دانشمندان آمریکایی آزمایش جدیدی برای غربالگری سرطان تخمدان ابداع کرده‌اند که می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه نشان دهد. در صورت تائید این شیوه در کارآزمایی‌های بالینی، می‌توان از آن به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول در زنان استفاده کرد. در این پژوهش دانشمندان در طول یک دوره 11 ساله این شیوه را بر روی بیش از 4000 زن آزمایش کردند. این زنان سالانه آزمایش خون داده و دانشمندان سطوح پروتئین CA-125 را که توسط اکثر تومورهای تخمدان تولید شده، ثبت می‌کردند. در این مرحله زنانی که افزایش ناگهانی در سطوح این پروتئین را نشان داده بودند، به دکتر زنان برای اجرای یک سونوگرافی ارجاع داده می‌شدند.
بر اساس نتایج سونوگرافیها، 10 زن در طول این پژوهش تحت عمل جراحی قرار گرفتند. پژوهشها نشان داد که چهار زن از سرطان تخمدان در مراحل اولیه و پنج زن دارای تومورهای خوش خیم یا پتانسیل کم بدخیمی بودند. همچنین یکی از این زنان به سرطان مخاط رحم مبتلا بود.
این پژوهش نشان داد که سازوکار آزمایش از دقت 99.9 درصد برخوردار بود، بدین معنی که تنها 0.1 درصد از بیماران غیرمبتلا به سرطان به اشتباه به عنوان مبتلا شناسایی شده بودند.
علیرغم پیشرفتها در درمان، سرطان تخمدان هنوز یک بیماری بسیار مهلک باقی مانده چرا که بیشتر مبتلایان معمولا در مراحل پایانی از ابتلا به آن باخبر می‌شوند. هنگامی که این بیماری در مراحل اولیه شناسایی شده بود، 75 تا 90 درصد بیماران برای حداقل پنج سال زنده مانده بودند.
در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری تعیین شده‌ای برای سرطان تخمدان وجود ندارد. برای مفید بودن یک آزمایش غربالگری سرطان، باید فرآیند بقدری حساس باشد که بتواند نشانگرهای بیماری را پیش از ظهور علائم شناسایی کند. همچنین این آزمایش باید به اندازه کافی دقیق باشد تا به اشتباه وجود سرطان را در افراد غیرمبتلا نشان ندهد. سازوکار جدید به بررسی تغییرات سطوح پروتئین CA-125 در زنان پرداخته و همچنین سن را لحاظ می‌کند. محققان منتظر نتایج یک پژوهش بزرگتر و تصادفی‌تر هستند که در حال حاضر در بریتانیا با استفاده از این سازوکار غربالگری در حال انجام است. نتایج این کارآزمایی قرار است تا سال 2015 منتشر شود. این پژوهش در مجله Cancer منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان تخمدان, آزمایش, آزمایش جدید, CA 125
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان با قراردادن آنتی‌بادی‌های ضد سرطان درون یک نانوذره زیست‌سازگار، نه تنها موفق به از بین بردن تومورها شدند، بلکه احتمال بازگشت سرطان را نیز به حداقل رساندند. هرسپتین و کامپتوتسین دو عامل ضد سرطان بسیار قوی هستند که می‌توانند در درمان سرطان بسیار اثربخش باشند. هرسپتین یک آنتی‌بادی برای هدف قرار دادن فاکتور رشد در سرطان سینه است، بیمارانی که این آنتی‌بادی را دریافت می‌کنند، برای مدتی رشد تومور در آنها کند می‌شود، ولی بعد از مدتی تومور به رشد عادی خود ادامه می‌دهد که دلیل این امر مقاومت تومور به این آنتی‌بادی است. برای حل این مشکل یک تیم تحقیقاتی از موسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری «مارک دیویس» سیستم جدیدی ارائه کردند که در آن اثربخشی داروی ضد سرطان سینه با استفاده از فناوری‌ نانو بهبود پیدا می‌کند. این که از نانوذرات برای تولید داروی ضد سرطان استفاده شود چیز جدیدی نیست، آنچه که این گروه برای اولین بار ارائه کردند این است که یک آنتی‌بادی منفرد به یک نانوذره متصل می‌شود و هر دوی آنها به عنوان یک داروی ضد سرطان عمل می‌کنند. 
برای ساخت این دارو،کامپتوتسین غیرمحلول در آب به یک زیست‌پلیمر طبیعی موسوم به موسین متصل می‌شود. در کنار این زیست‌پلیمر، پلیمر زیست‌سازگار دیگر به ناوم پلی‌اتیلن گلیکول نیز قرار داده می‌شود. کامپتوتسین به همراه موسین و پلی‌اتیلن گلیکول خودآرایی داده و یک نانوذره متراکم ایجاد می‌کند که به راحتی در آب حل شده و می‌تواند در سیالات زیستی نظیر خون نیز حل شود. به این نانوذره یک مولکول هرسپتین نیز اضافه شده تا داروی نهایی ساخته شود.
در پژوهش‌های قبلی، این گروه نشان داده بودند که تومورهای سرطان سینه به راحتی به نانوذرات حاوی هرسپتین متصل می‌شوند. بر اساس این نتایج، این گروه تحقیقاتی به بررسی رشد سرطان سینه در موش‌ها پرداختند و مقاومت تومورهای سرطان سینه را به کامپتوتسین مورد ارزیابی قرار دادند. در این پژوهش، محققان بیشینه مقدار دوز نانوذرات کامپتوتسین فاقد هرسپتین را بدست آوردند، دوزی که موجب کاهش 15 درصد وزن موش نشود. در قدم بعد محققان به بررسی این نانوذرات به همراه هرسپتین با دوز 10 درصد بیشینه بدست آمده پرداختند. نتایج، بسیار شگفت‌انگیز بود. تمام موش‌ها 9 روز بعد از اولین تزریق کاملا عاری از تومور بودند. همچنین بعد از شش هفته هنوز هیچ اثری از بازگشت تومور در بیماران دیده نشده بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, نانو, نانودارو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است، نشان مي دهد كه نوشيدن قهوه در دوران بارداري مي تواند بر رشد مغزي كودك تاثير منفي بگذارد. اين مطالعه كه توسط محققان موسسه علوم اعصاب بدن و دانشگاه اكس مارسي در فرانسه انجام شده است نشان مي دهد كه مصرف كافئين معادل با ۲ تا سه فنجان قهوه در طول بارداري و يا در زمان تغذيه نوزاد با شير مادر بر رشد مغزي نوزاد تاثير منفي مي گذارد. با اين حال سازمان جهاني بهداشت مصرف ميزان اندك قهوه را به زنان توصيه مي كند. اين مطالعه كه بر روي موش ها انجام شد ، نشان داد كه مصرف كافئين در دوران بارداري ميزان تشنج صرع در دوران جواني و بروز نقص شناختي را در بزرگسالي افزايش مي دهد.
همچنين يك مطالعه كه پيش از اين در اوايل سال ۲۰۱۳ بر روي مادران نروژي انجام شده بود ، نشان داد كه مصرف قهوه در دوران بارداري حتي به ميزاني كمتر از آنچه سازمان جهاني بهداشت توصيه كرده ، به تولد نوزاداني با وزن بسيار پايين منجر مي شود. روزانه بين چهار تا هفت ميليارد فنجان قهوه و چاي در سراسر جهان مصرف مي شود كه به اين رقم بايد نوشابه هاي حاوي كافئين را نيز افزود. مادران بارداري كه نوشيدن الكل يا كشيدن سيگار را به سختي ترك مي كنند اغلب به مصرف كافئين ادامه مي دهند. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید.


برچسب‌ها: بارداری, قهوه, کافئین, جنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنانی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند چهار برابر بیشتر احتمال دارد که کودک مبتلا به اوتیسم داشته باشند. محققان دریافتند زنان بارداری که اختلالات تیروئیدی دارند نزدیک به 4 برابر احتمال بیشتری برای تولد کودک مبتلا به اوتیسم دارند. این مطالعه بر روی بیش از چهار هزار مادر هلندی انجام شد و نتایجی را به همراه داشت. شایع‌ترین علت کمبود هورمون تیروئید کمبود ید در رژیم غذایی است.
محققان بر روی مادران باردار تست اختلالات تیروئیدی انجام دادند و سال‌ها بعد بر روی کودکان نیز تست اوتیسم انجام شد و سرانجام دریافتند ارتباط ضعیف بین کمبود خفیف پروتئین T4 و احتمال تولد کودک مبتلا به اوتیسم وجود دارد، اما ارتباط بین کمبود شدید پروتئین T4 و اوتیسم قوی است. این مطالعه در انجمن سالانه مغز و اعصاب منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, تیروئید, اوتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


با توجه به تحقیقات جدید انجام شده در اسپانیا، زنانی که حداقل سه ساعت در هفته پیاده‌روی می‌کنند کمتر احتمال دارد نسبت به کسانی که کمتر پیاده روی می‌کنند یا هیچ پیاده‌روی ندارند، دچار سکته مغزی شوند. زنانی که به مدت 210 دقیقه در هفته یا بیشتر پیاده‌روی سریع دارند نسبت به زنان غیر فعال خطر ابتلا به سکته مغزی در آنها کمتر است. خوزه ماریا هورتا نویسنده مقالات بهداشتی منطقه مورسیا در اسپانیا و همکارانش، از 33،000 مرد و زن برای این مطالعه استفاده کردند و این افراد به پرسشنامه‌های فعالیت بدنی یک بار دراواسط سال 1990 به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگ اروپا پاسخ دادند و به دو گروه از نظر جنس، نوع ورزش و زمان کل ورزش در هر هفته تقسیم شدند.
در طول 12 سال پیگیری در مجموع 442 مورد سکته مغزی در زنان و مردان رخ داد. هورتا گفت: زنانی که به‌طور منظم پیاده روی داشتند در مقایسه با گروه غیر فعال 43 درصد کاهش در سکته مغزی داشتند. علی رغم کنترل‌های اخیر در سکته مغزی با کنترل فشار خون و مبارزه با استعمال دخانیات، سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند همچنان که جمعیت در حال پیرترشدن است موارد سکته مغزی نیز افزایش خواهد یافت. پزشکان حداقل 150 دقیقه یا دو ساعت و نیم ورزش با شدت متوسط مانند پیاده‌روی سریع در هر هفته را توصیه می‌کنند.


