پژوهش صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حس فداکاری و ایثار یک مسأله آگاهانه نبوده و ساختار مغزی افراد نوع دوست کاملا با ساختار مغزی افراد خودخواه متفاوت است. مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه جورج‌تاون در کنتاکی نشان می‌دهد، بخشی از مغز مرتبط با احساسات در افراد نوع‌دوست، بزرگتر است که به آنها کمک می‌کند تا نیازهای دیگران را بهتر درک کنند.
در این مطالعه محققان فعالیت مغز 19 اهداکننده کلیه را مورد بررسی قرار داده و الگوی فعالیت مغزی آنها را با 20 داوطلب عادی که سابقه اهدای عضو نداشتند، مقایسه کردند. از تصاویر ام‌آر‌آی برای بررسی فعالیت عصبی استفاده شد؛ در زمان اسکن، تصاویری از چهره‌های وحشت‌زده، خشمگین و خنثی به هر دو گروه داوطلبان نشان داده شد. نتایج اسکن مغزی و آزمون‌های رفتاری حاکی از تفاوت ساختاری و عملکردی در مغز اهداکنندگان کلیه بود که آنها را نسبت به ناراحتی دیگران حساس‌تر می‌کرد.
براین اساس، زمانیکه اهداکنندگان عضو، تصویر چهره وحشت‌زده را مشاهده می کرند، فعالیت مغزی در سمت راست آمیگدال بیشتر می‌شد و این افراد بیش از سایر داوطلبان قادر به درک و تشخیص چهره وحشت‌زده بودند؛ آمیگدال یا بادامه مغز منطقه مرتبط با احساسات است. پروفسور «ابیگیل مارش» نویسنده ارشد مطالعه تأکید کرد: ساختار مغزی نقش اساسی در مهربانی فوق‌العاده ایفا می‌کند؛ این مطالعه نشان داد که حجم آمیگدال راست در گروه نوع‌دوست بسیار بزرگتر از افراد عادی است و بنابراین می‌توان گفت که حس نوع‌دوستی، اساس و پایه عصبی دارد.


برچسب‌ها: نوع دوستی, خودخواهی, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مهر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس یافته های محققان بریتانیایی، تصویربرداری‌ها از مغز نشان می‌دهد که برخی افراد نسبت به درد یا جراحت دیگران واکنش‌های فیزیکی نشان می‌دهند. محققان با استفاده از یک نوع تصویربرداری MRI به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد، نقاطی از مغز بعضی افراد که مربوط به حس کردن درد هستند، با مشاهده درد و جراحت دیگران فعال‌تر می‌شوند. این یافته‌ها می‌توانند راهی را برای درمان دردهایی که افراد بدون داشتن هیچ مشکل جسمی تجربه می‌کنند، پیش روی محققان قرار دهند. محققان می گویند: کسانی که اینگونه دردها را تجربه می‌کنند، بدون وجود هیچگونه عامل فیزیکی احساس درد دارند.
آنها بر همین مبنا تصمیم گرفتند آزمایش کنند و ببینند آیا مغز افرادی که این گونه دردها را دارند مانند مغز افراد عادی به تصاویر مربوط به درد و جراحت واکنش نشان می‌دهند یا خیر. آنها به 108 دانشجو تصاویری را نشان دادند که نشان از درد در خود داشتند، مثل تصویر ورزشکاری که مصدوم شده و درد می‌کشد یا بیمارانی که دارو به آنها تزریق می‌شد. حدود یک سوم از داوطلبان گفتند که حداقل با دیدن یک تصویر نه تنها ناراحت شده‌اند بلکه در همان نقطه‌ای که فرد نشان داده شده درد می‌کشیده، احساس درد کرده‌اند.
سپس از مغز 10 نفر از این افراد و 10 نفری که واکنش نشان نداده بودند تصویربرداری شد و محققان دریافتند که مراکز عاطفی مغز هر دو گروه با دیدن این تصاویر فعال‌تر می‌شد ولی نقاطی از مغز که مربوط به درد می‌شوند، در مغز کسانی که واکنش نشان داده بودند فعال‌تر بود. همچنین این افراد گفتند که از دیدن فیلم‌های ترسناک یا تصاویر ناراحت کننده در اخبار نیز پرهیز می‌کنند تا درد احساس نکنند. این یافته‌ها در مجله Pain به چاپ رسیده‌ است.


برچسب‌ها: همدردی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مهر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه نیویورک حاکی از آن است که نشانه‌های اولیه آلزایمر را می‌توان از طریق آزمون‌های رایانه‌ای در افراد تشخیص داد. محققان آمریکایی اظهار کردند: این آزمایش ترکیبی از حرکت و تفکر در مراحل اولیه بیماری است. آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که حافظه و توانایی فکرکردن در افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مطالعه شرکت کنندگان به سه گروه مبتلا به بیماری، دارای سابقه خانوادگی و افراد سالم تقسیم شدند. محققان با تحقیق بر حرکت موس و تفکر در صفحه نمایش به نتایجی دست یافتند. این مطالعه در مجله Alzheimer's Disease منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, رایانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مهر 1393 | لینک ثابت |


مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی، تأثیر منفی التهاب مغزی بر حافظه را نشان می‌دهد. محققان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا در ایروین، موش‌های صحرایی را در دو محیط مشابه قرار دادند، اما در یک محیط حیوانات از ناحیه پا دچار شوک الکتریکی می‌شدند. زمانیکه موش‌ها یاد گرفتند در کدام محیط دچار شوک شده و از آن اجتناب ‌کردند، باکتری به آنها داده شد که باعث تحریک التهاب مغزی شد.
بدلیل این التهاب، پروتئین سیتوکین در مغز موش‌ها آزاد شد که منجر به ناتوانی در به یاد آوردن محیط دارای شوک شد. این نوع از حافظه که تحت تأثیر سیتوکین قرار می‌گیرد، complex discrimination memory نامیده می‌شود که به تمایز قائل شدن بین فعالیت‌های روزانه کمک می‌کند. منطقه هیپوکامپ مغز که در شروع بیماری آلزایمر رتبه نخست ابتلا را به خود اختصاص داده است، محل اصلی تحت تأثیر قرار گرفتن در این مطالعه عنوان شده است. نتایج این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شده است.


برچسب‌ها: حافظه, موش, التهاب مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان در بررسی‌های خود دریافتند، مغز نوزادان پسر از دختران بیشتر رشد می‌کند و در سه ماه اول زندگی به نصف اندازه خود در سن بلوغ می‌رسد. مطالعات جدید محققان دانشگاههای کالیفرنیا،‌ هاوایی و دانشگاه علم و فناوری نروژ می‌تواند در شناسایی نشانه‌های اولیه اختلالات اوتیسم مفید باشد. محققان با بررسی بر روی مغز سالم 87 نوزاد و اسکن مغز آنها از بدو تولد تا سه ماهگی به نتایج مفیدی دست یافتند.
تغییرات مغز نوزادان در سه ماهه اول بسیار سریع است و روزانه یک درصد رشد دارد و در روزهای پایانی سه ماهگی به چهار درصد هم می‌رسد. در سه ماهه اول در میان بخش‌های مختلف مغز، مخچه (که در هماهنگی حرکات و تعادل نقش دارد) از سایر قسمت‌ها سریعتر رشد می‌کند و دو برابر می‌شود اما هیپوکامپ (که در حافظه نقش دارد) کندترین رشد را دارد و در این مدت فقط ۴۷ درصد رشد می‌کند. محققان همچنین افزودند: مدت زمان بارداری بر رشد مغز تاثیر دارد و تولد زودهنگام و تاخیری نیز در اندازه مغز تاثیرگذار است. این مطالعه در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, پسران, دختران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی ییل دریافته‌اند حجم لوب آهیانه‌ای در مغز می‌تواند نقطه‌ قرارگرفتن افراد در طیف خطرپذیری را پیش‌بینی ‌کند. تعدادی از مردم تحت هیچ عنوانی خطر نمی‌کنند در حالی که دیگران ثروت، سلامتی و امنیتشان را بدون هیچ نوع تفکری در معرض خطر قرار می‌دهند. تیم علمی حاضر در این مطالعه به رهبری «ایفات لوی»، استادیار پزشکی تطبیقی و عصب‌شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه ییل، دریافت افراد با حجم بالاتر بخش خاصی از لوب آهیانه‌ای در مقایسه با افرادی که این بخش از مغزشان کوچکتر است، تمایل بیشتری به ریسک‌کردن دارند. گرچه ویژگی‌های شناختی و شخصیتی فراوانی در ساختار مغز کشف شده‌اند، مطالعات کمی درباره ارتباط ساختار مغز و ترجیحات اقتصادی انجام شده و «لوی» و همکارانش در تحقیقاتشان به دنبال کشف این ارتباط بودند.
شرکت‌کنندگان حاضر در پژوهش جدید، زنان و مردان جوانی از شمال شرقی آمریکا بودند. آن‌ها بایستی بین رقابت‌های پولی که درجه خطر آن‌ها متغیر بود، انتخاب می‌کردند و همزمان تیم علمی اسکن‌های مغزی ام‌آر‌آی تحلیلی استانداردی از این افراد می‌گرفت. نتایج حاصله (پیش‌بینی میزان خطر کردن افراد توسط لوب آهیانه‌ای) در گروهی 28 نفره از شرکت‌کنندگان حاصل شد و در گروه دوم و مستقل متشکل از 33 شرکت‌کننده نیز تایید شد. «لوی» و تیم علمی‌اش پیش‌تر نشان داده بودند تنفر از ریسک‌کردن با بالارفتن سن افراد افزایش می‌یابد و این که با افزایش سن، لوب آهیانه‌ای نازک‌تر می‌شود. جزئیات این مطالعه در مجله Neuroscience منتشر شد.


