دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت نخستین بافت مغز سه بعدی در آزمایشگاه شدند که در مطالعه روی جنون و آسیب‌های وارده به سر کارآمد خواهد بود. این بافتهای دونات شکل مغزی (که مجموعه آن‌ها بافت مغزی را شکل می‌دهد) از سلول‌های عصبی و فیبرهایی تشکیل شده که توسط دانشمندان دانشگاه تافتز رشد داده شدند. در آینده، می‌توان از بافت مغزی جدید برای مطالعه آسیب‌های وارده ناشی از مصدومیت و بیماری به مغز، درک کارکرد مغزی یا کمک به توسعه درمان‌های جدید استفاده کرد.
این دونات‌های دارای عرض 1.2 سانتی‌متر همچنین می‌توانند جایگزینی برای آزمایش‌های استرس‌زایی باشد که روی حیوانات انجام می‌شوند. چنین حلقه‌های دوناتی شامل بدنه‌های سلول عصبی است در حالی که خوشه‌هایی از فیبرهای رشته‌های عصبی مرکز آن را پر کرده‌اند. تا پیش از این، عصب‌ها فقط به شیوه‌ای تصادفی و غیرساختاربندی‌شده در آزمایشگاه رشد داده می‌شدند. رویکرد جدید سازماندهی پیچیده بافت واقعی مغز را تقلید می‌کند که خود را به نواحی ماده خاکستری و سفید تقسیم‌بندی می‌کند.
برای تولید این بافت مغزی، دانشمندان داربست پروتئین ابریشم اسفنجی را به شکل یک حلقه برش دادند و عصب‌های موش را در آن کاشتند. سپس وسط این دونات‌ها را با ژل کلاژن‌محوری پر کردند و مشاهده شد که ظرف فقط چند روز، عصب‌ها شبکه‌های کاربردی را در اطراف منافذ داربست شکل دادند. آن‌ها افکنش‌های رشته عصبی را از میان ژل مرکزی برای متصل‌شدن به عصب‌های سمت مقابل ارسال کردند. در نهایت، یک ناحیه ماده سفید در مرکز دونات‌ها شکل گرفت که از ماده خاکستری احاطه‌کننده جدا می‌شد. آزمایش‌ها نشان دادند سازه‌ مغزمانند را می‌توان برای بیش از دو ماه در آزمایشگاه نگه‌داری کرد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر و پرفسور دیوید کاپلان رهبر ارشد تیم مهندسی زیست‌شناسی دانشگاه تافتز آمریکا گزارش شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشكي گیلان در مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل آناتومی سینوس پارانازال، تابلوی بالینی تومورهای هیپوفیز وتشخیص آن، یافته های رادیوگرافی تومورهای هیپوفیز، آزمونهای تشخیصی تومورهای هیپوفیز، درمانهای طبی تومورهای هیپوفیز، دستیابی به تومورهای هیپوفیز از طریق جمجمه، نقش دستیابی ازطریق بینی در تومورهای هیپوفیز می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی گیلان, هیپوفیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان شرکت IBM با بررسی نحوه عملکرد نورون‌ها، سیناپس‌ها و سایر بخش‌های مغز در هنگام حل مسئله، ریز تراشه سیلیکونی متشکل از یک میلیون سلول عصبی قابل برنامه‌ریزی تولید کرده‌اند. در طراحی ریز تراشه نوروسیناپتیک، از قشر مغزی (cerebral cortex) الگوبرداری شده است؛ مغز انسان از 86 تریلیون نورون و 100 تریلیون سیناپس تشکیل شده است.
تراشه TrueNorth‌ از یک میلیون سلول عصبی و 256 میلیون سیناپس قابل برنامه‌ریزی بر روی یک تراشه با 4096 هسته و 5.4 میلیارد ترانزیستور ساخته شده است که در مقایسه با سایر ریز تراشه‌ها، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. این ریز تراشه نوروسیناپتیک می‌تواند عملکردهای مغز در پردازش داده‌های بصری، بویایی و دریافتی از محیط را تقلید کرده و نحوه واکنش به موقعیت‌های مختلف را بیاموزد که طیف گسترده‌ای از امکانات محاسباتی، از خودروهای خودران تا سیستم‌های هوش مصنوعی را امکانپذیر می‌کند.
همانطور که مغز از طریق چشم، گوش یا بینی، اطلاعات را از محیط دریافت می‌کند، ریز تراشه با کمک میلیون‌ها نورون و سیناپس قابل برنامه‌ریزی اقدام به به جمع آوری اطلاعات کرده و با پردازش این داده‌ها، نکات جدیدی یاد می‌گیرد. تراشه TrueNorth‌ با استفاده از فناوری پردازش 28 نانومتر سامسونگ تولید و بودجه تحقیقاتی آن از سوی آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) ارائه شده است. نتایج این دستاورد در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: تراشه, تقلید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که انجام عمل زیبایی پلک می‌تواند در درمان میگرن مؤثر باشد. گروهی از محققان، موفقیت بزرگی را در روشی برای بررسی و انتخاب بیماران به منظور یافتن راه درمان موثر و خاص جراحی میگرن به دست آوردند که طی آن 90 درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی فشار زدایی اعصابی که در بروز میگرن دخیل هستند، قرار گرفتند احساس رهایی از بیماری و همچنین پاداشی جالب یعنی عمل زیبایی جراحی پلک را دریافت می‌کنند!
این روش می‌تواند جایگزین روش معمول آندوسکوپی _که از طریق لایه‌های زیرین پوست سر انجام می‌شود_ شود؛ طی این روش، فشار زدایی از طریق برش پلک بالایی صورت گرفته و به همان اندازه آندوسکوپی تاثیر درمانی دارد. به گفته محققان این روش برای بیمارانی خاص که زمینه انجام آن وجود دارد می‌تواند صورت بگیرد و باید زمینه دسترسی برای عمل نقاط مورد نظر وجود داشته باشد. نتایج این پژوهش در مجله "Plastic and Reconstructive Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, پلک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات پژوهشگران حاکیست: درد مزمن در کاهش انگیزه تاثیر دارد. محققان دانشگاه استنفورد دریافتند درد مزمن، مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نیل شوارتز از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه اظهار کرد: افراد مبتلا به درد مزمن احساس خستگی، افسردگی و کاهش انگیزه دارند. محققان این بررسی را بر روی موش انجام دادند و به نتایجی دست یافتند. در این تحقیق، درد کاهش انگیزه را برای موش در پی داشت و حتی مسکن‌ها به منظور بهبود عملکرد کاربردی نداشتند. یک ماده شیمیایی به نام galanin مسؤول ارتباط بین تغییرات در مدارهای مغز و سطح کاهش انگیزه است. پژوهشگران همچنین دریافتند برخی از سلول‌های عصبی در هسته اکومبنس (منطقه‌ای از مغز که در ارتباط با درد و انگیزه است) به درستی پاسخ نمی‌دهند. این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: درد, درد مزمن, انگیزه, گالانین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی معتقدند که در آینده، ذخیره‌سازی حجم بالایی از داده‌ها در نانوذرات معلق در مایع امکانپذیر خواهد شد. با ابداع روش جدید ذخیره‌سازی داده‌ها در مایعات، ایده کاشت مغزی که مانند موتور جستجوی داخلی عمل می‌کند، یک گام به واقعیت نزدیک‌تر شد. محققان دانشگاه میشیگان مدعی توسعه روشی نوین برای ذخیره‌سازی تصاویر، فیلم‌ها و سایر اطلاعات در ذرات ریز معلق در آب شده‌اند؛ اطلاعات در نسخه‌ای موسوم به خوشه‌های کلوئیدی (colloidal clusters) - ذرات ریز که با قرار گرفتن در مایع دچار تغییر حالت می‌شوند - ذخیره می‌شوند. این فناوری انقلابی که wet computing (محاسبه مرطوب) نام دارد، از قابلیت احتمالی استفاده در مغز انسان برای انجام محاسبات سریع یا فراخواندن اطلاعات برخوردار است.
محققان بر این باورند که یک قاشق غذاخوری مایع حاوی این نانوذرات قادر به ذخیره‌سازی یک ترابایت داده معادل 2000 ساعت صوت است. پروفسور «شارون گلوتسر» از محققان این پروژه تأکید کرد: ذخیره‌سازی اطلاعات با استفاده از نانوذرات کاملا متفاوت از ذخیره‌سازی بر روی تراشه‌های سیلیکونی متداول است. «گلوتسر» این نانوذرات را مانند نوعی از مکعب روبریک توصیف می کند که در اطراف یک هسته مرکزی قرار دارند؛ یک خوشه 12 ذره‌ای به یک کره مرکزی متصل است که حاوی هشت میلیون حالت منحصربفرد است.
محققان موفق به ساخت خوشه‌ای شامل چهار ذره بر روی یک کره مرکزی شدند که با گرم‌ کردن مایع، رشد کرده و ذرات در روش های مورد انتظار، بار دیگر خود را مرتب‌سازی می‌کنند. با این حال استفاده از این فناوری ذخیره‌سازی اطلاعات و توسعه کاشت مغزی مایع برای هوشمندتر کردن انسان، بزودی محقق نخواهد شد و در ابتدا باید بر روی ربات‌های نرم مورد آزمایش قرار بگیرد. نتایج این مطالعه در مجله Soft Matter منتشر شده است.