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, پیاده روی, قدم زدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافتند زنان دچار اضافه وزن که به‌طور منظم ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر خود را که شایع‌ترین نوع سرطان رحم است، کاهش می‌دهند. طی این پژوهش 94 هزار زن 20 ساله و بالاتر که از این تعداد نیز 900 زن به بیماری سرطان رحم مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان دریافتند که زنان بالای 25 سال با شاخص توده بدنی بالا (BMI) که حداقل سه ساعت در هفته ورزش‌های قدرتی مانند سریع دویدن و شنا کردن که تقریبا آن‌ها را از نفس می‌انداخت، انجام می‌دادند خطر ابتلا به بیماری سرطان رحم خود را در مقایسه با زنان دیگر که (BMI) مشابهی داشته ولی نیم ساعت یا کمتر از آن ورزش انجام می‌دادند، کاهش دادند. این نتایج با دنبال کردن برنامه ورزشی این زنان طی 12 سال به دست آمد که از تعداد کل شرکت‌کنندگان در این تحقیق، 976 زن با میانگین سن 67 به سرطان رحم مبتلا شده بودند.
به گفته دکتر "کریستینا دیلی کان رایت" سرپرست این پژوهش، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که می‌توان با انجام ورزش‌های قدرتی، سبک زندگی را برای کاهش خطر سرطان رحم در زنان دچار اضافه وزن و چاق تغییر داد.
سارا هیمون رییس مرکز تحقیقات سرطان انگلستان نیز درباره این تحقیق می‌گوید: در کل می‌توان ادعا کرد که ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی و همچنین رژیم غذایی متعادل سالم به همراه مصرف میوه، سبزیجات و فیبر، قطع مصرف الکل، گوشت قرمز و فرآوری شده، چربی اشباع و نمک را برای داشتن وزنی سالم دنبال کرد. اما باید در نظر داشت که اگر شما دچار اضافه وزن مفرط بوده و تا به حال ورزش‌های قدرتی انجام نداده‌اید، قبل از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت کنید. علاوه براین، تضمین "ضد سرطانی" بودن این نتایج وجود ندارد بلکه تنها پشتوانه‌ای برای کاهش خطرهای احتمالی خواهد بود. این پژوهش در مجله "British Journal of Cancertoday" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان رحم, ورزش, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهشی وسیع بر روی زنان دانمارکی نشان می‌دهد که آسم مادر در دوران بارداری، کودک را در معرض خطر بالایی برای ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌های دوران کودکی قرار می‌دهد. پروفسور "گونتر ماینشمیت" از دانشگاه بازل سوئیس درباره این تحقیق می‌گوید: "تحقیقات پیشین نشان داده که آسم در دوران بارداری بر رشد جنین و بروز بعضی از بیماری‌ها در نوزاد تاثیرگذار است، با این وجود نتایج جالب این تحقیق حاکی از آن است که این تاثیر بیش از میزان مورد تصور است؛ خطر بیماری‌های عفونی و انگلی، مشکلات سیستم تنفسی و عصبی و بیماری‌های مرتبط با گوش و پوست برای این نوزادان افزایش خواهد یافت. خطرهای بالقوه دیگری که ممکن است طی تحقیقات آتی تایید شود می‌تواند شامل بیماری‌های گوارشی، اختلال غدد درون ریز و متابولیک و ناهنجاری‌های مربوطه شود." 
در این پژوهش 67 هزار مادر باردار طی سال‌های 1996 تا 2002 مورد بررسی قرار گرفتند. همه افراد این تحقیق در سلامت عمومی مناسبی بوده و به طبقه متوسط و نسبتا مرفهی تعلق داشتند که از این تعداد نیز یک چهارم سیگاری بودند. کودکان به دنیا آمده از این زنان تا سن 6 سالگی از نظر بروز علائم تحت نظر رزومه‌های پزشکی قرار گرفتند.
به گفته محققان این پژوهش موید وجود رابطه بین خطر بالای ابتلا به بیماری‌های مختلف کودکانه برای نوزادان مادران آسمی است اما هنوز رابطه علت و معلولی برای این نتایج اثبات نشده است. دکتر "آلن بپ تیست" رییس مرکز تحقیقات آسم دانشگاه میشیگان نیز درباره این نتایج چنین می‌گوید: "آسم کنترل نشده برای زنان باردار تاثیرات زیانبار متعددی بر جنین و نوزاد خواهد داشت. مهم اینجاست که زنان باردار آسمی را تحت کنترل مناسب قرار دهیم چرا که برای یک سوم زنان آسمی، باردار شدن با بدتر شدن آسم مرتبط است." بنا بر این گزارش، نتایج ذکر شده نباید عامل نگرانی برای مادران باردار مبتلا به آسم تلقی شود اما در صورت اینکه مادر طی دوران بارداری حمله آسمی را تجربه کرد باید جدی در نظر گرفته شود. این پژوهش در مجله "Pediatrics" منتشر شده است.


برچسب‌ها: آسم, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان سوئدی بر این باورند کودکانی که با شیوه سزارین به دنیا می‌آیند، از سطح باکتری سالم کمتری در روده خود برخوردارند.پژوهش جدید نشان داده که کودکان سزارینی دارای سطوح کمتر گونه‌های باکتری‌هایی هستند که معمولا در زایمان طبیعی از مادر به فرزند منتقل می‌شود. این امر ممکن است در نتیجه عوارض ایجاد شده برای سیستم ایمنی، این کودکان را در معرض خطر ابتلای بیشتر به بیماری‌هایی مانند حساسیت قرار دهد.
این محققان که پژوهش آن‌ها در مجله Gut منتشر شده، باکتریهای روده در 24 کودک را که 9 نفر آنها از طریق سزارین به دنیا آمده بودند، ارزیابی کردند. این نمونه‌ها در یک هفتگی نوزادان و سپس در ماههای اول، سوم، ششم، دوازدهم و بیست و چهارم بررسی شدند.
همچنین نمونه های خون از این کودکان برای آزمایش واکنش سیستم ایمنی آنها گرفته شد.
نتایج بدست آمده نشان داد کودکان سزارینی و کودکانی که به هر دلیل از کانال رحم مادر عبور نکرده بودند، فاقد یکی از گروههای اصلی باکتری روده موسوم به Bacteroidetes بوده یا آنرا دیرتر از کودکانی که بطور طبیعی بدنیا آمده‌اند، بدست آورده بودند. در برخی از کودکان سزارینی، باکتری Bacteroidetes تا یکسال پس از تولد ظاهر نشد. همچنین میزان کلی باکتریها در میان کودکان سزارینی نیز کمتر بود.

به گفته محققان، گروههای میکروبی دستگاه گوارش روده نوزاد برای رشد پس از تولد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم هستند. باکتریها برای تحریک سیستم ایمنی در واکنش به محرکها و عدم نمایش واکنش بیش از حد در مورد حساسیت، دیابت و روده التهابی اهمیت دارند.
به گفته محققان، نتایج این پژوهش با دریافت آنتی‌بیوتیک توسط مادران برای جلوگیری از عفونت ارتباطی نداشت. سیستم گوارشی نوزادان در رحم استریل باقی می‌ماند. باکتریهای محیط و بویژه از طرف مادر بسرعت پس از تولد محیط روده را اشغال می‌کنند. Bacteroidetes در خارج از روده رشد نکرده از این رو باید بین میزبانهای انسانی منتقل شود.


برچسب‌ها: باکتری, زایمان, سزارین, نوزادان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


يك مطالعه كه به تازگي در كانادا انجام شده است نشان مي دهد، زنان ساكن شهرهاي بزرگ، بيشتر از زناني كه در مناطق روستايي زندگي مي كنند، دچار افسردگي پس از زايمان مي شوند. محققان بيمارستان زنان دانشگاه تورنتو كانادا در تحقيقاتي كه نتايج آن اين هفته در نشريه انجمن پزشكي كانادا منتشر شد، اعلام كردند: اين يافته ها از بررسي شاخص هاي سلامت در ميان بيش از ۶ هزار مادر به دست آمده است. 
در اين تحقيق پژوهشگران مناطق را به نواحي روستايي با كمتر از هزار نفر جمعيت، نيمه روستايي با جمعيت كمتر از ۳۰ هزار نفر، نيمه شهرنشين با جمعيت بين ۳۰ تا ۵۰۰ هزار نفر و شهري با جمعيت دستكم ۵۰۰ هزار نفر تقسيم بندي كردند.  نتايج اين مطالعه نشان داد: بيش از ۹ درصد از زناني كه در نواحي شهري زندگي مي كردند طي پنج تا ۱۴ ماه پس از زايمان به افسردگي مبتلا شدند. درحالي كه اين رقم در ميان زنان ساكن نواحي روستايي، ‌نيمه روستايي و نيمه شهري بين ۶ تا ۷درصد بود.

همچنين مشخص شد كه در مراكز بزرگ شهري بيشتر زنان اهل همان شهر نيستند و به نسبت در طول دوران بارداري، چندان از حمايت هاي اجتماعي و خويشاوندان برخوردار نيستند.  دكتر سيمون ويگود سرپرست محققان مي گويد: زندگي در نواحي شهري به معناي استرس روحي بيشتر ، حمايت اجتماعي كمتر و در نتيجه افزايش خطر بالقوه ابتلا به افسردگي پس از زايمان براي خانم ها خواهد بود. وي افزود نتايج مطالعات نشان مي دهد كه به منظور بهبود شرايط و كاهش خطر ابتلا به اين عارضه در ميان مادران، ‌بايد خدمات رفاهي و حمايتي هدفمندتري از زنان باردار بر اساس مكان توليد و موقعيت جغرافيايي محل زندگي آنان صورت بگيرد.
 


برچسب‌ها: افسردگی, زایمان, شهرنشینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات انجام شده بر روي مغز موش نشان مي دهد مصرف كافئين در دوران بادرداري بر روي رشد مغز جنين تاثير منفي مي گذارد. دانشمندان پيش از اين به تاثير منفي خوردن الكل و مصرف دخانيات بر رشد جنين پي برده بودند اما تحقيقات اخير محققان موسسه ملي سلامت و تحقيقات پزشكي بيمارستان رابرت دبره در پاريس نشان مي دهد خوردن كافئين هم مي تواند بر رشد مغز جنين تاثير منفي بگذارد. محققان مي گويند: كافئين ماده اي است كه بيشترين مصرف را در دنيا دارد و زنان باردار نيز جزو مصرف كنندگان آن هستند.اين ماده كه در چاي، شكلات و نوشابه هاي انرژي زا يافت مي شود، مي تواند فعاليت سلول هاي عصبي مغز را تغيير دهد.
نتايج اين تحقيقات كه در شماره اخير نشريه Science Translational Medicine منتشر شده است ، نشان مي دهد خوردن منظم كافئين توسط موش هاي باردار ( معادل دو تا سه فنجان قهوه در روز براي انسان) به طور قابل توجهي بر رشد مغز جنين در اين موش ها تاثير مي گذارد. كريستف برنارد يكي از محققان اين پژوهش گفت: در رشد طبيعي مغزجنين، نورون ها ابتدا در مناطق خاصي از مغز به وجود مي آيند و كم كم به سمت مناطق ديگر ( اختصاصي خودشان )مي روند اما با اضافه كردن كافئين به آب آشاميدني موش هاي ماده، مهاجرت نورون ها به محل اختصاصي كارشان به تاخير مي افتد. وي خاطرنشان كرد: اين تاخير اثرات زيان بار كوتاه مدت و بلند مدت دارد . نوزادان كمتر از يك هفته مستعد ابتلا به تشنج مي شوند و هنگامي كه بزرگ مي شوند نيز از اختلال حواس و مشكلات حافظه رنج مي برند. اين نخستين باري است كه تاثير منفي كافئين بر رشد مغز جنين در دوران بارداري به اثبات رسيده است و تحقيقات آينده بر روي زنان باردار انجام خواهد گرفت. پژوهش ديگري در فوريه در اسكانديناوي بر روي ۶۰ هزار زن باردار انجام شد كه نتايج آن نشان مي دهد مصرف ۱۲۵ ميلي گرم كافئين در روز سبب كاهش وزن نوزاد به هنگام تولد مي شود.


