X
تبلیغات
پزشکی بالینی - نورولوژی

محققان ایتالیایی آزمایش خون جدیدی را ابداع کرده‌اند که با اندازه‌گیری سطوح مس در خون، خطر ابتلا به آلزایمر را مشخص می‌کند. مس در مواد غذایی مختلف مانند گوشت قرمز، آجیل، سبزیجات و میوه‌جات یا آب آشامیدنی در لوله‌های مسی وجود داشته و مقادیر مناسب آن برای بدن ضروری است. اما محققان بیمارستان Fatebenefratelli در رم با ابداع یک آزمایش خون جدید دریافته‌اند، هرچه سطوح مس در خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به آلزایمر در فرد نیز افزایش پیدا می‌کند و پزشکان می‌توانند از این آزمایش برای بررسی خطر تبدیل شدن فراموشی‌های مقطعی به بیماری آلزایمر استفاده کنند.
در این مطالعه سطوح مس در خون 141 بیمار با اختلال خفیف شناختی (MCI) – شکل متداول فراموشی در افراد سالمند – مورد ارزیابی قرار گرفت. بطور خاص سطوح مس آزاد در جریان خون به جای مس متصل به پروتئین‌های حامل در موادغذایی بررسی شدند؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، خطر ابتلا به آلزایمر در چهار سال آینده در بیماران با سطوح بالای مس آزاد 50 درصد بیش از سایر بیماران است. اما بیماران با سطوح پایین مس آزاد کمتر از 20 درصد در خطر تبدیل فراموشی به بیماری آلزایمر قرار دارند. به گفته محققان، خطر ابتلا به آلزایمر را می‌توان با کاهش مصرف مس - موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی - کنترل کرده و کاهش داد. نتایج این مطالعه در سالنامه Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, مس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی، موفق به توسعه روش درمانی موثر برای مبتلایان به آلزایمر شدند. روش جدید درمان اختلالات مغزی و عصبی مانند بیماری نورون حرکتی و آلزایمر با استفاده از مولکول موجود در خمیر بازی (Silly Putty) امکانپذیر شده است. مولکول پلیمر سیلیکون به نام پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (polydimethylsiloxane) در خمیر بازی کودکان نیز وجود داشته و باعث ایجاد خواص نامتعارف و غیر‌معمول آن می‌شود.
محققان دانشگاه میشیگان اقدام به رشد دادن سلول‌های طناب نخاعی بر روی بستری ساخته شده از همان مولکول پلیمر سیلیکون کردند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که اعصاب حرکتی (motor nerves) بر روی مواد فوق‌العاده نرم ساخته شده از مولکول پلی‌دی‌متیل سیلوکسان (PDMS) بر خلاف سطوح سفت و سخت طبیعی، سریع‌تر رشد می‌کنند. سلول‌های عصبی همچنین فعالیت الکتریکی قابل مقایسه با اعصاب حرکتی در بدن از خود بروز دادند.
این نخستین مطالعه‌ای است که اثرگذاری مستقیم سیگنال‌های فیزیکی و شیمیایی بر رشد سلول‌های بنیادی جنینی انسان را نشان داده و شامل وادار کردن سلول‌های بنیادی جنینی به رشد و توسعه بر روی بستری ساخته شده از مولکول PDMS است. محققان امیدوارند که در آینده استفاده از روش سلول بنیادی درمانی در بیماران دچار اختلال اعصاب حرکتی یا سایر بیماری‌های مشابه، به رشد سلول‌های عصبی جدید منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, خمیر, پلی ‌دی‌ متیل سیلوکسان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


امروس ثبت دومين مطالعه باليني فاز2 روي OMS824 را رسما اعلام کرده است. OMS824، مهارکننده فسفودي استراز 10 محسوب مي‌شود که براي درمان اسکيزوفرني، بيماري ‌هانتينگتون و ساير اختلال‌هاي شناختي توليد شده است. امروس پيش‌تر نتايج به دست آمده از موفقيت OMS824 در مطالعه فاز2 روي بيماران مبتلا به اسکيزوفرني را اعلام کرده بود. در اين مطالعه فاز2 جديد، نزديک به 120 بيمار مبتلا به بيماري‌ هانتينگتون به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با دارونما يا يکي از 3 دوز OMS824 قرار گرفتند. انتظار مي‌رود دوزاژ انتخابي در اين مطالعه فاز2 از سوي بيماران به خوبي تحمل شود. اثربخشي داروي مذکور با تغييرات ايجادشده در وضعيت شناختي، حرکتي و رفتاري بيماران ارزيابي خواهد شد. نتايج نهايي اين پروژه در سال 2015 ميلادي منتشر مي‌شوند. هم‌اکنون بيش از 31 هزار نفر از مردم آمريکا به بيماري ‌هانتينگتون مبتلا هستند. تنها داروي موردتاييد FDA براي درمان اين بيماري، تترابنازين(Tetrabenazine) است که اختلالات حرکتي مرتبط با ‌هانتينگتون را بهبود مي‌بخشد. OMS824 علاوه بر اختلال حرکتي، مشکلات رفتاري و شناختي اين بيماران را نيز در وضعيت بهتري قرار مي‌دهد.


برچسب‌ها: داروی جدید, هانتینگتون, OMS824
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم اردیبهشت 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن مولتیپل اسکلروز ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، مرکز تحقیقات ام اس سینا
زمان برگزاری: آبان ۱۳۹۳
ارسال مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش ام اس, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, انجمن مولتیپل اسکلروز ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه آلابامای غربی نشان می‌دهد که غوطه ورشدن در آب گرم باعث افزایش جریان خون مغز در جهت مثبت می‌شود. غوطه ور شدن در آب گرم نه تنها با افزایش جریان خون به شریان‌های مغزی کمک می‌کند بلکه می‌تواند عملکرد قدرت شناختی را هم افزایش دهد. طی این پژوهش، محققان از 9 مرد سالم خواستند تا در تانک آبی به حالت ایستاده قرار بگیرند. پس از گذشت 10 دقیقه، تانک آب توسط سه پمپاژ دیگر تا سطح دهلیز سمت راست قلب مردها و با آب 30 درجه سلسیوس پُر شد. سپس سرعت جریان خون مغزی بین شریان‌های مغزی و همچنین تغییرات دی اکسید کربن داخل شریانی اندازه گیری شد.
نتایج نشان می‌داد جریان خون در شریان مغزی میانی تا 14 درصد و برای شریان مغزی خلفی نیز 9 درصد افزایش داشته است. به گفته محققان انواع متفاوت فعالیت‌های آبی مانند ایروبیک داخل آب و شنا اثرات کمی متفاوت‌تر از ورزش بر روی زمین را بر روی عملکرد قلب و جریان خون مغزی می‌گذارند. گام بعدی در این پژوهش، درک و آزمایش تاثیر پایدار و بیشتری از ورزش در آب بر جریان خون مغزی خواهد بود. این پژوهش در مجله Health & Medicine منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان کره‌جنوبی چسب هوشمندی طراحی کرده‌اند که امکان کنترل بیماری پارکینسون را فراهم می‌کند. استفاده از چسب‌های هوشمند در پزشکی کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ چسب‌های مخصوص انتقال دارو، کاهش سردردهای میگرن یا چسب ترک اعتیاد برخی از نمونه‌های موجود محسوب می‌شوند. در حال حاضر محققان بدنبال تولید چسب آنفولانزا هستند که امکان تزریق آسان واکسن در منزل را فراهم می‌کند؛ چسب هوشمند دیگری نیز در حال تولید است که محاسبه میزان کالری دریافتی هر فرد را امکانپذیر می‌کند.
چسب هوشمند طراحی شده توسط محققان دانشگاه ملی سئول یک فناوری جدید و منحصر بفرد محسوب می‌شود، چراکه از قطعات الکترونیک انعطاف‌پذیر ساخته شده و بطور مداوم بر حرکات عضلانی بدن - از جمله لرزش مرتبط با بیماری پارکینسون - نظارت دارد. اطلاعات بصورت مستمر ذخیره‌سازی شده و مورد مقایسه قرار می‌گیرند و از این طریق، زمان مصرف دارو برای بیمار مشخص شده و دارو بوسیله چسب هوشمند بطور مستقیم وارد پوست می‌شود.
همه این اقدامات از طریق نانومواد شامل نانوحسگرهای سیلیکون ناظر بر حرکت عضلات، نانوسیم‌های طلا و کروم ناظر بر درجه حرارت و نانوذرات سیلیس نگهدارنده دارو انجام می‌شوند. برای تزریق دارو بداخل پوست، نانوسیم‌های طلا و کروم گرم شده و باعث آزاد شدن دارو از نانوذرات سیلیکا می‌شود؛ حسگرها همچنین از سوختگی پوست در زمان افزایش حرارت جلوگیری می‌کنند. این چسب هوشمند دارای حافظه آنبورد انعطاف‌پذیر است که تا 125 درصد اندازه واقعی، از توانایی خم شدن، پیچ خوردن و کشیدگی برخوردار است؛ به منبع انرژی یا فرستنده نیاز ندارد، اما محققان قصد دارند نمونه کاملا بی‌سیم آن را طراحی و به بازار عرضه کنند.


