برگزار کنندگان: انجمن علمی اپتومتری ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۶ مرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اپتومتری, انجمن علمی اپتومتری ایران, مرکز همایش های رازی, اپتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ مرداد ۱۳۹۴
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم رسول اکرم, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه فوق تخصصی جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم ایران، انجمن چشم پزشکی شاخه آذربایجان شرقی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۲ خرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تبریز، تالار شایانمهر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز 

سایت دانشگاه


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم, همایش چشم تبریز, علوم پزشکی تبریز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از نانوذرات زیست‌تخریب‌پذیر حاوی کورتیکواستروئید، شانس موفقیت جراحی پیوند قرنیه چشم را در موش‌های آزمایشگاهی افزایش دادند. نانوذرات حاوی دارو می‌توانند در عمل جراحی پیوند قرنیه چشم به کار گرفته شوند. نتایج آزمون‌های آزمایشگاهی انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهد که این نانوذرات اثر مثبتی در پیوند قرنیه دارند.
 
هر سال در آمریکا بیش از 48 هزار پیوند قرنیه انجام می‌شود. این در حالی است که پیوند کلیه 16 هزار و پیوند قلب 2100 مورد است. 10 درصد از این 48 هزار پیوند به دلیل مشکل عدم رعایت نکات پزشکی با شکست مواجه می‌شود که این موضوع هزینه سنگینی برای بخش پزشکی و درمانی و همچنین بیمار دارد. محققان بیمارستان جان هاپکینز موفق به ارائه نانوذرات زیست‌تخریب‌پذیری شدند که می‌تواند مانع پس‌زدن قرنیه پیوند خورده شود. با این یافته محققان، شانس موفقیت پیوند قرنیه به شدت افزایش می‌یابد. سرپیچی از دستورات پزشکی توسط بیمار، یکی از چالش‌های بزرگ بخش درمانی است. 60 تا 80 درصد بیماران، داروهای تجویز شده را براساس نظر پزشک مصرف نمی‌کنند.
 محققان با آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها به دنبال راه‌های کاهش فشار روی بخش پیوند خورده هستند. پژوهشگران موش‌های آزمایشگاهی که پیوند قرنیه روی آن‌ها انجام شده را به چهار دسته تقسیم کردند. به یکی از این گروه‌ها، به مدت 9 هفته از این نانوذرات زیست‌تخریب‌پذیر حاوی کورتیکواستروئید تزریق کردند و به سه گروه دیگر به ترتیب محلول نمک، نانوذرات دارای مسکن و محلول سولفات سدیم حاوی دکسامتازون آزاد تزریق کردند. نتایج نشان داد موش‌های دسته اول شرایط بهتری بعد از عمل داشته‌اند. در این موش‌ها هیچ اثری از تورم وجود نداشت و رشد رگ‌های خونی ناخواسته نیز در آن‌ها بسیار کم بود. نانوذرات زیست‌تخریب‌پذیر حاوی کورتیکواستروئید می‌تواند میزان پس‌زدن قرنیه پیوند خورده را به صفر برساند. یکی از مزایای این روش آن است که میزان داروی تجویز شده به بیمار بعد از عمل کم شده که این موضوع موفقیت عمل را افزایش می‌دهد.  


برچسب‌ها: نانو, نانوذرات, نانوذره, قرنیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ 10 اردیبهشت 1394 توسط قطب علمی آموزشی چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سالن همایش های بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد تهران ویژه متخصصین چشم پزشکی برگزار خواهد شد. هدف این سمپوزیوم آشنا کردن فراگیران با روش‌های مختلف تشخیص و درمانی برای اصلاح جراحی‌های عیوب انکساری، روش های مختلف بررسی قرنیه و سگمان قدامی برای جراحی های رفراکتیو، معرفی جرحی های مختلف اصلاح عیوب انکساری (رفراکتیو)، بررسی عوارض جرحی های مختلف رفراکتیو می باشد

سایت سمپوزیوم


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان لبافی نژاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مجموعه جدیدی از لنزهای تماسی می‌تواند به کاربران، چهره جوانتر و جذابتری ارائه کند. لنزهای Acuvue Define از رنگدانه‌ای در داخل خود برخوردارند که به تعیین مرز اطراف عنبیه موسوم به حلقه لیمبوس کمک می‌کند. این حلقه بطور طبیعی با افزایش سن و بیماری کمرنگ‌تر می‌شود؛ از این رو ارتقای کیفیت آن می‌تواند فرد را جوانتر و شادابتر نشان دهد. «انجی باورز» طراح این لنزها اظهار کرد: این محصول برای هر دو رنگ چشم تیره و روشن قابل استفاده است. لنزهای چشم روشن از یک اثر درخشندگی برخوردار است، در حالیکه لنز طراحی شده برای چشم‌های تیره، دارای اثر «سوسوزنان» است.
 
در سال 2011، محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین پژوهشی را انجام دادند که در آن به داوطلبان 80 جفت تصویر چهره نمایش داده شده و جذابیت آن‌ها ارزیابی شد. چهره‌های این تصاویر مشابه بوده و تنها تفاوت آن‌ها، وجود حلقه لیمبوس تاریکتر در یکی از چهره‌ها بود.
 
محققان دریافتند که شرکت‌کنندگان زن و مرد که از تغییر ایجاد شده در تصاویر آگاه نبودند، بیشتر چهره‌هایی را ترجیح می‌دادند که دارای حلقه‌های لیمبوس تیره‌تر بودند. این دانشمندان که پژوهش آنها در مجله Evolutionary Psychology منتشر شد، معتقدند که انسان طوری تکامل یافته که چهره‌های دارای حلقه لیمبوس مشخص‌تر را جذابتر بداند، زیرا این مسأله نشانه‌ای از جوان و سالم بودن شخص برای تولیدمثل است.  


برچسب‌ها: لنز, چهره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


گروهی از هکرهای زیستی آمریکایی قطره چشمی جدیدی ابداع کرده‌اند که قابلیت دید در شب را برای انسان فراهم می‌کند. این گروه دانشمند شهروند کالیفرنیایی موسوم به «(science for the masses (SftM» این ماده ابرقدرت را در پی تحقیقات بر روی مولکول طبیعی Chlorin e۶ تولید کردند. این مولکول به نوع خاصی از ماهیهای اعماق دریا اجازه می‌دهد تا در تاریکی ببینند. مولکول Chlorin e۶ به سادگی از گیاهانی مانند جلبک قابل استخراج بوده و در برخی درمان‌های سرطانی و همچنین درمان افراد دارای دید در شب ضعیف نیز مورد استفاده است. این مولکول یک واکنش شیمیایی میکروسکوپی ایجاد می‌کند که منابع نوری ضعیف را در زمان عبور از چشم، تقویت می‌کند.
 محققان با ترکیب Chlorin e۶ با انسولین در یک محلول سالین توانستند ترکیبی تولید کنند که برای چندین ساعت دید در شب عالی ارائه می‌کند. این قطره در کیسه ملتحمه بین کره چشم و پلک ریخته می‌شود که از آنجا داخل شبکیه جذب خواهد شد. رنگ سیاه ابتدایی محلول طی چند ثانیه برطرف خواهد شد.
 محققان SftMچندین آزمایش را با استفاده از فواصل و زمینه‌های مختلف انجام دادند و در نهایت، کارآزمایی این قطره بر روی یک سوژه انسانی به وی اجازه داد تا نه تنها اشکال و اندازه‌ها را از فاصله ۱۰ متری در تاریکی محض تشخیص دهد، بلکه همچنین وی را قادر ساخت تا موقعیت افراد را نیز در تاریکی تا فاصله ۵۰ متری شناسایی کند. اگرچه این قابلیت دائمی نبوده و تنها چند ساعت باقی ماند. دانشمندان اکنون به دنبال آزمایشات بیشتر برای بررسی عوارض جانبی طولانی‌مدت این ماده بر روی چشم هستند.
 گام بعدی محققان، استفاده از یک دستگاه محرک Ganzfeld و الکترورتینوگرافی است که می‌توانند برای سنجش دقیق سطح تحریک الکتریکی و فعالیت در چشم با هم ترکیب شوند. این کاربه دانشمندان داده‌های بیشتری را برای بررسی بیشتر ارائه کرده و همچنین به آن‌ها در ارزیابی عملکرد درست و ایمن محلول Ce۶ کمک خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید از سایت این گروه استفاده نمایید.


