برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن اروپایی جراحان مغز و اعصاب، معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: اردیبهشت ۱۳۹۵
مکان برگزاری: تهران، برج میلاد 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, برج میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم دی 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ 8 الی 9 بهمن 1393 توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن اجتماعات بیمارستان شهدای تجریش برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل آناتومی و فیزیولوژی درد، نقش جراحی در درمان سردردهای عروقی، نقش بلوک های عصبی در درمان سردرد، نورالژی تریژمینال، سردرد و هیدروسفالی، سردرد و تومورهای مغزی، سردرد و ضایعات عروقی مغز، پسودو تومور سربری، سردرد های ناشی از تروما می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان شهدای تجریش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی 1393 | لینک ثابت |


یک مهندس جوان انگلیسی با الهام از بیماری پدرش که 10 سال قبل به پارکینسون مبتلا شده بود، کفش جدیدی طراحی کرده که به این افراد در راه رفتن بدون مشکل کمک می‌کند. ابزار کمکی راه رفتن جدید موسوم به Path توسط لیز پیپ، مهندس شرکت InnovationRCA در کالج سلطنتی هنر لندن طراحی شده است. پدر پیپ مانند بسیاری از مبتلایان به پارکینسون که گهگاه افتاده و یا جمود حرکتی را تجربه و در آن احساس می‌کنند و پای آن‌ها به زمین چسبیده، این حالات را داشته است.
 
سرنخ‌های بصری بنظر می‌رسد که سرعت و گسترش فاصله قدمهای افراد مبتلا به پارکینسون را ارتقا می‌بخشد. از این رو لیزری که در جلوی طرح Path قرار گرفته، خط‌های متمادی را تا فاصله 50 سانتیمتری فرد منتشر می‌کند. هر کفش نیز یک راهنما برای پای دیگر نمایش داده و شبکه را تا زمان آماده شدن فرد برای قدم بعدی، ثابت نگه می‌دارد. همچنین حسگرهای فشار در پاشنه کفش با فرود آمدن پا روی زمین، ارتعاش ایجاد می‌کند. این بازخورد فعال برای جبران بی‌حسی پا طراحی شده که یکی دیگر از علائم رایج پارکینسون است. پروژکتورهای پاشنه و جلوی پا به سادگی روی انواع کفش قابل تجهیز است. چندی پیش پیپ این فناوری را بر روی یک بیمار مبتلا به پارکینسون و دو مبتلا به ام‌اس آزمایش کرده بود. نتایج اولیه در نشست Footwear Health Tech در هلند ارائه شده است.  


برچسب‌ها: هوشمند, کفش هوشمند, ابزار جدید, پارکینسون, Path
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی موفق به کشف محل حس جهت‌یابی در مغز شده‌اند که می‌تواند علت توانایی مسیریابی بهتر برخی افراد را توضیح دهد. از مدت‌ها قبل محققان دریافتند که برخی افراد در مقایسه با سایرین، از توانایی بهتری در مسیریابی برخوردار هستند، اما علت این تفاوت تاکنون مشخص نشده بود. محققان کالج دانشگاهی لندن در تحقیقات قبلی خود موفق به شناسایی سیستم جهت‌یابی در مغز شدند که برای هدایت در یک مسیر مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مسیریابی به سمت یک مقصد مشخص، در ابتدا باید جهت فعلی فرد مشخص شده و سپس جهت حرکت بسمت مقصد تعیین شود. محققان کالج دانشگاهی لندن در دور جدید تحقیقات خود موفق به شناسایی بخشی از مغز شدند که وظیفه سیگنال‌دهی برای تعیین جهت را برعهده دارد.
 
از 16 داوطلب سالم خواسته شد تا یک محیط مربع شکل شبیه‌سازی شده در رایانه را رهگیری کنند؛ در این زمان با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) منطقه حس جهت‌یابی در مغز شناسایی شد. این بخش از مغز که منطقه انتورینال نامیده می‌شود، برای سیگنال‌دهی جهت هدایت در یک مسیر استفاده می‌شود؛ این بخش مغز تعیین می‌کند که در حال حاضر در کدام جهت قرار داریم و باید به کدام جهت حرکت کنیم. منطقه انتورینال یکی از مناطق اولیه‌ در مغز است که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد و نتایج این تحقیق می‌تواند به تشخیص بیماران در مراحل اولیه کمک کند.  


برچسب‌ها: مسیریابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ابداع ساعت هوشمند مچي جديدي به نام Embrace شده‌اند که مي‌تواند علائم هشداردهنده حمله صرع را شناسايي کند. اين سامانه که توسط شرکت Empatica و با همکاري دانشگاه MIT ارائه شده، فعاليت الکتريکي پوست را به عنوان نشانگر تغييرات عميق در مغز ارزيابي مي‌کند. اين سيستم از مدلي مبتني بر سال‌ها داده‌هاي باليني براي تشخيص اين موضوع کمک مي‌کند که کدام تغييرات، پيش‌بيني‌کننده صرع هستند. در طول حمله صرع، فعاليت بالاي آميگدال باعث پاسخ رسانايي الکتريکي بالايي در پوست مي‌شود. ساعت مچي هوشمند جديد اين واکنش را شکار کرده و از آن به عنوان ابزاري براي ارسال پيغام هشدار استفاده مي‌کند. زماني که Embrace يک حمله صرع مشهود را شناسايي مي‌کند، پيغامي را به دوستان از پيش تعيين‌شده يا خانواده فرد بيمار ارسال مي‌کند. اين ساعت همچنين دماي معمولي و داده‌هاي حرکتي دريافتي را جمع‌آوري مي‌کند و به کاربر امکان اندازه‌گيري فعاليت فيزيکي و کيفيت خوابش را مي‌دهد. بهاي فناوري ابداعي 169 دلار اعلام شده است. 


برچسب‌ها: هوشمند, ساعت هوشمند, ابزار جدید, صرع, Embrace
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل از طریق بازیابی ارتباطات سیناپسی قابل بازیابی است. پیش از این عنوان می‌شد که خاطرات در سیناپس‌ها ذخیره شده و بیماری آلزایمر که در اثر تجمع پلاک‌های بتا آمیلوئیدی در مغز ایجاد می‌شود، منجر به از بین رفتن این سیناپس‌ها و پاک شدن خاطرات ذخیره شده در آنها می‌شود. اما محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) مدعی شده‌اند که خاطرات در جای دیگری ذخیره می‌شوند و اگر ارتباط نورون‌ها از طریق اتصالات جدید برقرار شود، امکان بازیابی خاطرات قبلی فراهم می‌شود.
 
«دیوید گلانتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق عنوان می‌کند: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حافظه بلندمدت در سیناپس ذخیره نمی‌شود و در اصل، هسته نورون‌ محل ذخیره‌سازی حافظه است. سیستم عصبی قادر به بازسازی اتصالات سیناپسی از دست رفته است و اگر بتوان ارتباطات سیناپسی را بازیابی کرد، حافظه نیز برگشت‌پذیر است؛ اما اثبات این نتایج به انجام تحقیقات تکمیلی نیاز دارد. در چند مرحله آزمایش بر روی حلزون دریایی Aplysia و نورون‌های جدا شده در ظرف آزمایشگاه، محققان قادر به کم کردن عملکردهای سیناپسی و پروتئین‌های درگیر در آن شدند؛ مهارکننده‌های پروتئین برای مختل کردن عملکرد سیناپس، آسیبی به حافظه بلندمدت وارد نمی‌کند. نتایج این تحقیق در مجله eNow منتشر شده است.  


برچسب‌ها: حافظه, زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان آزمون تعادل را برای پیش‌بینی خطر سکته مغزی معرفی کردند. محققان با بررسی روشی برای تعادل بر روی یک پا، می‌توانند خطر سکته مغزی را در افراد پیش‌بینی کنند. آیا شما می‌توانید بر روی یک پا بیش از 20 ثانیه بایستید؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد توانایی انجام این کار و یا عدم آن نشانه خوبی برای بررسی در معرض خطر بودن افراد به سکته مغزی است.
 
محققان دانشکده پزشکی کیوتوی ژاپن توانایی حفظ تعادل نزدیک به 1400 زن و مرد را مورد ارزیابی قرار دادند. متوسط سن این افراد 67 سال بود و از آنها خواسته شد تعادل خود بر روی یک پا را به مدت یک دقیقه حفظ کنند. همچنین از این افراد اسکن مغزی هم گرفته شد. آنها افزودند: افرادی که تعادل بر روی یک پا برایشان مشکل است در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. همچنین افرادی که یک سکته مغزی را تجربه کرده بودند، 16 درصد عدم تعادل داشتند. انجام این آزمون تعادل، روش آسان و کم هزینه‌ای برای پیش‌بینی خطر سکته مغزی است. این مطالعه در مجله Stroke منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, آزمون تعادل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن سکته مغزی ایران
 
زمان برگزاری: ۷ الی ۸ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن عدالت دانشگاه شهید بهشتی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سکته مغزی, همایش استروک, همایش مغز و اعصاب, انجمن سکته مغزی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی 1393 | لینک ثابت |


کودکانی که والدین آنها در حرفه‌های مرتبط با رنگ، چسب و سایر حلال‌های صنعتی کار می‌کنند در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند. سرطان مغز یکی از دلایل اصلی برای مرگ ناشی از سرطان در کودکان زیر 10 سال محسوب می‌شود. طی پژوهشی پنج ساله، محققان دانشگاه وسترن استرالیا مشاغل 306 والدینی را که فرزندانشان به تومور مغز مبتلا بودند با 905 زوجی که فرزندشان با این مشکل مبتلا نبودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند کودکانی که از مردانی با مشاغل مرتبط با کلر و حلال‌های مبتنی بر نفت نظیر آن‌هایی که در مواد شیمیایی پاک کننده وجود دارد، سر و کار دارند در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند.
 