برچسب‌ها: خطرپذیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش مغز و اعصاب, همایش پارکینسون, همایش دمانس, انجمن مغز و اعصاب ایران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه در آمریکا نشان می‌دهد خطر ابتلا به بیماری ام اس در زنانی که در 18 سالگی چاق بوده‌اند، دو برابر می‌شود. این نتایج بر چاقی دوران نوجوانی تاکید دارد و نه چاقی کودکی و بزرگسالی، که با افزایش خطر دو برابری ام اس مرتبط است و نشان داده شده که افزایش وزن در دوران نوجوانی، در سبب‌شناسی اختلالات دمیلینه (از دست رفتن غلاف میلین) سیستم عصبی نقش مهمی دارد.
هرچند هنوز مکانیسم دقیق این ارتباط تایید نشده است، تصور می‌شود که کاهش سطح سرمی 25-هیدروکسی ویتامین D (نشانه‌ای از وضعیت در بدن) که در افراد چاق دیده می شود، در این میان بی‌تاثیر نباشد. محققان می گویند: ویتامین D، تعدیل کننده سیستم ایمنی است که در مطالعات حیوانی مشخص شده سطوح بالای آن در کاهش بروز و پیشرفت MS موثر است. نتایج این مطالعه نیز از فرضیه ارتباط سطوح سرمی نسبتا کم 25-هیدروکسی ویتامین D در افراد چاق در دوران نوجوانی که یک عامل خطر عمده است، حمایت می‌کند. این پژوهش در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ام اس, مولتیپل اسکلروزیس, چاقی, دختر, دختران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند دریافته‌اند پائین بودن فشار خون دیاستولی (DBP) در ابتدا ممکن است با آتروفی مغز در بیماران مبتلا به بیماری شریانی همراه باشد و هر گاه میزان فشار خون (BP) در بیمارانی که دارای فشار خون بالاتر بوده‌اند با گذشت زمان کاهش پیدا کند با پیشرفت کندتر آتروفی همراه است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که هم فشار خون بالا و هم فشار خون پائین در اتیولوژی آتروفی مغز نقش دارند. محققان در تحقیقات خود دریافتند بالا بودن فشار خون در اواخر زندگی با آتروفی بیشتر مغز همراه است، حال آن که نتایج بررسی‌ها در جمعیت سالمند وجود رابطه میان پائین بودن فشار خون و آتروفی بیشتر مغز را نشان داده است. نتایج این بررسی حاکی از محدود بودن مدارک آینده نگر است و در بیماران مبتلا به بیماری آشکار شریانی نامعلوم باقی مانده است.
محققان در مرکز طبی دانشگاهی اوترخت هلند، ارتباط فشار خون اولیه و تغییر فشار خون با گذشت زمان را با پیشرفت آتروفی مغز در 663 بیمار (سن متوسط 57 سال، 81 درصد مرد) مورد بررسی قرار داده‌اند. این بیماران به بیماری سرخرگ تاجی، بیماری عروق مغز، بیماری سرخرگ محیطی یا آنوریسم آئورت شکمی مبتلا بوده‌اند.
طبق نتایج به دست آمده، در بیمارانی که در ابتدا فشار خون دیاستولی یا متوسط فشار شریانی (MAP) پائین‌تر داشتند، سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری سریع‌تر بود و در آن عده از بیمارانی که فشار خون بالاتر داشتند، کاهش فشارخون با گذشت زمان سبب کاهش سیر پیشرفت آتروفی زیر قشری در مقایسه با آنهایی می‌شد که فشارخون بالا رونده داشتند. از این بررسی می توان نتیجه گرفت که کاستن از مقدار فشار خون در بیمارانی که فشار خون بالاتر دارند سودمند است ولی باید در مورد کاهش بیشتر فشارخون در بیمارانی که سابقه فشار خون پائین دارند احتیاط کرد. این پژوهش در نشریه "JAMA Neurology"، منتشر شده است.


برچسب‌ها: فشار خون, آتروفی مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم شهریور 1393 | لینک ثابت |


بر اساس ادعای دانشمندان، خاطرات تروماتیک را می‌توان با تاباندن یک فلش نور به درون چشم‌ها به خاطرات شیرین تبدیل کرد. پزشکان شاید روزی بتوانند از شیوه‌ جدید برای درمان سربازان مبتلا به استرس پس از سانحه یا بیماران مبتلا به ترس‌های شدید ناتوان‌کننده استفاده کنند. این روش روی موش‌ها با موفقیت آزمایش شده و توانایی تبدیل خاطره را نوید می‌دهد. دانشمندان علوم اعصاب موسسه فناوری ماساچوست گذرگاه مغر که خاطرات را به عواطف مرتبط می‌کند، کشف کرده‌اند. آن‌ها دریافتند یک خاطره منفرد می‌تواند ترس، خوشحالی یا هیجان را بسته به ناحیه فعال مغز ایجاد کند.
این محققان نشان داده‌اند عواطف مثبت یا منفی مرتبط با یک خاطره را می‌توان معکوس کرد و در مطالعاتشان با اعمال شوک الکتریکی به تعدادی از موش‌ها در آن‌ها خاطرات ترس ایجاد کردند، در حالی که برای موش‌های دیگر با قراردادن آن‌ها در کنار یک موش ماده، خاطرات خوشایند ایجاد کردند. تیم علمی هنگام شکل‌گیری خاطره بر سلول‌های عصبی (نورون) موش‌ها که در بخش‌های هیپوکامپ و آمیگدال فعال بودند، نظارت کردند. این دو بخش با عاطفه مرتبط هستند و نقش هر دوی آن‌ها در شکل‌گیری خاطره حیاتی است. خاطره سپس با استفاده از پالس‌های نور به منظور تحریک همان نورون‌های دخیل در شکل‌گیری آن بازفعال شد و موش‌ها بسته به خاطره بازچینش‌شده، ترس یا خوشحالی از خود بروز دادند.
نتایج نشان داد موش‌هایی که شوک‌های الکتریکی دریافت کرده بودند، هنگام به خاطرآوردن خاطره ناخوشایند دیگر ترسی از خود نشان ندادند. برعکس، حیواناتی که خاطرات خوش به آن‌ها تزریق شده بود، هنگامی تابانده‌شدن پرتو نور به چشم‌هایشان، از خود ترس نشان دادند. محققان هم‌اکنون به دنبال پاسخ‌گویی به این پرسش هستند که آیا بازفعال‌سازی خاطرات خوشایند روی افسردگی اثری خواهد داشت. آن‌ها امیدوارند اهداف دارویی جدیدی برای درمان افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه پیدا کنند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: خاطرات
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هجدهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۱ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز قلب رجایی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نورواینترونشن, همایش مغز و اعصاب, انجمن مغز و اعصاب ایران, بیمارستان رجایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انجمن طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ساری، سالن آیه الله کوهستانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

سایت دانشگاه


برچسب‌ها: همایش, همایش نروموسکولواسکلتال, همایش طب فیزیکی, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی مازندران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


شیوه جدید محققان «موسسه بکمان» در دانشگاه ایلینوی اربانا- شمپین به طور غیرتهاجمی از نبض فشار و ارتجاع شریان‌های مغز تصویربرداری کرده و روابط بین سلامتی شریان و پیری را آشکارسازی می‌کند. حمایت شریانی مغز که سیستم عروق مغزی را می‌سازد، برای پیرشدن سالم مغز و جلوگیری از بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر و دیگر اشکال زوال عقل حیاتی است. محققان در شیوه جدید خود، داده‌های تصویربرداری نوری را با تاباندن نور مادون‌قرمز نزدیک به درون مغز و با هدف اندازه‌گیری فعالیت مغزی ضبط کردند. ایده آن‌ها اندازه‌گیری فشار نبض شریان از طریق تصویربرداری نوری بود که در آن، نبض شریان سیگنال‌های قوی را در داده‌های نوری تولید می‌کند.
دانشمندان شیوه جدید خود را روی 53 شرکت‌کننده بین سنین 55 تا 87 سال متمرکز کردند. نتایج اولیه نشان داد سفت‌بودن شریان مغز مستقیما با سلامت قلبی‌تنفسی مرتبط است و هر چه افراد سالم‌تر باشند، شریان‌های آن‌ها ارتجاعی‌تر است. چون سفت‌بودن شریان عامل کاهش جریان خون مغز است، چنین وضعیتی می‌توانند به بروز زوال شناختی سریع‌تر و همچنین افزایش سکته مغزی به ویژه در بزرگسالان مسن بیانجامند.
در مجموع، شیوه‌های نوری غیرتهاجمی می‌توانند تخمین‌هایی از ارتجاعی‌بودن شریان و فشار نبض مغز در نواحی مختلف آن ارائه دهند و این امر سرنخ‌هایی درباره میزان مشارکت نواحی مختلف مغز در سلامت کلی ارائه می‌دهد. دانشمندان به دنبال استفاده از این شیوه برای اندازه‌گیری سفتی شریان در گروه‌های مختلف سنی و عروق خاص یا سطوح استرس هستند. سطوح بالای استرس به ویژه در طولانی‌مدت می‌تواند بر سلامت شریان اثر بگذارد. جزئیات این مطالعه در مجله Psychophysiology منتشر شد.