برچسب‌ها: پارکینسون, هوشمند, چسب هوشمند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بررسی‌های محققان انجمن ام‌اس در امریکا (MSAA) نشان می‌دهد که اگرچه زنان دو برابر بیشتر از مردان به ام‌اس مبتلا می‌شوند، ولی شدت بیماری در هر دو گروه یکسان است. مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی تاثیرگذار بر مغز و نخاع در سیستم عصبی مرکزی است. این بیماری زنان را به طور نامتناسبی تحت تاثیر قرار می‌دهد. پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد (HMS) گزارش می‌دهند که با وجود احتمال بیشتر ابتلای زنان به این بیماری، زنان علائم ام‌اس را با شدتی بیشتر از مردان تجربه نمی‌کنند.
نشانه‌ها در هر دو گروه مردان و زنان، بسته به محل و شدت آسیب عصبی ناشی از التهاب متفاوت است. در ام‌اس سلول‌های ایمنی بدن به سیستم عصبی مغزی، ستون فقرات و یا عصب بینایی حمله کند. به این دلیل، بیماران ام‌اس می‌توانند نشانه‌های مربوط به عضلات در قسمتهای مختلف بدن را تجربه کنند. اسپاسم‌های عضلانی شامل بی حسی، تعادل مشکلات و عدم هماهنگی، اختلال در حرکت بازوها و پاها، راه رفتن ناپایدار و اختلال در راه رفتن، ضعف یا لرزش در یک یا هر دو دست و پا است.
زنان مبتلا به ام‌اس ممکن است از دست دادن بینایی یا جزئی یا کامل را تجربه کنند. این مشکل اغلب در یک چشم رخ می‌دهد و درد نیز ممکن است وجود داشته باشد. به علاوه علائم مربوط به چشم از جمله دوبینی یا تاری دید، حرکات غیرارادی چشم و ناراحتی کلی چشم و مشکلات بینایی نیز در مبتلایان وجود دارد. همه این نشانه‌ها به علت ضایعات ام‌اس در بخشی از مغز که مسؤول کنترل و هماهنگی دید است، می‌باشد. هر دو اختلال عملکرد مثانه و علائم روده‌ای اغلب در مبتلایان به ام‌اس رخ می‌دهد. مشکلات مثانه با اختلال در مسیر سیستم عصبی در عضلات مثانه و همچنین در اسفنگتر مجرای ادراری کنترل ایجاد می‌شود. با توجه به تحقیقات پژوهشگران انجمن ام‌اس در امریکا، درصد زیادی از افراد مبتلا به ام‌اس هم زنان و هم مردان از بی نظمی روده در طول دوره بیماری رنج می‌برند. علائم مثانه و روده شامل اشکال در شروع ادرار کردن، اصرار مکرر و یا نیاز به ادرار کردن، عفونت مثانه، نشت ادرار یا مدفوع،‌ یبوست، اسهال و بی حسی یا درد است.
به گفته محققان، احساس بی حسی، درد و سوزن سوزن شدن در بسیاری از افراد مبتلا به ام‌اس، از جمله زنان رایج است. به همین دلیل اغلب در سراسر بدن و یا در اندام‌های خاص مشکلاتی را تجربه می‌کنند. بی حسی به صورت "سوزن و سوزن" و یا حس سوزش نشانه‌ای است که بیش از نیمی از افراد مبتلا به ام‌اس باید برای مقابله با نوعی از درد در طی بیماری خود داشته باشند. در حالی که برخی انواع درد به طور مستقیم به ام‌اس مربوط است، انواع دیگری از درد ممکن است به صورت جانبی ام‌اس را تحت تاثیر دهد. به عنوان مثال، عدم تعادل ناشی از مشکلات راه رفتن ممکن است به درد ناشی از فشار بر مفاصل منجر شود.
هم زنان و هم مردان مبتلا به ام‌اس ممکن است مشکل در صحبت کردن یا بلع را تجربه کنند. مشکلات گفتاری شایع عبارتند از نامفهوم و یا ضعیف بیان کردن و همچنین از دست دادن کنترل سرعت صحبت کردن. در برخی از افراد نیز تغییر در کیفیت گفتار آنان، مانند صدای خشن ایجاد می‌شود. ضایعات ام‌اس نیز می‌تواند با مشکلات بلع بروز کند. مشکلات جویدن و حرکت مواد غذایی به پشت دهان و همچنین توانایی بدن به حرکت غذا از طریق مری و به معده را تحت تاثیر قرار دهد.
حالات دیگر علائم مغزی و عصبی ممکن است به ضایعات ام‌اس در مناطق مغز منجر شود و این می‌تواند هر دو گروه از زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد مبتلا به ام‌اس از یک دوره کاهش توجه، از دست رفتن حافظه یا قضاوت ضعیف اطلاع می‌دهند. همچنین معمول است این مشکلات به استدلال مشکل و یا حل مساله منجر شود. دیگر نشانه‌ها شامل افسردگی یا آسیب به ناحیه‌ کنترل احساسات در مغز و یا فشارهای ناشی از بیماری شامل سرگیجه، مشکلات تعادل یا سرگیجه (احساس چرخش) همراه با از دست دادن شنوایی است.
مردان و زنان هر دو می‌توانند اختلال عملکرد جنسی با ام‌اس را تجربه کنند. علاوه بر این، زنان ممکن است متوجه نرمی واژن و یا درد در حین مقاربت شوند. محققان انجمن ام‌اس در امریکا می‌گویند: خبر خوب برای زنان مبتلا به ام‌اس این است که بیماری هیچ تاثیری در باروری ندارد. در واقع، علائم ام‌اس در بسیاری از زنان در دوران بارداری تثبیت می‌شود و یا بهبود می‌یابد.
اگر چه زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلا به ام‌اس قرار دارند، ولی شدت علائم برابر با مردان است. اگر چه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ام‌اس وجود ندارد، اما بسیاری از بیماران مبتلا به ام‌اس هنوز هم می‌توانند یک زندگی با کیفیت داشته باشند. به گفته محققان همانطور که برای هر کسی که مبتلا به ام‌اس باشد یا نه، انتخاب شیوه‌های زندگی می‌تواند تفاوت در کیفیت زندگی را تعیین کند. رعایت یک رژیم غذایی مناسب، ورزش و اجتناب از سیگار کشیدن همراه با درمان طولانی مدت دارو برای ام‌اس می‌تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۱۸ الی ۲۰ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز، تالار پتروشیمی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, همایش میان دوره ای جراحان مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات بيماريهاي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همکاری انجمن علمي پزشكي خواب ايران در ساختمان مرکز تحقیقات بیماریهای مغز و اعصاب واقع در بیمارستان امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل نوروفیزیولوژی خواب، آپنه مرکزی حین خواب، نقش پلی سومنوگرافی در تشخیص اختلالات تنفسی حین خواب، مکانیسم های وقفه های تنفسی حین خواب، اختلالات خواب و بیماریهای قلبی عروقی، اختلالات خواب و بیماریهای غدد درون ریز، ضایعات عروقی مغز و اختلالات خواب می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان ژنی را یافته‌اند که نقش کلیدی در رشد مغز ایفا می‌کند. مطالعه جدید چگونگی ارتباط جهش‌ها در ژنی موسوم به USP9X با ناتوانی ذهنی را به نمایش می‌گذارد. این جهش‌ها که از نسلی به نسل دیگر به ارث می‌رسند، موجب بروز نارسایی‌هایی در کارکرد سلول‌های مغزی نرمال می‌شوند. با بررسی بیماران دارای مشکلات یادگیری و حافظه شدید، دانشمندان دانشگاه آدلاید استرالیا این ژن خاص را که در خلق شبکه پایه سلول‌های عصبی دخیل است، رصد کردند.
ژن USP9X تولید اولیه سلول‌های عصبی از سلول‌های بنیادی و توانایی‌ آن‌ها برای ارتباط با یکدیگر و همچنین شکل‌دادن شبکه‌های مناسب را کنترل می‌کند. این یافته‌ها برای درک چگونگی رشد مغز و چگونگی تغییر آن در افراد دارای اختلالات مغزی حیاتی است. با آگاهی بیشتر از ژن‌هایی مانند ژن مزبور، دانشمندان می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای درک اختلالات مغزی در سطوح بسیار عمیق‌تر از پیش، خلق کنند. جزئیات این مطالعه در American Journal of Human Genetics منتشر شده است.


برچسب‌ها: ژن, USP9X
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |


نخستین نقشه مغز جنین در زمان رشد آن در رحم، جزئیات دقیقی از محل فعال بودن ژنهای مختلف در این مرحله حیاتی از زندگی جنین را ارائه می‌کند. این اطلس مغزی که توسط محققان موسسه علوم مغز آلن در سیاتل طراحی شده، به نمایش نشانه‌هایی در مورد آنچه انسانها را از حیوانات متمایز می‌کند و زمانی که اختلالاتی مانند اوتیسم در آن آغاز می‌شود، پرداخته است. این موسسه پیش از این نقشه‌هایی از مغز در حال رشد و بالغ موش، مغز در حال رشد میمون و مغز بالغ انسان طراحی کرده بود. نقشه جدید برای اولین بار به نمایش مغز در حال رشد انسان و بویژه بخش نوقشر در حال رشد که جایگاه عملکردهای شناختی بالاتر است، پرداخته است.
این نقشه به اندازه‌ای دقیق است که دانشمندان می‌توانند از آن برای بررسی گونه‌های مختلف سلولها در مراحل گوناگون رشد استفاده کنند. محققان این نقشه را با استفاده از مغزهای سالم پیش از تولد جنین از یک بانک مغزی تولید کردند. آنها از بافت مغز بدون ناهنجاری‌های شناخته شده یا ویروسهایی مانند اچ‌آی‌وی استفاده کردند. برای این پروژه، تصاویری از مغزها در دو مرحله متفاوت رشد پیش از تولد گرفته شد.
دانشمندان به منظور اندازه‌گیری فعالیت ژنی از یک ابزار قدرتمند موسوم به ریزآرایه دی‌ان‌ای استفاده کردند که سنجشی کمی از فعالیت هر ژن در ژنوم انسان را بطور همزمان ارائه می‌کند. آنها نتایج این فعالیت ژنی را با داده‌های موجودات دیگر بویژه موشها مقایسه کردند. موشها بطور گسترده در پژوهشهای زیست‌پزشکی به عنوان مدلی برای انسان استفاده می‌شوند و این نقشه‌ها می‌تواند به دانشمندان بینش جدیدی در مورد شباهتها و تفاوتهای مغز آنها با انسانها ارائه کند. محققان برخی از ژنها را شناسایی کردند که در مغز در حال رشد انسان فعال شده اما در مغز موشها خاموش مانده‌ بودند، یا بالعکس. برای مثال، مغز در حال رشد انسان حاوی ژنهایی است که در بخش فرونتال نسبت به همان بخش در مغز موش فعالتر هستند. بخش فرونتال با شخصیت و تصمیم‌گیری مرتبط است.
نقشه یک مغز سالم در حال رشد همچنین نشانه‌هایی در مورد منشا اختلالات رشد مانند اوتیسم ارائه می‌کند. مطالعات دیگر، ژنهای خاصی را آشکار کرده‌اند که در اوتیسم فعال هستند. محققان دریافتند که این ژنها در سلولهای عصبی تحریک‌کننده تازه تولید شده در قشر پیش از تولد فعال می‌شوند که نشان‌دهنده امکان آغاز اوتیسم از درون رحم است.
این نقشه‌های مغز در کنار یکدیگر تصویری از محل و زمان فعال شدن ژنهای مختلف را در مغز نشان می‌دهند. ژنها به رمزگشایی از پروتئینهایی می‌پردازند که همه کارهای حیاتی درون نورونها را انجام داده و درک پیچیده مغز انسان را افزایش می‌دهند. موسسه آلن یکی از سازمان‌های خصوصی حاضر در پرورژه BRAIN است که سال گذشته توسط باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برپا شده است. همه اطلسهای مغز موسسه آلن بطور آنلاین دردسترس هستند و نتایج جدید نیز در مجله نیچر منتشر شده است.