برچسب‌ها: قطره, قطره جدید, دید در شب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان هندی حاکی از آن است که خر و پف علاوه بر ایجاد سر و صدا می‌تواند بیماری آب سیاه را تشدید کند. در بیماری آب‌سیاه، سلول‌های عصب نوری به دلیل افزایش فشار در معرض مرگ قرار می‌گیرند و کمبود اکسیژن این زوال را سرعت می‌بخشد. با افزایش فشار، سلول‌های عصبی درون چشم دچار خفقان شده و رو به زوال قرار می‌گیرند که این مسأله خطر از دست دادن بینایی را افزایش می‌دهد. حدود پنج میلیون سلول عصبی در چشم انسان قرار داشته و با از بین رفتن حدود 30 درصد آن‌ها، بینایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. یک نفر از هر 200 فرد بالای 40 سال و یک نفر از هر 100 نفر بالای 65 سال در معرض خطر آب‌سیاه قرار دارند.
 
اگرچه تشخیص زودهنگام در درمان آب‌سیاه اهمیت دارد، اما بیماران به ندرت علائم واضحی از این بیماری را درک می‌کنند. تحقیقات صورت گرفته توسط محققان هندی نشان می‌دهد، کمبود اکسیژن می‌تواند آسیب‌دیدگی سلول‌های عصب نوری را تشدید کند؛ از این رو خروپف یک خطر بسیار جدی برای آب‌سیاه بشمار می‌رود. خروپف کردن باعث قطع عرضه اکسیژن به ریه‌ها و اندام حیاتی از جمله چشم می‌شود.  


برچسب‌ها: خروپف, آب سیاه, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


عارضه glaucoma يا آب سياه که در بسياري از موارد مي‌تواند منجر به کوري فرد شود، در حال حاضر يکي از معضلات اصلي چشم پزشکي در سراسر دنيا است و براساس آمارهاي رسمي در حدود 60 ميليون نفر در سراسر دنيا به اين بيماري مبتلا هستند. چشم‌پزشکان اعلام کرده‌اند که اين بيماري در صورت تشخيص به‌موقع، قابل کنترل بوده و خطري ايجاد نمي‌کند.
 
به تازگي يک تيم از پژوهشگران و متخصصان چشم‌پزشکي دانشگاه واشنگتن با طراحي و ساخت ريزتراشه‌هايي قادر به بررسي روند اين بيماري و مداواي به‌موقع آن شده‌اند. اين سنسورهاي طراحي شده پس از نصب روي چشم بيماران، اطلاعات باليني آنها را به مراکز چشم پزشکي مخابره کرده و از اين طريق پزشکان پيش از ترشح مواد حاصله از اين بيماري در چشم که همراه با بالا رفتن فشار داخلي چشم و مسدود کردن عصب بينايي است، مي‌توانند نسبت به درمان اين عارضه اقدام کنند. اين سنسورها پس از شناسايي آغاز عارضه، همچنان مي‌توانند مورد استفاده قرار گرفته و با پايش دائمي ميزان ترشحات مايعات در داخل چشم و اندازه‌گيري فشار داخلي کره چشم، اطلاعات مفيدي به چشم‌پزشکان ارائه کند تا از اين طريق بهترين روش درماني حاصل شود. مکانيزم کارکرد اين سنسورها به اين‌گونه است که اطلاعات چشم بيمار از طريق يک ميکروچيپ يا ريزتراشه طراحي شده به امواج راديوئي تبديل شده و به دستگاه‌هاي مخصوص دريافت‌کننده در کلينيک‌هاي چشم پزشکي ارسال مي‌شوند.
 
به اعتقاد کارشناسان، تمامي انسان‌ها بايد پس از چهل سالگي به صورت مداوم و همه ساله نسبت به انداز‌ه‌گيري و معاينه فشار داخلي چشم‌ها اقدام کرده و آن را تحت کنترل داشته باشند. نتايج اين تحقيقات در مجله Popular Science به چاپ رسيده و پيش‌بيني مي‌شود اين سنسورها تا پايان سال 2015 ميلادي به صورت عمده عرضه شده و در اختيار همگان قرار بگيرد. 


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه, میکروسنسور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، محلول چشمي اولوپاتادين با نام تجاري پازئو(Pazeo) را براي درمان کونژکتيويت آلرژيک مورد تاييد قرار داده است. شرکت آلکون، فعال در زمينه توليد محصولات چشمي، محلول چشمي 7/0 درصد پازئو را براي درمان خارش چشم مرتبط با کونژکتيويت آلرژيک با الگوي مصرف يک قطره در روز به بازار عرضه کرده است. بيش از 30درصد از جمعيت آمريکا از علائم آلرژي فصلي رنج مي‌برند و 70 تا 80 درصد آنان علائم چشمي مانند خارش چشم را تجربه مي‌کنند. نتايج به‌دست آمده از 2 مطالعه باليني روي کونژکتيويت آلرژيک نشان داد که محلول چشمي اولوپاتادين هيدروکلرايد 7/0 درصد با نام پازئو، خارش چشم مرتبط با کونژکتيويت آلرژيک را پس از گذشت 24 ساعت از درمان در مقايسه با محلول اولوپاتادين 2/0 درصد به ميزان قابل توجهي کاهش داده است. در هر 2 مطالعه انجام شده، شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش شده در (2 تا 5درصد از بيماران تحت درمان با محلول چشمي پازئو) عبارت بودند از تاري ديد، خشکي چشم، کراتيت سطحي، احساس جسم خارجي در چشم.
 
کونژکتيويت آلرژيک تا 24 ساعت باعث ناراحتي بيمار از علائم حاد اين عارضه مي‌شود. گزينه درماني جديد، بهبود اين علائم را در بخش وسيعي از بيماران به ارمغان خواهد داشت. انتظار مي‌رود که محلول پازئو به شکل نسخه‌اي در مارس 2015 ميلادي در آمريکا به بازار عرضه شود. برنامه بر آن است که اين دارو در اواسط 2017 نيز در بازار کشورهاي اروپايي قرار گيرد. کونژکتيويت آلرژيک، شايع‌ترين شکل آلرژي‌هاي چشمي است و به‌طور اخص، ملتحمه چشم را تحت تاثير قرار مي‌دهد. آلرژي‌هاي چشمي معمولا ديد فرد را تهديد نمي‌کنند، هرچند که ممکن است بسيار آزاردهنده باشند. ساير اشکال کونژکتيويت آلرژيک عبارتند از کونژکتيويت آلرژيک فصلي که پس از گذشت مدت کوتاهي از تغيير فصل بهبود مي‌يابد، کونژکتيويت آلرژيک پرنيال، عارضه‌اي مزمن است که مي‌تواند در هر زمان از سال فرد را گرفتار کند. 


برچسب‌ها: داروی جدید, پازئو, اولوپاتادین, کونژکتيويت, کونژکتيويت آلرژیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


درخواست ثبت مولکول دارويي جديد مربوط به ترکيب تحقيقاتي ليفيتگراست (Lifitegrast)، براي درمان علايم و نشانه‌هاي خشکي چشم در بزرگسالان، به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه شده است. فيليپ جي ويکرز، سرپرست بخش تحقيق و توسعه شرکت دارويي شاير، مي‌گويد: «ليفيتگراست اين پتانسيل را دارد که به‌عنوان اولين درمان براي علايم و نيز نشانه‌هاي بيماري خشکي چشم مورد تاييد قرار گيرد. قبول درخواست ثبت اين محصول از سوي سازمان غذا و دارو، قدم بزرگي در عرصه ورود داروهاي تحقيقاتي و نوآورانه به بازار مصرفي داروهاي چشمي است.» ارائه اين درخواست ثبت مولکول دارويي جديد، براساس شواهد به‌دست آمده از مجموع 4 مطالعه باليني با شرکت بيش از 1800 بيمار استوار است. اين مطالعات شامل يک مطالعه فاز2 و 2 مطالعه فاز3 روي اثربخشي و ايمني ليفيتگراست و يک مطالعه درازمدت فاز3 روي ايمني دارو است. ليفيتگراست يک مهارکننده اينتگرين کوچک مولکول است که به اينتگرين LFA1 (آنتي‌ژن مرتبط با عملکرد لنفوسيت)، يعني پروتئين موجود بر سطح سلول‌هاي لوکوسيت متصل شده است و از تداخل LFA1 با ليگاند ICAM1 جلوگيري مي‌کند. ICAM1 (مولکول چسبندگي داخل سلولي1)، در بيماري خشکي چشم در بافت‌هاي قرنيه و ملتحمه بيش از حد معمول بروز مي‌کند. تداخل LFA-1/ICAM-1، منجر به تشکيل سيناپس‌هاي ايميونولوژيک و در نتيجه، فعال‌سازي و مهاجرت سلول‌هاي T به بافت‌هاي هدف مي‌شود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, خشکی چشم, ليفيتگراست
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۷ مهر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز 

همایش همزمان:
 دومین همایش سراسری توانمندی های علمی پژوهشی نابینایان و کم بینایان
 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش نابینایان, همایش کم بینایان, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، امکان تعیین خطر مرگ بیمارن دچار سکته مغزی با بررسی پوششی عصب‌ بینایی چشم وجود دارد. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه فلوریدا در این تحقیق وضعیت 86 بیمار دچار سکته مغزی را مورد بررسی قرار دادند. سونوگرافی عصب بینایی معمولا بعد از سکته مغزی انجام می‌شود؛ این بررسی بر اساس ضخامت عصب پشت چشم و تصویربرداری در زمان تورم مغز و فشار وارده به چشم انجام می‌شود.
 