برچسب‌ها: کافئین, جنین, بارداری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند كه استفاده ازبعضي از داروهاي فشارخون خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان افزايش مي دهد. نتايج تحقيقات دانشمندان مركز تحقيقات سرطان در سياتل آمريكا نشان مي دهد زناني كه بيش از ۱۰ سال براي درمان فشار خون بالا از مسدودكننده هاي كانال كلسيم (calcium-channel blockers) استفاده مي كنند، ۲.۵ برابر بيش از كساني كه دارو مصرف نمي كنند و يا نوع ديگري از دارو را مصرف مي كنند، به سرطان سينه مبتلا مي شوند. 
محققان در اين تحقيق ۱۹۰۰ زن مبتلا به سرطان سينه و ۸۵۰ زن سالم را مورد بررسي قراردادند . محققان در اين تحقيق دريافتند ميان مصرف انواع ديگر داروهاي فشار خون مثل بتا بلاكر و ديورتيك با سرطان سينه ارتباطي وجود ندارد. در سال ۲۰۱۰، ۶۷۸ ميليون نسخه داروهاي درمان فشارخون به فروش رسيده كه از اين ميان ۹۸ ميليون نسخه از آن از نوع مسدودكننده كانال كلسيم (calcium-channel blockers) بوده است.
محققان مي گويند كه با وجودي كه اين مطالعات يك رابطه علت و معلولي بين مصرف دارو و سرطان را نشان مي دهد اما هنوز بايد روي آن كار شود و در اين زمينه تحقيقات بيشتر انجام شود. مسدودكننده هاي كانال كلسيم با كاهش حركت كلسيم به سمت سلول هاي ماهيچه اي و اتساع عروق خوني، نيروي انقباض قلب و در نتيجه ضربان قلب را كاهش مي دهند. به گفته پزشكان برخي از مبتلايان به فشار خون نمي توانند از انواع ديگر دارو استفاده كنند و بدن آن ها تنها به اين مسدودكننده ها پاسخ مي دهد. آن ها به اين بيماران توصيه مي كنند براي تغيير نوع داروي مصرفي خود حتما با پزشك مشورت كنند. دكتر كريستوفر لي متخصص اپيدمولوژي و پژوهشگر سرطان سينه در مركز تحقيقات سرطان سياتل در اين مورد گفت: درگام بعدي اين پژوهش مكانيسم هاي اصلي مسدودكننده هاي كانال كلسيم مورد بررسي قرار مي گيرد تا دليل اصلي ارتباط بين اين نوع دارو و سرطان سينه مشخص شود. نتايج اين تحقيقات در شماره اخيرنشريه American Medical Association به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, فشار خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه بركلي كاليفرنيا در يك تحقيق بي‌سابقه دريافتند كه وقوع زلزله در تعيين جنسيت نوزادان موثر است. با بررسي سوابق نوزادان ژاپني كه بين سال‌هاي ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ متولد شدند، دريافتند كه پس از وقوع زلزله بزرگ ژاپن، جنسيت بيشتر نوزادان متولد شده در نواحي نزديك به مركز زلزله، مونث بوده است.  اين درحالي است كه در مناطق دور از مركز زلزله، هيچ تغييري در نسبت جنسيت نوزادان، مشاهده نمي‌شود. بر اساس نتيجه اين تحقيق، تعداد نوزادان پسر متولد شده پس از وقوع زلزله ۲/۲ درصد كمتر از حد انتظار بوده است.
البته اين تغيير در جنسيت نوزادان، بي‌سابقه هم نيست. براي مثال در سال ۲۰۰۸ پس از سقوط بازار سهام ايالات متحده، تعداد نوزادان پسر متولد شده نسبت به نوزادان دختر كاهش چشمگيري يافت.  محققان معتقدند عامل اصلي اين تغيير جنسيت، غريزه مادران است. نوزادان پسر به طور ذاتي استعداد بيشتري براي تولد زودرس، ابتلا به نقص عضو يا كمبود وزن دارند، بنابر اين در شرايط استرس‌زا، نوزادان دختر شانس بيشتري براي بقا دارند؛ اين مكانيزمي است كه بدن مادران به‌طورغريزي بر اساس آن عمل مي‌كند تا بقاي نسل بشر تضمين شود. 
هنوز معلوم نيست كه چه نوع سلول هايي در اثر استرس آسيب مي‌بينند يا وجود استرس چه تاثيري بر كروموزوم هاي X وY مي گذارد ولي وقوع زلزله زمينه را براي بررسي بيشتر اين موضوع فراهم مي‌كند. در صورتي كه تغيير نسبت جنسيت كودكان بلافاصله پس از زلزله رخ دهد، مي‌توان نتيجه گرفت كه استرس موجب تغيير اين كروموزوم ها مي شود . البته برخي از محققان معتقدند كه ميزان هورمون تستسترون پدرها نيز در اين تغيير جنسيت كودكان موثر است. به اعتقاد اين محققان ، در زمان استرس ميزان ترشح اين هورمون در بدن مردان كاهش مي‌يابد و در نتيجه آن كيفيت اسپرم نيز افت مي‌كند. از آنجا كه اسپرم‌ها حامل كروموزوم Y هستند كه در تعيين جنسيت نوزاد موثر است، با افت كيفيت اسپرم احتمال تولد نوزادان دختر افزايش مي‌يابد. مطالعات اخير دانشمندان را بر آن داشته است كه گروهاي تحقيقاتي وسيعي براي كشف همه اسرار موجود در اين زمينه تشكيل دهند.


برچسب‌ها: جنسیت, نوزادان, زلزله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج يك مطالعه حاكي است كه زنان قد بلند بيش از زنان قد كوتاه در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند. محققان با مطالعه حدود ۱۴۵ هزار زن ۵۰ تا ۷۹ ساله متوجه شدند كه به ازاي هر ۱۰ سانتي متر قد اضافه، خطر ابتلا به سرطان سينه، كولون، كليه، تخمدان، ركتوم، تيروئيد و پوست ۱۳ درصد افزايش مي‌يابد. دكتر جفري كابات اپيدميولوژيست دانشكده پزشكي آلبرت انيشتين دانشگاه يشيوا در نيويورك مي‌گويد: سرطان نتيجه يك روند مربوط به رشد است و اين منطقي است كه هورمون‌ها و ديگر عوامل دخيل در رشد، بتوانند خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهند.
محققان در اين مطالعه ارتباط ميان قد و خطر سرطان را پس از در نظر گرفتن عوامل موثر ديگر در ابتلا به سرطان مانند سن،وزن، سطح آموزش،دخانيات، مصرف الكل و هورمون درماني، مد نظر قرار دادند.
كابات گفت: آمار ارائه شده از سوي مراكز درمان سرطان غير منتظره بود و نشان مي‌داد كه ارتباط آشكاري بين قد و ابتلا به سرطان وجود دارد.
همچنين اين مطالعه نشان داد كه در برخي از زنان بسيار قد بلند خطر ابتلا به برخي سرطان‌ها مانند كليه،ركتوم، خون و تيروئيد به صورت چشم‌گيري افزايش مي‌يابد و به ۲۳ تا ۲۹ درصد در هر ده سانتي‌متر قد اضافه مي‌رسد. با اين حال محققان خاطر نشان كردند كه اين مطالعه مشخص نمي كند كه روند افزايش خطر ابتلا به سرطان از چه قدي شروع مي شود. نتايج اين مطالعه در مجله آمريكايي Cancer Epidemiology منتشر شد است.
 


برچسب‌ها: سرطان, قد, قد بلند
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه گروناد اسپانيا نشان مي دهد مادراني كه در دوران بارداري فعاليت بدني مناسب داشته باشند كودكان سالم تري به دنيا خواهند آورد و خطر سزارين در آن ها به نصف كاهش مي يابد. ورزش در دوران بارداري سبب مي شود مادران نوزاداني سالم و با وزن مناسب به دنيا آورند. پيش از اين پزشكان زنان باردار را به پياده روي در سه ماهه نخست بارداري تشويق مي كردند. اما نتايج اين تحقيق نشان مي دهد زنان مي توانند ورزش و فعاليت بدني را تا سه ماهه سوم بارداري ادامه دهند.
دراين تحقيق كه بر روي ۵۱۰ زن باردار انجام شد، زنان باردار به دو گروه تقسيم شدند كه يك گروه به عنوان شاهد در نظر گرفته شد و براي گروه ديگر دوره هاي اختصاصي ايروبيك و ژيمناستيك برگزار شد. همچنين از مادران باردار خواسته شد سه روز در هفته و هربار به مدت ۵۰ دقيقه ورزش كنند.   دكتر جاناتان رويز يكي از محققان اين پژوهش گفت : براساس نتايج به دست آمده مادراني كه در دوران بارداري ورزش مي كنند، ۳۴ درصد كم تر از ديگران با خطرات عمل سزارين روبه رو مي شوند.  
يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد كه فعاليت بدني در۹ ماه بارداري براي زنان مفيد است و براين اساس پزشكان توصيه مي كنند مادران باردار ورزش هايي مانند پياده روي، ژيمناستيك، شنا و دوچرخه سواري را انجام دهند و از ورزش هايي مثل بوكس، فوتبال و واليبال اجتناب كنند. نتايج اين پژوهش در نشريه British Journal of Sports Medicine به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: بارداری, سزارین, ورزش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات جدید نشان می‌دهد مادرانی که نوزادانشان را شیر می‌دهند، در طول زندگی‌شان در مقایسه با زنانی که هرگز شیر نمی‌دهند، حدود دو سوم کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند. محققان دانشگاه کمبریج بر این باورند هرچه طول مدت شیردادن بیشتر باشد، مادر در مقابل این عارضه ایمن‌تر است.
آن‌ها با 81 مادر بریتانیایی بین سنین 70 و 100 سال مصاحبه کردند که این سوژه‌ها شامل زنان سالم و زنان مبتلا به آلزایمر بودند. تیم علمی همچنین با خویشاوندان، مددکاران و همسران این افراد صحبت کرد. در خلال این مصاحبه‌ها، محققان اطلاعاتی درخصوص تاریخچه باروری این زنان، تاریخچه شیردهی‌ و وضعیت جنون آن‌ها را جمع‌آوری و سپس تمامی اطلاعات حاصل را با تاریخچه شیردهی شرکت‌کنندگان مقایسه کردند. علی‌رغم تعداد پایین سوژه‌ها، این مطالعه ارتباط‌ آشکار بین آلزایمر و شیردهی را نشان می‌دهد.
این ارتباط‌ تحت تاثیر متغیرهای بالقوه از قبیل سن، تاریخچه تحصیلی، سن به دنیا آوردن نخستین کودک، سن مادر در زمان یائسگی و تاریخچه مصرف الکل و سیگار وی قرار نگرفت.
دانشمندان دریافتند زنانی که نوزادشان را شیر دادند، حدود 64 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر بودند. همچنین براساس این مطالعه، زنانی که یک سال نوزادشان را شیر دادند، در مقایسه با زنانی که چهار ماه شیر دادند، 78 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند. با این حال، این موضوع هنگامی که یکی از والدین یا خواهر و برداران این زنان مبتلا به جنون بودند، کمتر صدق می‌کرد. به گفته دکتر مولی فاکس رهبر ارشد این تحقیق، آلزایمر متداول‌ترین اختلال‌شناختی در جهان است و هم‌اکنون 35.6 میلیون نفر با آن دست و پنجه نرک می‌کنند. جزئیات این مطالعه در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شد.