برچسب‌ها: جنین, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان امپریال کالج لندن مکانیسم جدیدی را کشف کرده‌اند که امکان درمان و بازسازی اعصاب در سیستم عصبی مرکزی پس از آسیب نخاعی را فراهم می‌کند. اغلب آسیب‌های نخاعی بطور کامل بهبود پیدا نکرده و منجر به فلج برخی اندام‌ یا فلج کامل فرد می‌شوند؛ باوجود دستاوردهای چشمگیر در درمان آسیب‌دیدگی ستون فقرات، محققان هنوز به درمان قطعی و بازسازی نخاع آسیب دیده دست پیدا نکرده‌اند.
این مطالعه با بررسی سیستم عصبی محیطی (PNS) که کنترل اعصاب غیر مرتبط با مغز و نخاع را تحت کنترل دارد، آغاز شد. پس از بروز آسیب، سیستم عصبی محیطی حدود 30 درصد از اعصاب را مجددا رشد می‌دهد که باعث بازگشت برخی از حس‌ها و حرکات در بخش‌هایی از بدن می‌شود. سیستم عصبی مرکزی (CNS) این فرآیند بازسازی را انجام نمی‌دهد و محققان بدنبال درک فرآیند بازسازی اعصاب در سیستم عصبی محیطی (PNS) و تکرار آن در CNS هستند. با بررسی مدل حیوانی و سلولی، دو پاسخ متفاوت مورد مقایسه قرار گرفت و محققان دریافتند که سیستم عصبی محیطی (PNS) دارای فرآیندهای شیمیایی است که باعث سیگنال‌دهی و آغاز رشد مجدد اعصاب می‌شود؛ پروتئینی موسوم به عامل مرتبط- P300/CPB یا PCAf باعث تحریک این فرآیند می‌شود.
گام بعدی تزریق PCAF به موش‌های دچار آسیب‌دیدگی سیستم عصبی مرکزی بود؛ نتایج بسیار امیدوارکننده بود و تعداد سلول‌های عصبی رشد یافته افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد. این بدان معناست که امکان رشد مجدد اعصاب در سیستم عصبی مرکزی (CNS) حتی پس از آسیب نخاعی وجود دارد. این مطالعه در مراحل اولیه بوده و محققان قصد دارند در مراحل بعدی، قدرت حرکت را در موش‌های دریافت کننده درمان PCAF احیا کنند؛ در صورت نتیجه‌بخش بودن آزمایشات، مطالعه بالینی بر روی انسان نیز آغاز خواهد شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: مركز تحقيقات ضايعات مغزي و نخاعي دانشگاه علوم پزشكي تهران
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
آغاز ثبت نام: ۱۲ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان میلاد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان آرژانتینی در تحقیقات جدید خود، شاخص بالقوه دیگری را برای تشخیص بیماری آلزایمر( شایع‌ترین نوع زوال عقل) یافته‌اند. محققان دانشگاه باهیا بلانکای آرژانتین بعد از مشاهده بیماران با احتمال بیماری آلزایمر، نتیجه گرفتند معاینه حرکات چشم آنان در هنگام خواندن از عوامل اولیه تشخیص این بیماری است. در این تحقیق، دانشمندان 18 بیمار با احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند. از بیماران درخواست شد جملاتی به زبان اسپانیایی با ساختارهای گرامری متفاوت را بخوانند. در همین حال محققان حرکات چشم آنان را ثبت کردند.
با بررسی صورت گرفته محققان دریافتند بیماران مبتلا به آلزایمر تمرکز بصری کمتری در زمان خواندن دارند. حرکت چشم آنان در زمان خواندن آهسته‌تر و تثبیت پردازش داده‌های جدید طولانی‌تر است. سپس محققان از شرکت‌کنندگان درخواست کردند جملات را دوباره بخوانند. فرضیه بر این اساس بود که در دومین مرتبه، بیماران مفهوم جملات و معنی استنتاج شده را بهتر پیش‌بینی کنند، اما شرکت کنندگان حرکات چشم مشابهی داشتند. محققان دریافتند افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است به دلیل آسیب عملکرد، بازیابی و کارکرد حافظه با مشکل بیشتری در ارزیابی و ذخیره اطلاعات روبرو باشند. آنها معتقدند استفاده از آنالیز چشم به تشخیص زودتر بیماری آلزایمر کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بالینی و تجربی نوروسایکولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل عباسی اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل نوروپاتي هاي التهابي، تازه هاي نوروموسكولار، تازه هاي مياستني گراو می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سالن رازی مجتمع ولایت شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تقليد كننده هاي تشنج در شيرخواران و كودكان، سنکوپ، تقليد كننده هاي تشنج در بزرگسالان (‌ميگرن وTIA)‌، تشنج پسيكوژنيك، روان درماني در تشنج هاي پسيكوژنيك، فارماكوتراپي در افسردگي و اضطراب در بيمار مبتلا به صرع و صرع كاذب، برخورد با بيمار مبتلا به تشنج كاذب و خانواده و جنبه هاي اخلاقي آن می باشد.

سایت مرکز تحقیقات 
اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شیراز, اطلاع رسانی صرع, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات جدید، مغز در پردازش و به یادآوردن بینایی و لامسه عملکرد خوبی دارد، در حالی که صدا معمولا از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج می‌شود. محققان دانشگاه آیوا، 100 دانشجو را در معرض صداها، بافت‌ها و مولفه‌های بصری قرار دادند و سپس از آن‌ها پرسیدند که چه چیز را دیدند، شنیدند و حس کردند؟ نتایج نشان داد شرکت‌کنندگان حداقل آنچه را که شنیده بودند، به خاطر داشتند. ایمی پورمبا، پروفسور روانشناسی و یکی از نویسندگان ارشد این مقاله، گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد مغز احتمالا از گذرگاه‌های جداگانه‌ای برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. همچنین مغز شاید اطلاعات شنیداری را متفاوت از اطلاعات بصری و لامسه پردازش ‌کند و استراتژی‌های جایگزینی مانند تکرار ذهنی افزایش‌یافته ممکن است برای ارتقا حافظه لازم باشد. در این مطالعه دانشمندان حافظه را در بازه‌های متفاوت زمانی آزمایش کردند و دریافتند هر چه گسست زمانی بیشتر بود، افراد کمتری این سه نوع تجربه را به یاد می‌آوردند. با این حال، حافظه صدامحور طی زمان با سرعت بیشتری ضعیف می‌شد. جزئیات این مطالعه در مجله PLoS One منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران کره‌ای با استفاده از نانوساختارهای گرافنی موفق به ساخت زیست حسگری برای شناسایی بیماری پارکینسون شدند. حساسیت این حسگر به حدی است که می‌توان بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرد. طی سال‌های اخیر محققان روی ساخت فوم‌های گرافنی کار کرده‌اند تا با استفاده از آن این ساختارهای سه بعدی را در دستگاه‌های الکترونیکی، حسگرها و پوشش‌های ضد آب استفاده کنند. از آنجایی که فوم‌های گرافنی دارای تخلخل نزدیک به صد درصدی هستند، می‌توان از آنها به‌عنوان داربست استفاده کرد. اخیرا محققان مرکز فیزیک نانوساختارهای متجمع از جنس اکسید روی را در این ساختار فومی شکل، رشد دادند تا زیست حسگرهایی با حساسیت بالا تولید کنند. محققان دانشگاه سونگ کیونکوان در کره‌جنوبی نانوزیست حسگری برای شناسایی انتخابی اسید اوریک، دوپامین و اسید اسکوربیک ساختند که برای شناسایی این ترکیبات از روش ولتامتری پالسی استفاده می‌کنند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان "ZnO Nanowire Arrays on 3D Hierarchical Graphene Foam: Biomarker Detection of Parkinson’s Disease" در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است. این نانوزیست حسگر می‌تواند اسید اوریک را در مقیاس‌هایی شناسایی کند که امکان تشخیص بیماری پارکینسون فراهم شود. لی از محققان این پروژه می‌گوید: افزایش غیرعادی سطح اسید اوریک می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های مختلف باشد که پارکینسون یکی از این بیماری‌ها است. دوپامین نیز یکی از ترکیبات اصلی در سیستم عصبی پستانداران است. کاهش سطح این ماده می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌هایی نظیر شیزوفرنی باشد. اسید اسکوربیک نیز یکی از ویتامین‌های مهم بدن است که به‌عنوان آنتی اکسیدان شناخته می‌شود.
در حال حاضر برای شناسایی پارکینسون باید آزمایش‌های متعددی توسط بیمار انجام شود که برخی از آنها دقت کافی ندارند. بنابراین، این نانوزیست حسگر جدید می‌تواند گام موثری را در شناسایی ساده و زودهنگام این بیماری باشد که این کار فرآیند درمان را اثربخش‌تر می‌کند. پژوهشگران معتقدند که از این روش می‌توان برای ساخت حسگر شناسایی بیماری‌هایی نظیر سرطان استفاده کرد؛ البته چالش‌هایی نیز در این مسیر وجود دارد.


برچسب‌ها: پارکینسون, حسگر, زیست حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن صرع ایران
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۰ بهمن ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش صرع, همایش مغز و اعصاب, انجمن صرع ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان سیستم واقعیت مجازی را طراحی کرده‌اند که با ترکیب تصاویر اسکن مغزی و واقعیت مجازی، امکان مشاهده آنی مغز و افکار افراد را فراهم می‌کند. سیستم جدید واقعیت مجازی توسط محققان علوم اعصاب محیطی دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو و محققان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift طراحی شده است. در سیستم مغز شیشه‌ای (glass brain)، تصاویر اسکن مغزی، فعالیت‌های مغزی ثبت شده بوسیله دستگاه EEG و واقعیت مجازی با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
ابتدا با استفاده از دستگاه تصویربرداری ام‌آرآی ساختار زیربنایی و فیبرهای عصبی مغز مشخص می‌شود؛ سپس با کمک یک کلاه مجهز به الکترودهای الکتروآنسفالوگرافی (EEG)، فعالیت لحظه‌ای مغز ثبت می‌شود. کاربر با پوشیدن عینک واقعیت مجازی می‌تواند عملکرد و فعالیت‌های مغز فرد مقابل را بصورت سه‌بعدی مشاهده کند. به گفته «آدام گیزلی» از طراحان این سیستم، نفوذ بداخل ساختار مغز زنده و مشاهده نحوه عملکرد آنی مغز امکانپذیر نیست، اما با کمک این فناوری کاربر می‌تواند سفر مجازی لحظه‌ای به درون مغز را تجربه کند. سیگنال‌های EEG تصویری از فعالیت لحظه‌ای مغز را نشان می‌دهند، اما محققان امیدوارند که با رمزگشایی از کدهای مغزی، تصویری مجازی از افکار افراد نیز به نمایش بگذارند. سیستم واقعیت مجازی مغز شیشه‌ای در جشنواره سلامت SXDW معرفی شد.


