خواب ناکافی و یا خواب زیاد عوارض جانبی نامطلوبی را در حالات عاطفی زنان باردار برجای می‌گذارد. به منظور این پژوهش، محققان دانشگاه مسی نیوزلند، هزار و 114 زن 16 تا 46 ساله را طی آخرین چرخه بارداری مورد بررسی قرار دادند. طی ارزیابی‌های انجام شده در این پژوهش، خواب ناکافی و یا خواب زیاد طی دوران بارداری می‌تواند چندین مشکل سلامتی را به همراه داشته باشد؛ دیابت و افسردگی پس از زایمان، افزایش نیاز به زایمان طولانی مدت و سزارین از عوارض این دو مولفه ذکر شده است. محققان دریافته‌اند خطر افسردگی برای زنانی که در اواخر دوران بارداری خواب مناسبی ندارند، افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، اختلالات خواب روند زایمان را تحت تاثیر منفی قرار داده و ممکن است خطر سزارین اورژانسی را افزایش دهد. این پژوهش در مجله «Massey’s College of Health» منتشر شده است.


برچسب‌ها: خواب, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی محققان دانشگاه ملبورن موفق به شناسایی جهش های نادر در ژن RINT1 شده اند که خطر ابتلا به سرطان پستان و دیگر سرطان ها را بشدت افزایش می دهد. جهش در ژن RINT1 بسیار نادر است، اما به نظر می رسد که سایر ژن های مستعد ابتلا به سرطان سینه که تاکنون ناشناخته مانده‌اند، دارای خواص مشابهی باشند.
جهش های ژنتیکی نادر در این ژن در سه خانواده از مجموع 49 خانواده با سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان شناسایی شد. سپس محققان ارتباط بین جهش های RINT1 و خطر ابتلا به سرطان پستان را مورد ارزیابی قرار دادند که این مسأله منجر به شناسایی حاملان 23 ژن در نمونه‌های گرفته شده از یک هزار و 313 زن با نشانه های اولیه سرطان و شش ژن در یک هزار و 123 نمونه غیر مبتلا به سرطان شد.
بر این اساس، ارتباط معناداری بین جهش ها در ژن RINT1 و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان با سابقه خانوادگی وجود دارد. پروفسور «ملیسا ساوتی» از محققان دپارتمان پاتولوژی دانشگاه ملبورن تأکید می‌کند: در حال حاضر تنها 35 درصد از خطر سابقه ژنتیکی ابتلا به سرطان پستان شناسایی شده اند و کشف این ژن جدید کمک بزرگی برای زنان دارای چند مورد سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان محسوب می‌شود. در ادامه تحقیقات، 684 زن مبتلا به سرطان با سابقه خانوادگی برای بررسی جهش‌های RINT1 و شش خانواده حامل جهش‌های ژن RINT1 مورد ارزیابی قرار می گیرند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, ژن, RINT1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه ششم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پژوهشکده علوم غدد درون ریز ومتابولیسم تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی و پاتوفیزیولوژی GDM، عوارض مادر و جنین ناشی از GDM، تشخیص دیابت بارداری، درمان دیابت بارداری، مراقبت های مادر مبتلا به GDM، چشم انداز آینده GDM می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, دیابت, حاملگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن کنفرانس بیمارستان امام حسین تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی کف لگن، اپیدمیولوژی و تشخیص بی اختیاری ادراری استرسی در بانوان، ترومای مثانه و حالب حین عمل جراحی، فیستول وزیکوواژینال و یورتروواژینال، فیستول رکتوواژینال، بی اختیاری مدفوعی، پرولاپس دیواره قدامی خلفی لگن، پرولاپس کاف واژن، کاربرد پساری در اصلاح اختلالات کف لگن، نقش ورزش در پیشگیری و درمان اختلالات کف لگن می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان امام حسین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که میزان خیلی بالای کلسترول می تواند تا حدی از مادر به فرزند منتقل شود. در این مطالعه محققان آمریکایی، اطلاعات بالینی سه نسلی را که در یک مطالعه در مورد عوامل پر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. بر اساس نتایج این مطالعه، احتمال ابتلا به ˈهیپرکلسترولمیˈ (کلسترول بالا ) در افرادی که مادرشان پیش از بارداری به این بیماری مبتلا بوده است ، پنج برابر بیشتر از افراد دیگر بود. دکتر ˈمایکل مندلسونˈ از بیمارستان کودکان بوستون در آمریکا گفت: کلسترول بالای مادر پیش از بارداری یکی از عوامل مهم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی در فرزندان در سنین بزرگسالی است.
این احتمال در زنانی که سطح کلسترول آنها پیش از بارداری بالا بوده است، نسبت به زنانی که سطح کلسترول آنها پس از بارداری بالا می رود، بیشتر است. مندلسون یادآور شد : نمی توان عوامل ژنتیکی و سبک زندگی را تنها عوامل خطر ابتلا به کلسترول بالا دانست. با این حال اگر سطح ˈال.دی.الˈ (کلسترول بد) زنی پیش از بارداری بالا باشد، احتمال اینکه سطح کلسترول بد فرزندان او نیز در بزرگسالی بالا باشد ، تقریبا پنج برابر افراد دیگر است. قرار گرفتن در معرض کلسترول بالا در رحم مادر می تواند اثری ماندگار در تنظیم سطح کلسترول در دهه های آینده داشته باشد. کلسترول بالا یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و سکته مغزی را افزایش می دهد. این مطالعه در Annual Congress of the Canadian Heart Health ارائه شده است.


برچسب‌ها: کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم آبان ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بین‌المللی فلوریدا موفق شدند با استفاده از نانوفناوری، راه جدیدی را برای رهاسازی داروی سرطان تخمدان پیدا کنند. محققان در آزمایشگاه داروی "تاکسل" را که برای درمان سرطان تخمدان به کار می‌رود، بر روی یک نانو ذره مغناطیس الکتریکی بارگذاری کردند. سپس با استفاده از یک میدان الکتریکی، دارو را به سلول‌های تومور روانه کرده و طی 24 ساعت، این تومور را نابود کردند؛ بدون این که آسیبی به سایر سلول‌های سالم تخمدانی برسانند. دکتر "Carolyn Runowicz" در این باره می‌گوید: "حفظ سلول‌های سالم یکی از بزرگترین چالش‌های درمان سرطان بوده است؛ به ویژه زمانی که از تاکسل استفاده می‌کنیم، چرا که در کنار درمان سرطان، ممکن است عوارض جانبی زیاد و مسمومیت بر جای بگذارد." سرطان تخمدان یکی از کشنده‌ترین نوع سرطان مربوط به زنان و زایمان است که بنا بر آمار انجمن سرطان آمریکا تنها 14 هزار زن در آمریکا، طی امسال و بر اثر ابتلا به این سرطان جان خود را از دست خواهد داد. محققان می‌گویند نتایج به دست آمده آغازی بسیار مهم برای درمان سایر سرطان‌ها مانند سینه و ریه خواهد بود.  نتایج این پژوهش در مجله "Scientific Report" منتشر شده است.


برچسب‌ها: نانو, سرطان, سرطان تخمدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اهمیت پایش الکترونیک جنین، پایش الکترونیک جنین، الگوهای ضربان قلب جنین،آریتمی، انواع دیسترس و الگوهای ضربان قلب در مرحله دوم لیبر، آسفیکسی جنین و ارزیابی آن، سایر تکنیکهای بررسی سلامت جنین هنگام زایمان و نظارت بر فعالیت رحم در هنگام زایمان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی تهران, کاردیوتوکوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه استنفورد در كاليفرنيا هشدار دادند كه مواد شيميايي موجود در غذاها مي تواند خطر سقط جنين زنان باردار را دو برابر كند. تحقيقات محققان دانشگاه استنفورد در آمريكا نشان مي دهد كه زنان باردار به منظور جلوگيري از ورود مواد شيميايي به بدنشان بايد از خوردن مواد غذايي كنسرو شده، گرم كردن غذا در ظروف پلاستيكي، دست زدن به پول نقد و حتي رسيد بانكي اجتناب كنند.
محققان در خون زنان بارداري كه در خطر سقط جنين قرار داشتند، سطح بالاي بيسفنول ( BPA ) كه يك ماده شيميايي است، پيدا كردند. اين ماده شيميايي در پلاستيك و اقلامي نظير بطري هاي آب، عينك آفتابي و لوح هاي فشرده يافت مي شود. همچنين در مطالعه ديگري در موسسه ملي بهداشت كودكان و توسعه انساني آمريكا، پرونده پزشكي ۵۰۱ زوج كه بين سال هاي ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ براي باردار شدن تلاش مي كردند، بررسي شد. نمونه هاي ادرار اين افراد براي اندازه گيري سطح (BPA) و (phthalate) مورد بررسي قرار گرفت و آن ها به مدت يك سال تحت نظر بودند. محققان دريافتند كه سطوح بالاي (phthalate) كه ماده اي شيميايي است، بر باروري مردان تاثير منفي مي گذارد.
يافته هاي اين دو مطالعه، سازمان بهداشت جهاني (WHO) را بر آن داشت تا استفاده از دو ماده شيميايي (phthalate) و (bisphenol) را ممنوع اعلام كند. به گفته محققان اين دو ماده شيميايي علاوه بر سقط جنين، خطر ابتلا به سرطان سينه، سرطان خون، آسم و نقص عضو هنگام تولد را افزايش مي دهد. نتايج اين تحقيق در كنفرانس پزشكي توليد مثل در بوستون (American Society for Reproductive Medicine) ارايه شده است.


برچسب‌ها: سقط, جنین, سقط جنین, بيسفنول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است نشان مي دهد كه مصرف مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين ها در پيشگيري و مقابله با سرطان پستان كمك مي كند.  مصرف مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين ها نه تنها بدن را تقويت مي كند، بلكه براساس اين مطالعه كه در آمريكا انجام شده است به پيشگيري و مقابله با سرطان پستان در زنان يائسه كمك مي كند.
محققان آمريكايي در اين مطالعه ۱۶۱ هزار زن يائسه ۵۰ تا ۷۹ ساله را مدت هفت سال مورد بررسي قرار دادند. در اين مدت هفت هزار و ۷۲۸ زن به سرطان پستان مبتلا شدند. در اين مطالعه، از هر ده زن، چهار زن پيش از ابتلا به سرطان و در مدت بيماري هر روز مكمل مصرف مي كردند.