برچسب‌ها: قاشق, هوشمند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دریافتند نواحی از مغز که در کارکرد اجتماعی بهینه دخیل‌اند، در هوش عمومی و هوش اجتماعی نیز موثرند. چنین یافته‌هایی این دیدگاه که هوش عمومی از بافت اجتماعی و عاطفی زندگی فرد نشات می‌گیرد، را تقویت می‌کند. «آرون باربی»، محقق علوم اعصاب دانشگاه ایلینوی، به همراه تیمی بین‌المللی از محققان این مطالعه را صورت دادند و مطالعه روانشناسی اجتماعی آن‌ها نشان می‌دهد کارکردهای هوشی انسان از بافت اجتماعی زندگی روزانه وی نشات می‌گیرند. باربی گفت: ما از مرحله آغازین رشدمان به روابط اجتماعی وابسته‌ایم و افرادی که عاشقمان هستند، از ما مراقبت می‌کنند، در غیر این صورت ناتوان خواهیم بود. این وابستگی متقابل اجتماعی در بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و در طول عمر هر فرد به عنوان مولفه‌ای کلیدی باقی می‌ماند.
بنا بر یافته‌های دانشمندان، توانایی تثبیت روابط اجتماعی و حرکت در جهان اجتماعی در مقایسه با توانایی شناختی‌ عمومی‌تر کارکرد هوشی در رتبه دوم نیست، بلکه هوش می‌تواند از نقش کلیدی روابط در زندگی انسان نشات گرفته باشد و بنابراین متکی به توانایی‌های اجتماعی و عاطفی است. این مطالعه شامل 144 کهنه سرباز ویتنامی بود که طی جنگ این کشور با امریکا گلوله‌هایی به جمجمه‌شان آسیب زده بودند. دانشمندان با استفاده از سی تی اسکن، نواحی مغزی آسیب‌دیده هر شرکت‌کننده را ترسیم و سپس داده‌های لازم برای خلق نقشه‌ای جمعی از مغز را ترکیب کردند.
تیم علمی از آزمایش‌های طراحی‌شده برای ارزیابی توانایی‌های اجتماعی، عاطفی و هوشی شرکت‌کنندگان استفاده کرد. آن‌ها به دنبال الگوهایی بودند که آسیب‌دیدگی به نواحی خاص مغزی را به نارسایی‌های توانایی شرکت‌کنندگان برای حضور در حوزه‌های اجتماعی، هوشی یا عاطفی مرتبط می‌کرد. حل مشکل اجتماعی در این تحلیل شامل حل تنش با دوستان، خانواده و همکاران در محیط کار بود. دانشمندان دریافتند شبکه‌ها مغزی دخیل در سازگاری اجتماعی با شبکه‌های مشارکت‌کننده در هوش عمومی یا هوش عاطفی یکی نبودند، اما همپوشانی قابل‌توجهی داشتند. جزئیات این مطالعه در مجله Brain منتشر شد.


برچسب‌ها: هوش, بهره هوشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تگرتول با نام ژنریک کاربامازپین با طولاني‌كردن مدت غير فعال ماندن كانال سديم در سلول عصبي پس‌سيناپسي توانايي آن را براي پتانسيل عمل‌هاي تكراري با فركانس زياد كاهش مي‌دهدو همچنين آزادسازي واسطه عصبي از سلول عصبي پيش‌سيناپسي را مهار مي‌كند و در مجموع انتقال سيناپسي كاهش مي‌يابد. اين دارو جذب خوراكي كاملي دارد(آهسته و متغيير). در كبد به طور كامل متابوليزه شده و متابوليت آن داراي خاصيت ضد تشنجي است. نيمه عمر آم 65-25 ساعت است كه با تجويز طولاني‌مدت به دليل القاء خود به خود متابوليسم به 29-8 ساعت مي‌رسد. دفع دارو عمدتاً كليوي است. پيوند دارو به پروتئين متوسط است. اثر ضدتشنجي دارو پس از چند ساعت تا چند روز و اثر ضد درد عصبي آن پس از 72-8 ساعت شروع مي‌شود. موارد مصرف تگرتول عبارتند از: تشنج ژنرالیزه تونیک کلونیک (گراندمال) و تشنج کمپلکس پارشیال (سایکوموتور)، نورالژی تری ژمینال، کنترل مانیای حاد و درمان نگهدارنده اختلالات دو قطبی، سندرم محرومیت از الکل، نورالژی گلوسوفارنژیال

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, تگرتول, کاربامازپین, تشنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


سیردالود با نام ژنریک تیزانیدین شل کننده عضلانی و ضد اسپاسم (آگونیست گیرنده آلفا آدرنرژیک مرکزی) می باشد. تیزانیدین یک شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی بوده و سایت اختصاصی اثر آن نخاع می باشد و عمدتاً بصورت Spinal وSupraspinal عمل می کند. این دارو آگونیست رسپتور 2- آدرنرژیک بوده و با تحریک گیرنده های پیش سینا پسی2- آدرنرژیک سبب مهار آزاد سازی آمینواسیدهای تحریکی که موجب تحریک رسپتور NMDA(N-Mathyl-D-Asparte) می گردد شده و باعث مهار انیترنورونهای تحریکی و کاهش تون عضلات می شود. هم چنین بدلیل خواص شل کنندگی عضلانی یک اثر ضد دردی مرکزی متوسط نیز ایجاد می نماید. موارد مصرف این دارو عبارتند از: اسپاسم های عضلانی و اسپاستیسیتی های ناشی از مولتیپل اسکلروزیس و ضایعات نخاعی، درمان اختلالات خواب، کمر درد و مصرف همزمان این دارو با NSAIDs باعث تقویت آثار ضد دردی و ضد التهابی شده و از عوارض گوارشی آن می کاهد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, سیردالود, تیزانیدین, اسپاسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


داروی کوپامر با نام ژنریک گلاتیرامر استات جز داروهای پپتیدی می باشد که از زنجیره پلی پپتیدی شامل ۴ اسیدآمینه اسید گلوتامیک، لیزین، آلانین و تیروزین تشکیل شده است. این اسیدهای آمینه ضمن مهار عامل تخریب غشا سلول عصبی از تخریب بیشتر این غشا در بیماران ام اس جلوگیری و نقش پیشگیرنده در این بیماری دارند. این دارو تعدیل کننده سیستم ایمنی در بیماران ام اس می باشد.
عوارض جانبی گلاتیرامر به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول واکنش های پوستی محل تزریق هستند که از میان آن ها می توان قرمزی، خارش، تورم و درد را نام برد. این عوارض خفیف بوده و به ندرت نیاز به مداوا دارند. دسته دوم عوارضی هستند که ارتباطی به محل تزریق ندارند و عبارتند از گرگرفتگی، درد و احساس فشار بر روی قفسه سینه، تپش قلب، اصطراب و اختلال در تنفس. این عوارض چند دقیقه پس از تزریق ظاهر شده و حدود ۱۵ دقیقه ادامه می یابند و سپس خودبه خود برطرف می شوند. دسته سوم عوارض جدی هستند که شامل کهیر، بثورات جلدی همراه با قرکزی شدید پوست، سرگیجه، تعریق، درد شدید قفسه سینه، تورم صورت، زبان و چشم ها، اختلال در بلع، اختلال شدید در تنفس، درد شدید در محل تزریق و هرگونه اختلال شدید غیر عادی در وضعیت جسمانی. کوپامر به صورت سرنگ آماده تزریق در جعبه های ۲۸ عددی به بازار عرضه شده است و بیماران روزانه یک عدد دارو را تزریق می کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, کوپامر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد که یک جفت پروتئین، گردش اطلاعات به مرکز حافظه مغز را کنترل می‌کنند. محققان علوم اعصاب در مرکز DZNE و مرکز تحقیقات سرطان آلمان (DKFZ) نمونه‌های بافت موش را برای شناسایی عملکرد دو پروتئین خاص CKAMP44 و TARP Gamma-8 مورد ارزیابی قرار دادند. این جفت مولکول که رونوشت مشابهی در بدن انسان دارند، ارتباط بین سلول‌های عصبی را تحت تأثیر قرار داده و بر انتقال سیگنال های عصبی به هیپوکامپ اثر می‌گذارند.
عملکرد مغز به ارتباط فعال بین سلول‌های عصبی – نورون‌ها – بستگی دارد؛ به همین منظور نورون‌ها به یکدیگر بافته شدند تا شبکه متراکمی ایجاد شود؛ اما نورون‌ها ارتباط مستقیمی با یکدیگر برقرار نکردند و به جای آن، نورون‌ها بوسیله سیناپس از یکدیگر جدا شدند. انتقال‌دهنده عصبی (neurotransmitter) وظیفه انتقال سیگنال‌های عصبی از یک سلول به سلول دیگر را برعهده دارد؛ مجتمع‌های مولکولی خاص در پوسته خارجی سلول به نام گیرنده از طریق اتصال به انتقال‌دهنده‌های عصبی، سیگنال را دریافت می‌کنند.
در مطالعه جدید، محققان عملکرد گیرنده‌های AMPA که در مغز به وفور وجود دارند را مورد بررسی قرار دادند. دو مولکول خاص CKAMP44 و TARP Gamma-8 همراه با گیرنده‌های AMPA در سلول‌های گرانول حضور دارند؛ این نورون‌ها سیگنال را از مناطق خارج از هیپوکامپ دریافت می‌کنند. به گفته دکتر «جاکوب فون انگل‌هارت»، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این سلول‌ها تأثیر چشمگیری بر عملکرد گیرنده‌های گلوتامات دارند و توانایی یک سلول عصبی در ردیابی سیگنال تنها به گیرنده‌های واقعی بستگی ندارد. براین اساس، جفت مولکول CKAMP44 و TARP Gamma-8 نیز بسیار مهم بوده و عملکرد آنها جدا از گیرنده‌ها نیستند. سلول‌های گرانول از طریق دندریت‌ها با سایر سلول‌ها در ارتباط هستند و اتصالات واقعی – سیناپس‌ها – بر روی برآمدگی‌های خار مانند دیده می‌شوند؛ این خارها (spines) در تصویر به رنگ سبز نشان داده شده‌اند. نتایج این مطالعه در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: پروتئین, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


اخيرا داروسازي جي دبليو (GW Pharmaceuticals)، اعلام کرده‌است که سازمان غذا و داروي آمريکا، درخواست ثبت داروي جديد اين شرکت اپيديولکس (Epidiolex) براي درمان سندرم دراوت (Dravet Syndrome)، که شکلي نادر و مقاوم به درمان از صرع کودکان محسوب مي‌شود را پذيرفته است. شرکت مذکور، فاز 2 و 3 مطالعات باليني روي اپيديولکس را در نيمه دوم 2014 ميلادي، آغاز خواهد کرد. FDA اپيديولکس را براي انديکاسيون سندروم دراوت، تحت قانون حمايتي داروهاي اورفان، بررسي‌خواهد کرد.
مطالعات باليني روي اين دارو، شامل دو مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونماست که براي تعيين دوزاژ موثر، ايمني، تحمل‌پذيري، فارماکوکينتيک تک‌دوز و دوزهاي چندگانه اپيديولکس در درمان سندروم دراوت در کودکاني که قبلا با ساير داروهاي ضدصرع موجود در بازار، تحت درمان قرار گرفته بودند، انجام مي‌شوند. در مطالعه اول، مجموع 30 بيمار براي مدت 3 هفته تحت درمان با دارونما قرارمي‌گيرند. مطالعه دوم، براي بررسي اثربخشي اپيديولکس روي 80 بيمار به دنبال 3 ماه درمان است. داروسازي جي دبليو، پيش‌بيني کرده است که فاز3 مطالعات باليني روي اين دارو در درمان دراوت را در 3 ماهه اول 2015 ميلادي به موازات تکميل مطالعات فاز 2 و 3، آغاز کند. سندرم دراوت، صرع ميوکلونيک شديد در نوزادان است که نوعي نادر و کاتاتروفيک از صرع محسوب مي‌شود و هم‌اکنون درمان قطعي، ندارد. اين تشنج‌ها، در سال اول زندگي شروع مي‌شوند. شروع تشنج‌ها معمولا به صورت صرع پايدار است اما در سال دوم زندگي، انواع ديگر تشنج نيز ديده مي‌شوند. تمام انواع تشنج‌ها در اين بيماران، مقاوم به درمان دارويي بوده و در کل پروگنوز سندرم دراوت، بد است. مبتلايان به سندروم دراوت، با شيوع بيشتر مرگ غيرمنتظره به دنبال صرع روبرو هستند و بيماري‌شان معمولا با بيماري‌هاي ديگري همراه است که آنها نيز نياز به درمان جداگانه دارند.