برچسب‌ها: پیری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


یافته‌های یک تحقیق حاکیست سرماخوردگی در کودکان با افزایش خطر سکته مغزی همراه است. افراد همیشه بر این باورند که سرماخوردگی بیماری خطرناکی نیست، اما این بیماری منجر به عوارض خطرناکی بویژه در کودکان می‌شود. یافته‌های اخیر که در مجله Neurology منتشر شده نشان داده است ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، خطر سکته مغزی را در برخی کودکان به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. دکتر هدر فولرتون، سرپرست این پژوهش و استاد مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا اظهار کرد: عفونت نقش مهمی در ایجاد خطر ابتلا به سکته مغزی در کسانی که به نحوی مستعد آن هستند دارد.
در این پژوهش، اطلاعات مربوط به حدود دو ونیم میلیون کودک مورد مطالعه قرارگرفت. پژوهشگران تخمین می‌زنند خطر مرگ و میر در سکته مغزی کودکان از پنج تا 10 درصد است و افرادی که زنده می‌مانند با مشکلات رشد ذهنی و جسمی مواجه خواهند شد. از نشانه‌های سکته مغزی در کودکا، تشنج، سردردهای شدید، مشکل در صحبت کردن و یا راه رفتن، ضعف در یک طرف بدن و از دست دادن ناگهانی بینایی یا تعادل است که والدین باید در این مورد دقت کافی داشته باشند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, سرماخوردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان از کشف دو واکسن جدید برای پیشگیری از انتقال باکتری مننژیت با قدرت مصون‌سازی 40 درصدی خبر می‌دهند. روش استاندارد برای مقابله با مننژیت شامل واکسینه کردن با هدف القای سطوح بالای پادتن در خون برای محافظت حداکثری در برابر بیماری است، اما این پادتن‌ها در مدت چند ماه در خون ناپدید می‌شوند. «رابرت رد» استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه ساوت‌هامپتون و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: دو واکسن 4CMenB و MenACWY-CRM قادر به کاهش حمل باکتری مننژیت در بینی و گلو هستند. در این مطالعه دو دوز از یک واکسن کنترل، دو دوز از واکسن 4CMenB یا یک دوز از واکسن MenACWY-CRM و سپس یک دارونما به افراد داوطلب تزریق شد. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که واکسن MenACWY-CRM قادر به کاهش 39 درصدی حمل باکتری بوده و قدرت مصون‌سازی واکسن 4CMenB نیز بین 20 تا 30 درصد است. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی لانست (The Lancet)‌ منتشر شد.


برچسب‌ها: واکسن, واکسن جدید, مننژیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی ایمپلنت جدیدی طراحی کرده‌اند که با تحریک سلول‌های عصبی، به درمان سردردهای شدید میگرنی کمک می‌کند. سردردهای خوشه‌ای ناشناخته‌تر از میگرن است، اما با دردهای نسبتا شدیدتری همراه بوده و هنوز روش درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. محققان شرکت Autonomic Technologies ایمپلنت جدیدی طراحی کرده‌اند که درون لثه بیمار کاشته شده و در زیر استخوان گونه متصل به جمجمه قرار می‌گیرد؛ وظیفه اصلی این دستگاه، تحریک سلول‌های عصبی زیر چشم است.
همزمان با احساس شروع سردرد، بیمار از یک دستگاه کنترل از راه دور مخصوص استفاده کرده و آن را روی گونه حرکت می‌دهد؛ از این طریق ارتباط بین سلول‌های عصبی مختلف – از جمله نورون‌های درگیر در سردردهای خوشه‌ای – برقرار شده و منجر به تسکین درد می‌شود. نخستین بیمار هفته گذشته در مرکز پزشکی وکسنر (Wexner) دانشگاه اوهایو تحت عمل جراحی کاشت ایمپلنت برای درمان سردردهای خوشه‌ای قرار گرفت. حصول اطمینان از نتایج آزمایش بالینی این کاشت چند سال بطول می‌انجامد.


برچسب‌ها: سردرد, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دهم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن مغز و اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۱۱ الی ۱۲ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان سینا

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سر درد, همایش مغز و اعصاب, انجمن مغز و اعصاب ایران, بیمارستان سینا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی مازندران
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: ساری، تالار آیه الله کوهستانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرگیجه, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی مازندران, سرگیجه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم شهریور 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت نخستین بافت مغز سه بعدی در آزمایشگاه شدند که در مطالعه روی جنون و آسیب‌های وارده به سر کارآمد خواهد بود. این بافتهای دونات شکل مغزی (که مجموعه آن‌ها بافت مغزی را شکل می‌دهد) از سلول‌های عصبی و فیبرهایی تشکیل شده که توسط دانشمندان دانشگاه تافتز رشد داده شدند. در آینده، می‌توان از بافت مغزی جدید برای مطالعه آسیب‌های وارده ناشی از مصدومیت و بیماری به مغز، درک کارکرد مغزی یا کمک به توسعه درمان‌های جدید استفاده کرد.
این دونات‌های دارای عرض 1.2 سانتی‌متر همچنین می‌توانند جایگزینی برای آزمایش‌های استرس‌زایی باشد که روی حیوانات انجام می‌شوند. چنین حلقه‌های دوناتی شامل بدنه‌های سلول عصبی است در حالی که خوشه‌هایی از فیبرهای رشته‌های عصبی مرکز آن را پر کرده‌اند. تا پیش از این، عصب‌ها فقط به شیوه‌ای تصادفی و غیرساختاربندی‌شده در آزمایشگاه رشد داده می‌شدند. رویکرد جدید سازماندهی پیچیده بافت واقعی مغز را تقلید می‌کند که خود را به نواحی ماده خاکستری و سفید تقسیم‌بندی می‌کند.
برای تولید این بافت مغزی، دانشمندان داربست پروتئین ابریشم اسفنجی را به شکل یک حلقه برش دادند و عصب‌های موش را در آن کاشتند. سپس وسط این دونات‌ها را با ژل کلاژن‌محوری پر کردند و مشاهده شد که ظرف فقط چند روز، عصب‌ها شبکه‌های کاربردی را در اطراف منافذ داربست شکل دادند. آن‌ها افکنش‌های رشته عصبی را از میان ژل مرکزی برای متصل‌شدن به عصب‌های سمت مقابل ارسال کردند. در نهایت، یک ناحیه ماده سفید در مرکز دونات‌ها شکل گرفت که از ماده خاکستری احاطه‌کننده جدا می‌شد. آزمایش‌ها نشان دادند سازه‌ مغزمانند را می‌توان برای بیش از دو ماه در آزمایشگاه نگه‌داری کرد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر و پرفسور دیوید کاپلان رهبر ارشد تیم مهندسی زیست‌شناسی دانشگاه تافتز آمریکا گزارش شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات ترومای جاده ای دانشگاه علوم پزشكي گیلان در مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل آناتومی سینوس پارانازال، تابلوی بالینی تومورهای هیپوفیز وتشخیص آن، یافته های رادیوگرافی تومورهای هیپوفیز، آزمونهای تشخیصی تومورهای هیپوفیز، درمانهای طبی تومورهای هیپوفیز، دستیابی به تومورهای هیپوفیز از طریق جمجمه، نقش دستیابی ازطریق بینی در تومورهای هیپوفیز می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی گیلان, هیپوفیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان شرکت IBM با بررسی نحوه عملکرد نورون‌ها، سیناپس‌ها و سایر بخش‌های مغز در هنگام حل مسئله، ریز تراشه سیلیکونی متشکل از یک میلیون سلول عصبی قابل برنامه‌ریزی تولید کرده‌اند. در طراحی ریز تراشه نوروسیناپتیک، از قشر مغزی (cerebral cortex) الگوبرداری شده است؛ مغز انسان از 86 تریلیون نورون و 100 تریلیون سیناپس تشکیل شده است.
تراشه TrueNorth‌ از یک میلیون سلول عصبی و 256 میلیون سیناپس قابل برنامه‌ریزی بر روی یک تراشه با 4096 هسته و 5.4 میلیارد ترانزیستور ساخته شده است که در مقایسه با سایر ریز تراشه‌ها، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. این ریز تراشه نوروسیناپتیک می‌تواند عملکردهای مغز در پردازش داده‌های بصری، بویایی و دریافتی از محیط را تقلید کرده و نحوه واکنش به موقعیت‌های مختلف را بیاموزد که طیف گسترده‌ای از امکانات محاسباتی، از خودروهای خودران تا سیستم‌های هوش مصنوعی را امکانپذیر می‌کند.
همانطور که مغز از طریق چشم، گوش یا بینی، اطلاعات را از محیط دریافت می‌کند، ریز تراشه با کمک میلیون‌ها نورون و سیناپس قابل برنامه‌ریزی اقدام به به جمع آوری اطلاعات کرده و با پردازش این داده‌ها، نکات جدیدی یاد می‌گیرد. تراشه TrueNorth‌ با استفاده از فناوری پردازش 28 نانومتر سامسونگ تولید و بودجه تحقیقاتی آن از سوی آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) ارائه شده است. نتایج این دستاورد در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: تراشه, تقلید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که انجام عمل زیبایی پلک می‌تواند در درمان میگرن مؤثر باشد. گروهی از محققان، موفقیت بزرگی را در روشی برای بررسی و انتخاب بیماران به منظور یافتن راه درمان موثر و خاص جراحی میگرن به دست آوردند که طی آن 90 درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی فشار زدایی اعصابی که در بروز میگرن دخیل هستند، قرار گرفتند احساس رهایی از بیماری و همچنین پاداشی جالب یعنی عمل زیبایی جراحی پلک را دریافت می‌کنند!
این روش می‌تواند جایگزین روش معمول آندوسکوپی _که از طریق لایه‌های زیرین پوست سر انجام می‌شود_ شود؛ طی این روش، فشار زدایی از طریق برش پلک بالایی صورت گرفته و به همان اندازه آندوسکوپی تاثیر درمانی دارد. به گفته محققان این روش برای بیمارانی خاص که زمینه انجام آن وجود دارد می‌تواند صورت بگیرد و باید زمینه دسترسی برای عمل نقاط مورد نظر وجود داشته باشد. نتایج این پژوهش در مجله "Plastic and Reconstructive Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, پلک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات پژوهشگران حاکیست: درد مزمن در کاهش انگیزه تاثیر دارد. محققان دانشگاه استنفورد دریافتند درد مزمن، مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نیل شوارتز از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه اظهار کرد: افراد مبتلا به درد مزمن احساس خستگی، افسردگی و کاهش انگیزه دارند. محققان این بررسی را بر روی موش انجام دادند و به نتایجی دست یافتند. در این تحقیق، درد کاهش انگیزه را برای موش در پی داشت و حتی مسکن‌ها به منظور بهبود عملکرد کاربردی نداشتند. یک ماده شیمیایی به نام galanin مسؤول ارتباط بین تغییرات در مدارهای مغز و سطح کاهش انگیزه است. پژوهشگران همچنین دریافتند برخی از سلول‌های عصبی در هسته اکومبنس (منطقه‌ای از مغز که در ارتباط با درد و انگیزه است) به درستی پاسخ نمی‌دهند. این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: درد, درد مزمن, انگیزه, گالانین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی معتقدند که در آینده، ذخیره‌سازی حجم بالایی از داده‌ها در نانوذرات معلق در مایع امکانپذیر خواهد شد. با ابداع روش جدید ذخیره‌سازی داده‌ها در مایعات، ایده کاشت مغزی که مانند موتور جستجوی داخلی عمل می‌کند، یک گام به واقعیت نزدیک‌تر شد. محققان دانشگاه میشیگان مدعی توسعه روشی نوین برای ذخیره‌سازی تصاویر، فیلم‌ها و سایر اطلاعات در ذرات ریز معلق در آب شده‌اند؛ اطلاعات در نسخه‌ای موسوم به خوشه‌های کلوئیدی (colloidal clusters) - ذرات ریز که با قرار گرفتن در مایع دچار تغییر حالت می‌شوند - ذخیره می‌شوند. این فناوری انقلابی که wet computing (محاسبه مرطوب) نام دارد، از قابلیت احتمالی استفاده در مغز انسان برای انجام محاسبات سریع یا فراخواندن اطلاعات برخوردار است.
محققان بر این باورند که یک قاشق غذاخوری مایع حاوی این نانوذرات قادر به ذخیره‌سازی یک ترابایت داده معادل 2000 ساعت صوت است. پروفسور «شارون گلوتسر» از محققان این پروژه تأکید کرد: ذخیره‌سازی اطلاعات با استفاده از نانوذرات کاملا متفاوت از ذخیره‌سازی بر روی تراشه‌های سیلیکونی متداول است. «گلوتسر» این نانوذرات را مانند نوعی از مکعب روبریک توصیف می کند که در اطراف یک هسته مرکزی قرار دارند؛ یک خوشه 12 ذره‌ای به یک کره مرکزی متصل است که حاوی هشت میلیون حالت منحصربفرد است.
محققان موفق به ساخت خوشه‌ای شامل چهار ذره بر روی یک کره مرکزی شدند که با گرم‌ کردن مایع، رشد کرده و ذرات در روش های مورد انتظار، بار دیگر خود را مرتب‌سازی می‌کنند. با این حال استفاده از این فناوری ذخیره‌سازی اطلاعات و توسعه کاشت مغزی مایع برای هوشمندتر کردن انسان، بزودی محقق نخواهد شد و در ابتدا باید بر روی ربات‌های نرم مورد آزمایش قرار بگیرد. نتایج این مطالعه در مجله Soft Matter منتشر شده است.