برچسب‌ها: مغز شیشه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه شیکاگو دریافتند: منطقه‌ای در بخش عمیقی از مغز، چگونگی تصمیم گیری سریع افراد را در رابطه با عشق کنترل می‌کند. این نتایج با تحقیق بر روی مرد 48 ساله مبتلا به سکته مغزی که بخش اینسولای قدامی وی دچار آسیب شده بود و مقایسه عملکرد او با هفت مرد سالم دیگر به دست آمد. یافته‌های به دست آمده نخستین شواهد علت و معلولی را مبنی بر نقش واسطه‌ای منطقه‌ای در مغز موسوم به «اینسولای قدامی» در پدیده «عشق» فراهم آورده است. در بررسی‌های این تحقیق «عشق» به عنوان حالتی ارادی برای اشتیاق شدید و طولانی مدت نسبت به شخص دیگر و پیوند با وی عنوان شده است و این در حالی است که شهوت یا میل جنسی با حالتی ارادی برای اهداف لذت بخش کوتاه مدت تعریف شده است.
طی این پژوهش، با نشان دادن عکس‌های مهیج از این بیمار خواسته شد تا در مورد نوعی هوس یا همان شهوت تصمیم گیری کند. حین این تصمیم‌گیری، دفعات واکنش‌های مورد انتظار نسبت به زمان تصمیم گیری در رابطه با عشق کندتر پیش می‌رفت. سپس واکنش‌های احساسی این مرد با افراد دیگر مورد مقایسه قرار گرفت. محققان این تفاوت را این گونه تفسیر کرده‌اند: هوس بازنمودی مشهود از تجربه‌های حسی است، در حالی که عشق بازنمودی غیر قابل لمس و مطلق از این تجربیات است. نتایج داده‌های جدید حاکی از آن است که «اینسولای خلفی» که احساس و کنترل حرکات را بر عهده دارد، در احساس شهوت یا میل جنسی نقش دارد، حال آنکه «اینسولای قدامی» در بازنمود انتزاعی غیر قابل لمس دخیل در عشق نقش دارد. نتایج این پژوهش در مجله Current Trends in Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: عشق
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تیمی از محققان دانشگاه جورج‌تاون، دانشگاه روچستر و دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، آزمایش خونی را طراحی کرده‌اند که امکان ابتلای فرد ظرف سه سال آینده به آلزایمر یا «نارسایی خفیف شناختی» (MCI) را با دقت 90 درصد پیش‌بینی می‌کند. این آزمایش که در جستجوی مجموعه‌ای از 10 نشانگر لیپید است، امکان جستجوی درمان‌هایی را فراهم می‌کند که شاید طی مرحله اولیه این بیماری فاقدعلائم، کارآمد باشند.
بیماری آلزایمر افراد مسن‌ را نشانه می‌گیرد و هم‌اکنون 35 میلیون نفر در سراسر جهان به آن‌ مبتلا هستند؛ انتظار می‌رود این رقم تا میانه قرن جاری به 115 میلیون نفر افزایش می‌یابد. همچنین، امید به زندگی بیماری که به آلزایمر مبتلا شده، پس از تشخیص حدود هفت سال گزارش شده و هم‌اکنون شیوه‌ای برای درمان یا کندکردن پیشرفت آن وجود ندارد. عدم موفقیت در یافتن درمان‌های کارآمد شاید به این دلیل باشد زمانی که تشخیص واضح انجام می‌شود، فرآیند بیماری بسیار بیش از آن پیشرفت کرده که بتوان متوقفش کرد.
دانشمندان حاضر در مطالعه جدید نمونه‌های خون 525 زن و مرد بالای 70 سال را گرفتند؛ طی پنج سال بعد تعدادی از آن‌ها به آلزایمر دچار شدند و محققان نمونه‌های خون‌ آن‌ها را با نمونه خون افرادی که سالم مانده بودند، مقایسه کردند و تفاوت‌هایی در سطوح 10 لیپید یا چربی را بین این دو گروه مشاهده کردند. این 10 نشانگر می‌توانند پیش‌بینی کنند چه افرادی در آینده به آلزایمر مبتلا خواهند شد. آزمایش جدید، تعیین تراکم این 10 نشانگر زیستی لیپید را می‌طلبد و چون روی پلاسمای خون انجام می‌شود، نسخه کنونی آن مستلزم تجهیزات ویژه‌ای شامل طیف‌سنج جرمی است. هم‌اکنون، تحقیقات برای طراحی نسخه‌ای ساده‌تر که بتوان از آن برای مطالعات بالینی و در نهایت، اهداف غربالگری استفاده کرد، ادامه دارد. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی از طریق مطالعات حیوانی به چگونگی ارتباط بین بخش بینایی و قشر شنوایی در مغز پی بردند. تیمی از پژوهشگران دانشگاه‌های جان هاپکینز و مریلند با قرار دادن چند موش در تاریکی به مدت یک هفته، تغییرات مغزی آنها را بررسی کردند. این پژوهشگران برخی تغییرات را در قشر شنوایی مغز موش‌هایی که برای یک هفته در تاریکی کامل قرار داشتند، مشاهده کردند.
طبق این بررسی‌ها مشخص شد: تغییرات ایجاد شده در بخش‌های مرتبط با شنیدن، در مغز موش‌ها تقویت شده و در نتیجه موش‌ها می‌توانند صداهای آرام‌تر را نیز بشنوند. این پژوهشگران همچنین گزارش کردند که این تأثیر تا چندین هفته بعد، زمانی که موش‌ها به روشنایی بازگردانده می‌شوند، می‌تواند ادامه یابد. یکی از پژوهشگران این تحقیق در این باره اظهار کرد: این تحقیق جالب توجه است و اطلاعات بیشتری در مورد تعامل سیستم حسی ما ارائه می‌دهد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعات جديد نشان مي‌دهند که تغييرات قابل ملاحظه آب وهوا مي‌توانند باعث شروع بعضي از مشکلات سلامتي شوند و شايد بعضي افراد بايد بيشتر هوشيار باشند، زيرا اين تغييرات بعضي افراد را در معرض استروک قرار مي‌دهد. البته اين تغييرات بايد در جهت کاهش دما باشد تا مشکل‌ساز شود. سابق براين نيز مطالعات چندي براي اثبات اين رابطه انجام شده که بعضي آن را اثبات کرده و بعضي آن را رد. محققان اذعان دارند که بايد مطالعات بيشتري انجام شود تا مشخص شود تغييرات آب و هوايي چگونه به عنوان استرسور خارجي عمل مي‌کند. در اين مطالعه ثابت شد که به ازاي هر 8/2 درجه سانتي‌گراد افزايش دما، 3/2 درصد از خطر بستري شدن در بيمارستان به علت استروک کاسته مي‌شود. همچنين شانس مرگ در بيمارستان به دنبال استروک نيز 1/4 کمتر مي‌شود. محققان همچنين دريافتند که براي هر 5 درجه فارنهايت تغيير دما در طول روز، افزايش اندکي در بروز استروک ديده مي‌شود. البته هنوز مشخص نيست که ارتباط ميان تغييرات دماي هوا و استروک چيست، اما اين مساله ثابت شده که دما روي فشار خون تاثير مي‌گذارد. شايد هم هواي سرد باعث تنگ شدن عروق شده و خود زمينه‌ساز استروک باشد. شايد هم بيماري‌هاي تنفسي خاص که در هواي سرد بيشتر ديده مي‌شود، با خطر بيشتر استروک همراه باشد.


برچسب‌ها: استروک, هوا, هوای سرد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


در حال حاضر روزانه200 نفر در کل دنيا به مالتيپل اسکلروزيس مبتلا مي‌شوند و مطالعات زيادي انجام مي‌شود که در مورد علت ايجاد آن به نتايج مثبتي برسند. دو مطالعه جديد در اين زمينه پيشنهاد مي‌کنند که هورمون چاقي، «لپتين» و هورمون‌هاي استفاده شده در قرص‌هاي ضدبارداري مي‌تواند خطر بروز مالتيپل اسکلروزيس را افزايش دهند. در مطالعه نخست، محققان آرژانتيني دريافتند که افراد مبتلا به مالتيپل اسکلروزيس که در سن 20 سالگي چاق بوده‌اند، در مقايسه با افرادي که چاق نبوده‌اند، با احتمال دو برابر بيشتر در سال‌هاي بعدي عمر خود به مالتيپل اسکلروزيس مبتلا خواهند شد که شايد در اين ميان لپتين نقش اساسي داشته باشد. در مطالعه دوم، محققان آمريکايي دريافتند زناني که قرص ضدبارداري مصرف کرده‌اند،35 درصد بيشتر احتمال دارد که به مالتيپل اسکلروزيس مبتلا شوند. خصوصا اگر مصرف اين قرص‌ها از يک ماه قبل از بروز علايم بيماري شروع شده باشد، اين احتمال بيشتر خواهد شد.


