدي که با فعاليت‌هاي عملکردي روزانه بيمار منافات داشته باشد، پيرو شعار نظاره و انتظار هستند. برخي مطالعات نشان داده بودند شروع زودهنگام دارودرماني باعث افزايش احتمال بروز عوارض درماني در مراحل بعدي بيماري مي‌شود و نيز اين اعتقاد وجود داشت که درمان دارويي تاخيري به‌خصوص با لوودوپا باعث حفاظت از بيمار در برابر مشکل‌هاي حرکتي مي‌شود. گروهي از پزشکان چنين مي‌انديشند که درمان بايد بلافاصله پس از تشخيص بيماري آغاز شود تا جلوي اختلال هاي عملکردي و افت کيفيت زندگي بيمار را بگيرد.
پارکينسون يک بيماري پيشرونده است و از نظر ميزان شيوع ميان بيماري‌هاي نورودژنراتيو در مقام دوم (پس از آلزايمر)قرار دارد. علت ايجاد‌کننده اين بيماري به درستي مشخص نيست اما مرگ نورون‌هاي نيگرواسترياتال و متعاقب آن کمبود دوپامين باعث کاهش قابليت مهاري گانگليون‌هاي بازال مي‌شود. فعاليت طبيعي دوپامين که با استيل‌کولين مرتبط است مختل مي‌شود و فعاليت بيش از حد کولينرژيک اتفاق مي‌افتد. به نظر مي‌رسد اين برهم خوردن عملکرد نوروترانسميترها علت اختلالات حرکتي مشخصه پارکينسون است. به علاوه، اجسام لووي در سلول‌هاي مغزي اين بيماران تشخيص داده مي‌شود. برخي معتقدند اين پروتئين‌ها ناشي از بيماري هستند و نه ايجاد‌کننده آن. 2 مرحله براي بيماري پارکينسون درنظر گرفته شده است؛ مرحله پيش از بروز علايم و مرحله علامتدار بيماري. فقط فاز دوم بيماري از لحاظ باليني قابل‌ارزيابي است. تاثير فاکتورهاي ژنتيکي به‌خصوص در بيماران کم‌سن و سال قطعي است. اين رابطه ژنتيکي در 20درصد از موارد بيماري با شروع در سنين جواني (زير 40 سال)پررنگ‌تر است. به جز سابقه خانوادگي، سموم موجود در محيط و ضايعات به جا مانده از عفونت‌ها نيز در علت‌شناسي پارکينسون مطرح هستند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پارکینسون, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


نکته اصلي هنگام انتخاب دارو حين زايمان، توجه به آثار داروها هم بر مادر و هم بر جنين اوست بنابراين اطلاع دقيق از اثربخشي و ايمني طيف وسيع داروهاي موجود در اين حوزه ضروري است. در اين مقاله، داروهايي که به‌طور معمول براي گشادکردن سرويکس، القاي زايمان و مديريت درد زايماني تجويز مي‌شوند، مورد بررسي قرار خواهند گرفت.
هدف از القاي زايمان، تسهيل روند زايمان طبيعي و به دنيا آوردن نوزاد سالم است. يک رحم طبيعي به طور معمول انقباض‌پذير است اما طي بارداري اين شرايط تغيير و رحم شرايط متفاوتي را براي حفظ جنين تجربه مي‌کند. در 5 هفته آخر بارداري پروستاگلندين‌هاي درونزاد براي نرم و ديلاته کردن دهانه رحم آزاد مي‌شوند. در بارداري‌هاي بيش از حد معمول طولاني‌شده، بارداري‌هاي با پارگي زودرس پرده‌ها و بارداري‌هايي که در آنها انديکاسيون‌هاي مادري يا جنيني زايمان زودرس وجود دارد، القاي زايمان ضروري است. 5/9 تا 7/33 درصد از تمام موارد بارداري‌هاي سالانه با القاي زايمان ختم مي‌شوند. داروهاي متعددي براي القاي زايمان وجود دارد اما همه آنها نمي‌توانند زايمان موفقي ايجاد کنند. در برخي از موارد، غشاهاي اطراف جنين پيش از شروع زايمان عمدا پاره مي‌شوند. اين وضعيت باعث انقباضات نامنظم و خونريزي خواهد شد. ميزان گشادشدگي دهانه رحم را مي‌توان با استفاده از مقياس بيشاپ اندازه گرفت (عوامل متعددي در آن دخيل هستند از جمله ضخامت و ميزان گشادشدگي دهانه رحم و وضعيت جنين). براساس يک قانون کلي، بيمار با نمره بيشاپ بيش از 8، زايمان طبيعي موفقي خواهد داشت و بيمار با نمره بيشاپ کمتر از 6، نيازمند تجويز يک داروي گشادکننده دهانه رحم است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: زایمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) اخيرا پازيرئوتايد دياسپارتات(pasireotide diaspartate) با نام تجاري سيگنيفور (Signifor) را براي درمان کوشينگ در بيماراني که جراحي به آنها کمکي نخواهد کرد، مورد تاييد قرار داده است. بيماري کوشينگ به دنبال توليد بيش از حد کورتيزول از غدد آدرنال ايجاد مي‌شود. وجود تومور در غده هيپوفيز باعث تحريک بيشتر غده آدرنال و در نتيجه توليد بيش از حد کورتيزول مي‌شود. کورتيزول فعاليت‌هاي مهمي را در بدن تنظيم مي‌کند. (از جمله پاسخ‌دهي به استرس و صدمه). مبتلايان به کوشينگ در معرض خطر اضافه وزن، ديابت يا عدم تحمل گلوکز، فشارخون بالا و عفونت هستند. ايمني و اثربخشي سيگنيفور در يک مطالعه باليني با شرکت 162 بيمار مبتلا به کوشينگ مورد بررسي قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در اين مطالعه به‌طور تصادفي يکي از دو دوز سيگنيفور را طي 6 ماه درمان دريافت کردند. به برخي از بيماران با پاسخ‌دهي درماني مطلوب اجازه ادامه درمان داده شد. سيگنيفور باعث کاهش سطح کورتيزول در ادرار 24 ساعته مي‌شود. اين کاهش در يک ماه پس از شروع درمان ديده شد. ميزان کورتيزول ادرار در حدود 20درصد از بيماران تحت مطالعه به سطح طبيعي رسيد. سيگنيفور باعث افزايش سطح قند خون مي‌شود بنابراين ادامه درمان با اين دارو ممکن است باعث وخيم‌تر شدن ديابت در برخي از بيماران شود. به همين دليل FDA انجام مطالعات پس از ورود به بازار مصرف را براي اين دارو درخواست کرده است. سيگنيفور 2 بار در روز زير پوست تزريق مي‌شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, سيگنيفور, پازيرئوتايد, کوشینگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، برچسب‌هاي اوارست (Evarrest) را براي کمک به متوقف كردن سريع و قابل اعتماد خونريزي طي جراحي مورد تاييد قرار داده است. خونريزي غيرمنتظره و غيرقابل کنترل طي جراحي، مشکلي جدي براي جراحان است و باعث افزايش 20 درصدي خطر مرگ‌ومير بيماران مي‌شود. اوارست در کنار فشار فيزيکي دستي اعمال شده در محل خونريزي، هنگامي که کنترل خونريزي با روش‌هاي متداول نظير بخيه، ليگاتور کردن و... کافي نيست، به متوقف كردن خونريزي بافت نرم طي جراحي‌هاي باز خلف صفاقي، داخل شکمي، جراحي‌هاي لگن و جراحي‌هاي توراسيک غيرقلبي کمک مي‌کند. استفاده از اوارست در کودکان زير يک ماه توصيه نمي‌شود و نيز نمي‌تواند به طور موثر و ايمن در محل بخيه يا ساير اشکال ليگاسيون مکانيکي مورد استفاده در درمان خونريزي‌هاي شديد شرياني يا وريدي تجويز شود. اوارست متشکل از يک برچسب بيولوژيک و انعطاف‌پذير است كه هر برچسب نقش موثري در روند هموستاز، واکنش بيولوژيک و شروع تشکيل لخته فيبرين دارد. اين لخته فيبرين به برچسب ملحق مي‌شود و پوششي مکانيکي در محل خونريزي ايجاد مي‌کند. جراحان براي استفاده از اين ترکيب، اوارست را روي سطح در حال خونريزي مي‌گذارند و فشار دستي را اضافه مي‌کنند. پس از پايان جراحي، اوارست داخل بدن بيمار باقي مي‌ماند زيرا کاملا قابل جذب است.