برچسب‌ها: داروی جدید, اپيديولکس, سندرم دراوت, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز علوم اعصاب و گروه داخلی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲۹ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
محل برگزاری: اصفهان، تالار زیتون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش صرع, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


‌محققان دریافتند افرادی که پازل، جدول و انواع دیگر بازی های فکری را انجام می دهند عملکرد بهتری در یادگیری، آزمون و پردازش اطلاعات دارند و باعث کند شدن روند بیماری آلزایمر می شود. مطالعات جدید نشان می دهد انجام بازی ها و سرگرمی های مختلف همچنین چیدن پازل می تواند به دفع آلزایمر کمک کند. این تحقیقات که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر آمریکا در کپنهاگ ارائه شد، نشان داد انجام فعالیت هایی که برای مغز نوعی محرک محسوب می شود می تواند در حفظ ساختار آسیب پذیر مغز اثر گذار باشد اما پس از ارائه این تحقیقات سرپرست انجمن خیریه آلزایمر بریتانیا در این باره بیان کرد: نمی توان گفت صرف انجام فعالیت هایی که باعث تحریک مغز می شود، از ایجاد بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. این تحقیقات تنها نشان می دهد که فعالیت ها و بازی های فکری صرفا محرکی برای مغز هستند.
محققان از موسسه و مرکز تحقیقات ویسکانسین در ایالات متحده، 329 فرد سالم با میانگین سنی 60 سال را مورد بررسی قرار دادند که به دلیل زمینه ژنتیکی یا سابقه خانوادگی در معرض خطر بالایی از بیماری آلزایمر قرار داشتند. در این تحقیقات، دانشمندان یک سری آزمایش‌ها را که شامل اسکن مغزی و ارزیابی آن بود انجام دادند سپس از شرکت کنندگان خواسته شد به سوالاتی در خصوص اینکه چند وقت یکبار مطالعه می کنند، به موزه می روند و بازی های فکری از قبیل پازل انجام می دهند پاسخ دهند. پس از این تحققیقات یافته ها حاکی از این بود؛ افرادی که این قبیل فعالیت ها را انجام می دهند شانس بیشتری در خصوص در گیر نشدن با بیماری آلزایمر دارند.
دکتر لورا فیپس، مدیر مرکز تحقیقاتی آلزایمر انگلستان درباره این مطالعه می گوید: این تحقیقات نتایج علت و معلولی ارائه نمی دهند اما به هر حال می توان گفت انجام چنین فعالیت هایی فرد را کمتر در معرض خطر بیماری آلزایمر قرار می دهد. شواهد پیش از این تحقیقات نشان می داد که فعال نگه داشتن مغز می تواند در جلوگیری از آسیب رساندن به مغز در طولانی مدت کمک کند. لازم به ذکر است که افراد در این تحقیقات بیماری زوال عقل نداشتند. در نهایت انجام فعالیت های ساده ای مانند پازل و بازی های فکری و مصرف مواد غذایی به میزان لازم، تغذیه سالم، بررسی فشار خون و وزن می تواند در داشتن زندگی سالم بسیار اثرگذار باشد. عواملی همچون استرس بسیار در تشدید آلزایمر موثر است و ژنتیک نیز نقش مهمی را در این روند ایفا می کند.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


رژیم غذایی غنی از ماهی به پیشگیری از بروز دمانس کمک می‌کند. به گفته کارشناسان، بیش از 24 میلیون نفر در سراسر جهان از دمانس رنج می‌برند که بسیاری از این افراد در کشورهای با درآمد کم تا متوسط زندگی می‌کنند. با بالا رفتن سن جمعیت که تعدادشان نیز رو به افزایش است، بسیاری از سیستم‌های بهداشتی در آینده تحت فشار روزافزون قرار می گیرند، در نتیجه بیشتر به سمت بررسی عوامل مربوط به رژیم غذایی، به ویژه ماهی و گوشت پرچرب متمایل شده‌اند که شاید در شروع و یا شدت دمانس تاثیر داشته باشند.
بعضی تحقیقات پیشنهاد می‌کنند مصرف ماهی غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده با زنجیره بلند امگا 3، به‌ طور مثبتی با عملکرد شناختی در اواخر زندگی مرتبط است. از سویی، گفته شده که افزایش مصرف گوشت می‌تواند با زوال شناختی ارتباط مستقیمی داشته باشد. به منظور تایید یا رد این نظریه‌ها، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، مطالعه‌ای را با بررسی 14 هزار و 960 فرد بیش از 65 سال در هفت کشور با سطح درآمد کم تا متوسط آغاز کردند. اطلاعات رژیم غذایی شرکت‌کنندگان که در چین، هند، کوبا، جمهوری دومینیکن، ونزوئلا، مکزیک و پرو زندگی می‌کردند، با مصاحبه چهره به چهره پرسیده شده و دمانس با استفاده از معیارهای بی‌طرفانه آموزشی و فرهنگی معتبر تشخیص گذاشته شد.
محققان دریافتند که در همه کشورها به‌ جز هند، ارتباط معکوسی میان مصرف ماهی و شیوع دمانس وجود دارد. این یافته‌ها، نتیجه‌گیری‌های قبلی مطالعات انجام شده را در کشورهای صنعتی تایید می‌کنند که حاکی از تاثیر افزایش مصرف ماهی با شیوع پایین دمانس در اواخر عمر بوده است. محققان معتقدند این ارتباط به وضعیت کلی تغذیه‌ای نامرغوب افراد مبتلا به دمانس در این کشورها بستگی ندارد، زیرا مصرف گوشت در این گروه بالاتر بوده است. آنها می‌گویند ارتباط میان مصرف گوشت و دمانس در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نتایج این مطالعه در نشریه "تغذیه بالینی آمریکا" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دمانس, ماهی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن‌ها را ارتقا می‌بخشند. دانشمندان دریافته‌اند حضور مادر می‌تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان‌هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.
این نخستین تحقیقی است که ارتباطات طبیعی و اولیه مانند اثر پرستاری و مراقبت بر مراحل کلیدی در رشد مغزی پس از تولد نوزاد را نشان می‌دهد. پروفسور رجینا سولیوان از دانشگاه نیویورک در این باره گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهند چگونه در پستانداران، تحریک حسی مادر به مغز در حال رشد نوزاد کمک می‌کند و نتایج حاصله دیدگاه‌های وسیع‌تری را درباره فرآیند مادر خوب‌بودن ارائه می‌دهد. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد چگونه تفاوت در شیوه بزرگ‌کردن نوزادان توسط مادران می‌تواند تا حدی تنوع گسترده رفتارهای نوزادان در میان حیوانات و انسان‌هایd با پیش‌زمینه‌های مشابه یا فرهنگ‌های بسیار مرتبط، را توضیح دهد.
در بررسی انجام‌شده، محققان پس از تحلیل موش‌های تازه متولدشده دریافتند هنگامی که آن‌ها به خوبی مراقبت و تغذیه می‌شدند، عصب‌هایشان رشد کرد و با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار می‌کردند. در واقع، بررسی 100 ساعته ویدیوها و خوانش‌های الکتریکی مغز موش‌های مورد مطالعه ارتباط نوزاد-مادر و فعالیت عصبی آغازین را نشان داد. بر اساس یافته‌های جدید، حضور مادر در لانه سیگنال‌دهی الکتریکی در مغز موش‌های تازه‌متولدشده را تنظیم و کنترل کرد. همچنین زمانی که موش‌ها با مادرشان بودند، مغزشان عصب بیشتری تولید می‌کرد اما هنگامی که مادر حضور نداشت، فعالیت مغزی آن‌ها نامنظم بود. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Current Biology منتشر شد.


برچسب‌ها: نوزادان, مادران, عاشق, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس، انجمن علمی مغز و اعصاب کودکان ایران
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: بندرعباس، بیمارستان شهید محمدی

سایت دانشگاه


برچسب‌ها: همایش, همایش اطفال, همایش مغز و اعصاب, همایش اعصاب کودکان, علوم پزشکی بندرعباس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند که بی‌اعتمادی و بدبینی می‌تواند زوال عقل را توسعه دهد. بدگمانی و بی‌اعتمادی با بروز بسیاری از بیماری‌ها و از جمله بیماری قلبی عروقی مرتبط است. محققان طی این پژوهش برای نخستین بار رابطه بین بدبینی و زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌دهد دیدگاه مردم در مورد زندگی و شخصیت دیگران می‌تواند بر سلامتی آنها تاثیر بسزایی داشته باشد.
به منظور این پژوهش، هزار و 499 فرد 71 ساله تحت تست‌های سنجش زوال عقل قرار گرفته و همچنین پرسشنامه‌هایی در رابطه با بدبینی تکمیل کردند. جواب این پرسشنامه‌ها کاملا قابل اعتماد است؛ چرا که طی سال‌های متمادی نتایج پایداری از این پرسش‌ها به دست آمد. محققان با توجیه سایر عوامل دخیل در بروز زوال عقل نظیر سیگار، فشار خون و کلسترول بالا دریافتند که بدبینی به تنهایی می‌تواند این خطر را به سه برابر افزایش دهد. این پژوهش در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقل, بدبینی, بی اعتمادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