برچسب‌ها: چاقی, ضد بارداری, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان : مرکز ملی نقشه برداری مغز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه های آکسفورد، پنسیلونیا، گرونیکن، کپنهاک، تهران و وزارت بهداشت
زمان برگزاری : ۱۶ الی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار عدالت دانشگاه شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, همایش نقشه برداری مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که کشیدن سیگار علاوه بر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی و عروقی موجب تغییر پوسته مغز انسان نیز می شود. محققان می گویند که استعمال سیگار در ساختار مغز افراد جوان تغییراتی را ایجاد می کند و این تغییرات می تواند در افرادی که حتی مدت کمتری سیگار می کشند، نیز بروز کند. دانشمندان دانشگاه یو.سی.ال.ای در آمریکا در این مطالعه نوجوانان پانزده ساله سیگاری را مورد بررسی قرار دادند. این افراد روزی هفت نخ یا بیشتر سیگار می کشیدند.
این مطالعه نشان داد که در 100 درصد این نوجوانان تغییراتی در پوسته مغز رخ داده است که می تواند موجب زوال عقل شود. محققان می گویند: این عادت کشنده ، منطقه تصمیم گیری را در مغز دچار اختلال می کند و به همین دلیل سیگاری ها امکان به کار گرفتن نیروی خود را به منظور ترک سیگار از دست می دهند. نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که تغییرات عصبی زیستی که از نتایج سیگار کشیدن است علت وابستگی بزرگسالان سیگاری (که از دوره نوجوانی شروع به سیگار کشیدن کرده اند) به سیگار است . این مطالعه در شماره اخیر ( ماه مارس ) نشریه Neuropsychopharmacology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سیگار, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه پیزا (Pisa) در ایتالیا به روش جدیدی برای تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون با استفاده از تصویربرداری ام آر ای (MRI )دست یافتند.تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد نوع خاصی از تصویربرداری ( MRI) با رزولوشن بالا می تواند نمایش دقیقی از بخشی از مغز که تحت تاثیر پارکینسون است ارایه دهد. این روش می تواند به تشخیص بیماری پیش از بروز علایم کمک کند.
در این مطالعه محققان به بررسی مغز 38 نفر پرداختند که در این میان 17 بیمار مبتلا به پارکینسون و 21 فرد سالم به عنوان گروه شاهد حضور داشتند. آنها همچنین نمونه مغزی از بیماری که بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده بود ،نیز مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. محققان دریافتند که استفاده از تصویربرداری ام آر آی 7 تسلا (7- MRI T) برای شناسایی بیماری پارکینسون به اندازه کافی دقیق بوده و می تواند در تشخیص بیماری مفید باشد. واحدتسلا (T) به افتخار نیکلای تسلا یکی از دانشمندان جهان نامگذاری شده و واحدی است که برای اندازه گیری امواج مغناطیسی در دستگاه های ام آر آی استفاده می شود. به گفته مققان این روش تصویربرداری تصاویری با کیفیت بالا از بخشی از مغز که تحت تاثیر پارکینسون قرار می گیرد ارایه می دهد و توانایی تشخیص سه لایه این بخش از مغز را به دانشمندان می دهد.
بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی پیشرونده مزمن است که بر اثر از بین رفتن سلول های مغزی تولید کننده دوپامین به وجود می آید. دوپامین یک ماده شیمیایی است که کمک می کند تا سلول های مغزی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حرکات را کنترل کنند. از علایم این بیماری می توان به لرزش، اختلال در تعادل و هماهنگی اعضای بدن اشاره کرد. این بیماری در حال حاضر درمانی ندارد اما تشخیص زود هنگام آن می تواند روند درمان را سرعت بخشیده و به میلیون ها نفر مبتلا به این بیماری در سراسر جهان کمک کند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Radiology به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: پارکینسون, ام آر آی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر محققان انگلیسی نشان می دهد دعوای والدین درحضور کودکان به علت کاهش رشد مغز آنها، می تواند تاثیرات جبران ناپذیری در زندگی آینده کودک داشته باشد. اسکن مغز کودکانی که تا سن ۱۱ سالگی تجربه مشکلات خفیف یا متوسط خانوادگی داشته اند، نشان می دهد رشد مغزی این کودکان دچار اختلال بوده و این افراد می توانند در معرض خطر بیماری های روانی باشند. این مشکلات شامل دعوا و جروبحث پدر و مادر، سوء استفاده جسمی یا عاطفی و نبود محبت و ارتباط بین اعضای خانواده است.
مطالعات پیشین در مورد تاثیر بی توجهی شدید والدین بر سوء رفتار و بدرفتاری در نوجوانان متمرکز بود. با این حال، این یافته های جدید نشان می دهد حتی مشکلات کم خانوادگی نیز تاثیرات قابل توجهی بر زندگی کودکان دارد. دانشمندان دانشگاه وست آنجلیا (East Anglia) در انگلیس با استفاده از تصویربرداری، مغز 58 نوجوان 17 تا 19 ساله را مورد بررسی قرار دادند. این نوجوانان بخشی از یک گروه بزرگتر 1200 نفری بودند. از والدین این افراد خواسته شد تا هر رویداد منفی در زندگی فرزندانشان را از زمان تولد تا سن 11 سالگی بیان کنند.
محققان مشاهده کردند که مخچه نوجوانانی نوجوانانی که در کودکی با مشکلات خانوادگی کم یا متوسط رو به رو بوده اند، کوچکتر از بقیه است. این بخش از مغز، مربوط به یادگیری مهارت، مقررات، کنترل استرس و موتور حرکتی- حسی است. به گفته محققان کوچک بودن مخچه ممکن است خطر ابتلا به مشکلات روانی در مراحل بعدی زندگی را افزایش دهد. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (NeuroImage) منتشر شده است.


برچسب‌ها: والدین, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیستم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشكي تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نوروساینس, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل آشنایی با مفاهیم زیربنایی EEG، کاربردهای بالینی EEG در زمینه مطالعات خواب، کاربردهای بالینی EEG در درمان بیماریها، کاربردهای بالینی EEG در نوروفیدبک و اختلال بیش فعالی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, الکتروآنسفالوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان فهرست جدیدی از مواد شیمیایی را منتشر کردند که بر مغز کودکان تاثیر منفی می گذارد. محققان دانشکده پزشکی هاروارد، دانشکده پزشکی نیویورک و دانشگاه دانمارک با انتشار مقاله ای اعلام کردند: یکی از دلایل اختلال در رشد ذهنی کودکان، افزایش میزان استفاده از مواد شیمیایی صنعتی است. محققان در سال 2006 پنج ماده شیمیایی خطرناک برای مغز کودکان را معرفی کردند که این مواد عبارت بودند از سرب، متیل مرکوری، بی فنیل های پلی کلرینه (موجود در ترانسفورماتور الکتریکی، موتور و خازن)، آرسنیک (موجود در مواد نگه دارنده چوب و آفت کش موجود در آب و خاک) و تولوئن (مورد استفاده در تهیه بنزین و همچنین در نازک رنگ و چرم). قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی با تغییر در تکامل عصبی جنین و نیز عملکرد ضعیف در مدرسه، اختلالات عصبی و کاهش آی کیو IQ در کودکان سن مدرسه ارتباط دارد.
اما در آزمایش هایی که در سال های اخیر انجام شد 6 ماده ای که قبلا کاملا بی خطر بودند نیز در فهرست مواد خطرناک قرار گرفتند. از جمله موادی که به تازگی در فهرست مواد خطرناک قرار گرفته اندمی توان به فلور اشاره کرد که در برخی کشورها به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان به آب آشامیدنی اضافه می شود. از دیگر مواد شیمیایی که به تازگی در فهرست مواد شیمیایی خطرناک برای مغز کودکان قرار گرفته اند می توان به منگنز، تترا کلر اتیلن، دی کلرودیفنیل تریکلرو اتان، کلروپریفوس و پولی برومینه دی فنیل اترها اشاره کرد.
به گفته محققان، منگنز که در آب آشامیدنی یافت می شود می تواند موجب کاهش نمرات ریاضی و افزایش بیش فعالی در کودکان شود در حالی که قرار گرفتن در معرض فلور که آن نیز در آب آشامیدنی وجود دارد می تواند به کاهش هفت نمره در بهره هوشی کودکان منجر شود. آنها افزودند: بقیه مواد شیمیایی که در حلال ها و آفت کش ها یافت می شود، به کاهش رابطه اجتماعی کودکان و افزایش رفتارهای پرخاشگرانه در آنها منجر می شود. محققان اعلام کردند: ایجاد یک نهاد بین المللی برای بررسی ضررهای همه مواد شیمیایی جدید و صدور مجوز استفاده از آنها در صنایع ضرورت دارد. آنها تاکید کردند که افزایش تعداد مواد خطرناک برای مغز کودکان نشان می دهد که افراد در استفاده از این مواد باید محتاط باشد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان استرالیایی با در اختیار داشتن بودجه 250 میلیون دلاری، قصد دارند طی 10 سال آینده، نخستین مغز بیونیک جهان را عرضه کنند. هدف از این پروژه که AusBrain نام گرفته، طراحی یک مغز بیونیک است که از لحاظ اهمیت، نوعی ماموریت آپولو برای جامعه علمی این کشور به شمار می‌آید. ایالات متحده، اروپا و چین سرمایه‌گذاری‌های مهمی را در این زمینه انجام داده‌اند و رقابت در تولید مغز بیونیک با رقابت فضایی کشورها در دهه 1960 قابل‌مقایسه است.
باب ویلیامز، رهبر تیم تحقیقاتی، مدعی است این دانشمندان استرالیایی بودند که پیشگام تولید گوش و چشم بیونیک بودند و گام بعدی تولید و استفاده از مغز بیونیک در کنترل حرکت جوارح است. وی ابراز امیدواری کرد این هدف طی پنج تا 10 سال آینده محقق شود. ویلیامز اجرایی‌شدن این پروژه را دشوار ارزیابی کرد اما مدعی شد چنین دستاوردی می‌تواند به پیشگیری و درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر، اختلال استرس پس از سانحه، اوتیسم و اسکیزوفرنی بینجامد. به گفته این دانشمند، درک معماری سلول به سلول مغز، به وی و همکارانش در درک بهتر آنچه در سطح متابولیک رخ می‌دهد و موجب بروز بیماری‌های روانی می‌شود، کمک قابل‌توجهی می‌کند.


