محققان آمریکایی در تحقیقات خود دریافتند، روش درمانی ترکیبی که از یک بازدارنده‌ی انتخابی MAO-B به ‌همراه یک داروی ضدافسردگی استفاده می‌کند، به کندکردن علائم غیرحرکتی متعدد مبتلایان به پارکینسون کمک می‌کند.  افسردگی و اختلال شناختی در اغلب بیماران مبتلا به پارکینسون مشاهده می‌شود.
 
محققان مرکز پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا در این پژوهش 1174 بیمار مبتلا به پارکینسون در مراحل نخست بیماری را مورد بررسی قرار دادند؛ در این تحقیق اثربخشی اضافه ‌کردن یک مهارکننده‌ی انتخابی مونوآمین اکسیداز (MAO-B) به داروی ضد‌افسردگی بر پیشرفت علایم غیر‌حرکتی پارکینسون مورد ارزیابی قرار گرفت. برای این بیماران از داروهای ضد‌افسردگی با مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین 76 درصد، داروهای ضد‌افسردگی سه‌حلقه‌ای 21.4 درصد، مهارکننده‌های باز جذب سروتونین نوراپی ‌نفرین 0.5 درصد و سایر داروها 3.8 درصد استفاده شد.
 
بیماران مبتلا به افسردگی ماژور (MDD) از مطالعه حذف شدند؛ برآورد افسردگی، شناخت، خواب‌آلودگی در طول روز، مشکلات خواب، خلق ‌و خوی مضطرب و بی‌تفاوتی مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران به ‌طور تصادفی با rasagiline‌ (یک تا‌ دو میلی‌گرم) یا دارونما به ‌مدت 36 هفته (بدون محدودیت در رژیم ‌غذایی) تحت درمان قرار‌ گرفتند. در طول 36 ‌هفته علائم بیماران بدتر شد؛ با ‌این‌حال گروه دریافت‌کننده rasagiline دارای علائم افسردگی، اختلال شناختی، خستگی و خواب ‌آلودگی با شدت کمتری بودند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، علائم حرکتی در دریافت‌کنندگان rasagiline بهبود یافت، اما این مسأله با بهبود افسردگی و اختلال شناختی ارتباطی نداشت. نتایج این پژوهش در مجله JAMA Neurology منتشر شد.  


برچسب‌ها: پارکینسون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، امکان تعیین خطر مرگ بیمارن دچار سکته مغزی با بررسی پوششی عصب‌ بینایی چشم وجود دارد. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه فلوریدا در این تحقیق وضعیت 86 بیمار دچار سکته مغزی را مورد بررسی قرار دادند. سونوگرافی عصب بینایی معمولا بعد از سکته مغزی انجام می‌شود؛ این بررسی بر اساس ضخامت عصب پشت چشم و تصویربرداری در زمان تورم مغز و فشار وارده به چشم انجام می‌شود.
 
در این تحقیق مشخص شد، غلاف پوششی عصب‌ بینایی چشم و مغز با یکدیگر در ارتباط هستند که با اندازه‌گیری ضخامت این پوشش، امکان شناسایی بیماران دچار سکته مغزی در معرض خطر مرگ فراهم می‌شود. به دلیل تورم مغزی، ضخامت غلاف عصب چشم افزایش یافته و خطر حمله مغزی و مرگ بیمار افزایش پیدا می‌کند؛ این اندازه در بیماران دارای خونریزی مغزی به 6.2 میلیمتر و در افرادی که زنده می‌مانند به 5.7 میلیمتر می‌رسد؛ افزایش این میزان موجب افزایش خطر مرگ در 6 ماه آینده و افزایش چهار برابری احتمال خطر سکته مغزی می‌شود. نتایج این تحقیق در کنفرانس بین‌المللی سکته مغزی 2015 آمریکا ارائه شد.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان کانادایی با استفاده از شیوه تصویربرداری فراصوت روزنانس مغناطیسی، موفق به معکوس‌کردن علائم آلزایمر در موش‌ها شدند. این شیوه شامل استفاده از پرتوهای فراصوت هدفمند و نظارت بر اثرات آن‌ها از طریق تصویربرداری روزنانس مغناطیسی است. در آزمایش‌های انجام‌شده توسط تیم علمی «موسسه تحقیقاتی سانی‌بروک» در تورنتو، روش جدید به درمان علائم بیماری آلزایمر در موش‌ها کمک کرد. این درمان، عملکرد مغز را در حیوانات تحت بررسی ارتقا بخشید و محققان امیدوارند در آینده با استفاده از این روش، رفتارهای شناختی انسان‌های مبتلا به آلزایمر را نیز بهبود بخشد. 
 دانشمندان در تحقیقاتشان اثرات این شیوه را بر روی موش‌های تراریخته بررسی کردند؛ این نوع موش‌ها دارای پلاک افزایش‌یافته در ناحیه هیپوکامپ مغزشان بودند و هیپوکامپ، مسئول حافظه در مغز است. موش‌های تحت مطالعه، با علائم معمول آلزایمر در انسان‌ها مانند از دست‌دادن حافظه و بروز مشکلاتی در یادگیری دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند.
 
محققان با استفاده از عامل کنتراست میکروحباب، توانستند سد خونی مغزی (گذرگاهی در مغز) را باز کنند؛ با این حال، فقط زمانی که میکروحباب‌ها با استفاده از پرتو فراصوت با تراکم بالا حرکت کردند، راه را برای تحویل کارآمدتر داروها باز کردند. دانشمندان از این شیوه برای درمان موش‌ها استفاده کرده و بهبودی‌هایی را در یادگیری فضایی و شناختی آن‌ها مشاهده کردند. به گفته تیم تحقیقاتی، دلیل این امر احتمالا افزایش ارتجاع‌پذیری نورونی ناشی از پرتو فراصوت و همچنین کاهش پلاک مغزی است که وجود آن در انسان‌ها با علائم آلزایمر مرتبط است. 
 
محققان همچنین افزایش تعداد نورون‌ها و طول رشته‌های دندریت را در موش‌های تحت آزمایش مشاهده کرد. دندریت‌ها، رشته‌های درخت‌مانندی هستند که به نورون‌ها در برقراری ارتباط با نورون‌های دیگر کمک می‌کنند. نتایج بدست آمده در این تحقیق، گامی بزرگ در درمان آلزایمر تلقی می‌شوند و دریچه جدیدی را به سوی این موضوع باز می‌کند که چگونه شیوه تصویربرداری فراصوت روزنانس مغناطیسی ‌می‌تواند با کمک درمان‌های دیگر، یادگیری شناختی را تقویت کند.  


برچسب‌ها: آلزایمر, فراصوت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، خوردن غذاهایی که با حرارت بالا طبخ شده‌اند، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. پختن غذا با حرارت بالا باعث افزایش محصولات نهایی گلیکوزیله پیشرفته (AGEs) می‌شود؛ این محصولات گروهی از ترکیبات شامل شکر، پروتئین و سایر مولکول‌های بزرگ هستند. محصولات نهایی گلیکوزیله پیشرفته (AGEs)، از طریق برخی مکانیسم‌ها شامل افزایش التهاب و استرس اکسیداتیو، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهند. آنها همچنین قادر به اتصال به گیرنده RAGE هستند؛ این گیرنده، پروتئین‌های بتا آمیلوئید را در سد خونی مغز عبور داده و با بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر در ارتباط است.
 
محققان دانشکده پزشکی Icahn بیمارستان مونت‌سینای نیویورک اقدام به پخت 549 غذا با روش‌های مختلف طبخ کرده و محتوای AGEs آنها را در غذای پخته شده اندازه‌گیری کردند. بررسی موش‌ها با رژیم غذایی دارای مقادیر بالای AGEs نشان می‌دهد، این موش‌ها دارای سطوح بالای AGEs به همراه رسوب پروتئین بتا آمیلوئید در مغز هستند. به گفته محققان، حرارت بالا در هنگام پختن غذا با سطوح بالای AGEs و احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در ارتباط است. نتایج این پژوهش در مجله Alzheimer's Disease منتشر شده است. 


برچسب‌ها: آلزایمر, غذا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج بررسی‌های جدید محققان کانادایی نشان می‌دهد که افسردگی ممکن است در نتیجه التهاب مغزی ایجاد شود. روانپزشکان مرکز اعتیاد و سلامت مغزی در تورنتوی کانادا دریافته‌اند، سطوح نوعی پروتئین که به عنوان سازنده التهاب شناخته شده، در مغز بیماران افسرده نسبت به افراد سالم تا یک سوم بالاتر بود. افراد مبتلا به شدیدترین اشکال افسردگی همچنین از بیشتری التهاب برخوردار بودند.
 نتایج این پژوهش ممکن است به توضیح دلیل علائم فیزیکی ناشی از افسردگی مانند بی‌اشتهایی و کم‌خوابی کمک کند. همچنین این تحقیقات می‌تواند منجر به راههای تازه برای درمان بیماری‌های روانی شود که بر یک پنجم بزرگسالان در نقطه‌ای از زندگی‌شان تاثیر می‌گذارد. افسردگی یکی از رایجترین اشکال بیماری روحی است و بر اساس برآوردها، یکی از هر پنج بزرگسال آمریکایی را در نقطه‌ای از زندگی‌اش بخود دچار کرده است. حدود 14 میلیون آمریکایی بالغ از اختلال افسردگی ماژور رنج می‌برند.

 محققان از مغز 20 بیمار مبتلا به افسردگی و 20 داوطلب سالم در گروه کنترل اسکن گرفتند؛ آنها با استفاده از روشی موسوم به توموگرافی تابش پوزیترون توانستند سطوح پروتئین « translocator» را که با التهاب مرتبط است، اندازه‌گیری کنند.
 
این دانشمندان دریافتند که در بیماران مبتلا به حملات افسردگی ماژور، سطوح این پروتئین در قشر پیش‌پیشانی 26 درصد، در قشر کمربندی قدامی 32 درصد و در بخش اینسولای مغز 33 درصد بالاتر بود. به گفته محققان، التهاب در قشر کمربندی قدامی با شدت افسردگی ارتباط بیشتری دارد؛ تصور می‌شود که این التهاب ممکن است بر فعالیت نورون‌های مغزی و شیوه ارتباط‌گیری آن‌ها با یکدیگر تاثیر بگذارد.
 
اگرچه محققان نتوانستند در این پژوهش مشخص کنند که التهاب دلیل اصلی افسردگی یا نتیجه آن است، بررسی‌های دیگر نشان داده که التهاب با بسیاری از علائم افسردگی مانند خلق و خوی بد، بی‌اشتهایی و بد‌خوابی مرتبط است. خود التهاب یکی از روش‌های اصلی بدن برای حافظت از خود است، اما التهای اضافی برای بسیاری از بافت‌ها مضر است. این در حالیست که درمان‌های کنونی افسردگی، التهاب را هدف قرار نمی‌دهند. نتایج این پژوهش در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.  