برچسب‌ها: آلزایمر, شیر مادر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیق پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد زنانی که طی دوران کودکی تحت سوء استفاده جسمی قرار گرفته‌اند در خطر بالایی برای ابتلا به مشکلات تیرویید قرار دارند. پروفسور "اسم فولر تامسون" سرپرست این تحقیق از دانشگاه تورنتو در رابطه با نتایج به دست آمده چنین می‌گوید: "ما رابطه چشمگیری را بین اختلالات تیرویید و آزار جسمی در دوران کودکی زنان مشاهده کرده‌ایم. در ابتدای امر تصور بر این بود که این رابطه با عواملی نظیر استرس روزانه، استعمال سیگار و الکل (ویژگی‌هایی که با سوء استفاده جسمی دوران کودکی و اختلالات تیرویید مرتبط است) قابل توضیح باشد، اما حتی پس از مطابقت دادن 14 عامل توضیحی بالقوه، زنانی که طی دوران کودکی تحت تجاوز جسمی قرار گرفته‌اند، 40 درصد بیش از سایر زنانی که چنین تجربه‌ای نداشتند در خطر ابتلا به اختلالات تیرویید قرار دارند."
محققان طی این مطالعه، اطلاعات مربوط به حدود 13 هزار زن بزرگسال کانادایی را مورد بررسی قرار دادند. بیش از 100 زن گزارش دادند که طی دوران کودکی و پیش از رسیدن به 18 سالگی مورد سوء استفاده جسمی قرار گرفته بودند و از این تعداد نیز 900 زن اعلام کردند که به اختلالات تیرویید مبتلا شده‌اند. "لورینا یانکورا" دیگر نویسنده این تحقیق می‌گوید: تاثیرات بلندمدت سوء استفاده جسمی بر تیرویید ممکن است ناشی از اثر آسیب‌های دوران کودکی بر نوع واکنش‌های شخص بر استرس‌های پیش آمده در طول زندگی باشد. وی در ادامه عنوان داشته که گام بعدی در این تحقیق بررسی اختلالات بالقوه بازماندگان این سوء استفاده‌های جسمی در تولید هورمون "مقابله یا قرار" یا همان کورتیزول است. این پژوهش در مجله "Aggression, Maltreatment & Trauma" منتشر شده است.


برچسب‌ها: تیروئید, آزار جسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تصوير برداري با استفاده از امواج فرا صوتي كـه اغـلـب آن را بـا نام سونوگرافي مي‌شناسند‌ شامل تاباندن امواج فرا صوتي با فركانس بالا به قـسـمـتـي از بـدن به منظور ايجاد تصوير از يك قسمت مشخصي از بدن است. در تصوير برداري فراصوتي به هيچ عنوان از پرتو هاي يونيزان استفاده نمي شود به همين دليل مـي توان اين روش را به عنوان يك روش غير تـهـاجـمي در نظر گرفت.مزيت ديگري كه اين روش دارد ايــــن اســــت كـــه بـــه‌خـــاطـــر ايــنــكـــه تصوير‌برداري با استفاده از اين روش به‌صورت زمــان حـقـيقـي (Real Time) اسـت مـي‌تـوانيـم از نـحـوه عـمـل كـرد بـافـت هـاي زنـده بـه صـورت حـقـيـقــي خـبــر‌دار شــويــم بــه طــوري كــه حـتـي مي‌توانيم حركت خون در داخل رگ ها را نيز با اين روش تشخيص دهيم.
تـصــويــر بـرداري سـيـنـه بـا اسـتـفـاده از امـواج فرا‌صوتي به ما اين امكان را مي دهد كه بتوانيم يـك تصـويـر جـامع از بافت داخلي سينه داشته باشيم. ســونـو گـرافـي بـا تكنـولـوژي داپلـر يـك نـوع سـونـو‌گرافي ويژه  است كه به ما اين امكان را مي‌دهد تا بتوانيم شريان خون در داخل رگ ها را رد‌يابي كنيم،‌ كه اين رد يابي خون شامل رد يابي در داخـــــل رگ هــــاي اصــلــــي،‌ شــــريــــان هــــا و شريانچه‌هاي موجود در ناحيه شكمي بازو ها و ناحيه پاها و گردن  است. در طول زمان سونو تراپي، ممكن است سونو‌تراپ از روش داپلر به منظور ارزيابي عبور خون در شريان ها يا همچنين وجود يك ناهنجاري در هنگام عبور خون از داخل شريان‌هاي موجود در داخل سينه استفاده كند.در بيشتر مواقع از اين روش به منظور كسب اطلاعات بيشتر نسبت به وجود يك توده در يك ناحيه اي از بدن استفاده مي شود. 

PDF متن کامل روش                متن کامل روش


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, سونوگرافی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


پژوهش محققان دانشگاه وسترن استرالیا نشان می‌دهد: مصرف روغن ماهی طی دوران بارداری می‌تواند تاثیر عوارض جدی شرایطی نظیر دیابت بارداری، پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) و سقط جنین را کاهش داده و همچنین رشد جنین را افزایش دهد. پژوهشگران روغن ماهی را به رژیم غذایی موش‌های باردار اضافه و تاثیر آن را بر جفت و جنین بررسی کردند. محققان متوجه شدند که پس از مصرف روغن ماهی، جفت سطوح بالایی از ترکیبات جدیدی موسوم به "Resolvins" را در خود دارد. علاوه بر این مشخص شد که "Resolvin ها" از اسیدهای چرب امگا 3 تشکیل شده و می‌توانند وضعیت‌های التهابی را کاهش دهند.
التهاب جفت در اختلالات بارداری نظیر دیابت بارداری، مسمومیت حاملگی و سقط جنین اتفاق می‌افتد."مگان جونز" سرپرست این پژوهش می‌گوید از آنجاکه نقش مثبت روغن ماهی در رشد مغز جنین امری شناخته شده است، این پژوهش نشان داده که این روغن می‌تواند عملکرد جفت را نیز بهبود بخشد. وی در ادامه با تاکید بر اهمیت نتایج به دست آمده برای درک بهتر نقش روغن ماهی در دوران بارداری، آزمایش بر نمونه‌های انسانی را لزوم تایید قطعی نتایج عنوان داشته است. این پژوهش در مجله "Lipid Research" منتشر شده است.


برچسب‌ها: بارداری, حاملگی, ماهی, روغن ماهی, Resolvin
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ضریب هوشی بالاتری دارند. مادران می‌توانند برخورداری از ضریب هوشی بالاتر را به فهرست مزایای تغذیه کودک با شیر مادر اضافه کنند، زیرا نتایج یک تحقیق جدید در این زمینه نشان می‌دهد افزایش مدت زمان تغذیه کودک با شیر مادر تا یک سالگی، ضریب هوشی وی را نیز افزایش می‌دهد.
طبق یافته‌های این تحقیق، کودکانی که در یک سال اول زندگی خود از شیر مادر تغذیه کردند، در مقایسه با کودکانی که از شیر مادر تغذیه نکردند در تست‌های ضریب هوش چهار امتیاز بیشتر به دست آوردند. این کودکان در سن سه سالگی آنچه را دیگران می‌گفتند، بهتر درک می‌کردند و در هفت سالگی نیز هوش کلامی و غیرکلامی بالاتری داشتند.
محققان امریکایی برای انجام این تحقیق بیش از 1300 کودک و مادر آنها را بررسی کردند. از این مادران سوالاتی در خصوص تغذیه کودک با شیر مادر در سن 6 و 12 ماهگی پرسیده شد؛ کودکان نیز تست‌های هوشی را در سن سه و هفت سالگی انجام دادند که بر اساس آن‌ها کودکانی که با شیر مادر تغذیه کردند، امتیاز بیشتری را کسب کردند.
به گفته دکتر «دیمیتری کریستاکس»، متخصص اطفال بیمارستان کودکان سیاتل آمریکا، یافته‌های این تحقیق می‌تواند زنان بیشتری را به افزایش مدت زمان تغذیه کودک با شیر خود تشویق کند. کاهش خطر ابتلا به اسهال، عفونت گوش و اگزما برخی دیگر از مزایای تغذیه با شیر مادر است. وی می‌گوید: مساله ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و هوش برای مدت‌های طولانی مورد بحث بوده است و افزایش توانایی‌های شناختی، موفقیت‌های تحصیلی و سایر نتایج آن ممکن است مادران را به تغذیه کودک با شیر خود تشویق کند. نتایج این تحقیق در مجله اینترنتی JAMA Pediatrics منتشر شده است.


برچسب‌ها: شیر مادر, ضریب هوشی, هوش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 وضعيت خون رساني و ضربان قلب جنين شاخص باليني مهمي در تشخيص  بسياري از نارسايي‌‌هاي جنيني است. تشخيص و بررسي فعاليت قلب جنين به چند روش امكان پذير است. 1) الكتروكارديوگرام جنين 2) فنوكارديوگرافي 3) روش ماوراء صوت داپلر. الكتروكارديوگرام جنين (FECG) اطلاعات بسيار مهمي درباره وضعيت جنين به‌دست مي‌دهد و در تشخيص اختلالات جنيني در طول بارداري و حتي مراحل زايمان بسيار مفيد است. بسياري از محققان و دانشمندان روي روش هاي تشخيصي جديد براي ارزيابي وضعيت جنين و مادر در ‌دوره هاي زماني ‌طولاني مدت، تحقيق مي كنند. تجزيه و تحليل وضعيت مادر و جنين با مانيتورينگ در بازه هاي زماني طولاني و يا حتي مانيتورينگ دائمي، ابزار قدرتمندي در آشكار‌سازي مشكلات و موارد خطرناك در طول بارداري است. روش هاي كمتر تهاجمي يا  مانيتورينگ خارجي مورد توجه بيشتر محققان قرار گرفته است. در تحقيق اخير  يك روش پردازش جديد، براي بهبود و افزايش قدرت سيگنال اخذ شده از قلب جنين، پيشنهاد شده است. در نتيجه ميزان  ضربان قلب جنين به طرز درست و صحيحي آشكار خواهد شد.