برچسب‌ها: بیونیک, مغر بیونیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ توسط مركز تحقيقات علوم اعصاب شفا در بيمارستان خاتم الانبياء تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل درد و اسپاسم در بيماران ضايعه نخاعي، سلامت جنسي در بيماران ضايعه نخاعي و نقش آن در سلامت روان، آشنايي با عوارض ضايعات نخاعي، مشكلات ارولوژي در بيماران ضايعه نخاعي و سلامت جنسي در بيماران، راههاي پيشگيري از بروز زخم فشاري در بيماران ضايعه نخاعي می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, بیمارستان خاتم, آسیب نخاعی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه نهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 تارديوديسکينزي، يک اختلال حرکتي ناشي از دارو و عارضه جانبي جدي مصرف طولاني‌مدت بلوک‌کننده دوپامين است. بالا رفتن سن يک عامل خطرساز براي تارديوديسکينزي محسوب مي‌شود و وقوع آن ميان زنان شايع‌تر است. بيشتر درمان‌هاي موجود براي تارديوديسکينزي چندان موثر نيستند بنابراين بهترين اقدام، پيشگيري از ابتلا به اين اختلال است. اگر دارويي که ممکن است تارديوديسکينزي ايجاد کند تجويز مي‌کنيد، بايد علايم بيمار را تحت‌نظر داشته باشيد.
همانطور که اشاره شد، تارديوديسکينزي يک اختلال حرکتي ناشي از داروست که با حرکات غيرطبيعي غيرارادي تشخيص داده مي‌شود. اين بيماري در سال‌هاي 1960-سال‌ها پس از ورود به بازار کلرپرومازين به عنوان يک داروي آنتي سايکوتيک- نامگذاري و طبقه‌بندي شد. کلرپرومازين انقلابي در درمان اسکيزوفرني ايجاد کرد اما به تدريج عوارض نورولوژيک اين دارو مانند حرکات غيرارادي و تيک گزارش شد. ابتدا اين عوارض نوروماسکولر (مانند اختلالات حرکتي) به بيماري اعصاب و روان نسبت داده مي‌شدند و ارتباط آنها با دارو نامشخص بود. به دليل شيوع بالاي تارديوديسکينزي در بيماران اعصاب و روان، پذيرفته شد اين اختلالات حرکتي با استفاده از آنتي‌سايکوتيک‌هاي بلوک‌کننده گيرنده‌هاي دوپامين مرتبط هستند. داروهاي قديمي مورد استفاده در درمان سايکوز، آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول يا تيپيک ناميده شدند. اختلال تارديوديسکينزي، به دنبال مصرف همه آنتي‌سايکوتيک‌هاي نسل اول گزارش شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تاردیو دیسکینزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد زنان پس از سکته مغزی کیفیت زندگی ضعیف تری نسبت به مردان از خود نشان می دهند. محققان در این تحقیق، سلامت روانی و جسمی 1370 بیمار را در مدت زمان 3 ماه تا یک سال پس از سکته مغزی مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد زنان بیشتر از مردان پس از سکته مغزی، افسردگی، اضطراب، درد و ناراحتی از خود نشان داده و از نظر حرکتی محدودتر از مردان هستند. به گفته محققان احتمال ابتلای دوباره زنان به سکته مغزی پس از یک بار ابتلا بیشتر از مردان است، در نتیجه شانس بهبود طبیعی در زنان کاهش می یابد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان به حمایت نیاز دارند.
محققان در مرکز پزشکی ویک فارست در کارولینای شمالی، بیمارانی را که سکته مغزی و یا حمله ایسکمی گذرا ( TIA ) داشتند، مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. همچنین آنها کیفیت زندگی افراد را با استفاده از فرمولی شامل ارزیابی تحرک، مراقبت از خود، فعالیت های روزمره، افسردگی، اضطراب و درد محاسبه کردند.
نتایج تحقیقات نشان داد در مدت زمان سه ماه تا یک سال نخست پس از سکته مغزی، زنان بیش از مردان با مشکلات حرکتی، درد، ناراحتی، اضطراب و افسردگی رو به رو بودند.همچنین این مشکلات در گروه سنی بالای 75 سال قابل توجه تر بود. پروفسور شریل بوشنل سرپرست این گروه تحقیقاتی در این باره می گوید: دریافتیم که زنان تا 12 ماه پس از سکته مغزی از کیفیت زندگی پایین تری نسبت به مردان برخوردارند. وی افزود: خلق و خو، توانایی حرکت و داشتن درد و ناراحتی در کیفیت زندگی پایین زنان موثر است.همچنین کم بودن توده عضلانی در زنان قبل از سکته مغزی موجب می شود آنها سخت تر و دیرتر از مردان بهبود یابند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (Neurology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 داروسازي آوانير (Avanir Pharmaceuticals)، خبر از ارائه درخواست ثبت داروي جديد خود 825-AVP براي درمان ميگرن داده است. اين درخواست ثبت براساس نتايج به‌دست آمده از يک مطالعه باليني فاز 3 در درمان مرحله حاد ميگرن ارائه شد. ايمني داروي جديد روي 222 نفر مصرف‌کننده اين دارو بررسي و نتايج حاصله با مطالعات انجام‌شده روي سوماتريپتان طي 20 سال اخير مقايسه شد.825-AVP، يک ترکيب دارويي تحقيقاتي حاوي دوز اندک پودر سوماتريپتان است که از طريق بيني و توسط تکنولوژي جديد منتقل مي‌شود. در صورت تاييد، 825-AVP اولين و تنها فرمولاسيون سريع‌الاثر پودر خشک استنشاقي سوماتريپتان براي درمان ميگرن خواهد بود. تکنولوژي انتقال تنفسي پودر به دنبال تنفس بيمار فعال مي‌شود و در عمق حفرات بيني اثر مي‌کند. اثربخشي شکل جديد دارو به مراتب بهتر است. بازدم بيمار درون وسيله، به طور خودکار باعث بسته شدن کام نرم و حفره بيني مي‌شود. بازدم باعث انتقال مستقيم دارو از وسيله به يکي از سوراخ‌هاي بيني مي‌شود. مجاري باريک بيني به خوبي باز مي‌شود و دارو به عمق حفره بيني و جايي که به سرعت بتواند جذب شود، مي‌رسد. پس از انتقال دارو، هوا در سوراخ ديگر بيني به جريان مي‌افتد و از بيني خارج مي‌شود. بسته شدن کام نرم، باعث پيشگيري از بلع يا نفوذ پودر سوماتريپتان به درون ريه‌ها مي‌شود.


برچسب‌ها: داروی جدید, میگرن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 داروسازي توا (Teva Pharmaceutical) اخيرا اعلام کرده FDA درخواست ثبت داروي جديد اين شرکت کوپاکسون(Copaxone) 40 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر با الگوي مصرف 3 بار در هفته را- که دوزاژ تازه‌اي براي کوپاکسون محسوب مي‌شود- پذيرفته است. اين فرمولاسيون جديد، دوز زيرجلدي کوپاکسون با فواصل مصرف مطلوب‌تري را در اختيار مبتلايان به نوع عودکننده مولتيپل‌اسکلروز قرار خواهد داد.علاوه بر شکل جديدا مورد تاييد قرار گرفته، کوپاکسون روزانه 20 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر نيز همچنان در دسترس بيماران خواهد بود. تزريق روزانه زيرجلدي کوپاکسون در سال 1996 مورد تاييد قرار گرفت.
به گفته دکتر عمر خان، پروفسور نورولوژي و سرپرست بخش نورولوژي دانشکده پزشکي واين استيت، در دسترس بودن کوپاکسون 40 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر با الگوي مصرف 3 بار در هفته، پيشرفت قابل‌توجهي در درمان بيماران است و علاوه بر داشتن گزينه درماني موثر و ايمن، تعداد دفعات تزريق در اين بيماران تا 60درصد کاهش مي‌يابد. نظر مثبت FDA براساس نتايج مطالعه فاز3 با نام گالا (GALA) روي بيش از 1400 بيمار بود. اين مطالعه نشان داد تجويز زيرجلدي کوپاکسون 40 ميلي‌گرم در هر ميلي‌ليتر با الگوي مصرف 3 بار در هفته به مدت 12 ماه، به ميزان قابل‌توجهي دفعات عود حملات را کاهش مي‌دهد و به خوبي از سوي مصرف‌کنندگان تحمل مي‌شود.


برچسب‌ها: کوپاکسون, مولتیپل اسکلروزیس, ام اس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان می گویند که مصرف میوه و سبزی های حاوی ویتامین C مانند پرتقال، انبه، فلفل، کلم بروکلی و توت فرنگی خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد. پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی و شرایط سلامت یک گروه 65 نفره از افرادی را که سابقه سکته مغزی و یا انسداد رگ های مغز داشتند با یک گروه 65 نفره از افراد سالم، مقایسه کردند.
طبق نتایج این تحقیقات، کمبود ویتامین C در بدن یکی از عوامل خطرآفرین در بروز شدیدترین نوع سکته مغزی ( سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز ) است . فشار خون بالا، اضافه وزن زیاد و مصرف نوشیدنی های الکلی از دیگر عوامل خطرآفرین در بروز این نوع از سکته مغزی هستند.
به گفته محققان، ویتامین C فشار خون را تنظیم می کند و مزایای دیگری همچون تولید کلاژن ( پروتئین موجود در استخوان ها، پوست و بافت های بدن )دارد. مطالعاتی که پیش از این توسط محققان انجام شده است ، نشان می داد که کمبود ویتامین C با ابتلا به بیماری قلبی ارتباط دارد. نتایج این تحقیق قرار است در نشست سالانه American Academy of Neurology ارایه شود.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ویتامین, ویتامین سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جورجیا در آمریکا به روش جدیدی برای خارج کردن سلول های سرطانی از مغز با استفاده از میله های کوچک دست یافتند. این سیستم با استفاده از نانو الیافی سلول های تومور را از مغز خارج می کند. محققان می گویند دستیابی به این روش جدید می تواند زندگی افراد مبتلا به سرطان های غیر قابل جراحی را به زندگی افراد دیابتی یا افراد مبتلا به فشار خون بالا شبیه کند.
 در این روش، محققان با استفاده از یک میله کوچک شبیه به چوب ماهیگیری که از جنس نانوالیاف است، تومورهای مغزی را از مغز خارج می کنند. کارشناسان می گویند این روش می تواند در برابر یکی از تهاجمی ترین انواع سرطان، یعنی سرطان گلیوبلاستوما موثر باشد. یکی از عوامل مرگبار بودن سرطان گلیوبلاستوما پخش شدن سلول های بدخیم تومور با استفاده از رشته های عصبی و رگ های خونی به مکان های جدید در سراسر مغز است.
به گفته محققان این نانوالیاف نازک پلیمری مشابه ساختار اعصاب و عروق خونی است که سلول های تومور مغزی به طور معمول برای حمله به دیگر بخش های مغز از آن استفاده می کنند. در نتیجه سلول های سرطانی به این نانوالیاف متصل می شوند تا به دیگر بخش های مغز منتشر شوند. با ساخت این فیبر جایگزین جذاب، پزشکان می توانند حرکت تومور را در مسیرهای مختلف به یک مقصد مشخص که به طور بالقوه خارج از مغز است، هدایت کنند. با استفاده از این روش حتی می توان تومور را از مکان های غیر قابل جراحی به مکان هایی که دسترسی بیشتری دارند هدایت کرد. اگر چه با استفاده از این روش سرطان از بین نمی رود، اما می توان با کاهش اندازه تومورهای مغزی، سرطان مغز را به یک بیماری مزمن تبدیل کرد. شرح کامل نتایج این یافته جدید در مجله (Nature Materials) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: روش جدید, سرطان, گلیوبلاستوما, سرطان مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


نوع جديدي از ميکروسکوپ ليزري ابداع شده که مي‌تواند به طور شگفت‌آوري دقت جراحي تومورهاي مغزي را افزايش دهد. اين وسيله جديد به جراحان کمک مي‌کند تا حين جراحي واضح‌تر ببينند که در چه نقطه‌اي بافت توموري تمام شده و بافت سالم آغاز مي‌شود. اين موضوع که چگونه ميشود همه بافت توموري را برداشت، بدون آنکه به بافت سالم مغز آسيبي رساند تا خطر ايجاد disability را به حداقل رساند، همواره يکي از چالش‌هاي مهم جراحان مغز بوده است. محققان اين وسيله جديد را که برمبناي تکنولوژي SRS microscopy است، روي موش زنده و بافت مغزي برداشته شده از يک بيمار مبتلا به glioblastoma multiforme آزمايش کرده‌اند. آنها دريافتند که مي‌توانند در هر دو مورد بافت سالم را از بافت تومورال تشخيص دهند، حتي باريک‌ترين نواحي از سلول‌هاي تومورال نيز در بافت مغزي ديده مي‌شد. اين تيم تحقيقاتي که از دانشگاه ميشيگان و دانشگاه هاروارد هستند، مي‌گويند قدم بعدي، اين است که در کارآزمايي‌هاي انساني نيز اين وسيله را به کار گيرند تا عملکرد آن به خوبي مشخص شود. محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «عليرغم پيشرفت‌هاي بسياري که در زمينه جراحي تومورهاي مغزي ديده مي‌شود، هنوز بقاي اين دسته از بيماران نامناسب است، زيرا جراحان نمي‌توانند تومور را به خوبي حين جراحي ببينند و بتوانند بافت تومورال را کامل بردارند. از سوي ديگر کاملا هم مطمئن نيستند که آيا قبل از اتمام جراحي، واقعا همه بافت تومورال را برداشته‌اند يا خير. اما وسيله جديد بسيار اميدبخش است و کمک زيادي به جراحان و بيماران مي‌کند.» با کمک اين وسيله، تصاوير رنگي SRS از بافت‌هاي زنده با سرعت 30 تصوير در ثانيه نمايش داده مي‌شوند. محققان مي‌گويند دقت اين وسيله در حد رنگ‌آميزي هماتوکسيلين و ائوزين (‌‌‌‌(H&E است؛ روشي که در حال حاضر براي تشخيص بافت تومورهاي مغزي استفاده مي‌شود. اما مزيت استفاده از ميکروسکوپي SRS بر رنگ‌آميزي آن است که در همان زمان عمل قابل انجام و مشاهده است و زمان از دست نمي‌رود. تيم تحقيقاتي مذبور در حال حاضر در تلاش است تا اين تکنولوژي را کوچک‌تر و باثبات‌تر کند تا بتواند در اتاق عمل نيز به راحتي مورد استفاده قرار گيرد. در اين راه، شرکت Invenio Imaging Inc. نيز سرمايه‌گذاري کرده تا به زودي مراحل تحقيقاتي آن به اتمام رسد. يکي از مواردي که آنها مدنظر قرار دارند، آن است که چگونه مي‌توان اين دستگاه را به طور مثال با استفاده از فيبرهاي نوري مقرون به صرفه کرد. مقاله حاصل از اين کار تحقيقاتي در نشريه Science Translational Medicine به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, میکروسکوپ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سی ام بهمن 1392 | لینک ثابت |