برچسب‌ها: افسردگی, التهاب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج پژوهش صورت گرفته با استفاده از اطلاعات سلامت کشور دانمارک نشان می‌دهد، مصرف برخی از قرص‌های ضدبارداری با افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی همراه هستند. تحقیقات قبلی نشان می‌دهند، قرص‌های ضدبارداری موجب افزایش وزن و کج خلقی شده و در موارد نادر با خطر افزایش لخته‌های خونی همراه هستند. در این تحقیق 317 زن مبتلا به تومور مغزی و 2126 زن سالم در محدوده سنی 15 تا 49 سال مورد بررسی قرار گرفتند.
 
نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، زنانی که از برخی قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، با خطر 50 درصدی احتمال ابتلا به تومور مغزی مواجه هستند که درصد خطر با گذشت پنج سال از مصرف قرص، افزایش پیدا می‌کند. پروژسترون ارتباط مستقیمی با گلیوما - تومور اولیه مغزی - دارد؛ این هورمون موجب افزایش سلول‌های سرطانی معروف به آستروساتیوما می‌شود. به گفته دکتر «دیوید گیست» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه اودنسه، بر اساس اطلاعات ثبت شده در بین زنان در سن بارداری در دانمارک، سالانه از هر 100 هزار زن، پنج نفر به گلیوما مبتلا می‌شوند. تحقیقات بیشتری برای بررسی تأثیرات هورمون پروژسترون در ایجاد تومور مغزی باید انجام شود. نتایج این پژوهش در مجله Clinical Pharmacology منتشر شد.  


برچسب‌ها: سرطان, ضد بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی موفق به شناسایی مینی‌مغز‌های پنهان در نخاع انسان شده‌اند که امکان حفظ تعادل هنگام حرکت در میان جمعیت و جلوگیری از سر خوردن در زمان عبور از روی یک سطح یخ‌زده را فراهم می‌کند. حفظ تعادل هنگام حرکت به دلیل وجود مجموعه‌ای از نورون‌های موجود در نخاع و به صورت ناخودآگاه رخ می‌دهد؛ این نورون‌ها اطلاعات حسی را یکپارچه کرده و سازگاری‌ لازم را به عضلات اعمال می‌کنند. 
 
زمانی که فرد می‌ایستد یا راه می‌رود، حسگرهای حسی موجود بر روی پاشنه پاها، تغییرات ریزی را در فشار و حرکت شناسایی می‌کنند؛ این حسگرها سیگنال‌هایی را به نخاع و سپس به مغز می‌فرستند. ظرف هر میلی‌ثانیه، جریان‌های چندگانه‌ای از اطلاعات شامل سیگنال‌های حاصل از «گذرگاه انتقال لمس سبک» به سمت مغز جاری می‌شوند. یکی از شیوه‌های برخورد مغز با این داده‌ها، پیش‌پردازش‌کردن آنها در ایستگاه‌های حسی ثانویه مانند چشم یا نخاع است، اما تا پیش از این، شناسایی دقیق این نوع نورون‌ها و چگونگی اتصال آنها به یکدیگر برای دانشمندان فرآیندی بی‌نهایت دشوار بوده است. 
 
محققان مطالعات زیستی موسسه سالک با استفاده از شیوه‌های تصویربرداری برش لبه، فیبرهای عصبی حامل سیگنال‌های ارسالی از حسگرهای لامسه موجود در پا و اتصالات‌شان در نخاع را رهگیری کردند؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، این فیبرهای حسی در نخاع به همراه یکدیگر به گروه دیگری از نورو‌ن‌ها موسوم به RORI متصل می‌شوند. نورون‌های RORI به نوبه خود به نورون‌هایی در ناحیه حرکتی مغز متصل می‌شوند و این موضوع نشان می‌دهد، آنها به عنوان مولفه اتصالی مهم بین مغز و پاها عمل می‌کنند.
 
زمانی که نورون‌های RORI موجود در نخاع موش‌های تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) غیرفعال شدند، حساسیت موش‌ها به حرکت تا حد قابل‌توجهی کمتر شدند. همچنین زمانی که دانشمندان موش‌ها را مجاب کردند روی میله باریک و مرتفعی که نیاز به مهارت و تلاش بیشتری داشت، حرکت کنند، این حیوانات تلوتلو خوردند. محققان معتقدند که نورون‌های RORI مسئول دستور دادن به پا درباره چگونگی حرکت‌کردن هستند. این یافته‌ها دیدگاه بهتری درباره گذرگاه‌های عصبی و فرآیندهای موجود در پس کنترل حرکت و همچنین چگونگی حس‌کردن محیط توسط چنین نورون‌هایی در اختیار محققان قرار می‌دهد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Cell قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: نخاع, تعادل حرکتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی 

سایت مرکز تحقیقات 


برچسب‌ها: همایش هیپوفیز, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن بین المللی نوروريستوراتولوژي، دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: بیستم اسفند ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما 

همایش همزمان: دوازدهمین گردهمایی جهانی نوروپروتکشن و نوروژنریشن

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نوروريستوراتولوژي, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن سکته مغزی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
زمان برگزاری: ۱ الی ۳ مهر ۱۳۹۴ 
مکان برگزاری: شیراز 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سکته مغزی, همایش استروک, همایش مغز و اعصاب, انجمن سکته مغزی ایران, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشها حاکی از آن است، احتمال خطر مرگ ناگهانی مبتلایان به صرع در بیمارانی که روی شکم خود می‌خوابند در مقایسه با کسانی که به پشت می‌خوابند بسیار بیشتر است. محققان دانشگاه شیکاگو به بررسی تاثیر حالت خواب در مرگ‌های ناگهانی بیماران مبتلا به صرع پرداختند. آن‌ها در بررسی‌های خود دریافتند، 73.3 درصد از بیمارانی که به شکم -دمر- می‌خوابند در هنگام خواب با مرگ ناگهانی از دنیا می‌روند، در حالی که 26.7 درصد باقیمانده هنگامی که به حالت‌های دیگر می‌خوابند دچار مرگ ناگهانی می شوند.
 
صرع یکی از رایج‌ترین اختلالات عصب‌شناختی در آمریکا است که حدود 2.3 میلیون بزرگسال و 450 هزار کودک در این منطقه به آن مبتلا هستند. اگرچه این بیماری در هر سنی رخ می‌دهد، اما اغلب کودکان و افراد مسن به آن دچار می‌شوند. این شرایط به علت وجود اختلالات الکتریکی در مغز به وجود می‌آید و بیهوشی و غش را در پی دارد. شخصی که بیش از یک یا دو بار تحت شرایط پزشکی دچار این حملات شود، قطعا بیماری صرع در او تشخیص داده می‌شود.
 
در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما می‌توان حملات ناگهانی ناشی از آن را با دارو کنترل کرد. این در حالیست که برخی افراد نسبت به این قبیل درمان‌ها پاسخ مثبت نشان نمی‌دهند و باز هم دچار این حملات می‌شوند. صرع به عنوان یک بیماری کنترل نشده مزمن شناخته شده است. دکتر جیم تائو از دانشگاه شیکاگو یادآور شد: بیماری صرع کنترل نشده معمولا علت اصلی مرگ‌های ناگهانی و غیرمنتظره است که اغلب در خواب اتفاق می‌افتد. نتایج این پژوهش در مجله neuroscience منتشر شده است. 


برچسب‌ها: صرع, خوابیدن, دمر خوابیدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان موسسه تحقیقاتی اسکریپس در فلوریدا در دو تحقیق مرتبط دریافته‌اند، چند نمونه داروی جدید می‌توانند گذرگاه‌های زیستی دخیل در نابودی سلول‌های مغزی را در بیماران پارکینسون هدف قرار دهند. این نتایج نشان می‌دهد، امکان طراحی داروهای بسیار کارآمد و گزینشی وجود دارد که می‌توانند از عملکرد میتوکندری حمایت کنند؛ میتوکندری انرژی سلول را تامین کرده و در نهایت از مرگ آن جلوگیری می‌کند. 
 
داروهای جدید مورد بررسی در این تحقیق، بر روی آنزیم‌های JNK1 ،JNK2 و JNK3 عمل می‌کنند که هر یک از این مولفه‌ها، آنزیمی با عملکرد زیستی منحصر‌به‌فرد هستند. این آنزیم‌ها به بسیاری از اجزای مشخص بیماری پارکینسون از جمله استرس اکسیداتیو و مرگ سلول برنامه‌ریزی‌شده مرتبط‌ هستند. استرس اکسیداتیو (عامل اکسیدشدن) همان پیروزی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن است و به نوعی به حمله‌های زیستی به بدن تعبیر می‌شود؛ به بیان دیگر، استرس اکسیداتیو به عنوان عامل برهم‌زننده تعادل میان تولید رادیکال‌های آزاد و دفاع‌های آنتی اکسیدانی بدن تعریف می‌شود.
 
یافته‌های جدید نویددهنده این موضوع هستند که داروهای جدید می‌توانند مانع نابودی تدریجی سلول‌های مغزی در بیماری پارکینسون و متوقف‌کردن زوال بیماران شوند. مطالعات اخیر همچنین نشان داده‌اند، آنزیم JNK3 نه تنها نقشی محوری را در مرگ سلول مغزی ایفا می‌کند، بلکه در بروز بیماری آلزایمر نیز دخیل‌ است. جزئیات این دو تحقیق در مجله‌های Scientific Reports و Journal of Medicinal Chemistry منتشر شده‌اند. 


برچسب‌ها: پارکینسون, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان دانشگاه ادینبورگ حاکی از آن است که زندگی در بخش‌های نیمکره شمالی می‌تواند خطر ابتدای فرد به زوال مغز را افزایش دهد. محققان عنوان کرده‌اند که دلیل این امر ممکن است سطوح پائین‌تر ویتامین D در میان افرادی باشد که در مناطق شمالی‌تر و دور از نور خورشید زندگی می‌کنند. ویتامین D در زمان مواجهه پوست بدن با نور خورشید تولید شده و بر اساس تحقیقات قبلی، سطوح کم آن باعث افزایش خطر بروز آلزایمر می‌شود.
 
به گفته محققان، بنظر می‌رسید که بیش از یک عامل محیطی بر این امر تاثیر بگذارد که در صورت شناسایی آن‌ها، میزان زوال عقل می‌تواند به نصف کاهش یابد. آن‌ها توانستند یک اختلاف جغرافیایی واضح را در نرخ زوال عقل شناسایی کنند. در میان دوقلوهای سوئدی با حذف عواملی مانند سن و جنسیت، آن افرادی که در شمال زندگی می‌کردند، دو تا سه برابر بیشتر از ساکنان بخش‌های جنوبی احتمال داشت به زوال عقل ابتلا پیدا کنند. همین الگو زمانی که محققان به بررسی اسکاتلندی‌های متولد 1921 پرداخته بودند، مشاهده شد.
 