دانشمندان با در نظر گرفتن عوامل ديگري كه ممكن است سلامت فرد را تحت تاثير قرار دهد نظير مصرف سيگار، الكل، سن، وزن و فعاليت هاي فيزيكي به اين نتيجه رسيدند زناني كه مكمل مصرف مي كردند، بهتر توانستند با اين بيماري مقابله كنند. اين مطالعه نشان داد كه ميزان مرگ و مير زنان يائسه مبتلا به سرطان تهاجمي پستان كه مكمل هاي معدني و مولتي ويتامين مصرف مي كنند، نسبت به بيماراني كه مكمل مصرف نمي كنند ۳۰ درصد كمتر است. نتايج اين مطالعه در مجله آمريكايي Breast Cancer Research and Treatment منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, مولتی ویتامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج يك تحقيق روي ۷۴هزار زن باردار نشان مي دهد كه آلودگي هوا خطر رشد نوزاداني با وزن كم در اين زنان را به ميزان چشمگيري افزايش مي دهد. بر اساس اين تحقيق اروپايي كه روز سه شنبه در مجله پزشكي The Lancet Respiratory Medicineمنتشر شد، قرار گرفتن زنان باردار در معرض آلاينده هاي هوا و ترافيك خطر عقب ماندگي رشد جنين را به ميزان قابل توجهي افزايش مي دهد.
بر اساس نتايج اين تحقيق، وزن كم كودك متولد شده(كمتر از ۲.۵كيلوگرم پس از ۳۷هفته حاملگي) با مشكلات تنفسي در اين كودكان و ديگر بيماري ها از جمله ديابت، اضافه وزن و ناراحتي هاي قلبي در مراحل بعدي زندگي مرتبط است. رمي سلاما مسوول پژوهش (Inserm) موسسه تحقيقات و بهداشت عمومي فرانسه، نويسنده مشترك اين مقاله مي گويد: اين مساله نشانگر آسيب پذيري و اشتباهي است كه در دوران بارداري رخ مي دهد. اين اپيدميولوژيست كاهش دور جمجمه را ناشي از اثر آلودگي بر توسعه عصبي، شناختي و يا رفتاري كودك مي داند. وي معتقد است كه با توجه به كاهش ذرات آلوده معلق در هوا در حومه شهري اروپا مي تواند به ميزان قابل توجه از ابتلاي كودكان به اين بيماري اجتناب شود.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد در مرکز تحقیقاتی درمانَی ناباروری یزد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل کاندید های انجماد تخمدان، روش های انجماد تخمدان، شرایط انجماد تخمدان، تاریخچه انجماد تخمدان و نتایج حاصله از آن، چگونگی کاربرد تخمدان منجمد و ذوب شده می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی یزد, تخمدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران انگلیسی نشان می دهد، کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری دچار افسردگی بوده اند، با افزایش خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالی مواجه هستند. محققان دانشگاه بریستول در این مطالعه فرزندان هشت هزار مادر مبتلا به افسردگی قبل یا پس از زایمان را مورد بررسی قرار دادند.
نتایج به دست آمده نشان می دهد، خطر ابتلای فرزندان مادران افسرده به این عارضه در 18 سالگی 1.3 برابر بیشتر از فرزندان مادران فاقد افسردگی در زمان بارداری است. دکتر ربکا پیرسون، سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: افسردگی در دوران بارداری باید جدی گرفته شده و به سرعت درمان شود. درمان های پزشکی در دوران بارداری می تواند خطر مشکلات سلامت روانی در کودکان را به طور چشمگیری کاهش دهد. پروفسور کارمین پاریانته از کینگز کالج لندن نیز خاطر نشان می کند: تحقیقات نشان می دهد که توسعه سلامت روانی فرد نه از بدو تولد، بلکه از رحم مادر آغاز می شود؛ پس باید افسردگی در زمان بارداری درمان شود تا از مشکلات روانی مادر و بروز اختلال در سلامت روانی نسل های آینده پیشگیری شود.
زنان دچار افسردگی باید قبل از بارداری نسبت به درمان خود اقدام کنند و در صورت بارداری نیز باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرند. عوامل مختلفی در افسردگی قبل و بعد از زایمان نقش دارند و حمایت اجتماعی مهمترین عامل محیطی موثر در بروز افسردگی پس از زایمان تلقی می شود. نتایج این پژوهش در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, رحم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه کینگز کالج لندن نشان می‌دهد زنانی که طی دوران بارداری افسرده هستند، در خطر بالایی برای داشتن رژیم غذایی ناسالم قرار داشته و مهم‌تر از آن در پی این نوع رژیم‌ها، طی سال‌های آینده تاثیری منفی بر عملکرد شناختی کودکان متولد شده بروز خواهد کرد. محققان دانشگاه کینگز کالج لندن به منظور این پژوهش، شش هزار و 979 زن و کودکانشان را مورد بررسی قرار دادند. طی این تحقیق، علائم افسردگی زنان طی پنج بازه زمانی از هفته 18 بارداری تا 33 ماهگی نوزادانشان مورد ارزیابی قرار گرفت. علاوه بر این، زنان باردار پرسشنامه‌هایی را درباره عادات رژیم غذایی‌شان طی هفته 32 بارداری تا 47 ماهگی نوزادانشان تکمیل کردند. سپس عملکرد شناختی کودکان در سن 8 سالگی تعیین شد.
نتایج نشان می‌داد زنانی که طی دوران بارداری علائم افسردگی را از خود نشان دادند، در خطر زیادی برای دنبال کردن رژیم غذایی ناسالم مانند غذاهای فست فودی، هله هوله، غذاهای فرآوری شده و غنی از نمک قرار دارند؛ فرزندان این مادران، نمرات پایینی را نیز در آزمون‌های سنجش عملکرد شناختی از خود نشان دادند. طی دوران بارداری، رژیم غذایی مادر به طور مستقیم محیط تغذیه‌ای جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بنا به همین امر، تغذیه مستقیما توسعه سیستم عصبی جنین و به ویژه مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان می‌گویند این یافته‌ها مؤید هیچ رابطه علت و معلولی نیست، بلکه تنها نشانگر یک رابطه است. این پژوهش در مجله «British Journal of Psychiatry» منتشر شده است.


برچسب‌ها: افسردگی, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس پژوهشی که توسط انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است، بزرگسالان با حداقل 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت با شدت شدید در هر هفته، که ترجیحا در طول هفته به صورت متناوب انجام می‌شود، می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کنند. یک مطالعه بزرگ که نتایج آن اخیرا در مجله «اپیدمیولوژی سرطان، شاخص‌های زیستی و پیشگیری» منتشر شده است، پیاده روی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند در ارتباط بود.
این یافته‌ها از شواهد ارتباط ورزش منظم با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان خبر می دهد. علاوه بر این، نقش ورزش با فعالیت هر دو گیرنده استروژن سرطان، گیرنده استروژن مثبت و منفی، در ارتباط بود. محققان می‌گویند: در نزدیک به نیمی از زنان در این مطالعه، راه رفتن تنها فعالیت‌های تفریحی آنان بود و از این تعداد، آنهایی که 7 ساعت یا بیشتر در هفته راه می‌رفتند به میزان 14 درصد کمتر، در مقایسه با همتایان که تنها 3 ساعت یا کمتر از یک هفته راه می‌رفته‌اند، به سرطان پستان مبتلا شده‌اند.
به گفته این محققان، یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد زنانی که فعالیت‌هایی مانند راه رفتن یا ورزش‌هایی دیگر با شدت بیشتر انجام داده‌اند، در مقایسه با زنانی که حداقل فعالیت را داشته‌اند، 25 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. فعالیت‌هایی با شدت متوسط در سطح پیاده‌روی سریع، شنا و ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک موجب فعالیت شدید سیستم قلبی عروقی، کاهش میزان کلسترول و کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیستم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، بوی بدن زنان در مقطع نزدیک به تخمک گذاری برای تخمین زدن سطوح تستوسترون کافی است. تستوسترون نقش اساسی در رفتار افراد ایفا کرده و به نوعی با واکنش‌های خشونت آمیز یا رقابتی در ارتباط است؛ محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا نقش این هورمون در رفتارهای زنان را مورد بررسی قرار داده‌اند.
در این مطالعه سطوح تستوسترون زنان حاضر در مطالعه قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض بوی لباس یک زن 18 تا 21 ساله اندازه‌گیری شد. این لباس در دوره اوج باروری در روزهای 13، 14 و 15 پس از عادت ماهیانه و دوره کم باروری شامل روزهای 20، 21 و 22 پس از عادت ماهیانه پوشیده شده بود. برای صحت نتایج از افراد خواسته شد که در طول آزمایش از هیچ نوع صابون یا شامپوی معطر، عطر و دئودرانت، سیگار، غذاهای معطر مانند سیر یا مارچوبه استفاده نکنند.
سطوح تستوسترون در زنانی که در معرض بوی زنان در اوج دوره باروری قرار گرفتند، بسیار بالاتر بوده و برعکس بوی زنان در دوره کم باروری باعث کاهش قابل توجه سطوح تستوسترون گروه مقابل شد. «جان ماز» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید می‌کند: زنانی که در معرض بوی ساطع شده در فاز نزدیک به تخمک‌گذاری قرار می‌گیرند، رفتارهای خصمانه یا رقابتی از خود بروز می دهند. نتایج این پژوهش در مجله Evolution and Human Behavior منتشر شده است.


برچسب‌ها: زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


هزاران زنی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند می‌توانند با یک درمان پیشگامانه ناباروری امیدوارتر باشند. این شیوه که تخمکهای خفته را بیدار می‌کند، به یک زن که در سن 25 سالگی دچار یائسگی زودرس شده بود، اجازه داده تا بچه‌دار شود. محققان آمریکایی و ژاپنی بر این باورند که زنان بیشتری می‌توانند از این شیوه بهره‌مند شوند از جمله افرادی که در اوایل دهه 40 سالگی با مشکل کاهش سریع تخمکها روبرو می‌شوند. کارشناسان این کار را یک دستاورد واقعی توصیف کرده‌اند اما هشدار دادند که این روش تاکنون تنها روی تعداد محدودی از زنان آزمایش شده است.
دانشمندان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و دانشگاه سنت ماریانا در کاواساکی در این شیوه به درمان زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان پرداخته‌اند که نوعی یائسگی زودهنگام بوده است. این شرایط حدود یک درصد از زنان در سن باروری را تحت تاثیر قرار داده و تخمدانهای آنها پیش از سن 40 سالگی بدرستی کار نمی‌کند. اگرچه این زنان می‌توانند با استفاده از تخمکهای اهدایی باردار شده یا با به فرزندی پذیرفتن کودکان تجربه مادری را داشته باشند اما هیچکدام به آنها امکان داشتن فرزندی با ژنتیکی مشابه را نخواهد داد.
پژوهشها نشان داد که برخی از این زنان از تخمکهای کوچک نابالغ در حال خواب در تخمدانهایشان برخوردارند و این محققان به دنبال راهی برای بیدار کردن و به بلوغ رساندن آنها بودند. این دانشمندان دریافتند که این تخمکها با دو ترمز زیستی در حال نابالغ نگه داشته شده‌اند. یکی از این علائم توقف می‌تواند با درمان دارویی از بین برود. اما ترمز دوم به شکل عجیبی با برش تخمدان به شکل نوار و پیش از برگرداندن بخشی از آن در جای خود برداشته شد.
حدود 27 زن تحت این درمان قرار گرفته و در پنج مورد تخمکها مجددا تا میزانی رشد و بلوغ یافتند که در لقاح خارج رحمی قابل استفاده بودند. لقاح خارج رحمی در یک مورد شکست خورده و هنوز بر روی دو مورد دیگر در حال اجراست اما یکی از زنان باردار شده و دیگری یک پسربچه سالم به دنیا آورده است. مادر این کودک چهار سال قبل از بارداری و در سن 25 سالگی دچار یائسگی زودرس شده بود. نام این کودک هنوز نهایی نشده اما تصویری از آن در آغوش کوزوهیرو کاوامورا، محقق و پزشک متخصص زایمان منتشر شده است.
محققان امیدوارند که بتوانند از این شیوه برای کمک به زنانی که در اثر درمان سرطان نابارور شده‌اند، استفاده کنند. اگرچه آنها هشدار داده‌اند که این شیوه برای زنانی که در سن عادی یائسه شده‌اند، کاربری ندارد. این شیوه شامل برداشتن تخمدان، برش و درمان آن با دارو و در انتها پیوند یک نوار از آن در بیمار است. اگرچه محققان امیدوارند بتوانند در آینده این شیوه را به شکلی اصلاح کنند که نیازی به برداشتن تخمدان نباشد. به گفته محققان، به کار بیشتر برای ایمن شدن این شیوه نیاز بوده و اینکه این روش بر روی همه زنان کارا نخواهد بود. این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