یک رنگ رادیواکتیوی که تغییرات مغزی را برجسته می‌کند، می‌تواند برای پیش‌بینی آغاز بیماری آلزایمر در بیمارانی که هنوز علائمی را نشان نداده‌اند، مورد استفاده قرار بگیرد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی از این رنگ برای پیگیری ساخت و ساز پلاک که با زوال عقل مرتبط است، استفاده کردند. امید است که شناسایی زودهنگام این تغییرات به پزشکان در پیشگیری از توسعه آلزایمر پیش از وقوع علائم بالینی آن کمک کند.
در این پژوهش، 152 فرد بالای 50 سال برای مشاهده امکان پیش‌بینی زوال شناختی با پیگیری تغییرات مغزی مورد بررسی قرار گرفتند. برخی شرکت‌کنندگان از عملکرد شناختی عادی در ابتدای پژوهش برخوردار بودند، در حالیکه سایرین اخیرا به اختلال خفیف مبتلا شده بودند و گروه سوم نیز مبتلا به آلزایمر بودند. به شرکت‌کنندگان پس از انجام آزمایشات شناختی، رنگ فلوربتاپیر تزریق شد که به پلاک بتا آمیلوئید پیوند می‌خورد و سپس این افراد تحت اسکنهای مغزی قرار گرفتند. سه سال بعد این آزمایشات شناختی مجددا تکرار شد.
شرکت‌کنندگان بدون اختلال شناختی یا میزان اندکی از آن که مغزهایشان در ابتدای کارآزمایی حاوی پلاک مرتبط با زوال بود، در آزمایشات دور دوم بطور چشمگیری نسبت به افرادی که در اسکنهای آنها اثری از پلاک وجود نداشت، بدتر شده بودند. بیماران دارای اختلال جزئی و در حال ساخت پلاک همچنین دو برابر بیشتر احتمال تجویز دارو برای جلوگیری از زوال عقل را داشتند. این پژوهش که در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده، نشان داد که 35 درصد از شرکت‌کنندگان دارای پلاک که در ابتدا دارای علائم خفیف اختلال بودند، در مقایسه با 10 درصدی که اسکنهای آنها نشانی از پلاک نداشت بیشتر به آلزایمر مبتلا شدند.


برچسب‌ها: زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست، بعضی از داروهای ضد فشار خون می‌تواند اثرات ضد دمانس داشته باشند. بنا بر این بررسی دسته‌ای از دارو‌های ضد فشارخون که به مهار کننده‌های آنزیم مبدل (ACE) مشهور است می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این پژوهش مشخص کرد که همه داروهای ضد فشار خون به یک اندازه در کاهش خطر این بیماری مؤثر نیستند. آلزایمر و سکته‌های مغزی دو عامل مهم بروز دمانس هستند.
در این پژوهش 1047 بیمار بررسی شدند. دیده شد که بین مصرف این نوع از داروهای ضد فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دمانس رابطه وجود دارد و بیمارانی که این داروهای ضد فشار خون را مصرف می‌کردند، 65 درصد کمتر از آنهایی که داروهای قدیمی‌تر را مصرف می‌کردند، دچار کاهش توانایی شناختی شدند. این بررسی نشان داد که داروهای بازدارنده ACE می‌تواند در بهبود عملکرد مغز مفید واقع ‌شود و نوعی از این داروها که می‌تواند از سد مغزی-خونی بگذرد اثراتی به مراتب بیشتر دارد. به گفته دانشمندان اگر لازم است بیماری داروهای بازدارنده ACE دریافت کند، بهتر است نوعی را که از سد مغزی خونی می‌گذرد، مصرف کند.


برچسب‌ها: دمانس, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


انسانها با وجود همه تفاوت‌های ظاهری و رفتاری، از 99.9 درصد کدهای ژنتیکی مشترک برخوردارند؛ اکنون یک فیزیکدان استرالیایی برای تعیین میزان داده‌های درون این کدها، نظریه اطلاعات را بر ماهیت پیچیده دی‌ان‌ای اعمال کرده است. درک مولر، فیزیک مهندس استرالیایی با استفاده از اصل دودویی، دو بیت داده را برای هر مولکول در دی‌ان‌ای اختصاص داده و این بیتها را برای کشف کل کد معادل 1.5 گیگابایت به بایت تبدیل کرد. متناوبا، این کد می‌تواند 511 تصویر دیجیتالی با میانگین اندازه سه مگابایت را در خود نگهدارد. به گفته مولر، کوچکترین میزان اطلاعات موجود، پاسخ «بله» یا «خیر» و «صحیح» یا «غلط» است.
در کد دودویی، این پاسخ می‌تواند به شکل «1» برای صحیح و «0» برای غلط ساده‌تر شود. در سال 1963، کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات (اسکی) اعلام کرد هفت بیت اطلاعات برای رمزگشایی همه حروف الفبا از جمله حروف بزرگ و کوچک و نمادها وجود دارد. رایانه‌ها که به دلیل مبنای دودویی کد، به مضربی از دو برای عملکرد خود نیاز دارند، از هشت بیت به عنوان واحد محاسبه استفاده کرده و این یک بایت خوانده شد.
کد ژنتیکی انسان در یک توالی از چهار مولکول قرار دارد که با حروف A ،B ،G و C نمایش داده می‌شوند. هرکدام از آنها می‌توانند با دو بیت داده - 00، 10، 11، 01 - رمزگشایی شوند. هنگامی که این مولکولها ضرب در شش میلیون حرف شده و سپس تقسیم بر هشت بیت در بایت شدند، مولر دریافت که کل کد حاوی 1.5 گیگابایت داده است. وی سپس این محاسبات را گسترش داده و دریافت که هر سلول در بدن انسان حاوی این 1.5 گیگابایت داده بوده و اینکه 40 تریلیون سلول در بدن انسان وجود دارد. این میزان با 60 زتابایت (60 با21 صفر) اطلاعات مساوی است.
علاوه بر این، از آن جا که 99.9 درصد از این اطلاعات با انسانهای دیگر مشترک است، کمتر از یکی در هر 1000 داده منحصربفرد بوده که این میزان به آسانی در یک فلاپی جا می‌شود. این کار مبتنی بر مفهوم عمومی نظریه اطلاعات است. در ساده‌ترین تعریف، این نظریه به بررسی چگونگی شکل‌گیری پیغامها از اطلاعات، ‌تفاوت آنها و شباهتشان می‌پردازد. برای مثال اگر کسی بخواهد ایده‌ای را به اشتراک بگذارد، می‌تواند آن را ایمیل کرده، بنویسد، تصویر آن را بکشد یا درباره آن صحبت کند. همه این روشها با هم تفاوت دارند اما نتیجه آنها که به اشتراک‌گذاری اطلاعات است، یکی است.
مغزها از طریق زبان می‌توانند زبان یا تفکر را بدست بیاورند و آنها را به تکه‌هایی تبدیل کنند که بعد توسط نمادها و سیگنالها قابل بیرونی‌سازی است. اطلاعات، جدای از شکل ذخیره و به اشتراک‌گذاری آن، می‌تواند توسط فرآیندی اساسی موسوم به آنتروپی سنجیده شود. این سنجش با بیت صورت گرفته و اطلاعات بدون توجه به چگونگی به اشتراک‌گذاری آن،‌ از یک میزان مشابه بیتها ساخته شده که تنها در تراکم با هم تفاوت دارند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در گامی مهم برای طراحی آزمایشی برای بیماری آلزایمر، مجموعه‌ای از 10 پروتئین را در خون شناسایی کرده‌اند که می‌توانند شروع این بیماری علاج‌ناپذیر از بین برنده مغز را پیش‌بینی کند. دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن بر این باورند که چنین آزمایشی می‌تواند در ابتدا برای انتخاب بیماران جهت کارآزمایی‌های بالینی درمانهای تجربی که برای متوقف کردن پیشرفت آلزایمر طراحی شده‌اند، استفاده کرد. همچنین در آینده این دستاورد ممکن است در کلینیک‌های درمانی بطور معمول مورد استفاده قرار بگیرند.
به گفته محققان، تاثیر آلزایمر بر مغز از چند سال قبل از تشخیص آغاز شده و بسیاری از کارآزمایی‌های دارویی به دلیل اینکه در زمان ارائه آنها به بیمار،‌ مغز به شدت آسیب دیده، ناموفق هستند. اکنون یک آزمایش خون ساده می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماران در مراحل اولیه کمک کند. آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال مغز است که بر اساس برآوردها در سال 2010 هزینه‌ای بالغ بر 604 میلیارد دلار را بطور سالانه بر جهان اعمال می‌کند. این بیمار مهلک 44 میلیون انسان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده که بر اساس برآوردها، این میزان تا سال 2050 سه برابر خواهد شد.
شرکتهای زیادی به دنبال رویکردهای مختلف برای کشف ریشه اصلی آلزایمر و شناسایی درمانهایی برای متوقف کردن پیشرفت آن هستند. اما در طول 15 سال گذشته، بیش از 100 داروی تجربی آلزایمر در کارآزمایی‌ها شکست خورده‌اند که به عقیده کارشناسان، احتمالا بخاطر ارائه دیرهنگام داروها است. یک آزمایش پیش‌بینی کننده برای استفاده پیش از بروز علائم می‌تواند به محققان در انتخاب افراد مناسب برای کارآزمایی‌های دارویی و امکان موفق بودن آنها کمک کند.
پیش از این پژوهشها نشان داده بود که می‌توان از اسکنهای مغزی PET و آزمایشات مایع نخاع کمر برای پیش‌بینی آغاز زوال مغزی در بیماران مبتلا به شرایط با شدت کمتر موسوم به اختلال خفیف شناختی (MCI) استفاده کرد اما این آزمایشات گران و تهاجمی بوده از این رو دانشمندان به دنبال یک آزمایش خون ساده‌تر و ارزانتر هستند. نتایج این پژوهش در مجله Alzheimer's & Dementia منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان هشدار دادند:افراد مسنی که خواب کمی دارند مغزشان سریعتر کوچک می شود و زودتر به زوال عقل مبتلا می شوند. نتایج مطالعات قبلی محققان نشان داده بود که طول مدت خوابیدن بر کارکرد قوای شناختی مغز افراد مسن تاثیر می گذارد. از آنجا که حجم بخش هایی از مغز به نام بطن مغزی، نشانگر افت توان شناختی مغز است و بیماری هایی مانند آلزایمر از این دسته از بیماری ها هستند، تاثیر خواب بر این بخش از مغز به طور کامل شناخته نشده بود.
اکنون محققان سنگاپوری با استفاده از روش تصویر برداری ام.آر. آی، حجم بطن های مغزی 66 فرد 50 تا 64 ساله چینی را اندازه گرفتند. محققان همچنین با روش نوروفیزیولوژیک، کارکرد قوای شناختی مغز این افراد را در مدت دو سال بررسی کردند. این محققان در این مطالعه متوجه شدند هر قدر میزان خواب افراد ، کمتر باشد و میزان خواب شبانه آنها از هفت ساعت کمتر شود، توان مغزی آنها کمتر می شود، مغز زودتر کوچک می شود و احتمال بروز بیماری های مربوط به قوای شناختی مغز ، همچون آلزایمر ، افزایش می یابد. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد و بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.