همچنین بر اساس یافته‌ها، هیچ خطر ابتلا به زوال عقل که با محل زندگی افراد در زمان کودکی مرتبط باشد، مشاهده نشد. اما با رسیدن آن‌ها به میانسالی، نرخ خطر بالاتری در میان آن دسته افرادی که در مناطق شمالی‌تر زندگی می‌کردند، دیده شد. به گفته محققان، دلیل احتمال این موضوع، کمبود ویتامین D‌ است. آن‌ها تاکید کردند که پژوهشی بر اساس داده‌های مربوط به دوقلوهای سوئدی، محققان را قادر ساخت تا هرگونه عامل ژنتیکی را که بتواند تفاوت شمال-جنوب را توضیح دهد، حذف کنند.
 
پژوهشی که سال گذشته منتشر شده بود، نشان داد افراد پیرتر دچار کمبود ویتامین D دو برابر بیشتر احتمال داشت به زوال عقل مبتلا شوند. بدن بیشتر ویتامین D مورد نیازش را از طریق نور خورشید بدست می‌آورد و این تاثیر در افراد پیر کمتر می‌شود. اگرچه این ویتامین در روغن ماهی موجود بوده و همچنین بطور معمول به شیر افزوده می‌شود، اما تغذیه تاثیر بسیار کمی در مواد مغذی که وارد جریان خون می‌شوند، دارد. پژوهشهای دیگر نیز نشان داده‌اند که افراد دچار کمبود ویتامین D بیشتر در معرض تجربه مشکلات شناختی هستند. 


برچسب‌ها: زوال عقل, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان می‌دهد، تصویربرداری از مغز می‌تواند برای پیش‌بینی رفتار افراد در آینده مورد استفاده قرار گیرد.  استفاده از تصاویر اسکن مغزی به محققان برای درک ساختار مغز انسان و ارتباط آن با سیستم‌های بیولوژیکی و بیماری‌های مختلف کمک کرده است. محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)‌ در تحقیقات خود دریافتند، تصویربرداری از مغز می‌تواند برای پیش‌بینی توانایی‌های یادگیری، تمایل به جرم و جنایت، رفتارهای مرتبط با سلامت یا گرایش بسمت استفاده از مواد مخدر توسط فرد در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.
 این یافته‌ها با استناد به تحقیقات قبلی درخصوص استفاده از تصاویر اسکن مغزی برای پیش‌بینی توانایی آینده نوزادان در خواندن و حل مسائل ریاضی و پژوهش دیگر درخصوص ارتباط بین ساختار مغز و تمایل به جنایتکار شدن بدست آمد. دکتر «جان گابریلی» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: اغلب تا دوران مدرسه صبر می‌کنیم و درصورت بروز مشکل، اقدامات درمانی را آغاز می‌کنیم که شاید این زمان درمان فایده چندانی نداشته باشد؛ اما با استفاده از تصاویر اسکن مغزی می‌توانیم افراد در معرض خطر را شناسایی و اقدامات درمانی را زودتر آغاز کنیم. نتایج این تحقیق در مجله Neuron منتشر شد.
  


برچسب‌ها: نوزادان, رفتار, اسکن, اسکن مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مغز از توانایی خارق‌العاده‌ای برخوردار است که بدون هیچ گونه محدودیتی، اقدام به ذخیره‌سازی و بازیابی خاطرات، حتی رویدادهای بسیار مشابه می‌کند. مغز اقدام به تولید و ذخیره‌سازی خاطرات در شبکه‌های کوچکی به نام سلول‌های مغزی می‌کند؛ خاطرات رویدادها و مکان‌ها در ساختار هیپوکامپ ذخیره می‌شوند.
 
برای بررسی توانایی منحصر بفرد مغز در ذخیره‌سازی خاطرات، محققان موسسه سیستم‌های علوم اعصاب کاولی در دانشگاه علوم و فناوری نروژ با همکاری محققانی از ایتالیا و جمهوری چک، توانایی موش ها در یادآوری مکان‌های مجزا، اما در عین حال مشابه را مورد بررسی قرار دادند. قدرت حافظه هفت موش آزمایشگاهی در 11 اتاقک مجزا بمدت دو روز مورد بررسی قرار گرفت؛ موش‌ها آزادانه در تمامی اتاقک‌ها در جستجوی خرده شکلات حرکت می‌کردند و محققان فعالیت مغزی در سلول‌های مکانی CA3 در هیپوکامپ را ثبت می‌کردند. سلول‌های مکانی (place cells) نورون‌هایی هستند که در یک محل خاص فعال می‌شوند. اتاقک ها بسیار مشابه هم بودند، اما موش‌ها همچنان قادر به ایجاد یک حافظه جداگانه و مستقل یا یک نقشه برای هر محیط بودند؛ سلول‌های مکانی CA3 یک الگوی منحصر بفرد برای هر محیط شکل می‌دادند.
 
محققان دریافتند که این الگوهای منحصر بفرد در حافظه موش ذخیره می‌شوند، بطوریکه با ورود مجدد حیوان به یکی از این اتاق‌ها، نقشه فضایی از نخستین تجربه حضور در اتاق در مغز موش باز فعال می‌شود. این نتایج نشان می‌دهد که مغز دارای یک ظرفیت عظیم برای ذخیره‌سازی خاطرات است؛ توانایی ایجاد یک حافظه منحصر بفرد یا نقشه برای هر مکان، نحوه مدیریت مغز برای تمایز قائل شدن بین خاطرات بسیار مشابه و اشتباه نگرفتن رویدادهای شبیه هم را مشخص می‌کند.
 این تحقیق همچنین نحوه عملکرد ترفند خاصی از حافظه موسوم به «روش جایگاه» را توضیح می‌دهد؛ این روش شامل برقراری ارتباط بین چیزهایی که می‌خواهید به یاد داشته باشید و مکان هایی است که به خوبی می‌شناسید. بطورمثال، با برقراری ارتباط بین خاطرات با اتاق‌های مختلف در خانه، براحتی می‌توانید از طریق راه رفتن در خانه بصورت ذهنی، آنچه نیاز دارید را به خاطر بیاورید. نتایج این تحقیق در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد. 


برچسب‌ها: مغز, خاطرات, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان به رهبری «بیو لیو» و «ماریو پنزو» در آزمایشگاه Cold Spring Harbor در نیویورک و دانشمندان دانشگاه استونی بروک امریکا، به چگونگی شناسایی‌کردن خطر توسط مغز پی بردند. محققان با استفاده از موش‌های مدل، مولفه‌ای را در مغز شناسایی کرده‌اند که مسؤول تشخیص خطرات و به یادآوردنشان و همچنین فعالسازی مغز برای واکنش‌نشان‌دادن به آن‌هاست. 
 
تیم علمی نخست بخشی از مغز موسوم به «هیپوتالاموس» را بررسی کرد و به ویژه بر روی «هسته‌ کناربطنی هیپوتالاموس» (PVT) متمرکز شد یعنی ناحیه‌ای که توسط هر دوی مولفه‌های استرس‌زای روانی و فیزیکی فعال می‌شود. دانشمندان به عنوان بخشی از آزمایشاتشان، از شوک‌های ملایمی برای ایجاد خطر استفاده کردند. آن‌ها همچنین موش‌های مورد بررسی را از لحاظ ژنتیکی اصلاح کردند تا نقش بخش‌های خاصی از مغز را در حفاظت از آن‌ها در مقابل خطر بررسی کنند.
 محققان نخست دریافتند بخش PVT مغز به تهدیدات بسیار حساس بود؛ آن‌ها سپس نورون‌هایی را در «هسته کناربطنی هیپوتالاموس پشتی» (pPVT) بررسی کردند که با بخش جانبی آمیگدال مرکزی ارتباط برقرار می‌کردند. آمیگدال مرکزی، مکان خاطرات ترس در مغز است. دانشمندان از طریق تعدادی از آزمایش‌ها ارتباطات ورودی از جانب این نورون‌ها را سرکوب کردند و در نهایت دریافتند pPVT نقش مهمی را در تشخیص موقعیت‌های ترسناک و به یادآوردن آن‌ها ایفا می‌کند. این تحقیق درک دانشمندان از آناتومی مغز و عملکرد نرمال آن در یادآوری ترس را ارتقا می‌دهد و همچنین سرنخ‌هایی درباره پردازش اشتباه خطراتی ارائه می‌دهد که ممکن است به اضطراب، ترس‌های حاد و شاید اختلال استرس پس از سانحه بینجامد. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: ترس, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید مغز نوزادان فقط لحظات شاد را به خاطر می‌آورد. محققان دانشگاه بریگهام یانگ کشف کردند کودکان بیشتر آنچه موجب احساسات خوب می‌شود را به یاد دارند. محقق این تحقیق راس فلوم استاد روانشناسی دانشگاه بریگهام یانگ اظهار کرد: افرادی که بر روی مغز نوزادان تحقیق می‌کنند به تفاوت بین تاثیر احساس توجه دارند اما در حال حاضر برای اولین بار چگونگی شکل‌گیری این احساسات و تاثیرات آن در حافظه کودکان را مورد بررسی قرار دادیم. وی و همکارانش حرکت چشمان نوزادان پنج ماهه که در جلوی صفحه نمایش رایانه که شخصی با صدای شاد و یا عصبانی صحبت می‌کرد را مورد بررسی قرار دادند. کودکان با قرار گرفتن در برابر هر صدا واکنش سریعی نشان دادند.
 
محققان برای بررسی بیشتر با هر یک از صداها اشکالی را برای کودکان به نمایش گذاشتند و بعد از بررسی حرکات چشم دریافتند کودکان اشکال مربوط به صداهای مثبت را به خاطر دارند. وی در ادامه افزود: ما معتقدیم تاثیرات مثبت بر سیستم توجه و برانگیختگی کودک موثر است و با ارتقا این سیستم ما قادر به تقویت پردازش الگوهای هندسی در حافظه کودک خواهیم بود. نتایج این تحقیق در نشریه رفتارها و بالندگی نوزادان منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نوزادان, شادی, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی ایران، انجمن علوم اعصاب ایران
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ دی ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نوروساینس, همایش مغز و اعصاب, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن اروپایی جراحان مغز و اعصاب، معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: اردیبهشت ۱۳۹۵
مکان برگزاری: تهران، برج میلاد 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, همایش جراحی مغز و اعصاب, علوم پزشکی تهران, برج میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ 8 الی 9 بهمن 1393 توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن اجتماعات بیمارستان شهدای تجریش برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل آناتومی و فیزیولوژی درد، نقش جراحی در درمان سردردهای عروقی، نقش بلوک های عصبی در درمان سردرد، نورالژی تریژمینال، سردرد و هیدروسفالی، سردرد و تومورهای مغزی، سردرد و ضایعات عروقی مغز، پسودو تومور سربری، سردرد های ناشی از تروما می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی مغز و اعصاب, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان شهدای تجریش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک مهندس جوان انگلیسی با الهام از بیماری پدرش که 10 سال قبل به پارکینسون مبتلا شده بود، کفش جدیدی طراحی کرده که به این افراد در راه رفتن بدون مشکل کمک می‌کند. ابزار کمکی راه رفتن جدید موسوم به Path توسط لیز پیپ، مهندس شرکت InnovationRCA در کالج سلطنتی هنر لندن طراحی شده است. پدر پیپ مانند بسیاری از مبتلایان به پارکینسون که گهگاه افتاده و یا جمود حرکتی را تجربه و در آن احساس می‌کنند و پای آن‌ها به زمین چسبیده، این حالات را داشته است.
 