نتایج به دست آمده حاکی از این است کودکان متولد شده از مردانی که یک سال پیش از لقاح با موادی نظیر "زایلن" یا "تولوئن" - رقیق کننده‌های رنگ، چسب و لاک - سرو کار دارند در معرض خطر چهار برابری برای ابتلا به تومور مغزی قرار دارند. این درصد خطر برای کودکان مردانی که با بنزن در تماس مکرر بوده‌اند، دو برابر گزارش شده است. علاوه بر این، زنانی که با حلال‌های کلری مانند تری کلرواتیلن در تماس بوده‌اند، در همه زمان‌ها و پیش از تولد بچه، خطر داشتن کودکان مبتلا به سرطان مغز را برای خود افزایش می‌دهند. محققان "هیدروکربن های آروماتیک" را به عنوان عامل خطرزای قدرتمندی عنوان می‌کنند. بر اساس نتایج به دست آمده، این خطر عمدتا برای مردان و به ویژه در مدت یک سال پیش از لقاح نقش برجسته‌ای دارد. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancer" منتشر شده است.  


برچسب‌ها: حلال, سرطان, سرطان مغز, زایلن, تولوئن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان آمریکایی حاکی از آن است که مغز افراد مبتلا به «سندرم خستگی مزمن» (CFS) ساختار غیرعادی پیدا می‌کند. سندرم خستگی مزمن با خستگی شدید همراه بوده و با استراحت کردن هم بهبود نمی‌یابد و شش ماه یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند. طبق اطلاعات «سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها» در آمریکا، بیش از یک‌میلیون نفر در این کشور مبتلا به این بیماری هستند. تشخیص این بیماری هم بسیار پیچیده است و هیچ آزمایش خاصی برای آن وجود ندارد و معمولاً بعد از کنار گذاشتن گزینه‌های دیگر در بررسی‌ها، به این نتیجه می‌رسند که فرد به این سندروم مبتلا شده است.
 
محققان دانشگاه استنفورد از ۱۵ بیمار مبتلا به این عارضه و ۱۴ فرد سالم، به سه روش مختلف MRI گرفتند و پس از بررسی نتایج، متوجه شدند ماده سفید مغز در بیماران، کمی کمتر از افراد سالم است. هم‌چنین میزان پخش مایع در بخشی از ماده سفید مغز غیرعادی بود. این‌ نتایج نشان می‌داد که اتفاقی در این بخش از مغز می‌افتد. بررسی‌های بعدی معلوم کرد، میزان پخش مایع در این بخش مغز می‌تواند نشانگر ابتلای افراد به سندروم خستگی مزمن باشد. از سوی دیگر، دو نقطه مغز در این منطقه هم ساختاری غیرمعمول یافته بودند. محققان متوجه شدند، هر چه غیرعادی بودن این دو نقطه بیشتر باشد، شدت بیماری بالا‌تر است. اکنون آن‌ها امیدوارند با استفاده از این تحقیق، راهی برای تشخیص و مداوای این بیماری بیابند.  


برچسب‌ها: خستگی, سندرم خستگی مزمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم دی 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد هورمون دوپامین (شادی) می‌تواند به نورون‌های مغزی در انجام کارهای سخت و حل مسائل ریاضی کمک کند. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه توبینگن آلمان برای اولین بار تاثیر هورمون دوپامین را بر سلولهای مغزی هنگام پردازش قوانین نشان دادند. پژوهشگر این تحقیق توربن اوت افزود: یافته‌های حاصل از این پژوهش ما را در مسیری قرار داد تا نحوه تاثیرگذاری سلول‌های مغزی که در مجموعه تولید قشر جلویی مغز (PFC) قرار دارند را در هدایت رفتاری افراد کشف کنیم. عدم تعادل در میزان هورمون دوپامین می‌تواند منجر به اختلالات عصبی و روانی شود. قشر جلویی مغز قسمتی از مغز است که مربوط به تفکر انتزاعی، تصمیم‌گیری مبتنی بر قواعد و نتیجه‌گیری منطقی است. چگونگی تاثیرگذاری دوپامین در فرآیند پردازش اطلاعات توسط سلول‌های مغزی در مغز سالم کمتر شناخته شده است. نتایج این پژوهش در آخرین نسخه مجله سلول‌های عصبی به چاپ رسیده است.  


برچسب‌ها: ریاضی, دوپامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان چینی با اعلام خطرات نادیده گرفتن آسم، از ارتباط ابتلا به بیماری آسم و احتمال پیشرفت عارضه زوال عقل حاد خبر دادند. محققان با تحقیق بر روی بیش از 13 هزار فرد مبتلا به بیماری آسم دریافتند ابتلا به آسم احتمال پیشرفت بیماری حاد زوال عقل را در افراد افزایش می‌دهد. محققان در ادامه تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به عارضه زوال عقل در مردان بیشتر است و فاکتور سن بالا یکی از مهمترین عوامل ابتلا به این عارضه تلقی می‌شود. آنها همچنین عواملی مثل سکته، جراحی قلب، ضربه به سر، دیابت و فشار خون بالا را از دیگر موارد دخیل در ابتلا به عارضه زوال عقل حاد برشمردند.
 
پژوهشگران در مورد چگونگی ارتباط ابتلا به آسم و زوال عقل افزودند: با توجه به نقش مهم اکسیژن در سلامت و عملکرد کامل مغز، ریه افراد مبتلا به آسم از کارایی مطلوبی برخوردار نبوده و اغلب نمی‌تواند اکسیژن مورد نیاز مغز را فراهم کند. هنگامی‌که مغز در شرایط کمبود اکسیژن فعالیت کند، احتمال تولید مواد شیمیایی غیر عادی افزایش یافته و حجم مغز نیز کم می‌شود. این عوامل در نهایت سبب ایجاد زوال عقل حاد در فرد می‌شود. نتایج این پژوهش در نشریه Epidemiology and Community Health منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آسم, زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان بنیاد کسلر در تحقیقات جدید خود تاثیر ترومای مغزی (TBI) را بر حافظه طولانی مدت مورد بررسی قرار داده‌اند. در 54 تا 84 درصد از افراد مبتلا به ترومای مغزی، اختلال حافظه بروز می‌کند. در حالی‌که تاثیر متغیر TBI در حافظه بلند مدت شناخته شده است، مکانیسم شناختی اساسی در این جمعیت دقیق نیست. تفاوت اختلال حافظه در میان افراد با مقایسه آسیب و تئوری اندوخته شناختی قابل توضیح است، به عنوان مثال، هر چه فعالیت مغزی بیشتر باشد، تاثیر محافظتی بیشتری بر حافظه طولانی مدت خواهد داشت.
 
محققان برای آزمایش نقش فعالیت حافظه و تاثیر محافظتی آن بر اندوخته‌شناختی حافظه بلندمدت، در 50 بیمار مبتلا به ترومای مغزی حاد و ضعیف فعالیت حافظه، حافظه بلند مدت و اندوخته شناختی را مورد بررسی قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان داد فعالیت مغزی ممکن است نقش میانجی در رابطه بین اندوخته شناختی و حافظه بلند مدت داشته باشد. محققان افزودند: برای پی بردن به تاثیر استراتژی درمانی فعالیت مغزی در بهبود حافظه طولانی مدت افراد مبتلا به ترومای مغزی و اختلالات حافظه ناشی از شرایط دیگر، نیاز به تحقیقات بیشتر دارند. این مقاله در مجله نورولوژی چاپ شده است.  


برچسب‌ها: تروما, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه میشیگان مکانیسمی را برای ترمزگیری پیشرفت آلزایمر ارائه داده‌اند. پیشرفت بیماری آلزایمر در درون مغز، توفانی از بی‌نظمی سلولی را موجب می‌شود چون انباشت‌ نوعی پروتئین سمی به نام amyloid-beta یا Aβ بر نورون‌ها غلبه می‌کند. یکی از اثرات جانبی ظاهری انباشت‌شدن Aβ در نورون،‌ فروپاشی بخشی از سلول به نام Golgi است که در بسته‌بندی‌کردن و طبقه‌بندی‌کردن محموله پروتئینی حاوی Aβ دخیل است.
 
دانشمندان حاضر در این پروژه با این پرسش روبرو بودند که آیا نابودی Golgi آسیبی جانبی از جانب توفان Aβ است یا این که از بین‌رفتن Golgi خود یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر است. محققان دانشگاه میشیگان در تحقیقاتشان مکانیسمی را آشکارسازی کردند که به Golgi آسیب می‌رساند. آن‌ها در آزمایشاتشان از یک موش تراریخته و مدل‌های کشت بافت برای بررسی آنچه در بیماری آلزایمر می‌گذرد، استفاده کردند. بخش تعجب‌آور پاسخ تیم علمی به پرسش‌های مطرح‌شده این بود که سطوح در حال افزایش Aβ مستقیما منجر به فروپاشی Golgi از طریق فعال‌کردن چرخه سلولی کیناز موسوم به cdk5 می‌شود. همچنین دانشمندان با کمال تعجب دریافتند با مسدودکردن cdk5 یا محافظت‌کردن از پروتئینی در Golgi موسوم به GRASP65، مولفه Golgi نجات داده شد.
 
محققان پی بردند نجات‌دادن Golgi می‌تواند از طریق فعال‌کردن دوباره مسیر تخریب پروتئینی موسوم به «پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید» (APP)، انباشت Aβ را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد و این کشفیات حوزه جدیدی را برای تولید داروهایی ارائه می‌دهد که پیشرفت آلزایمر را کند می‌کنند. یکی از مهم‌ترین پروتئین‌هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد، پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید (APP) نام دارد. این پروتئین در سلول‌های دستگاه عصبی بیان می‌شود و در اتصال سلول‌ها به هم، تماس سلول‌ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد.
 
تیم علمی اعلام کرد فروپاشی Golgi تا پیش از این معمایی ناشناخته بود و این که Aβ از طریق این فروپاشی اثرات سمی‌اش را بسط می‌دهد. محققان معتقدند با افزایش انباشت Aβ، آسیب به Golgi افزایش می‌یابد و این موضوع به نوبه خود فعالیت پروتئین ایجادکننده آلزایمر APP را افزایش می‌دهد. این امر نیز به نوبه خود تولید Aβ را افزایش می‌دهد. تحقیق جدید مکانیسمی مولکولی را برای فروپاشی Golgi و اثرات این موضوع بر پیشرفت آلزایمر ارائه می‌دهد و این امر Golgi را به هدف دارویی بالقوه برای درمان آلزایمر تبدیل می‌کند. جزئیات این دستاورد علمی در نشست ASCB/IFCB در فیلادلفیا ارائه شد.  