در این تحقیق مشخص شد، غلاف پوششی عصب‌ بینایی چشم و مغز با یکدیگر در ارتباط هستند که با اندازه‌گیری ضخامت این پوشش، امکان شناسایی بیماران دچار سکته مغزی در معرض خطر مرگ فراهم می‌شود. به دلیل تورم مغزی، ضخامت غلاف عصب چشم افزایش یافته و خطر حمله مغزی و مرگ بیمار افزایش پیدا می‌کند؛ این اندازه در بیماران دارای خونریزی مغزی به 6.2 میلیمتر و در افرادی که زنده می‌مانند به 5.7 میلیمتر می‌رسد؛ افزایش این میزان موجب افزایش خطر مرگ در 6 ماه آینده و افزایش چهار برابری احتمال خطر سکته مغزی می‌شود. نتایج این تحقیق در کنفرانس بین‌المللی سکته مغزی 2015 آمریکا ارائه شد.  


برچسب‌ها: سکته, سکته مغزی, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان کالج پزشکی بیلور در تگزاس نانوویفرهای حامل دارو را تولید کرده‌اند که مانند لنز تماسی در چشم مورد استفاده قرار گرفته و بتدریج در چشم حل شده و دارو را در داخل چشم آزاد می‌کنند. در حالت معمول، قطره‌های چشمی پزشکی به درستی وارد چشم نمی‌شوند و اغلب به سرعت با پلک‌زدن از چشم خارج شده یا توسط اشک چشم شسته می‌شوند. در نتیجه، اغلب به بیماران توصیه می‌شود که روزانه بیش از یک بار از قطره‌ چشمی استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که چشم به اندازه کافی دارو را دریافت کرده است؛ این امر احتمال بروز اثرات جانبی مانند تاری دید یا التهاب را تقویت می‌کند. 
 
دانشمندان کالج پزشکی بایلور نانوویفری ارائه داده‌اند که شفاف بوده و مانند یک لنز تماسی دیسکی‌شکل است؛ با این حال، اندازه سیستم جدید یک دهم لنز چشمی است. محموله دارویی در درون آرایه‌ای از نانومخزن‌های تعبیه‌شده در سراسر پلیمر غیرسمی قرار دارد؛ این نانوویفرها پس از ورود به داخل چشم به آرامی حل شده و دارو را در سراسر چشم پخش می‌کنند؛ در این شیوه پلک‌زدن باعث خروج قطره از چشم نمی‌شود.
 
در آزمایشات انجام‌شده، از نانوویفرهای حامل آنتی‌بیوتیک برای درمان سوختگی‌ قرنیه موش‌ها استفاده شد؛ گروه دوم موش‌ها نیز همین دارو را روزانه دو دوز و در شکل قطره چشمی دریافت کردند. زمانی که قرنیه‌های موش‌ها پس از گذشت 10 روز معاینه شدند، دانشمندان دریافتند که ویفرها در ترمیم زخم‌ها تقریبا دو برابر کارآمدتر عمل کردند. جزئیات این دستاورد در مجله ACS Nano قابل‌مشاهده است. 


برچسب‌ها: نانو, نانوویفر, قطره
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه تخصصی ویتره و رتین انجمن چشم پزشکی ایران، گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، انجمن چشم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: اصفهان، سالن همایش اتاق بازرگانی 

سایت همایش
تلفن: 37922987- 031 


برچسب‌ها: همایش, همایش ویتره و رتین, همایش چشم, علوم پزشکی اصفهان, انجمن چشم پزشکی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان برنامه «طراحی زیستی استنفورد» در دانشگاه استنفورد محرک‌های عصبی قابل‌کاشتی ارائه داده‌اند که تولید اشک چشم را بدون ایجاد هیچ گونه دردی افزایش می‌دهند.  ارائه این سامانه‌ها خبر خوشی برای بیش از 20 میلیون آمریکایی است که از شرایط دردآوری رنج می‌برند که در آن، غدد اشک، اشک کافی برای سطح چشم تولید نمی‌کنند. دانشمندان در حال آزمایش‌کردن دو ابزار ریز هستند که تولید اشک طبیعی را با ارائه‌ پالس‌های میکروالکتریکی به غدد اشک تحریک می‌کنند. 
 یکی از این ابزارها در غشای مخاطی حفره بینی و دیگری در زیر پوست و پایین‌تر از ابرو کار گذاشته می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از یک کنترلگر بی‌سیم میزان تولید اشک را با دست تنظیم کرد. برنامه‌ «طراحی زیستی استنفورد»، طرحی برای نوآوری در فناوری‌های پزشکی است و هر سال 12 متقاضی دارای زمینه‌های پزشکی، مهندسی و تجارت را استخدام می‌کند. این افراد با طراحی و تولید ابزار و فناوری‌های جدید، به تعدادی از نیازهای حل‌نشده دنیای پزشکی پاسخ می‌دهند.  


برچسب‌ها: خشکی چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن چشم پزشکی ایران
 
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۶ آذر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش انجمن چشم, انجمن چشم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات جدید محققان دانشگاه ییل نشان داده، بیشتر افراد ممکن است برای ایجاد تعادل در احساسات خود اشک شوق را تجربه کرده باشند. اوریانا آراگون، روانشناس دانشگاه ییل و از محققان این پژوهش اظهار کرد: افراد برای ایجاد تعادل در احساسات اشک شوق می‌ریزند. زمانی که احساس افراد با حس‌های مثبت تحریک می‌شود، آنها برای بازیافتن احساسات بهتر خود اشک شوق را تجربه می‌کنند.
 
محققان یادآور شدند، نمونه‌های بسیاری از تجربه‌های مثبت وجود دارد که موجب رهاسازی احساس منفی می‌شود، برای مثال ممکن است زنی بعد از بازگشت دوباره همسرش از جنگ اشک شوق بریزد و یا افراد بزرگسال در برابر کودک زیبا و دلنشین گونه وی را نیشگون بگیرند.
 
این گروه تحقیق دریافتند رخدادهای شاد با واکنش‌های منفی متعادل، احساس شدید و سریعی در برابر دیگران ایجاد می‌کند. به عقیده این گروه، فارغ‌التحصیلی کودکان موجب فشردن گونه آنان و همچنین اشک شوق والدین می‌شود. آراگون در ادامه افزود: این رفتار افراد در کنترل احساس بسیار مهم و با سلامت جسمی و روحی آنان مرتبط و تعیین کننده کیفیت رفتار و ارتباط افراد با دیگران و حتی چگونگی کار با یکدیگر است. نتایج این تحقیق در نشریه Psychological Science منتشر شده است.  


برچسب‌ها: اشک, اشک شوق
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه سیتی لندن شیوه جدیدی برای تشخیص آب‌سیاه با استفاده از حرکات چشم ارائه داده‌اند. این محققان با اسکن‌گرفتن و تحلیل حرکات چشم توانستند مواردی از این بیماری شایع را با دقت نزدیک به 80 درصد شناسایی کنند. آب‌ سیاه در اثر آسیب پیشروی‌کننده به عصب بینایی ایجاد می‌شود و منجر به از دست‌رفتن بینایی و در نهایت نابینایی می‌شود. تصور می‌شود 65 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا باشند اما بسیاری از این موارد تشخیص داده نشده‌اند. دانشمندان امیدوارند آزمایش حرکت چشم در آینده به پزشکان امکان شناسایی و درمان زودهنگام این بیماری را بدهد.
 