سرنخ‌های بصری بنظر می‌رسد که سرعت و گسترش فاصله قدمهای افراد مبتلا به پارکینسون را ارتقا می‌بخشد. از این رو لیزری که در جلوی طرح Path قرار گرفته، خط‌های متمادی را تا فاصله 50 سانتیمتری فرد منتشر می‌کند. هر کفش نیز یک راهنما برای پای دیگر نمایش داده و شبکه را تا زمان آماده شدن فرد برای قدم بعدی، ثابت نگه می‌دارد. همچنین حسگرهای فشار در پاشنه کفش با فرود آمدن پا روی زمین، ارتعاش ایجاد می‌کند. این بازخورد فعال برای جبران بی‌حسی پا طراحی شده که یکی دیگر از علائم رایج پارکینسون است. پروژکتورهای پاشنه و جلوی پا به سادگی روی انواع کفش قابل تجهیز است. چندی پیش پیپ این فناوری را بر روی یک بیمار مبتلا به پارکینسون و دو مبتلا به ام‌اس آزمایش کرده بود. نتایج اولیه در نشست Footwear Health Tech در هلند ارائه شده است.  


برچسب‌ها: هوشمند, کفش هوشمند, ابزار جدید, پارکینسون, Path
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی موفق به کشف محل حس جهت‌یابی در مغز شده‌اند که می‌تواند علت توانایی مسیریابی بهتر برخی افراد را توضیح دهد. از مدت‌ها قبل محققان دریافتند که برخی افراد در مقایسه با سایرین، از توانایی بهتری در مسیریابی برخوردار هستند، اما علت این تفاوت تاکنون مشخص نشده بود. محققان کالج دانشگاهی لندن در تحقیقات قبلی خود موفق به شناسایی سیستم جهت‌یابی در مغز شدند که برای هدایت در یک مسیر مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مسیریابی به سمت یک مقصد مشخص، در ابتدا باید جهت فعلی فرد مشخص شده و سپس جهت حرکت بسمت مقصد تعیین شود. محققان کالج دانشگاهی لندن در دور جدید تحقیقات خود موفق به شناسایی بخشی از مغز شدند که وظیفه سیگنال‌دهی برای تعیین جهت را برعهده دارد.
 
از 16 داوطلب سالم خواسته شد تا یک محیط مربع شکل شبیه‌سازی شده در رایانه را رهگیری کنند؛ در این زمان با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) منطقه حس جهت‌یابی در مغز شناسایی شد. این بخش از مغز که منطقه انتورینال نامیده می‌شود، برای سیگنال‌دهی جهت هدایت در یک مسیر استفاده می‌شود؛ این بخش مغز تعیین می‌کند که در حال حاضر در کدام جهت قرار داریم و باید به کدام جهت حرکت کنیم. منطقه انتورینال یکی از مناطق اولیه‌ در مغز است که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار می‌گیرد و نتایج این تحقیق می‌تواند به تشخیص بیماران در مراحل اولیه کمک کند.  


برچسب‌ها: مسیریابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ابداع ساعت هوشمند مچي جديدي به نام Embrace شده‌اند که مي‌تواند علائم هشداردهنده حمله صرع را شناسايي کند. اين سامانه که توسط شرکت Empatica و با همکاري دانشگاه MIT ارائه شده، فعاليت الکتريکي پوست را به عنوان نشانگر تغييرات عميق در مغز ارزيابي مي‌کند. اين سيستم از مدلي مبتني بر سال‌ها داده‌هاي باليني براي تشخيص اين موضوع کمک مي‌کند که کدام تغييرات، پيش‌بيني‌کننده صرع هستند. در طول حمله صرع، فعاليت بالاي آميگدال باعث پاسخ رسانايي الکتريکي بالايي در پوست مي‌شود. ساعت مچي هوشمند جديد اين واکنش را شکار کرده و از آن به عنوان ابزاري براي ارسال پيغام هشدار استفاده مي‌کند. زماني که Embrace يک حمله صرع مشهود را شناسايي مي‌کند، پيغامي را به دوستان از پيش تعيين‌شده يا خانواده فرد بيمار ارسال مي‌کند. اين ساعت همچنين دماي معمولي و داده‌هاي حرکتي دريافتي را جمع‌آوري مي‌کند و به کاربر امکان اندازه‌گيري فعاليت فيزيکي و کيفيت خوابش را مي‌دهد. بهاي فناوري ابداعي 169 دلار اعلام شده است. 


برچسب‌ها: هوشمند, ساعت هوشمند, ابزار جدید, صرع, Embrace
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل از طریق بازیابی ارتباطات سیناپسی قابل بازیابی است. پیش از این عنوان می‌شد که خاطرات در سیناپس‌ها ذخیره شده و بیماری آلزایمر که در اثر تجمع پلاک‌های بتا آمیلوئیدی در مغز ایجاد می‌شود، منجر به از بین رفتن این سیناپس‌ها و پاک شدن خاطرات ذخیره شده در آنها می‌شود. اما محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) مدعی شده‌اند که خاطرات در جای دیگری ذخیره می‌شوند و اگر ارتباط نورون‌ها از طریق اتصالات جدید برقرار شود، امکان بازیابی خاطرات قبلی فراهم می‌شود.
 
«دیوید گلانتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق عنوان می‌کند: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حافظه بلندمدت در سیناپس ذخیره نمی‌شود و در اصل، هسته نورون‌ محل ذخیره‌سازی حافظه است. سیستم عصبی قادر به بازسازی اتصالات سیناپسی از دست رفته است و اگر بتوان ارتباطات سیناپسی را بازیابی کرد، حافظه نیز برگشت‌پذیر است؛ اما اثبات این نتایج به انجام تحقیقات تکمیلی نیاز دارد. در چند مرحله آزمایش بر روی حلزون دریایی Aplysia و نورون‌های جدا شده در ظرف آزمایشگاه، محققان قادر به کم کردن عملکردهای سیناپسی و پروتئین‌های درگیر در آن شدند؛ مهارکننده‌های پروتئین برای مختل کردن عملکرد سیناپس، آسیبی به حافظه بلندمدت وارد نمی‌کند. نتایج این تحقیق در مجله eNow منتشر شده است.  


برچسب‌ها: حافظه, زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آزمون تعادل را برای پیش‌بینی خطر سکته مغزی معرفی کردند. محققان با بررسی روشی برای تعادل بر روی یک پا، می‌توانند خطر سکته مغزی را در افراد پیش‌بینی کنند. آیا شما می‌توانید بر روی یک پا بیش از 20 ثانیه بایستید؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد توانایی انجام این کار و یا عدم آن نشانه خوبی برای بررسی در معرض خطر بودن افراد به سکته مغزی است.
 
محققان دانشکده پزشکی کیوتوی ژاپن توانایی حفظ تعادل نزدیک به 1400 زن و مرد را مورد ارزیابی قرار دادند. متوسط سن این افراد 67 سال بود و از آنها خواسته شد تعادل خود بر روی یک پا را به مدت یک دقیقه حفظ کنند. همچنین از این افراد اسکن مغزی هم گرفته شد. آنها افزودند: افرادی که تعادل بر روی یک پا برایشان مشکل است در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. همچنین افرادی که یک سکته مغزی را تجربه کرده بودند، 16 درصد عدم تعادل داشتند. انجام این آزمون تعادل، روش آسان و کم هزینه‌ای برای پیش‌بینی خطر سکته مغزی است. این مطالعه در مجله Stroke منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, آزمون تعادل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن سکته مغزی ایران
 
زمان برگزاری: ۷ الی ۸ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن عدالت دانشگاه شهید بهشتی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سکته مغزی, همایش استروک, همایش مغز و اعصاب, انجمن سکته مغزی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کودکانی که والدین آنها در حرفه‌های مرتبط با رنگ، چسب و سایر حلال‌های صنعتی کار می‌کنند در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند. سرطان مغز یکی از دلایل اصلی برای مرگ ناشی از سرطان در کودکان زیر 10 سال محسوب می‌شود. طی پژوهشی پنج ساله، محققان دانشگاه وسترن استرالیا مشاغل 306 والدینی را که فرزندانشان به تومور مغز مبتلا بودند با 905 زوجی که فرزندشان با این مشکل مبتلا نبودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند کودکانی که از مردانی با مشاغل مرتبط با کلر و حلال‌های مبتنی بر نفت نظیر آن‌هایی که در مواد شیمیایی پاک کننده وجود دارد، سر و کار دارند در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی قرار دارند.
 
نتایج به دست آمده حاکی از این است کودکان متولد شده از مردانی که یک سال پیش از لقاح با موادی نظیر "زایلن" یا "تولوئن" - رقیق کننده‌های رنگ، چسب و لاک - سرو کار دارند در معرض خطر چهار برابری برای ابتلا به تومور مغزی قرار دارند. این درصد خطر برای کودکان مردانی که با بنزن در تماس مکرر بوده‌اند، دو برابر گزارش شده است. علاوه بر این، زنانی که با حلال‌های کلری مانند تری کلرواتیلن در تماس بوده‌اند، در همه زمان‌ها و پیش از تولد بچه، خطر داشتن کودکان مبتلا به سرطان مغز را برای خود افزایش می‌دهند. محققان "هیدروکربن های آروماتیک" را به عنوان عامل خطرزای قدرتمندی عنوان می‌کنند. بر اساس نتایج به دست آمده، این خطر عمدتا برای مردان و به ویژه در مدت یک سال پیش از لقاح نقش برجسته‌ای دارد. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancer" منتشر شده است.  


برچسب‌ها: حلال, سرطان, سرطان مغز, زایلن, تولوئن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش جدید محققان آمریکایی حاکی از آن است که مغز افراد مبتلا به «سندرم خستگی مزمن» (CFS) ساختار غیرعادی پیدا می‌کند. سندرم خستگی مزمن با خستگی شدید همراه بوده و با استراحت کردن هم بهبود نمی‌یابد و شش ماه یا بیشتر ادامه پیدا می‌کند. طبق اطلاعات «سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها» در آمریکا، بیش از یک‌میلیون نفر در این کشور مبتلا به این بیماری هستند. تشخیص این بیماری هم بسیار پیچیده است و هیچ آزمایش خاصی برای آن وجود ندارد و معمولاً بعد از کنار گذاشتن گزینه‌های دیگر در بررسی‌ها، به این نتیجه می‌رسند که فرد به این سندروم مبتلا شده است.
 