برچسب‌ها: قاشق, هوشمند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دریافتند نواحی از مغز که در کارکرد اجتماعی بهینه دخیل‌اند، در هوش عمومی و هوش اجتماعی نیز موثرند. چنین یافته‌هایی این دیدگاه که هوش عمومی از بافت اجتماعی و عاطفی زندگی فرد نشات می‌گیرد، را تقویت می‌کند. «آرون باربی»، محقق علوم اعصاب دانشگاه ایلینوی، به همراه تیمی بین‌المللی از محققان این مطالعه را صورت دادند و مطالعه روانشناسی اجتماعی آن‌ها نشان می‌دهد کارکردهای هوشی انسان از بافت اجتماعی زندگی روزانه وی نشات می‌گیرند. باربی گفت: ما از مرحله آغازین رشدمان به روابط اجتماعی وابسته‌ایم و افرادی که عاشقمان هستند، از ما مراقبت می‌کنند، در غیر این صورت ناتوان خواهیم بود. این وابستگی متقابل اجتماعی در بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و در طول عمر هر فرد به عنوان مولفه‌ای کلیدی باقی می‌ماند.
بنا بر یافته‌های دانشمندان، توانایی تثبیت روابط اجتماعی و حرکت در جهان اجتماعی در مقایسه با توانایی شناختی‌ عمومی‌تر کارکرد هوشی در رتبه دوم نیست، بلکه هوش می‌تواند از نقش کلیدی روابط در زندگی انسان نشات گرفته باشد و بنابراین متکی به توانایی‌های اجتماعی و عاطفی است. این مطالعه شامل 144 کهنه سرباز ویتنامی بود که طی جنگ این کشور با امریکا گلوله‌هایی به جمجمه‌شان آسیب زده بودند. دانشمندان با استفاده از سی تی اسکن، نواحی مغزی آسیب‌دیده هر شرکت‌کننده را ترسیم و سپس داده‌های لازم برای خلق نقشه‌ای جمعی از مغز را ترکیب کردند.
تیم علمی از آزمایش‌های طراحی‌شده برای ارزیابی توانایی‌های اجتماعی، عاطفی و هوشی شرکت‌کنندگان استفاده کرد. آن‌ها به دنبال الگوهایی بودند که آسیب‌دیدگی به نواحی خاص مغزی را به نارسایی‌های توانایی شرکت‌کنندگان برای حضور در حوزه‌های اجتماعی، هوشی یا عاطفی مرتبط می‌کرد. حل مشکل اجتماعی در این تحلیل شامل حل تنش با دوستان، خانواده و همکاران در محیط کار بود. دانشمندان دریافتند شبکه‌ها مغزی دخیل در سازگاری اجتماعی با شبکه‌های مشارکت‌کننده در هوش عمومی یا هوش عاطفی یکی نبودند، اما همپوشانی قابل‌توجهی داشتند. جزئیات این مطالعه در مجله Brain منتشر شد.


برچسب‌ها: هوش, بهره هوشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تگرتول با نام ژنریک کاربامازپین با طولاني‌كردن مدت غير فعال ماندن كانال سديم در سلول عصبي پس‌سيناپسي توانايي آن را براي پتانسيل عمل‌هاي تكراري با فركانس زياد كاهش مي‌دهدو همچنين آزادسازي واسطه عصبي از سلول عصبي پيش‌سيناپسي را مهار مي‌كند و در مجموع انتقال سيناپسي كاهش مي‌يابد. اين دارو جذب خوراكي كاملي دارد(آهسته و متغيير). در كبد به طور كامل متابوليزه شده و متابوليت آن داراي خاصيت ضد تشنجي است. نيمه عمر آم 65-25 ساعت است كه با تجويز طولاني‌مدت به دليل القاء خود به خود متابوليسم به 29-8 ساعت مي‌رسد. دفع دارو عمدتاً كليوي است. پيوند دارو به پروتئين متوسط است. اثر ضدتشنجي دارو پس از چند ساعت تا چند روز و اثر ضد درد عصبي آن پس از 72-8 ساعت شروع مي‌شود. موارد مصرف تگرتول عبارتند از: تشنج ژنرالیزه تونیک کلونیک (گراندمال) و تشنج کمپلکس پارشیال (سایکوموتور)، نورالژی تری ژمینال، کنترل مانیای حاد و درمان نگهدارنده اختلالات دو قطبی، سندرم محرومیت از الکل، نورالژی گلوسوفارنژیال

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, تگرتول, کاربامازپین, تشنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


سیردالود با نام ژنریک تیزانیدین شل کننده عضلانی و ضد اسپاسم (آگونیست گیرنده آلفا آدرنرژیک مرکزی) می باشد. تیزانیدین یک شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی بوده و سایت اختصاصی اثر آن نخاع می باشد و عمدتاً بصورت Spinal وSupraspinal عمل می کند. این دارو آگونیست رسپتور 2- آدرنرژیک بوده و با تحریک گیرنده های پیش سینا پسی2- آدرنرژیک سبب مهار آزاد سازی آمینواسیدهای تحریکی که موجب تحریک رسپتور NMDA(N-Mathyl-D-Asparte) می گردد شده و باعث مهار انیترنورونهای تحریکی و کاهش تون عضلات می شود. هم چنین بدلیل خواص شل کنندگی عضلانی یک اثر ضد دردی مرکزی متوسط نیز ایجاد می نماید. موارد مصرف این دارو عبارتند از: اسپاسم های عضلانی و اسپاستیسیتی های ناشی از مولتیپل اسکلروزیس و ضایعات نخاعی، درمان اختلالات خواب، کمر درد و مصرف همزمان این دارو با NSAIDs باعث تقویت آثار ضد دردی و ضد التهابی شده و از عوارض گوارشی آن می کاهد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, سیردالود, تیزانیدین, اسپاسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