در بررسی انجام‌شده، 44 بیمار بزرگسال مبتلا به آب‌سیاه و 32 فرد سالم حضور داشتند. شیوه آزمایش حرکت چشم دانشمندان، 79 درصد افرادی که مبتلا به این بیماری بودند، را با موفقیت شناسایی کرد، این در حالی بود که میزان تشخیص اشتباه افراد سالم یک نفر از 10 نفر بود. شرکت‌کنندگان دارای سن متوسط 69 سال بودند و از آن‌ها خواسته شده تلویزیون و کلیپ‌های فیلم را بر روی رایانه تماشا کنند. همزمان حرکات چشم آن‌ها رهگیری شدند و اطلاعات حاصله در رایانه وارد شد.
 
نرم‌افزار این رایانه، الگوهای saccade (حرکات سریع چشم) را بر روی یک شبکه طرح‌بندی کرد و توانست تفاوت‌های ظریف بین آن‌ها را شناسایی کند. در نهایت مشخص شد تعدادی از الگوهای خاص که فقط توسط رایانه به وضوح قابل تشخیص‌اند، مبتلا به آب‌سیاه بودند. حرکات چشم از ضربان قلب سریع‌ترند و فقط رایانه می‌تواند تفاوت‌های ظریف بین آن‌ها را تشخیص دهد. دانشمندان معتقدند اصلاح این شیوه می‌تواند به تشخیص بیماری‌های دیگر چشم مانند دژنراسیون ماکولا بیانجامد که در آن بینایی مرکزی چشم از بین می‌رود. گفته می‌شود بیماری‌های ناتوان‌کننده اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز بر حرکات چشم اثر می‌گذارند. 


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کانادایی با استفاده از نانوذرات زیست‌سازگار موفق به تولید قطره چشمی شدند که برای درمان خشکی چشم مناسب است؛ مزیت این قطره آن است که تنها هفته‌ای یک بار باید استفاده شود، در حالی که قطره‌های چشمی فعلی باید سه بار در روز مصرف شوند. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از مشکل خشکی چشم رنج می‌برند که تنها راه کاهش دردهای ناشی از آن، استفاده از قطره‌های چشمی به‌ صورت سه بار در روز است. اخیراً محققان دانشگاه واترلو محلولی حاوی نانوذرات ساختند که می‌تواند سندرم خشکی چشم را تنها با استعمال یک بار در هفته تسکین دهد.
 
این دارو حاوی نانوذراتی است که به آرامی درون چشم رهاسازی شده و با این کار درد ناشی از خشکی چشم رفع می‌شود. از آنجایی که اثربخشی این نانودارو بیشتر از قطره‌های چشمی موجود در بازار است، دوز مصرفی آن تنها پنج درصد داروهای معمولی است. به گفته محققان این پروژه، شما نمی‌توانید فرق میان قطره چشم حاوی نانوذرات را با آب معمولی تشخیص دهید. این قطره چشمی جدید هیچ خارشی در چشم ایجاد نمی‌کند.
 
خشکی چشم سندرم بسیار رایجی است که معمولاً با افزایش سن بعد از 50 سالگی اتفاق می‌افتد. این سندرم می‌تواند در نهایت موجب آسیب دیدن چشم شود. بیش از 6 درصد از مردم آمریکا به این سندرم گرفتار هستند و برای تسکین آن باید روزی سه مرتبه از قطره چشمی استفاده کنند. دلیل این امر آن است که اشک چشم در طول روز این محلول را شسته و از سطح چشم پاک می‌کند و در نهایت 95 درصد از دارو از روی چشم شسته می‌شود.
 
سندی لیو از محققان این پروژه می‌گوید: من می‌دانستم که اگر روی ادغام نانوذرات زیست‌سازگار با سیکلوسپورین کار کنم، می‌توانم قطره‌ چشم مناسبی تولید کنم. این نانوذرات می‌توانند به سطح چشم بچسبند، بدون این که خارشی در چشم ایجاد کنند، به مرور دارو را روی چشم رهاسازی می‌کنند. این گروه تحقیقاتی در حال حاضر مشغول ساخت قطره چشمی نانوذره‌ای برای انجام آزمون‌های بالینی هستند. این گروه امیدوارند که قطره چشمی آن‌ها تا پنج سال آینده روی قفسه داروخانه‌ها آماده عرضه به بیماران باشد.  


برچسب‌ها: نانو, نانوقطره, خشکی چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی از کشف علت جدید یکی از عوامل اصلی نابینایی مرتبط با سن خبر می‌دهند. محققان دانشگاه منچستر در تحقیقات خود دریافتند، دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) علت اصلی نابینایی در کشورهای غربی محسوب می‌شود که حدود 50 میلیون نفر را درگیر کرده است. پیش از این عنوان شده بود که اصلی‌ترین ژن‌هایی مرتبط با این مشکل، عامل مکمل اچ (CFH) نام دارند که اقدام به کدگذاری پروتئینی به نام فاکتور اچ (FH) می‌کنند.
 
پروتئین فاکتور اچ مسئول حفاظت از چشم در برابر حملات از سوی بخشی از سیستم ایمنی به نام سیستم کمپلمان است؛ این پروتئین با چسبیدن به بافت، مانع از آسیب رساندن سیستم کمپلمان به چشم می‌شود. اما محققان دانشکده پزشکی و علوم انسانی دانشگاه منچستر در تحقیقات اخیر خود کشف کردند که پروتئین فاکتور اچ، تنظیم‌کننده اصلی ایمنی در پشت چشم نیست، بلکه پروتئین دیگری که از ژن عامل مکمل اچ (CFH) تولید می‌شود، این نقش را برعهده دارد که این پروتئین، فاکتور شبه اچ یک (FHL-1) نام دارد.
 
پروتئین FHL-1 نسخه کوچکتر فاکتور اچ و حاوی تمام ترکیبات لازم برای تنظیم سیستم ایمنی است؛ بدلیل کوچکتر بودن این پروتئین در مقایسه با فاکتور اچ، می‌تواند براحتی در ساختارهای پشت چشم قرار گرفته و مانع از آسیب رساندن سیستم کمپلمان شود. مقادیر ناکافی FHL-1 در پشت چشم منجر به بروز التهاب و در نهایت به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) می‌شود. نتایج این یافته در مجله Immunology منتشر شد.  


برچسب‌ها: نابینایی, ماکولا, CFH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت ژاپنی به نام Jins عینک هوشمندی ارائه داده که با نظارت بر حرکات چشم، سطوح خستگی فیزیکی و روانی کاربر را تعیین می‌کند. عینک Meme بر سلامتی فرد نظارت کرده و به دلیل نظارت بر وی توسط حسگرهایش و هنگام نشستنش، می‌تواند شیوه نشستن او را ارتقا دهد. این عینک از نوعی فناوری حسگر زیستی برای شناسایی تغییرات ریز در چشم و حرکات بدن استفاده می‌کند به طوری که کاربر با استفاده از آن می‌تواند بر ایمنی و سلامتی‌اش نظارت داشته باشد.
 
سه اﻟﻜﺘﺮود اﻛﻮﻟﻮﮔﺮاﻓﻲ (شیوه‌ای برای ثبت حرکات چشم) جایی نصب شده‌اند که فریم عینک صورت را لمس می‌کند و همچنین حسگرهای شش‌محوره در طول خروجی گوش قرار دارند و اطلاعات لازم درباره کاربر را به صورت مدام شکار می‌کنند. همچنین، حسگرهایی روی بینی و نزدیک گوش‌های کاربر قرار دارند که پتانسیل الکتریکی حرکات چشم را اندازه‌گیری می‌کنند؛ سپس تفاوت‌های ولتاژ بین قرنیه و شبکیه به داده‌هایی مانند سطح هوشیاری تبدیل می‌شوند. شرکت سازنده در حال همکاری با پزشکان و محققان برای بررسی ویژگی‌های دیگر این عینک مانند اندازه‌گیری سطوح علاقه، ارائه تمرینات مبتنی بر ورزش و کارکردهای تشخیصی ممکن برای بیماری‌های شناختی و ناتوان‌کننده عصبی است. بهای این سامانه 199 دلار اعلام شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, عینک, خستگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بسیاری از افراد با افزایش سن، با مجموعه‌ای از مشکلات در بینایی روبرو می‌شوند که انجام کارهای روزمره مانند خواندن یا رانندگی را به یک چالش بزرگ تبدیل می‌کند اما یک لنز جدید قابل کاشت که به تقلید از عملکرد چشم جوان پرداخته، می‌تواند بینایی کامل را به بیماران مبتلا به آب مروارید، آستیگماتیسم و نزدیک یا دوربینی بازگرداند. این اولین لنزی است که همه انواع مشکلات بینایی را به یکباره تصحیح کرده و می‌تواند طی یک عمل جراحی ساده، درون چشم قرار بگیرد. لنز داخل چشمی TECNIS Symfony برای هر فاصله و هر نوع شرایط نوری کاربرد داشته و بیشتر شبیه زوم دوربین کار می‌کند تا لنزهای چند کانونی که از سه نقطه تمرکز جداگانه برخوردارند.
 