محققان دانشگاه استنفورد از ۱۵ بیمار مبتلا به این عارضه و ۱۴ فرد سالم، به سه روش مختلف MRI گرفتند و پس از بررسی نتایج، متوجه شدند ماده سفید مغز در بیماران، کمی کمتر از افراد سالم است. هم‌چنین میزان پخش مایع در بخشی از ماده سفید مغز غیرعادی بود. این‌ نتایج نشان می‌داد که اتفاقی در این بخش از مغز می‌افتد. بررسی‌های بعدی معلوم کرد، میزان پخش مایع در این بخش مغز می‌تواند نشانگر ابتلای افراد به سندروم خستگی مزمن باشد. از سوی دیگر، دو نقطه مغز در این منطقه هم ساختاری غیرمعمول یافته بودند. محققان متوجه شدند، هر چه غیرعادی بودن این دو نقطه بیشتر باشد، شدت بیماری بالا‌تر است. اکنون آن‌ها امیدوارند با استفاده از این تحقیق، راهی برای تشخیص و مداوای این بیماری بیابند.  


برچسب‌ها: خستگی, سندرم خستگی مزمن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید نشان می‌دهد هورمون دوپامین (شادی) می‌تواند به نورون‌های مغزی در انجام کارهای سخت و حل مسائل ریاضی کمک کند. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه توبینگن آلمان برای اولین بار تاثیر هورمون دوپامین را بر سلولهای مغزی هنگام پردازش قوانین نشان دادند. پژوهشگر این تحقیق توربن اوت افزود: یافته‌های حاصل از این پژوهش ما را در مسیری قرار داد تا نحوه تاثیرگذاری سلول‌های مغزی که در مجموعه تولید قشر جلویی مغز (PFC) قرار دارند را در هدایت رفتاری افراد کشف کنیم. عدم تعادل در میزان هورمون دوپامین می‌تواند منجر به اختلالات عصبی و روانی شود. قشر جلویی مغز قسمتی از مغز است که مربوط به تفکر انتزاعی، تصمیم‌گیری مبتنی بر قواعد و نتیجه‌گیری منطقی است. چگونگی تاثیرگذاری دوپامین در فرآیند پردازش اطلاعات توسط سلول‌های مغزی در مغز سالم کمتر شناخته شده است. نتایج این پژوهش در آخرین نسخه مجله سلول‌های عصبی به چاپ رسیده است.  


برچسب‌ها: ریاضی, دوپامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان چینی با اعلام خطرات نادیده گرفتن آسم، از ارتباط ابتلا به بیماری آسم و احتمال پیشرفت عارضه زوال عقل حاد خبر دادند. محققان با تحقیق بر روی بیش از 13 هزار فرد مبتلا به بیماری آسم دریافتند ابتلا به آسم احتمال پیشرفت بیماری حاد زوال عقل را در افراد افزایش می‌دهد. محققان در ادامه تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به عارضه زوال عقل در مردان بیشتر است و فاکتور سن بالا یکی از مهمترین عوامل ابتلا به این عارضه تلقی می‌شود. آنها همچنین عواملی مثل سکته، جراحی قلب، ضربه به سر، دیابت و فشار خون بالا را از دیگر موارد دخیل در ابتلا به عارضه زوال عقل حاد برشمردند.
 
پژوهشگران در مورد چگونگی ارتباط ابتلا به آسم و زوال عقل افزودند: با توجه به نقش مهم اکسیژن در سلامت و عملکرد کامل مغز، ریه افراد مبتلا به آسم از کارایی مطلوبی برخوردار نبوده و اغلب نمی‌تواند اکسیژن مورد نیاز مغز را فراهم کند. هنگامی‌که مغز در شرایط کمبود اکسیژن فعالیت کند، احتمال تولید مواد شیمیایی غیر عادی افزایش یافته و حجم مغز نیز کم می‌شود. این عوامل در نهایت سبب ایجاد زوال عقل حاد در فرد می‌شود. نتایج این پژوهش در نشریه Epidemiology and Community Health منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آسم, زوال عقل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان بنیاد کسلر در تحقیقات جدید خود تاثیر ترومای مغزی (TBI) را بر حافظه طولانی مدت مورد بررسی قرار داده‌اند. در 54 تا 84 درصد از افراد مبتلا به ترومای مغزی، اختلال حافظه بروز می‌کند. در حالی‌که تاثیر متغیر TBI در حافظه بلند مدت شناخته شده است، مکانیسم شناختی اساسی در این جمعیت دقیق نیست. تفاوت اختلال حافظه در میان افراد با مقایسه آسیب و تئوری اندوخته شناختی قابل توضیح است، به عنوان مثال، هر چه فعالیت مغزی بیشتر باشد، تاثیر محافظتی بیشتری بر حافظه طولانی مدت خواهد داشت.
 
محققان برای آزمایش نقش فعالیت حافظه و تاثیر محافظتی آن بر اندوخته‌شناختی حافظه بلندمدت، در 50 بیمار مبتلا به ترومای مغزی حاد و ضعیف فعالیت حافظه، حافظه بلند مدت و اندوخته شناختی را مورد بررسی قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان داد فعالیت مغزی ممکن است نقش میانجی در رابطه بین اندوخته شناختی و حافظه بلند مدت داشته باشد. محققان افزودند: برای پی بردن به تاثیر استراتژی درمانی فعالیت مغزی در بهبود حافظه طولانی مدت افراد مبتلا به ترومای مغزی و اختلالات حافظه ناشی از شرایط دیگر، نیاز به تحقیقات بیشتر دارند. این مقاله در مجله نورولوژی چاپ شده است.  


برچسب‌ها: تروما, حافظه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه میشیگان مکانیسمی را برای ترمزگیری پیشرفت آلزایمر ارائه داده‌اند. پیشرفت بیماری آلزایمر در درون مغز، توفانی از بی‌نظمی سلولی را موجب می‌شود چون انباشت‌ نوعی پروتئین سمی به نام amyloid-beta یا Aβ بر نورون‌ها غلبه می‌کند. یکی از اثرات جانبی ظاهری انباشت‌شدن Aβ در نورون،‌ فروپاشی بخشی از سلول به نام Golgi است که در بسته‌بندی‌کردن و طبقه‌بندی‌کردن محموله پروتئینی حاوی Aβ دخیل است.
 
دانشمندان حاضر در این پروژه با این پرسش روبرو بودند که آیا نابودی Golgi آسیبی جانبی از جانب توفان Aβ است یا این که از بین‌رفتن Golgi خود یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر است. محققان دانشگاه میشیگان در تحقیقاتشان مکانیسمی را آشکارسازی کردند که به Golgi آسیب می‌رساند. آن‌ها در آزمایشاتشان از یک موش تراریخته و مدل‌های کشت بافت برای بررسی آنچه در بیماری آلزایمر می‌گذرد، استفاده کردند. بخش تعجب‌آور پاسخ تیم علمی به پرسش‌های مطرح‌شده این بود که سطوح در حال افزایش Aβ مستقیما منجر به فروپاشی Golgi از طریق فعال‌کردن چرخه سلولی کیناز موسوم به cdk5 می‌شود. همچنین دانشمندان با کمال تعجب دریافتند با مسدودکردن cdk5 یا محافظت‌کردن از پروتئینی در Golgi موسوم به GRASP65، مولفه Golgi نجات داده شد.
 
محققان پی بردند نجات‌دادن Golgi می‌تواند از طریق فعال‌کردن دوباره مسیر تخریب پروتئینی موسوم به «پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید» (APP)، انباشت Aβ را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد و این کشفیات حوزه جدیدی را برای تولید داروهایی ارائه می‌دهد که پیشرفت آلزایمر را کند می‌کنند. یکی از مهم‌ترین پروتئین‌هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد، پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید (APP) نام دارد. این پروتئین در سلول‌های دستگاه عصبی بیان می‌شود و در اتصال سلول‌ها به هم، تماس سلول‌ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد.
 
تیم علمی اعلام کرد فروپاشی Golgi تا پیش از این معمایی ناشناخته بود و این که Aβ از طریق این فروپاشی اثرات سمی‌اش را بسط می‌دهد. محققان معتقدند با افزایش انباشت Aβ، آسیب به Golgi افزایش می‌یابد و این موضوع به نوبه خود فعالیت پروتئین ایجادکننده آلزایمر APP را افزایش می‌دهد. این امر نیز به نوبه خود تولید Aβ را افزایش می‌دهد. تحقیق جدید مکانیسمی مولکولی را برای فروپاشی Golgi و اثرات این موضوع بر پیشرفت آلزایمر ارائه می‌دهد و این امر Golgi را به هدف دارویی بالقوه برای درمان آلزایمر تبدیل می‌کند. جزئیات این دستاورد علمی در نشست ASCB/IFCB در فیلادلفیا ارائه شد.  


برچسب‌ها: آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران
 
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن امام علی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

سایت انجمن


برچسب‌ها: همایش, همایش گوش و حلق و بینی, انجمن جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک تیم بین‌المللی از محققان با کشف مکانیسم مرتبط با آسیب مغزی که بیماران دچار سکته از آن رنج می‌برند، به دنبال تولید داروهای موثر برای مسدود کردن این مکانیسم هستند. سکته زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به بخش‌هایی از مغز متوقف می‌شود، اما بخش عمده آسیب‌های وارده به حافظه و سایر عملکردهای شناختی اغلب در اثر «استرس اکسیداتیو» در روزها و ساعات بعد از سرگیری جریان خون ایجاد می‌شود. محققان دانشگاه لیدز انگلیس با همکاری دانشگاه ژجیانگ چین، فاز دوم این آسیب مغزی را بر روی موش‌ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داده و مکانیسمی را در نورون‌ها شناسایی کردند که در صورت حذف شدن، میزان آسیب‌های وارده به عملکرد مغز را کاهش می‌دهد. آسیب‌های ناشی از تولید بیش از حد مواد شیمیایی موسوم به «گونه‌های اکسیژن فعال» در بافت مغز بلافاصله پس از از سرگیری جریان خون مورد بررسی قرار گرفت.
 
در بافت سالم مغز، سطوح بسیار پایین گونه‌های اکسیژن فعال دیده می‌شوند، اما مقدار این مواد پس از بروز سکته بشدت افزایش پیدا می‌کند که برای سلامت نورون‌ها بسیار خطرناک است. کانال یونی در غشای نورون‌ها موسوم به TRPM2 شناسایی شد که در حضور گونه‌های اکسیژن فعال، روشن می‌شوند؛ کانال یونی دریچه‌ای در غشای سلولی است که امکان برقراری ارتباط با خارج را فراهم می‌کند. تأثیرات سکته در موش‌ها با کانال یونی TRPM2 با گونه موش تراریخته فاقد این کانال یونی مقایسه شد.
 