برچسب‌ها: باروری, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نورث‌وسترن یک حلقه درون واژنی جدید تولید کرده‌اند که از یک داروی ضد رتروویروسی پر شده و می‌تواند در مبارزه با اچ‌آی‌وی در زنان مورد استفاده قرار بگیرد. این حلقه از کاربری آسان و ماندگاری بالا برخوردار بوده و اخیرا موفقیت 100 درصدی را در حفظ پستانداران اولیه از ویروس نقص ایمنی میمون نمایش داده است.
به گفته محققان، پس از 10 سال کار آنها توانسته‌اند یک حلقه درون واژنی تولید کنند که می‌تواند با سطوح پیشگیری مداوم در طول چرخه قاعدگی از مواجهات متعدد با ویروس اچ‌آی‌وی در مدت زمان طولانی جلوگیری کند. پژوهش‌های قبلی نشان داده که داروهای ضد ویروسی می‌توانند از عفونت اچ‌آی‌وی جلوگیری کنند اما شیوه‌های موجود برای انتقال دارو راضی‌کننده نبوده‌اند. داروهای قرصی باید بصورت روزانه مصرف شده و نیازمند دوزهای بالای دارو است. ژل‌های واژنی هم ناخوشایند بوده و کمتر مورد استفاده هستند.
حلقه جدید بسادگی اعمال شده و برای 30 روز در محل خود باقی می‌ماند. از آنجایی که این حلقه موسوم به TDF-IVR در محل سرایت قرار می‌گیرد، دوز کمتری نسبت به قرصها در بدن وارد می‌شود. این دستگاه حاوی تنوفوویر پودری بوده که داروی ضد رتروویروس مورد استفاده 3.5 میلیون بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی در سراسر جهان است.
قدرت حلقه از ساختار پلیمری منحصربفرد آن نشات می‌گیرد؛ الاستومر آن در صورت وجود مایعات متورم شده و تا 1000 برابر داروی بیشتری نسبت به فناوری حلقه‌های درون واژنی کنونی مانند NuvaRing که بیشتر از سیلیکون ساخته شده و مقادیر داروی منتشر شده از آن در طول زمان کاهش می‌یابد را انتقال می‌دهند. این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, اچ آی وی, ایدز, TDF, IVR
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات جدید، خوردن صبحانه مفصل به افزایش باروری در زنان کمک می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف کالری بیشتر در صبح منجر به تاثیرات مثبت در زنان با مشکلات باروری می‌شود. محققان آمریکایی دریافتند زمان وعده‌های غذایی بر سلامت زنان با بی‌نظمی قاعدگی به دلیل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک تاثیرگذار است.
سندرم پلی‌کیستیک اختلال هورمونی در میان زنان در سن باروری است و حدود 6 تا 10درصد از زنان به آن مبتلا هستند. این اختلال مقاومت به انسولین ایجاد می‌کند و منجر به افزایش هورمون‌های جنسی مردانه و بی‌نظمی قاعدگی، موهای زائد بدن، ازدست دادن موی سر، آکنه، مشکلات باروری و دیابت می‌شود.
نتایج این تحقیق نشان داد: میزان گلوکز و مقاومت به انسولین در زنان با مصرف صبحانه مفصل 8 درصد کاهش یافت و در افرادی که شام مفصل صرف کردند هیچ تغییری نکرد. میزان تستسترون نسبت به گروهی که شام مفصل صرف می‌کردند 50 درصد کاهش و تخمک‌گذاری افزایش یافت. این تحقیق نشان می‌دهد مقدار کالری دریافتی روزانه ما بسیار مهم است. نتایج این تحقیق در نشریه علوم بالینی منتشر شده ‌است.


برچسب‌ها: باروری, صبحانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


به گفته محققان هلندی احتمال ابتلا به سرطان سینه و سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به دیابت نوع دو بیشتر بوده و خطر مرگ آنان نیز به دلیل ابتلا به این بیماری‌ها نسبت به سایر افراد بیشتر است. محققان برای انجام این تحقیق به بررسی 20 مطالعه پیشین که بین سال‌های 2007 تا 2013 بر روی حدود دو میلیون نفر انجام شده بود، پرداختند. نتایج این بررسی‌ها حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان سینه در افراد مبتلا به دیابت نوع دو حدود 23 درصد بیشتر از دیگران بوده و احتمال مرگ آنان نیز نسبت به سایر افراد 38 درصد بیشتر است.
همچنین احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به دیابت نوع نسبت به سایر افراد 26 درصد بیشتر بوده و خطر مرگ آنان نیز در مقایسه با دیگران 30 درصد بیشتر است. به اعتقاد محققان نتایج این تحقیق تنها رابطه بین دیابت و افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد و این رابطه یک رابطه مستقیم نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد. دیابت نوع دو که با اضافه وزن و کم‌تحرکی مرتبط است، بیماری شایعی در سراسر جهان است. میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو به دلیل عدم استفاده درست بدن از هورمون انسولین افزایش می‌یابد.


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, سرطان پستان, سرطان روده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشگران فرآیندی مرتبط با بروز التهاب سرطان را شناسایی کرده‌اند که به گفته آنها می‌تواند گزینه‌های درمانی جدید را برای بعضی از انواع تومورهای تخمدانی پیش روی محققان قرار دهد. محققان موسسه پرنس هنری، مرکز بهداشت موناش استرالیا، دانشگاه حسن الدین اندونزی، مرکز تحقیقات لینکون و کرایستچرچ دریافته‌اند که تومورهای سروز درجه بالای تخمدانی با تغییر پروتئینی خاص موسوم به "CXCL10"، حملات طبیعی سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند.
در حالت عادی، "CXCL10" سلول‌های سفید خونی را به حمله علیه بافت تومور ترغیب می‌کند و این در حالی است که بعضی از تومورهای تخمدانی می‌توانند با ایجاد تغییر در "CXCL10" از این حمله جلوگیری کنند. دکتر استفانز سرپرست این پژوهش در این رابطه می‌گوید: "این یافته‌ها درک ما را از چگونگی عملکرد بعضی از تومورها در غلبه بر واکنش‌های ایمنی ضد تومور بدن و در نتیجه شیوع آن به سایر نقاط بدن، ارتقا می‌دهد و روش‌های درمانی جدید و خاص هر توموری را در اختیار محققان قرار خواهد داد." این پژوهش در مجله بین‌المللی "Cancer" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, CXCL10
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های تحقیق جدیدی حاکی از آن است که مصرف داروی صرع در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به اختلال مهارت‌های حرکتی ظریف را در نوزاد افزایش دهد. مهارت‌های حرکتی ظریف به حرکت ماهیچه‌های کوچک بدن گفته ‌می‌شود برای مثال مهارت‌های حرکتی ظریف دست، فعالیت با دست‌ها و انگشتان مانند برداشتن اشیای ریز، استفاده از قیچی، نوشتن، نقاشی کشیدن و ... را شامل می‌شود.
محققان برای انجام این تحقیق اطلاعات جمع‌آوری شده از مادران نروژی را در خصوص زبان، رفتار، مهارت‌های حرکتی ظریف و توانایی‌های اجتماعی نوزاد آنان در سنین 6، 18 و 36 ماهگی بررسی کردند؛ همچنین این مادران این اطلاعات را در خصوص تغذیه با شیر مادر در سال اول زندگی نوزاد خود در اختیار محققان قرار دادند.
حدود 223 نفر از این نوزادان در دوران جنینی در معرض یک یا چند نوع داروی صرع بودند؛ بر اساس نتایج این بررسی، در سن 6 ماهگی 11.5 درصد از نوزادانی که مادران آنان در دوران بارداری داروی صرع مصرف می‌کردند به اختلال مهارت‌های حرکتی ظریف مبتلا شدند؛ این رقم در مورد کودکانی که مادران آنان این داروها را مصرف نمی‌کردند، حدود پنج درصد بود. همچنین مصرف بیش از یک نوع داروی صرع با ایجاد اختلالاتی در مهارت‌های حرکتی ظریف و مهارت‌های اجتماعی همراه بود.
بر اساس نتایج این تحقیق مصرف داروی صرع توسط مادر در دوران شیردهی هیچ‌گونه تاثیر منفی بر کودک ندارد. به گفته محققان اگرچه این تحقیق رابطه بین مصرف داروی صرع در دوران بارداری و ابتلای کودک به اختلال مهارت‌های حرکتی ظریف را نشان می‌دهد اما رابطه علت و معلولی این دو را ثابت نمی‌کند. نتایج این تحقیق در مجله JAMA Neurology منتشر شد.


برچسب‌ها: بارداری, صرع, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دریافتند که برای دخترانی که کره بادام زمینی مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه در سنین بالاتر کاهش می‌یابد. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه واشنگتن و دانشکده پزشکی هاروارد آمریکا نشان می‌دهد: دختران 9 الی 15 ساله‌ای که در طول زندگی خود به‌طور منظم کره بادام زمینی مصرف می‌کردند؛ 39 درصد در خطر کمتری برای ابتلا به بیماری خوش خیم سینه تا سن 30 سالگی قرار داشتند. بیماری‌های خوش خیم سینه غیر سرطانی هستند اما خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
طی این تحقیق، 9 هزار و 39 دختر را طی دو برهه زمانی 1996 تا 2001 و 2005 تا 2010 مورد بررسی قرار دادند. یافته‌ها نشان می‌داد افرای که دو بار در هفته کره بادام زمینی یا آجیل مصرف می‌کردند، در مقایسه با سایرین 39 درصد در خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌های خوش خیم سینه قرار داشتند. نتایج دیگر این پژوهش نشان می‌داد مصرف لوبیا، عدس، دانه‌های سویا و ذرت نیز از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. این پژوهش در مجله "Breast Cancer Research and Treatmenyt" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, بادام زمینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های جدید پژوهشگران نشان داد که مصرف آنتی هیستامین در دوران بارداری خطر نقص تولد را افزایش می‌دهد. یک پژوهش جدید از مرکز اپیدمولوژی اسلون در دانشگاه بوستون بر روی 20 هزار مادر نشان داد مصرف آنتی‌هیستامین در دوران بارداری خطر نقص تولد را افزایش می‌دهد. خطراتی که در گذشته ناشناخته بوده است. آنتی هیستامین‌ها گروهی از داروها هستند که برای درمان‌های مختلف از جمله آلرژی، تهوع و استفراغ به کار می‌روند. آنتی‌هیستامین‌ها داروهایی هستند که اغلب در داروخانه‌ها موجود هستند و بدون تجویز پزشک مصرف می شوند و زنان در دوران بارداری آنها را مصرف می‌کنند. دکتر آلن میچل، مسوول این تیم تحقیقاتی اشاره کرد: اطلاعات بیشتری مورد نیاز است و از آنجاکه این داروها در دسترس است زنان باردار قبل از مصرف آنتی هیستامین‌ها باید با پزشک مشورت کنند.