داروی کوپامر با نام ژنریک گلاتیرامر استات جز داروهای پپتیدی می باشد که از زنجیره پلی پپتیدی شامل ۴ اسیدآمینه اسید گلوتامیک، لیزین، آلانین و تیروزین تشکیل شده است. این اسیدهای آمینه ضمن مهار عامل تخریب غشا سلول عصبی از تخریب بیشتر این غشا در بیماران ام اس جلوگیری و نقش پیشگیرنده در این بیماری دارند. این دارو تعدیل کننده سیستم ایمنی در بیماران ام اس می باشد.
عوارض جانبی گلاتیرامر به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول واکنش های پوستی محل تزریق هستند که از میان آن ها می توان قرمزی، خارش، تورم و درد را نام برد. این عوارض خفیف بوده و به ندرت نیاز به مداوا دارند. دسته دوم عوارضی هستند که ارتباطی به محل تزریق ندارند و عبارتند از گرگرفتگی، درد و احساس فشار بر روی قفسه سینه، تپش قلب، اصطراب و اختلال در تنفس. این عوارض چند دقیقه پس از تزریق ظاهر شده و حدود ۱۵ دقیقه ادامه می یابند و سپس خودبه خود برطرف می شوند. دسته سوم عوارض جدی هستند که شامل کهیر، بثورات جلدی همراه با قرکزی شدید پوست، سرگیجه، تعریق، درد شدید قفسه سینه، تورم صورت، زبان و چشم ها، اختلال در بلع، اختلال شدید در تنفس، درد شدید در محل تزریق و هرگونه اختلال شدید غیر عادی در وضعیت جسمانی. کوپامر به صورت سرنگ آماده تزریق در جعبه های ۲۸ عددی به بازار عرضه شده است و بیماران روزانه یک عدد دارو را تزریق می کنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, کوپامر, گلاتیرامر استات, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آلمانی نشان می‌دهد که یک جفت پروتئین، گردش اطلاعات به مرکز حافظه مغز را کنترل می‌کنند. محققان علوم اعصاب در مرکز DZNE و مرکز تحقیقات سرطان آلمان (DKFZ) نمونه‌های بافت موش را برای شناسایی عملکرد دو پروتئین خاص CKAMP44 و TARP Gamma-8 مورد ارزیابی قرار دادند. این جفت مولکول که رونوشت مشابهی در بدن انسان دارند، ارتباط بین سلول‌های عصبی را تحت تأثیر قرار داده و بر انتقال سیگنال های عصبی به هیپوکامپ اثر می‌گذارند.
عملکرد مغز به ارتباط فعال بین سلول‌های عصبی – نورون‌ها – بستگی دارد؛ به همین منظور نورون‌ها به یکدیگر بافته شدند تا شبکه متراکمی ایجاد شود؛ اما نورون‌ها ارتباط مستقیمی با یکدیگر برقرار نکردند و به جای آن، نورون‌ها بوسیله سیناپس از یکدیگر جدا شدند. انتقال‌دهنده عصبی (neurotransmitter) وظیفه انتقال سیگنال‌های عصبی از یک سلول به سلول دیگر را برعهده دارد؛ مجتمع‌های مولکولی خاص در پوسته خارجی سلول به نام گیرنده از طریق اتصال به انتقال‌دهنده‌های عصبی، سیگنال را دریافت می‌کنند.
در مطالعه جدید، محققان عملکرد گیرنده‌های AMPA که در مغز به وفور وجود دارند را مورد بررسی قرار دادند. دو مولکول خاص CKAMP44 و TARP Gamma-8 همراه با گیرنده‌های AMPA در سلول‌های گرانول حضور دارند؛ این نورون‌ها سیگنال را از مناطق خارج از هیپوکامپ دریافت می‌کنند. به گفته دکتر «جاکوب فون انگل‌هارت»، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این سلول‌ها تأثیر چشمگیری بر عملکرد گیرنده‌های گلوتامات دارند و توانایی یک سلول عصبی در ردیابی سیگنال تنها به گیرنده‌های واقعی بستگی ندارد. براین اساس، جفت مولکول CKAMP44 و TARP Gamma-8 نیز بسیار مهم بوده و عملکرد آنها جدا از گیرنده‌ها نیستند. سلول‌های گرانول از طریق دندریت‌ها با سایر سلول‌ها در ارتباط هستند و اتصالات واقعی – سیناپس‌ها – بر روی برآمدگی‌های خار مانند دیده می‌شوند؛ این خارها (spines) در تصویر به رنگ سبز نشان داده شده‌اند. نتایج این مطالعه در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: پروتئین, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


اخيرا داروسازي جي دبليو (GW Pharmaceuticals)، اعلام کرده‌است که سازمان غذا و داروي آمريکا، درخواست ثبت داروي جديد اين شرکت اپيديولکس (Epidiolex) براي درمان سندرم دراوت (Dravet Syndrome)، که شکلي نادر و مقاوم به درمان از صرع کودکان محسوب مي‌شود را پذيرفته است. شرکت مذکور، فاز 2 و 3 مطالعات باليني روي اپيديولکس را در نيمه دوم 2014 ميلادي، آغاز خواهد کرد. FDA اپيديولکس را براي انديکاسيون سندروم دراوت، تحت قانون حمايتي داروهاي اورفان، بررسي‌خواهد کرد.
مطالعات باليني روي اين دارو، شامل دو مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونماست که براي تعيين دوزاژ موثر، ايمني، تحمل‌پذيري، فارماکوکينتيک تک‌دوز و دوزهاي چندگانه اپيديولکس در درمان سندروم دراوت در کودکاني که قبلا با ساير داروهاي ضدصرع موجود در بازار، تحت درمان قرار گرفته بودند، انجام مي‌شوند. در مطالعه اول، مجموع 30 بيمار براي مدت 3 هفته تحت درمان با دارونما قرارمي‌گيرند. مطالعه دوم، براي بررسي اثربخشي اپيديولکس روي 80 بيمار به دنبال 3 ماه درمان است. داروسازي جي دبليو، پيش‌بيني کرده است که فاز3 مطالعات باليني روي اين دارو در درمان دراوت را در 3 ماهه اول 2015 ميلادي به موازات تکميل مطالعات فاز 2 و 3، آغاز کند. سندرم دراوت، صرع ميوکلونيک شديد در نوزادان است که نوعي نادر و کاتاتروفيک از صرع محسوب مي‌شود و هم‌اکنون درمان قطعي، ندارد. اين تشنج‌ها، در سال اول زندگي شروع مي‌شوند. شروع تشنج‌ها معمولا به صورت صرع پايدار است اما در سال دوم زندگي، انواع ديگر تشنج نيز ديده مي‌شوند. تمام انواع تشنج‌ها در اين بيماران، مقاوم به درمان دارويي بوده و در کل پروگنوز سندرم دراوت، بد است. مبتلايان به سندروم دراوت، با شيوع بيشتر مرگ غيرمنتظره به دنبال صرع روبرو هستند و بيماري‌شان معمولا با بيماري‌هاي ديگري همراه است که آنها نيز نياز به درمان جداگانه دارند.


برچسب‌ها: داروی جدید, اپيديولکس, سندرم دراوت, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز علوم اعصاب و گروه داخلی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲۹ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
محل برگزاری: اصفهان، تالار زیتون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش صرع, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی اصفهان, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


‌محققان دریافتند افرادی که پازل، جدول و انواع دیگر بازی های فکری را انجام می دهند عملکرد بهتری در یادگیری، آزمون و پردازش اطلاعات دارند و باعث کند شدن روند بیماری آلزایمر می شود. مطالعات جدید نشان می دهد انجام بازی ها و سرگرمی های مختلف همچنین چیدن پازل می تواند به دفع آلزایمر کمک کند. این تحقیقات که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر آمریکا در کپنهاگ ارائه شد، نشان داد انجام فعالیت هایی که برای مغز نوعی محرک محسوب می شود می تواند در حفظ ساختار آسیب پذیر مغز اثر گذار باشد اما پس از ارائه این تحقیقات سرپرست انجمن خیریه آلزایمر بریتانیا در این باره بیان کرد: نمی توان گفت صرف انجام فعالیت هایی که باعث تحریک مغز می شود، از ایجاد بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. این تحقیقات تنها نشان می دهد که فعالیت ها و بازی های فکری صرفا محرکی برای مغز هستند.
محققان از موسسه و مرکز تحقیقات ویسکانسین در ایالات متحده، 329 فرد سالم با میانگین سنی 60 سال را مورد بررسی قرار دادند که به دلیل زمینه ژنتیکی یا سابقه خانوادگی در معرض خطر بالایی از بیماری آلزایمر قرار داشتند. در این تحقیقات، دانشمندان یک سری آزمایش‌ها را که شامل اسکن مغزی و ارزیابی آن بود انجام دادند سپس از شرکت کنندگان خواسته شد به سوالاتی در خصوص اینکه چند وقت یکبار مطالعه می کنند، به موزه می روند و بازی های فکری از قبیل پازل انجام می دهند پاسخ دهند. پس از این تحققیقات یافته ها حاکی از این بود؛ افرادی که این قبیل فعالیت ها را انجام می دهند شانس بیشتری در خصوص در گیر نشدن با بیماری آلزایمر دارند.
دکتر لورا فیپس، مدیر مرکز تحقیقاتی آلزایمر انگلستان درباره این مطالعه می گوید: این تحقیقات نتایج علت و معلولی ارائه نمی دهند اما به هر حال می توان گفت انجام چنین فعالیت هایی فرد را کمتر در معرض خطر بیماری آلزایمر قرار می دهد. شواهد پیش از این تحقیقات نشان می داد که فعال نگه داشتن مغز می تواند در جلوگیری از آسیب رساندن به مغز در طولانی مدت کمک کند. لازم به ذکر است که افراد در این تحقیقات بیماری زوال عقل نداشتند. در نهایت انجام فعالیت های ساده ای مانند پازل و بازی های فکری و مصرف مواد غذایی به میزان لازم، تغذیه سالم، بررسی فشار خون و وزن می تواند در داشتن زندگی سالم بسیار اثرگذار باشد. عواملی همچون استرس بسیار در تشدید آلزایمر موثر است و ژنتیک نیز نقش مهمی را در این روند ایفا می کند.