برچسب‌ها: تاییدیه, اوارست, خونریزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا اولين واکسن آنفلوانزاي فصلي توليد شده با استفاده از تکنولوژي کشت سلول را مورد تاييد قرار داده است. اين واکسن براي پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزاي فصلي در افراد بالاي 18 سال تجويز مي‌شود. روند توليد فلوسلواکس (Flucelvax)بسيار شبيه روش توليد آن با استفاده از تخم مرغ است، اما اختلاف قابل توجه، اين است که گونه‌هاي ويروس موجود در واکسن در سلول‌هاي پستانداران رشد يافته است. دهه‌هاي متوالي است تکنولوژي کشت سلول براي توليد واکسن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين تکنولوژي آلترناتيوي براي روش سنتي توليد واکسن آنفلوانزاست. فوايد تکنولوژي کشت سلول عبارتند از آماده بودن مواد مورد نياز و امکان شروع سريع‌تر توليد واکسن در شرايط همه‌گيري آنفلوانزا. فلوسلواکس در مطالعات باليني متعددي روي 7 هزار و 700 بيمار 18 تا 49 سال که به طور تصادفي دارونما يا فلوسلواکس دريافت کرده بودند بررسي شد. نتايج مطالعه نشان داد فلوسلواکس در پيشگيري از آنفلوانزا تا 83 درصد موفق‌تر از دارونما بوده است. واکنش محل تزريق و واکنش‌هاي سيستميک به واکسن در دريافت‌کنندگان واکسن شايع بودند. درد، قرمزي و زخم ناحيه تزريق ، سردرد و ضعف شايع‌ترين عوارض گزارش شده بودند.


برچسب‌ها: تاییدیه, فلوسلواکس, واکسن, واکسن جدید, آنفلوآنزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


افسردگي در مبتلايان به صرع به مراتب از بقيه افراد جامعه شايع‌تر است اما متاسفانه در بسياري از موارد به دليل گزارش نشدن علايم افسردگي از سوي بيمار، اين اختلال تشخيص داده نمي‌شود. دليل ديگر درمان نشدن افسردگي در مبتلايان به صرع، اعتقاد به تشنج‌زابودن داروهاي ضدافسردگي است. بسياري از ضدافسردگي‌ها آستانه تشنج را پايين مي‌آورند هر چند يافته‌ها حاکي است ضدافسردگي‌ها در دوز اندک حتي خاصيت ضدتشنج دارند. همچنين، شواهد نشان داده‌اند در صورت مصرف ضدافسردگي‌ها در محدوده دوزاژ درماني، خطر وقوع تشنج اندک است. زمان انتخاب داروي ضدافسردگي براي يک بيمار مبتلا به صرع پزشک درمانگر بايد از تداخلات ميان داروهاي ضدافسردگي و ضدتشنج به خوبي آگاه باشد. به‌طور کلي در اين گروه از بيماران مهارکننده‌هاي انتخابي بازجذب سروتونين، درمان خط اول هستند. افسردگي، شايع‌ترين اختلال همراه در مبتلايان به صرع است و در اين گروه از بيماران در مقايسه با مبتلايان به ساير بيماري‌هاي مزمن و اختلالات نورولوژيک شدت بيشتري دارد. در بيماران با تشنج‌هاي راجعه در مقايسه با جمعيت عادي جوامع، ميزان شيوع افسردگي20 تا 55 درصد بيشتر است. در بيماران با صرع کنترل‌شده، ميزان شيوع افسردگي 3 تا 9 درصد است. افسردگي درمان نشده ممکن است به خودکشي منجر شود. شيوع خودکشي در مبتلايان به صرع حدود 10 برابر ساير افراد جامعه است. تغيير در سطح سروتونين و نورآدرنالين، نقش کليدي در پاتولوژي افسردگي ماژور و صرع ايفا مي‌کند. در افسردگي ماژور، کتکولامين‌ها (دوپامين، نورآدرنالين و سروتونين) و نوروترانسميترها (گلوتامات و گاما آمينوبوتيريک‌اسيد) دخالت دارند. به‌طور مشابه، برهم خوردن تعادل ميان نوروترانسميترهاي اصلي و کتکولامين‌ها در ناحيه تمپورال باعث افزايش خطر تشنج در بيماران مستعد مي‌شود. به علاوه، کاهش عملکرد کتکولامين (سروتونرژيک و نورآدرنرژيک) باعث وخيم‌تر شدن شدت تشنج در برخي از حيوان‌هاي آزمايشگاهي شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: افسردگی, صرع, دارو درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


در اين تحقيق بخشي از كاربرد نانو تكنولوژي در پزشكي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. اين تحقيق سعي دارد فرصت‌هاي تحقيقاتي در زمينه نانو تكنولوژي در داروها را بيان كند. البته اين نكته نبايد فراموش شود كه اكثر نانو داروها در مراحل اوليه كاربرد هستند و بايد موانع بسياري از سر راه آن‌ها برداشته شود كه اين كار ممكن است سال‌ها يا چند دهه زمان ببرد.
اگـر چـه تعـاريف بسياري از نانو تكنولوژي موجود است ولي تحقيق و توسعه تكنولوژي در سطح اتم، ملكول و ملكول‌هاي غول آسا (Macromolecular Level) در مــقــيـــــاس طـــــولــــي 100-1 نـانـومتـر از همـه تعـاريـف متـداول‌تـر است. اين تحقيقات و توسعه‌هاي تكنولوژيك باعث مهيا شــدن اطـلاعـات در زمينـه پـديـده‌هـا و مـواد در مقياس نانو مي شود و ساختار‌ها و سيستم‌هايي بـه واسطه آن توليد مي‌شود كه خواصي بسيار خـوب و كـاربـردي دارنـد. ايـن خـواص بـسـيـار خوب و كاربردي به واسطه اندازه كوچك اين ساختارها و سيستم‌ها حاصل مي شود. به طور ساده‌تر بايدگفت كه نانو تكنولوژي دنيايي در مـقـيــاس نــانـو (‌‌يـك ميليـونيـوم متـر) اسـت. ايـن مقياس بسيار كوچك‌تر از مقياس‌هاي معمولي است. اين دنيا، دنياي ميان ماكرومتر و پيكومتر (يك ميليارديوم متر) است.

PDF متن کامل مقاله               HTML متن کامل مقاله


برچسب‌ها: نانو, نانو دارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ميگرن، نوعي سردرد است که به طور متوسط 15درصد از افراد جامعه را گرفتار مي‌کند. در دوره کودکي شيوع ميگرن در دختران و پسران برابر است اما در سنين باروري ميزان ابتلاي زنان به بيش از 2 برابر مردان مي‌رسد بنابراين نقش تغييرات هورموني -از زمان بلوغ تا يائسگي- در حملات ميگرن در زنان را نمي‌توان ناديده گرفت. حدود 60 درصد از زنان با سابقه ميگرن، حملاتي را همزمان با دوران قاعدگي خود تجربه مي‌کنند. ميگرن قاعدگي که بدون اورا بوده و در فاصله 2 روز قبل تا 3 روز بعد از شروع خونريزي رخ مي‌دهد، در 10 تا 15 درصد از زنان شايع است. بيش از نيمي ‌از مبتلايان به ميگرن قاعدگي، حملاتي را در ساير روزهاي ماه نيز تجربه مي‌کنند.
تشخيص ميگرن قاعدگي در صورتي گذاشته مي‌شود که حملات ميگرن در دوره قاعدگي حداقل در 2 دوره از هر 3 دوره قاعدگي رخ دهند. شواهد نشان داده‌اند ميگرن قاعدگي متاثر از تغييرات سطح هورمون‌هاي زنانه در طول زندگي يک زن است. دستگاه عصبي مرکزي ممکن است از راه‌هاي متعددي تحت‌تاثير هورمون‌هاي تخمدان قرار گيرد. گيرنده‌هاي استروژن و پروژسترون در مناطق کورتيکال و ساب‌کورتيکال مغز وجود دارند. براساس تئوري کمبود استروژن، کاهش استروژن-آنچنان که طي فاز لوتئال چرخه قاعدگي رخ مي‌دهد- با توليد سروتونين مرتبط است. چنين وضعيتي به گشادي عروق جمجمه و حساس شدن عصب تري‌ژمينال منتهي مي‌شود که مي‌تواند آغازگر ميگرن در برخي از زنان باشد. ثابت ماندن سطح استروژن سرم- 45 تا 75 پيکوگرم در ميلي‌ليتر- باعث کاهش دفعات ميگرن و شدت حملات مي‌شود. به علاوه، پروستاگلندين‌هايي که طي ريزش آندومتريال آزاد مي‌شوند، ممکن است در افزايش تعداد دفعات حملات ميگرن در اواخر فاز لوتئال و اوايل فاز خونريزي چرخه قاعدگي نقش داشته باشند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, میگرن, قاعدگی, میگرن قاعدگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