برچسب‌ها: بارداری, آنتی هیستامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، لوميناسترين اف‌ايي (Lo Minastrin Fe) را براي پيشگيري از بارداري مورد تاييد قرار داد. اين دارو شامل قرص‌هاي جويدني نوراتيندرون استات و اتينيل‌استراديول، قرص‌هاي اتينيل استراديول و قرص‌هاي فروس فومارات است. شرکت توليدکننده مشغول برنامه‌ريزي براي ورود هر چه سريع‌تر اين دارو به بازار مصرف است.


برچسب‌ها: بارداری, ضدبارداری, لوميناسترين, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تصور بسیاری از افراد این است که آب موجود در درون بطری تازه‌تر و بهتر است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد ماده شیمیایی اتیلن دی کلراید( EDCs) موجود در آب درون بطری موجب اختلال در غدد درون‌ریز بدن می‌شود. محققان با تجزیه و بررسی آب درون بطری وجود این ماده شیمیایی را شناسایی کردند که منجر به اختلال سیستم هورمونی و تولیدمثل می‌شود. محققان این تحقیق با بازبینی تحقیقات قبلی و بررسی 18 محصول دریافتند که این ماده شیمیایی موجب توقف فعالیت استروژن (آنتیاستروژیک) می‌شود و همچنین از فعالیت تاثیرات بیولوژیکی (ضدآندروژنی) جلوگیری می‌کند.
ترکیب EDCs ساخت بشر است و در بسیاری از موادپلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج پیشین نشان داد قرار گرفتن در معرض این ماده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. یک نوع از این ماده شیمیایی به نام بسیفنول در محصولات پلاستیکی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه بوستون نشان می‌دهد:احتمال تولد نوزاد با نقص لوله‌های عصبی مانند اسپینا بیفیدا (مهره شکاف‌دار) در زنانی که در دوران بارداری مسکن‌ مصرف می‌کنند،دو برابر افزایش می‌یابد.  با وجود افزایش دو برابری خطر ابتلا به نقص لوله‌های عصبی در نوزادان افزایش تدریجی این بیماری به ندرت رخ می‌دهد و در شرکت‌کنندگان این تحقیق که از مواد مخدر استفاده می‌کردند، از هر 10 هزار نوزاد 6 نوزاد در هنگام تولد دارای نقص بودند.
نقص لوله‌های عصبی معمولا در اولین ما‌ه‌ بارداری ایجاد می‌شود و مشکلاتی از جمله اسپینا بیفیدا (مهره شکاف‌دار) که در آن ستون فقرات کاملا بسته نیست و آنانسفالی که قسمت ‌عمده مغز و جمجمه رشد نیافته ‌است را شامل می‌شود. بر اساس اطلاعات پیشین و این تحقیق مصرف موادی مانند کدئین، اکسی‌کدون اکسی‌کونتین) و هیدروکدون در زنان باردار افزایش یافته‌ است.
سرپرست این تحقیق اظهار کرد: اطلاعات این تحقیق طی 12 سال و از طریق مصاحبه تلفنی با مادران طی 6 ماه بعد از زایمان و درخصوص مصرف دارو گردآوری شده ‌است. در این تحقیق مادران 305 نوزاد متولد شده با نقص لوله عصبی با بیش از 20 هزار نوزاد در دو گروه مورد بررسی قرار گرفتند. یک گروه نوزادان سالم و گروه دوم نوزادان با نقص هنگام تولد مرتبط با مصرف موادمخدر بودند. اگرچه در این تحقیق ارتباط بین استفاده از مسکن‌های مخدر و خطر نقص لوله‌های عصبی طی دوران بارداری مشخص شد، اما این به معنی رابطه علت و معلولی نیست. نتایج این تحقیق در نشریه Obstetrics & Gynecology منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: بارداری, مسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نيوكاسل واقع در انگليس مي گويند به تاخير انداختن سن بارداري در زنان مي تواند خطر نازايي به همراه داشته باشد. آنها مي گويند بارداري فرزند اول در بين زنان اين كشور و در سنين بين ۳۵ تا ۳۹ سال، از ۶.۸ درصد در سال ۱۹۸۶ به ۱۷ درصد در سال ۲۰۰۸ افزايش يافته است. به گفته كارشناسان، باروري زنان پس از ۳۵ سال به طور چشمگيري كاهش مي يابد و تعداد زناني كه به اميد باردار شدن از روش IVF استفاده مي كنند افزايش يافته است. پروفسور مري هربرت، زيست شناس توليد مثل در دانشگاه نيوكاسل گفت: باروري زنان بين سنين ۳۰ و ۴۰ كاهش مي يابد و بهترين راه براي آن، باردار شدن پيش از ورود به دهه ۳۰ زندگي است. همچنين به گفته متخصصان باروري، روش باروري IVF تنها براي برخي از زنان عمل مي كند و ممكن است براي بسياري ديگر مشكلاتي را به وجود آورد. آن ها معتقدند زنان معمولا از خطرات بارداري در سنين بالا اطلاعي ندارند و بهتر است از دهه ۲۰ زندگي در مورد آن بينديشند. گفتني است زنان با تعداد مشخصي تخمك در تخمدان به دنيا مي آيند و به تدريج و با بالا رفتن سن، آن ها را از دست مي دهند.


برچسب‌ها: بارداری, نازایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير دانشمندان نشان مي دهد نوشيدن شير توسط مادر در دوران بارداري سبب افزايش ضريب هوشي نوزادان و رشد بهتر آنها در دوران نوجواني مي شود. نوشيدن يك ليوان شير معادل ۱۵۰ ميلي ليتر در هر روز در دوران بارداري فوايد زيادي براي مادر و نوزاد دارد زيرا شير ماده اي سرشار از يد است و يد براي توليد هورمون هاي غده تيروئيد ضروري است. اين هورمون ها در رشد مغز جنين تاثير به سزايي دارد. همچنين نتايج اين مطالعه كه در نشريه European Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسيده است،نشان مي دهد كه نوجوانان دختر و پسري كه مادرانشان در دوران بارداري روزانه بيش از ۱۵۰ ميلي ليتر نوشيده اند، در مقايسه با ديگر كودكان اندام بزرگ تري دارند.
پيش از اين نيز مطالعات نشان داده بود كه مصرف شير سبب قوي تر شدن و رشد بهتر نوزادان مي شود. اين تحقيق جديد نشان از فوايد نوشيدن شير در رشد در دوران نوجواني دارد. در اين تحقيق، كارشناسان تغذيه از كشورهاي ايسلند، دانمارك و آمريكا، نوزادان متولد شده در اواخر دهه ۹۰ ميلادي را مورد بررسي قرار دادند.
تجزيه و تحليل منحني رشد نوزادان متولد شده از ۸۰۹ زن دانماركي كه در سال هاي ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ به دنيا آمده اند، نشان مي دهد اندام بزرگ در نوجواني با مقدار شير نوشيده شده مادران در دوران بارداري ارتباط مستقيم دارد. همچنين در خون اين نوجوانان، سطوح بالاتري از انسولين مشاهده مي شود كه سبب حفاظت آن ها در برابر بيماري ديابت نوع ۲ مي شود. علاوه بر اين يك مطالعه در انگليس نشان مي دهد نوشيدن شير توسط زنان باردار، ضريب هوشي نوزادان و مهارت هاي خواندن آن ها را افزايش مي دهد.


برچسب‌ها: بارداری, نوزادان, شیر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


براساس انجام تحقیقی در انگلستان، زنان مبتلا به آسم که بیماری خود را در دوران بارداری کنترل نمی‌کنند با مشکلات جدی سلامتی مانند فشارخون بالا و خطر کمبود وزن نوزاد مواجه می‌شوند. اما برخلاف آنها زنانی که در دوران بارداری بیماری آسم را به‌ خوبی کنترل می‌کنند میزان خطرات دوران بارداری و بعد از آن را به حداقل می‌رسانند.
بیماری آسم 8 درصد از زنان درسن باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌توان با کنترل و تغییرات خاص در سبک زندگی از قرارگرفتن در معرض عوارض این بیماری جلوگیری کرد. در این تحقیق زنان مبتلا به آسم شدید مشکلات جدی بسیاری داشتند و افراد مبتلا به آسم شدید نیازمند مراقبت توسط پزشک هستند. همچنین در این بررسی داروهای خاص مورد استفاده در درمان این بیماری ممکن است خطرات عوارض زایمان را افزایش دهد. با این وجود زنان باید به درمان خود ادامه داده تا آسم آنان تحت کنترل باشد.
بیماری آسم کنترل نشده منجر به خطر زایمان زودرس، تولد نوزاد مرده و خطر ابتلا به اختلالات روانی در کودک می‌شود. محقق این بررسی کریس برایت لین از بیمارستان دانشگاه لستراظهارکرد: گسترش بیماری آسم و کنترل ضعیف این بیماری در دوران بارداری منجر به پیامدهای نامطلوب درجنین و مادر می‌شود. کنترل مطلوب و درمان استاندارد بیماری آسم حیاتی است. این درمان در دوران بارداری تحت نظارت متخصصین زنان و زایمان و پزشکان تنفسی انجام می‌شود. آسم بیماری مزمن ریه است که موجب باریک شدن راه‌های تنفسی، تنگ شدن قفسه سینه، خس‌خس و سرفه می‌شود. نتایج این تحقیق در نشریه Obstetrician & Gynaecologist منتشر شده‌ است.