سوزان رایت 57 ساله، مشاور بنیاد خیریه‌ای در انگلیس، یکی از اولین افراد در جهان است که این کاشت جدید بر روی وی آزمایش شده است. وی شش هفته پیش برای هر دو چشمش تحت عمل جراحی قرار گرفت و معاینه نهایی وی هفته پیش توسط برایان لیتل، جراح چشم در کلینیک کلیرمونت لندن انجام شد. رایت از آب‌مروارید رنج می‌برد و برای مشاهده اجسام باید آنها را تا فاصله نزدیک چشم خود پیش می‌آورد که این کار، رانندگی و کار با رایانه را برای وی بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن می‌کرد. این لنزها از پلاستیک ساخته شده‌اند و هیچ گاه نیاز به تعویض ندارند. از مزایای اضافی که کاربران می‌تواند از آن بهره‌مند شوند، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پس از حذف آب‌مروارید، این بیماری هیچگاه باز نخواهد گشت.
 
لنزهای چندکانونی قبلی که می‌توانستند دوربینی یا نزدیک‌بینی را درمان کنند، پس از مدتی با مشکل حساسیت به نور یا هاله‌های انفجاری روبرو شده و همچنین در زمان تغییر تمرکز، مانند چشم عادی رفتار نکرده و تغییر پرشی دارند. اما کاشت‌های جدید از شیارهای دایره‌ای کوچک برخوردارند که شیوه خم شدن نور در بخشهای مختلف لنز را تغییر داده و دید ممتد و بدون شکاف را در زمان تغییر کانون تمرکز ارائه می‌دهند. لنز TECNIS Symfony همچنین به نور بیشتری اجازه ورود داده از این رو تشخیص رنگها، ساده‌تر است.
 
کارآزمایی‌های بالینی اخیر این کاشت نشان داده که 81 درصد از شرکت‌کنندگان پس از عمل، دوربینی 20/20 را گزارش کرده‌اند. همچنین 98 درصد از شرکت‌کنندگان در این پژوهش هرگز به عینک دوربین نیاز پیدا نکردند، 96 درصد دیگر از عینک برای دید متوسط استفاده نکرده و 73 درصد دیگر به عینک نزدیک‌بین نیازی نداشتند. قیمت این لنزها حدود 3900 پوند برای هر چشم است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, لنز, لنز جدید, بینایی, TECNIS Symfony
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک تیم بین‌المللی از محققان، شبکیه مصنوعی با استفاده از نانولوله‌های کربنی تولید کرده‌اند که برای درمان برخی بیماری‌های چشم قابل استفاده است.  فرآیند پیری، عملکرد بخش‌های مختلف بدن از سیستم قلب و عروق تا حافظه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاهش قدرت بینایی ناشی از دژنراسیون شبکیه یکی دیگر از اختلالات مرتبط با پیری محسوب می‌شود. به گفته پروفسور «هانین» سرپرست تیم تحقیقاتی، برخلاف فناوری‌های قبلی، شبکیه مصنوعی جدید از کارآیی و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است که می‌تواند به تحریک فعالیت نورون‌ها منجر شود. در ساخت این شبکیه، نانومیله‌های نیمه‌هادی و نانولوله‌های کربنی با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا یک فیلم بی‌سیم، حساس به نور و انعطاف‌پذیر تولید شده و بتوان از آن بعنوان جایگزین شبکیه آسیب‌دیده استفاده کرد.
 
شبکیه مصنوعی جدید برخلاف نمونه‌های قبلی که از سیم و فلزات مختلف تشکیل شده‌ بودند، بسیار فشرده طراحی شده است؛ نانولوله‌های کربنی مورد استفاده در این دستگاه، وضوح تصویری فضایی بالاتری ایجاد می‌کنند. شبکیه مصنوعی بر روی مدل‌های حیوانی مورد آزمایش قرار گرفته و از پتانسیل درمان برخی بیماری‌های چشم برخوردار است.
 
بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به پیری(AMD) – بیماری چشمی که در افراد بالای 60 سال اتفاق می‌افتد – دچار آسیب بخش خاصی از شبکیه می‌شوند و پزشکان می‌توانند در آینده از این شبکیه مصنوعی برای درمان بیماران مبتلا به AMD استفاده کنند. استفاده از این شبکیه مصنوعی به آزمایشات بالینی بیشتری بر روی حیوانات پیش از شروع آزمایش بالینی بر روی انسان نیاز دارد. نتایج این دستاورد در مجله Nano Letters منتشر شد.  


برچسب‌ها: نانو, نانولوله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات چشم علوم پزشکی تهران، واحد فراهم آوری سلول های بنیادی بیمارستان فارابی، گروه پرستاری بیمارستان فارابی
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش فارابی, همایش چشم, علوم پزشکی تهران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دریافتند تماشای تلویزیون به تشخیص مشکلات چشم کمک می‌کند. تماشای تلویزیون که افراد تمایل زیادی به آن دارند، گاهی می‌تواند بیماری چشمی آنها مانند گلوکوم را برملا سازد. دانشمندان دانشگاه سیتی لندن یک روش جدید برای تشخیص مسائل مربوط به چشم را با نظارت بر نحوه چشمان در پاسخ به تماشای تلویزیون پیدا کرده‌اند. آنها کشف کرده‌اند که بیماری‌هایی مانند گلوکوم با نگاه به نقشه حرکات چشم افراد در حال تماشای تلویزیون قابل شناسایی است.
 
این پژوهش می‌تواند در شناسایی زودتر این بیماری موثر باشد و به بیماران قبل از رساندن آسیب جدی به چشم کمک بزرگی کند. این بیماری حدود 65 میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده و نوعی بیماری است که به عصب بینایی افراد آسیب رسانده و منجر به از دست دادن بینایی می‌شود.
 
در این پژوهش، گروهی به رهبری پروفسور دیوید کراب، دکتر نیکلاس اسمیت و دکتر هااوگانگ تشکیل شد و 32 فرد سالم و 44 نفر مبتلا به گلوکوم مورد بررسی قرار گرفتند. سپس حرکات چشم شرکت‌کنندگان در زمان مشاهده یک فیلم تلویزیونی بررسی و با دستگاه ردیابی شد تا برای تشخیص بیماری گلوکوم مورد بررسی قرار گیرد. به گفته محققان، تشخیص زودهنگام این بیماری در درمان و پیشگیری از گسترش بیماری بسیار موثر است.  


برچسب‌ها: تلویزیون, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۷ الی ۷ اسفند ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فارابی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش نوزادان, همایش چشم, همایش اطفال, همایش رتینوپاتی, علوم پزشکی تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یکی از شگفتی‌های بدن انسان عطسه کردن است و اکنون محققان دانشگاه کارولینای شمالی به توضیح مکانیسم آن پرداخته‌اند. واکنش بدن انسان در زمانی که چیزی در بینی باشد، عطسه‌ کردن است و واکنش آن بسیار شبیه سرفه است. طی این واکنش همچنین چشمها بسته می‌شوند و هیچ انسانی نمی‌تواند با چشم باز عطسه کند. محققان می‌گویند: دلیل اینکه افراد در هنگام عطسه کردن چشم خود را می‌بندند، این است که چشم از طریق ماهیچه‌های ظریفی به سر متصل است و این ضعف در چشم منجر به بسته شدن چشم در هنگام عطسه می‌شود، مانند زمانی که به زانو با چکش ضربه وارد می‌شود. اگر در بینی فرد چیزی تحریک‌کننده مثل گرد و غبار باشد، واکنش محافظتی بدن به آن، عطسه است و سیستم عصبی بینی به مغز پیغام عطسه‌زدن را می‌دهد.
 
محققان دانشگاه کارولینای شمالی افزودند: در زمان عطسه قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شود. در این حالت مقدار زیادی از ترشحات و مواد بیماری‌زا مانند میکروب‌ها از بینی خارج شده که این موضوع باعث انتشار میکروب به محیط خارج و در نتیجه انتشار بیماری می‌شود. هنگام عطسه‌ کردن، دو تا پنج هزار میکروب از بینی خارج می‌شود و سرماخوردگی از مهم‌ترین دلایل عطسه به شمار می‌رود. عطسه‌ کردن انواع مختلفی دارد؛ بعضی آرام، بعضی با صدای بلند و برخی یک یا چند بار پشت سر هم عطسه می‌کنند.  