عفونت مجاري تنفسي فوقاني شامل التهاب مخاط مجاري تنفسي به استثناي ناحيه آلوئول‌هاي ريوي است. اين عفونت علاوه بر بي‌حالي و کوفتگي بدن، علايم موضعي متعددي در مبتلايان ايجاد مي‌کند. درد و گرفتگي گلو، آبريزش از بيني، احساس پري و درد در ناحيه صورت و پيشاني و سرفه از جمله اين علايم موضعي هستند. براساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، به‌طور متوسط هر کودک سالانه 5 مورد عفونت مجاري تنفسي فوقاني و هر بزرگسال 2 تا 3 مورد عفونت را تجربه مي‌کند. پاتوژن‌هاي مسبب عفونت مجاري تنفسي فوقاني شامل بيش از 200 نوع ويروس (100 نوع رينوويروس) و انواع مختلف باکتري‌هاست.
ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي تقريبا هميشه در محيط اطراف شما هستند اما عوامل متعددي خطر ابتلا به بيماري سرماخوردگي را افزايش مي‌دهند. نوزادان و کودکان در سنين پيش از مدرسه بيش از ساير گروه‌ها در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگي هستند زيرا هنوز به اغلب ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي مقاوم نشده‌اند. از سوي ديگر، در چنين کودکاني آموزش در زمينه شستشوي مرتب دست‌ها و پوشاندن بيني و دهان هنگام عطسه و سرفه ممکن نيست. سرماخوردگي در نوزاد تازه متولد شده در اغلب موارد مشکل‌ساز است. با افزايش سن سيستم ايمني افراد نسبت به انواع مختلف ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي مقاوم مي‌شود. در نتيجه، تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگي در بزرگسالان به مراتب کمتر از کودکان است. شيوع سرماخوردگي هم ميان کودکان و هم بزرگسالان در فصول سرد سال به مراتب بيشتر است زيرا افراد در اين زمان ساعات طولاني‌تري را در فضاهاي بسته سپري مي‌کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي کابوزانتينيب(Cabozantinib) با نام تجاري کومتريک (Cometriq) را براي درمان بدخيمي متاستاتيک مدولاري تيروييد مورد تاييد قرار داده است. بدخيمي مدولاري تيروييد، در سلول‌هاي توليدکننده هورمون کلسيتونين غده تيروييد ايجاد مي‌شود. اين نوع سرطان ممکن است بدون هيچ سابقه قبلي يا در خانواده‌هايي که موتاسيون ژنتيکي خاصي دارند رخ دهد. به دليل اين موتاسيون خاص فرد به يک يا حتي چند بدخيمي سيستم اندوکرين- از جمله بدخيمي مدولاري تيروييد- مبتلا مي?شوند. انستيتوي ملي سرطان آمريکا تخمين زده است که براي بيش از
56 هزار آمريکايي در سال 2012 تشخيص بدخيمي تيروييد گذاشته خواهد شد و 18 هزار نفر به دنبال ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست خواهند داد. سرطان مدولاري تيروييد حدود 4 درصد از بدخيمي‌هاي تيروييد را شامل مي‌شود.
کومتريک، دومين داروي مورد تاييد FDA براي درمان سرطان مدولاري تيروييد طي 2 سال اخير است. در سال 2011 ميلادي، اين سازمان کاپرلسا (Caprelsa) را براي درمان مبتلايان به بدخيمي نادر مدولاري تيروييد مورد تاييد قرار داده بود. کومتريک، يک مهارکننده کيناز است که پروتئين‌هاي کيناز غيرطبيعي دخيل در رشد و تکامل بدخيمي سلول‌هاي مدولاري تيروييد را بلوک مي‌کند. ايمني و اثربخشي کومتريک در يک مطالعه باليني با شرکت 330 بيمار مبتلا به سرطان مدولاري تيروييد مورد بررسي قرار گرفت. درمان با کومتريک طول مدت زندگي بدون پيشرفت سرطان را کاهش داد و در برخي از اين بيماران اندازه تومور را نيز کوچک‌تر کرد. در بيماران دريافت‌کننده کومتريک مدت زمان توقف رشد تومور به طور متوسط 11 ماه و در دريافت‌کنندگان دارونما 4 ماه بود. در 27درصد از بيماران تحت درمان با کومتريک پس از گذشت 15 ماه از شروع مصرف کاهش اندازه تومور گزارش شد. شايع‌ترين عوارض جانبي کومتريک در مطالعات عبارت بودند از اسهال، التهاب و زخم‌هاي دهاني، قرمزي و درد در انتهاها (سندرم دست- پا)، کاهش وزن، کاهش اشتها، تهوع، ضعف، دردشکمي و يبوست.


برچسب‌ها: تاییدیه, کومتريک, کابوزانتينيب, سرطان, سرطان تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در ماه‌هاي اخير سوسپانسيون خوراکي آهسته‌رهش متيل‌فنيديت هيدروکلرايد (کوييليوانت ايکس آر Quilivant XR) را براي درمان اختلال فقدان توجه و تمرکز و بيش‌فعالي موردتاييد قرار داده است. اين دارو اولين شکل مايع آهسته‌رهش متيل‌فنيديت با الگوي مصرف يک‌بار در روز است که براي مبتلايان به اختلال فقدان توجه و تمرکز و بيش‌فعالي موردتاييد قرار گرفته است. اثربخشي آن در يک مطالعه دوسوکور با استفاده از دارونما در چند مرکز مورد بررسي قرار گرفت. در مجموع 45 کودک مبتلا به اختلال عدم‌توجه و تمرکز و بيش‌فعال براي مدت 4 تا 6 هفته با دوز آغازين 20 ميلي‌گرم کوييليوانت ايکس‌آر يک‌بار در روز تحت‌درمان قرار گرفتند. دوز دارو هر هفته 10 يا 20 ميلي‌گرم تا حداکثر 60 ميلي‌گرم در روز افزايش داده شد. سپس بيماران به طور دوسوکور وارد يک مطالعه 2 هفته‌اي درمان يا دوز درماني کوييليوانت يا دارونما قرار گرفتند. در پايان هر هفته مشاهده‌گران ميزان توجه و وضعيت رفتاري بيماران را گزارش کردند. اين دارو به ميزان قابل‌توجهي علايم اختلال توجه و تمرکز را در مقايسه با دارونما بهبود داده بود. انتظار مي‌رود کوييليوانت ايکس‌آر در ژانويه 2013 وارد بازار دارويي شود.


برچسب‌ها: تاییدیه, کوييليوانت ايکس آر, متیل فنیدیت, بیش فعالی, تمرکز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


واژه مولکول‌هاي جديد(NMEs)، بنابر تعريف FDA به ترکيب‌هاي دارويي اطلاق مي‌شود که ماده موثره آنها داراي ساختار شيميايي است که براي نخستين‌بار به بازار دارويي آمريکا عرضه مي‌شود. در تعريف اخير (2012-2011) از مولکول‌هاي جديد، به ويژگي‌هاي فارماکولوژي يک دارو بيشتر از فارماکوکينتيک، عوارض جانبي، تداخلات و دوز موثر آن توجه شده است. در اینجا به بررسی ابيراترون(تاريخ تاييد آوريل 2011)، آوانافيل(تاريخ تاييد آوريل 2012)، کلوبازام(تاريخ تاييد اکتبر2011)، تافلوپروست(تاييد در جولاي 2012) می پردازیم.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مولکول جدید, ابيراترون, آوانافيل, کلوبازام, تافلوپروست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ديس ليپيدمي(اختلال متابوليسم چربي)، فاکتور خطر اصلي در بيماري‌هاي عروق کرونر قلبي است، بنابراين دستورالعمل‌هاي جديد، کنترل کلسترولLDL (ليپوپروتئين با چگالي اندک) را به عنوان هدف اوليه درمان معرفي کرده‌اند. مطالعات قبلي نشان داده بودند افزايش کلسترولHDL (ليپوپروتئين با چگالي بالا) و کاهش تري‌گليسيريدها نيز ممکن است آثار مثبتي در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي داشته باشد(اهداف ثانويه درمان). اغلب داروهاي کاهنده چربي، بي‌خطر هستند و از سوي بيماران به خوبي تحمل مي‌شوند. تظاهرات مسموميت کبدي ثانويه به مصرف داروهاي کاهنده چربي عبارتند از نارسايي حاد کبدي، هپاتيت، کلستاز و از همه شايع‌تر ترنس آمينيت که افزايش بدون علامت باليني ترانس آمينازهاي سرم است. نارسايي حاد کبد بسيار نادر و يافته‌ها حاکي از آن است افزايش خفيف و بدون علامت آسپارتات ترانس آميناز و آلانين ترانس آميناز الزاما نارسايي حاد کبد ايجاد نمي‌کند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: استاتین, مسمومیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا رگورافنيب (regorafenib) با نام تجاري استيوارگا(Stivarga) را براي درمان مبتلايان به بدخيمي کولورکتال متاستاتيک مورد تاييد قرار داده است. استيوارگا يک مهارکننده مولتي کيناز است که آنزيم‌هاي متعدد دخيل در پيشرفت بدخيمي را مهار مي‌کند. اين دارو يک ماه قبل از موعد مقرر براي اعلام نتيجه بررسي‌ها، از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد شد. استيوارگا دومين داروي مورد تاييد از سوي FDA طي 2 ماه گذشته است. براساس آمار ارائه شده از سوي اداره کنترل و پيشگيري از بيمارهاي آمريکا، بدخيمي کولورکتال سومين سرطان شايع ميان مردان و زنان است. اثربخشي و ايمني استيوارگا در يک مطالعه باليني با شرکت 760 بيمار تحت درمان با تشخيص بدخيمي کولورکتال متاستاتيک بررسي شد. بيماران به طور تصادفي استيوارگا يا دارونما دريافت کردند. مصرف استيوارگا يا دارونما تا زمان عود بدخيمي يا غيرقابل تحمل شدن عوارض ادامه يافت. نتايج نشان دادند درمان‌شدگان با استيوارگا در مقايسه با دريافت‌کنندگان دارونما طول عمر بيشتري داشتند. همچنين زمان تاخير در رشد تومور در دريافت‌کنندگان استيوارگا به طور متوسط 2 ماه بيشتر بود. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده از سوي بيماران تحت درمان با استيوارگا عبارت بودند از ضعف و بي‌حالي، کاهش اشتها، نشانگان دست – پا(اريتروديس استازي کف دست و پا)، اسهال، زخم‌هاي دهان(موکوزيت)کاهش وزن، عفونت، افزايش فشارخون، ديس فوني(تغيير صدا).