برچسب‌ها: بارداری, آسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


حدود 70 تا 90 درصد زنان پيش از خونريزي‌ ماهانه يا در شروع دچار مشكلات جسمي و رواني متعددي مي‌شوند. حدود 5 تا 10 درصد اين موارد حتي اختلال‌هايي در فعاليت‌هاي اجتماعي و خانوادگي آنها ايجاد مي‌كند كه به اين حالت سندروم پيش از قاعدگي مي‌گويند.
براي كاهش علائم چه بخوريم؟
يكي از دلايل مهم ايجاد علائم پيش از قاعدگي كم شدن انرژي بدن است. توصيه مي‌شود به جاي آن كه در اين روزها 3 وعده غذاي حجيم و پركالري مصرف كنيد، وعده‌هاي غذايي خود را افزايش دهيد و حدود 6 وعده غذا و ميان‌وعده مصرف كنيد. البته لزومي ندارد كه كالري دريافتي خود را افزايش دهيد و خود را در دام چاقي بيندازيد. فقط همان كالري مصرفي روزانه خود را در وعده‌هاي بيشتري مصرف كنيد.
حدود 50 درصد از انرژي روزانه خود را از كربوهيدرات تامين كنيد، اما به جاي مصرف كربوهيدرات‌هاي ساده مثل قند و شيريني از كربوهيدرات كمپلكس مثل برنج و نان‌هاي سبوس‌دار و بيسكوييت‌هاي كم‌شيرين استفاده كنيد، بسياري از كساني كه از علائم خلقي و افسردگي در اين دوره شكايت دارند، با مصرف برخي روغن‌هاي سالم مثل روغن‌هاي حاوي امگا 3 شامل روغن ماهي، گردو و روغن دانه پامچال مي‌توانند نتيجه خوبي بگيرند. مصرف يك قاشق غذاخوري از اين روغن‌ها همراه با غذا بسياري از علائم افسردگي و بدخلقي را محو مي‌كند. اسيد لينوليئك نيز روغني است كه در دانه آفتابگردان يافت مي‌شود و مصرف آن پروستاگلاندين‌ها را تا حدود زيادي تنظيم مي‌كند. پروستاگلاندين‌ها موادي شبيه هورمون‌ها هستند كه سبب دردها و انقباضات رحمي و حساس شدن سينه‌ها مي‌شوند.
بسياري از پزشكان مصرف مكمل‌هاي ويتامين E تا سقف 600‌‌‌واحد در روز و منيزيوم 300 تا 500 ميلي‌گرم در روز را به بيماران خود سفارش ميكنند. اگر شما از آن دسته افرادي هستيد كه خونريزي زيادي داريد، حتما در رژيم غذايي خود مراقب دريافت آهن باشيد تا دچار كم‌خوني ناشي از فقر آهن نشويد. براي اين منظور حتما از پروتئين‌هاي حيواني مثل جگر، گوشت قرمز و گوشت مرغ و ماهي استفاده كنيد.
چه غذاهايي علائم را بدتر مي‌كند؟ مصرف غذاهاي پرنمك و پرشكر به دليل حبس شدن آب در بدن سبب افزايش علائم و احساس خستگي مي‌شوند و بايد از آنها اجتناب كرد. چربي‌هاي موجود در گوشت قرمز و ساير چربي‌هاي اشباع شده مثل روغن‌هاي جامد گياهي و حيواني به افزايش سطح استروژن خون منجر مي‌شود كه مي‌تواند علائم درد و ناراحتي را افزايش دهد. مصرف كافئين، دخانيات و الكل نيز علائم سندرم پيش از قاعدگي را بالا مي‌برد و بايد از آنها دوري كرد.


برچسب‌ها: سندرم پیش از قاعدگی, PMS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان نروژی با هدف کاهش مرگ و میر نوزادان تازه متولد شده و مادران در زمان زایمان، یک دستگاه شبیه‌ساز زایمان ساخته‌اند که در حقیقت یک بسته آموزشی برای ماماها در کشورهای در حال توسعه است. این محققان یک گروه سه تایی از محصولات مقرون به صرفه را با هدف کمک به نجات جان انسانها در کشورهایی که در آن مرگ و میر ناشی از تولد قابل پیشگیری به دلیل عدم دسترسی ماماها به تحصیلات یا دوره‌های آموزشی زیاد بوده، تولید کرده‌اند. «مجموعه ناتالی» شامل یک شبیه‌ساز زایمان، دستگاه مکش و شبیه‌ساز نوزاد برای ارائه آموزش علمی به منظور کاهش مرگ نوزاد و مادر پس از زایمان است.
این طرح مفهومی که طراحی صنعتی و آموزش را با هم ترکیب کرده، ایده شرکت Laerdal Global Health در واکنش به آمار تکان‌هنده مرگ 3000 نوزاد در اثر خفگی حین تولد و مرگ 1000 مادر در حین زایمان در هر روز بوده است. به ادعای سازندگان، این محصول یک روش قابل حمل و ارزان برای آموزش متخصصان مهارت‌دیده است.
محصول شبیه‌ساز تولد «ناتالی» یک ابزار پوشیدنی بوده که می‌تواند رحم یک زن را به شکل نسبتا تهاجمی و انتزاعی شبیه‌سازی کند. این طراحی ساده تنها بر مهمترین ویژگیها تمرکز داشته و بر نکته‌های دست‌وپاگیر زیباشناختی واقعی توجه ندارد. اگرچه می‌توان از آن با خون مصنوعی برای آماده‌سازی و آموزش ماما برای خونریزی پس از تولد که یکی از دلایل اصلی مرگ مادر است، استفاده کرد.
یک دستگاه پنگوئنی شکل موسوم به مکش نئوناتالی برای آموزش ماماها به منظور دسترسی موثر به سوراخهای بینی نوزاد و کمک ایمن به کودک دارای مشکل تنفسی طراحی شده است. این دستگاه به آسانی ضدعفونی شده و شفاف است تا متخصصان بتوانند مواد مکیده شده را بررسی کنند. شبیه‌ساز نئوناتالی نیز یک مانکن است که برای توجه کاربر به جنبه‌های مهم بدن یک کودک طراحی شده است. جزئیاتی مانند وزن، مفصل‌بندی سر، نبض نافی، تنفس و ضربان قلب نوازد به شبیه‌ترین شکل ممکن شبیه‌سازی شده تا مدل را مانند یک کودک واقعی نشان دهد.
یک برنامه آموزشی در موسسه کمک به نوزاد برای تنفس، که از مجموعه نئوناتالی در تانزانیا استفاده کرده، کاهش 47 درصدی در مرگ نوزادان در اثر خفگی پس از تولد را گزارش داده است. به ادعای سازندگان، این محصول فرآیند آموزش را جذاب کرده و به ماماها و کمک‌هایشان اجازه می‌دهد تا نقش بازی کنند. همچنین از آن جایی که این محصول بر اساس کار عملی بوده، مشکل زبان، از کمترین تاثیر در فرآیند آموزش برخوردار است.


برچسب‌ها: زایمان, ابزار جدید, ناتالی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی ژنی را در بدن موش‌ها کشف کرده‌اند که در صورت معیوب یا ناقص بودن، خطر ابتلا به سرطان تخمدان افزایش پیدا می‌کند. این ژن موسوم به "Helq" می‌تواند هنگام تقسیم سلولی در اصلاح یا آسیب رسانی به "DNA" نقش مهمی را ایفا کند. این ژن موسوم به "Helq" می‌تواند آسیب‌های به وجود آمده برای "DNA" را که حین نسخه برداری و در زمان تقسیم سلولی رخ می‌دهد، اصلاح کند؛ بنابراین اگر این ژن معیوب باشد یا در هر صورت وجود نداشته باشد، خطاهای "Helq" افزایش پیدا کرده و در نتیجه خطر سرطان افزایش پیدا می‌کند.
محققان موسسه تحقیقات سرطان انگلستان دریافتند موش‌هایی که هر دو نسخه ژن "Helq" را ندارند، در خطر دو برابری گسترش تومورهای تخمدانی قرار دارند و قدرت باروریشان نیز کاهش خواهد یافت. نتایج نشان می‌دهد که حتی نبود یکی از نسخه‌های ژن "Helq" برای به وجود آمدن تومورهای سرطانی کافی است. دکتر "سایمون بولتون" درباره این پژوهش می‌گوید: نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که ناهنجاری‌های (Helq) می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سایر تومورها را افزایش دهد. این تحقیق از این حیث پر اهمیت است که ممکن است همین نتایج در مورد زنان نیز صدق کند که در صورت اثبات، درهای جدید برای درمان این بیماری گشوده خواهد شد. این پژوهش در مجله "Nature" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, ژن, Helq
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دوران يائسگي مي‌تواند دوراني پر از شور و هيجان باشد. البته ‌اگر درك و فهم بيشتري از تغييرات جسمي و فيزيولوژيك اين دوران به دست آوريم. توجه به نقش رژيم غذايي در دوران يائسگي سبب خواهد شد كه اين دوران با كيفيت بهتري سپري شود و مشكلات و شكاياتي كه در اين دوران از زندگي به سراغ فرد مي‌آيد، به حداقل برسد.
اصل اول:خطر پوكي استخوان مشكلي است كه سال‌ها پيش از سن يائسگي، روند آن آغاز مي‌شود و با شروع اين دوران سرعت بيشتري به خود مي‌گيرد. نقش ويتامين D در استحكام استخوان‌ها و جذب هرچه بيشتر كلسيم، از بيشترين اهميت برخوردار است.
اصل دوم:اختلالات خلقي همچون افسردگي، اضطراب، استرس و برهم خوردن خواب از مسائل ديگري است كه فرد يائسه با آن درگير است و ويتامين12 B مي‌تواند بسياري از اين اختلالات را تخفيف دهد و آرامش روحي رواني را براي وي در پي داشته باشد. براي تامين ويتامين12 B در افراد يائسه بايد دست‌كم هفته‌اي 3 بار و هر بار يك وعده كامل غذايي شامل مرغ، ماهي و تخم‌مرغ ميل شود.
اصل سوم:ريبوفلاوين ليموشيرين يا ترش، گريپ‌فروت، پرتقال و نارنگي، نقش مهمي در سلامت فرد يائسه به عهده دارد. گر گرفتگي، بي‌نظمي‌هاي قاعدگي، تحريك‌پذيري واژن ازجمله عوارضي است كه با مصرف مقادير كافي ريبوفلاوين به ميزان زيادي كنترل مي‌شود. ازاين‌رو توصيه مي‌شود روزانه حداقل يك واحد از اين ميوه به طور منظم مصرف شود.
اصل چهارم:خشكي پوست، خشكي واژن، دردهاي پراكنده سينه از عوارض آزاردهنده ديگري است كه براي فرد يائسه زياد اتفاق مي‌افتد. ازاين‌رو بايد با مصرف كافي ويتامين A جلوي اين گونه عوارض را گرفت يا آنها را تخفيف داد. از غذاهايي كه حاوي مقادير كافي ويتامين A هستند، مي‌توان به جگر تازه، هويج، گوجه‌فرنگي، سيب‌زميني و انواع صيفي‌جات شامل طالبي و خربزه اشاره كرد. ازاين‌رو روزانه يك واحد از اين نوع غذاها البته با حفظ تنوع روزانه مي‌تواند ويتامين A مورد نياز را براي فرد تامين كند.
اصل پنجم:غذاهاي دريايي فراموش نشود. ميگو، ماهي، خرچنگ علاوه بر اين كه حاوي مقادير زياد اسيدهاي چرب امگا 3 هستند، از نظر تركيبات يد نيز بسيار غني‌اند. يد علاوه بر اين كه از بيماري‌هاي تيروئيدي كه در اين سن زياد ديده مي‌شوند، پيشگيري مي‌كند، مانع بروز بيماري‌هاي فيبروكيستيك پستان نيز مي‌شود. همچنين اسيدهاي چرب امگا 3 علاوه بر اين كه سلامت قلب را تامين مي‌كند، در حفظ سلامت استخوان‌ها نيز نقشي كليدي دارد. به همين دليل دست كم 4 بار در هفته يك وعده غذايي كامل از ميگو، ماهي يا خرچنگ بايد جزو رژيم اصلي فرد يائسه باشد.