برچسب‌ها: عطسه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موضوع همایش: گلوکوم و تازه های چشم پزشکی
برگزار کنندگان:
دانشگاه علوم پزشكي زاهدان، بیمارستان چشم پزشکی الزهرا  
 
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: چابهار 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم زاهدان, علوم پزشکی زاهدان, همایش گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات قرنیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیمارستان خاتم الانبیا مشهد، انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
محل برگزاری: مشهد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گلوکوم, همایش چشم, علوم پزشکی مشهد, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ الی ۵ دی ۱۳۹۳ توسط گروه اپتومتري و گروه چشم بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران در مركز همايشهاي رازي برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ريفراكشن در كم بينايي، چارت آمسلر، لنزومتری، ارزيابي ديد كودكان، گونیوسکوپی، راه کارهای پیشگیری از قصور پزشکی در چشم پزشکی، معاينات چشمي در بيماران ديابتيك، آنيزومتروپيا، ارزيابي حساسيت كنتراست، ارزيابي پوپيل، آمپليتود تطابقي، اديشن در پير چشمي، تجويز هايپروپي در اطفال، رتينوسكوپي استاتيك، بررسي  تومورهاي چشمي، تجويز هايپروپي در بزرگسالان، تجويز هايپروپي همراه پريزم، كم بينايي و هايپروپي، خشگي چشم و كنتاكت لنز، ضرورت و جایگاه اخلاق پزشکی در ارتباط پزشک و بیمار در چشم پزشکی، تجويز در مايوپي، كنترل بلفاريت، ارزيابي پتانسيل بينايي، ارزيابي فاندوس در معاينات اپتومتري، كنتاكت لنز و نيستاگموس، كنترل عيوب انكساري در ديستروفي هاي رتين، عوارض چشمي تيروييد، معاينات اساسي در اطفال می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی, اپتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان امریکایی، تکنیک جدیدی را برای درمان نوعی سرطان چشم موسوم به رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه ارائه داده‌اند که مانع از نابینایی یا مرگ در کودکان مبتلا به شکل‌های پیشرفته این بیماری می‌شود. طی سال‌های اخیر، تکنیک «شیمی‌درمانی تزریق عروق چشمی» برای درمان این سرطان ارائه شده که در آن کاتتر ریزی در داخل عروقی فرو برده می‌شود که جریان خون و شیمی‌درمانی را مستقیما به داخل چشم و تومور می‌برد. این درمان که اواخر دهه 1980 ارائه شد، کارآیی درمان چشم را ارتقا و عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.
با این حال، بسیاری از کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما نامزدهای خوبی برای تجربه‌کردن این تکنیک نیستند چون کاتترها در مقایسه با شریان‌های کوچک، بزرگ بوده و جریان‌یافتن خون به چشم را محدود می‌کنند. این امر موجب بروز نوعی فشار می‌شود که جریان خون و شیمی‌درمانی را از چشم و تومور دور می‌کند. محققان در بیمارستان سینسیناتی، «تکنیک همجوشی دو کاتتر» را ارائه داده‌اند که شامل متورم‌کردن بالنی ریز در عروق کاروتید خارجی است تا مانع از بروز فشار شود و جریان‌یافتن مواد شیمی‌درمانی و خون به چشم و تومور را تضمین کند.
دانشمندان با اعمال دارویی به نام verapamil تکنیک خود را ارتقا دادند چون این دارو جریان‌یافتن مواد شیمی‌درمانی به تومور را افزایش می‌دهد و توانایی تومور در پمپاژکردن این مواد به بیرون (پیش از عملکرد آن‌ها روی تومور) را مسدود می‌کند. این تکنیک ایمن و کارآمد بوده و برای ارائه شیمی‌درمانی به چشم به ویژه در بیماران مبتلا به رتینوبلاستوما (که نمی‌توانند از درمان همجوشی معمولی استفاده کنند) قابل‌ اعمال است.
از 19 چشم متعلق به 17 بیمار در این مطالعه، 11 چشم با شیوه جدید نجات یافتند. با این حال، مطالعات بیشتری روی تکنیک جدید دو کاتتر ادامه دارد و مزیت‌های آن باید در تحقیقات بالینی بزرگ‌تر تایید شوند. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Neurointerventional Surgery منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان چشم, رتینوبلاستوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان استرالیایی ادعا کرده‌اند مصرف چاشنی زعفران از نابینایی جلوگیری می‌کند. این دانشمندان دانشگاه سیدنی در آزمایشات خود دریافته‌اند گیاه زعفران که در بسیاری از خوراکهای کاری و رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌شود، می‌تواند از نابینایی در سالمندان جلوگیری کند.
در این آزمایشات محققان برای داوطلبان مصرف قرص‌های حاوی این چاشنی را به مدت سه ماه تجویز کردند و نشانه‌های بهبود قابل توجهی در بینایی آنها مشاهده شد. کارشناسان در استرالیا و ایتالیا ادعا کرده‌اند که این گیاه معطر و مطبوع می‌تواند فاکتور کلیدی و مهمی در پیشگیری از نابینایی در سالمندان باشد.
محققان دریافتند که این چاشنی گیاهی هم چنین به عنوان عینکی طبیعی عمل می‌کند؛ به طوری که از چشم‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از نور شدید خورشید محافظت می‌کند. پروفسور سیلویا بیستی، پژوهشگر دانشگاه سیدنی و سرپرست این پژوهش خاطرنشان کرد: بینایی بیماران پس از مصرف قرص‌های زعفران بهبود پیدا کرد. ترکیبات شیمیایی زعفران کاملا پیچیده است. این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد اما پیش از این هیچ یک از محققان تاثیر آن را در حفظ قدرت بینایی کشف نکرده بودند.


برچسب‌ها: نابینایی, زعفران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (AMD) مجبورند تزریقات مکرر به داخل چشمشان را تحمل کنند اما شیوه مبتنی بر رادیوتراپی دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن، نیاز این افراد به تزریقات را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این نوع رادیوتراپی مانع از نشت‌کردن شریان‌های خونی می‌شود یا این که از شکل‌گیری شریان‌های جدید در چشم جلوگیری می‌کند. دژنراسیون ماکولا، اختلالی شایع و دارای دو نوع تر و خشک است.
دژنراسیون نوع تر، کمتر شایع بوده اما بدخیم‌تر است و بینایی فرد را ظرف چند ماه از بین می‌برد. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که شریان‌های خونی زیر ماکولا رشد می‌کنند. ماکولا، نقطه‌ای ریز در پشت چشم بوده که برای دیدن جزئیات ریز حائز اهمیت است. در دژنراسیون تر، شریان‌های ناسالم و غیرعادی نشت‌ کرده و مایعی تراوش می‌کنند که این موضوع در چشم خراش ایجاد می‌کند.
دژنراسیون ماکولای خشک به تدریج رخ می‌دهد و ناشی از آسیب‌دیدگی سلول‌های موجود در پشت چشم توسط پسماندهای انباشتی است. طی چند سال اخیر، درمان استاندارد برای دژنراسیون تر، تزریقات داروهایی مانند Lucentis یا Eylea به درون چشم بوده است. آزمایشات جدید نشان داده‌اند رادیوتراپی، شریان‌های خونی غیرعادی را از بین می‌برد و این موضوع پیشرفت دژنراسیون ماکولای تر را کند می‌کند.
بر اساس نتایج حاصل، افرادی که زود درمان می‌شوند و ناحیه آسیب‌دیده چشمشان کمتر از چهار میلی‌متر است، می‌توانند از رادیوتراپی استفاده کنند و این شیوه تعداد تزریقات موردنیاز آن‌ها را تا نصف کاهش می‌دهد. برخلاف تزریقات معمول که عامل رشد را در شریان‌های خونی سرکوب می‌کنند تا از نشت‌کردنشان جلوگیری شود، رادیوتراپی از تابش با ولتاژ پایین مانند پرتو ایکس استفاده می‌کند تا سلول‌ها را در رگ‌های خونی از بین ببرد و صرفا فعالیت‌شان را محدود نکند.