برچسب‌ها: خواب, کم خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۵ مهر الی ۶ آبان ۱۳۹۳ توسط  مركز تحقيقات علوم اعصاب ايران و با همکاری با همكاري سازمان بين المللي علوم اعصاب (IBRO)، مركز تحقيقات نوروبيولوژي ونوروفيزيولوژي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، پژوهشكده علوم شناختي و دانشگاه تربيت مدرس در مركز تحقيقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار خواهد شد. تحقيقات درد و اعتياد، علوم اعصاب شناختي و اختلالات شناختي، شكل‌پذيري سيناپسي و تشنج، بيماري‌هاي نورودژنراتيو از محورهاي كارگاه فوق است و پروژه‌هاي آزمايشگاهي بر اين ۴ محور متمركز خواهد بود كه توسط اساتيد بين‌المللي از آسيا، اروپا، آمريكاي شمالي و ايران تدريس مي‌شود. ا سرمايه‌گذاري از جانب IBRO و حاميان مالي داخلي، ۲۵ دانشجو قادر خواهند بود در اين كارگاه ۱۲ روزه شركت كنند و هزينه بليط، اسكان و غذا براي آنها در نظر گرفته‌ شده است. علاقه‌مندان به شركت در اين كارگاه مي‌توانند تا ۲۰ تيرماه ۹۳ به صورت آنلاین ثبت نام کنند.

سایت کارگاه


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, کارگاه نوروساینس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مصرف زیاد پروتیین خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد. محققان دانشکده پزشکی «نانجینگ» در چین در این مطالعه با بررسی هفت مطالعه مختلف وضعیت سلامتی 254 هزار 489 بیمار را تجزیه و تحلیل کردند. این هفت مطالعه که بطور متوسط 14 سال طول کشیده بود همگی در ارتباط با رژیم غذایی و مواد مغذی بود. علاوه بر این هیچ یک از این مطالعات برای کشف ارتباط میان مصرف پروتیین و بروز آنی سکته مغزی طراحی نشده بود.
محققان متوجه شدند که در شش مطالعه از این هفت مطالعه ارتباطی میان مصرف زیاد پروتیین و کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی وجود دارد و در سه مطالعه از این شش مطالعه این ارتباط از لحاظ آماری چشمگیر بود. با این حال محققان اعلام کردند که این نتایج نیاز به مطالعات بیشتری دارد و تا آن زمان نمی توان گفت که مصرف پروتیین موجود در گوشت قرمز روش مفید و موثری برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی است یا نه. این مطالعه هفته جاری در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که چشم آبی ها درد و رنج را بهتر از چشم قهوه ای ها تحمل می کنند. تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ نشان می دهد که زنان قفقازی با رنگ چشم آبی یا سبز بهتر از زنان چشم قهوه ای درد و رنج را تحمل می کنند. «اینا بلفر» استاد بیهوشی در دانشگاه پیتسبورگ و همکارانش در این مطالعه 58 زن باردار را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که قدرت تحمل درد در زنان چشم روشن هنگام زایمان بیشتر از زنان چشم قهوه ای است. وی در نشست سالانه جامعه درد آمریکا گفت: علاوه بر این زنان چشم روشن بعد از زایمان اضطراب کمتری تحمل می کنند و میزان افسردگی و افکار منفی آنها کمتر است. با این حال محققان می گویند:برای کشف علت این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است اما به نظر می رسد که این موضوع یک ارتباط ژنتیکی داشته باشد.
دیابت نوع یک عامل خطر ساز دیگری است که با رنگ چشم آبی ارتباط دارد. یک مطالعه که در سال 2011 در ایتالیا انجام شد تایید کرد که سطح ابتلا به دیابت نوع یک در افراد چشم آبی بالاتر است. محققان می گویند:گمان می رود سه تغییر ژنی مرتبط با رنگ چشم روشن در ابتلا به این بیماری دست دارند. همچنین به نظر می رسد که چشم آبی ها مشکلات شنوایی بیشتری دارند. مطالعات نشان می دهد که احتمال ابتلا به مشکلات شنوایی در کارگران چشم روشنی که در کارخانه های پر سر و صدا کار می کنند بیشتر از کارگران چشم تیره است. مطالعه دیگری که در سال 1991 در دانشگاه ادینبورگ آلمان بر روی 100 داوطلب انجام شد، نشان داد که دانشجویان چشم تیره در آموزن های هوشی بهتر از چشم روشن ها عمل می کنند.


برچسب‌ها: درد, چشم آبی, چشم قهوه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک تحقیق نشان می دهد که پیاده روی موجب بهبود علائم بیماری پارکینسون می شود. محققان دانشگاه «آیوا» در آمریکا متوجه شدند، افراد مبتلا به پارکینسون خفیف که مرتب پیاده روی می کنند، عملکرد حرکتی بدن، حالت روحی، خستگی و برخی ابعاد توانایی فکری آنها بهبود می یابد. دکتر «ارگون یوسی» از دانشگاه آیوا گفت: نتایج این تحقیق نشان می دهد که پیاده روی یک روش سالم و راحتی برای بهبود علائم بیماری پارکینسون و کیفیت زندگی ارائه می دهد.
نتایج این تحقیق که در مجله «نورولوژی»(Neurology) منتشر شده، نشان داد که پیاده روی عملکرد حرکتی بدن و حالت روحی را 15 درصد، توجه را 14 درصد و خستگی را 11 درصد بهبود می بخشد. پارکینسون بعد از بیماری آلزایمر، معمول ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می آید که فرد مبتلا به آن به تدریج توانایی جسمانی خود را از دست داده و در صورت عدم مراقبت و انتخاب راهکار مناسب، هر لحظه بر شدت آن افزوده می شود. بیماری پارکینسون اکنون درمان قطعی ندارد اما فعالیت های روزانه و تمرینات ورزشی از عواملی هستند که می توانند مشکلات ناشی از وجود این بیماری را تا حد امکان کاهش داده و قوای جسمانی فرد مبتلا را بطور نسبی متعادل سازد.


برچسب‌ها: پارکینسون, پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان در طول 20 هزار سال گذشته کوچکتر شده و ما احتمالا در اثر اهلی شدن، حجمی از نورون‌های مغزمان به اندازه یک توپ تنیس را از دست داده‌ایم. بر اساس سوابق فسیلی، در پایان آخرین عصر یخی در 20 هزار سال قبل، مغز یک مرد متوسط 1500 سانتیمتر مکعب بوده است. اکنون این حجم 1350 سانتیمتر مکعب است، به این معنی که تقریبا به اندازه یک توپ تنیس از حجم نورونهای مغز از بین رفته است.
روانشناسان دانشگاه بریستول به مقایسه کاهش اندازه مغز انسان با اختلافات بین مغز حیوانات وحشی و همتایان بومی آنها پرداختند. کاهش 10 درصدی اندازه مغز ممکن است با تغییر شیوه زندگی انسانها از شکارچی-جمع‌آوری کننده به جوامع کشاورزی مرتبط بوده که در آن، مهارتهای اجتماعی احتمالا به لحاظ تناسب اندام تکاملی اغلب از پرخاشگری پیشی گرفته است. به گفته دانشمندان اگر پرخاشگری در اینجا انتخاب می‌شد، ممکن بود به کاهش تستوسترون و دیگر هورمونهای تنظیم‌کننده رشد منجر شود. فرآیند مشابهی در پرورش حیوانات وحشی به شکل حیوانات اهلی صورت می‌گیرد. به گفته محققان، همه حیواناتی که اهلی شده‌اند، مغز آنها کوچکتر شده است.


برچسب‌ها: مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، انديکاسيون‌هاي تجويز قرص رازاگيلين (Rasagiline) با نام تجاري آزيلکت (Azilect) را وسعت داده. انديکاسيون قبلي آزيلکت، مونوتراپي يا درمان ترکيبي آن با لوودوپا بود. انديکاسيون جديد آن، درمان ترکيبي با آگونيست‌هاي دوپامين است. تاييد انديکاسيون جديد به اين معناست که آزيلکت مي‌تواند به تنهايي يا در ترکيب با ساير داروهاي مورد استفاده در درمان پارکينسون، تجويز شود. تاييديه جديد، تاکيدي بر به‌دست آمدن شواهد بيشتر به نفع تجويز آزيلکت در درمان تمام مراحل بيماري پارکينسون است. آزيلکت توسط شرکت تووآ ـ که در زمينه داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي نورودژنراتيو فعاليت دارد- وارد بازار شده است. به گفته پروفسور رابرت هوسر، استاد نورولوژي، فارماکولوژي مولکولي و فيزيولوژي در دانشگاه فلوريداي جنوبي، مطالعات نشان داده‌اند آزيلکت در مونوتراپي مراحل اوليه بيماري پارکينسون اثربخش و بي‌خطر است. همچنين، تجويز آن در کنار لوودوپا در پارکينسون با شدت متوسط و شديد به نفع بيماران است. مطالعه اخير با نام آندانته (ANDANTE) نشان داده آزيلکت مي‌تواند به عنوان درمان همراه با آگونيست‌هاي دوپامين به مبتلايان به پارکينسون کمک کند. زماني که نياز به افزودن دارويي به رژيم درماني اين گروه از بيماران اجتناب‌ناپذير است يا چاره‌اي به‌جز بالا بردن دوز مونوتراپي نيست، آزيلکت در بهبود علايم پارکينسون سودمند خواهد بود. تمام مبتلايان به پارکينسون که درمان با آزيلکت براي آنها شروع مي‌شود، بايد از نظر تغييرات فشارخون، حرکات کنترل‌نشده (ديسکينزي)، توهمات،گيجي، منگي و ملانوما تحت بررسي قرار گيرند. افزايش دماي بدن ممکن است در اثر قطع ناگهاني آزيلکت مشاهده شود. شايع‌ترين عوارض ناخواسته مصرف مونوتراپي آزيلکت عبارتند از سندروم فلو، درد مفاصل، افسردگي، سوءهاضمه و در ترکيب درماني آزيلکت با يک آگونيست دوپامين عبارتند از ورم پاها، درد مفاصل، سرفه، ناتواني در به‌خواب رفتن. در مواردي که آزيلکت همراه با لوودوپا تجويز مي‌شود، عوارضي مانند ديس‌کينزي، کاهش وزن، افت فشارخون وضعيتي، استفراغ، آنورکسي، درد مفاصل، درد شکمي، تهوع، يبوست، خشکي دهان، راش پوستي، کابوس‌هاي شبانه و ورم تاندون‌ها ممکن است مشاهده شوند.