برچسب‌ها: یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان استرالیایی برای اولین بار در دستاوردی چشمگیر که می‌تواند درمان ناباروری را متحول کند، توانسته‌اند به یک زن که در اثر مصرف داروی سرطان رحم ناباور شده بود، فرصت مجددی برای مادر شدن ارائه کنند. این زن موسوم به والی، پس از پرورش تخمکهای جدید در بافت پیوندی تخمدان، اکنون تقریبا در بیست و ششمین هفته بارداری خود قرار داشته و منتظر تولد یک جفت دوقلو است.
تیمی از محققان بیمارستان سلطنتی ملبورن و کلینیک لقاح مصنوعی ملبورن به رشد فولیکولهای تخم در بدن والی کمک کرده و پس از پیوند بافت تخمدان منجمد خود وی در شکمش توانستند دو تخمک سالم تولید کنند. پیش از این تنها یک کودک پس از پیوند بافت تخمدان متولد شده و این میزان در جهان کمتر از 30 مورد است اما این اولین بار است که بافت با موفقیت در یک ناحیه کاملا متفاوت از بدن نسبت به محل اولیه آن کاشته شده است. گاب کواکس، مدیر پزشکی بین المللی کلینیک لقاح مصنوعی موناش که اولین پیوند بافت رحم موفق استرالیا را انجام داده، این دستاورد را بسیار هیجان‌انگیز خوانده است. کواکس اظهار کرد: این شیوه مرا کاملا متقاعد کرده که شیوه بهینه فظ باروری، گرفتن بافت تخمدان است. اگر در آینده بیماری داشته باشم که باروری خود را در اثر درمان سرطان از دست داده باشد، این روش را پیشنهاد خواهم داد.
نمونه بافت تخمدان والی با استفاده از جراحی لاپاروسکوپی از بخش بدون سرطان تخمدان وی گرفته شده و منجمد شد. هفت سال بعد این بافت به بخشهای چپ و راست دیوار جلویی شکم والی پیوند زده شد. پس از چند ماه این بافت شروع به کار کرد و با یک دوز کم از درمان هورمونی توانست فولیکول و در نهایت دو تخمک سالم تولید کند که هر دو قابلیت بارور شدن داشتند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان رحم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


انجام پژوهش‌هایی در استرالیا نشان می‌دهد رژیم غذایی ضعیف در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات بهداشت روانی در کودکان را افزایش دهد. دکتر فلیس جاکا سرپرست این تحقیق اظهار کرد: مشکلات تغذیه در اوایل زندگی از جمله در رحم مادر با خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت مرتبط است. این یافته‌ها براساس اطلاعات جمع‌آوری شده از بیش از 23 هزار مادر و فرزند که در مطالعه کوهورت در نروژ شرکت کرده بودند، بدست آمد. محققان این اطلاعات را در مدت 18 ماه و سه سال جمع‌آوری کردند.
این مطالعه نشان می‌دهد کودکانی که مادران آنها مواد غذایی ناسالم مانند غلات تصفیه شده، نوشیدنی‌های شیرین و تنقلات شور می‌خورند با مشکلات رفتاری از جمله کج خلقی و پرخاشگری مواجه هستند. جاکا گفت: کودکانی که غذاهای ناسالم‌تر مصرف می‌کنند یا به اندازه کافی از مواد غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات مصرف نمی‌کنند در مراحل بعدی زندگی دچار مشکلات سلامتی - روحی می‌شوند. وی همچنین اظهار کرد: افسردگی دومین مشکل روحی در جهان است و این مسئله به ما نشان می‌دهد که یک ارتباط بسیار واقعی بین سلامت روانی و تغذیه وجود دارد.


برچسب‌ها: بارداری, خلق و خو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برخي بيماري هاي قلبي مادران، در دوران بارداري يا مدت زمان كمي پس از آن، به طور خود به خود بهبود مي يابد كه دليل اين امر تا امروز ناشناخته بوده است. محققان دانشكده پزشكي نيويورك پرده از اين راز برداشتند. در آزمايشي كه چندي پيش توسط اين تيم تحقيقاتي روي موش ها انجام شد، قلب مادر توسط سلول بنيادي جنين ترميم شد. محققان بر اين باروند كه سلول هاي بنيادي جنين باعث مي شود كه ضعف سيستم قلبي مادران به طور خود به خود برطرف شود و اين امر در نيمي از مادران بيمار ديده شده است. محققان دانشكده پزشكي نيويورك، تخمك موش هاي ماده معمولي را با موش هاي نري كه ژن هاي آنان مهندسي شده بود لقاح دادند. اين موضوع منجر به توليد يك پروتئين فلورسنت شد. نيمي از نوزادن متولد شده نيز داراي اين پروتئين بودند. بررسي تمام نقاط و بافت هاي موش با استفاده از اين پروتئين به مراتب ساده تر است.
در ادامه اين آزمايش محققان، مادر باردار را دچار يك حمله قلبي كردند و دوهفته پس از آن موش مادر را كشتند تا به قلب او نگاهي بيندازند. پس از باز كردن قلب، سلول هاي فلورسنت در قلب آسيب ديده مادر مشاهده شد، اين سلول هاي درخشان همان سلول هاي بنيادي جنين بود كه نشاندار شده بود.
محققان با كمال تعجب مشاهده كردند كه اين سلول هاي بنيادي به سرعت در حال ترميم ماهيچه هاي قلب و رگ هاي خوني آسيب ديده بودند.    مدير اين پروژه تحقيقاتي گفته است اين پديده يك مكانيسم تكاملي است؛ جنين براي حفظ بقاي خود از قلب مادر حافظت مي كند.
به دليل اينكه اين سلول ها از جفت گرفته مي شوند و هيچ واكنش ايمونولوژي در برندارند، به عنوان يك منبع جديد و تمام نشدني براي ترميم قلب آسيب ديده شناخته شده اند. به گفته محققان دانشگاه مينه سوتا، اين اولين باراست كه تاثير سلول سلول هاي جنيني جفت در ترميم بافت قلب مشخص شده است و زمينه كار روي آن بسيار گسترده است.


برچسب‌ها: بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۹ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل کلاسیفیکاسیون سقط، اخلاق پزشکی در سقط ، اتیولوژی و ریسک فاکتورهای سقط، علل آناتومیک سقط، سقط عادتی، سقط عفونی، تکنیک های انجام سقط، عوارض سقط، قوانین سقط درمانی، جنبه های قانونی گواهی نویسی در رشته زنان و زایمان، ضمان و مسئولیت پزشکی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی مازندران, سقط
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج پژوهش‌های جدید نشان داد که زنان سیگاری بیشتر از مردان سیگاری در معرض افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. محققان آمریکایی با بررسی زنان و مردان در سال‌های 1966 تا 2013 به نتایجی دست یافتند و اظهار کردند: سیگار کشیدن با افزایش 50 درصدی خطر ابتلا به سکته مغزی در زنان و مردان همراه است.
بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله Stroke منتشر شده است، زنان سیگاری 17 درصد بیش از مردان سیگاری در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. محققان افزودند: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردان و زنان سیگاری می‌توانند با ترک سیگار، خطر ابتلا به سکته مغزی را به‌ طور قابل توجهی کاهش دهند.
بررسی‌ها حاکی از آن است زنانی که سیگار می‌کشند، افزایش بیشتری در چربی، کلسترول و تری‌گلیسرید نسبت به مردان سیگاری دارند. «راشل هاکسلی»، استاد دانشکده بهداشت دانشگاه کوئینزلند استرالیا اظهار کرد: سیگار کشیدن یک عامل خطر عمده برای سکته مغزی هم در مردان و هم در زنان است، اما ترک سیگار یک راه بسیار موثر برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی است.


برچسب‌ها: سیگار, سکته, سکته مغزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های یک پژوهش جدید حاکی از آن است که افزایش تحرک در دوران بارداری باعث کنترل وزن می‌شود. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیشتر زنان باردار در دوران بارداری خود برای پیشگیری از اضافه وزن، فعالیت‌ فیزیکی کافی در طول روز انجام نمی‌دهند. اضافه وزن بیش از حد در دوران بارداری خطر بروز مشکلاتی از قبیل افزایش فشار خون و چاقی پس از زایمان و حتی خطر ابتلای کودک به چاقی را نیز افزایش می‌دهد. فعالیت بدنی منظم در دوران بارداری علاوه بر کنترل وزن به کاهش کمر درد نیز کمک کرده، انرژی فرد را افزایش داده و بی‌خوابی را نیز کاهش می‌دهد. «کریستینا کمپ‌بل» از دانشگاه آیووا آمریکا اظهار کرد: می‌توان ثابت کرد زنان باردار 75 درصد وقت خود را بدون تحرک سپری می‌کنند. وی ادامه داد: بسیاری از زنان باردار زمان مشخصی را در طول روز به انجام فعالیت‌های فیزیکی اختصاص می‌دهند، اما انجام این فعالیت‌ها لزوما به این معنا نیست که این افراد تحرک کافی دارند.
این تیم تحقیقاتی میزان فعالیت‌ بدنی زنان باردار و مقدار کالری سوزانده شده آنان را بررسی کردند و دریافتند میزان کالری که این زنان با 30 دقیقه پیاده‌روی سریع می‌سوزانند، سه برابر میزان کالری است که در حالت استراحت می‌سوزانند. با این حال فعالیت بدنی مستمر در طول روز تاثیر بیشتری دارد. برای مثال زن بارداری که فرزند کوچک نیز دارد و همواره در حال تحرک است، در مجموع از زنی که تنها زمان مشخصی را به ورزش کردن اختصاص می‌دهد، کالری بیشتری می‌سوزاند. نتایج این تحقیق اهمیت افزایش فعالیت بدنی را در زنان باردار نشان می‌دهد.