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران
 
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن امام علی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

سایت انجمن


برچسب‌ها: همایش, همایش گوش و حلق و بینی, انجمن جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی 1393 | لینک ثابت |


یک تیم بین‌المللی از محققان با کشف مکانیسم مرتبط با آسیب مغزی که بیماران دچار سکته از آن رنج می‌برند، به دنبال تولید داروهای موثر برای مسدود کردن این مکانیسم هستند. سکته زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به بخش‌هایی از مغز متوقف می‌شود، اما بخش عمده آسیب‌های وارده به حافظه و سایر عملکردهای شناختی اغلب در اثر «استرس اکسیداتیو» در روزها و ساعات بعد از سرگیری جریان خون ایجاد می‌شود. محققان دانشگاه لیدز انگلیس با همکاری دانشگاه ژجیانگ چین، فاز دوم این آسیب مغزی را بر روی موش‌ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داده و مکانیسمی را در نورون‌ها شناسایی کردند که در صورت حذف شدن، میزان آسیب‌های وارده به عملکرد مغز را کاهش می‌دهد. آسیب‌های ناشی از تولید بیش از حد مواد شیمیایی موسوم به «گونه‌های اکسیژن فعال» در بافت مغز بلافاصله پس از از سرگیری جریان خون مورد بررسی قرار گرفت.
 
در بافت سالم مغز، سطوح بسیار پایین گونه‌های اکسیژن فعال دیده می‌شوند، اما مقدار این مواد پس از بروز سکته بشدت افزایش پیدا می‌کند که برای سلامت نورون‌ها بسیار خطرناک است. کانال یونی در غشای نورون‌ها موسوم به TRPM2 شناسایی شد که در حضور گونه‌های اکسیژن فعال، روشن می‌شوند؛ کانال یونی دریچه‌ای در غشای سلولی است که امکان برقراری ارتباط با خارج را فراهم می‌کند. تأثیرات سکته در موش‌ها با کانال یونی TRPM2 با گونه موش تراریخته فاقد این کانال یونی مقایسه شد.
 
در موش‌هایی که کانال یونی TRPM2 فاقد عملکرد بود، گونه‌های اکسیژن فعال همچنان تولید ‌شدند، اما نورون‌ها از آسیب محفوظ مانده و مرگ سلولی بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد؛ همچنین تفاوت معناداری در عملکرد مغز مشاهده شد و این موش‌ها در تست‌های آزمایشگاهی عملکرد قابل توجهی از خود نشان دادند. دکتر «لین-هو جیانگ» از محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید کرد: تاکنون اغلب تحقیقات دارویی بر روی آسیب مستقیم ناشی از توقف جریان خون متمرکز بودند، اما فاز دوم شامل از سرگیری جریان خون برای کاهش آسیب‌های مغزی از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ آسیب‌های این مرحله حتی پس از بستری در بیمارستان نیز اتفاق می‌افتد. نتایج این تحقیق در مجله Cell Death and Disease منتشر شد.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی دریافتند نواحی از مغز نوجوانان هنگامی که آن‌ها از جانب مادرانشان مورد انتقاد قرار می‌گیرند، غیرفعال شده و آن‌ها به شیوه‌ای بسیار عاطفی به این انتقادها واکنش نشان می‌دهند. اسکن‌های مغز نوجوانان نشان داده‌اند در مواجه با انتقادهای مادرانه، نواحی از مغز آن‌ها که با عواطف منفی مرتبط است، بیش‌فعال شدند در حالی که فعالیت نواحی موردنیاز برای کنترل عاطفی کاهش یافت. دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه‌ پیتسبرگ، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دانشگاه هاروارد از مغزهای 32 نوجوان با سن متوسط 14 سال اسکن گرفتند. محققان زمانی که نوجوانان به دو کلیپ 30 ثانیه‌ای حاوی انتقاد مادرانشان از خودشان گوش می‌دادند، از مغز آن‌ها اسکن گرفتند.
 
نتایج نشان داد هنگام شنیدن انتقادات مادرانه، نواحی از مغز نوجوانان که در پردازش عواطف منفی دخیل‌اند، بیش از حد معمول فعالیت دارند. دانشمندان همچنین با کمال تعجب دریافتند فعالیت نواحی از مغز مانند قشر پیش‌پیشانی که مسئول کننرل عواطف و درک دیدگاه‌های دیگران است، حین شنیدن انتقاد مادرانه کاهش یافت. محققان بر باورند کاهش فعالیت نواحی از مغز نوجوانان که در پردازش اجتماعی دخیل است، موجب می‌شود آن‌ها متوجه اثرات پرخاشگری‌شان بر روی احساسات والدین نباشند. بنابراین، درک کاهش فعالیت مغز در نواحی دخیل در کنترل عواطف می‌تواند تنش‌های موجود بین والدین و نوجوانان را توضیح دهد.
 
نتایج این بررسی نشان می‌دهد تنش بین نوجوانان و والدین موضوعی عادی بوده و نوجوانان در این میان تقصیری ندارند. بر اساس این پژوهش، نوجوانان با واکنش عاطفی افزایش‌یافته و کنترل شناختی کاهش‌یافته در مغزشان به انتقادهای مادرانشان واکنش نشان می‌دهند. درک بهتر واکنش‌های فرزندان به انتقاد والدین می‌تواند دیدگا‌ه‌هایی برای تعدیل‌کردن اثرات رفتار نوجوان بر روی والدین ارائه دهد. این موضوع می‌تواند به رشد رفتاری فرزندان کمک و در بسیاری از موارد از بروز مشاجرات جلوگیری کند.  


برچسب‌ها: نوجوانان, انتقاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان بیمارستان هنری فورد در آمریکا دریافته اند که مقداری از ویتامین B3 که به «نیاسین» هم معروف است، می‌تواند عملکرد مغز را در بیماران مبتلا به سکته مغزی احیا کند. محققان بیمارستان «هنری فورد» در آمریکا بر اساس نتایج یک پژوهش اولیه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافته اند موش‌هایی که دچار سکته مغزی می‌شوند، پس از درمان با ویتامین B3، علائم رشد رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی جدید در آنها مشاهده می‌شود. محققان این بیمارستان در حال آزمایش و بررسی تاثیر این ویتامین روی انسان‌هایی هستند که سابقه سکته مغزی داشته‌اند. مایکل چوپ، رییس علمی انستیتو نوروساینس هنری فورد می گوید: نیاسین مغز را دوباره سیم کشی می‌کند که قابلیت بسیار جالب و شگفت‌انگیزی برای استفاده در انسان ها دارد. به گفته وی، نتایج این تحقیق همچنین راه را برای سایر بخش‌های پزشکی اعصاب شامل آسیب‌های مغزی هموار می کند. 


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ویتامین, ویتامین ب, نیاسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن علمی روانپزشکی کودک و نوجوان
 
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اختلالات عصبی, همایش مغز و اعصاب, علوم بهزیستی و توانبخشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی به کشف مهمی در خصوص مسدود کردن مسیر درد در موش‌ها دست پیدا کرده‌اند که می‌تواند به توسعه داروهای غیر اعتیادآور برای تسکین دردهای مزمن منجر شود. روش‌های متداول تسکین درد با مشکلات فراوانی مواجه هستند، چراکه اغلب داروهای مسکن با عوارض جانبی مانند اعتیادآوری یا مقاومت در برابر دارو و نیاز به افزایش دوز مصرفی همراه هستند. محققان دانشکده سلول بنیادی و زیست‌شناسی دانشگاه هاروارد به تازگی موفق به تولید درد در آزمایشگاه شدند؛ در این روش، سلول‌های پوست انسان و موش‌ به نورون‌های حس‌کننده درد تبدیل شدند. این گیرنده‌های درد، به درد ناگهانی و محرک شدیدی که توسط آسیب جسمانی ایجاد می‌شود، واکنش نشان می‌دهند.
 
در یک تحقیق جدید، محققان دانشگاه سنت‌لوئیس موفق به مسدود کردن مسیر درد در موش‌های مبتلا به درد مزمن نوروپاتیک ناشی از یک آسیب عصبی شدند؛ در این روش، گیرنده‌ای موسم به A3 در مغز و نخاع موش فعال شدند. با استفاده از یک محرک شیمیایی موسوم به آدنوزین یا داروهای مصنوعی، گیرنده A3 در مغز و نخاع موش فعال شد که این مسئله به پیشگیری از بروز درد یا معکوس کردن روند درد منجر شد. این روش عملکرد به مراتب بهتری از داروهای مسکن فعلی دارد، چراکه با عوارض جانبی از جمله حالت اعتیادآور همراه نیست؛ محققان امیدوارند که از این روش در آینده برای کاهش درد مبتلایان به سرطان استفاده کنند. نتایج این دستاورد در مجله Brain منتشر شد.  


برچسب‌ها: درد, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی 1393 | لینک ثابت |


محققان آلمانی در یک دستاورد مهم، از سلول‌های بنیادی جنینی برای تولید نخاع کامل در آزمایشگاه استفاده کردند که می‌تواند امیدهای تازه‌ای را برای افراد دچار ضایعه نخاعی ایجاد کند. طی سال‌های اخیر دستاوردهای چشمگیری در حوزه استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد و تولید نای، مثانه، واژن و مجرای ادرار حاصل شده است و در برخی از موارد، عضو تولید شده به بدن بیمار پیوند زده شده است. تحقیقاتی برای رشد بافت قلب و کبد در حال پیگیری است، محققان انگلیسی بدنبال رشد عروق خونی هستند و برخی محققان نیز بدنبال تولید بخش‌های کوچکی از بافت مغز بعنوان پیچیده‌ترین عضو بدن انسان هستند.
 