برچسب‌ها: داروی جدید, آزيلکت, رازاگيلين, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه بث نشان داد نواحی بزرگ‌تر مغز شاید به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که درک بیشتر و دقیق‌تری داشته باشند. افزایش اندازه نواحی مغز مانند غشای بصری بخش اساسی تکامل به شمار می‌آید. به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان دریافتند افزایش اندازه بخش بصری مغز در گونه‌های پستاندار مختلف شامل انسان‌ها، بوزینه‌ها و میمون‌ها با پردازش بصری افزایش‌یافته مرتبط است. افزون بر این، اندازه نواحی متخصص در درون مغز با تغییرات خاص در رفتار مانند کاهش آسیب‌پذیری در مقابل توهمات بصری و افزایش دقت بصری یا دیدن جزئیات ریز مرتبط است.
«دکتر الکساندر دو سوسا»، رهبر این مطالعه، گفت: پستانداران با غشای بصری بزرگ‌تر دارای تفکیک‌پذیری بصری و دقت بینایی بهتری هستند و قدرت توهم بصری آن‌ها کاهش می‌یابد. در واقع هر چه این ناحیه از مغز بزرگ‌تر باشد، قابلیت پردازش بصری آن بالاتر می‌رود. وی ادامه داد: اندازه نواحی مغز نه تنها وجود عصب‌های بیشتر (سلول‌های مغزی) را در آن ناحیه، بلکه احتمال اتصال بین عصب‌ها را نشان می‌دهد. این اتصالات امکان انجام محاسبات پیچیده را فراهم کرده و انجام این محاسبات نیز امکان درک بصری دقیق‌تر را فراهم می‌کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


میگرن در دوران یائسگی شدیدتر می‌شود. دکتر وینسنت مارتین از دانشگاه سینسیناتی اظهار کرد: سردردهای میگرنی در این دوران 50 تا 60 درصد افزایش می‌یابد. در این تحقیق مارتین و همکارانش بیش از 3600 زن 35 تا 65 ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها این افراد را در سه گروه قبل از یائسگی، یائسگی و پس از یائسگی تقسیم کردند. کارشناسان معتقدند کاهش سطح استروژن در این سردردها نقش دارد. بر اساس آمار موسسه ملی ایالات متحده این اختلال در زنان در دهه 41 تا 51 سالگی رخ می‌دهد و اغلب با گرگرفتگی و اختلال خواب همراه است. محققان بر این باورند استفاده از داروهای منظم برای این دوران بسیار موثر است. یافته‌های این تحقیق در نشست سالانه انجمن سردرد آمریکا در لس آنجلس ارائه شده است.


برچسب‌ها: میگرن, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان موفق به کشف ارتباط کاهش شنوایی در افراد با نوعی ژن شدند. کارشناسان هندی و آمریکایی نقش یک نوع ژن خاص را در ابتلا به ناشنوایی در افراد مبتلا به زوال شناختی دریافتند. محققان بیمارستان رام گانگا سر و دانشگاه لوئیزویل پزشکی اظهار کردند: ژن MMP-9 نقش مهمی در بروز زوال شناختی و کاهش شنوایی این بیماران دارد. محققان با انجام این آزمایش بر روی موش به نتایجی در این باره دست یافتند و امیدوارند این آزمایش بر روی انسان به نتیجه برسد. در حال حاضر، 45 درصد از بزرگسالان بین سنین 45تا 92 سال در هند، از مشکل شنوایی رنج می برند. کمبود ویتامین B-12 و سطوح بالای هموسیستئیننیز با اختلال شنوایی در زنان همراه است. این مطالعه در مجله Molecular Biology Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقلی, ژن, کاهش شنوایی, MMP, 9
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های پژوهشگران آمریکایی نشان داد که امکان دارد کودکانی که بهره هوشی طبیعی دارند پس از تجربه اولین حمله صرع با مشکلاتی در حافظه، یادگیری و دیگر مهارت‌های شناختی رو به رو شوند. محققان تاکید می‌کنند باید در کوتاه‌ترین زمان پس از این که کودک حمله صرع را تجربه می‌کند، از او تست‌های شناختی به عمل آورد تا مهارت‌های شناختی وی ارزیابی شود.
در این تحقیق، 282 کودک دبستانی که طی 3 ماه پیش از شروع مطالعه اولین حمله صرع خود را تجربه کرده بودند و میزان بهره هوشی آنها حداقل 70 بود، بررسی شدند. پژوهشگران، دیگر عوامل خطرساز در این کودکان همچون تشنج‌های مکرر، مصرف داروهای ضد صرع یا نشانه‌هایی از صرع در نوار مغز‌های اولیه را نیز مورد توجه قرار دادند. 27 درصد از کودکانی که یک بار حمله داشتند، در زمانی نزدیک به زمان اولین حمله خود دچار دشواری‌های شناختی بودند و 40 درصد از آنهایی که دارای ریسک فاکتورهای دیگر هم بودند، مشکلات شناختی داشتند.
به گفته محققان، کودکانی که عوامل خطرساز را داشتند، سه برابر بیش از کودکان سالم در اولین معاینه در کلینیک، مشکلات شناختی از خود نشان می‌دادند. همچنین مشخص شد کودکانی که داروی ضد صرع مصرف می‌کردند، در مهارت‌های زبانی، حافظه کلامی و یادگیری در مقایسه با کودکانی که این داروها را نمی‌خوردند، مشکل داشتند. محققان معتقدند که کودکان مبتلا به صرع باید از لحاظ مهارت‌های شناختی به طور مرتب بررسی شوند.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های جدید پژوهشگران امریکایی نشان می‌دهد عصاره کاکائو می‌تواند موجب پیشگیری از آلزایمر شود. این تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر گیولیو ماریا، استاد مغز و اعصاب دانشکده پزشکی Icahn ، اظهار کردند: عصاره کاکائو که لاوادو نام دارد، می‌تواند موجب کاهش و یا جلوگیری از آسیب به مسیرهای عصبی در بیماران مبتلا به آلزایمر شود. این مطلب به این معنی است که از علائم آن، مانند زوال شناختی می‌توان جلوگیری کرد. به گفته این محققان، عصاره کاکائو به میزان حداقلی فرآوری شده است که به مقدار بالا در پلی فنول‌ها (آنتی اکسیدان‌های میوه‌ها و سبزیجات) موجود است. تحقیقات قبلی نشان داده است رژیم غذایی غنی از پلی فنول می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. بر اساس این گزارش، بیش از 5 میلیون آمریکایی مبتلا به آلزایمر هستند و انتظار می‌رود در سال 2050 این رقم به 16 میلیون نفر افزایش یابد.


برچسب‌ها: آلزایمر, کاکائو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس یافته‌های جدید، مشاغل چالش‌برانگیز می‌توانند ابتلا به زوال عقل را در سالمندی به تاخیر بیندازند. دانشمندان معتقدند فعال ‌نگه‌داشتن مغز طی زندگی هم در حیطه شغلی و هم با استفاده از سرگرمی‌های محرک، می‌تواند زوال عقل را تا 9 سال عقب بیندازد. پزشکان مدت‌هاست بر این باورند آموزش مغز در سالمندی مانع از ابتلا به زوال عقل می‌شود اما این نخستین بار است که فعالیت ذهنی در سال‌های جوانی به عنوان اثری مهم در تاخیر بروز این اختلال عنوان شده است.
در مطالعه‌ای که روی دو هزار نفر انجام شد، مؤثرترین سرگرمی‌ها شامل مطالعه، داشتن زندگی اجتماعی فعال و استفاده از رایانه به طور منظم گزارش شدند. «دکتر پراشانتهی وموری» رهبر ارشد این مطالعه از «کلینیک مایو» در مینه‌سوتا، معتقد است این یافته‌ها به کاهش اپیدمی زوال عقل قریب‌الوقوع کمک می‌کند. جزئیات این پژوهش در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقل, شغل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفتم تیر 1393 | لینک ثابت |


تیمی از محققان به رهبری دانشگاه اوتاوا نقش نوعی ژن خاص را در رشد مخچه کشف کردند. بر اساس یافته‌های جدید، ژن Snf2h برای رشد مخچه سالم حیاتی است. این عضو مرکز کنترل تعادل، کنترل حرکات فیزیکی پیچیده و کنترل حرکات ریز است. همچنین مخچه برای انجام فعالیت‌های روزانه مانند قدم‌زدن، خوردن و رانندگی مهم است. با حذف ژن Snf2h، محققان دریافتند مخچه کوچک‌تر از حد نرمال بود و تعادل و حرکات کنترل‌شده نیز کاهش یافت. این عضو حاوی تقریبا نیمی از عصب‌های مغز است. ژن کشف‌شده در سلول‌های بنیادی عصبی مغز قرار دارد و به عنوان یک تنظیم‌کننده ارجح ایفای نقش می‌کند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, مخچه, Snf2h
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا
زمان برگزاری: ۹ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان خاتم الانبیا

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اضطراب, همایش روانپزشکی, همایش مغز و اعصاب, بیمارستان خاتم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سوم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود. این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند. به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود. این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.
پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند. محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.