برچسب‌ها: بارداری, وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مرکز سرطان دانشگاه هاوایی دریافتند: زنانی که از میوه‌های نارنجی و زرد و سبزیجات بیشتری استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان مثانه را در خود کاهش می‌دهند. دکتر «پارک» و تیمش در این تحقیقات دریافتند: خطر ابتلا به سرطان به میزان 52 درصد در زنانی که از میوه‌های نارنجی و زرد استفاده می‌کنند نسبت به سایر زنان کاهش می‌یابد. همچنین احتمال خطر ابتلا به سرطان مثانه در زنانی که از ویتامین‌های A, C, E استفاده می‌کنند، کاهش می‌یابد.
یافته‌های این تحقیق همچنین نشان داد: استفاده از میوه و سبزیجات در خطر ابتلا به سرطان مثانه در مردان اثری ندارد.
نویسنده این تحقیقات در این باره توضیح می‌دهد که میوه و سبزیجات به طور گسترده‌ای برای اثرات احتمالی خود در کاهش خطر ابتلا به سرطان‌ها همچون سرطان مثانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
میوه‌ها و سبزیجات، حاوی مواد مغذی، مواد گیاهی و همچنین آنتی اکسیدان‌ها هستند که از ابتلا به سرطان محافظت می‌کنند. سرطان مثانه در هر سنی اتفاق می‌افتد، اما معمولا در میان بزرگسالان رایج است و اگر زودتر تشخیص داده شود قابل درمان است. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان امریکا، سالیانه بیش از 70 هزار نفر به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند و از این بین 15 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان مثانه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی آزمایش جدیدی برای غربالگری سرطان تخمدان ابداع کرده‌اند که می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه نشان دهد. در صورت تائید این شیوه در کارآزمایی‌های بالینی، می‌توان از آن به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول در زنان استفاده کرد. در این پژوهش دانشمندان در طول یک دوره 11 ساله این شیوه را بر روی بیش از 4000 زن آزمایش کردند. این زنان سالانه آزمایش خون داده و دانشمندان سطوح پروتئین CA-125 را که توسط اکثر تومورهای تخمدان تولید شده، ثبت می‌کردند. در این مرحله زنانی که افزایش ناگهانی در سطوح این پروتئین را نشان داده بودند، به دکتر زنان برای اجرای یک سونوگرافی ارجاع داده می‌شدند.
بر اساس نتایج سونوگرافیها، 10 زن در طول این پژوهش تحت عمل جراحی قرار گرفتند. پژوهشها نشان داد که چهار زن از سرطان تخمدان در مراحل اولیه و پنج زن دارای تومورهای خوش خیم یا پتانسیل کم بدخیمی بودند. همچنین یکی از این زنان به سرطان مخاط رحم مبتلا بود.
این پژوهش نشان داد که سازوکار آزمایش از دقت 99.9 درصد برخوردار بود، بدین معنی که تنها 0.1 درصد از بیماران غیرمبتلا به سرطان به اشتباه به عنوان مبتلا شناسایی شده بودند.
علیرغم پیشرفتها در درمان، سرطان تخمدان هنوز یک بیماری بسیار مهلک باقی مانده چرا که بیشتر مبتلایان معمولا در مراحل پایانی از ابتلا به آن باخبر می‌شوند. هنگامی که این بیماری در مراحل اولیه شناسایی شده بود، 75 تا 90 درصد بیماران برای حداقل پنج سال زنده مانده بودند.
در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری تعیین شده‌ای برای سرطان تخمدان وجود ندارد. برای مفید بودن یک آزمایش غربالگری سرطان، باید فرآیند بقدری حساس باشد که بتواند نشانگرهای بیماری را پیش از ظهور علائم شناسایی کند. همچنین این آزمایش باید به اندازه کافی دقیق باشد تا به اشتباه وجود سرطان را در افراد غیرمبتلا نشان ندهد. سازوکار جدید به بررسی تغییرات سطوح پروتئین CA-125 در زنان پرداخته و همچنین سن را لحاظ می‌کند. محققان منتظر نتایج یک پژوهش بزرگتر و تصادفی‌تر هستند که در حال حاضر در بریتانیا با استفاده از این سازوکار غربالگری در حال انجام است. نتایج این کارآزمایی قرار است تا سال 2015 منتشر شود. این پژوهش در مجله Cancer منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, آزمایش, آزمایش جدید, CA 125
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان با قراردادن آنتی‌بادی‌های ضد سرطان درون یک نانوذره زیست‌سازگار، نه تنها موفق به از بین بردن تومورها شدند، بلکه احتمال بازگشت سرطان را نیز به حداقل رساندند. هرسپتین و کامپتوتسین دو عامل ضد سرطان بسیار قوی هستند که می‌توانند در درمان سرطان بسیار اثربخش باشند. هرسپتین یک آنتی‌بادی برای هدف قرار دادن فاکتور رشد در سرطان سینه است، بیمارانی که این آنتی‌بادی را دریافت می‌کنند، برای مدتی رشد تومور در آنها کند می‌شود، ولی بعد از مدتی تومور به رشد عادی خود ادامه می‌دهد که دلیل این امر مقاومت تومور به این آنتی‌بادی است. برای حل این مشکل یک تیم تحقیقاتی از موسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری «مارک دیویس» سیستم جدیدی ارائه کردند که در آن اثربخشی داروی ضد سرطان سینه با استفاده از فناوری‌ نانو بهبود پیدا می‌کند. این که از نانوذرات برای تولید داروی ضد سرطان استفاده شود چیز جدیدی نیست، آنچه که این گروه برای اولین بار ارائه کردند این است که یک آنتی‌بادی منفرد به یک نانوذره متصل می‌شود و هر دوی آنها به عنوان یک داروی ضد سرطان عمل می‌کنند. 
برای ساخت این دارو،کامپتوتسین غیرمحلول در آب به یک زیست‌پلیمر طبیعی موسوم به موسین متصل می‌شود. در کنار این زیست‌پلیمر، پلیمر زیست‌سازگار دیگر به ناوم پلی‌اتیلن گلیکول نیز قرار داده می‌شود. کامپتوتسین به همراه موسین و پلی‌اتیلن گلیکول خودآرایی داده و یک نانوذره متراکم ایجاد می‌کند که به راحتی در آب حل شده و می‌تواند در سیالات زیستی نظیر خون نیز حل شود. به این نانوذره یک مولکول هرسپتین نیز اضافه شده تا داروی نهایی ساخته شود.
در پژوهش‌های قبلی، این گروه نشان داده بودند که تومورهای سرطان سینه به راحتی به نانوذرات حاوی هرسپتین متصل می‌شوند. بر اساس این نتایج، این گروه تحقیقاتی به بررسی رشد سرطان سینه در موش‌ها پرداختند و مقاومت تومورهای سرطان سینه را به کامپتوتسین مورد ارزیابی قرار دادند. در این پژوهش، محققان بیشینه مقدار دوز نانوذرات کامپتوتسین فاقد هرسپتین را بدست آوردند، دوزی که موجب کاهش 15 درصد وزن موش نشود. در قدم بعد محققان به بررسی این نانوذرات به همراه هرسپتین با دوز 10 درصد بیشینه بدست آمده پرداختند. نتایج، بسیار شگفت‌انگیز بود. تمام موش‌ها 9 روز بعد از اولین تزریق کاملا عاری از تومور بودند. همچنین بعد از شش هفته هنوز هیچ اثری از بازگشت تومور در بیماران دیده نشده بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, نانو, نانودارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است، نشان مي دهد كه نوشيدن قهوه در دوران بارداري مي تواند بر رشد مغزي كودك تاثير منفي بگذارد. اين مطالعه كه توسط محققان موسسه علوم اعصاب بدن و دانشگاه اكس مارسي در فرانسه انجام شده است نشان مي دهد كه مصرف كافئين معادل با ۲ تا سه فنجان قهوه در طول بارداري و يا در زمان تغذيه نوزاد با شير مادر بر رشد مغزي نوزاد تاثير منفي مي گذارد. با اين حال سازمان جهاني بهداشت مصرف ميزان اندك قهوه را به زنان توصيه مي كند. اين مطالعه كه بر روي موش ها انجام شد ، نشان داد كه مصرف كافئين در دوران بارداري ميزان تشنج صرع در دوران جواني و بروز نقص شناختي را در بزرگسالي افزايش مي دهد.
همچنين يك مطالعه كه پيش از اين در اوايل سال ۲۰۱۳ بر روي مادران نروژي انجام شده بود ، نشان داد كه مصرف قهوه در دوران بارداري حتي به ميزاني كمتر از آنچه سازمان جهاني بهداشت توصيه كرده ، به تولد نوزاداني با وزن بسيار پايين منجر مي شود. روزانه بين چهار تا هفت ميليارد فنجان قهوه و چاي در سراسر جهان مصرف مي شود كه به اين رقم بايد نوشابه هاي حاوي كافئين را نيز افزود. مادران بارداري كه نوشيدن الكل يا كشيدن سيگار را به سختي ترك مي كنند اغلب به مصرف كافئين ادامه مي دهند. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید.


برچسب‌ها: بارداری, قهوه, کافئین, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنانی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند چهار برابر بیشتر احتمال دارد که کودک مبتلا به اوتیسم داشته باشند. محققان دریافتند زنان بارداری که اختلالات تیروئیدی دارند نزدیک به 4 برابر احتمال بیشتری برای تولد کودک مبتلا به اوتیسم دارند. این مطالعه بر روی بیش از چهار هزار مادر هلندی انجام شد و نتایجی را به همراه داشت. شایع‌ترین علت کمبود هورمون تیروئید کمبود ید در رژیم غذایی است.
محققان بر روی مادران باردار تست اختلالات تیروئیدی انجام دادند و سال‌ها بعد بر روی کودکان نیز تست اوتیسم انجام شد و سرانجام دریافتند ارتباط ضعیف بین کمبود خفیف پروتئین T4 و احتمال تولد کودک مبتلا به اوتیسم وجود دارد، اما ارتباط بین کمبود شدید پروتئین T4 و اوتیسم قوی است. این مطالعه در انجمن سالانه مغز و اعصاب منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, تیروئید, اوتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