PDF متن کامل روش                متن کامل روش


برچسب‌ها: جنین, فنوكارديوگرافي, الكتروكارديوگرام جنين, مانیتورینگ چنین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یازدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران در بیمارستان رسول اکرم تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل درد مزمن لگن، نازایی، نقش لاپاروسکوپی تشخیصی در شکم حاد زنان، سرطان های زنان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی ایران, بیمارستان رسول, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


اینداکشن یا تحریک زایمان یکی از شایعترین مداخلات مامایی است که در زمان ترم به علل مختلف جنینی و مادری انجام می شود. یکی از رایج ترین علل آن حاملگی های بعد از ترم است. عوامل نرم کننده سرویکس شامل لامیناریا، ژل استروژن رلاکسان، آنالوگ های پروستاگلاندین مورد استفاده قرار می گیرند. اقلام مختلف پروستاگلاندین شامل قرص های واژینال میزوپروستول (PGE1)، ژل واژینال دینوپروستون (PGE2)، و شیاف های دینوپروستون هستند. آنالوگ های پروستاگلاندین به طور وسیع جهت نرم کردن سرویکس و تحریک انقباضات رحمی به منظور نیل به زایمان واژینال مورد استفاده قرار می گیرند.
میزوپروستول ارزان قیمت بوده و در دمای اتاق ثابت مانده و نیاز به یخچال ندارد و روش استفاده از آن آسان است. عوارضی مانند پارگی رحم، تاکی سیستول و تحریک بیش از حد رحمی، عوارض جنینی و مادری هنگام استفاده از این دارو گزارش شده است. دینوپروستون گران قیمت بوده و نیاز به یخچال دارد. نشان داده شده که دینوپروستون از میزوپروستول بی خطرتر بوده و با افزایش میزان سزارین و تحریک بیش از حد رحمی همراه نیست.
در مطالعه پژوهشگران سنندجی بر روی ۸۴ خانم حامله برای مقایسه تاثیر میزوپروستول و دینوپروستون در القای زایمان حاملگی های ترم نشان داده شد که تفاوتی بین دو گروه از نظر میزان سزارین وجود ندارد که البته این میزان در هر دو گروه نسبت به سایر مطالعات مشابه بالاتر بوده است (۴۲.۵ درصد افراد استفاده کننده از میزوپروستول و ۵۰ درصد افراد مصرف کننده دینوپروستون). در این مطالعه سزارین به علت الگوی غیرطبیعی ضربان قلب جنین در گروه میزوپروستول بیشتر از گروه دینوپروستون بوده است. برعکس در گروه دینوپروستون سزارین به دلیل اینداکشن غیرموثر بیشتر بوده است.

متن کامل مقاله


برچسب‌ها: میزوپروستول, دینوپروستون, اینداکشن, زایمان, مجله تبریز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقی جدید نشان می‌دهد که زنان قد بلند یائسه در خطر بالایی برای ابتلا به سرطان قرار دارند. طی این پژوهش که بر 144 هزار و 701 زن یائسه صورت گرفت، وقوع 20 هزار و 928 مورد سرطان سینه، روده بزرگ، آندومتر، کلیه، تخمدان، مقعد، تیروئید و همچنین ابتلا به میلوم متعدد و ملانوم با اندازه قد این زنان مرتبط دانسته شده است. دکتر "جفری کابات" از دانشکده پزشکی آلبزت انیشتین دانشگاه یوشیوا نیز می‌گوید: سرطان نتیجه فرآیندهای مرتبط با رشد است پس قابل درک است که هورمون‌ها یا سایر عوامل دخیل در رشد نیز بر خطر وقوع سرطان تاثیر داشته باشند. طبق نظر نویسندگان این تحقیق، بعضی از تغییرات ژنتیکی مرتبط با قد هم می‌تواند به خطر سرطان مربوط باشد و هنوز تحقیقات بیشتری برای درک بهتر چگونگی نقش این تغییرات ژنتیکی بر مستعد کردن افراد برای سرطان لازم است. 
در این پژوهش 12 ساله بر زنان 50 تا 79 ساله، ابتدا همه زنان پرسش‌هایی را در رابطه با فعالیت بدنی، قد و وزنشان تکمیل کردند. سپس از نظر دخالت سایر عوامل نظیر سن، وزن، تحصیلات، عادات سیگار، مصرف الکل و هورمون درمانی مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که به ازای هر 10 سانتی‌متر افزایش در قد، 13 درصد خطر وقوع همه نوع سرطان افزایش می‌یافت. برای سرطان‌هایی نظیر ملانوم، سینه، تخمدان، آندومتر و روده بزرگ این خطر 13 تا 17 درصد و برای سرطان‌های کلیه، مقعد، تیروئید، و خون این درصد بین 23 تا 29 گزارش شد. به گفته کابات گرچه اندازه قد، عامل خطر غیرقابل تغییر محسوب می‌شود اما می‌توان گفت که رابطه بین قد و وقوع بعضی از سرطان‌ها را با عواملی نظیر تغذیه تغییر داد. این پژوهش در مجله انجمن تحقیقات سرطان آمریکا تحت عنوان "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, یائسگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن كنفرانس بيمارستان بهمن تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تازه هاي درمان، تشخيص و درمان CIN، تازه هاي واكسيناسيون HPV، غربالگري و تشخيص زودرس تومورهاي بدخيم تخمدان، كانسر اندومتر، تازه هاي تشخيصي و درماني، تازه هاي سيتولوژي و پاتولوژي در سرطانهاي زنان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان بهمن, انکولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات جدید نشان می‌دهد مردانی که فرزند دختر دارند، در محل‌ کار روسای بخشنده‌تری بوده و دستمزد بالاتری را به کارکنانشان پرداخت می‌کنند. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد حضور یک دختر، صرف‌نظر از سن وی، جنبه مراقبتی پدر را تقویت می‌کند. هدف از این مطالعه درک این نکته بود که چرا تعدادی از مردان ثروتمند از سایرین بخشنده‌تر هستند.
تعدادی از میلیاردرها برای بخشیدن مقادیر بزرگ پول شهره‌اند، به طور مثال، بیل گیتس، 18 میلیارد پوند را صرف خرید هدایای خیریه کرده؛ این در حالی است که دیگران هیچ پولی را در چنین اموری صرف نمی‌کنند. محققان دانشگاه اولبورگ دانمارک، دانشگاه مریلند و مدرسه اقتصاد کلمبیا در ایالات متحده، بخشندگی و آن‌چه را که الهام‌بخش مردان ثروتمند است، مطالعه کردند.  آن‌ها میزان دستمزدی که مدیران‌عامل به کارمندانشان پرداخت کردند و نه میزان کمک آن‌ها در امور خیریه را تحلیل کردند. این محققان دستمزدهایی که مدیران‌عامل مرد در بیش از 10 هزار شرکت دانمارکی و در طول یک دهه به کارمندانشان پرداخت کردند را رهگیری کردند.
به طور میانگین، پس از این که این مدیران‌ صاحب فرزند شدند، سالانه حدود 65 پوند دستمزد کمتری را به کارکنانشان پرداخت می‌کردند. معمول بود که آن‌ها منابع شرکت را برای خود و خانواده در حال رشدشان به قیمت دستمزد کارکنان، نگه می‌داشتند. اما هنگامی که تیم علمی پروفسور مایکل دال داده‌هایشان را دقیق‌تر بررسی کردند، دریافتند که تغییرات در دستمزد به جنسیت فرزندی که مدیرعامل صاحب آن شده بود، بستگی داشت. آن‌ها دریافتند که پس از داشتن یک پسر و نه تولد یک دختر، دستمزدها کاهش یافت.
این دانشمندان بر این باورند که دختران در مقایسه با پسرها، تمایلات مراقبتی پدرها را برمی‌انگیزند، زیرا مردان موهای دخترشان را شانه می‌زنند یا با آن‌ها عروسک‌بازی می‌کنند و در نتیجه، مهربان‌تر می‌شوند. مطالعات پیشین همچنین نشان می‌دهد قانون‌گذاران امریکایی که صاحب دختر هستند، آزادانه‌تر رای می‌دهند.
این موضوع در مورد رای‌دهندگان مرد انگلیسی که دختر دارند، به ویژه از لحاظ رفراندوم یا انتخابات سیاسی در خصوص حقوق تولیدمثل، نیز صدق می‌کند. در مورد مدیران عامل، آن‌هایی که دارای دختر هستند، همدردی‌شان افزایش یافته و این موضوع در توجه‌ آن‌ها به کارکنانشان که به کاهش میزان وسوسه برای کم‌کردن دستمزدها منجر می‌شود، نقش دارد.


برچسب‌ها: دختر, بخشندگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بر روی کیفیت زندگی زنان مبتلا در مولفه‌های جسمانی، روانی، عاطفی، شناختی و اجتماعی تاثیر‌ات منفی می‌گذارد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز است که یک نفر از هر 15 زن در سراسر دنیا به آن مبتلا می‌شود. میزان شیوع این اختلال بسته به تعریف استفاده شده از آن از چهار تا 25 درصد گزارش شده است. شیوع این عارضه براساس معیار روتردام در کشور ایران 14.6 درصد گزارش شده و شیوع PCOS به موازات چاقی در حال افزایش است.
سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال چندعاملی است که در اثر تعامل اختلال ژنتیکی و محیطی به وجود می‌آید. علت دقیق این اختلال کاملا مشخص نیست اما نوعی اختلال هورمونی است که همراه با افزایش اندروژن و کاهش عملکرد دستگاه تولیدمثل است.
سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری مزمنی است که به دلیل داشتن علائم متفاوت، بر جنبه‌های گوناگون زندگی افراد اثر‌گذار است. 
بر همین اساس، یک پژوهش، با استفاده از مصاحبه‌های عمیق انفرادی باز و نیمه ساختار یافته، تجربیات زندگی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را در ارتباط با کیفیت زندگی مورد بررسی قرار داده است.
جامعه پژوهش زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مراجعه‌کننده‌ به مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران بودند که به روش نمونه‌گیری غیراحتمالی در دسترس طی دوره‌ی زمانی از خرداد‌ماه تا اسفند‌ماه سال 1389 انتخاب شدند. 
شرکت‌کنندگان در این پژوهش که توسط فاطمه نصیری و همکاران وی انجام شده است،‌ در محدوده‌ی سنی 18 تا 40 سال با میانگین سنی 27.47 سال قرار داشتند.
زمان شروع بیماری در اکثر افراد مورد بررسی، 91.30درصد و از همان ابتدای بلوغ بوده و بیش از نیمی از موارد که شامل 52.17 درصد بودند، سابقه‌ی سندرم تخمدان پلی کیستیک در خانواده را داشتند.
شکایت اصلی زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک به مراکز درمانی شامل ناباروری (8 مورد) اختلالات قاعدگی (4مورد)، سقط مکرر (3مورد)، پرمویی (3 مورد)، ریزش مو (2 مورد)، چاقی (2 مورد) و جوش (1 مورد) بوده است. تجربیات اکثر مشارکت‌کنندگان در این پژوهش نشان داد: این افراد به دلیل اثرات نشانه‌های این سندرم بر ابعاد جسمانی از قبیل چاقی، پرمویی، ریزش موی سر، جوش، اختلالات قاعدگی و اختلال در سلامت عمومی، احساس ناراحتی کرده و بیشتر آنها مشکل اصلی خود را چاقی و پرمویی بیان کردند. بر اساس اظهارات نمونه‌های مورد بررسی در این تحقیق، اعتماد به نفس پایین، احساس خجالت و شرمندگی، احساس حقارت و خودکم‌بینی نسبت به همسالان، احساس غیرطبیعی بودن و احساس ضعف از جمله تجربیات این افراد در ابعاد عاطفی این اختلال بوده است.