برچسب‌ها: فشار خون, اختلال شناختی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان، موفق به کشف راهی برای درمان بیماری صرع شدند. محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، موفق به کشف شبکه پیچیده‌ای از پروتئین شدند که در درمان اختلالات عصبی مانند صرع، اختلال طیف اوتیسم و اسکیزوفرنی موثر است. این مجموعه شامل سه پروتئین کلیدی KCC2، Neto2 و GluK2 مورد نیاز برای ارتباطات سیناپسی مهارکننده و تحریک کننده است. KCC2 برای مهار کننده مورد نیاز است، GluK2 یک گیرنده برای فرستنده تحریکی است و Neto2 پروتئین کمکی به KCC2 و GluK2 است. پیش از این اعتقاد بر این بود که KCC2 و GluK2 در محفظه‌های جداگانه ای‌از سلول هستند و مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، اما محققان دریافتند عملکرد آنها در تعامل با هم است.
محققان این تحقیق اظهار کردند: عدم تعادل بین سطح تحریک کننده و مهارکننده باعث عملکرد نامناسب مغز و تشنج می‌شود. همانطور که می‌دانیم درمانی برای صرع وجود ندارد و درمان‌های در دسترس فقط می‌تواند به جلوگیری از عوارض آن از جمله تشنج کمک کند. موفقیت دانشمندان بر روی موش‌ها قابل اهمیت است و امیدواری به درمان برای انسان وجود دارد. این یافته‌ها در مجله Cell Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


یک شرکت سوئدی نوعی کلاه فناوری پیشرفته طراحی کرده است که دارای آنتن‌هایی برای ارسال ریزموج در جمجمه به منظور شناسایی احتمال بروز سکته است. به باور پزشکان، کلاه «سکته‌یاب» (Strokefinder) با ارسال ریزموجها به مغز می‌تواند جان هزاران تن را نجات دهد. مخترعان این دستگاه مدعی هستند که کلاه مذکور می‌تواند در زمان استفاده توسط کارکنان آمبولانسها به صرفه‌جویی در زمان حیاتی بین مرگ و زندگی کمک کند و یا می‌تواند خطر از کارافتادگی طولانی‌مدت را در بیماران کاهش دهد.
سکته مغزی یکی از دلایل اصلی از کار افتادگی شدید در سراسر جهان است. اگرچه استفاده از دارو می‌تواند آسیب ایجاد شده توسط رایجترین نوع سکته در اثر لخته شدن خون در مغز را کاهش دهد، اما این درمان یا باید در سه تا چهار ساعت اولیه انجام شود یا ممکن است ضرر آن بیشتر از فایده‌اش باشد. بیماران را نمی‌توان بدون اسکن مغزی درمان کرد؛ چرا که دارو ممکن است برای بیماران مبتلا به نوع دوم کمتر رایج سکته که در اثر خونریزی مغزی ایجاد می‌شود، مرگبار باشد. در اینجاست که تشخیص سریع بین دو سکته اهمیت می‌یابد.
شرکت سوئدی Medfield Diagnostics کلاه سکته‌یاب را طراحی کرده که ریزموجهای مشابه امواج تلفن همراه را از طریق آنتن‌هایش به جمجمه می‌فرستد. کلاه مذکور بر روی سر بیمار قرار گرفته و بافت مغز را با استفاده از ریزموجها آزمایش می‌کند. سیگنالها توسط سیستمی برای تعیین نوع سکته و اینکه توسط لخته خون یا خونریزی مغزی ایجاد شده، ترجمه می‌شوند.
محققان دانشگاه فناوری چاملرز، آکادمی سالگرنسکا و بیمارستان دانشگاهی سالگرنسکا در گوتنبرگ سوئد یک کارآزمایی بر روی 45 بیمار انجام دادند. نتایج این کارآزمایی نشان داد که کلاه سکته‌یاب از قطعیت زیادی در یافته‌های خود برخوردار است. مطالعات اولیه بیمار درون بیمارستانها انجام شده و گروه تحقیقاتی آکادمی چالمرز و سالگرنسکا در پائیز سال جاری قصد دارند یک کلاه متحرک سکته‌یاب را بر روی بیماران در آمبولانس آزمایش کنند. به گفته محققان، این ریزموجها 100 برابر ضعیفتر از امواج تولید شده توسط تلفن همراه هستند و تنها برای چند ثانیه باقی می‌مانند که نشان از ایمن بودن کلاه دارد. نتایج این پژوهش در مجله Engineering in Medicine & Biology Society منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


با افزایش چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان، محققان به دنبال یافتن چگونگی پردازش مواد غذایی در بدن کودکان و دلایل افزایش ابتلا به چاقی و دیابت در آنان هستند. محققان دانشکده پزشکی ییل، تفاوت و چگونگی پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان را به مصرف یک نوشیدنی گلوکز دار، مقایسه کردند.
نتایج نشان داد در نوجوانان، مصرف گلوکز به افزایش جریان خون در مناطق مغزی درگیر در پاداش، انگیزه و تصمیم‌گیری، کمک می‌کند، در حالی‌که در افراد بزرگسال در این مناطق مغزی جریان خون کاهش می‌یابد. به گفته آنیا جستربوف، سرپرست تحقیقات و استادیار بخش اطفال دانشگاه پزشکی ییل، محققان هنوز نتوانسته‌اند ارتباط مصرف گلوکز و تاثیر آن بر رفتارها را به دست آورند، اما به طور قطع می‌دانند که پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان به مصرف گلوکز متفاوت است و این موضوع از اهمیت برخوردار است، چرا که نوجوانان بیشترین مصرف کنندگان قندهای افزودنی در رژیم‌های غذایی هستند.
این تحقیقات، اولین مرحله از شناخت مغز نوجوانان در پاسخگویی به مصرف نوشیدنی‌های شیرین است و می‌تواند به درک ارتباط مصرف مواد قندی و تاثیر آنها بر غذاها و افزایش ابتلا به چاقی در کودکان و نوجوانان کمک کند. محققان آلمانی در دانشگاه و بیمارستان کودکان در لایپزیک، ترکیب سلول‌های چربی کودکان و نوجوانان چاق و لاغر را با یکدیگر مقایسه کردند. آنان دریافتند هنگامی که کودکان چاق می‌شوند، تعداد سلول‌های چربی در آنان افزایش می‌یابد که اندازه این سلول‌ها بزرگ‌تر از سلول‌های موجود در بدن کودکان لاغر است. محققان، همچنین به شواهدی مبنی بر اختلال در عملکرد سلول‌های چربی در کودکان چاق، از جمله نشانه‌های التهاب، که می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین، دیابت و دیگر مشکلات، مانند فشار خون شود دست یافتند. محققان امیدوارند این تحقیقات بتواند به شناخت عوامل ابتلا به چاقی و دیابت در کودکان و نوجوانان کمک کند.


برچسب‌ها: نوجوانان, نوشیدنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات اعصاب کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۷ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار قائم بیمارستان کودکان مفید

سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش اطفال, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مفید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه سنت لوئيس آمريکا در يک مدل موشي توانستند با کمک ترکيب ملکولار جديد، علايم آلزايمر را برگردانده و مبتلايان را به وضعيت اوليه خود بازگردانند. اين ترکيب جديد که (antisense oligonucleotide OL-1) نام دارد، وقتي روي مدل‌هاي موشي مبتلا به بيماري آلزايمر آزمايش شد، باعث برگشت علايم کلاسيک بيماري (التهاب مغز و نقصان يادگيري و حافظه) شد. اين ترکيب ملکولي با بلوکه کردن mRNA، که توليد پروتئين آميلوئيد- بتاي اضافي را تحريک مي‌کند و باعث توليد پلاک‌هاي آميلوئيد- بتا (نشان اصلي بيماري آلزايمر) مي‌شود، به مقابله با اين بيماري مي‌پردازد. درواقع اين ترکيب مي‌تواند بيان بالاي ژن پيشروي پروتئين آميلوئيد- بتا را کاهش دهد، به اين ترتيب مقدار اين پروتئين در بدن تنظيم مي‌شود. محققان در مقاله خود ذکر مي‌کنند که با توجه به موفقيت اين آزمايش روي موش‌ها، آن را نيز روي انسان‌ها تست کنند تاببينند که آيا همان اثر را روي انسان‌ها هم دارند يا خير. نويسندگان اين مقاله ذکر مي‌کنند که يافته‌هاي جديد بر اهميت پروتئين آميلوئيد- بتا در روند بيماري آلزايمر تاکيد دوباره دارد. آنها پيشنهاد مي‌کنند که1- antisense که پيشروي پروتئين آميلوئيد- بتا را هدف قرار دهد، درمان بالقوه براي برگرداندن علايم بيماري آلزايمر به حساب مي‌آيد.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد 1393 | لینک ثابت |


تازه‌ترين پژوهش که روي موش‌ها انجام شده، حاکي است که کمبود خواب ممکن است باعث از ميان رفتن سلول‌ها مغز شود. محققان در نشريه نوروساينس گزارش داده‌اند که کمبود خواب طولاني در موش به از بين رفتن ۲۵ درصد سلول‌هاي مغز منجر شد. دانشمندان آمريکايي مي‌گويند اگر همين موضوع در انسان هم صادق باشد تلاش براي جبران کمبود خواب ممکن است بي‌فايده باشد. به عقيده آنها ممکن است روزي در آينده بتوان قرصي براي محافظت از مغز در برابر تاثير منفي کم‌خوابي ساخت. در اين مطالعه موش‌هاي آزمايشگاهي از خواب محروم شدند، به همان شکلي که گاه سبک زندگي امروزي مثل ساعات طولاني کار، انسان را از خواب محروم مي‌کند. تيمي از دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا بعضي سلول‌هاي خاص مغز را که در هوشيار نگه داشتن ذهن موثرند مطالعه کردند. بعد از چندين روز اعمال ساعات خواب، مثل کساني که سه شب شبکاري مي‌کنند و روزانه چهار يا پنج ساعت بيشتر نمي‌خوابند، ۲۵ درصد سلول‌ها در ساقه مغز موش‌ها از بين رفت. محققان مي‌گويند اين اولين شواهد از نابودي سلول‌هاي مغزي در اثر کم‌خوابي است. اما مي‌افزايند که براي درک اينکه آيا انسان‌ها هم در اثر کم‌خوابي در معرض آسيب دايمي هستند مطالعات بيشتري لازم است.