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


رژیم غذایی غنی از ماهی به پیشگیری از بروز دمانس کمک می‌کند. به گفته کارشناسان، بیش از 24 میلیون نفر در سراسر جهان از دمانس رنج می‌برند که بسیاری از این افراد در کشورهای با درآمد کم تا متوسط زندگی می‌کنند. با بالا رفتن سن جمعیت که تعدادشان نیز رو به افزایش است، بسیاری از سیستم‌های بهداشتی در آینده تحت فشار روزافزون قرار می گیرند، در نتیجه بیشتر به سمت بررسی عوامل مربوط به رژیم غذایی، به ویژه ماهی و گوشت پرچرب متمایل شده‌اند که شاید در شروع و یا شدت دمانس تاثیر داشته باشند.
بعضی تحقیقات پیشنهاد می‌کنند مصرف ماهی غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده با زنجیره بلند امگا 3، به‌ طور مثبتی با عملکرد شناختی در اواخر زندگی مرتبط است. از سویی، گفته شده که افزایش مصرف گوشت می‌تواند با زوال شناختی ارتباط مستقیمی داشته باشد. به منظور تایید یا رد این نظریه‌ها، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، مطالعه‌ای را با بررسی 14 هزار و 960 فرد بیش از 65 سال در هفت کشور با سطح درآمد کم تا متوسط آغاز کردند. اطلاعات رژیم غذایی شرکت‌کنندگان که در چین، هند، کوبا، جمهوری دومینیکن، ونزوئلا، مکزیک و پرو زندگی می‌کردند، با مصاحبه چهره به چهره پرسیده شده و دمانس با استفاده از معیارهای بی‌طرفانه آموزشی و فرهنگی معتبر تشخیص گذاشته شد.
محققان دریافتند که در همه کشورها به‌ جز هند، ارتباط معکوسی میان مصرف ماهی و شیوع دمانس وجود دارد. این یافته‌ها، نتیجه‌گیری‌های قبلی مطالعات انجام شده را در کشورهای صنعتی تایید می‌کنند که حاکی از تاثیر افزایش مصرف ماهی با شیوع پایین دمانس در اواخر عمر بوده است. محققان معتقدند این ارتباط به وضعیت کلی تغذیه‌ای نامرغوب افراد مبتلا به دمانس در این کشورها بستگی ندارد، زیرا مصرف گوشت در این گروه بالاتر بوده است. آنها می‌گویند ارتباط میان مصرف گوشت و دمانس در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نتایج این مطالعه در نشریه "تغذیه بالینی آمریکا" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دمانس, ماهی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن‌ها را ارتقا می‌بخشند. دانشمندان دریافته‌اند حضور مادر می‌تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان‌هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.
این نخستین تحقیقی است که ارتباطات طبیعی و اولیه مانند اثر پرستاری و مراقبت بر مراحل کلیدی در رشد مغزی پس از تولد نوزاد را نشان می‌دهد. پروفسور رجینا سولیوان از دانشگاه نیویورک در این باره گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهند چگونه در پستانداران، تحریک حسی مادر به مغز در حال رشد نوزاد کمک می‌کند و نتایج حاصله دیدگاه‌های وسیع‌تری را درباره فرآیند مادر خوب‌بودن ارائه می‌دهد. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد چگونه تفاوت در شیوه بزرگ‌کردن نوزادان توسط مادران می‌تواند تا حدی تنوع گسترده رفتارهای نوزادان در میان حیوانات و انسان‌هایd با پیش‌زمینه‌های مشابه یا فرهنگ‌های بسیار مرتبط، را توضیح دهد.
در بررسی انجام‌شده، محققان پس از تحلیل موش‌های تازه متولدشده دریافتند هنگامی که آن‌ها به خوبی مراقبت و تغذیه می‌شدند، عصب‌هایشان رشد کرد و با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار می‌کردند. در واقع، بررسی 100 ساعته ویدیوها و خوانش‌های الکتریکی مغز موش‌های مورد مطالعه ارتباط نوزاد-مادر و فعالیت عصبی آغازین را نشان داد. بر اساس یافته‌های جدید، حضور مادر در لانه سیگنال‌دهی الکتریکی در مغز موش‌های تازه‌متولدشده را تنظیم و کنترل کرد. همچنین زمانی که موش‌ها با مادرشان بودند، مغزشان عصب بیشتری تولید می‌کرد اما هنگامی که مادر حضور نداشت، فعالیت مغزی آن‌ها نامنظم بود. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Current Biology منتشر شد.


برچسب‌ها: نوزادان, مادران, عاشق, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس، انجمن علمی مغز و اعصاب کودکان ایران
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: بندرعباس، بیمارستان شهید محمدی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اطفال, همایش مغز و اعصاب, همایش اعصاب کودکان, علوم پزشکی بندرعباس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند که بی‌اعتمادی و بدبینی می‌تواند زوال عقل را توسعه دهد. بدگمانی و بی‌اعتمادی با بروز بسیاری از بیماری‌ها و از جمله بیماری قلبی عروقی مرتبط است. محققان طی این پژوهش برای نخستین بار رابطه بین بدبینی و زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان می‌دهد دیدگاه مردم در مورد زندگی و شخصیت دیگران می‌تواند بر سلامتی آنها تاثیر بسزایی داشته باشد.
به منظور این پژوهش، هزار و 499 فرد 71 ساله تحت تست‌های سنجش زوال عقل قرار گرفته و همچنین پرسشنامه‌هایی در رابطه با بدبینی تکمیل کردند. جواب این پرسشنامه‌ها کاملا قابل اعتماد است؛ چرا که طی سال‌های متمادی نتایج پایداری از این پرسش‌ها به دست آمد. محققان با توجیه سایر عوامل دخیل در بروز زوال عقل نظیر سیگار، فشار خون و کلسترول بالا دریافتند که بدبینی به تنهایی می‌تواند این خطر را به سه برابر افزایش دهد. این پژوهش در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقل, بدبینی, بی اعتمادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


یک رنگ رادیواکتیوی که تغییرات مغزی را برجسته می‌کند، می‌تواند برای پیش‌بینی آغاز بیماری آلزایمر در بیمارانی که هنوز علائمی را نشان نداده‌اند، مورد استفاده قرار بگیرد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی از این رنگ برای پیگیری ساخت و ساز پلاک که با زوال عقل مرتبط است، استفاده کردند. امید است که شناسایی زودهنگام این تغییرات به پزشکان در پیشگیری از توسعه آلزایمر پیش از وقوع علائم بالینی آن کمک کند.
در این پژوهش، 152 فرد بالای 50 سال برای مشاهده امکان پیش‌بینی زوال شناختی با پیگیری تغییرات مغزی مورد بررسی قرار گرفتند. برخی شرکت‌کنندگان از عملکرد شناختی عادی در ابتدای پژوهش برخوردار بودند، در حالیکه سایرین اخیرا به اختلال خفیف مبتلا شده بودند و گروه سوم نیز مبتلا به آلزایمر بودند. به شرکت‌کنندگان پس از انجام آزمایشات شناختی، رنگ فلوربتاپیر تزریق شد که به پلاک بتا آمیلوئید پیوند می‌خورد و سپس این افراد تحت اسکنهای مغزی قرار گرفتند. سه سال بعد این آزمایشات شناختی مجددا تکرار شد.
شرکت‌کنندگان بدون اختلال شناختی یا میزان اندکی از آن که مغزهایشان در ابتدای کارآزمایی حاوی پلاک مرتبط با زوال بود، در آزمایشات دور دوم بطور چشمگیری نسبت به افرادی که در اسکنهای آنها اثری از پلاک وجود نداشت، بدتر شده بودند. بیماران دارای اختلال جزئی و در حال ساخت پلاک همچنین دو برابر بیشتر احتمال تجویز دارو برای جلوگیری از زوال عقل را داشتند. این پژوهش که در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده، نشان داد که 35 درصد از شرکت‌کنندگان دارای پلاک که در ابتدا دارای علائم خفیف اختلال بودند، در مقایسه با 10 درصدی که اسکنهای آنها نشانی از پلاک نداشت بیشتر به آلزایمر مبتلا شدند.


برچسب‌ها: زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست، بعضی از داروهای ضد فشار خون می‌تواند اثرات ضد دمانس داشته باشند. بنا بر این بررسی دسته‌ای از دارو‌های ضد فشارخون که به مهار کننده‌های آنزیم مبدل (ACE) مشهور است می‌تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این پژوهش مشخص کرد که همه داروهای ضد فشار خون به یک اندازه در کاهش خطر این بیماری مؤثر نیستند. آلزایمر و سکته‌های مغزی دو عامل مهم بروز دمانس هستند.
در این پژوهش 1047 بیمار بررسی شدند. دیده شد که بین مصرف این نوع از داروهای ضد فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دمانس رابطه وجود دارد و بیمارانی که این داروهای ضد فشار خون را مصرف می‌کردند، 65 درصد کمتر از آنهایی که داروهای قدیمی‌تر را مصرف می‌کردند، دچار کاهش توانایی شناختی شدند. این بررسی نشان داد که داروهای بازدارنده ACE می‌تواند در بهبود عملکرد مغز مفید واقع ‌شود و نوعی از این داروها که می‌تواند از سد مغزی-خونی بگذرد اثراتی به مراتب بیشتر دارد. به گفته دانشمندان اگر لازم است بیماری داروهای بازدارنده ACE دریافت کند، بهتر است نوعی را که از سد مغزی خونی می‌گذرد، مصرف کند.


برچسب‌ها: دمانس, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 | لینک ثابت |