براساس یافته‌های به دست آمده، یکی دیگر از تجربیات زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که بسیار تکرار شده بود، کاهش تعاملات بین فردی و اجتماعی و عکس‌العمل نامناسب جامعه نسبت به عوارض این سندرم بوده است.
بر پایه تجربه و تحلیل داده‌ها، ابعاد ایفای نقش کیفیت زندگی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شامل ایفای نقش وابسته به جنسیت، از بین رفتن خصوصیات زنانگی و ظهور خصوصیات مردانگی و اختلال در رابطه زناشویی بود. 
یافته‌های این مطالعه نشان داد که اکثر زنان مبتلا به دلیل اثرات این سندرم خود را غیرجذاب دانسته و تصویر ذهنی خوب و رضایت‌بخشی از خود نداشتند و به همین دلیل احساس شرمندگی و خجالت می‌کردند. برخی از زنان مبتلا از نقش زن بودن خود راضی نبودند و ابراز ناراحتی می‌کردند. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک از عملکرد جنسی خود رضایت داشتند، اما برخی از آنها به دلیل اختلال در عملکرد جنسی و سرد مزاجی احساس شرمندگی نسبت به همسر خود داشتند. 

زنان مورد بررسی در این تحقیق معتقدند: به دلیل ابتلا به این سندرم، زیبایی ظاهری آنان به واسطه‌ی چاقی و افزایش موهای زائد، ریزش موی سر و جوش‌های صورت دچار اختلال شده و اختلالات قاعدگی و نازایی ناشی از این بیماری نیز حس زنانگی آنان را به شدت مخدوش کرده و این مساله سبب احساس شرمندگی و کاهش اعتماد به نفس آنان شده است، به نحوی که این زنان خود را کهتر از زنان دیگر می‌پنداشتند. اکثر زنان شرکت‌کننده در این پژوهش بیان کردند که نشانه‌های این سندرم بر روی تصویر ذهنی آنان اثر منفی گذاشته و همین مساله سبب احساس شرمندگی و کاهش اعتماد به نفس آنها شده است.


برچسب‌ها: سندرم, سندرم تخمدان پلی کیستیک, PCOS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۰ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل کلاسیفیکاسیون سقط، اخلاق پزشکی در سقط ، اتیولوژی و ریسک فاکتورهای سقط، علل آناتومیک سقط، سقط عادتی، سقط عفونی، تکنیک های انجام سقط، عوارض سقط، قوانین سقط درمانی، جنبه های قانونی گواهی نویسی در رشته زنان و زایمان، ضمان و مسئولیت پزشکی می باشد.

اطلاع رسانی بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی مازندران, سقط
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سالن کنفرانس بیمارستان آریا اهواز برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اصول استفاده از دستگاه و تنظیم دستگاه، بررسی اندومتر و پولیپ و SIS، بررسی میومتر و میوم ها، بررسی کیست های تخمدانی ادنکس در سونوگرافی واژینال، اکتوپیک و نمای آن در سونوگرافی می باشد.

اطلاع رسانی بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اهواز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۳ الی ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی همدان  در بیمارستان فاطمیه همدان برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل آناتومي و ارزيابي اختلالات كف لگن، درمان هاي كنسرواتيو اختلالات كف لگن، اداره پرولاپس هاي لگني، اثرات حاملگي و زايمان در كف لگن، اختلالات دفع مدفوع، فيزيوتراپي كف لگن، مديريت تروماهاي زايماني (حاد و مزمن) می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی همدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات نشان داد زنانی که در دوران بارداری ماهی مصرف نمی‌کنند بیشتر در معرض اضطراب قرار دارند. تحقیقات در دانشگاه بریستول نشان داده است بین غذاهای مصرف شده در دوران بارداری و اضطراب ارتباط وجود دارد. این تحقیقات نشان می‌دهد خوردن ماهی در دوران بارداری استرس را کاهش می‌دهد. بیشتر زنان در دوران بارداری استرس و فشار روحی دارند، اما اضطراب زیاد و تشویش و نگرانی برای سلامتی آنان خوب نیست و ممکن است نوزادانشان ناقص یا دچار کمبود وزن باشند. براساس آزمایش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته 5 نوع رژیم غذایی مورد استفاده زنان در دوران بارداری وجود دارد: 1) غذاهای سالم و مقوی 2) غذاهای سنتی 3) غذاهای فرآورده شده 4) شیرینی جات 5) سبزیجات. تحقیقات نشان داده است زنانی که فرآورده‌های دریایی مصرف نمی‌کنند 53 درصد احتمال دچار شدن به اضطراب در 32 هفته اول بارداری را دارند. براساس این تحقیقات در هر یک از رژیم های‌غذایی، کمبود ماهی عامل اصلی بوجود آمدن اضطراب و تشویش در زنان باردار است.


برچسب‌ها: بارداری, ماهی, تشویش, اضطراب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنانی که سن آنها زیر 18 سال بوده و از سرطان جان سالم به در برده‌اند سه برابر بیشتر در مقایسه با افراد سالم احتمال بروز ناباروری در آنها وجود دارد. سرطان می‌تواند یک بیماری ناتوان‌کننده با یک دوره بهبود طولانی سخت و طولانی مدت باشد. در یک مطالعه جدید، محققان به اثرات ابتلا به سرطان در دوران جوانی پرداختند. این مطالعه بر موضوع باروری در مقابل ناباروری زنان پس از نجات از سرطان متمرکز شده است. یک تیم تحقیقاتی، بازماندگان از سرطان دوران کودکی را که زیر 21 سال سن داشتند مورد بررسی قرار داد. محققان، 3531 زن نجات یافته از سرطان دوران کودکی را که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی مبتلا به سرطان شده بودند مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند نجات‌یافتگان از سرطان که در تلاش برای باردار شدن بودند 50 درصد کمتر در مقایسه با خواهر و برادرهایشان احتمال دارد باردار شوند.


برچسب‌ها: سرطان, ناباروری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تازه‌ترين تحقيقات نشان مي‌دهد انجام آزمون DNA غيرتهاجمي در سه‌ماهه اول بارداري مي‌تواند نياز به نمونه‌گيري از پرزهاي جفتي براي تشخيص آنوپلوييد‌هاي جنيني را کاهش دهد. در مطالعه اول ، که شامل 90 هزار بارداري تک‌قلو بود، محققان زناني‌که بايد براي تعيين تريزومي 21 تحت آزمون سنجش DNA ‌آزاد سلول‌هاي خون مادري، (cfDNA)، سونوگرافي و غربالگري بيوشيميايي قرار مي‌گرفتند را مورد بررسي قرار دادند. يافته‌ها نشان داد با پيشنهاد انجام آزمون cfDNA به زناني‌که نتايج آزمون بيوشيميايي، آنان را در گروه پرخطر قرار مي‌داد، در 98% موارد مشکل‌ تشخيص داده مي‌شد،‌ درحالي‌که احتمال تشخيص در موارد آزمون تهاجمي تنها زير 1% بود. در مطالعه ديگري براي غربالگري تريزومي 21، 18 و 13، علاوه بر سونوگرافي و مطالعات بيوشيميايي، از آزمون cfDNA به‌طور روتين در 1000 بارداري تک قلو استفاده شد. همه تريزومي‌ها تشخيص داده شدند؛ ميزان نتايج مثبت کاذب براي cfDNA 1/0% بود درحالي‌که سونوگرافي و غربالگري بيوشيميايي 4/3% مثبت کاذب داشتند.


برچسب‌ها: جنین, غربالگری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مطالعات اخير محققان مركز پزشكي دانشگاه كاليفرنيا نشان مي دهد كه انسولين مهمترين عامل توليد شير مادر است. مهمترين وظيفه انسولين، هدايت گلوگز به سلول ها و كنترل عملكرد صحيح آنهاست. زماني كه كلوگز به سلول ها فرستاده نشود، هيچ منبع انرژي براي فعاليت سلول ها وجود ندارد. تحقيقات نشان مي دهد كه غدد شيري سينه در دوران شيردهي به انسولين بسيار حساس هستند. اين اولين بار است كه اهميت انسولين در فرآيند توليد شير در مادران به وضوح مشخص شده است. در ادامه اين تحقيقات آمده است كه مادراني كه متابوليسم گلوكز در آنان بهينه نيست، مشكل بيشتري در توليد شير در دوران شيردهي دارند. برخي از نشانه هاي موجود دراين افراد، اضافه وزن، سن بالاي بارداري و تولد نوزادي با وزن بالاست. 
تابه حال تصور محققان بر اين بود كه غدد شيري هيچ نقشي در حمل انواع قندها مانند گلوكز ندارند. با توجه به اين بررسي، مهمترين عامل كمبود شير در مادران اختلالات انسولين گزارش شده است.معمولاً مادراني كه بدنشان نسبت به انسولين مقاومت دارد، دچار اختلالات مربوط به انسولين هستند. تغذيه با شير مادر اهميت زيادي دارد. تحقيقاتي كه اخيراً انجام شده نشان مي دهد كه توسعه بخش هايي از مغز كودكاني كه توسط شير مادر تغذيه مي شوند، بيشتر است. اين بخش ها مربوط به يادگيري زبان، توانايي هاي شناختي و احساسات است.