در موش‌هایی که کانال یونی TRPM2 فاقد عملکرد بود، گونه‌های اکسیژن فعال همچنان تولید ‌شدند، اما نورون‌ها از آسیب محفوظ مانده و مرگ سلولی بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد؛ همچنین تفاوت معناداری در عملکرد مغز مشاهده شد و این موش‌ها در تست‌های آزمایشگاهی عملکرد قابل توجهی از خود نشان دادند. دکتر «لین-هو جیانگ» از محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید کرد: تاکنون اغلب تحقیقات دارویی بر روی آسیب مستقیم ناشی از توقف جریان خون متمرکز بودند، اما فاز دوم شامل از سرگیری جریان خون برای کاهش آسیب‌های مغزی از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ آسیب‌های این مرحله حتی پس از بستری در بیمارستان نیز اتفاق می‌افتد. نتایج این تحقیق در مجله Cell Death and Disease منتشر شد.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی دریافتند نواحی از مغز نوجوانان هنگامی که آن‌ها از جانب مادرانشان مورد انتقاد قرار می‌گیرند، غیرفعال شده و آن‌ها به شیوه‌ای بسیار عاطفی به این انتقادها واکنش نشان می‌دهند. اسکن‌های مغز نوجوانان نشان داده‌اند در مواجه با انتقادهای مادرانه، نواحی از مغز آن‌ها که با عواطف منفی مرتبط است، بیش‌فعال شدند در حالی که فعالیت نواحی موردنیاز برای کنترل عاطفی کاهش یافت. دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه‌ پیتسبرگ، دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دانشگاه هاروارد از مغزهای 32 نوجوان با سن متوسط 14 سال اسکن گرفتند. محققان زمانی که نوجوانان به دو کلیپ 30 ثانیه‌ای حاوی انتقاد مادرانشان از خودشان گوش می‌دادند، از مغز آن‌ها اسکن گرفتند.
 
نتایج نشان داد هنگام شنیدن انتقادات مادرانه، نواحی از مغز نوجوانان که در پردازش عواطف منفی دخیل‌اند، بیش از حد معمول فعالیت دارند. دانشمندان همچنین با کمال تعجب دریافتند فعالیت نواحی از مغز مانند قشر پیش‌پیشانی که مسئول کننرل عواطف و درک دیدگاه‌های دیگران است، حین شنیدن انتقاد مادرانه کاهش یافت. محققان بر باورند کاهش فعالیت نواحی از مغز نوجوانان که در پردازش اجتماعی دخیل است، موجب می‌شود آن‌ها متوجه اثرات پرخاشگری‌شان بر روی احساسات والدین نباشند. بنابراین، درک کاهش فعالیت مغز در نواحی دخیل در کنترل عواطف می‌تواند تنش‌های موجود بین والدین و نوجوانان را توضیح دهد.
 
نتایج این بررسی نشان می‌دهد تنش بین نوجوانان و والدین موضوعی عادی بوده و نوجوانان در این میان تقصیری ندارند. بر اساس این پژوهش، نوجوانان با واکنش عاطفی افزایش‌یافته و کنترل شناختی کاهش‌یافته در مغزشان به انتقادهای مادرانشان واکنش نشان می‌دهند. درک بهتر واکنش‌های فرزندان به انتقاد والدین می‌تواند دیدگا‌ه‌هایی برای تعدیل‌کردن اثرات رفتار نوجوان بر روی والدین ارائه دهد. این موضوع می‌تواند به رشد رفتاری فرزندان کمک و در بسیاری از موارد از بروز مشاجرات جلوگیری کند.  


برچسب‌ها: نوجوانان, انتقاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان بیمارستان هنری فورد در آمریکا دریافته اند که مقداری از ویتامین B3 که به «نیاسین» هم معروف است، می‌تواند عملکرد مغز را در بیماران مبتلا به سکته مغزی احیا کند. محققان بیمارستان «هنری فورد» در آمریکا بر اساس نتایج یک پژوهش اولیه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافته اند موش‌هایی که دچار سکته مغزی می‌شوند، پس از درمان با ویتامین B3، علائم رشد رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی جدید در آنها مشاهده می‌شود. محققان این بیمارستان در حال آزمایش و بررسی تاثیر این ویتامین روی انسان‌هایی هستند که سابقه سکته مغزی داشته‌اند. مایکل چوپ، رییس علمی انستیتو نوروساینس هنری فورد می گوید: نیاسین مغز را دوباره سیم کشی می‌کند که قابلیت بسیار جالب و شگفت‌انگیزی برای استفاده در انسان ها دارد. به گفته وی، نتایج این تحقیق همچنین راه را برای سایر بخش‌های پزشکی اعصاب شامل آسیب‌های مغزی هموار می کند. 


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, ویتامین, ویتامین ب, نیاسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن علمی روانپزشکی کودک و نوجوان
 
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اختلالات عصبی, همایش مغز و اعصاب, علوم بهزیستی و توانبخشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی به کشف مهمی در خصوص مسدود کردن مسیر درد در موش‌ها دست پیدا کرده‌اند که می‌تواند به توسعه داروهای غیر اعتیادآور برای تسکین دردهای مزمن منجر شود. روش‌های متداول تسکین درد با مشکلات فراوانی مواجه هستند، چراکه اغلب داروهای مسکن با عوارض جانبی مانند اعتیادآوری یا مقاومت در برابر دارو و نیاز به افزایش دوز مصرفی همراه هستند. محققان دانشکده سلول بنیادی و زیست‌شناسی دانشگاه هاروارد به تازگی موفق به تولید درد در آزمایشگاه شدند؛ در این روش، سلول‌های پوست انسان و موش‌ به نورون‌های حس‌کننده درد تبدیل شدند. این گیرنده‌های درد، به درد ناگهانی و محرک شدیدی که توسط آسیب جسمانی ایجاد می‌شود، واکنش نشان می‌دهند.
 
در یک تحقیق جدید، محققان دانشگاه سنت‌لوئیس موفق به مسدود کردن مسیر درد در موش‌های مبتلا به درد مزمن نوروپاتیک ناشی از یک آسیب عصبی شدند؛ در این روش، گیرنده‌ای موسم به A3 در مغز و نخاع موش فعال شدند. با استفاده از یک محرک شیمیایی موسوم به آدنوزین یا داروهای مصنوعی، گیرنده A3 در مغز و نخاع موش فعال شد که این مسئله به پیشگیری از بروز درد یا معکوس کردن روند درد منجر شد. این روش عملکرد به مراتب بهتری از داروهای مسکن فعلی دارد، چراکه با عوارض جانبی از جمله حالت اعتیادآور همراه نیست؛ محققان امیدوارند که از این روش در آینده برای کاهش درد مبتلایان به سرطان استفاده کنند. نتایج این دستاورد در مجله Brain منتشر شد.  


برچسب‌ها: درد, مغز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آلمانی در یک دستاورد مهم، از سلول‌های بنیادی جنینی برای تولید نخاع کامل در آزمایشگاه استفاده کردند که می‌تواند امیدهای تازه‌ای را برای افراد دچار ضایعه نخاعی ایجاد کند. طی سال‌های اخیر دستاوردهای چشمگیری در حوزه استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد و تولید نای، مثانه، واژن و مجرای ادرار حاصل شده است و در برخی از موارد، عضو تولید شده به بدن بیمار پیوند زده شده است. تحقیقاتی برای رشد بافت قلب و کبد در حال پیگیری است، محققان انگلیسی بدنبال رشد عروق خونی هستند و برخی محققان نیز بدنبال تولید بخش‌های کوچکی از بافت مغز بعنوان پیچیده‌ترین عضو بدن انسان هستند.
 
محققان دانشگاه درسدن در یک دستاورد مهم، موفق به رشد نخاع کامل با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی در آزمایشگاه شدند. رشد بافت یا اندام مختلف، به استفاده از داربست زیست‌ تخریب‌پذیر وابسته است؛ زمانیکه سلول‌های بنیادی خود بیمار درون این داربست کشت داده می‌شوند، سطحی برای سلول‌ها ایجاد می‌شود که مواد مغذی مورد نیاز را تأمین می‌کنند. محققان به سرپرستی دکتر «آندره‌آ ماینهارت» از خاصیت منحصربفرد سلول‌های بنیادی موسوم به مورفوژنز خود هدایتگر (self-directed morphogenesis) که 10 سال قبل توسط پروفسور «یوشیکی ساسای» کشف شد، استفاده کردند.
 
با استفاده از این روش، محیطی ایجاد شدتا نخاع بتواند در آن مشابه درون بدن رشد پیدا کند؛ این روش شامل وارد کردن حباب‌های کوچک سلول‌های بنیادی بداخل محیط رشد بود. سوسپانسیون‌های تک سلول از سلول‌های بنیادی موش در ژل مواد مغذی سه‌بعدی در ظرف آزمایشگاه کشت داده شدند. با تأمین تمامی شرایط مورد نیاز، سلول‌های بنیادی شروع به هماهنگ کردن عوامل رشد، بخصوص سه‌گانه مولکول‌های سیگنال‌دهی hedgehog، در اطراف خود کردند؛ معروف‌ترین سه‌گانه Sonic Hedgehog نام دارد که قادر به تحریک مستقیم رشد نورون‌ها در غلظت مورد نظر است.
 
نخاع مانند مغز یک ساختار سازماندهی شده پیچیده است که در آن سلول‌ها در الگوهای خاصی چیده شده‌اند. در جنین، یک ساختار موسوم به طناب‌پشتی (notochord) مانند مرکز سیگنال‌دهی عمل می‌کند؛ طناب‌پشتی اقدام به فعال کردن Sonic Hedgehog در پشت لوله عصبی می‌کند. سلول‌های عصبی نابالغ به غلظت پروتئین Sonic Hedgehog حساس بوده و بر اساس موقعیت آنها از بالا به پایین محور لوله عصبی تغییر پیدا می‌کند. برای درک این مکانیسم، نتایج چندبار دیگر تکرار شدند؛ محققان معتقدند که این فرآیند با سلول‌های بنیادی پرتوان القایی یا شبه‌جنینی گرفته شده از بافت بالغ نیز قابل انجام است. نتایج این دستاورد در مجله Stem Cell منتشر شد.  


برچسب‌ها: نخاع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


اخيرا سازمان غذا و داروي آمريکا داروي آلمتوزوماب(Alemtuzumab) با نام علمي لمترادا(Lemtrada) را براي درمان مبتلايان به اشکال عودکننده بيماري مولتيپل اسکلروز مورد تاييد قرار داده است. البته به دليل نگراني‌هايي که در مورد ايمني اين دارو وجود دارد، استفاده از لمترادا بايد به بيماراني محدود شود که به 2 يا تعداد بيشتري از داروهاي مورد استفاده در درمان مولتيپل اسکلروز پاسخ‌دهي کافي نداشته‌اند. ديويد ميکر، مدير شرکت دارويي جنزايم (Genzyme)،درباره اين تاييد مي‌گويد: «تاييد اين دارو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، به ثمر رسيدن بيش از يک دهه فعاليت اين شرکت براي توليد لمتراد است. طي 2 مطالعه‌اي که مبناي تاييد لمترادا از سوي اين سازمان بوده‌اند، داروي مذکور در مقايسه با ربيف اثربخشي به مراتب بهتري در کاهش دفعات عود بيماري داشته است.»
 