انسانها با وجود همه تفاوت‌های ظاهری و رفتاری، از 99.9 درصد کدهای ژنتیکی مشترک برخوردارند؛ اکنون یک فیزیکدان استرالیایی برای تعیین میزان داده‌های درون این کدها، نظریه اطلاعات را بر ماهیت پیچیده دی‌ان‌ای اعمال کرده است. درک مولر، فیزیک مهندس استرالیایی با استفاده از اصل دودویی، دو بیت داده را برای هر مولکول در دی‌ان‌ای اختصاص داده و این بیتها را برای کشف کل کد معادل 1.5 گیگابایت به بایت تبدیل کرد. متناوبا، این کد می‌تواند 511 تصویر دیجیتالی با میانگین اندازه سه مگابایت را در خود نگهدارد. به گفته مولر، کوچکترین میزان اطلاعات موجود، پاسخ «بله» یا «خیر» و «صحیح» یا «غلط» است.
در کد دودویی، این پاسخ می‌تواند به شکل «1» برای صحیح و «0» برای غلط ساده‌تر شود. در سال 1963، کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات (اسکی) اعلام کرد هفت بیت اطلاعات برای رمزگشایی همه حروف الفبا از جمله حروف بزرگ و کوچک و نمادها وجود دارد. رایانه‌ها که به دلیل مبنای دودویی کد، به مضربی از دو برای عملکرد خود نیاز دارند، از هشت بیت به عنوان واحد محاسبه استفاده کرده و این یک بایت خوانده شد.
کد ژنتیکی انسان در یک توالی از چهار مولکول قرار دارد که با حروف A ،B ،G و C نمایش داده می‌شوند. هرکدام از آنها می‌توانند با دو بیت داده - 00، 10، 11، 01 - رمزگشایی شوند. هنگامی که این مولکولها ضرب در شش میلیون حرف شده و سپس تقسیم بر هشت بیت در بایت شدند، مولر دریافت که کل کد حاوی 1.5 گیگابایت داده است. وی سپس این محاسبات را گسترش داده و دریافت که هر سلول در بدن انسان حاوی این 1.5 گیگابایت داده بوده و اینکه 40 تریلیون سلول در بدن انسان وجود دارد. این میزان با 60 زتابایت (60 با21 صفر) اطلاعات مساوی است.
علاوه بر این، از آن جا که 99.9 درصد از این اطلاعات با انسانهای دیگر مشترک است، کمتر از یکی در هر 1000 داده منحصربفرد بوده که این میزان به آسانی در یک فلاپی جا می‌شود. این کار مبتنی بر مفهوم عمومی نظریه اطلاعات است. در ساده‌ترین تعریف، این نظریه به بررسی چگونگی شکل‌گیری پیغامها از اطلاعات، ‌تفاوت آنها و شباهتشان می‌پردازد. برای مثال اگر کسی بخواهد ایده‌ای را به اشتراک بگذارد، می‌تواند آن را ایمیل کرده، بنویسد، تصویر آن را بکشد یا درباره آن صحبت کند. همه این روشها با هم تفاوت دارند اما نتیجه آنها که به اشتراک‌گذاری اطلاعات است، یکی است.
مغزها از طریق زبان می‌توانند زبان یا تفکر را بدست بیاورند و آنها را به تکه‌هایی تبدیل کنند که بعد توسط نمادها و سیگنالها قابل بیرونی‌سازی است. اطلاعات، جدای از شکل ذخیره و به اشتراک‌گذاری آن، می‌تواند توسط فرآیندی اساسی موسوم به آنتروپی سنجیده شود. این سنجش با بیت صورت گرفته و اطلاعات بدون توجه به چگونگی به اشتراک‌گذاری آن،‌ از یک میزان مشابه بیتها ساخته شده که تنها در تراکم با هم تفاوت دارند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی در گامی مهم برای طراحی آزمایشی برای بیماری آلزایمر، مجموعه‌ای از 10 پروتئین را در خون شناسایی کرده‌اند که می‌توانند شروع این بیماری علاج‌ناپذیر از بین برنده مغز را پیش‌بینی کند. دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن بر این باورند که چنین آزمایشی می‌تواند در ابتدا برای انتخاب بیماران جهت کارآزمایی‌های بالینی درمانهای تجربی که برای متوقف کردن پیشرفت آلزایمر طراحی شده‌اند، استفاده کرد. همچنین در آینده این دستاورد ممکن است در کلینیک‌های درمانی بطور معمول مورد استفاده قرار بگیرند.
به گفته محققان، تاثیر آلزایمر بر مغز از چند سال قبل از تشخیص آغاز شده و بسیاری از کارآزمایی‌های دارویی به دلیل اینکه در زمان ارائه آنها به بیمار،‌ مغز به شدت آسیب دیده، ناموفق هستند. اکنون یک آزمایش خون ساده می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماران در مراحل اولیه کمک کند. آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال مغز است که بر اساس برآوردها در سال 2010 هزینه‌ای بالغ بر 604 میلیارد دلار را بطور سالانه بر جهان اعمال می‌کند. این بیمار مهلک 44 میلیون انسان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده که بر اساس برآوردها، این میزان تا سال 2050 سه برابر خواهد شد.
شرکتهای زیادی به دنبال رویکردهای مختلف برای کشف ریشه اصلی آلزایمر و شناسایی درمانهایی برای متوقف کردن پیشرفت آن هستند. اما در طول 15 سال گذشته، بیش از 100 داروی تجربی آلزایمر در کارآزمایی‌ها شکست خورده‌اند که به عقیده کارشناسان، احتمالا بخاطر ارائه دیرهنگام داروها است. یک آزمایش پیش‌بینی کننده برای استفاده پیش از بروز علائم می‌تواند به محققان در انتخاب افراد مناسب برای کارآزمایی‌های دارویی و امکان موفق بودن آنها کمک کند.
پیش از این پژوهشها نشان داده بود که می‌توان از اسکنهای مغزی PET و آزمایشات مایع نخاع کمر برای پیش‌بینی آغاز زوال مغزی در بیماران مبتلا به شرایط با شدت کمتر موسوم به اختلال خفیف شناختی (MCI) استفاده کرد اما این آزمایشات گران و تهاجمی بوده از این رو دانشمندان به دنبال یک آزمایش خون ساده‌تر و ارزانتر هستند. نتایج این پژوهش در مجله Alzheimer's & Dementia منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, آزمایش, آزمایش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان هشدار دادند:افراد مسنی که خواب کمی دارند مغزشان سریعتر کوچک می شود و زودتر به زوال عقل مبتلا می شوند. نتایج مطالعات قبلی محققان نشان داده بود که طول مدت خوابیدن بر کارکرد قوای شناختی مغز افراد مسن تاثیر می گذارد. از آنجا که حجم بخش هایی از مغز به نام بطن مغزی، نشانگر افت توان شناختی مغز است و بیماری هایی مانند آلزایمر از این دسته از بیماری ها هستند، تاثیر خواب بر این بخش از مغز به طور کامل شناخته نشده بود.
اکنون محققان سنگاپوری با استفاده از روش تصویر برداری ام.آر. آی، حجم بطن های مغزی 66 فرد 50 تا 64 ساله چینی را اندازه گرفتند. محققان همچنین با روش نوروفیزیولوژیک، کارکرد قوای شناختی مغز این افراد را در مدت دو سال بررسی کردند. این محققان در این مطالعه متوجه شدند هر قدر میزان خواب افراد ، کمتر باشد و میزان خواب شبانه آنها از هفت ساعت کمتر شود، توان مغزی آنها کمتر می شود، مغز زودتر کوچک می شود و احتمال بروز بیماری های مربوط به قوای شناختی مغز ، همچون آلزایمر ، افزایش می یابد. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد و بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.


برچسب‌ها: خواب, کم خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۵ مهر الی ۶ آبان ۱۳۹۳ توسط  مركز تحقيقات علوم اعصاب ايران و با همکاری با همكاري سازمان بين المللي علوم اعصاب (IBRO)، مركز تحقيقات نوروبيولوژي ونوروفيزيولوژي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، پژوهشكده علوم شناختي و دانشگاه تربيت مدرس در مركز تحقيقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار خواهد شد. تحقيقات درد و اعتياد، علوم اعصاب شناختي و اختلالات شناختي، شكل‌پذيري سيناپسي و تشنج، بيماري‌هاي نورودژنراتيو از محورهاي كارگاه فوق است و پروژه‌هاي آزمايشگاهي بر اين ۴ محور متمركز خواهد بود كه توسط اساتيد بين‌المللي از آسيا، اروپا، آمريكاي شمالي و ايران تدريس مي‌شود. ا سرمايه‌گذاري از جانب IBRO و حاميان مالي داخلي، ۲۵ دانشجو قادر خواهند بود در اين كارگاه ۱۲ روزه شركت كنند و هزينه بليط، اسكان و غذا براي آنها در نظر گرفته‌ شده است. علاقه‌مندان به شركت در اين كارگاه مي‌توانند تا ۲۰ تيرماه ۹۳ به صورت آنلاین ثبت نام کنند.

سایت کارگاه


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, کارگاه نوروساینس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مصرف زیاد پروتیین خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد. محققان دانشکده پزشکی «نانجینگ» در چین در این مطالعه با بررسی هفت مطالعه مختلف وضعیت سلامتی 254 هزار 489 بیمار را تجزیه و تحلیل کردند. این هفت مطالعه که بطور متوسط 14 سال طول کشیده بود همگی در ارتباط با رژیم غذایی و مواد مغذی بود. علاوه بر این هیچ یک از این مطالعات برای کشف ارتباط میان مصرف پروتیین و بروز آنی سکته مغزی طراحی نشده بود.
محققان متوجه شدند که در شش مطالعه از این هفت مطالعه ارتباطی میان مصرف زیاد پروتیین و کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی وجود دارد و در سه مطالعه از این شش مطالعه این ارتباط از لحاظ آماری چشمگیر بود. با این حال محققان اعلام کردند که این نتایج نیاز به مطالعات بیشتری دارد و تا آن زمان نمی توان گفت که مصرف پروتیین موجود در گوشت قرمز روش مفید و موثری برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی است یا نه. این مطالعه هفته جاری در مجله Neurology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که چشم آبی ها درد و رنج را بهتر از چشم قهوه ای ها تحمل می کنند. تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ نشان می دهد که زنان قفقازی با رنگ چشم آبی یا سبز بهتر از زنان چشم قهوه ای درد و رنج را تحمل می کنند. «اینا بلفر» استاد بیهوشی در دانشگاه پیتسبورگ و همکارانش در این مطالعه 58 زن باردار را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که قدرت تحمل درد در زنان چشم روشن هنگام زایمان بیشتر از زنان چشم قهوه ای است. وی در نشست سالانه جامعه درد آمریکا گفت: علاوه بر این زنان چشم روشن بعد از زایمان اضطراب کمتری تحمل می کنند و میزان افسردگی و افکار منفی آنها کمتر است. با این حال محققان می گویند:برای کشف علت این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است اما به نظر می رسد که این موضوع یک ارتباط ژنتیکی داشته باشد.
دیابت نوع یک عامل خطر ساز دیگری است که با رنگ چشم آبی ارتباط دارد. یک مطالعه که در سال 2011 در ایتالیا انجام شد تایید کرد که سطح ابتلا به دیابت نوع یک در افراد چشم آبی بالاتر است. محققان می گویند:گمان می رود سه تغییر ژنی مرتبط با رنگ چشم روشن در ابتلا به این بیماری دست دارند. همچنین به نظر می رسد که چشم آبی ها مشکلات شنوایی بیشتری دارند. مطالعات نشان می دهد که احتمال ابتلا به مشکلات شنوایی در کارگران چشم روشنی که در کارخانه های پر سر و صدا کار می کنند بیشتر از کارگران چشم تیره است. مطالعه دیگری که در سال 1991 در دانشگاه ادینبورگ آلمان بر روی 100 داوطلب انجام شد، نشان داد که دانشجویان چشم تیره در آموزن های هوشی بهتر از چشم روشن ها عمل می کنند.