محققان دانشگاه درسدن در یک دستاورد مهم، موفق به رشد نخاع کامل با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی در آزمایشگاه شدند. رشد بافت یا اندام مختلف، به استفاده از داربست زیست‌ تخریب‌پذیر وابسته است؛ زمانیکه سلول‌های بنیادی خود بیمار درون این داربست کشت داده می‌شوند، سطحی برای سلول‌ها ایجاد می‌شود که مواد مغذی مورد نیاز را تأمین می‌کنند. محققان به سرپرستی دکتر «آندره‌آ ماینهارت» از خاصیت منحصربفرد سلول‌های بنیادی موسوم به مورفوژنز خود هدایتگر (self-directed morphogenesis) که 10 سال قبل توسط پروفسور «یوشیکی ساسای» کشف شد، استفاده کردند.
 
با استفاده از این روش، محیطی ایجاد شدتا نخاع بتواند در آن مشابه درون بدن رشد پیدا کند؛ این روش شامل وارد کردن حباب‌های کوچک سلول‌های بنیادی بداخل محیط رشد بود. سوسپانسیون‌های تک سلول از سلول‌های بنیادی موش در ژل مواد مغذی سه‌بعدی در ظرف آزمایشگاه کشت داده شدند. با تأمین تمامی شرایط مورد نیاز، سلول‌های بنیادی شروع به هماهنگ کردن عوامل رشد، بخصوص سه‌گانه مولکول‌های سیگنال‌دهی hedgehog، در اطراف خود کردند؛ معروف‌ترین سه‌گانه Sonic Hedgehog نام دارد که قادر به تحریک مستقیم رشد نورون‌ها در غلظت مورد نظر است.
 
نخاع مانند مغز یک ساختار سازماندهی شده پیچیده است که در آن سلول‌ها در الگوهای خاصی چیده شده‌اند. در جنین، یک ساختار موسوم به طناب‌پشتی (notochord) مانند مرکز سیگنال‌دهی عمل می‌کند؛ طناب‌پشتی اقدام به فعال کردن Sonic Hedgehog در پشت لوله عصبی می‌کند. سلول‌های عصبی نابالغ به غلظت پروتئین Sonic Hedgehog حساس بوده و بر اساس موقعیت آنها از بالا به پایین محور لوله عصبی تغییر پیدا می‌کند. برای درک این مکانیسم، نتایج چندبار دیگر تکرار شدند؛ محققان معتقدند که این فرآیند با سلول‌های بنیادی پرتوان القایی یا شبه‌جنینی گرفته شده از بافت بالغ نیز قابل انجام است. نتایج این دستاورد در مجله Stem Cell منتشر شد.  


برچسب‌ها: نخاع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی 1393 | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا داروي آلمتوزوماب(Alemtuzumab) با نام علمي لمترادا(Lemtrada) را براي درمان مبتلايان به اشکال عودکننده بيماري مولتيپل اسکلروز مورد تاييد قرار داده است. البته به دليل نگراني‌هايي که در مورد ايمني اين دارو وجود دارد، استفاده از لمترادا بايد به بيماراني محدود شود که به 2 يا تعداد بيشتري از داروهاي مورد استفاده در درمان مولتيپل اسکلروز پاسخ‌دهي کافي نداشته‌اند. ديويد ميکر، مدير شرکت دارويي جنزايم (Genzyme)،درباره اين تاييد مي‌گويد: «تاييد اين دارو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، به ثمر رسيدن بيش از يک دهه فعاليت اين شرکت براي توليد لمتراد است. طي 2 مطالعه‌اي که مبناي تاييد لمترادا از سوي اين سازمان بوده‌اند، داروي مذکور در مقايسه با ربيف اثربخشي به مراتب بهتري در کاهش دفعات عود بيماري داشته است.»
 
طي 2 مطالعه فاز 3 مقايسه‌اي ميان لمترادا و ربيف (تزريق زيرجلدي دوز بالاي اينترفرون بتا-1a)، بيماران جديدي که بيماري آنها الگوي شعله‌وري و فروکش مکرر داشت (CARE-MS I) يا بيماراني که طي درمان‌هاي قبلي بيماري آنها عود کرده بود (CARE-MS II) مورد بررسي قرار گرفتند. در مطالعه اول، لمترادا در کاهش دفعات عود بيماري به ميزان قابل‌توجهي از اينترفرون بتا-1a اثربخش‌تر بود، اما تفاوت مشاهده شده در کند کردن سير ناتوان‌کننده بيماري، از لحاظ آماري ارزشمند نبود. در مطالعه دوم، لمترادا به ميزان قابل‌توجهي در مقايسه با اينترفرون بتا-1a در کاهش ميزان عود موثرتر و سير ناتواني در بيماران تحت درمان با لمترادا کندتر بود. در مطالعات باليني انجام شده براي بررسي لمترادا، بيش از 1500 بيمار شرکت داشتند. به گفته دکتر ادوارد فوکس، سرپرست کلينيک ام‌اس تگزاس، نيازهاي پاسخ داده نشده در بيماران ام‌اس فراوان است و تاييد لمترادا کمک مهمي به مبتلايان به ام‌اس خواهد کرد.
 
در برگه اطلاعات دارويي لمترادا، نسبت به خطر بيماري‌هاي اتوايميون کشنده و واکنش‌هاي خطرناک و شديد ناشي از اينفيوژن دارو هشدار داده شده و درج شده که لمترادا ممکن است باعث افزايش خطر ابتلا به بدخيمي‌هايي از جمله سرطان تيروييد، ملانوما و اختلالات لنفوپروليفراتيو شود. مصرف‌کنندگان لمترادا در آمريکا فقط به بيماران شرکت‌کننده در برنامه ارزيابي و کاهش خطرات محدود شده است. اين برنامه با اين هدف تنظيم شده که اطمينان حاصل شود، لمترادا فقط توسط متخصصان و کادر درماني تخصصي براي بيمار تجويز مي‌شود و همه بيماران دريافت‌کننده اين دارو در برنامه REMS گنجانده شده‌اند. هدف ديگر از طراحي چنين برنامه‌اي، آموزش کادر درماني و بيماران در مورد عوارض شديد لمترادا و لزوم مانيتورينگ متناوب بيماران براي غربالگري عوارض شديد طي 48 ماه بعد از آخرين اينفيوژن است. دکتر تيموتي کوئتزي، رييس انجمن ام‌اس آمريکا مي‌گويد: «بي‌ترديد تاييد لمترادا از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، پيشرفت قابل‌توجهي در کمک به مبتلايان به اشکال عودکننده ام اس است.»
 
لمترادا جدول ويژه‌اي براي تجويز و تنظيم دوز دارد. درمان با اين دارو شامل سالانه 2 دوره است. دوره درماني اول، شامل اينفيوژن داخل وريدي دارو طي 5 روز متوالي و دوره دوم، 12 ماه بعد و براي 3 روز متوالي انجام مي‌شود. شايع‌ترين عوارض گزارش شده به دنبال مصرف لمترادا عبارت بودند از بثورات جلدي، سردرد، تب، نازوفارنژيت، تهوع، عفونت مجاري ادراري، ضعف، بي‌خوابي، عفونت مجاري تنفسي فوقاني، عفونت ويروسي هرپس، کهير، خارش، اختلال‌هاي تيروييدي، عفونت قارچي، آرترالژي، درد در اندام‌ها، کمردرد، اسهال، سينوزيت، درد اوروفارنژيال، گزگز و مورمور اندام‌ها، خواب‌آلودگي، دردشکمي، گرگرفتگي و استفراغ. ساير عوارض مرتبط با لمترادا عبارت بودند از بيماري اتوايميون تيروييد، سايتوپني، عفونت‌ها و پنوموني. لمترادا اولين بار در سپتامبر2013 در اتحاديه اروپا مورد تاييد قرار گرفت. هم‌اکنون اين دارو در 40 کشور مورد تاييد است. به علاوه، اطلاعات پس از ورود به بازار اين دارو توسط مراکز نظارتي متعدد در سراسر دنيا در دست بررسي است. لمترادا دومين محصول شرکت جنزايم است که براي درمان ام‌اس از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا مورد تاييد قرار مي‌گيرد. جنزايم تاييديه براي تري‌فلونومايد (Teriflunomide) خوراکي و يک بار در روز خود را براي درمان اشکال عودکننده ام‌اس در سپتامبر 2012 دريافت کرده بود. تري‌فلونومايد با نام تجاري اوباجيو(Aubagio)، در بيش از 50 کشور مورد تاييد است. در مجموع بيش از 30 هزار بيمار طي مطالعات باليني و مصارف تجاري با اوباجيو درمان شده‌اند. تخمين زده‌اند که بيش از 3/2 ميليون نفر در سراسر دنيا به بيماري ام‌اس مبتلايند و در حال حاضر 400هزار نفر فقط در کشور آمريکا از اين بيماري رنج مي‌برند.
 
بروز بيماري‌هاي اتوايميون کشنده نظير ترومبوسيتوپني ايميون و بيماري آنتي‌گلومرولار غشاي پايه ممکن است در دريافت‌کنندگان لمترادا رخ دهد. مانيتورينگ کامل شاخص‌هاي خوني، اندازه‌گيري سطوح کراتينين سرم و آناليز ادرار در بيماران دريافت‌کننده لمترادا الزامي است. مصرف لمترادا با خطر بروز واکنش‌هاي شديد و کشنده مرتبط با اينفيوژن همراه است بنابراين اين دارو بايد فقط در مراکز مجهز درماني و زير نظر متخصصان آموزش‌ديده براي مواجهه با آنافيلاکسي و واکنش‌هاي شديد دارويي انجام شود. تجويز لمترادا در مبتلايان به عفونت ويروسي نقص سيستم ايمني انساني ممنوع است.
 
آلمتوزوماب، يک مونوکلونال آنتي‌بادي هدف گيرنده CD52 است (پروتئيني که به وفور روي سطح سلول‌هاي B وT وجود دارد). چنين به نظر مي‌رسد که سلول‌هاي B و T مسبب روند التهابي تخريب در مبتلايان به ام‌اس هستند. آلمتوزوماب پس از هر دوره درمان لنفوسيت‌هاي B وT موجود در گردش را کاهش مي‌دهد. سپس، تعداد لنفوسيت‌ها به مرور با ساخت مجدد انواع مختلف لنفوسيت‌ها افزايش مي‌يابد.
 