برچسب‌ها: شیر, شیر مادر, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان مي گويند ابتلا به سرطان ريه در ميان زنان سيگاري و غير سيگاري از لحاظ ژنتيكي تفاوت دارد به طوري كه در زنان سيگاري جهش ژنتيكي K-Ras و در زنان غير سيگاري جهش ژنتيكي EGFR موجب ابتلا به سرطان ريه مي شود. محققان دانشگاه تولوس در فرانسه در اين مطالعه خصيصه هاي باليني، پاتولوژيكي و بيولوژيكي ابتلا به سرطان ريه را در دو گروه زنان سيگاري و زناني كه هرگز سيگار نكشيده بودند، بررسي كردند. در اين مطالعه محققان ۱۴۰ زن كه ۶۳ نفر آنها هرگز سيگار نكشيده بودند و ۷۷ نفر آنها را سيگاري و يا قبلا سيگاري بودند ، مورد بررسي قرار دادند. تمامي اين ۱۴۰ نفر به آدنوكارسينوم نوعي سرطان ريه مبتلا بودند.
در اين مطالعه محققان متوجه شدند كه ابتلاي زنان به سرطان ريه از لحاظ ژنتيكي متفاوت است. به طوري كه در ۵۰.۸ درصد از زناني كه هرگز سيگار نمي كشيدند جهش ژنتيكي EGFR ديده شد كه اين ميزان در مورد زنان سيگاري ۱۰.۴ درصد بود.  در عوض جهش ژنتيكي K-Ras در زنان سيگاري بسيار شايع تر و ۳۳.۸ بود .اين ميزان در زنان غير سيگاري به اندازه ۹.۵ درصد بود.  محققان همچنين درصد بالاتري از گيرنده هاي استروژن را دربيماراني كه هرگز سيگار نمي كشيدند در مقايسه با زنان سيگاري مشاهده كردند. نتايج اين مطالعه بر احتمال درمان زناني كه هرگز سيگار نكشيده اند با داروهايي براي هدف قرار دادن فاكتورهاي هورموني، ناهنجاري هاي ژنتيكي و يا هر دو دلالت دارد. نتايج اين مطالعه در مجله Journal of Thoracic Oncology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, زنان, EGFR
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا قرص‌هاي ضدبارداري اورژانس پلان B يک مرحله‌اي را براي استفاده بي‌نياز از نسخه در زناني که در سنين باروري هستند، تاييد کرد. در اوايل ماه ميلادي جاري، درخواست شده بود که قرص‌هاي ضدبارداري حاوي لوونورژسترول بدون ‌نياز به نسخه و بدون محدوديت سني در معرض فروش قرار گيرد. پلان B يک مرحله‌اي، تک‌دوز قرص يک‌و‌نيم ميلي‌گرمي است و به عنوان روشي اورژانس براي کاهش خطر بارداري ناخواسته استفاده مي‌شود. پلان B يک مرحله‌اي در جولاي 2009 براي استفاده بي‌نياز از نسخه در زنان بالاي 17 سال تاييد شده بود ولي تهوع، استفراغ، دردشکمي، سردرد، گيجي و حساسيت در سينه‌ها از عوارض گزارش‌شده به دنبال مصرف آن بودند. اين عوارض مشابه عوارض قرص‌هاي ضدبارداري معمولي موجود در بازار است.


برچسب‌ها: بارداری, ضد بارداری, اورژانس پلان B
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج يك مطالعه نشان مي دهد كه پروتيين توليد كننده شير در زنان مبتلا به سرطان سينه موجب مي شود كه فعاليت سلول هاي سرطاني تشديد شود. نتيجه اين مطالعه مي تواند فرصت هاي جديدي را براي درمان شايع ترين و كشنده ترين نوع سرطان در ميان زنان ايجاد كند. براساس نتايج اين تحقيق كه توسط دانشمندان استراليايي و انگليسي انجام شده است، پروتيين ELFS در تمام سلول هاي بافت سينه يافت مي شود . اين پروتئين موجب توليد شير در سلول مي شود . با ترشح اين پروتئين علاوه بر سلول هاي سالم ،سلول هاي سرطاني نيز فعاليت خود را براي توليد شير آغاز مي كنند ولي از آن جا كه اين سلول ها نمي توانند شير توليد كنند بنابراين فعاليت بيشتر آنها موجب تهاجمي تر شدن سلول و تشديد سرطان مي شود. پروفسور كريس اورماندي از موسسه تحقيقات پزشكي گراوان در سيدني گفت: اين كشف منجر به روش هاي جديد درماني براي سرطان سينه مي شود.
مطالعه اورماندي در سال ۲۰۰۸ نشان داد كه پروتيين ELF۵ با توليد شير در زنان ارتباط دارد. مطالعه اخير كه توسط وي و گروهش انجام شده يك گام جلوتر رفته است و نشان مي دهد كه اين پروتيين موجب فعاليت بيشتر سلول هاي سرطاني سينه مي شود. وي گفت: سلول هاي سرطاني سينه نمي توانند به تحريك پروتيين ELFS واكنش مناسبي نشان دهند بنابراين خصيصه هايي پيدا مي كنند كه باعث مي شود كه سلول تهاجمي تر و نسبت به درمان هاي موجود مقاوم تر شود. سرطان سينه از شايع ترين سرطان ها و بيشترين عامل مرگ و مير در ميان زنان است. به طوري كه ۲۳ درصد از سرطان ها را سرطان سينه تشكيل مي دهد و ۱۴ درصد مرگ و مير زنان در سراسر جهان بر اثر ابتلا به سرطان سينه است. اورماندي و گروه وي همچنين دريافتند كه تومورهاي سرطاني سينه نسبت به داروي هورموني مانند تاموكسي فن كه حاوي سطوح بالايي از ELF۵ است نيز مقاوم مي شوند. محققان گفتند: اگر بتوانيم دارويي ابداع كنيم كه ELF۵ را هدف قرار دهد در واقع روش درماني موثربراي سرطان سينه را يافته ايم. جزييات بيشتر اين تحقيق در مجله journal PLOS Biology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, پروتئین, ELFS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


گروهي از دانشمندان اسپانيايي مي گويند در يافته هاي خود در مورد سرطان سينه به اين نتيجه رسيده اند كه اگرچه وجود شمار فراوان مولكول پي ال كا - ۱ با سرطان سينه ارتباط دارد اما در عين حال، وجود اين مولكول براي فعاليت درست سلولها لازم است. اين موضوع از سوي گروهي از محققان مركز تنظيم ژنوميكي بارسلونا كشف شده است كه روي مولكول پي‌ ال كا ۱(كيناز PLK۱ ) كار مي كنند. يكي‌ از مهمترين نشانه هاي فعاليت يك تومور، تكثير سلولي است زيرا سلول هاي سرطاني بيش از هر سلول ديگري تكثير مي‌ شوند و اين در حالي است كه پي ال كا - ۱ يك آنزيم بسيار فعال در تكثير هاي سلولي( چه در ميتوز يا رشتمان و چه در ميوز يا كاستمان ) به شمار مي رود.
ميگل بئاتو يكي از اعضاي تيم تحقيقاتي اسپانيا در اين زمينه به افه گفت: هنگامي كه مولكول در سطح مطلوب خود نمايان مي‌ شود، وجود آن براي كنترل و تنظيم ژن هايي‌ كه مانع از تكثير سلولي مي‌ شوند، الزامي است. بر اساس اين گزارشها، نتايج اين تحقيقات كه در نشريه علمي‌ سل ريپورتس (گزارش سلولي) منتشر شده است، نشان مي دهد كشف پي ال كا- ۱ در بدن انسان همواره پيام آور يك خبر بد براي افراد نيست. بر همين اساس، بئاتو به متخصصان توصيه كرد هنگامي كه درمان هايي‌ براي سرطان سينه به اجرا مي گذارند، بايد توجه داشته باشند كه سطح بالاي پي ال كا- ۱ را به اندازه اي تنظيم كنند كه با فيزيولوژي بدن افراد مناسب باشد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پستان, PLK۱
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


یک کارآفرین هلندی مدعی ساخت برنامه جدیدی شده که می‌تواند در آینده جای قرص‌های ضد بارداری را گرفته و حتی به زنان در مورد زمان تنش پیش از قاعدگی هشدار دهد. آیدا تین 34 ساله با هدف تغییر صنعت برنامه‌ریزی خانواده و همچنین این که از زمان ابداع قرص‌های ضدبارداری در 60 سال گذشته هیچ فناوری جدیدی در این زمینه معرفی نشده، این طراحی موسوم به Clue را ابداع کرده است. برنامه رایگان Clue ‌برای تلفن‌های همراه آیفون به پیگیری چرخه قاعدگی کاربر پرداخته و می‌تواند زمان تخمک‌گذاری را پیش‌بینی کند. این برنامه همچنین می‌تواند زمانی را که کاربر در بالاترین حد باروری قرار داشته، برای شانس بالاتر بارداری اطلاع‌رسانی کند. زنان می‌توانند اطلاعاتی در مورد حالت خود،‌ سطح درد و عوامل دیگر را در این برنامه وارد کرده و Clue به مرور زمان با چرخه آنها آشنا شده و زمان باروری‌شان را پیش‌بینی خواهد کرد. این برنامه اولین نمونه از مجموعه‌ای از محصولات این شرکت بوده و تین در حال کار بر روی یک دستگاه سخت‌افزاری برای دقیق‌تر کردن این برنامه است. این برنامه در نشست MobileBeat در سان‌فرانسیسکو ارائه شده است.


برچسب‌ها: باروری, آیفون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برخی محققان بر این تصور هستند که دلفین‌ها می‌توانند با استفاده از فراصوت، جنین درون رحم زنان باردار را مشاهده کنند. دلفین‌ها در محیط خود به انتشار صدا پرداخته و به پژواک آن گوش می‌دهند. این فرآیند به آنها در شناسایی شکل و موقعیت اجسام کمک می‌کند. پزشکان از یک شیوه مشابه برای تصویربرداری از کودک انسان استفاده می‌کنند. هر دو فرآیند از فراصوت بهره برده که شامل پالسهای زیر صدای بالاتر از طیف قابل شنود برای انسان است.
بر اساس گزارشهای محققان، دلفینها به زنان باردار علاقمند هستند. این پستانداران به سوی زنان باردار شنا کرده و در نزدیکی شکم آنها از خود صدا تولید می‌کنند. این صداها شامل انعکاس صدای بسیار متمرکز هستند. دلفینها در زمان توجه به چیزی یا تحریک دلفینهای دیگر، پوزه‌شان را بر روی پوست قرار داده و صدایی شبیه جیرجیر در تولید می‌کنند. برای مثال زمانی که یک دلفین با آموزشگر زن خود پیش و پس از بارداری وی شنا می‌کرد، احتمالا می‌توانست تفاوت را در نمایه انعکاس صدا یا الگوی صداهای بازگشتی از شکم این زن احساس کند. این حیوانات ممکن است حتی از قابلیت شناسایی ضربان قلب جنین در شکم مادران برخوردار باشند.
این در حالی است که همه اینها فقط در حد گمانه‌زنی است.
حداقل یک پژوهش نشان داده که دلفین ها می‌توانند شکل اجسام را از پشت یک مانع کدر مانند جعبه درک کنند. بر این اساس دانشمندان امکان برخورداری این موجودات از قابلیت تمایز انسانهای باردار یا غیرباردار را منطقی دانسته‌اند.
به گفته محققان، اگرچه آب بهترین رسانا برای فراصوت بوده اما دلفینها ممکن است ندانند آنچه درون شکم یک زن باردار می‌بینند در واقع یک انسان دیگر است.
با توجه به این گمانه‌ها، کاملا امکان‌پذیر است که دلفینها بتوانند بارداری همنوعان خود را تشخیص دهند. در حقیقت پیش از این دیده شده که این موجودات به سمت دلفینهای باردار رفته و صدا تولید کرده‌اند. دلفینها از انعکس صدا برای اهداف مختلف از برقراری ارتباط در گروه گرفته تا تربیت فرزندانشان استفاده می‌کنند. این موجودات با برخورداری از قابلیت انعکاس صدا به دنیا نیامده بلکه آنرا به مرور زمان فرامی‌گیرند. برای مثال بچه دلفینها پیش از یادگیری تولید صداهای پیچیده صداهای نامفهوم ایجاد می‌کنند.