برچسب‌ها: درد, چشم آبی, چشم قهوه ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


نتایج یک تحقیق نشان می دهد که پیاده روی موجب بهبود علائم بیماری پارکینسون می شود. محققان دانشگاه «آیوا» در آمریکا متوجه شدند، افراد مبتلا به پارکینسون خفیف که مرتب پیاده روی می کنند، عملکرد حرکتی بدن، حالت روحی، خستگی و برخی ابعاد توانایی فکری آنها بهبود می یابد. دکتر «ارگون یوسی» از دانشگاه آیوا گفت: نتایج این تحقیق نشان می دهد که پیاده روی یک روش سالم و راحتی برای بهبود علائم بیماری پارکینسون و کیفیت زندگی ارائه می دهد.
نتایج این تحقیق که در مجله «نورولوژی»(Neurology) منتشر شده، نشان داد که پیاده روی عملکرد حرکتی بدن و حالت روحی را 15 درصد، توجه را 14 درصد و خستگی را 11 درصد بهبود می بخشد. پارکینسون بعد از بیماری آلزایمر، معمول ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می آید که فرد مبتلا به آن به تدریج توانایی جسمانی خود را از دست داده و در صورت عدم مراقبت و انتخاب راهکار مناسب، هر لحظه بر شدت آن افزوده می شود. بیماری پارکینسون اکنون درمان قطعی ندارد اما فعالیت های روزانه و تمرینات ورزشی از عواملی هستند که می توانند مشکلات ناشی از وجود این بیماری را تا حد امکان کاهش داده و قوای جسمانی فرد مبتلا را بطور نسبی متعادل سازد.


برچسب‌ها: پارکینسون, پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان در طول 20 هزار سال گذشته کوچکتر شده و ما احتمالا در اثر اهلی شدن، حجمی از نورون‌های مغزمان به اندازه یک توپ تنیس را از دست داده‌ایم. بر اساس سوابق فسیلی، در پایان آخرین عصر یخی در 20 هزار سال قبل، مغز یک مرد متوسط 1500 سانتیمتر مکعب بوده است. اکنون این حجم 1350 سانتیمتر مکعب است، به این معنی که تقریبا به اندازه یک توپ تنیس از حجم نورونهای مغز از بین رفته است.
روانشناسان دانشگاه بریستول به مقایسه کاهش اندازه مغز انسان با اختلافات بین مغز حیوانات وحشی و همتایان بومی آنها پرداختند. کاهش 10 درصدی اندازه مغز ممکن است با تغییر شیوه زندگی انسانها از شکارچی-جمع‌آوری کننده به جوامع کشاورزی مرتبط بوده که در آن، مهارتهای اجتماعی احتمالا به لحاظ تناسب اندام تکاملی اغلب از پرخاشگری پیشی گرفته است. به گفته دانشمندان اگر پرخاشگری در اینجا انتخاب می‌شد، ممکن بود به کاهش تستوسترون و دیگر هورمونهای تنظیم‌کننده رشد منجر شود. فرآیند مشابهی در پرورش حیوانات وحشی به شکل حیوانات اهلی صورت می‌گیرد. به گفته محققان، همه حیواناتی که اهلی شده‌اند، مغز آنها کوچکتر شده است.


برچسب‌ها: مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، انديکاسيون‌هاي تجويز قرص رازاگيلين (Rasagiline) با نام تجاري آزيلکت (Azilect) را وسعت داده. انديکاسيون قبلي آزيلکت، مونوتراپي يا درمان ترکيبي آن با لوودوپا بود. انديکاسيون جديد آن، درمان ترکيبي با آگونيست‌هاي دوپامين است. تاييد انديکاسيون جديد به اين معناست که آزيلکت مي‌تواند به تنهايي يا در ترکيب با ساير داروهاي مورد استفاده در درمان پارکينسون، تجويز شود. تاييديه جديد، تاکيدي بر به‌دست آمدن شواهد بيشتر به نفع تجويز آزيلکت در درمان تمام مراحل بيماري پارکينسون است. آزيلکت توسط شرکت تووآ ـ که در زمينه داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي نورودژنراتيو فعاليت دارد- وارد بازار شده است. به گفته پروفسور رابرت هوسر، استاد نورولوژي، فارماکولوژي مولکولي و فيزيولوژي در دانشگاه فلوريداي جنوبي، مطالعات نشان داده‌اند آزيلکت در مونوتراپي مراحل اوليه بيماري پارکينسون اثربخش و بي‌خطر است. همچنين، تجويز آن در کنار لوودوپا در پارکينسون با شدت متوسط و شديد به نفع بيماران است. مطالعه اخير با نام آندانته (ANDANTE) نشان داده آزيلکت مي‌تواند به عنوان درمان همراه با آگونيست‌هاي دوپامين به مبتلايان به پارکينسون کمک کند. زماني که نياز به افزودن دارويي به رژيم درماني اين گروه از بيماران اجتناب‌ناپذير است يا چاره‌اي به‌جز بالا بردن دوز مونوتراپي نيست، آزيلکت در بهبود علايم پارکينسون سودمند خواهد بود. تمام مبتلايان به پارکينسون که درمان با آزيلکت براي آنها شروع مي‌شود، بايد از نظر تغييرات فشارخون، حرکات کنترل‌نشده (ديسکينزي)، توهمات،گيجي، منگي و ملانوما تحت بررسي قرار گيرند. افزايش دماي بدن ممکن است در اثر قطع ناگهاني آزيلکت مشاهده شود. شايع‌ترين عوارض ناخواسته مصرف مونوتراپي آزيلکت عبارتند از سندروم فلو، درد مفاصل، افسردگي، سوءهاضمه و در ترکيب درماني آزيلکت با يک آگونيست دوپامين عبارتند از ورم پاها، درد مفاصل، سرفه، ناتواني در به‌خواب رفتن. در مواردي که آزيلکت همراه با لوودوپا تجويز مي‌شود، عوارضي مانند ديس‌کينزي، کاهش وزن، افت فشارخون وضعيتي، استفراغ، آنورکسي، درد مفاصل، درد شکمي، تهوع، يبوست، خشکي دهان، راش پوستي، کابوس‌هاي شبانه و ورم تاندون‌ها ممکن است مشاهده شوند.


برچسب‌ها: داروی جدید, آزيلکت, رازاگيلين, پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه بث نشان داد نواحی بزرگ‌تر مغز شاید به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که درک بیشتر و دقیق‌تری داشته باشند. افزایش اندازه نواحی مغز مانند غشای بصری بخش اساسی تکامل به شمار می‌آید. به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان دریافتند افزایش اندازه بخش بصری مغز در گونه‌های پستاندار مختلف شامل انسان‌ها، بوزینه‌ها و میمون‌ها با پردازش بصری افزایش‌یافته مرتبط است. افزون بر این، اندازه نواحی متخصص در درون مغز با تغییرات خاص در رفتار مانند کاهش آسیب‌پذیری در مقابل توهمات بصری و افزایش دقت بصری یا دیدن جزئیات ریز مرتبط است.
«دکتر الکساندر دو سوسا»، رهبر این مطالعه، گفت: پستانداران با غشای بصری بزرگ‌تر دارای تفکیک‌پذیری بصری و دقت بینایی بهتری هستند و قدرت توهم بصری آن‌ها کاهش می‌یابد. در واقع هر چه این ناحیه از مغز بزرگ‌تر باشد، قابلیت پردازش بصری آن بالاتر می‌رود. وی ادامه داد: اندازه نواحی مغز نه تنها وجود عصب‌های بیشتر (سلول‌های مغزی) را در آن ناحیه، بلکه احتمال اتصال بین عصب‌ها را نشان می‌دهد. این اتصالات امکان انجام محاسبات پیچیده را فراهم کرده و انجام این محاسبات نیز امکان درک بصری دقیق‌تر را فراهم می‌کند.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


میگرن در دوران یائسگی شدیدتر می‌شود. دکتر وینسنت مارتین از دانشگاه سینسیناتی اظهار کرد: سردردهای میگرنی در این دوران 50 تا 60 درصد افزایش می‌یابد. در این تحقیق مارتین و همکارانش بیش از 3600 زن 35 تا 65 ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها این افراد را در سه گروه قبل از یائسگی، یائسگی و پس از یائسگی تقسیم کردند. کارشناسان معتقدند کاهش سطح استروژن در این سردردها نقش دارد. بر اساس آمار موسسه ملی ایالات متحده این اختلال در زنان در دهه 41 تا 51 سالگی رخ می‌دهد و اغلب با گرگرفتگی و اختلال خواب همراه است. محققان بر این باورند استفاده از داروهای منظم برای این دوران بسیار موثر است. یافته‌های این تحقیق در نشست سالانه انجمن سردرد آمریکا در لس آنجلس ارائه شده است.


برچسب‌ها: میگرن, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان موفق به کشف ارتباط کاهش شنوایی در افراد با نوعی ژن شدند. کارشناسان هندی و آمریکایی نقش یک نوع ژن خاص را در ابتلا به ناشنوایی در افراد مبتلا به زوال شناختی دریافتند. محققان بیمارستان رام گانگا سر و دانشگاه لوئیزویل پزشکی اظهار کردند: ژن MMP-9 نقش مهمی در بروز زوال شناختی و کاهش شنوایی این بیماران دارد. محققان با انجام این آزمایش بر روی موش به نتایجی در این باره دست یافتند و امیدوارند این آزمایش بر روی انسان به نتیجه برسد. در حال حاضر، 45 درصد از بزرگسالان بین سنین 45تا 92 سال در هند، از مشکل شنوایی رنج می برند. کمبود ویتامین B-12 و سطوح بالای هموسیستئیننیز با اختلال شنوایی در زنان همراه است. این مطالعه در مجله Molecular Biology Reports منتشر شده است.


برچسب‌ها: زوال عقلی, ژن, کاهش شنوایی, MMP, 9
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links