 يک مطالعه جديد نشان داده ادامه مصرف استاتين‌ها در بيماراني که قبل از بستري در بيمارستان از داروهاي کاهنده کلسترول استفاده مي‌کردند و هم‌اکنون حال آنها وخيم است، از ابتلا به ديليريوم پيشگيري مي‌کند. اين خاصيت ممکن است مرتبط به آثار ضدالتهابي استاتين‌ها باشد. محققان 470 بيمار بستري در بخش ويژه را تحت بررسي قرار دادند. از ميان آنها براي 151 بيماري که از پيش‌ استاتين مصرف مي‌کردند، استاتين‌درماني ادامه يافت. بيماراني که در عصر روز قبل استاتين دريافت کرده بودند، در روز بعد کمتر در معرض خطر ديليريوم بودند و نيز سطح ماکرهاي التهابي در آنها کمتر بود. ديليريوم، به گيجي شديد و ناگهاني گفته مي‌شود. مطالعه مذکور در شماره 17 ژانويه نشريه طب مراقبت‌هاي ويژه آمريکا به چاپ رسيده است. هر چند اين مطالعه ارتباطي ميان درمان با استاتين و کاهش خطر ديليريوم در بيماران بستري نشان مي‌دهد، اما به معناي وجود ارتباط علت و معلولي ميان آنها نيست. هم‌اکنون مطالعه ديگري از سوي اين گروه تحقيقاتي براي واضح‌تر شدن صحت اين دعا روي بيماران بستري در بخش ويژه در دست انجام است.


برچسب‌ها: استاتین, دلیریوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران اسکاتلندی دریافتند افرادی که به نواختن آلات موسیقی اشتغال دارند، دارای مغزی فعال‌تر و دقیق‌تر هستند زیرا می‌توانند اشتباهات خود را در اجرا یافته‌ و آنها را نسبت به افراد معمولی سریع‌تر تثبیت کنند. دکتر اینس جنتزش روانشناس و همکارانش ضمن انتشار نتایج بررسی خود اظهار کردند: ساز زدن سبب حفاظت انسان در برابر افت توان ذهنی، چه به علت سن و چه به علت بیماری می‌شود.
این یافته‌ها، نتایج پژوهش‌های پیشین را تقویت‌ می‌کند. در پژوهش‌های قبلی ثابت شده بود قدرت ذهن با نواختن موسیقی ارتباط دارد. محققان می‌گویند: نتایج بررسی حاضر ثابت کرده است که حتی داشتن فعالیت موسیقیایی به مقدار اندک برای عملکرد مغز نافع است. در این بررسی، پژوهشگران عملکرد ذهنی افراد اهل موسیقی را با دیگران مقایسه کرده و با انجام وظایف متضاد ساده، آنان را به چالش وا‌داشتند.
در مجموع در این بررسی 36 نفر حضور داشتند که بر حسب تعداد مجموع ساعاتی که در طول مدت عمر خود با ساز سر و کار داشتند، به گروه‌های 8 تا‌ 10 نفره تقسیم شده بودند.
کسانی که بیش ‌از پنج هزار‌ ساعت با ساز کار‌ کرده بودند، در گروه بالا، از دو هزار‌ تا‌ پنج هزار ساعت در گروه وسط، 200 تا ‌ دو هزار‌ ساعت در گروه پایین و کمتر از 200 ‌ساعت در گروه خیر جای گرفتند.
پژوهشگران توان ذهنی هر شرکت‌کننده را طی یک جلسه که هر کدام دو ‌ساعت طول می‌کشید، آزمودند. درطول جلسه، زمان واکنش شرکت‌کنندگان نسبت‌ به وظایف ذهنی ساده اندازه‌گیری و همچنین اندازه‌گیری‌های مختلف فیزیولوژیک انجام می‌شد.
در این تحقیق وظایف ساده‌ی ذهنی مربوط به آزمون‌های شناختی نظیر آزمون استروپ توسط این روانشناسان مورد استفاده قرار گرفت. در این آزمون به شرکت‌کنندگان، نام رنگها و رنگ‌هایی عرضه می‌شد که الزاماً با هم یکی نبودند. به ‌عنوان ‌مثال، ممکن ‌بود کلمه‌ی «آبی» با رنگ قرمز و کلمه‌ی «سبز» با نام‌ آبی نشان داده شده باشد. این‌ کار سبب ایجاد تضادی در ذهن شرکت‌کننده‌ می‌شد که از وی نام رنگ هر کلمه‌ای را می‌پرسیدند که روبرویش ظاهر می‌شد. نامیدن رنگ وقتی با رنگی که نشان داده شده بود تطبیق داده نمی‌شد، بیشتر سبب اشتباه می‌شد.
در این بررسی، پژوهشگران از میان مسائل متفاوت، به زمان واکنش، صحت و نیز مقدار تطبیق بعد از خطا نظر داشتند. نتایج نشان‌ داد که مقدار تمرین‌ موسیقی با‌ سرعت پاسخ ارتباط مثبت دارد و هرچه تمرین موسیقی بیشتر، سرعت پاسخ تند‌تر از وقتی است که تمرین موسیقی وجود نداشته و یا میزان آن کم است و تمام موارد صحیح است. این نتیجه‌ حاکی از آن است که ممکن‌ است بالاتر بودن میزان تمرین موسیقی به ‌طور‌ کلی به پردازش موثرتر اطلاعات منتهی شود؛ لذا گزارش‌های اولیه مبنی‌ بر ارتباط مثبت میان سرعت ذهن و توان موسیقایی تأیید می‌شود. نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی Neuro Pssychologia منتشر شده است.


برچسب‌ها: ساز زدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392 | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات محققان استرالیایی، شکلک‌های احساسی مانند (برای خندیدن) و ( (ناراحت‌بودن) در پیامکها، شیوه فعالیت مغز انسان را در تلاش برای رمزگشایی از آنها دستخوش تغییر می‌کنند. محققان بر این باورند که استفاده از صورتک‌های مرتبط با علائم نشانه‌گذاری، بخش‌هایی از مغز را تحریک می‌کند که اغلب برای نگاه‌کردن به صورت‌های واقعی به کار می‌روند. این امر می‌تواند کلید محبوبیت آنها باشد، چون مغز آنها را به عنوان صورت واقعی پردازش می‌کند. دکتر «اون چرچز» از دانشکده روانشناسی دانشگاه فلیندرز آدلاید، می‌گوید: این صورتک‌ها، شکلی جدید از زبان هستند که ما تولید می‌کنیم و با رمزگشایی از این زبان، الگویی جدید از فعالیت مغزی را خلق می‌کنیم.
محققان معتقدند انسان‌ها به برخی چهره‌ها بیش از مولفه‌های دیگر در تلاش برای خوانش آنها برای عواطف توجه می‌کنند. تیم علمی تصاویری از چهره‌های واقعی، صورتک‌های با لبخند (با استفاده از نقطه، خط فاصله و پرانتز) و زنجیره‌ای بی‌معنی از کاراکترها را به 20 شرکت‌کننده نشان دادند. این دانشمندان از الکتروفیزیولوژی برای تعیین الگوی فعالیت الکتریکی در مغز به هنگام مشاهده تصاویر مختلف توسط شرکت‌کنندگان استفاده کردند و در نهایت شگفتی دریافتند آنها به این شکلک‌ها به همان شیوه صورت‌های واقعی واکنش نشان می‌دهند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان موفق به شناسایی بیان غیرطبیعی در ژن‌ها شده‌اند که در مغز و خون بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر قابل شناسایی است. پروتئین «تائو»(Tau) در برخی اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر دخالت دارد؛ در تحقیقات قبلی از آسیب دی‌ان‌ای بعنوان علت مرگ سلول‌های عصبی در مبتلایان به آلزایمر یاد شده بود که این آسیب باعث تغییر در ساختار دی‌ان‌ای درون سلول‌ها می‌شود. محققان بیمارستان بیرگام و زنان به سرپرستی پروفسور «بس فراست»، تغییرات در ساختار دی‌ان‌ای را در دژنراسیون سلول‌های عصبی ناشی از پروتئین تائو مورد بررسی قرار دادند.
در این مطالعه از مگس و موش‌های تراریخته برای نشان دادن تغییرات در ساختار دی‌ان‌ای انسان استفاده شد. استراحت دی‌ان‌ای (DNA relaxation) یک فرآیند ضروری در تکثیر دی‌ان‌ای در سلول‌های باکتری یا پستانداران محسوب می‌شود. محققان دریافتند که استراحت دی‌ان‌ای آسیب دیده و در نتیجه بیان غیرطبیعی ژن، باعث مرگ سلول‌های عصبی در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود و این بیان ژنی براحتی در مغز و خون بیماران قابل شناسایی است. در نتیجه، داروهایی که به اصلاح ساختار دی‌ان‌ای آسیب‌دیده کمک می کنند، به درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر منجر خواهند شد. نتایج این مطالعه در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات انجام شده، اسکن جدید مغزی موفقیت‌های تحصیلی آینده کودکان را پیش بینی می‌کند. محققان سوئدی موفق به کشف ارتباط تغییرات عملکردی و ساختاری ظرفیت حافظه کاری کودکان یا توانایی نگهداری اطلاعات در مدت زمان کوتاه شدند. تحقیقات پیشین نشان داد ظرفیت حافظه کاری در پیش‌بینی دستاوردهای آینده کودکان در ریاضیات و خواندن نقش چشمگیری دارد.
آخرین تحقیق شامل بررسی 62 کودک و نوجوان 6 تا 20 ساله بود. شرکت کنندگان حافظه کاری و آزمون‌های استدلالی را کامل کردند و تحت اسکن ام.آر.ای برای ارزیابی ساختار مغزی و تغییرات در فعالیت مغزی در زمان انجام امور حافظه کاری قرار گرفتند. این آزمایش‌ها دو سال بعد دوباره تکرار شد.
نتایج نشان داد: اسکن ام.آر.ای عملکرد حافظه کاری دو سال بعد را پیش‌بینی می‌کند و استفاده از این پیش‌بینی در آزمون‌های شناختی غیرممکن است. با این وجود آزمون‌های شناختی پیش‌بینی مشابهی را ارائه می‌دهد. فعالیت قشر فرونتال مغز مرتبط با حافظه کاری کودکان، پیش‌بینی دو سال بعد را از طریق فعالیت عقده‌های قاعده‌ای مغز (گانگلیون بازال) و تالاموس مشخص می‌کند. سرپرست این تحقیق، هنریک اولمان از موسسه کارولینسکا در سوئد اظهار کرد: نتایج ام.آر.ای نشان می‌دهد پیشرفت شناختی آینده می‌تواند پیش‌بینی آناتومیک و اطلاعات عملکردی ارائه شده توسط آزمون‌های شناختی باشد و این نتایج پیامدهای گسترده‌ای در درک عملکرد عصبی از رشد شناختی دارد. نتایج این تحقیق در نشریه علوم اعصاب منتشر شده است.