در مطالعه CARE-MS I، لمترادا به ميزان قابل‌توجهي در مقايسه با اينترفرون بتا-1a در کاهش ميزان عود موفق‌تر بود. (18/0 براي لمترادا و 39/0 براي اينترفرون بتا-1a) اما تفاوت ميان 2 گروه در وخامت و ناتواني در سال دوم مطالعه، از لحاظ آماري قابل‌توجه نبود. (8 درصد براي لمترادا و 11 درصد براي گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا-1a) درصد بيماراني که طي سال دوم درمان با لمترادا هيچ اپيزودي از عود بيماري را تجربه نکردند، 78 درصد و در گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا 59 درصد بود. درصد تغيير در ضايعات T2 در مقايسه با ميزان پايه، از نظر آماري معني‌دار نبود.
 
در مطالعه CARE-MS II، لمترادا در کاهش ميزان عود بيماري در مقايسه با اينترفرون بتا-1a به مراتب موثرتر بود. (26/0 براي گروه دريافت‌کننده لمترادا و 52/0 براي گروه دريافت‌کننده اينترفرون). ميزان پيشرفت ناتواني بيماران طي 6 ماه در گروه دريافت‌کننده لمترادا 13درصد و در گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا 21 درصد گزارش شد (کاهش 42 درصدي خطر). درصدي از بيماران که در سال دوم درمان با لمترادا هيچ اپيزودي از عود بيماري را تجربه نکردند، 65 درصد در برابر 47 درصد در گروه دريافت‌کننده اينترفرون‌بتا بود. تغيير در حجم ضايعات T2 در مقايسه با ميزان پايه و قبل از شروع درمان، از نظر آماري معنادار نبود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, آلمتوزوماب, لمترادا, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی 1393 | لینک ثابت |


ساعت هوشمند مچی جدید به نام Embrace می‌تواند علائم هشداردهنده حمله صرع را شناسایی کند. این سامانه که توسط شرکت Empatica و با همکاری دانشگاه ام‌آی‌تی ارائه شده، فعالیت الکتریکی پوست را به عنوان نشانگر تغییرات عمیق در مغز ارزیابی می‌کند. این سیستم از مدلی مبتنی بر سال‌ها داده‌های بالینی برای تشخیص این موضوع کمک می‌کند که کدام تغییرات، پیش‌بینی‌کننده صرع هستند.
 
در طول حمله صرع، فعالیت بالای آمیگدال (ناحیه‌ای در مغز) منجر به توقف تنفس می‌شود. این فعالیت بالا همچنین پاسخ رسانایی الکتریکی بالای پوست را موجب می‌شود. ساعت مچی هوشمند جدید این واکنش را شکار کرده و از آن به عنوان ابزاری برای ارسال پیغام هشدار استفاده می‌کند.
 
زمانی که Embrace یک حمله صرع مشهود را شناسایی می‌کند، پیغامی را به دوستان از پیش تعیین‌شده یا خانواده فرد بیمار ارسال می‌کند. این ساعت همچنین دمای معمولی و داده‌های حرکتی دریافتی را جمع‌آوری می‌کند و به کاربر امکان اندازه‌گیری فعالیت فیزیکی و کیفیت خوابش را می‌دهد. بهای فناوری ابداعی 169 دلار اعلام شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, هوشمند, ساعت هوشمند, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، مسدود کردن یک پروتئین که در نقش کلیدی برای بیدار کردن انسان عمل می‌کند، در پیشگیری از آلزایمر نقش دارد. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در تحقیقات خود بر روی موش‌ها دریافته‌اند، حذف پروتئین ارکسین (orexin) باعث افزایش طول مدت زمان خواب موش‌ها شده و روند تولید پلاک‌های پروتئین بتا آمیلوئید در مغز – مشخصه بیماری آلزایمر – را کند می‌کند.
 
ارکسین توسط سلول‌هایی در هیپوتالاموس مغز تولید می‌شود که برای تحریک بیداری مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این سلول‌ها دارای شاخه‌هایی هستند که ارکسین را در مغز حمل کرده و مانند یک سوئیچ عمل می‌کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، مشکلات خواب خطر ابتلا به آلزایمر را در موش و انسان افزایش می‌دهد.
 
در این تحقیق از موش‌های تراریخته برای تولید پلاک‌های آمیلوئید در مغز استفاده شد؛ فرزندان این موش‌های تراریخته و موش‌های فاقد پروتئین ارکسین دارای خواب طولانی‌تر بوده و مقادیر پلاک‌های آمیلوئید آنها در مقایسه با موش‌های داری پروتئین ارکسین به نصف کاهش پیدا کرد. «دیوید هولتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، برای پیشگیری از آلزایمر باید تحقیقاتمان را بر روی پروتئین ارکسین متمرکز کنیم. مسدود کردن پروتئین ارکسین برای افزایش مدت زمان خواب در بیماران دچار اختلالات خواب یا حتی افزایش کیفیت خواب در افراد سالم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر منجر شود. نتایج این تحقیق در مجله Experimental Medicine منتشر شد.  


برچسب‌ها: آلزایمر, پروتئین, ارکسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
 
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران, هتل المپیک, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم آبان 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا
زمان برگزاری: ۲۹ بهمن الی ۱ اسفند ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، ساختمان توانبخشی سازمان هلال احمر 

سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش نوروتروما, همایش مغز و اعصاب, مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا, بیمارستان خاتم الانبیا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم آبان 1393 | لینک ثابت |


نتایج پژوهش جدید محققان دانشگاه گوتنبرگ نشان داد، خطر ابتلا به آلزایمر در زنان خجالتی و پر استرس بیشتر است. مطالعات جدید نشان داده است زنانی که در سنین میانسالی نگرانی داشته، به خوبی با استرس کنار نمی‌آیند و نوسانات خلق و خو را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر در در مراحل بعدی زندگی‌شان قرار دارند. لنا جانسون، محقق سوئدی اظهار کرد: استرس طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد. این مطالعه بر روی 800 زن در طول 40 سال انجام شد و نتایج امیدوار کننده‌ای را به همراه داشت. این زنان در مورد استرس‌های طولانی مدت مورد پرسش قرار گرفته و همچنین تحت آزمون‌ها حافظه قرار داشتند. نزدیک به 40 سال بعد و در سال 2006، در حدود یک پنجم از این زنان شرایط مرتبط با زوال عقل ایجاد شده بود. محققان دریافتند تنش‌های عصبی، نگرانی و استرس عامل موثر در ابتلا به این بیماری بوده است. یافته‌های این تحقیق در مجله Neurology منتشر شده است. 


برچسب‌ها: آلزایمر, خجالت, خجالتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم آبان 1393 | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان آرژانتینی نشان می‌دهد بروز سکته در منطقه پیشانی مغز، شیوه تفکر فرد در خصوص خطاها و نیات سایرین را دستخوش تغییر می‌کند. محققان موسسه عصب‌شناسی شناختی در بوینس‌آیرس در تحقیقات خود دریافتند، بیمارانی که سکته منطقه پیشانی مغز آنها را تحت تأثیر قرار دهد، تأکید بیشتری بر نتیجه یک وضعیت داشته و کمتر بر نیات فرد تمرکز می‌کنند.
در این مطالعه نحوه قضاوت هشت بیمار دچار سکته در منطقه پیشانی مغز با 19 بیمار مبتلا به زوال عقل فرانتوتمپورال (FTD) و تعداد مساوی گروه کنترل (افراد سالم) مقایسه شد. هیچکدام از شرکت کنندگان در این مطالعه از سایر اختلالات روانی، بیماری‌های عصبی یا آسیب مغزی رنج نمی‌بردند. چهار گزینه برای تمامی شرکت کنندگان در نظر گرفته شد که شامل بدون آسیب واقعی، آسیب تصادفی، تلاش نافرجام برای آسیب و تلاش موفق برای آسیب بود؛ برای هر دو گروه بیمار دچار سکته مغزی یا FTD گزینه آسیب در نظر گرفته شد. «آگوستین ایبانز» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: بیماران دچار زوال عقل فرانتوتمپورال رفتاری (bvFTD) و بیماران دچار سکته مغزی در منطقه پیشانی با اختلالات قضاوت اخلاقی مواجه هستند و عملکرد هر دو گروه بیمار، تکیه بیش از حد بر نتیجه به جای ادغام هدف و نتیجه در مجموع است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, قضاوت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه واندربیلت با مطالعه بر روی نحوه درمان بهتر بیماری صرع، با ابداع شیوه جدید جراحی از خطرات و عوارض شیوه قدیم جراحی جلوگیری کردند. در شیوه قبلی جراحی درمان بیماری صرع حاد، پزشکان باید با سوراخ کردن جمجه بیمار و خارج کردن قسمت بیماری‌زای مغز که در عمیق‌ترین نقطه یعنی هیپوکامپ قرار داشت، اقدام به درمان این بیماری می‌کردند. این شیوه علاوه بر خطر بسیار برای حفظ جان بیمار، دوره بهبودی طولانی را نیز لازم داشت. پزشکان در طی پنج سال گذشته با بررسی دقیق نحوه جراحی درمان صرع، به دنبال ارائه بهترین شیوه برای جراحی بودند. هم اکنون آنها معتقدند بهترین شیوه، استفاده از روبات جراح برای دسترسی به هیپوکامپ از راه گونه است. در این شیوه، علاوه بر دسترسی مستقیم به هیپوکامپ، از عوارض جانبی کاسته شده و دوره بهبود بیمار بسیار کاهش می‌یابد.
محققان در ادامه تحقیقات برای آزمایش عملی این شیوه اقدام به طراحی و ساخت سوزنی به طول 1.14 میلیمتر از جنس نیکل تیتانیوم کردند. این سوزن مانند یک خودکار فشاری و با استفاده از هوای فشرده به نقطه مورد نظر مغز نفوذ کرده تا قسمت مورد نظر را خارج کند. محققان با بررسی دقیق روند جراحی با استفاده از این شیوه دریافتند که دقت در این جراحی در حدود 1.18 میلیمتر است که برای جراحی با این ظرافت، کافی به نظر می‌رسد. در این شیوه برای کنترل بهتر سوزن و مشاهده روند جراحی از دستگاه اسکن لحظه‌ای MRI استفاده می‌شود. جزئیات بیشتر این دستاورد در نشریه Health منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی پس از مطالعه بر روی موش‌ها دریافتند که بر خلاف باور موجود مغز بزرگتر دلیلی بر هوش بیشتر نیست. محققان دانشگاه اورگان برای پاسخ به سوال نقش مغز در هوش بیشتر با انتخاب دو گونه از موش‌ها یعنی موش آزمایشگاهی و موش صحرایی دریافتند، موش صحرایی با اینکه از نظر حجم مغز بزرگتری دارد، اما در عملکرد کارایی یکسانی با موش آزمایشگاهی دارد.
پروفسور آنتونی زادور، محقق و استادیار دانشگاه اورگان اظهار کرد: با توجه به اهمیت یافتن پاسخ مناسب برای این سوال بهترین گزینه آزمایش بر روی حیواناتی با جثه کوچک و هوش بالا است. خوشبختانه دو گونه از موش‌ها یعنی موش صحرایی و موش آزمایشگاهی برای این آزمایش بهترین انتخاب هستند. وی افزود: در گام نخست محققان با مقایسه عملکرد مغزی موش‌های آزمایشگاهی و صحرایی دریافتند که آنها از نظر عملکرد به یکدیگر شباهت دارند. در گام بعدی و پس از انجام آزمایش‌های متعدد مشخص شد که موش‌های صحرایی با اینکه از لحاظ حجم مغز باید عملکرد بهتری داشته باشند، اما تنها در بعضی موارد عملکرد سریع‌تری را نشان می‌دهند. این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, مغز بزرگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393 | لینک ثابت |