برچسب‌ها: تاییدیه, استيوارگا, رگورافنيب, سرطان, کولورکتال, سرطان کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا توفاسيتينيب (Tofacitinib) با نام تجاري زلجانز (Xeljans)را براي درمان بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا شديد آرتريت روماتوييد فعال که پاسخ‌دهي درماني مناسبي به متوترکسات نداشته‌اند يا نسبت به آن عدم تحمل پيدا کرده‌اند مورد تاييد قرار داده است. آرتريت روماتوييد، يک بيماري اتوايميون است که در آن سيستم ايمني بدن به اشتباه بافت‌هاي سالم را مورد هدف قرار مي‌دهد در نتيجه التهاب مفاصل و بافت‌هاي اطراف آنها مشاهده مي‌شود. زلجانز با الگوي 2 بار در روز مصرف مي‌شود و با بلوک مولکول‌هاي ژانوز کيناز- که در التهاب مفصل نقش دارند- اعمال اثر مي‌کند. ايمني و اثربخشي آن در 7 مطالعه باليني با شرکت بزرگسالان مبتلا به نوع متوسط تا شديد آرتريت روماتوييد فعال مورد بررسي قرار گرفت. در تمام اين مطالعات بيماران تحت درمان با زلجانز بهبود پاسخ‌دهي درماني و عملکرد فيزيکي را تجربه کردند. مصرف اين دارو با افزايش خطر ابتلا به عفونت‌هايي نظير عفونت‌هاي فرصت‌طلب (در شرايط مهار سيستم ايمني رخ مي‌دهند)، توبرکلوز و لنفوم همراه است. همچنين خطر افزايش کلسترول و آنزيم‌هاي کبدي و افت شمارش سلول‌هاي خوني وجود دارد. براي آگاهي از آثار درازمدت زلجانز روي بيماري‌هاي قلبي، بدخيمي‌ها و عفونت‌هاي شديد سازمان غذا و داروي آمريکا مطالعات پس از ورود به بازار براي اين دارو درخواست کرده است.


برچسب‌ها: تاییدیه, زلجانز, توفاسيتينيب, آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آذر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


لوپراميد يکي از مشتقات صناعي پتيدين است که قادر به کاهش تحريکات دستگاه گوارش و احتمالاً ترشحات آن مي‌باشد. با اين آثار لوپراميد موجب کاهش فعاليت دستگاه گوارش و تأثير بر مبادله‌ي آب و الکتروليتها مي‌شود. لوپراميد به صورت خوراکي به عنوان يک داروي ضداسهال براي درمان اسهالهاي حاد و مزمن بزرگسالان و کودکان و همچنين اسهال حاد مسافرتي کاربرد دارد.
اين دارو با اثر مستقيم بر عضلات حلقوي و طولي ديواره‌ي روده‌ها قادر به غيرفعال کردن حرکات خود به خودي آنها مي‌باشد. با اين آثار اين دارو قادر به کاهش حجم مدفوع روزانه و افزايش ويسکوزيته و تراکم آن بوده و اتلاف مايعات و الکتروليتها را کاهش مي‌دهد. تاکنون گزارشي از تحمل نسبت به اثر ضد اسهالي اين دارو مشاهده نشده است. گرچه در ميمونهاي معتاد به مورفين، لوپراميد با دوزهاي بالاتر از دوزهاي توصيه شده سبب جلوگيري از بروز علائم قطع مصرف مورفين شده است ولي در انسان آثار مشابه ترياک حتي با دوزهاي بالاتر از ۲ برابر مصرف دوزهاي درماني مشاهده نشده است. ميزان جذب لوپراميد پس از مصرف خوراکي ۴۰% بوده و فاقد نفوذ قابل توجه مغزي است. اوج غلظت‌هاي پلاسمايي لوپراميد تقريباً ۵ ساعت پس از تجويز قرص و ۲.۵ ساعت پس از تجويز فرم مايع آن حاصل شده و براي هر دو فرم فوق تقريباً مساوي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, لوپرامید, اسهال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آکاربوز يک مهارکننده آلفاگلوکوزيداز مي‌باشد که براي درمان ديابت مليتوس نوع دوم کاربرد دارد. اين دارو در واقع يک اوليگوساکاريد حاصله از فرآيند تخمير ميکروارگانيسمي به نام Actinoplanes utahensis است. اين اليگوساکاريد پيچيده قادر به تأخير و جلوگيري از هضم و جذب کربوهيدراتهاي مصرف شده پس از ميل غذا مي‌باشد. به همين دليل مصرف اين دارو قبل از غذا با افزايش مختصر غلظت گلوکز همراه خواهد شد. حاصل اين تأثير کاهش گلوکز پلاسما و کاهش ميزان هموگلوبين گليکوزيله بيماران دچار ديابت مليتوس نوع دوم خواهد بود.
بر خلاف سولفونيل اوره‌ها، آکاربوز قادر به افزايش ترشح انسولين نبوده‌ي و مکانيسم کاهنده‌ي قند خون آکاربوز حاصل يک رقابت برگشت‌پذير وقفه‌يي آنزيمهاي آلفاآميلاز پانکراس و اتصال با آنزيم آلفاگلوکوزيد هيدرولاز غشاي سلولهاي روده‌يي مي‌باشد. اتصال ترکيبات نشاسته‌يي با آنزيم‌ آلفا آميلاز موجب هيدروليز آنها به اليگوساکاريدها در روده‌ي ‌کوچک شده و اتصال با آنزيم آلفاگلوکوزيداز موجب هيدروليز اليگوساکاريدها به تري و دي‌ساکاريدها، گلوکز و ساير منوساکاريدها در جدار روده‌ي کوچک خواهد شد. بديهي است وقفه‌ي اين آنزيم‌ها در بيماران ديابتي سبب تأخير در جذب گلوکز و نهايتاً کاهش هيپرگليسمي آنها پس از غذا خواهد شد. به دليل همين ماهيت عمل متفاوت است که مصرف همزمان آکاربوز توسط بيماران تحت درمان با يک سولفونيل اوره از کنترل بهتر قند خون آنها را به دنبال خواهد شد. به علاوه آکاربوز درکنترل افزايش وزن بيماران متعاقب درمان با انسولين و سولفونيل اوره آزها نيز مؤثر خواهد بود. شايان ذکر است اين دارو هيچ تأثير وقفه‌يي بر فعاليت لاکتاز نداشته و لذا مصرف آن سبب القاي عدم تحمل لاکتوزي نخواهد شد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, آکاربوز, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


پسوريازيس يک اختلال اتوايميون است که معمولا با تظاهراتي نظير بازسازي سريع‌تر از حد معمول سلول‌هاي پوست و درنتيجه مشاهده سلول‌هاي نابالغ در سطح پوست بروز مي‌کند. اولين بار اين بيماري در سال 1808 ميلادي توسط رابرت ويلان تشريح شد. پسوريازيس در 2 تا 3 درصد جمعيت عمومي‌ مشاهده مي‌شود. در 35 درصد از مبتلايان بيماري متوسط تا شديد است؛ يعني 2 تا 10 درصد از سطح بدن را درگير مي‌کند. شيوع اين بيماري پوستي ميان مردان و زنان يکسان و متوسط سن ابتلا به بيماري 33 سالگي است. پسوريازيس تظاهرات باليني گسترده‌اي دارد و از لحاظ شدت، محل درگيري، شکل ضايعات، علت و درمان متفاوتند. متاسفانه، درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد و هدف از درمان‌هاي موجود محدود کردن ضايعات و ارتقاي کيفيت زندگي بيمار است. درمان‌هاي موجود براي آن را مي‌توان به 3 گروه درمان‌هاي موضعي، درمان‌هاي سيستميک و درمان‌هاي بيولوژيک طبقه‌بندي کرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پسوریازیس, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی قرص های پرامپانل با نام تجاری فیکومپا را برای تشنج های پارشیال در بیماران مبتلا به صرع که بیش از 12 سال سن دارند مورد تایید قرار داده است. تشنج های پارشیال، شایع ترین نوع تشنج در مبتلایان به صرع هستند. برخی از مبتلایان به صرع با استفاده از درمان موجود موفق به کنترل مطلوب تشنج ها نمی شوند. نتایج حاصل از 3 مطالعه بالینی بهبود چشمگیری در کنترل تشنج بیماران دریافت کننده فیکومپا در مقایسه با مصرف کنندگان دارونما نشان داده است. شایع ترین عوارض گزارش شده توسط بیماران تحت درمان با فیکومپا در این مطالعات عبارت بودند از گیجی، خواب آلودگی، ضعف، تحریک پذیری، عفونت های مجاری تنفسی فوقانی، افزایش وزن، سرگیجه، آتاکسی، لنگش، عدم تعادل، اضطراب، تاری دید، دیس آرتری، بی حالی، حالت تهاجمی و پرخوابی. در برگه اطلاعات دارویی مربوط به فیکومپا، در مورد خطر جدی مشکلات عصبی روانی نظیر تحریک پذیری، تهاجم، خشم، اضطراب، پارانویا، خلق یوفوریک، بی قراری و تغییر وضعیت روانی هشدار داده شده است. برخی از این مشکلات تا به حدی جدی گزارش شده اند که تهدید کننده حیات بوده اند. در تعداد بسیار محدودی، از بیماران هم رفتارهای خشونت آمیز گزارش شده است. بنابراین به خانواده بیمار توصیه کنید در صورت مشاهده هرگونه تغییر رفتار با پزشک تماس بگیرند و اگر افزایش دوز دارو ضروری است، مانیتورینگ دقیق بیمار فراموش نشود.