برچسب‌ها: بارداری, دلفین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: پژوهشکده سرطان پستان، انستیتو کانسر مجتمع بیمارستانی امام خمینی
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۷ آبان ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ مرداد ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سرطان, همایش پستان, همایش زنان, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


زنان شاغلی که در شیفت‌های متغیر کار می‌کنند در معرض خطر بالایی برای وقوع سقط جنین، اختلالات قاعدگی و باروری قرار دارند. نتایج این پژوهش بر اساس مطالعه‌ای متا آنالیز از تمام تحقیقات منتشر شده در این زمینه از سال 1969 تا ژانویه 2013 حاصل شده است. طی این پژوهش تاثیر برنامه‌های غیر استاندارد کاری زنان شاغل (شامل شیفت‌های شب و متغیر) با زنان غیر شاغل مورد مقایسه قرار گرفت.
این پژوهش که داده‌های مربوط به 119 هزار و 345 زن را دربرداشت نشان می‌دهد، زنان کارمند با شیفت‌های متغیر در مقایسه با سایر زنانی که شیفت‌های منظم کاری دارند در خطر 33 درصدی ابتلا به اختلالات قاعدگی و 80 درصدی اختلال بارداری قرار دارند.
زنانی که فقط در شیفت‌های شب کار می‌کردند خطر قابل توجهی از اختلال قاعدگی و مشکلات باردار شدن را نشان ندادند اما میزان بالایی از سقط جنین را داشتند و البته این در حالی است که این امر در زنانی که گاهی شیفت‌های شب کار می‌کردند گزارش نشد.
به گفته دکتر "Stocker" رابطه بین شیفت‌های کاری و پیامدهای منفی بارداری امری اثبات شده است اما هنوز رابطه علت و معلولی مورد تایید قرار نگرفته است؛ به عنوان یک شاخص می‌توان اختلال خواب ناشی از شیفت‌های کاری را با وقوع اختلالات بیولوژیک کوتاه و بلندمدت مرتبط دانست. وی اظهار کرده است: توضیح محتمل برای کل نتایج این پژوهش اختلال در ریتم شبانه روزی است که می‌تواند عملکرد بیولوژیک ساعت ژنیتیکی بدن را تحت تاثیر قرار دهد؛ پیش از این نشان داده شده که ساعت طبیعی بدن با تغییر در عملکردهای بیولوژیک بدن مرتبط است.


برچسب‌ها: سقط جنین, قاعدگی, اختلال قاعدگی, شاغل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۳۰ بهمن الی ۲ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ دی ۱۳۹۲
مکان برگزاری: اصفهان، مرکز برگزاری همایش های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش زنان, همایش پرستاری, علوم پزشکی اصفهان, همایش سلامت زنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه وارویک انگلیس برای اولین بار یک آزمایش 10 پوندی ابداع کرده‌اند که هشدار پیشرفته‌ای احتمال افسردگی پس از زایمان است. این آزمایش که می‌تواند انقلابی در درمان افسردگی پس از زایمان ایجاد کند، به زنان اجازه خواهد داد تا درمان زودهنگام دریافت کنند که ممکن است حتی از پاگرفتن بیماری نیز جلوگیری کند. یکی از هر پنج مادر به افسردگی مبتلا شده که می‌تواند تاثیری جدی بر مادر و فرزند داشته باشد. در موارد شدید برخی مادران خود یا فرزندشان را کشته‌اند.
این درمان می‌تواند بطور همه جانبه برای پنج سال مورد استفاده قرار بگیرد. اگر این آزمایش در اوایل بارداری تجویز شود، از چند قطره خون مادر برای تشخیص وجود ژنهای معیوب که نشانگر خطر ابتلای آنها به این بیماری است استفاده می‌شود. علیرغم ابتلای سالانه دهها هزار بیمار به این بیماری، هنوز راه‌حل قابل اطمینانی برای شناخت زودهنگام آن وجود ندارد. مادرها تنها زمانی درمان دریافت می‌کنند که علائم آنها مانند زودرنجی، بی اشتهایی، غمگینی و احساس بی‌ارزش بودن شدید بروز پیدا می‌کند.
کودکان آنها نیز ممکن است از کم توجهی و بی مهری مادران در سالهای اول زندگی رنج ببرند که این امر آنها را درمعرض خطر بالای مشکلات یادگیری و احساسی در سالهای بعدی زندگی قرار خواهد داد.
محققان با بررسی 200 زن باردار دریافتند افرادی که از دو ژن تنش معیوب برخوردار بودند، سه تا پنج برابر بیشتر احتمال ابتلا به افسردگی پس زایمان دارند که به دلیل ناتوانی آنها در بازیابی تعادل عادی هورمون پس از بارداری است. این آزمایش در مقیاس بزرگ حدود 10 پوند هزینه داشته و نتایج آن در همان روز آماده خواهد بود. اگر آزمایش دوم بیماری را تائید کند، زنان می‌توانند حمایت عملی بیشتری را پس از زایمان دریافت کرده و یا به انجام تمریناتی که افسردگی را به عقب می‌رانند، تشویق شوند. تجویز داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری نیز یک گزینه دیگر است. پزشکان باید تصمیم بگیرند که آیا خطر آسیب‌رسانی دارو به کودک متولد نشده بیشتر از مزایای آن برای مادر و کودک است یا خیر. پس از زایمان داروهایی مانند پروزاک برای همه مادران حتی زنان در حال شیردهی تجویز می‌شود چرا که احتمال مضرات آن بسیار کم است.
آگاه سازی زنان از امکان ابتلا همچنین می‌تواند منجر به شناسایی زودهنگام علائم و درمان شود.
افسردگی پس از زایمان بیشتر در زنانی رایج است که از تاریخچه افسردگی یا کمبود حمایت برخوردار بوده و یا فرزندشان نیاز به مراقبت بیشتر دارد. همچنین امکان ابتلای مادرانی که در انتظار فرزند پسر هستند نیز بیشتر است. محققان آمریکایی نیز در حال ابداع آزمایش مشابهی هستند؛ اگرچه این آزمایش برای علائم زودهنگام بوده و به دنبال نشانه‌های ژنتیکی نیست.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, افسردگی, افسردگی پس از زایمان, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نتايج يک مطالعه بزرگ در دانمارک نشان داد که مصرف اندانسترون جهت تهوع و استفراغ بارداري منجر به بروز عوارض جنيني نمي‌شود. در اين مطالعه که به صورت گذشته‌نگر و روي 600000 زن باردار انجام شده بود، 2000 نفر از آنها در طي دوران بارداري، جهت رفع تهوع و استفراغ از اندانسترون استفاده کرده بودند. بررسي اين گروه در قياس با ساير زنان بارداري که اين دارو را مصرف نکرده بودند نشان داد که ميزان سقط، مرده‌زايي، زايمان زودرس، SGA يا نقايص تکاملي جنين در دو گروه تفاوت معني‌داري نداشت.


برچسب‌ها: بارداری, اندانسترون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید بر روی کودکان مبتلا به اوتیسم نشان می‌دهد لقاح آزمایشگاهی (IVF) که با تزریق اسپرم به تخمک انجام می‌شود، معلولیت ذهنی را افزایش می‌دهد. محققان دریافتند از زمانی که تزریق اسپرم به تخمک برای غلبه بر ناباروری استفاده می‌شود، خطر معلولیت ذهنی در مقایسه با لقاح آزمایشگاهی بدون تزریق اسپرم به تخمک کمی افزایش یافته است. آبراهام ریچنبرگ، استاد کالج کینگ لندن با اشاره به نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده می‌گوید این امر به دلیل ناباروری نهانی است. وی خاطرنشان کرد: این موضوع می‌تواند در هریک از مراحل درمانی یا بعدها در دوران بارداری صورت گیرد و یا حتی ممکن است اتفاق نیفتد.


برچسب‌ها: معلولیت ذهنی, لقاح آزمایشگاهی, IVF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


دانشمندان در «مرکز حس‌های شیمیایی مونل» هنگام بررسی حس چشایی در موش‌ها دریافتند که نه تنها این حیوانات دارای گیرنده‌های چشایی در بیضه‌هایشان هستند بلکه هر نوع تلاشی برای حذف این گیرنده‌ها، منجر به ناباروری آن‌ها می‌شود. جوانه‌های چشایی بر روی زبان شامل بسیاری از گیرنده‌های چشایی هستند. این گیرنده‌ها محتویات بسیار ریز پروتئین هستند که برای شناسایی مزه به دیگر مواد شیمیایی متصل می‌شوند.
علاوه بر زبان، انسان‌ها دارای این گیرنده‌ها در سقف سخت دهان که حس‌ها را درک می‌کند و همچنین در سراسر بدن و اندام‌های داخلی‌شان هستند و به نظر می‌ر‌سد موش‌ها این حس چشایی را در بیضه‌هایشان نیز دارا هستند. گیرنده‌های چشایی دارای توانایی تشخیص گروه‌های وسیع مزه از قبیل شیرین، ترشی، شوری و تلخی هستند. هنگامی که محققان این گیرنده‌ها را حذف یا توانایی آن‌ها برای حس‌کردن و تحویل اطلاعات به مغز موش‌ها را مسدود کردند، این حیوانات کاملا عقیم ماندند. تعداد اسپرم‌های آن‌ها کاهش یافت، اسپرماتوزوئید به طور مناسب رشد نکرد و در نتیجه آن‌ها توانایی‌شان برای تولیدمثل را به طور کامل از دست دادند. محققان هنوز در خصوص این رویداد توضیحی ارائه نداده‌اند و از چگونگی ارتباط گیرنده‌های چشایی با باروری نیز اطلاعی ندارند. این کشف رویکرد تحقیقاتی جدیدی را پیش پای دانشمندان می‌گذارد که می‌تواند به درمان ناباروری در انسان‌ بینجامد.


برچسب‌ها: ناباروری, چشایی, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیستم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز  در بیمارستان آریا اهواز برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل آشنایی با دستگاه رزکتوسکوپ و Distending media، استفاده از کوتر Unipolar، سپتوم رزکشن با رزکتوسکوپ،Submution myoma، انجام عمل رزکتوسکوپی در اتاق عمل می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی زنان, علوم پزشکی اهواز, هیستروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن علمی سرطان های زنان ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن رادیولوژی و انکولوژی ایران، انجمن سرطان ایران، بیمارستان میلاد
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵/۶/۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش های دکتر غرضی بیمارستان میلاد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سرطان های زنان, همایش زنان, انجمن علمی سرطان های زنان ایران, بیمارستان میلاد, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۲۵/۱۰/۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار ابن سینا دانشکده پزشکی شهید بهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش پستان, همایش زنان, علوم پزشکی شهید بهشتی, سرطان پستان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد، دانشگاه علوم پزشکی یزد
زمان برگزاری: ۸ الی ۹ آبان ۱۳۹۲
مکان برگزاری: یزد، سالن همایش های دکتر جوادی بیمارستان شهید صدوقی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش باروری, همایش زنان, علوم پزشکی یزد, باروری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links