محققان سوئدی توانستند مکانیسم ناشناخته ترمیم مغز پس از سکته را کشف کنند. علت ایجاد سکته قلبی تشکیل لخته خون و مسدود شدن رگ‌های خونی مغز است. در این حالت، عملکرد مغز به علت کاهش فشار خون و کمبود اکسیژن با مشکل روبرو شده و اکثر سلول‌های عصبی از بین می‌روند. بروز مشکلاتی در تکلم، حرکت و شناخت محیط از عوارض سکته مغزی است.
محققان با بررسی روند سکته مغزی در موش‌ها دریافتند پس از سکته گروهی از سلول‌ها موسوم به سلول‌های پشتیبان در نقطه آسیب‌دیده مغز شروع به تغییر ماهیت به شکل سلول‌های عصبی می‌دهند. هم‌اکنون محققان با بررسی منبع تولید این سلول‌ها دریافتند سلول‌های عصبی پشتیبان در نقطه خاصی از مغز به صورت نابالغ تشکیل می‌شوند که در صورت مواجه با مشکل به محل مورد نظر رفته و به صورت بالغ در می‌آیند. پروفسور زال کوکایا، محقق دانشگاه لوند سوئد اظهار کرد: برای نخستین بار است که دریافتیم سلول‌های پشتیبان آستروسیت قابلیت تغییر شکل و ترمیم محل آسیب دیده را دارند. محققان در تلاشند تا با شناخت بهتر راهکار فعال کردن سلول‌های پشتیبان، نه تنها از آنها برای درمان سکته مغزی استفاده کرده، بلکه بتوانند با تولید سلول‌های عصبی جدید سایر بیماری‌های مغز را نیز درمان کنند. جزئیات این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن به تازگی هشدار داده‌اند که ایدز می‌تواند سبب آسیب و پیری زودرس مغز شود. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو در بررسی‌های جدید خود دریافته‌اند که عفونت ایدز یا روش‌های درمانی این عفونت که برای کنترل آن به کار گرفته می‌شوند، سبب پیری زودهنگام و پیش از موعد مغز می‌شوند.
بر اساس این پژوهش دانشمندان دریافته‌اند که جریان خون در مغز بیماران ایدزی به حد افرادی افت می‌کند که 15 تا 20 سال پیرتر هستند. این یافته نگرانی متخصصان از تاثیرات نامطلوب این عفونت بر روی مغز بیماران را تشدید کرده است. اپیدیولوژیست‌ها برآورد کرده‌اند که 14 تا 18 درصد از کل بیماران ایدزی در آمریکا را افراد بالای 50 سال تشکیل می‌دهند. این گروه سنی یکی از بالاترین نرخ‌های موارد جدید ابتلا به عفونت ایدز را دارند و اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند، تعداد بیماران ایدزی در این گروه سنی تا سال 2015 به بیش از 50 درصد کل جمعیت بیماران ایدزی می‌رسد.


برچسب‌ها: ایدز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مهر 1393 | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد، زردچوبه کلید بازسازی و احیای آسیب مغزی در مبتلایان به بیماری‌های سیستم عصبی از جمله آلزایمر است. محققان موسسه علوم اعصاب و پزشکی در شهر یولیش آلمان روند تکثیر سلول‌های بنیادی مغز و تبدیل آنها به سلول‌های عصبی را بر روی موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام اسکن مغزی، ماده‌ای به بدن موش‌ها تزریق شد و تأثیر زردچوبه بر روی سلول‌های بنیادی عصبی (NSCs)‌ درون‌زا در مغز مورد بررسی قرار گرفت. سلول‌های بنیادی عصبی (NSCs)‌ به سلول‌های عصبی یا نورون تبدیل شده و نقش مهمی در بازسازی و احیاء بیماری‌های عصبی ایفا می‌کنند.
محققان دریافتند، تزریق ترکیب زیست‌فعال موجود در زردچوبه موسوم به aromatic turmerone در مغز موش‌ها، به تقویت تکثیر سلول‌های بنیادی عصبی جنینی تا 80 درصد و تبدیل آنها به سلول‌های بالغ کمک می‌کند. به گفته دکتر «لورا فیپس» از مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس، نتایج این مطالعه که در مراحل اولیه آزمایش بالینی بر روی حیوانات قرار دارد، می‌تواند به تولید داروهای جدید برای بیماران مبتلا به آلزایمر منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Stem Cell Research and Therapy منتشر شده است.


برچسب‌ها: آسیب مغزی, زردچوبه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم مهر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه ساسکس دریافتند اندازه ماده خاکستری مغز در افرادی که چند کار همزمان را با دستگاه‌های فناورانه امروزی انجام می‌دهند، کمتر از همتایان خود است. محققان در آخرین یافته‌های مغزی از بررسی افرادی که اغلب از چندین دستگاه در یک زمان استفاده می‌کنند، دریافتند که میزان ماده خاکستری در ناحیه مغزی این افراد کمتر از سایرین است و موجب کاهش توجه و مشکلات احساسی می‌شود.
کیپ کی لو و دکتر ریتا کانایی، مولفان این پژوهش اظهار کردند: عملکرد چندکارگی (Multitasking) در جوامع امروزی بسیار رایج است و موجب نگرانی در مورد تاثیرات شناختی، احساسات اجتماعی وخوشی می‌شود. وی افزود: تحقیق ما اولین مطالعه در مورد ارتباط بین عملکرد چندکارگی و ساختار مغزی را بیان می‌کند، اما عملکرد دقیق این تغییرات هنوز ناشناخته است. وی در ادامه افزود: افراد با قشر کمربندی قدامی کوچک مستعد وضعیت چندکارگی هستند. چون توانایی ضعیف‌تر شناختی یا عدم تعادل در احساس اجتماعی موجب احتمال قرار گرفتن در معرض عملکرد چندکارگی و تغییر در ساختار مغز در این افراد می‌شود.
در این تحقیق محققان ساختار مغزی 75 بزرگسال را بر اساس پرسشنامه تکمیل شده توسط این افراد در مورد استفاده از دستگاههای فناوری بررسی کردند. آنها بعد از تحقیق در مورد ویژگی‌های شخصی افراد دریافتند چگونه دستگاه‌های رسانه‌ای موجب چگالی کمتر ماده خاکستری در قسمت‌هایی از مغز می‌شود که این قسمت معروف به قشر قدامی کمربندی و مربوط به کنترل شناختی و عملکرد احساسی انسان است. نتایج این تحقیق در نشریه Plos One منتشر شده‌است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم مهر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حس فداکاری و ایثار یک مسأله آگاهانه نبوده و ساختار مغزی افراد نوع دوست کاملا با ساختار مغزی افراد خودخواه متفاوت است. مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه جورج‌تاون در کنتاکی نشان می‌دهد، بخشی از مغز مرتبط با احساسات در افراد نوع‌دوست، بزرگتر است که به آنها کمک می‌کند تا نیازهای دیگران را بهتر درک کنند.
در این مطالعه محققان فعالیت مغز 19 اهداکننده کلیه را مورد بررسی قرار داده و الگوی فعالیت مغزی آنها را با 20 داوطلب عادی که سابقه اهدای عضو نداشتند، مقایسه کردند. از تصاویر ام‌آر‌آی برای بررسی فعالیت عصبی استفاده شد؛ در زمان اسکن، تصاویری از چهره‌های وحشت‌زده، خشمگین و خنثی به هر دو گروه داوطلبان نشان داده شد. نتایج اسکن مغزی و آزمون‌های رفتاری حاکی از تفاوت ساختاری و عملکردی در مغز اهداکنندگان کلیه بود که آنها را نسبت به ناراحتی دیگران حساس‌تر می‌کرد.
براین اساس، زمانیکه اهداکنندگان عضو، تصویر چهره وحشت‌زده را مشاهده می کرند، فعالیت مغزی در سمت راست آمیگدال بیشتر می‌شد و این افراد بیش از سایر داوطلبان قادر به درک و تشخیص چهره وحشت‌زده بودند؛ آمیگدال یا بادامه مغز منطقه مرتبط با احساسات است. پروفسور «ابیگیل مارش» نویسنده ارشد مطالعه تأکید کرد: ساختار مغزی نقش اساسی در مهربانی فوق‌العاده ایفا می‌کند؛ این مطالعه نشان داد که حجم آمیگدال راست در گروه نوع‌دوست بسیار بزرگتر از افراد عادی است و بنابراین می‌توان گفت که حس نوع‌دوستی، اساس و پایه عصبی دارد.