برچسب‌ها: تاییدیه, فیکومپا, پرامپانل, تشنج, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، به تازگي اوماستاکسين مپسوکسينات (omacetaxine mepesuccinate) با نام تجاري سينريب (Synribo) را براي درمان لوکمي ميلوژنوس مزمن در بزرگسالان (CML) مورد تاييد قرار داده است. انستيتوي ملي سلامت آمريکا پيش‌بيني کرده است تا پايان سال 2012 ميلادي 5 هزار و 430 نفر با تشخيصCML روبرو خواهند شد. سينريب در بيماراني که بدخيمي آنها پس از درمان با حداقل دو دارو از گروه مهارکننده‌هاي تيروزين کيناز پيشرفت کرده، تجويز مي‌شود. اين دارو پروتئين‌هاي دخيل در تکامل سلول‌هاي سرطاني را مهار مي‌کند و به صورت 2 بار در روز براي مدت 14 روز متوالي زير پوست تزريق مي‌شود. سپس آن را براي مدت 7 روز مکرر (طي دوره‌هاي 28 روزه) تا زماني که در بيمار بهبود باليني ايجاد مي‌کند، تجويز مي‌کنند. داروي جديد در بيماراني که نسبت به ساير داروهاي مورد تاييد FDA در درمان CML فاز مزمن يا فاز شعله‌ور مقاوم شده‌اند يا عدم تحمل دارويي دارند اميد تازه‌اي است. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده به دنبال مصرف سينريب در بيماران تحت مطالعه عبارت بودند از افت پلاکت‌ها، آنمي، نوتروپني و متعاقب آن عفونت و تب، اسهال، تهوع، ضعف و بي‌حالي، واکنش محل تزريق و کاهش تعداد لنفوسيت‌هاي بدن (لنفوپني). اين دارو دومين داروي مورد تاييد FDA طي 2 ماه اخير براي درمان CML است. در سپتامبر سال ميلادي جاري، FDA بوسوليف را براي درمان مبتلايان به CML کروموزوم فيلادلفيا مثبتي که در فاز مزمن، بلاستيک يا پيشرونده بودند و نسبت به ساير داروي موجود مقاوم شده يا عدم تحمل دارويي داشتند مورد تاييد قرار داده بود.


برچسب‌ها: تاییدیه, سينريب, اوماستاکسين, سرطان, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا در روزهاي اخير اوکريپلاسمين (ocriplasmin) با نام تجاري ژتريا (Jetrea) را به عنوان اولين داروي مورد قبول اين سازمان در درمان چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار مورد تاييد قرار داده است. چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار به وضعيتي گفته مي‌شود که در آن زجاجيه شروع به حرکت در مقابل ماکولا کرده است. همان‌طور که مي‌دانيد ماکولا بخشي از شبکيه است که مسوول بينايي شناخته مي‌شود. چنين وضعيتي مي‌تواند به تخريب ماکولا- به دنبال کشيدگي و فشردگي- بينجامد. ژتريا آنزيمي است که پروتئين‌هاي مسبب چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار را مي‌شکند. تخريب اين پروتئين‌ها باعث جداشدن بهتر زجاجيه و ماکولا مي‌شود و مي‌تواند خطر وقوع کشيدگي را کاهش دهد. درمان ديگر براي اين عارضه، جراحي است. با تاييد داروي اخير، گزينه درماني غيرجراحي براي غلبه بر چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار در اختيار متخصصان قرار مي‌گيرد. اثربخشي و ايمني ژتريا در 2 مطالعه باليني با شرکت 652 بيمار مبتلا به چسبندگي علامت‌دار ويتروماکولار مورد بررسي قرار گرفت. بيماران به طور کاملا تصادفي تحت درمان با تزريق تک دوز ژتريا به درون چشم يا تزريق دارونما قرار گرفتند. بيماران در 28 روز بعد از تزريق و سپس 6 ماه بعدي از لحاظ تظاهر هر گونه عارضه باليني بررسي شدند. شايع‌ترين عوارض گزارش‌شده به دنبال درمان با ژتريا عبارت بودند از خونريزي ملتحمه، درد چشم، مشاهده جرقه‌هاي نور، تاري ديد، ديد ناواضح، افت بينايي، ادم شبکيه و ماکولا.


برچسب‌ها: تاییدیه, ژتریا, اوکريپلاسمين, ویتروماکولار, ماکولا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي بسوليف (Bosulif)با نام ژنريک بسوتينيب (bosutinib) را براي درمان لوسمي ميلوژنوس مزمن (CML) که نوعي بيماري خون و مغز استخوان در بزرگسالان است مورد تاييد قرار داده است. پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال 2012 ميلادي براي 5430 زن و مرد تشخيص CML گذاشته شود. بيشتر مبتلايان به CML يک موتاسيون ژنتيکي(کروموزوم فيلادلفيا)دارند که باعث مي‌شود مغز استخوان آنزيمي با نام تيروزين کيناز بسازد. اين آنزيم باعث تشکيل مقادير زيادي سلول‌هاي سفيد خوني غيرطبيعي (گرانولوسيت‌ها) مي‌شود. بسوليف در مبتلايان به CMLمزمن، در فاز پيشرونده يا بلاست کروموزوم فيلادلفيا مثبت که نسبت به ساير داروها مقاوم شده‌اند يا عدم تحمل دارند تجويز مي‌شود. بسوليف با بلوک سيگنال‌هاي تيروزين کيناز که باعث شکل‌گيري گرانولوسيت‌هاي غيرطبيعي در بيمار مي‌شود اعمال اثر مي‌کند. ساير داروهايي که از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي درمانCML مورد تاييد قرار گرفته‌اند عبارتند از ايماتينيب در سال 2001 ، دازاتينيب در سال 2006 و نيلوتينيب در سال 2007 ميلادي. ايمني و اثربخشي بسوليف در يک مطالعه باليني با شرکت 546 بيمار بزرگسال در مرحله مزمن، پيشرونده يا بلاست CML بررسي شد. در همه آنها CML به دنبال مصرف ايماتينيب و در مرحله بعدي نيلوتينيب يا دازاتينيب پيشرفت کرده بود. در مرحله نهايي تمام آنها تحت درمان با بسوليف قرار گرفتند.


برچسب‌ها: تاییدیه, بسوليف, بسوتينيب, لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