با توجه به تحقیقات جدید انجام شده در اسپانیا، زنانی که حداقل سه ساعت در هفته پیاده‌روی می‌کنند کمتر احتمال دارد نسبت به کسانی که کمتر پیاده روی می‌کنند یا هیچ پیاده‌روی ندارند، دچار سکته مغزی شوند. زنانی که به مدت 210 دقیقه در هفته یا بیشتر پیاده‌روی سریع دارند نسبت به زنان غیر فعال خطر ابتلا به سکته مغزی در آنها کمتر است. خوزه ماریا هورتا نویسنده مقالات بهداشتی منطقه مورسیا در اسپانیا و همکارانش، از 33،000 مرد و زن برای این مطالعه استفاده کردند و این افراد به پرسشنامه‌های فعالیت بدنی یک بار دراواسط سال 1990 به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگ اروپا پاسخ دادند و به دو گروه از نظر جنس، نوع ورزش و زمان کل ورزش در هر هفته تقسیم شدند.
در طول 12 سال پیگیری در مجموع 442 مورد سکته مغزی در زنان و مردان رخ داد. هورتا گفت: زنانی که به‌طور منظم پیاده روی داشتند در مقایسه با گروه غیر فعال 43 درصد کاهش در سکته مغزی داشتند. علی رغم کنترل‌های اخیر در سکته مغزی با کنترل فشار خون و مبارزه با استعمال دخانیات، سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند همچنان که جمعیت در حال پیرترشدن است موارد سکته مغزی نیز افزایش خواهد یافت. پزشکان حداقل 150 دقیقه یا دو ساعت و نیم ورزش با شدت متوسط مانند پیاده‌روی سریع در هر هفته را توصیه می‌کنند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, پیاده روی, قدم زدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافتند زنان دچار اضافه وزن که به‌طور منظم ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر خود را که شایع‌ترین نوع سرطان رحم است، کاهش می‌دهند. طی این پژوهش 94 هزار زن 20 ساله و بالاتر که از این تعداد نیز 900 زن به بیماری سرطان رحم مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان دریافتند که زنان بالای 25 سال با شاخص توده بدنی بالا (BMI) که حداقل سه ساعت در هفته ورزش‌های قدرتی مانند سریع دویدن و شنا کردن که تقریبا آن‌ها را از نفس می‌انداخت، انجام می‌دادند خطر ابتلا به بیماری سرطان رحم خود را در مقایسه با زنان دیگر که (BMI) مشابهی داشته ولی نیم ساعت یا کمتر از آن ورزش انجام می‌دادند، کاهش دادند. این نتایج با دنبال کردن برنامه ورزشی این زنان طی 12 سال به دست آمد که از تعداد کل شرکت‌کنندگان در این تحقیق، 976 زن با میانگین سن 67 به سرطان رحم مبتلا شده بودند.
به گفته دکتر "کریستینا دیلی کان رایت" سرپرست این پژوهش، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که می‌توان با انجام ورزش‌های قدرتی، سبک زندگی را برای کاهش خطر سرطان رحم در زنان دچار اضافه وزن و چاق تغییر داد.
سارا هیمون رییس مرکز تحقیقات سرطان انگلستان نیز درباره این تحقیق می‌گوید: در کل می‌توان ادعا کرد که ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی و همچنین رژیم غذایی متعادل سالم به همراه مصرف میوه، سبزیجات و فیبر، قطع مصرف الکل، گوشت قرمز و فرآوری شده، چربی اشباع و نمک را برای داشتن وزنی سالم دنبال کرد. اما باید در نظر داشت که اگر شما دچار اضافه وزن مفرط بوده و تا به حال ورزش‌های قدرتی انجام نداده‌اید، قبل از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت کنید. علاوه براین، تضمین "ضد سرطانی" بودن این نتایج وجود ندارد بلکه تنها پشتوانه‌ای برای کاهش خطرهای احتمالی خواهد بود. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancertoday" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان رحم, ورزش, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشی وسیع بر روی زنان دانمارکی نشان می‌دهد که آسم مادر در دوران بارداری، کودک را در معرض خطر بالایی برای ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌های دوران کودکی قرار می‌دهد. پروفسور "گونتر ماینشمیت" از دانشگاه بازل سوئیس درباره این تحقیق می‌گوید: "تحقیقات پیشین نشان داده که آسم در دوران بارداری بر رشد جنین و بروز بعضی از بیماری‌ها در نوزاد تاثیرگذار است، با این وجود نتایج جالب این تحقیق حاکی از آن است که این تاثیر بیش از میزان مورد تصور است؛ خطر بیماری‌های عفونی و انگلی، مشکلات سیستم تنفسی و عصبی و بیماری‌های مرتبط با گوش و پوست برای این نوزادان افزایش خواهد یافت. خطرهای بالقوه دیگری که ممکن است طی تحقیقات آتی تایید شود می‌تواند شامل بیماری‌های گوارشی، اختلال غدد درون ریز و متابولیک و ناهنجاری‌های مربوطه شود." 
در این پژوهش 67 هزار مادر باردار طی سال‌های 1996 تا 2002 مورد بررسی قرار گرفتند. همه افراد این تحقیق در سلامت عمومی مناسبی بوده و به طبقه متوسط و نسبتا مرفهی تعلق داشتند که از این تعداد نیز یک چهارم سیگاری بودند. کودکان به دنیا آمده از این زنان تا سن 6 سالگی از نظر بروز علائم تحت نظر رزومه‌های پزشکی قرار گرفتند.
به گفته محققان این پژوهش موید وجود رابطه بین خطر بالای ابتلا به بیماری‌های مختلف کودکانه برای نوزادان مادران آسمی است اما هنوز رابطه علت و معلولی برای این نتایج اثبات نشده است. دکتر "آلن بپ تیست" رییس مرکز تحقیقات آسم دانشگاه میشیگان نیز درباره این نتایج چنین می‌گوید: "آسم کنترل نشده برای زنان باردار تاثیرات زیانبار متعددی بر جنین و نوزاد خواهد داشت. مهم اینجاست که زنان باردار آسمی را تحت کنترل مناسب قرار دهیم چرا که برای یک سوم زنان آسمی، باردار شدن با بدتر شدن آسم مرتبط است." بنا بر این گزارش، نتایج ذکر شده نباید عامل نگرانی برای مادران باردار مبتلا به آسم تلقی شود اما در صورت اینکه مادر طی دوران بارداری حمله آسمی را تجربه کرد باید جدی در نظر گرفته شود. این پژوهش در مجله "Pediatrics" منتشر شده است.


برچسب‌ها: آسم, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان سوئدی بر این باورند کودکانی که با شیوه سزارین به دنیا می‌آیند، از سطح باکتری سالم کمتری در روده خود برخوردارند.پژوهش جدید نشان داده که کودکان سزارینی دارای سطوح کمتر گونه‌های باکتری‌هایی هستند که معمولا در زایمان طبیعی از مادر به فرزند منتقل می‌شود. این امر ممکن است در نتیجه عوارض ایجاد شده برای سیستم ایمنی، این کودکان را در معرض خطر ابتلای بیشتر به بیماری‌هایی مانند حساسیت قرار دهد.
این محققان که پژوهش آن‌ها در مجله Gut منتشر شده، باکتریهای روده در 24 کودک را که 9 نفر آنها از طریق سزارین به دنیا آمده بودند، ارزیابی کردند. این نمونه‌ها در یک هفتگی نوزادان و سپس در ماههای اول، سوم، ششم، دوازدهم و بیست و چهارم بررسی شدند.
همچنین نمونه های خون از این کودکان برای آزمایش واکنش سیستم ایمنی آنها گرفته شد.
نتایج بدست آمده نشان داد کودکان سزارینی و کودکانی که به هر دلیل از کانال رحم مادر عبور نکرده بودند، فاقد یکی از گروههای اصلی باکتری روده موسوم به Bacteroidetes بوده یا آنرا دیرتر از کودکانی که بطور طبیعی بدنیا آمده‌اند، بدست آورده بودند. در برخی از کودکان سزارینی، باکتری Bacteroidetes تا یکسال پس از تولد ظاهر نشد. همچنین میزان کلی باکتریها در میان کودکان سزارینی نیز کمتر بود.

به گفته محققان، گروههای میکروبی دستگاه گوارش روده نوزاد برای رشد پس از تولد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم هستند. باکتریها برای تحریک سیستم ایمنی در واکنش به محرکها و عدم نمایش واکنش بیش از حد در مورد حساسیت، دیابت و روده التهابی اهمیت دارند.
به گفته محققان، نتایج این پژوهش با دریافت آنتی‌بیوتیک توسط مادران برای جلوگیری از عفونت ارتباطی نداشت. سیستم گوارشی نوزادان در رحم استریل باقی می‌ماند. باکتریهای محیط و بویژه از طرف مادر بسرعت پس از تولد محیط روده را اشغال می‌کنند. Bacteroidetes در خارج از روده رشد نکرده از این رو باید بین میزبانهای انسانی منتقل شود.


برچسب‌ها: باکتری, زایمان, سزارین, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي در كانادا انجام شده است نشان مي دهد، زنان ساكن شهرهاي بزرگ، بيشتر از زناني كه در مناطق روستايي زندگي مي كنند، دچار افسردگي پس از زايمان مي شوند. محققان بيمارستان زنان دانشگاه تورنتو كانادا در تحقيقاتي كه نتايج آن اين هفته در نشريه انجمن پزشكي كانادا منتشر شد، اعلام كردند: اين يافته ها از بررسي شاخص هاي سلامت در ميان بيش از ۶ هزار مادر به دست آمده است. 
در اين تحقيق پژوهشگران مناطق را به نواحي روستايي با كمتر از هزار نفر جمعيت، نيمه روستايي با جمعيت كمتر از ۳۰ هزار نفر، نيمه شهرنشين با جمعيت بين ۳۰ تا ۵۰۰ هزار نفر و شهري با جمعيت دستكم ۵۰۰ هزار نفر تقسيم بندي كردند.  نتايج اين مطالعه نشان داد: بيش از ۹ درصد از زناني كه در نواحي شهري زندگي مي كردند طي پنج تا ۱۴ ماه پس از زايمان به افسردگي مبتلا شدند. درحالي كه اين رقم در ميان زنان ساكن نواحي روستايي، ‌نيمه روستايي و نيمه شهري بين ۶ تا ۷درصد بود.

همچنين مشخص شد كه در مراكز بزرگ شهري بيشتر زنان اهل همان شهر نيستند و به نسبت در طول دوران بارداري، چندان از حمايت هاي اجتماعي و خويشاوندان برخوردار نيستند.  دكتر سيمون ويگود سرپرست محققان مي گويد: زندگي در نواحي شهري به معناي استرس روحي بيشتر ، حمايت اجتماعي كمتر و در نتيجه افزايش خطر بالقوه ابتلا به افسردگي پس از زايمان براي خانم ها خواهد بود. وي افزود نتايج مطالعات نشان مي دهد كه به منظور بهبود شرايط و كاهش خطر ابتلا به اين عارضه در ميان مادران، ‌بايد خدمات رفاهي و حمايتي هدفمندتري از زنان باردار بر اساس مكان توليد و موقعيت جغرافيايي محل زندگي آنان صورت بگيرد.
 


برچسب‌ها: افسردگی, زایمان, شهرنشینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات انجام شده بر روي مغز موش نشان مي دهد مصرف كافئين در دوران بادرداري بر روي رشد مغز جنين تاثير منفي مي گذارد. دانشمندان پيش از اين به تاثير منفي خوردن الكل و مصرف دخانيات بر رشد جنين پي برده بودند اما تحقيقات اخير محققان موسسه ملي سلامت و تحقيقات پزشكي بيمارستان رابرت دبره در پاريس نشان مي دهد خوردن كافئين هم مي تواند بر رشد مغز جنين تاثير منفي بگذارد. محققان مي گويند: كافئين ماده اي است كه بيشترين مصرف را در دنيا دارد و زنان باردار نيز جزو مصرف كنندگان آن هستند.اين ماده كه در چاي، شكلات و نوشابه هاي انرژي زا يافت مي شود، مي تواند فعاليت سلول هاي عصبي مغز را تغيير دهد.
نتايج اين تحقيقات كه در شماره اخير نشريه Science Translational Medicine منتشر شده است ، نشان مي دهد خوردن منظم كافئين توسط موش هاي باردار ( معادل دو تا سه فنجان قهوه در روز براي انسان) به طور قابل توجهي بر رشد مغز جنين در اين موش ها تاثير مي گذارد. كريستف برنارد يكي از محققان اين پژوهش گفت: در رشد طبيعي مغزجنين، نورون ها ابتدا در مناطق خاصي از مغز به وجود مي آيند و كم كم به سمت مناطق ديگر ( اختصاصي خودشان )مي روند اما با اضافه كردن كافئين به آب آشاميدني موش هاي ماده، مهاجرت نورون ها به محل اختصاصي كارشان به تاخير مي افتد. وي خاطرنشان كرد: اين تاخير اثرات زيان بار كوتاه مدت و بلند مدت دارد . نوزادان كمتر از يك هفته مستعد ابتلا به تشنج مي شوند و هنگامي كه بزرگ مي شوند نيز از اختلال حواس و مشكلات حافظه رنج مي برند. اين نخستين باري است كه تاثير منفي كافئين بر رشد مغز جنين در دوران بارداري به اثبات رسيده است و تحقيقات آينده بر روي زنان باردار انجام خواهد گرفت. پژوهش ديگري در فوريه در اسكانديناوي بر روي ۶۰ هزار زن باردار انجام شد كه نتايج آن نشان مي دهد مصرف ۱۲۵ ميلي گرم كافئين در روز سبب كاهش وزن نوزاد به هنگام تولد مي شود.


برچسب‌ها: کافئین, جنین, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links