برچسب‌ها: نوع دوستی, خودخواهی, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مهر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس یافته های محققان بریتانیایی، تصویربرداری‌ها از مغز نشان می‌دهد که برخی افراد نسبت به درد یا جراحت دیگران واکنش‌های فیزیکی نشان می‌دهند. محققان با استفاده از یک نوع تصویربرداری MRI به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، نقاطی از مغز بعضی افراد که مربوط به حس کردن درد هستند، با مشاهده درد و جراحت دیگران فعال‌تر می‌شوند. این یافته‌ها می‌توانند راهی را برای درمان دردهایی که افراد بدون داشتن هیچ مشکل جسمی تجربه می‌کنند، پیش روی محققان قرار دهند. محققان می گویند: کسانی که اینگونه دردها را تجربه می‌کنند، بدون وجود هیچگونه عامل فیزیکی احساس درد دارند.
آنها بر همین مبنا تصمیم گرفتند آزمایش کنند و ببینند آیا مغز افرادی که این گونه دردها را دارند مانند مغز افراد عادی به تصاویر مربوط به درد و جراحت واکنش نشان می‌دهند یا خیر. آنها به 108 دانشجو تصاویری را نشان دادند که نشان از درد در خود داشتند، مثل تصویر ورزشکاری که مصدوم شده و درد می‌کشد یا بیمارانی که دارو به آنها تزریق می‌شد. حدود یک سوم از داوطلبان گفتند که حداقل با دیدن یک تصویر نه تنها ناراحت شده‌اند بلکه در همان نقطه‌ای که فرد نشان داده شده درد می‌کشیده، احساس درد کرده‌اند.
سپس از مغز 10 نفر از این افراد و 10 نفری که واکنش نشان نداده بودند تصویربرداری شد و محققان دریافتند که مراکز عاطفی مغز هر دو گروه با دیدن این تصاویر فعال‌تر می‌شد ولی نقاطی از مغز که مربوط به درد می‌شوند، در مغز کسانی که واکنش نشان داده بودند فعال‌تر بود. همچنین این افراد گفتند که از دیدن فیلم‌های ترسناک یا تصاویر ناراحت کننده در اخبار نیز پرهیز می‌کنند تا درد احساس نکنند. این یافته‌ها در مجله Pain به چاپ رسیده‌ است.


برچسب‌ها: همدردی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مهر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه نیویورک حاکی از آن است که نشانه‌های اولیه آلزایمر را می‌توان از طریق آزمون‌های رایانه‌ای در افراد تشخیص داد. محققان آمریکایی اظهار کردند: این آزمایش ترکیبی از حرکت و تفکر در مراحل اولیه بیماری است. آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که حافظه و توانایی فکرکردن در افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مطالعه شرکت کنندگان به سه گروه مبتلا به بیماری، دارای سابقه خانوادگی و افراد سالم تقسیم شدند. محققان با تحقیق بر حرکت موس و تفکر در صفحه نمایش به نتایجی دست یافتند. این مطالعه در مجله Alzheimer's Disease منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, رایانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مهر 1393 | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی، تأثیر منفی التهاب مغزی بر حافظه را نشان می‌دهد. محققان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا در ایروین، موش‌های صحرایی را در دو محیط مشابه قرار دادند، اما در یک محیط حیوانات از ناحیه پا دچار شوک الکتریکی می‌شدند. زمانیکه موش‌ها یاد گرفتند در کدام محیط دچار شوک شده و از آن اجتناب ‌کردند، باکتری به آنها داده شد که باعث تحریک التهاب مغزی شد.
بدلیل این التهاب، پروتئین سیتوکین در مغز موش‌ها آزاد شد که منجر به ناتوانی در به یاد آوردن محیط دارای شوک شد. این نوع از حافظه که تحت تأثیر سیتوکین قرار می‌گیرد، complex discrimination memory نامیده می‌شود که به تمایز قائل شدن بین فعالیت‌های روزانه کمک می‌کند. منطقه هیپوکامپ مغز که در شروع بیماری آلزایمر رتبه نخست ابتلا را به خود اختصاص داده است، محل اصلی تحت تأثیر قرار گرفتن در این مطالعه عنوان شده است. نتایج این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شده است.


برچسب‌ها: حافظه, موش, التهاب مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان در بررسی‌های خود دریافتند، مغز نوزادان پسر از دختران بیشتر رشد می‌کند و در سه ماه اول زندگی به نصف اندازه خود در سن بلوغ می‌رسد. مطالعات جدید محققان دانشگاههای کالیفرنیا،‌ هاوایی و دانشگاه علم و فناوری نروژ می‌تواند در شناسایی نشانه‌های اولیه اختلالات اوتیسم مفید باشد. محققان با بررسی بر روی مغز سالم 87 نوزاد و اسکن مغز آنها از بدو تولد تا سه ماهگی به نتایج مفیدی دست یافتند.
تغییرات مغز نوزادان در سه ماهه اول بسیار سریع است و روزانه یک درصد رشد دارد و در روزهای پایانی سه ماهگی به چهار درصد هم می‌رسد. در سه ماهه اول در میان بخش‌های مختلف مغز، مخچه (که در هماهنگی حرکات و تعادل نقش دارد) از سایر قسمت‌ها سریعتر رشد می‌کند و دو برابر می‌شود اما هیپوکامپ (که در حافظه نقش دارد) کندترین رشد را دارد و در این مدت فقط ۴۷ درصد رشد می‌کند. محققان همچنین افزودند: مدت زمان بارداری بر رشد مغز تاثیر دارد و تولد زودهنگام و تاخیری نیز در اندازه مغز تاثیرگذار است. این مطالعه در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, پسران, دختران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی ییل دریافته‌اند حجم لوب آهیانه‌ای در مغز می‌تواند نقطه‌ قرارگرفتن افراد در طیف خطرپذیری را پیش‌بینی ‌کند. تعدادی از مردم تحت هیچ عنوانی خطر نمی‌کنند در حالی که دیگران ثروت، سلامتی و امنیتشان را بدون هیچ نوع تفکری در معرض خطر قرار می‌دهند. تیم علمی حاضر در این مطالعه به رهبری «ایفات لوی»، استادیار پزشکی تطبیقی و عصب‌شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه ییل، دریافت افراد با حجم بالاتر بخش خاصی از لوب آهیانه‌ای در مقایسه با افرادی که این بخش از مغزشان کوچکتر است، تمایل بیشتری به ریسک‌کردن دارند. گرچه ویژگی‌های شناختی و شخصیتی فراوانی در ساختار مغز کشف شده‌اند، مطالعات کمی درباره ارتباط ساختار مغز و ترجیحات اقتصادی انجام شده و «لوی» و همکارانش در تحقیقاتشان به دنبال کشف این ارتباط بودند.
شرکت‌کنندگان حاضر در پژوهش جدید، زنان و مردان جوانی از شمال شرقی آمریکا بودند. آن‌ها بایستی بین رقابت‌های پولی که درجه خطر آن‌ها متغیر بود، انتخاب می‌کردند و همزمان تیم علمی اسکن‌های مغزی ام‌آر‌آی تحلیلی استانداردی از این افراد می‌گرفت. نتایج حاصله (پیش‌بینی میزان خطر کردن افراد توسط لوب آهیانه‌ای) در گروهی 28 نفره از شرکت‌کنندگان حاصل شد و در گروه دوم و مستقل متشکل از 33 شرکت‌کننده نیز تایید شد. «لوی» و تیم علمی‌اش پیش‌تر نشان داده بودند تنفر از ریسک‌کردن با بالارفتن سن افراد افزایش می‌یابد و این که با افزایش سن، لوب آهیانه‌ای نازک‌تر می‌شود. جزئیات این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شد.


برچسب‌ها: خطرپذیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش مغز و اعصاب, همایش پارکینسون, همایش دمانس, انجمن مغز و اعصاب ایران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه در آمریکا نشان می‌دهد خطر ابتلا به بیماری ام اس در زنانی که در 18 سالگی چاق بوده‌اند، دو برابر می‌شود. این نتایج بر چاقی دوران نوجوانی تاکید دارد و نه چاقی کودکی و بزرگسالی، که با افزایش خطر دو برابری ام اس مرتبط است و نشان داده شده که افزایش وزن در دوران نوجوانی، در سبب‌شناسی اختلالات دمیلینه (از دست رفتن غلاف میلین) سیستم عصبی نقش مهمی دارد.
هرچند هنوز مکانیسم دقیق این ارتباط تایید نشده است، تصور می‌شود که کاهش سطح سرمی 25-هیدروکسی ویتامین D (نشانه‌ای از وضعیت در بدن) که در افراد چاق دیده می شود، در این میان بی‌تاثیر نباشد. محققان می گویند: ویتامین D، تعدیل کننده سیستم ایمنی است که در مطالعات حیوانی مشخص شده سطوح بالای آن در کاهش بروز و پیشرفت MS موثر است. نتایج این مطالعه نیز از فرضیه ارتباط سطوح سرمی نسبتا کم 25-هیدروکسی ویتامین D در افراد چاق در دوران نوجوانی که یک عامل خطر عمده است، حمایت می‌کند. این پژوهش در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, چاقی, دختر, دختران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند دریافته‌اند پائین بودن فشار خون دیاستولی (DBP) در ابتدا ممکن است با آتروفی مغز در بیماران مبتلا به بیماری شریانی همراه باشد و هر گاه میزان فشار خون (BP) در بیمارانی که دارای فشار خون بالاتر بوده‌اند با گذشت زمان کاهش پیدا کند با پیشرفت کندتر آتروفی همراه است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که هم فشار خون بالا و هم فشار خون پائین در اتیولوژی آتروفی مغز نقش دارند. محققان در تحقیقات خود دریافتند بالا بودن فشار خون در اواخر زندگی با آتروفی بیشتر مغز همراه است، حال آن که نتایج بررسی‌ها در جمعیت سالمند وجود رابطه میان پائین بودن فشار خون و آتروفی بیشتر مغز را نشان داده است. نتایج این بررسی حاکی از محدود بودن مدارک آینده نگر است و در بیماران مبتلا به بیماری آشکار شریانی نامعلوم باقی مانده است.
محققان در مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند، ارتباط فشار خون اولیه و تغییر فشار خون با گذشت زمان را با پیشرفت آتروفی مغز در 663 بیمار (سن متوسط 57 سال، 81 درصد مرد) مورد بررسی قرار داده‌اند. این بیماران به بیماری سرخرگ تاجی، بیماری عروق مغز، بیماری سرخرگ محیطی یا آنوریسم آئورت شکمی مبتلا بوده‌اند.
طبق نتایج به دست آمده، در بیمارانی که در ابتدا فشار خون دیاستولی یا متوسط فشار شریانی (MAP) پائین‌تر داشتند، سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری سریع‌تر بود و در آن عده از بیمارانی که فشار خون بالاتر داشتند، کاهش فشارخون با گذشت زمان سبب کاهش سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری در مقایسه با آنهایی می‌شد که فشارخون بالا رونده داشتند. از این بررسی می توان نتیجه گرفت که کاستن از مقدار فشار خون در بیمارانی که فشار خون بالاتر دارند سودمند است ولی باید در مورد کاهش بیشتر فشارخون در بیمارانی که سابقه فشار خون پائین دارند احتیاط کرد. این پژوهش در نشریه "JAMA Neurology"، منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, آتروفی مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور 1393 | لینک ثابت |