طبق بررسي‌هاي انجام‌شده توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي آمريکا در زمينه مرگ‌و‌مير زنان باردار، در اين کشور اختلالات مرتبط با فشارخون مسبب 11 درصد از مرگ‌هاي دوره بارداري در فاصله بين سال‌هاي 2006 تا 2007 ميلادي بوده است. پره‌اکلامپسي شکل خاصي از افزايش فشارخون دوران بارداري است که با مجموعه ناهنجاري‌هاي مشاهده?شده در چند ارگان مشخص مي‌شود. اين عارضه معمولا پس از هفته 20 بارداري با فشارخون بالاي 140 بر 90 ميلي‌متر جيوه و پروتئين اوري (وجود بيش از 300 ميلي‌گرم پروتئين در ادرار 24 ساعته) تشخيص داده مي‌شود.
با وجود آنکه دهه‌هاي متمادي مطالعه هاي باليني و تحليلي وسيعي روي پره‌اکلامپسي انجام شده، هنوز تشخيص علت ايجادکننده آن دشوار است. پره‌اکلامپسي سندرمي با طيف وسيعي از علايم است. به طور معمول، افزايش فشارخون و پروتئين اوري مشخصه‌هاي اصلي تشخيص اين اختلال هستند. علايم ديگري نيز مي‌توانند به طور همزمان وجود داشته باشند. در برخي موارد پره‌اکلامپسي ممکن است بدون علامت باشد و در بررسي‌هاي روتين بارداري به طور تصادفي تشخيص داده شود. پره‌اکلامپسي را مي‌توان براساس شدت علايم به 2 گروه خفيف يا شديد طبقه‌بندي کرد. پره‌اکلامپسي خفيف به فشارخون بيشتر از 90/140 ميلي‌متر جيوه در 2 اندازه‌گيري با فاصله حداقل 6 ساعت از يکديگر گفته مي‌شود. در اين نوع پره‌اکلامپسي، شواهدي مبني بر آسيب ارگان‌هاي انتهايي وجود ندارد. پره‌اکلامپسي شديد، شامل مجموعه‌اي از علايم و يافته‌هاي آزمايشگاهي است. افتراق پره‌اکلامپسي خفيف از نوع شديد آن براي تصميم‌گيري‌هاي درماني ضروري است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پره اکلامپسی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آسيكلووير (Acyclovir) يك آنالوگ صناعي پوريني است كه عليه ويروس‌هاي هرپس سيمپلكس نوع 1 و 2،واريسلا زوستر، اپشتن بار و تاحدودي سايتومگالو ويروس موثر است. اين دارو از طريق دخالت در ساخت DNA و در نتيجه مهار تكثير ويروس عمل مي‌كند. به عبارت دقيق‌تر، فعاليت مهاري آسيکلووير كاملا اختصاصي به تمايل آن نسبت به آنزيم تيميدين کيناز مرتبط است. اين آنزيم ويروسي، آسيکلووير را به آسيکلووير مونوفسفات که يک آنالوگ نوکلئوتيدي است تبديل مي‌کند. در مراحل بعدي مونوفسفات توسط گوانيلات کيناز سلولي به دي‌فسفات و سپس به‌وسيله تعدادي از آنزيم‌هاي سلولي به تري فسفات تبديل مي‌شود. آسيکلووير تري‌فسفات فعال با ورود به زنجيره DNA و نيز مهار آنزيم DNA پلي‌مراز ويروس، باعث مهار ساخت و همانندسازي DNA ويروس مي‌شود.
آسيکلووير پودر بلوري شکل سفيد رنگ با فرمول مولکولي C8H11N5O3 و وزن مولکولي 225 است. حداکثر حلاليت آن در آب 37 درجه سانتي‌گراد، 5/2 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر است. جذب‌ خوراکي‌ آسيکلووير حدود 20 درصد است‌ و به‌ وفور در مايعات‌ و بافت‌هاي‌ بدن‌ منتشر مي‌شود. بيشترين‌ غلظت‌ آن‌ در کليه‌، کبد و روده ‌يافت‌ مي‌شود. غلظت‌ آن‌ در دستگاه عصبي مرکزي حدود50 درصد غلظت‌ پلاسمايي‌ آن‌ است‌. متابوليسم ‌آسيکلووير کبدي‌ است‌ و عمدتا‌ از طريق‌ کليه‌‌ها دفع‌ مي‌شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آسیکلوویر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي اوباجيو (Aubagio) را براي درمان مولتيپل اسکلروزيس موردتاييد قرار داده است. قرص اوباجيو، با نام تجاري تري‌فلونومايد (teriflunomide) به شکل يکبار در روز در بزرگسالان مبتلا به نوع عود‌کننده بيماري ام‌اس تجويز مي‌شود. در مطالعات باليني، ميزان عود در بيماران مصرف‌کننده اوباجيو 30 درصد کمتر از دريافت‌کنندگان دارونما بود. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده به دنبال مصرف اوباجيو در مطالعات مذکور عبارت بودند از اسهال، غيرطبيعي بودن آزمون‌هاي عملکرد کبدي، تهوع و ريزش مو. به دليل خطر بروز مشکلات کبدي بايد قبل و طي مصرف اوباجيو آزمون‌هاي عملکرد کبدي بيمار مرتب کنترل شود. ام‌اس، بيماري‌اي است که حرکت، احساس و ادراک بيمار را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد، بنابراين وجود گزينه‌هاي درماني کارآمد براي کنترل آن بسيار اهميت دارد. در اين بيماري التهابي اتوايميون دستگاه عصبي مرکزي، ارتباط ميان مغز و ساير اعضاي بدن مختل مي‌شود. ام‌اس از جمله شايع‌ترين علل نورولوژيک ناتواني در بزرگسالان جوان است و در مردان 2 برابر بيشتر از زنان بروز مي‌يابد. در اغلب مبتلايان به ام‌اس، اپيزودهاي شعله‌وري و اپيزودهاي بهبود(فروکش) بيماري به دنبال هم رخ مي‌دهند.


برچسب‌ها: تاییدیه, اوباجيو, تري ‌فلونومايد, مولتیپل اسکلروزیس, ام اس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي قرص ترکيبي استريبيلد (Stribild) که شامل الويتگراوير، کوبيسيستات، امتريسيتابين و تنوفووير ديسوپروکسيل فومارات است را براي درمان عفونت HIV-1 در بزرگسالاني که براي عفونت خود هرگز تحت درمان قرار نگرفته‌اند مورد تاييد قرار داده است. در قرص ترکيبي استريبيلد دو داروي مورد استفاده در درمان اچ‌آي‌وي که قبلا مورد تاييد FDA قرار گرفته بودند همراه دو داروي جديد الويتگراوير و کوبيسيستات وجود دارد. الويتگراوير، دارويي است که يکي از آنزيم هاي مورد نياز ويروس ايدز براي تکثير را مهار مي‌کند. کوبيسيستات، آنزيمي را مهار مي‌کند که متابوليزه‌کننده داروهاي ضدايدز است و براي طولاني‌تر کردن اثر الويتگراوير تجويز مي‌شود. ترکيب امتريسيتابين و تنوفووير ديسوپروکسيل فومارات در سال 2004 ميلادي با عنوان ترووادا (Truvada) مورد تاييد قرار گرفته بود. ترووادا فعاليت آنزيم ديگري را که ويروس ايدز براي تکثير در بدن بيماران نياز دارد، بلوک مي‌کند. در مجموع اين ترکيبات دارويي رژيم درماني کاملي براي عفونت اچ‌آي‌وي فراهم مي‌کند. به دنبال تحقيقات جديد و گسترش توليد داروهاي ضدايدز، درمان ايدز از رژيم‌هاي چندقرصي به رژيم‌هاي تک‌قرصي تغيير شکل داده‌ است. تاييد استريبيلد از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، گامي در جهت ساده‌تر کردن درمان ايدز است. استريبيلد، جديدترين داروي مورد تاييد FDA در سال ميلادي جاري است. ايمني و اثربخشي آن روي 1408 بيمار بزرگسال که قبلا تحت درمان قرار نگرفته بودند در دو مطالعه باليني دوسوکور مورد ارزيابي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض مشاهده شده به دنبال مصرف استريبيلد طي اين مطالعه عبارت بودند از تهوع و اسهال.


برچسب‌ها: تاییدیه, استريبيلد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


عفونت‌هاي تنفسي از جمله شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني، به‌خصوص در فصول سرد سال هستند. در مواجهه با بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي و آنفلوانزا، بيماران و پزشکان موثرترين و در عين حال بي‌عارضه‌ترين روش درمان و پيشگيري را توصيه مي‌کنند. سرماخوردگي، عفونت حاد ويروسي راه‌هاي تنفسي فوقاني است که شيوع بالايي دارد و خود‌محدود‌شونده است. هر کودک (به‌خصوص در سنين 3 تا 5 سالگي) سالانه حدودا 6 تا 10 بار به سرماخوردگي مبتلا مي‌شود. سرماخوردگي در ماه‌هاي سرد سال شايع‌تر است؛ اگر چه امکان ابتلا به آن در هر زمان از سال وجود دارد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: سرماخوردگی, آنفلوآنزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوم مهر ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سينوزيت، يکي از پرهزينه‌ترين بيماري‌هاي غيرکشنده در دنياست. تنها در کشور آمريکا سالانه بيش از 30 ميليون آمريکايي به رينوسينوزيت مبتلا مي‌شوند که از دست رفتن بيش از 73 ميليون روز کاري را به دنبال دارد. 2 تا 10 درصد از موارد علت ابتلا به سينوزيت، باکتريايي است اما بيش از 81 درصد از بزرگسالان مبتلا به سينوزيت، تحت درمان آنتي‌بيوتيکي قرار مي‌گيرند. هم‌اکنون سينوزيت حاد پنجمين علت تجويز آنتي‌بيوتيک‌ها از سوي پزشکان است. پزشکان خانواده تلاش مي‌کنند سينوزيت ويروسي و باکتريايي را از يکديگر افتراق دهند تا مناسب‌ترين درمان را براي هر بيمار انتخاب کنند. در ماه مارس 2012 ميلادي، انجمن بيماري‌هاي عفوني آمريکا اولين دستورالعمل باليني درمان سينوزيت حاد باکتريايي را منتشر کرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: رینوسینوزیت, سینوزیت, تازه ها, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