برچسب‌ها: اسکن, اسکن مغزی, تحصیلات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان کالج دانشگاه لندن دریافتند: احتمال وقوع سکته مغزی، حمله قلبی یا حمله ایسکمی گذرا در افراد 18 تا 40 ساله مبتلا به زونا نسبت به دیگر همسالان بیشتر است. تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به 106 هزار و 600 فرد مبتلا به زونا و 213 هزار و 200 فرد با سن مشابه در گروه کنترل در طی 6 تا 24 سال نشان می‌دهد خطر سکته مغزی در افراد جوان مبتلا به زونا 74 درصد بیشتر از دیگران است.
همچنین در افراد مبتلا به زونا قبل از 40 سالگی احتمال حمله ایسکمی گذرا 4/2 برابر بوده و 50 درصد احتمال حمله قلبی وجود دارد. در افراد بیش از 40 سال نیز 15 درصد احتمال حمله ایسکمی گذرا و 10 درصد احتمال خطر حمله قلبی وجود دارد.
پژوهشگران این طرح تاکید دارند: افراد جوان مبتلا به زونا باید از نظر عوامل خطر سکته مغزی مورد بررسی قرار گرفته و همچنین باید عوامل خطر عروقی در آنان مشخص شود. بر اساس این تحقیق، ویروس ایجادکننده زونا همان ویروسی است که موجب آبله مرغان در افراد می‌شود که پس از بهبودی افراد در ریشه‌های عصبی آنان به صورت خفته باقی می‌ماند و در زمان فعالیت دوباره آن زونا رخ می‌دهد. نتایج این تحقیق در نشریه نورولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, زونا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی اعلام کردند: یک باکتری که در نوعی مسمومیت غذایی نقش دارد، در بروز بیماری ام اس (MS) موثر است از این رو ابتلا به این بیماری با نوع تغذیه ارتباط دارد. آزمایش های انجام شده بر روی موش توسط گروهی از دانشمندان کالج پزشکی ویل کرنل در آمریکا نشان می دهد، سم ساخته شده توسط یک گونه نادر از باکتری به نام Clostridium perfringens می تواند سبب آسیب های مغزی و بیماری ام اس شود. این محققان سم تولید شده از این باکتری را در یک زن جوان مبتلا به ام اس (MS) نیز شناسایی کردند.
هنوز علت دقیق بیماری ام اس ( MS ) مشخص نیست اما این احتمال وجود دارد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز این بیماری نقش دارند. به گفته محققان باکتری Clostridium perfringens در خاک و گوشت پخته آلوده وجود دارد و علایم مسمومیت نظیر اسهال و معده درد که معمولا یک روز یا بیشتر به طول می انجامد، به دلیل فعالیت این باکتری به وجود می آید. محققان می گویند: یک نوع از این باکتری به نام نوع B ، سبب تولید یک سم در بدن می شود که می تواند از طریق خون به مغز برسد و موجب ام اس شود.
در مطالعات آزمایشگاهی انجام شده محققان دریافتند که سم تولید شده به نام اپسیلون( epsilon) می تواند از رگ های مغزی عبور کند و سلول های میلین اطراف نورون ها را از بین ببرد. این آسیب ها در مبتلایان به بیماری ام اس دیده می شود. جنیفر لیندن از محققان این پروژه گفت: این یافته جدید از این نظر مهم است که تاکید می کند که سم اپسیلون آغازگر بیماری ام اس (MS) است و ساخت واکسن یا آنتی بادی در برابر این سم می تواند به متوقف کردن روند بیماری و یا جلوگیری از این بیماری کمک کند.
به گفته محققان بررسی و آزمایش های بیشتری برای تایید ارتباط بین بیماری ام اس (MS) و مشکلات غذایی مورد نیاز است. کشف علل ذاتی بیماری ام اس می تواند محققان را برای توسعه روش های بهتر درمانی و یا حتی جلوگیری ازاین بیماری کمک کند. این یافته ها در نشست انجمن میکروب شناسی آمریکا معرفی شده و شرح کامل آن در نشریه پلاس وان (PLoS ONE ) منتشر شده است.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, تغذیه, کلستریدیوم پرفرنژنس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که استفاده از رژیم غذایی مناسب روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می کند. محققان دانشکده پزشکی فنلاند اعلام کردند که بیماری آلزایمر از دسته بیماری هایی است که به کندی پیشرفت می کند و شاید بیش از 20 سال طول بکشد تا اولین نشانه های آن بروز کند ولی در این میان تغذیه می تواند نقش مهمی داشته باشد.
نتایج مطالعات علمی نشان می دهد دوکوزاهگزا انوئیک اسید و اسیدهای چرب امگا 3 که در روغن ماهی وجود دارد، احتمال بروز بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. محققان با این بررسی دریافتند با استفاده از رژیم غذایی سرشار از ماهی ، سبزی ها و میوه می توان بروز بیماری را در آن دسته از افرادی که مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر هستند ،کاهش داد. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود و افراد مسن بیشتر به آلزایمر مبتلا می شوند. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد. خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که برای یادآوری آن ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند.
شیوه زندگی نقش مهمی در ابتلا به آلزایمر دارد. محققان استرالیایی گفتند بسیاری از عوامل خطر آفرین برای بیماری آلزایمر به سبک زندگی یا محیط زیست اطراف ما بستگی دارد و این خطرات را می توان در همه سنین کاهش داد. پرفسور ˈکارین آنستیˈ سرپرست گروه تحقیق دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا گفت: یک آزمایش آنلاین ده دقیقه ای به افراد کمک می کند تا نشانه های بروز بیماری آلزایمر را در خودشان دریابند. در این آزمایش سوالات ساده ای در مورد ورزش، رژیم غذایی و سبک زندگی افراد مطرح می شود. همه می توانند با تغییر سبک زندگی، عوامل خطر آفرین برای بیماری آلزایمر را کاهش دهند. وی گفت : بیش از 30 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما می توان با کاهش عوامل خطر آفرین از بروز یا پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. به گفته محققان، کشیدن سیگار ، افسردگی ، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و تعامل اجتماعی کم از عوامل خطر آفرین برای ابتلا به آلزایمر هستند.


برچسب‌ها: آلزایمر, تغذیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی دانشگاه دوک دریافتند که تحریکات مداوم نخاع، باعث بهبود علایم بیماری پارکینسون می شود. پارکینسون پس از آلزایمر شایع ترین بیماری سیستم اعصاب است که بر اثر کاهش دوپامین و اختلال جسم سیاه مغز ایجاد می شود. جسم سیاه پیام های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می کند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می گیرد و باعث اختلال در تعادل و کنترل عضلات می شود.
تحقیقات اخیر محققان دانشگاه دوک نشان می دهد که تحریک نخاع با استفاده از سیگنال های الکتریکی، نشانه های اختلال عصبی مرتبط با پارکینسون را کاهش می دهد. این تحقیقات به صورت تجربی روی جوندگان انجام شده و نتیجه رضایتبخش بوده است. محققان بر این باورند که این روش قادر به ترمیم سلول های عصبی آسیب دیده است. معمولا بیماری پارکینسون پس از 60 سالگی بروز می کند ولی گاهی این بیماری در جوانان هم دیده می شود. بیماری پارکینسون معمولا با لرزش یک دست آغاز می شود و به تدریج اکثر اندام را درگیر می کند.
محققان دانشگاه داکوتای جنوبی واقع در آمریکا به تازگی دریافته اند که مصرف امگا 3 از تحلیل سلول های عصبی و مغز جلوگیری می کند و مانع بروز بیماری آلزایمر و پارکینسون می شود. حجم مغز به مرور زمان و با افزایش سن کاهش پیدا می کند. عوامل موثری بر این موضوع حاکم هستند و تحقیقات نشان می دهد که شیوه زندگی مهمترین عامل در تسریع یا جلوگیری از تحلیل مغز است. وجود استرس مداوم در زندگی، استفاده از سیگار و مشروبات الکلی، شب زنده داری، عدم فعالیت مغزی و مصرف مداوم غذاهای چرب و شیرین باعث جلو انداختن این عارضه می شود.
در ادامه تحقیقات آمده است که استفاده از رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد امگا 3 این عارضه را به میزان قابل توجهی به تاخیر می اندازد. در این تحقیقات آمده است که نیاز زنان، مخصوصا زنان یائسه به امگا 3 بیشتر است. حجم هیپوکامپ مغز زنانی که در وعده های غذایی خود از این اسید چرب استفاده می کنند، 2.7 درصد بیشتر از سایرین است. این بخش از مغز، به محض شروع بیماری آلزایمر و قبل از بروز علایم اولیه، تغییر شکل پیدا می کند.
تحقیقاتی که سال گذشته انجام شد نشان داد که اسیدچرب امگا 3، قادر به عبور از سد خونی مغزی است که در بیماران مبتلا به آلزایمر وجود دارد. برخی از مهمترین منابع وجود اسید چرب امگا 3 عبارتند از: انواع ماهی، دانه کتان، خاویار، روغن زیتون، حبوبات، تخم مرغ، ریحان، اسفناج، گردو، میگو، گل کلم، ماهی آزاد، ساردین، دانه سویا و کلم بروکلی. در ادامه تحقیقات آمده است که مصرف مکمل های امگا 3 نیز اثربخش است. نتایج این تحقیقات در نشریه آنلاین Scientific Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392 | لینک ثابت |



همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی



           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory Top Sites Fitness

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links