بر اساس ادعای دانشمندان، خاطرات تروماتیک را می‌توان با تاباندن یک فلش نور به درون چشم‌ها به خاطرات شیرین تبدیل کرد. پزشکان شاید روزی بتوانند از شیوه‌ جدید برای درمان سربازان مبتلا به استرس پس از سانحه یا بیماران مبتلا به ترس‌های شدید ناتوان‌کننده استفاده کنند. این روش روی موش‌ها با موفقیت آزمایش شده و توانایی تبدیل خاطره را نوید می‌دهد. دانشمندان علوم اعصاب موسسه فناوری ماساچوست گذرگاه مغر که خاطرات را به عواطف مرتبط می‌کند، کشف کرده‌اند. آن‌ها دریافتند یک خاطره منفرد می‌تواند ترس، خوشحالی یا هیجان را بسته به ناحیه فعال مغز ایجاد کند.
این محققان نشان داده‌اند عواطف مثبت یا منفی مرتبط با یک خاطره را می‌توان معکوس کرد و در مطالعاتشان با اعمال شوک الکتریکی به تعدادی از موش‌ها در آن‌ها خاطرات ترس ایجاد کردند، در حالی که برای موش‌های دیگر با قراردادن آن‌ها در کنار یک موش ماده، خاطرات خوشایند ایجاد کردند. تیم علمی هنگام شکل‌گیری خاطره بر سلول‌های عصبی (نورون) موش‌ها که در بخش‌های هیپوکامپ و آمیگدال فعال بودند، نظارت کردند. این دو بخش با عاطفه مرتبط هستند و نقش هر دوی آن‌ها در شکل‌گیری خاطره حیاتی است. خاطره سپس با استفاده از پالس‌های نور به منظور تحریک همان نورون‌های دخیل در شکل‌گیری آن بازفعال شد و موش‌ها بسته به خاطره بازچینش‌شده، ترس یا خوشحالی از خود بروز دادند.
نتایج نشان داد موش‌هایی که شوک‌های الکتریکی دریافت کرده بودند، هنگام به خاطرآوردن خاطره ناخوشایند دیگر ترسی از خود نشان ندادند. برعکس، حیواناتی که خاطرات خوش به آن‌ها تزریق شده بود، هنگامی تابانده‌شدن پرتو نور به چشم‌هایشان، از خود ترس نشان دادند. محققان هم‌اکنون به دنبال پاسخ‌گویی به این پرسش هستند که آیا بازفعال‌سازی خاطرات خوشایند روی افسردگی اثری خواهد داشت. آن‌ها امیدوارند اهداف دارویی جدیدی برای درمان افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه پیدا کنند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: خاطرات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هجدهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۱ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز قلب رجایی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نورواینترونشن, همایش مغز و اعصاب, انجمن مغز و اعصاب ایران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انجمن طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ساری، سالن آیه الله کوهستانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

سایت دانشگاه


برچسب‌ها: همایش, همایش نروموسکولواسکلتال, همایش طب فیزیکی, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی مازندران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


شیوه جدید محققان «موسسه بکمان» در دانشگاه ایلینوی اربانا- شمپین به طور غیرتهاجمی از نبض فشار و ارتجاع شریان‌های مغز تصویربرداری کرده و روابط بین سلامتی شریان و پیری را آشکارسازی می‌کند. حمایت شریانی مغز که سیستم عروق مغزی را می‌سازد، برای پیرشدن سالم مغز و جلوگیری از بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل حیاتی است. محققان در شیوه جدید خود، داده‌های تصویربرداری نوری را با تاباندن نور مادون‌قرمز نزدیک به درون مغز و با هدف اندازه‌گیری فعالیت مغزی ضبط کردند. ایده آن‌ها اندازه‌گیری فشار نبض شریان از طریق تصویربرداری نوری بود که در آن، نبض شریان سیگنال‌های قوی را در داده‌های نوری تولید می‌کند.
دانشمندان شیوه جدید خود را روی 53 شرکت‌کننده بین سنین 55 تا 87 سال متمرکز کردند. نتایج اولیه نشان داد سفت‌بودن شریان مغز مستقیما با سلامت قلبی‌تنفسی مرتبط است و هر چه افراد سالم‌تر باشند، شریان‌های آن‌ها ارتجاعی‌تر است. چون سفت‌بودن شریان عامل کاهش جریان خون مغز است، چنین وضعیتی می‌توانند به بروز زوال شناختی سریع‌تر و همچنین افزایش سکته مغزی به ویژه در بزرگسالان مسن بیانجامند.
در مجموع، شیوه‌های نوری غیرتهاجمی می‌توانند تخمین‌هایی از ارتجاعی‌بودن شریان و فشار نبض مغز در نواحی مختلف آن ارائه دهند و این امر سرنخ‌هایی درباره میزان مشارکت نواحی مختلف مغز در سلامت کلی ارائه می‌دهد. دانشمندان به دنبال استفاده از این شیوه برای اندازه‌گیری سفتی شریان در گروه‌های مختلف سنی و عروق خاص یا سطوح استرس هستند. سطوح بالای استرس به ویژه در طولانی‌مدت می‌تواند بر سلامت شریان اثر بگذارد. جزئیات این مطالعه در مجله Psychophysiology منتشر شد.


برچسب‌ها: پیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های یک تحقیق حاکیست سرماخوردگی در کودکان با افزایش خطر سکته مغزی همراه است. افراد همیشه بر این باورند که سرماخوردگی بیماری خطرناکی نیست، اما این بیماری منجر به عوارض خطرناکی بویژه در کودکان می‌شود. یافته‌های اخیر که در مجله Neurology منتشر شده نشان داده است ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، خطر سکته مغزی را در برخی کودکان به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. دکتر هدر فولرتون، سرپرست این پژوهش و استاد مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا اظهار کرد: عفونت نقش مهمی در ایجاد خطر ابتلا به سکته مغزی در کسانی که به نحوی مستعد آن هستند دارد.
در این پژوهش، اطلاعات مربوط به حدود دو ونیم میلیون کودک مورد مطالعه قرارگرفت. پژوهشگران تخمین می‌زنند خطر مرگ و میر در سکته مغزی کودکان از پنج تا 10 درصد است و افرادی که زنده می‌مانند با مشکلات رشد ذهنی و جسمی مواجه خواهند شد. از نشانه‌های سکته مغزی در کودکا، تشنج، سردردهای شدید، مشکل در صحبت کردن و یا راه رفتن، ضعف در یک طرف بدن و از دست دادن ناگهانی بینایی یا تعادل است که والدین باید در این مورد دقت کافی داشته باشند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان از کشف دو واکسن جدید برای پیشگیری از انتقال باکتری مننژیت با قدرت مصون‌سازی 40 درصدی خبر می‌دهند. روش استاندارد برای مقابله با مننژیت شامل واکسینه کردن با هدف القای سطوح بالای پادتن در خون برای محافظت حداکثری در برابر بیماری است، اما این پادتن‌ها در مدت چند ماه در خون ناپدید می‌شوند. «رابرت رد» استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه ساوت‌هامپتون و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: دو واکسن 4CMenB و MenACWY-CRM قادر به کاهش حمل باکتری مننژیت در بینی و گلو هستند. در این مطالعه دو دوز از یک واکسن کنترل، دو دوز از واکسن 4CMenB یا یک دوز از واکسن MenACWY-CRM و سپس یک دارونما به افراد داوطلب تزریق شد. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که واکسن MenACWY-CRM قادر به کاهش 39 درصدی حمل باکتری بوده و قدرت مصون‌سازی واکسن 4CMenB نیز بین 20 تا 30 درصد است. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی لانست (The Lancet)‌ منتشر شد.


برچسب‌ها: واکسن, واکسن جدید, مننژیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی ایمپلنت جدیدی طراحی کرده‌اند که با تحریک سلول‌های عصبی، به درمان سردردهای شدید میگرنی کمک می‌کند. سردردهای خوشه‌ای ناشناخته‌تر از میگرن است، اما با دردهای نسبتا شدیدتری همراه بوده و هنوز روش درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. محققان شرکت Autonomic Technologies ایمپلنت جدیدی طراحی کرده‌اند که درون لثه بیمار کاشته شده و در زیر استخوان گونه متصل به جمجمه قرار می‌گیرد؛ وظیفه اصلی این دستگاه، تحریک سلول‌های عصبی زیر چشم است.
همزمان با احساس شروع سردرد، بیمار از یک دستگاه کنترل از راه دور مخصوص استفاده کرده و آن را روی گونه حرکت می‌دهد؛ از این طریق ارتباط بین سلول‌های عصبی مختلف – از جمله نورون‌های درگیر در سردردهای خوشه‌ای – برقرار شده و منجر به تسکین درد می‌شود. نخستین بیمار هفته گذشته در مرکز پزشکی وکسنر (Wexner) دانشگاه اوهایو تحت عمل جراحی کاشت ایمپلنت برای درمان سردردهای خوشه‌ای قرار گرفت. حصول اطمینان از نتایج آزمایش بالینی این کاشت چند سال بطول می‌انجامد.


برچسب‌ها: سردرد, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links