روي(زينک)، يكي از موادمعدني ضروري براي بدن است كه در مايعات، بافت‌ها و ارگان‌ها يافت مي‌شود. مقدار نياز بزرگسالان به اين ماده معدني ضروري، روزانه 11-8 ميلي‌گرم و در کودکان 5-2 ميلي‌گرم در روز است. در دوران بارداري و شيردهي ميزان نياز به زينک افزايش مي‌يابد. زينک براي رشد طبيعي، سلامت استخوان‌ها، تنظيم خلق و خو ، تثبيت غشاي سلولي، تكثير سلول‌ها، رشد و تكامل دستگاه توليد مثل، تقويت ايمني، ‌تنظيم اشتها و حس چشايي و بويايي، تسريع التيام زخم و سلامت پوست لازم است. از آنجا که بدن قادر به ذخيره‌سازي زينک نيست، ممکن است کمبود زينک ايجاد شود. مطالعات اخير نشان داده اند که مبتلايان به جوش هاي صورت(آکنه) داراي سطح پاييني از زينک در خون هستند و دادن روزانه 200 ميلي گرم زينک گلوکونات که معادل 30 ميلي گرم زينک است مي تواندباعث بهبود عفونت جوش هاي صورت شود.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: روی, کمبود, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سارکوييدوز، بيماري التهابي است که ارگان‌هاي مختلف بدن را درگير مي‌کند و با گرانولوماتوز غيرکازئيفيه ناشي از تجمع سلول‌هاي التهابي تشخيص داده مي‌شود. در واقع، اطمينان از تشخيص صحيح سارکوييدوز اغلب به علت غيراختصاصي بودن گرانولوماتوز که ممکن است در بيماري‌هاي ديگري نظيرعفونت‌ها و بدخيمي‌ها نيز اتفاق بيفتد، امکان‌پذير نيست، بنابراين براي تشخيص قطعي اين بيماري درگيري دو يا تعداد بيشتري از ارگان‌ها معيار درنظر گرفته مي‌شود. سارکوييدوز اغلب کبد، پوست و چشم‌ها را گرفتار مي‌کند، اما ابتلاي ريه‌ها شايع‌تر است. وقتي علت مشخصي براي بيماري سارکوييدوز يافت نشود، مواجهه با يک عامل محيطي غيرعفوني يا يک عامل عفوني باعث تحريک پاسخ التهابي در فرد مي‌شود و به سارکوييدوز خواهد انجاميد. احتمالا پاسخ ايمني با درگير کردن سلول‌هاي بروز‌دهنده آنتي‌ژن، سلول‌هاي T، آزادسازي کموکين‌ها و سايتوکين‌ها باعث تشکيل گرانولوم در بافت‌هاي مبتلا مي‌شود. پاتوژن‌هاي مسبب پاسخ گرانولوماتوز شامل بورليا بورگ دورفري، مايکوباکتريوم توبرکلوزيس و ساير مايکوباکتري‌ها، گونه‌هاي مايکوپلاسما و ويروس‌هايي نظير هرپس است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: سارکوئیدوز, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


کمبود تستوسترون، نشانگان کمبود آندروژن يا ‌هايپوگناديسم ناميده مي‌شود. طبق آمارهاي به‌دست آمده از صنعت داروسازي، طي سال 2002 ميلادي در آمريکا نزديک به 1. 8 ميليون نسخه براي ترکيبات حاوي تستوسترون نوشته شده است. اين ميزان طي 5 سال، 30 درصد افزايش يافته است. تستوسترون يک هورمون استروييدي است که نقش کليدي خود را با اعمال آثار آندروژنيک و آنابوليک در تکامل مردانه ايفا مي‌کند. آثار آنابوليک عبارتند از رشد توده عضلاني در مردان، افزايش تراکم استخواني و افزايش قوا. آثار آندروژني عبارتند از تکامل ارگان‌هاي جنسي در دوران جنيني و اوايل نوزادي. ويژگي‌هاي ثانويه جنسي آندروژنيک – که معمولا در زمان بلوغ اتفاق مي‌افتند-عبارتند از کلفت شدن صدا و رويش موي صورت و زير بغل.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هیپوگنادیسم, تستوسترون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


هايپوگليسمي در تعريف عبارت است از کاهش غلظت گلوکز خون، اما رقم مشخصي براي سطح خوني گلوکز در مبتلايان به هايپوگليسمي درنظر گرفته نشده است. بهترين تشريح براي ‌هايپوگليسمي، غلظت ناکافي گلوکز پلاسما به نحوي است که علايم باليني در فرد ايجاد کند. در افراد سالم آستانه افت گلوکز براي علامت‌دار شدن 50 تا 55 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون است. هر چند، سطوح گلوکز خون کمتر از 70 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نيز ‌هايپوگليسمي درنظر گرفته مي‌شوند. علايم ممکن است در افراد ديابتيک که کنترل قندخون مطلوبي ندارند در سطوح بالاتر گلوکز خون نيز بروز کنند. در بيشتر موارد ‌هايپوگليسمي ناشي از مصرف دوز نادرست داروهاي درمان‌کننده ديابت قندي است. ذخيره گلوکز براي تامين فوري انرژي و اعمال متابوليک در فواصل زماني بين وعده‌هاي غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر نياز ضروري به گلوکز مطرح نباشد، اين ماده به شکل گليکوژن در کبد و عضلات ذخيره مي‌شود يا به چربي تغيير شکل مي‌يابد. گلوکز سوخت سلول‌هاي مغزي است. از آنجا که مغز نمي‌تواند گلوکز بسازد يا بيش از چند دقيقه اين ماده را ذخيره كند، دسترسي دائم سلول‌هاي مغزي به گلوکز جريان خون، حياتي است.

 ادامه مطلب


برچسب‌ها: هایپوگلیسمی, درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


لوپوس اريتماتوز سيستميک، يک بيماري اتوايميون است که مي‌تواند هر عضوي در بدن را درگير کند. خصلت اتوايميون بودن بيماري لوپوس اريتماتوز سيستميک باعث التهاب موضعي و تخريب بافتي مي‌شود و بيماري ممکن است با توجه به عضو گرفتار تظاهرات متعددي داشته باشد. وقتي اين بيماري کليه را درگير کند، نفريت لوپوسي ناميده مي‌شود. با وجود پيشرفت‌هاي اخير در درمان نفريت لوپوسي، 10 تا 15 درصد از بيماران تحت درمان، به بيماري پيشرفته کليوي دچار مي‌شوند و نيازمند دياليز يا پيوند عضو خواهند بود. شيوع لوپوس اريتماتوز سيستميک در زنان به مراتب بيشتر از مردان است. حدود 35 درصد از بالغان مبتلا به لوپوس اريتماتوز سيستميک تظاهرات باليني نفريت را در زمان تشخيص بيماري خود بروز مي‌دهند و 50 تا 60 درصد از بيماران طي 10 سال اول شروع بيماري خود به نفريت مبتلا مي‌شوند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: نفریت لوپوسی, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


مولتيپل اسکلروز (ام‌اس)، بيماري مرتبط با ايمني دستگاه عصبي مرکزي است. اين بيماري از لحاظ باليني با عود يا وخيم‌ترشدن اختلال عملکرد عصبي ناشي از ضايعات دستگاه عصبي مرکزي دميلينه شده همراه است. ضايعاتي که در مغز، نخاع و عصب بينايي ايجاد مي‌شوند. بيماري ممکن است در 20 تا 50 سالگي شروع شود. بيماري محدود به اپيزودهاي علايم حاد عصبي است يا مي‌تواند مزمن، عودکننده يا پيشرونده باشد و ناتواني عصبي طي 10 تا 20 سال بعد از شروع بيماري رخ دهد. علت بيماري ام‌اس مشخص نيست. معمولا تشخيص براساس مجموعه علايم، سن بيمار و يافته‌هاي به‌دست‌آمده از ام آر آي گذاشته مي‌شود. يافته‌هاي باليني معمول عبارتند از نوريت‌اپتيک، افتالموپلژي اينترنوکلئار، حساسيت به گرما. در 20 درصد از مبتلايان به ام‌اس نوريت اپتيک علامت اوليه است. در مبتلايان به نوريت اپتيک اختلالات ديد شامل افت يکطرفه بينايي و درد رتروبولبار با حرکات چشم ديده مي‌شود. اغلب معاينه چشم در مراحل اوليه بيماري طبيعي است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, تازه ها, دارودرمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


آفت (Aphthous)، بيماري پوستي مخاط دهان است كه معمولا با احساس درد و سوزش روي زبان يا لثه‌ها خود را نشان مي‌دهد. آفت‌دهان مانند هر نوع زخم ديگري از بين رفتن بخشي از پوشش داخلي مخاط دهان يا لثه و در قسمت داخلي گونه‌ها به وجود مي‌آيد و در خانم‌ها شايع‌تر است. در کل، حدود يك پنجم زنان و مردان جامعه به آفت مبتلا مي‌شوند. اگر چه افراد در هر سني در معرض ابتلا به آن هستند، ولي احتمال تظاهر اين ضايعات در 10 تا 40 سالگي شايع‌تر است. علت اصلي ايجاد آفت‌دهاني هنوز مشخص نيست. سابقه خانوادگي ابتلا به آفت‌هاي مکرر در يک سوم بيماران ديده مي‌‌شود؛ در عين حال، حدود 10 تا 20 درصد از مبتلايان به آفت از اختلالاهايي مانند نظير کمبود آهن، اسيدفوليک يا ويتامين B12 رنج مي‌برند. نقش عوامل محيطي مانند استرس رواني‌ يا فيزيکي‌، اضطراب‌ و عصبي‌ بودن‌ پيش‌ از عادت‌ ماهانه‌ در ايجاد اين زخم‌هاي دهاني به اثبات رسيده است. حساسيت‌هاي غذايي نيز در ايجاد اين بيماري موثرند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آفت, تشخیص و درمان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