برچسب‌ها: خواب, کم خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نیومکزیکو اخیرا مدعی شده‌اند که اعمال جریانات ملایم الکتریسیته به سر می‌تواند درد را از بین برده، به حافظه کمک کرده و دقت را ارتقا بخشد. این روش موسوم به «تحریک مستقیم جریان ترانس» (TDCS) منجر به انفجاری در میان هکرها شده که در تلاش برای استفاده از این شیوه به نفع خود هستند. این روش بقدری موفقیت‌آمیز نشان داده که حتی ارتش آمریکا بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. شیوه TDCS با پمپاژ یک جریان الکتریکی کم قدرت از طریق الکترودهای روی سر انسان عمل می‌کند. برخی پژوهشها نشان داده که می‌توان از این رویکرد برای درمان بیماریهایی مانند افسردگی، اضطراب و درد مزمن استفاده کرد. اگرچه هکرها این فناوری را حاوی کاربردهای ارتقادهنده دیگر مانند یادگیری سریعتر یا بهتر شدن در بازیهای ویدیویی می‌دانند.
پژوهش انجام شده بر روی خلبانان نیروی هوایی آمریکا نشان داد، افرادی که تحت روش مذکور قرار گرفته بودند، 25 درصد عملکرد بهتری در آزمایشات تمرینی نسبت به سایرین نشان دادند. همچنین می‌توان از هدستهایی مانند هدست Foc.us استفاده کرد که کاربری این روش را برای عموم مردم امکان‌پذیر می‌کند. بنا بر ادعاهای شرکت Foc.us، این هدست 350 دلاری می‌تواند انعطاف‌پذیری مغز را افزایش داده و فعالیت سیناپسها را تسریع کند که این امر به بازیکنها در تمرکز بهتر بر روی بازیها و دریافت امتیازات بیشتر کمک خواهد کرد. اگرچه هکرها نسخه‌های خاص خود را با استفاده از هدبندهای قابل ارتجاع و چند الکترود ساخته‌اند. نیروی این نسخه‌ها اغلب با یک باتری 9 ولت تامین شده و یک تا دو میلی‌آمپر برق تولید می‌کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد 1393 | لینک ثابت |


ساختار متفاوت سلولی و عصبی در کیسه‌تنان می‌تواند در ارائه روشی جدید در درمان بیماری‌های عصبی موثر باشد‌. محققان با بررسی ساختار سیستم عصبی حیوانات ژله‌ای آبزی مثل کیسه‌تنان، با ساختار و شکل جدیدی از رشد مغزی مواجه شدند که ممکن است برای درمان بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و سایر بیماریهای عصبی موثر باشد. به گفته لئونید مورز، محقق دانشگاه فلوریدا، کیسه تنان در دسته جانوران اولیه قرار دارند. این جانوران متمایز با عروس دریایی بوده و ساختار عصبی و شیوه ارسال پیام‌های عصبی در سیستم عصبی این جانداران نسبت به پستانداران و سایر جانوران متفاوت است. وی در ادامه افزود: انتقال دهنده‌های شیمیایی عصبی در سیستم عصبی کیسه تنان با سایر جانوران تفاوت چشمگیری دارد. به عنوان مثال در سیستم عصبی کیسه‌تنان از دوپامین که کاهش آن عامل ایجاد بیماری پارکینسون است، استفاده نمی‌شود و حتی این جاندار قادر است مغز خود را در کمتر از چهار روز دوباره تولید کند. این تحقیقات در مجله علمی Nature منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم خرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه جنوب دانمارک به دنبال ساخت افشانه‌های بینی برای جایگزین کردن قرصهای مورد استفاده در بیمارهای مغزی مانند آلزایمر هستند. به گفته محققان، داروهای افشانه‌ای که از درون بینی اعمال می‌شوند، مسیر سریعتری را به سوی مغز گذرانده و همچنین به دلیل کم شدن دوز مصرفی دارو، عوارض جانبی آنها نیز کاهش خواهد یافت.
البته یکی از سدهای بزرگ استفاده از افشانه‌ها این است که بسیاری از داروها نمی‌توانند از میان دیوار بینی به مغز سفر کنند. برای غلبه بر این مشکل، باید این داروها را در مولکولهای بزرگتر موسوم به پلیمرها قرار داد. اگرچه این راه‌حل هم ممکن است برای همه درمانها در زمان انتقال آنها به درون مغز کارگر نشود چرا که دارو ممکن است درون پلیمر باقیمانده و بیرون نیاید.
اکنون محققان دانشگاه جنوب دانمارک یک پلیمر طبیعی ساخته شده از قند را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند از میان دیواره بینی عبور کرده و به محض ورود به مغز، دارو را آزاد کند. به گفته پرفسور مکسی‌میلیانو دی‌کاگنو که رهبری این تحقیق را بر عهده دارد، این یک دستاورد بزرگ است که محققان را به انتقال داروهای مغزی از طریق افشانه‌های بینی نزدیک خواهد کرد. نتایج این پژوهش در مجله Pharmaceutics منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, افشانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه آدلاید، در تلاش برای درک توانایی مغز در جایگزینی سلول‌های عصبی بدون از بین رفتن حافظه هستند. با توجه به عمر زیاد سلول‌های عصبی، اجزای درونی آنها مثل پروتیین‌ها و مولکول‌‎هایی که در ساختار سلول نقش داشته، پیوسته تعویض می‌شوند. محققان، با ساخت مدلی نظری، سعی در فهم شیوه کنترل اجزا در سلول و جایگزینی این اجزا در طول دوره عمر سلول دارند و در تلاشند که این سوال بزرگ را که چگونه با تعویض عناصر سلول، توانایی‌های یادگیری، حافظه و اندیشیدن محفوظ باقی می‌ماند، درک کنند. محققان، پس از مطالعه بر روی مدل نظری مغز دریافتند سلول‌های عصبی مجهز به سنسورهای یونی بوده که فعالیت الکتریکی سلول را کنترل کرده و سلول را در وضعیت حداکثر پاسخ نسبت به جریان الکتریکی قرار می‌دهد. به گفته دکتر لری، محقق پروژه، این مطالعات به درک بهتر ما از پیچیده‌ترین ماشین روی زمین یعنی مغز انسان کمک بزرگی کرده است. این تحقیقات در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زنان از نظر ژنتیکی بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند. این مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در زنانی که دارای ژن «آپو ای 4» (ApoE4) هستند بیشتر از مردان است. پیش از این مطالعات نشان داده بودند که شمار زنان مبتلا به آلزایمر از مردان بیشتر است که یکی از علل مرتبط به این مسئله را می توان طول عمر بیشتر زنان عنوان کرد. در این مطالعه محققان مرکز مطالعات اختلالات حافظه استنفورد شرایط سلامتی هشت هزار فرد بالای 60 سال را بررسی کردند. در این مطالعه محققان متوجه شدند که حتی با وجود حذف عامل سن بازهم خطر ابتلا به آلزایمر همچنان در زنان و در افراد دارنده عامل ژنتیکی آپو ای 4، بیشتر از بقیه بود.
با این وجود این مطالعه نشان داد که در مردان دارنده این ژن خطر ابتلا به آلزایمر تنها اندکی از سایر مردان بیشتر بود این در حالی است که این ژن در زنان خطر ابتلا به بیماری را حدود دو برابر افزایش می داد. آپو ای 4 یکی از ژن های آپو لیپو پروتئین است. این ژن در واقع نوعی پروتئین است که چربی را در سرتاسر بدن منتقل می کند. دستگاه عصبی مرکزی بدن و به ویژه مغز از مصرف کنندگان اصلی این چربی ها هستند. ژن های آپو لیپو پروتئین به سه دسته «آپو ای 2، 3 و 4» تقسیم می شوند که هر یک پروتئین هایی با ساختارها و قابلیت های متفاوت در انتقال چربی در سرتاسر بدن تولید می کنند. این مسئله که در بدن هر شخصی کدام نمونه از ژن های آپولیپو پروتئین وجود داشته باشد مسئله ای وراثتی است و هر شخصی دو نمونه از این ژن ها را از والدین خود به ارث می برد. آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان بخشی از مغز را کشف کرده‌اند که به انسان‌ها امکان شناسایی موسیقی‌ها و نام‌های آن‌ها را می‌دهد. آن‌ها همچنین دریافتند ناحیه موسوم به لوب تمپورال چپ که مسئول به یادآوردن نام‌ها و مکان‌ها نیز هست، با موسیقی سر و کار دارد. مطالعه دانشمندان دانشگاه آیووا نشان می‌دهد آسیب به این ناحیه مغزی با مشکلات یادگیری عناوین آهنگ‌های مشهور یا غیرمشهور مرتبط است. این نخستین مطالعه‌ای است که با ملودی‌های موسیقیایی سر و کار دارد. در حالی که صورت‌ها و مکان‌ها محرک‌های بصری هستند، ملودی‌ها شنیداری هستند و ناحیه لوب تمپورال چپ بخش همگرایی است که به محرک منفردی اختصاص ندارد. یافته‌های جدید نظریه موجود را پشتیبانی می‌کند که بر اساس آن، این ناحیه از مغز منطقه‌ای مهم برای نامگذاری آیتم‌های منحصر‌بفرد صرف نظر از ماهیت محرک آن‌ است.
محققان حاضر در این تحقیق 30 شرکت‌کننده حاضر در «دفتر بیماران عصبی» دانشگاه آیووا را در یک مسئولیت نام‌گذاری ملودی‌های مشهور به کار گماردند. این شرکت‌کنندگان به 10 بیمار دارای آسیب‌دیدگی لوب تمپورال چپ، 10 نفر مبتلا به آسیب مغزی و 10 شرکت‌کننده بدون داشتن آسیب مغزی تقسیم شدند. مسئولیت آن‌ها شامل گوش‌دادن به 52 ملودی مشهور بود که مدت زمانشان از هشت تا 15 ثانیه گزارش شد. پس از گوش‌دادن به هر ملودی از شرکت‌کنندگان خواسته شد آشنایی‌شان را با آن ارزیابی کرده و نامش را شناسایی کنند. در این میان، بیماران مبتلا به لوب تمپورال چپ (LTP) به طور قابل توجهی ملودی‌های کمتری را در مقایسه با بیماران دارای آسیب مغزی و گروه کنترل نام‌گذاری کردند. در مجموع، بیماران LTP تقریبا 50 درصد آهنگ‌ها را به درستی نامگذاری کردند در حالی که شرکت‌کنندگان دیگر 80 درصد ملودی‌ها را به درستی نامگذاری کردند. نتایج حاصل حاکی از آن است LTP مسئول شناسایی آهنگ‌های موسیقیایی در مغز و نام‌های آن‌هاست. جزئیات این مطالعه در مجله Neuropsychology منتشر شد.


برچسب‌ها: موسیقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار وزارت بهداشت


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links