طي 2 مطالعه فاز 3 مقايسه‌اي ميان لمترادا و ربيف (تزريق زيرجلدي دوز بالاي اينترفرون بتا-1a)، بيماران جديدي که بيماري آنها الگوي شعله‌وري و فروکش مکرر داشت (CARE-MS I) يا بيماراني که طي درمان‌هاي قبلي بيماري آنها عود کرده بود (CARE-MS II) مورد بررسي قرار گرفتند. در مطالعه اول، لمترادا در کاهش دفعات عود بيماري به ميزان قابل‌توجهي از اينترفرون بتا-1a اثربخش‌تر بود، اما تفاوت مشاهده شده در کند کردن سير ناتوان‌کننده بيماري، از لحاظ آماري ارزشمند نبود. در مطالعه دوم، لمترادا به ميزان قابل‌توجهي در مقايسه با اينترفرون بتا-1a در کاهش ميزان عود موثرتر و سير ناتواني در بيماران تحت درمان با لمترادا کندتر بود. در مطالعات باليني انجام شده براي بررسي لمترادا، بيش از 1500 بيمار شرکت داشتند. به گفته دکتر ادوارد فوکس، سرپرست کلينيک ام‌اس تگزاس، نيازهاي پاسخ داده نشده در بيماران ام‌اس فراوان است و تاييد لمترادا کمک مهمي به مبتلايان به ام‌اس خواهد کرد.
 
در برگه اطلاعات دارويي لمترادا، نسبت به خطر بيماري‌هاي اتوايميون کشنده و واکنش‌هاي خطرناک و شديد ناشي از اينفيوژن دارو هشدار داده شده و درج شده که لمترادا ممکن است باعث افزايش خطر ابتلا به بدخيمي‌هايي از جمله سرطان تيروييد، ملانوما و اختلالات لنفوپروليفراتيو شود. مصرف‌کنندگان لمترادا در آمريکا فقط به بيماران شرکت‌کننده در برنامه ارزيابي و کاهش خطرات محدود شده است. اين برنامه با اين هدف تنظيم شده که اطمينان حاصل شود، لمترادا فقط توسط متخصصان و کادر درماني تخصصي براي بيمار تجويز مي‌شود و همه بيماران دريافت‌کننده اين دارو در برنامه REMS گنجانده شده‌اند. هدف ديگر از طراحي چنين برنامه‌اي، آموزش کادر درماني و بيماران در مورد عوارض شديد لمترادا و لزوم مانيتورينگ متناوب بيماران براي غربالگري عوارض شديد طي 48 ماه بعد از آخرين اينفيوژن است. دکتر تيموتي کوئتزي، رييس انجمن ام‌اس آمريکا مي‌گويد: «بي‌ترديد تاييد لمترادا از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، پيشرفت قابل‌توجهي در کمک به مبتلايان به اشکال عودکننده ام اس است.»
 
لمترادا جدول ويژه‌اي براي تجويز و تنظيم دوز دارد. درمان با اين دارو شامل سالانه 2 دوره است. دوره درماني اول، شامل اينفيوژن داخل وريدي دارو طي 5 روز متوالي و دوره دوم، 12 ماه بعد و براي 3 روز متوالي انجام مي‌شود. شايع‌ترين عوارض گزارش شده به دنبال مصرف لمترادا عبارت بودند از بثورات جلدي، سردرد، تب، نازوفارنژيت، تهوع، عفونت مجاري ادراري، ضعف، بي‌خوابي، عفونت مجاري تنفسي فوقاني، عفونت ويروسي هرپس، کهير، خارش، اختلال‌هاي تيروييدي، عفونت قارچي، آرترالژي، درد در اندام‌ها، کمردرد، اسهال، سينوزيت، درد اوروفارنژيال، گزگز و مورمور اندام‌ها، خواب‌آلودگي، دردشکمي، گرگرفتگي و استفراغ. ساير عوارض مرتبط با لمترادا عبارت بودند از بيماري اتوايميون تيروييد، سايتوپني، عفونت‌ها و پنوموني. لمترادا اولين بار در سپتامبر2013 در اتحاديه اروپا مورد تاييد قرار گرفت. هم‌اکنون اين دارو در 40 کشور مورد تاييد است. به علاوه، اطلاعات پس از ورود به بازار اين دارو توسط مراکز نظارتي متعدد در سراسر دنيا در دست بررسي است. لمترادا دومين محصول شرکت جنزايم است که براي درمان ام‌اس از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا مورد تاييد قرار مي‌گيرد. جنزايم تاييديه براي تري‌فلونومايد (Teriflunomide) خوراکي و يک بار در روز خود را براي درمان اشکال عودکننده ام‌اس در سپتامبر 2012 دريافت کرده بود. تري‌فلونومايد با نام تجاري اوباجيو(Aubagio)، در بيش از 50 کشور مورد تاييد است. در مجموع بيش از 30 هزار بيمار طي مطالعات باليني و مصارف تجاري با اوباجيو درمان شده‌اند. تخمين زده‌اند که بيش از 3/2 ميليون نفر در سراسر دنيا به بيماري ام‌اس مبتلايند و در حال حاضر 400هزار نفر فقط در کشور آمريکا از اين بيماري رنج مي‌برند.
 
بروز بيماري‌هاي اتوايميون کشنده نظير ترومبوسيتوپني ايميون و بيماري آنتي‌گلومرولار غشاي پايه ممکن است در دريافت‌کنندگان لمترادا رخ دهد. مانيتورينگ کامل شاخص‌هاي خوني، اندازه‌گيري سطوح کراتينين سرم و آناليز ادرار در بيماران دريافت‌کننده لمترادا الزامي است. مصرف لمترادا با خطر بروز واکنش‌هاي شديد و کشنده مرتبط با اينفيوژن همراه است بنابراين اين دارو بايد فقط در مراکز مجهز درماني و زير نظر متخصصان آموزش‌ديده براي مواجهه با آنافيلاکسي و واکنش‌هاي شديد دارويي انجام شود. تجويز لمترادا در مبتلايان به عفونت ويروسي نقص سيستم ايمني انساني ممنوع است.
 
آلمتوزوماب، يک مونوکلونال آنتي‌بادي هدف گيرنده CD52 است (پروتئيني که به وفور روي سطح سلول‌هاي B وT وجود دارد). چنين به نظر مي‌رسد که سلول‌هاي B و T مسبب روند التهابي تخريب در مبتلايان به ام‌اس هستند. آلمتوزوماب پس از هر دوره درمان لنفوسيت‌هاي B وT موجود در گردش را کاهش مي‌دهد. سپس، تعداد لنفوسيت‌ها به مرور با ساخت مجدد انواع مختلف لنفوسيت‌ها افزايش مي‌يابد.
 
در مطالعه CARE-MS I، لمترادا به ميزان قابل‌توجهي در مقايسه با اينترفرون بتا-1a در کاهش ميزان عود موفق‌تر بود. (18/0 براي لمترادا و 39/0 براي اينترفرون بتا-1a) اما تفاوت ميان 2 گروه در وخامت و ناتواني در سال دوم مطالعه، از لحاظ آماري قابل‌توجه نبود. (8 درصد براي لمترادا و 11 درصد براي گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا-1a) درصد بيماراني که طي سال دوم درمان با لمترادا هيچ اپيزودي از عود بيماري را تجربه نکردند، 78 درصد و در گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا 59 درصد بود. درصد تغيير در ضايعات T2 در مقايسه با ميزان پايه، از نظر آماري معني‌دار نبود.
 
در مطالعه CARE-MS II، لمترادا در کاهش ميزان عود بيماري در مقايسه با اينترفرون بتا-1a به مراتب موثرتر بود. (26/0 براي گروه دريافت‌کننده لمترادا و 52/0 براي گروه دريافت‌کننده اينترفرون). ميزان پيشرفت ناتواني بيماران طي 6 ماه در گروه دريافت‌کننده لمترادا 13درصد و در گروه دريافت‌کننده اينترفرون بتا 21 درصد گزارش شد (کاهش 42 درصدي خطر). درصدي از بيماران که در سال دوم درمان با لمترادا هيچ اپيزودي از عود بيماري را تجربه نکردند، 65 درصد در برابر 47 درصد در گروه دريافت‌کننده اينترفرون‌بتا بود. تغيير در حجم ضايعات T2 در مقايسه با ميزان پايه و قبل از شروع درمان، از نظر آماري معنادار نبود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, آلمتوزوماب, لمترادا, ام اس, مولتیپل اسکلروزیس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


ساعت هوشمند مچی جدید به نام Embrace می‌تواند علائم هشداردهنده حمله صرع را شناسایی کند. این سامانه که توسط شرکت Empatica و با همکاری دانشگاه ام‌آی‌تی ارائه شده، فعالیت الکتریکی پوست را به عنوان نشانگر تغییرات عمیق در مغز ارزیابی می‌کند. این سیستم از مدلی مبتنی بر سال‌ها داده‌های بالینی برای تشخیص این موضوع کمک می‌کند که کدام تغییرات، پیش‌بینی‌کننده صرع هستند.
 
در طول حمله صرع، فعالیت بالای آمیگدال (ناحیه‌ای در مغز) منجر به توقف تنفس می‌شود. این فعالیت بالا همچنین پاسخ رسانایی الکتریکی بالای پوست را موجب می‌شود. ساعت مچی هوشمند جدید این واکنش را شکار کرده و از آن به عنوان ابزاری برای ارسال پیغام هشدار استفاده می‌کند.
 
زمانی که Embrace یک حمله صرع مشهود را شناسایی می‌کند، پیغامی را به دوستان از پیش تعیین‌شده یا خانواده فرد بیمار ارسال می‌کند. این ساعت همچنین دمای معمولی و داده‌های حرکتی دریافتی را جمع‌آوری می‌کند و به کاربر امکان اندازه‌گیری فعالیت فیزیکی و کیفیت خوابش را می‌دهد. بهای فناوری ابداعی 169 دلار اعلام شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, هوشمند, ساعت هوشمند, صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، مسدود کردن یک پروتئین که در نقش کلیدی برای بیدار کردن انسان عمل می‌کند، در پیشگیری از آلزایمر نقش دارد. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در تحقیقات خود بر روی موش‌ها دریافته‌اند، حذف پروتئین ارکسین (orexin) باعث افزایش طول مدت زمان خواب موش‌ها شده و روند تولید پلاک‌های پروتئین بتا آمیلوئید در مغز – مشخصه بیماری آلزایمر – را کند می‌کند.
 