منيزيم ميان موادمعدني موجود در بدن از نظر فراواني در رتبه چهارم قرار دارد و دريافت آن از طريق رژيم‌غذايي روزانه براي سلامت ضروري است. نزديک به 50 درصد از کل منيزيم موجود در بدن، در استخوان‌ها وجود دارد و نيمي ديگر داخل سلول بافت‌ها و ارگان‌هاست. فقط يك درصد از منيزيم بدن درخون وجود دارد اما بدن به سختي تلاش مي‌کند سطح اين ميزان منيزيم اندک موجود در خون را ثابت نگه دارد. منيزيم براي بيش از 300 واکنش بيوشيميايي در بدن لازم است. منيزيم باعث عملکرد طبيعي اعصاب و عضلات مي‌شود، ريتم قلب را ثابت نگاه مي‌دارد، از سلامت دستگاه ايمني بدن حمايت و قدرت استخوان‌ها را حفظ مي‌کند. همچنين منيزيم سطح گلوکز خون را تنظيم کرده، فشارخون را در محدوده طبيعي قرار مي‌دهد. نقش آن در سنتز پروتئين، متابوليسم و توليد انرژي به اثبات رسيده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: منیزیم, کمبود
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شيوع سالانه بيش از 2 ميليون مورد در سال، تروماهاي چشم را به يکي از شايع‌ترين علل مراجعه بيماران به مراکز درماني در کشور ايالات متحده تبديل کرده است. درد ناشي از تروما به چشم ممکن است ناتوان‌کننده باشد بنابراين استفاده از داروهاي ضددرد غيرنسخه‌اي توسط بيماران براي کنترل اين درد پيش از مراجعه به چشم‌پزشک متداول است. مهم آن است که پزشکان بتوانند درد را سريع و موثر کنترل کنند، بدون آنكه بيماران عارضه‌اي را تجربه کنند. مبتلايان به تروماي چشم ممکن است به طور کامل از شدت آسيب وارده مطلع نباشند. عارضه‌اي که در ابتدا به ظاهر خوش‌خيم به‌نظر مي‌رسد، گاهي تهديد‌کننده بينايي است بنابراين پيش از تجويز هر دارويي بايد درباره منشاء آسيب پرسش شود تا اقدام درماني مناسب باتوجه به شدت ضايعه همراه با کنترل درد براي بيمار صورت گيرد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارو درمانی, درد چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


شرکت آمارين (Amarin) از تاييد کپسول‌هاي ايکوزاپنت اتيل(icosapent ethyl) با نام تجاري واسپا (Vascepa)توسط FDA خبر داده است. اين دارو براي کاهش سطوح‌ تري‌گليسريد در بزرگسالان يا هايپرتري گليسريدمي شديد تجويز مي‌شود. شرکت آمارين، روي تحقيق و توسعه داروهاي مرتبط با سلامت قلبي-عروقي متمرکز شده است. داروي موردتاييد که قبل از اين AMR101 ناميده مي‌شد، همراه با رژيم غذايي براي پايين آوردن تري‌گليسريد بزرگسالان با سطوح تري‌گليسريد برابر يا بيشتر از 500 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر نسخه مي‌شود.  درخواست ثبت داروي جديد مربوط به واسپا در سپتامبر 2011 ميلادي مورد پذيرش FDA قرار گرفته بود. آمارين ورود واسپا به بازار دارويي را در سه ماهه اول 2013 ميلادي پيش‌بيني کرده است. اثربخشي و ايمني واسپا توسط آمارين در يک مطالعه باليني تصادفي با استفاده از دارونما و دوسوکور در بزرگسالاني که ميزان تري‌گليسريد آنها بين 500 ميلي‌گرم تا 2000 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر بود بررسي شد. مطالعه مذکور مارين (MARINE) نام دارد. روزانه 4 گرم واسپا به ميزان قابل‌توجهي متوسط سطح تري‌گليسريد را کاهش داد. شايع‌ترين عارضه جانبي ناشي از مصرف اين دارو عبارت بود از درد مفاصل(در 2/3 درصد از بيماران دريافت?کننده واسپا در برابر 1درصد از دريافت‌کنندگان دارونما.)


برچسب‌ها: تاییدیه, واسپا, ايکوزاپنت اتيل, هیپرتری گلیسریدمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا محلول تزريقي ليپوزوم وينکريستين سولفات بانام تجاري مارکيبو (Marqibo) را براي تجويز در مبتلايان به لوکمي لنفوبلاستيک حاد کروموزوم فيلادلفيا منفي مورد تاييد قرار داده است.لوکمي لنفوبلاستيک حاد شکلي نادرازبدخيمي خون و مغز استخوان است که در ميان کودکان شايعتر از بالغان است. براساس آمار اعلام شده از سوي انستيتو ملي سرطان در آمريکا، در سال جاري براي 6050  مرد و زن تشخيص لوکمي لنفوبلاستيک حاد گذاشته خواهد شد و 1440 نفر در اين سال جان خود را بر اثر ابتلا به اين بيماري از دست خواهند داد. تجويز مارکيبو در بيماراني مورد تاييد قرار گرفته که لوکمي حداقل 2بار عود کرده يا لوکمي آنها پس از استفاده از 2 يا تعداد بيشتري رژيم هاي درماني ضد لوکمي وخيم تر شده است. مارکيبو حاوي وينکريستين، يک داروي متداول ضدسرطان است و يکبار در هفته تجويز مي شود. به گفته ريچارد پازدور، سرپرست اداره داروهاي هماتولوژي و انکولوژي مرکز تحقيق و ارزيابي داروهاي FDA ، مارکيبو گزينه درماني تاز هاي براي مبتلايان به نوع فيلادلفيا منفي لوکمي لنفوبلاستيک حاد است که بيماريشان به درما ن هاي موجود پاسخ نداده است. مارکيپو تحت برنامه حمايت از داروهاي مورد استفاده براي درمان بيماري هاي نادرمورد تاييد قرار گرفته است. اثربخشي دارو در يک مطالعه رو يبالغان مبتلا به لوکمي لنفوبلاستيک حاد که با وجود به رهگيري از درما ن هاي استاندارد بيماري آنها حداقل 2 بار عود کرده بررسي شده ا ست. هدف از مطالعه تعيين ميزان پاسخدهي به مارکيبو بود. از ميان 65 بيمار شرکت ک‌ننده در اين مطالعه، 10 بيمار (15 درصد) پاسخدهي درماني کامل داشتند و متوسط زمان تا اولين عود، مرگ يا درمان بعدي 56 روز بود. ايمني مارکيبو در 2 مطالعه با شرکت 83 بيمار مورد بررسي قرار گرفت. عوارض جانبي شديد نظير افت گلبولهاي سفيد همراه با تب، افت فشارخون، ديسترس تنفسي و ايست قلبي در 76 درصد از بيماران مشاهده شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, مارکيبو, وينکريستين, سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا زيوافليبرسپت (zivaflibercept) با نام تجاري زالتراپ را براي تجويز همراه با رژيم شيمي درماني فولفيري (شامل اسيد فوليک، فلورواوراسيل و ايرينوتکان) براي درمان بزرگسالان با بدخيمي کولورکتال مورد تاييد قرار داده است. زالتراپ يک مهارکننده آنژيوژنز است که خونرساني به تومورها را مهار مي‌کند. اين دارو به‌خصوص براي بيماراني که بدخيمي آنها به ساير اعضاي بدن دست‌اندازي کرده و نيز آن گروه بيماراني که تومورهاي آنها به رژيم شيمي‌درماني حاوي اگزالي پلاتين(oxaliplatin) مقاوم است، تجويز مي‌شود. بدخيمي کولورکتال از نظر شيوع در رتبه چهارم بدخيمي‌ها در ايالات متحده قرار دارد. براساس پيش‌بيني انستيتوي ملي سلامت، در سال 2012 ميلادي براي 143460 نفر از مردم اين کشور تشخيص بدخيمي کولورکتال گذاشته خواهد شد و 51690 نفر در اين سال متعاقب ابتلا به بدخيمي نامبرده جان خود را از دست خواهند داد. اثربخشي و ايمني زالتراپ در يک مطالعه باليني روي 1226 بيمار با بدخيمي کولورکتال متاستاتيک که بيماري آنها طي دريافت رژيم کموتراپي حاوي اگزالي پلاتين وخيم‌تر يا بدخيمي آنها با جراحي برداشته شده اما طي 6 ماه پس از شيمي‌درماني با اگزالي پلاتين متعاقب جراحي عود کرده بود، بررسي شد. شرکت‌کنندگان در مطالعه تا زمان وخيم‌تر شدن بدخيمي يا غيرقابل تحمل شدن عارضه دارو درمان را ادامه دادند. شايع‌ترين عوارض جانبي مشاهده شده در دريافت‌کنندگان زالتراپ همراه با فولفيري عبارت بودند از کاهش تعداد گلبول‌هاي سفيد، اسهال، زخم‌هاي دهاني، ضعف، افزايش فشارخون، کاهش وزن، کم شدن اشتها، درد شکمي و سردرد.


برچسب‌ها: تاییدیه, زالتراپ, زيوافليبرسپت, سرطان, سرطان کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۱ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links