ارکسین توسط سلول‌هایی در هیپوتالاموس مغز تولید می‌شود که برای تحریک بیداری مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این سلول‌ها دارای شاخه‌هایی هستند که ارکسین را در مغز حمل کرده و مانند یک سوئیچ عمل می‌کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، مشکلات خواب خطر ابتلا به آلزایمر را در موش و انسان افزایش می‌دهد.
 
در این تحقیق از موش‌های تراریخته برای تولید پلاک‌های آمیلوئید در مغز استفاده شد؛ فرزندان این موش‌های تراریخته و موش‌های فاقد پروتئین ارکسین دارای خواب طولانی‌تر بوده و مقادیر پلاک‌های آمیلوئید آنها در مقایسه با موش‌های داری پروتئین ارکسین به نصف کاهش پیدا کرد. «دیوید هولتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، برای پیشگیری از آلزایمر باید تحقیقاتمان را بر روی پروتئین ارکسین متمرکز کنیم. مسدود کردن پروتئین ارکسین برای افزایش مدت زمان خواب در بیماران دچار اختلالات خواب یا حتی افزایش کیفیت خواب در افراد سالم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر منجر شود. نتایج این تحقیق در مجله Experimental Medicine منتشر شد.  


برچسب‌ها: آلزایمر, پروتئین, ارکسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران
 
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش مغز و اعصاب, انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران, هتل المپیک, الکتروفیزیولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا
زمان برگزاری: ۲۹ بهمن الی ۱ اسفند ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، ساختمان توانبخشی سازمان هلال احمر 

سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش نوروتروما, همایش مغز و اعصاب, مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا, بیمارستان خاتم الانبیا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج پژوهش جدید محققان دانشگاه گوتنبرگ نشان داد، خطر ابتلا به آلزایمر در زنان خجالتی و پر استرس بیشتر است. مطالعات جدید نشان داده است زنانی که در سنین میانسالی نگرانی داشته، به خوبی با استرس کنار نمی‌آیند و نوسانات خلق و خو را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر در در مراحل بعدی زندگی‌شان قرار دارند. لنا جانسون، محقق سوئدی اظهار کرد: استرس طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد. این مطالعه بر روی 800 زن در طول 40 سال انجام شد و نتایج امیدوار کننده‌ای را به همراه داشت. این زنان در مورد استرس‌های طولانی مدت مورد پرسش قرار گرفته و همچنین تحت آزمون‌ها حافظه قرار داشتند. نزدیک به 40 سال بعد و در سال 2006، در حدود یک پنجم از این زنان شرایط مرتبط با زوال عقل ایجاد شده بود. محققان دریافتند تنش‌های عصبی، نگرانی و استرس عامل موثر در ابتلا به این بیماری بوده است. یافته‌های این تحقیق در مجله Neurology منتشر شده است. 


برچسب‌ها: آلزایمر, خجالت, خجالتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان آرژانتینی نشان می‌دهد بروز سکته در منطقه پیشانی مغز، شیوه تفکر فرد در خصوص خطاها و نیات سایرین را دستخوش تغییر می‌کند. محققان موسسه عصب‌شناسی شناختی در بوینس‌آیرس در تحقیقات خود دریافتند، بیمارانی که سکته منطقه پیشانی مغز آنها را تحت تأثیر قرار دهد، تأکید بیشتری بر نتیجه یک وضعیت داشته و کمتر بر نیات فرد تمرکز می‌کنند.
در این مطالعه نحوه قضاوت هشت بیمار دچار سکته در منطقه پیشانی مغز با 19 بیمار مبتلا به زوال عقل فرانتوتمپورال (FTD) و تعداد مساوی گروه کنترل (افراد سالم) مقایسه شد. هیچکدام از شرکت کنندگان در این مطالعه از سایر اختلالات روانی، بیماری‌های عصبی یا آسیب مغزی رنج نمی‌بردند. چهار گزینه برای تمامی شرکت کنندگان در نظر گرفته شد که شامل بدون آسیب واقعی، آسیب تصادفی، تلاش نافرجام برای آسیب و تلاش موفق برای آسیب بود؛ برای هر دو گروه بیمار دچار سکته مغزی یا FTD گزینه آسیب در نظر گرفته شد. «آگوستین ایبانز» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: بیماران دچار زوال عقل فرانتوتمپورال رفتاری (bvFTD) و بیماران دچار سکته مغزی در منطقه پیشانی با اختلالات قضاوت اخلاقی مواجه هستند و عملکرد هر دو گروه بیمار، تکیه بیش از حد بر نتیجه به جای ادغام هدف و نتیجه در مجموع است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, قضاوت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه واندربیلت با مطالعه بر روی نحوه درمان بهتر بیماری صرع، با ابداع شیوه جدید جراحی از خطرات و عوارض شیوه قدیم جراحی جلوگیری کردند. در شیوه قبلی جراحی درمان بیماری صرع حاد، پزشکان باید با سوراخ کردن جمجه بیمار و خارج کردن قسمت بیماری‌زای مغز که در عمیق‌ترین نقطه یعنی هیپوکامپ قرار داشت، اقدام به درمان این بیماری می‌کردند. این شیوه علاوه بر خطر بسیار برای حفظ جان بیمار، دوره بهبودی طولانی را نیز لازم داشت. پزشکان در طی پنج سال گذشته با بررسی دقیق نحوه جراحی درمان صرع، به دنبال ارائه بهترین شیوه برای جراحی بودند. هم اکنون آنها معتقدند بهترین شیوه، استفاده از روبات جراح برای دسترسی به هیپوکامپ از راه گونه است. در این شیوه، علاوه بر دسترسی مستقیم به هیپوکامپ، از عوارض جانبی کاسته شده و دوره بهبود بیمار بسیار کاهش می‌یابد.
محققان در ادامه تحقیقات برای آزمایش عملی این شیوه اقدام به طراحی و ساخت سوزنی به طول 1.14 میلیمتر از جنس نیکل تیتانیوم کردند. این سوزن مانند یک خودکار فشاری و با استفاده از هوای فشرده به نقطه مورد نظر مغز نفوذ کرده تا قسمت مورد نظر را خارج کند. محققان با بررسی دقیق روند جراحی با استفاده از این شیوه دریافتند که دقت در این جراحی در حدود 1.18 میلیمتر است که برای جراحی با این ظرافت، کافی به نظر می‌رسد. در این شیوه برای کنترل بهتر سوزن و مشاهده روند جراحی از دستگاه اسکن لحظه‌ای MRI استفاده می‌شود. جزئیات بیشتر این دستاورد در نشریه Health منتشر شده است.


برچسب‌ها: صرع
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی پس از مطالعه بر روی موش‌ها دریافتند که بر خلاف باور موجود مغز بزرگتر دلیلی بر هوش بیشتر نیست. محققان دانشگاه اورگان برای پاسخ به سوال نقش مغز در هوش بیشتر با انتخاب دو گونه از موش‌ها یعنی موش آزمایشگاهی و موش صحرایی دریافتند، موش صحرایی با اینکه از نظر حجم مغز بزرگتری دارد، اما در عملکرد کارایی یکسانی با موش آزمایشگاهی دارد.
پروفسور آنتونی زادور، محقق و استادیار دانشگاه اورگان اظهار کرد: با توجه به اهمیت یافتن پاسخ مناسب برای این سوال بهترین گزینه آزمایش بر روی حیواناتی با جثه کوچک و هوش بالا است. خوشبختانه دو گونه از موش‌ها یعنی موش صحرایی و موش آزمایشگاهی برای این آزمایش بهترین انتخاب هستند. وی افزود: در گام نخست محققان با مقایسه عملکرد مغزی موش‌های آزمایشگاهی و صحرایی دریافتند که آنها از نظر عملکرد به یکدیگر شباهت دارند. در گام بعدی و پس از انجام آزمایش‌های متعدد مشخص شد که موش‌های صحرایی با اینکه از لحاظ حجم مغز باید عملکرد بهتری داشته باشند، اما تنها در بعضی موارد عملکرد سریع‌تری را نشان می‌دهند. این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: مغز, مغز بزرگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان سوئدی توانستند مکانیسم ناشناخته ترمیم مغز پس از سکته را کشف کنند. علت ایجاد سکته قلبی تشکیل لخته خون و مسدود شدن رگ‌های خونی مغز است. در این حالت، عملکرد مغز به علت کاهش فشار خون و کمبود اکسیژن با مشکل روبرو شده و اکثر سلول‌های عصبی از بین می‌روند. بروز مشکلاتی در تکلم، حرکت و شناخت محیط از عوارض سکته مغزی است.
محققان با بررسی روند سکته مغزی در موش‌ها دریافتند پس از سکته گروهی از سلول‌ها موسوم به سلول‌های پشتیبان در نقطه آسیب‌دیده مغز شروع به تغییر ماهیت به شکل سلول‌های عصبی می‌دهند. هم‌اکنون محققان با بررسی منبع تولید این سلول‌ها دریافتند سلول‌های عصبی پشتیبان در نقطه خاصی از مغز به صورت نابالغ تشکیل می‌شوند که در صورت مواجه با مشکل به محل مورد نظر رفته و به صورت بالغ در می‌آیند. پروفسور زال کوکایا، محقق دانشگاه لوند سوئد اظهار کرد: برای نخستین بار است که دریافتیم سلول‌های پشتیبان آستروسیت قابلیت تغییر شکل و ترمیم محل آسیب دیده را دارند. محققان در تلاشند تا با شناخت بهتر راهکار فعال کردن سلول‌های پشتیبان، نه تنها از آنها برای درمان سکته مغزی استفاده کرده، بلکه بتوانند با تولید سلول‌های عصبی جدید سایر بیماری‌های مغز را نیز درمان کنند. جزئیات این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن به تازگی هشدار داده‌اند که ایدز می‌تواند سبب آسیب و پیری زودرس مغز شود. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو در بررسی‌های جدید خود دریافته‌اند که عفونت ایدز یا روش‌های درمانی این عفونت که برای کنترل آن به کار گرفته می‌شوند، سبب پیری زودهنگام و پیش از موعد مغز می‌شوند.
بر اساس این پژوهش دانشمندان دریافته‌اند که جریان خون در مغز بیماران ایدزی به حد افرادی افت می‌کند که 15 تا 20 سال پیرتر هستند. این یافته نگرانی متخصصان از تاثیرات نامطلوب این عفونت بر روی مغز بیماران را تشدید کرده است. اپیدیولوژیست‌ها برآورد کرده‌اند که 14 تا 18 درصد از کل بیماران ایدزی در آمریکا را افراد بالای 50 سال تشکیل می‌دهند. این گروه سنی یکی از بالاترین نرخ‌های موارد جدید ابتلا به عفونت ایدز را دارند و اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند، تعداد بیماران ایدزی در این گروه سنی تا سال 2015 به بیش از 50 درصد کل جمعیت بیماران ایدزی می‌رسد.


برچسب‌ها: ایدز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links