برچسب‌ها: کوری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی روش درمانی احتمالی را برای رایج‌ترین شکل نابینایی با استفاده از سلول‌های بنیادی خاص بر روی سطح چشم یافته‌اند. مطالعه صورت گرفته توسط دانشگاه ساوت‌هامپتون نشان می‌دهد، امکان جمع‌آوری سلول‌های بنیادی از ناحیه لیمبوس قرنیه وجود دارد؛ این بخش از چشم، یک شکاف باریک بین قرنیه شفاف و صلبیه سفید است. تحت شرایط درست، این سلول‌ها را می‌توان به رفتار کردن مانند سلول‌های مورد نیاز برای دیدن نور – سلول‌های گیرنده نوری – وادار کرد.
از دست دادن سلول‌های گیرنده نوری (فتورسپتورها) باعث نابینایی غیرقابل برگشت شده و محققان امیدوارند که نتایج این مطالعه به توسعه نسل جدید درمان برای مشکلاتی از جمله دژنراسیون ماکولا وابسته به سن – علت اصلی نابینایی در کشورهای توسعه یافته – منجر شود. به گفته پروفسور «اندرو لاتری» متخصص چشم‌پزشکی بیمارستان ساوت‌هامپتون، امکان استخراج این سلول‌ها حتی از چشم یک فرد 97 ساله نیز وجود دارد؛ این سلول‌ها به آسانی در دسترس بوده و بدلیل انعطا‌ف‌پذیری بالایی که دارند، یک منبع سلولی بی‌نظیر برای درمان‌های آینده محسوب می‌شوند. با توجه به استخراج سلول‌ها از چشم خود بیمار، خطر آلودگی یا عوارض رد کردن سلول‌های دریافتی برطرف می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله PLoS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های جدید دانشمندان ژاپنی نشان می‌دهد تشخیص زبان بدن در یک منطقه مشابه مغزی افراد بینا و نابینا وجود دارد و شبکه طبیعی اعصاب می‌تواند حتی بدون مشاهده، زبان بدن را تشخیص دهد. مغز ما حالات غیر زبانی بدن را درک و برای ما تفسیر می‌کند. قسمتی از مغز که قشر بصری نام دارد مراحل مختلف زبان بدن را می‌بیند و در واقع این عمل را پشتیبانی می‌کند. دانشمندان قصد دارند این عملکرد را در افراد نابینا بررسی کنند.
دانشمندان موسسه ملی علوم فیزیولوژیکی، موسسه ملی علوم طبیعی به منظور بررسی این عملکرد نابینایان، در پژوهشی از شرکت‌کنندگان بینا و نابینا خواستند قالب‌های پلاستیکی، قوری و خودرو اسباب‌بازی را لمس و شکل آن را با بسته بودن چشمان تشخیص دهند. در انتهای تحقیق، شرکت‌کنندگان نابینا و همچنین افراد سالم به طور مشابه این وسایل را شناسایی کردند.
محققان با اندازه‌گیری فعالیت ناحیه فعال مغزی توسط تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) اعلام کردند که فعالیت مغزی مشابهی در زمان لمس اشیا در افراد بینا و نابینا مشاهده شد. به علاوه آنها دریافتند فعالیت این ناحیه از مغز به تجربیات بصری بستگی دارد و عملکرد آن مکمل تشخیص حرکات دست است. ریو کیتادا، مولف این پژوهش تحقیق اظهار کرد: بسیاری از افراد در قسمت‌های مختلف جامعه با وجود نابینایی در حال فعالیت هستند. این نتایج به درک بیشتر رفتار افراد نابینا در محیط‌های اجتماعی کمک کرده و موجب حمایت بیشتر از این افراد در پیشرفت مهارت‌های اجتماعی خواهد شد. نتایج این تحقیق در نشریه علوم اعصاب آمریکا منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, نابینایان, زبان بدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی صحت نوعی آزمایش پیشرفته دی‌ان‌ای را برای تشخیص آب مروارید مادرزادی اثبات کرده‌اند که می‌تواند تعدادی از بیماری‌های نادر شاخص مربوط به دوران کودکی را با سرعت و دقت زیاد تشخیص دهد؛ با استفاده از این روش می‌توان تنها با یک آزمایش و بر اساس جهش‌های مربوطه درمان‌های زودرس متناسب را دنبال کرد. هرساله 20 هزار الی 40 هزار کودک در جهان با این بیماری به دنیا می‌آیند که ناشی از عفونت دوران بارداری یا به عنوان یک ناهنجاری به ارث برسد. آب مروارید مادرزادی می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای بیش از 100 بیماری نادر نیز در نظر گرفته شود چرا که 115 ژن مرتبط با این بیماری برای تشخیص نشانگرهای تشخیصی مربوط به این بیماری‌ها پر کاربرد است.
محققان دانشگاه منچستر با استفاده از فناوری چینش دی‌ان‌ای موسوم به «چینش هدفمند نسل بعدی» با آزمایش همه 115 ژن در آن واحد، این قدرت تشخیصی را تسریع بخشیده است. در 75 درصد از 36 مورد این پژوهش، آزمایش دی‌ان‌ای توانست علت دقیق ژنتیکی بروز آب مروارید ژنتیکی را تعیین کند و حتی در یک مورد نیز توانست سندروم نادر واربورگ را تشخیص دهد. امید ها بر این می‌رود که این یافته بتواند درمان‌های نوین آب مروارید مرتبط با سن را که عامل اصلی کوری در جهان است، به همراه داشته باشد. این پژوهش در مجله Opthamology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, تشخیص, آب مروارید, کاتاراکت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نورث‌وسترن از کشف علت جدید بروز آب‌سیاه در مدل حیوانی و تولید قطره چشمی جدید برای درمان این بیماری خبر دادند. آب‌سیاه یا گلوکوم (glaucoma) علت اصلی عارضه چشمی غیرقابل برگشتی است که منجر به آسیب‌دیدن سلول‌های عصبی نوری می‌شود. در این مطالعه برای نخستین‌بار، بلوک‌های سازنده مولکولی مورد نیاز برای ساخت عروق درناژ (drainage)، ابزار شیمیایی لازم برای بازسازی کانال‌هایی که وظیفه زهکشی اشک چشم را برعهده دارند و ترمیم درناژ طبیعی، شناسایی شدند. تاکنون پایه مولکولی بیماری آب‌سیاه ناشی از غیبت یا معیوب بودن کانال ناشناخته باقی مانده بود.
این نتایج بر اساس مطالعه صورت گرفته بر روی مدل گلوکوم موش بدست آمده است که یکی از نخستین مدل‌های حیوانی این بیماری محسوب شده و انتظار می رود که نتایج آن در گلوکوم انسان نیز مشابه باشد. محققان نانوساختارهای پپتیدی بسیار قوی تولید کردند که از ظرفیت تعامل با گیرنده‌های متعددی در یک زمان برخوردار بوده و مسیر سیگنال‌دهی برای یک زمان موثر را تقویت می‌کنند؛ این نانوساختار همچنین برای داشتن نیمه عمر لازم برای بهینه‌سازی کارآیی طراحی شدند. «سوزان کواگین» نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد که نتایج این یافته یک گام مهم برای درک بهتر علت بروز آب‌سیاه و کمک به توسعه روش‌های درمانی موثر محسوب می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Clinical Investigation منتشر شده است.


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موضوع: تازه های چشم پزشکی اطفال و استرابیسم
برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات چشم پزشکی پوستچی، گروه فوق تخصصی چشم پزشکی اطفال و استرابیسم انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز

همایش همزمان:
اولین کنگره بین المللی چشم پزشکی اطفال و استرابیسم

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم شیراز, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان روش جدیدی را طراحی کرده‌اند که با کاشت یک ایمپلنت کوچک زیر قرنیه چشم، برای همیشه نیاز به استفاده از عینک مطالعه را برطرف می‌کند. در یک عمل جراحی بدون درد، ایمپلنت ظریفی موسوم به «قطره باران» (Raindrop‌) زیر قرنیه چشم کاشته می‌شود که می‌تواند مشکلات بینایی مرتبط با افزایش سن را معکوس کند. از این روش می‌توان برای مقابله با شرایطی مانند پیرچشمی (Presbyopia) – کاهش توانایی چشم در تمرکز بر اشیاء نزدیک با افزایش سن – استفاده کرد؛ پیرچشمی یکی از دلایل اصلی نیاز به استفاده از عینک مطالعه محسوب می‌شود. آمریکا در روش کاشت ایمپلنت Raindrop‌ پیشگام بوده و هم‌اکنون از این روش درمانی در انگلیس نیز استفاده می‌شود. درحالیکه عمل جراحی لیزر یک ساعت بطول انجامیده و برخی افراد حتی پس از عمل نیز نیاز به استفاده از عینک مطالعه دارند، عمل کاشت ایمپلنت تنها 10 دقیقه طول می‌کشد.
ایمپلنت جدید Raindrop (قطره باران) گفته می‌شود، چراکه ساختاری شبیه قطره داشته و از ماده‌ای به نام هیدروژل ساخته شده است که 80 درصد آن آب است؛ از هیدروژل برای ساخت لنزهای تماسی استفاده می‌شود. با استفاده از قطره‌ بی‌حسی و بدون نیاز به بی‌هوش کردن بیمار، از طریق یک لیزر مخصوص برش دقیقی روی قرنیه ایجاد شده و ایمپلنت روی آن قرار می‌گیرد؛ در نهایت برش مجددا روی قرنیه بازگردانده می‌شود. ایمپلنت Raindrop از طریق تغییر شکل قرنیه، دید نزدیک را بهبود بخشیده و نیاز به استفاده از عینک مطالعه را برطرف می‌کند. استفاده از این روش تنها در انگلیس با 32 میلیون استفاده‌کننده از عینک، باعث کاهش هزینه سالانه 4.4 میلیارد دلاری برای خرید عینک طبی و لنزهای تماسی خواهد شد. هزینه انجام این عمل جراحی 4100 دلار است.


برچسب‌ها: ایمپلنت, ابزار جدید, Raindrop
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که انجام عمل زیبایی پلک می‌تواند در درمان میگرن مؤثر باشد. گروهی از محققان، موفقیت بزرگی را در روشی برای بررسی و انتخاب بیماران به منظور یافتن راه درمان موثر و خاص جراحی میگرن به دست آوردند که طی آن 90 درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی فشار زدایی اعصابی که در بروز میگرن دخیل هستند، قرار گرفتند احساس رهایی از بیماری و همچنین پاداشی جالب یعنی عمل زیبایی جراحی پلک را دریافت می‌کنند!
این روش می‌تواند جایگزین روش معمول آندوسکوپی _که از طریق لایه‌های زیرین پوست سر انجام می‌شود_ شود؛ طی این روش، فشار زدایی از طریق برش پلک بالایی صورت گرفته و به همان اندازه آندوسکوپی تاثیر درمانی دارد. به گفته محققان این روش برای بیمارانی خاص که زمینه انجام آن وجود دارد می‌تواند صورت بگیرد و باید زمینه دسترسی برای عمل نقاط مورد نظر وجود داشته باشد. نتایج این پژوهش در مجله "Plastic and Reconstructive Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, پلک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان ابزاری پوشیدنی را برای شناسایی زودهنگام دیابت با نظارت بر مردمک چشم ابداع کرده‌اند. نوروپاتی اتونوم دیابتی، شرایطی است که می‌تواند در هر دوی دیابت‌های نوع 1 و 2 رخ دهد و عصب‌های اتونوم که دستگاه گوارش، قلب و دیگر اندام‌های حیاتی بدن را کنترل می‌کنند را با خطر جدی مواجه کند. این شرایط همچنین ممکن است موجب بروز آریتمی‌های قلبی (ضربان غیرطبیعی قلب)، از حال رفتن و خطر بالای عفونت‌های باکتریایی شود. با این حال، با ابداع ابزار جدید توسط مبتکران تایوانی، امکان شناسایی زودهنگام این شرایط و در نتیجه، کاهش اثرات آن فراهم خواهد شد.
در حالت معمول، پزشکان به دنبال شناسایی نوروپاتی اتونوم دیابتی از طریق رهگیری تغییرات در سرعت فرآیند گوارش بیمار، ضربان قلب و فشار خون هستند اما به گفته دانشمندان دانشگاه ملی چیائو تانگ و بیمارستان دانشگاه ملی تایوان، چنین رویکردی اغلب این شرایط را شناسایی نمی‌کند مگر این که پیش‌تر آسیب قابل‌توجهی به عصب‌ها و اندام‌ها رخ داده باشد. با این حال، سامانه جدید این محققان از ابزار پوشیدنی کوچکی بهره می‌برد که روی یک جفت عینک قرار می‌گیرد و بر اندازه مردمک‌های بیمار طی یک بازه زمانی یک و نیم ساعته در دفتر پزشک نظارت می‌کند.
این سیستم «مردمک‌سنج» نام دارد و با تاباندن چهار نور رنگی (سفید، قرمز، سبز و آبی) به درون مردمک آن را تحریک کرده و سپس نور منعکس‌شده از چشم را تحلیل می‌کند. با استفاده از این تکنیک، ابزار ابداعی 10 پارامتر مرتبط با قطر مردمک و زمان واکنش را اندازه‌گیری می‌کند و پنج عدد از این پارامترها تحت تاثیر نوروپاتی اتونوم دیابتی هستند. به گفته «مانگ او-یانگ» از دانشگاه ملی چیائو-تانگ و رهبر ارشد این مطالعه، در مقایسه با تکنیک‌های تشخیصی موجود، این مردمک‌سنج قابل‌اعتمادتر، کارآمدتر، قابل‌حمل و راهکاری ارزان برای تشخیص نوروپاتی اتونوم دیابتی در مراحل آغازین است. این ابزار هم‌اکنون در شکل نمونه اولیه بوده و امید می‌رود با اتمام آزمایش‌های بالینی، بتواند به صورت تجاری تا پایان دهه جاری میلادی در دسترس قرار گیرد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Applied Optics منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, ابزار جدید, مردمک سنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اسپكولار ميكروسكوپي، ارزيابي كلينيكي سر عصب بينايي، OCT سگمان خلفي، OCT در گلوكوم زاويه بسته، OCT سگمان قدامي، كاربرد كلينيكي داروهاي ضد گلوكوم، ارزيابي زاويه و اقدامات درماني زاويه تنگ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی اصفهان, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مصرف نوعی داروی خوراکی جدید پیشرفت چشمگیری را در احیای بینایی بیماران مبتلا به نابینایی مادرزادی لبر (LCA) ایفا کرده است. به گفته دانشمندان موسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک‌گیل، این نخستین بار است که یک داروی خوراکی کارکرد بصری افراد نابینای مبتلا به این بیماری را ارتقا داده است. چنین بیماری موجب نارسایی بصری از بینایی کاهش‌یافته‌ گرفته تا نابینایی کامل می‌شود و تا پیش از این مطالعه غیرقابل‌درمان بود. درمان ارائه‌شده که یک رتینوئید خوراکی متوسط موسوم به QLT091001 است، امید جدیدی را برای بسیاری از بیمارانی به دنبال دارد که از این نوع زوال شبکیه مخرب رنج می‌برند.
مطالعه جدید شامل 14 شرکت‌کننده مبتلا به نابینایی مادرزادی لبر از سراسر جهان بود که بین شش تا 38 سال سن داشتند. نابینایی این افراد به دلیل جهش ژن‌های RPE65 یا LRAT رخ داده بود که این موضوع منجر به نارسایی جدی در چرخه رتینوئید می‌شود. چرخه رتینوئید یکی از مهم‌ترین چرخه‌های شبکیه انسان بوده زیرا مولکولی موسوم به 11-cis-retinal را تولید می‌کند که دارای ظرفیت ویژه‌ای برای شکار نور و پی‌ریزی بینایی دارد. بیماران مبتلا به جهش‌های ژن‌های RPE65 یا LRAT نمی‌توانند این مولکول حیاتی را تولید کنند و بنابراین سلول‌های شبکیه آن‌ها قادر به خلق بینایی نبوده و به تدریج می‌میرند. بر اساس نتایج حاصله، 10 نفر از 14 بیمار حاضر با مصرف داروی جدید میدان دیدشان بسط یافت و دقت بینایی دیگران نیز ارتقا یافت. جزئیات این مطالعه در مجله The Lancet منتشر شد.


برچسب‌ها: داروی جدید, نابینایی, لبر, نابینایی مادرزادی لبر, QLT091001
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


عنوان همایش: سمینار سالیانه پیشرفت و نوآوری در چشم پزشکی
برگزار کننده: مرکز تحقیقات و گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۰ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش
 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم شهید بهشتی, علوم پزشکی شهید بهشتی, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد در جداشدگی شبکیه (RD: Retinal Detachment) ارتباط شبکیه با مشیمیه (کروئید) قطع می شود. RD به سه شکل ایجاد می شود. نوع اول که شایع ترین است در اثر سوراخ در شبکیه و نفوذ زجاجیه آبکی شده به پشت شبکیه ایجاد می شود. تموج مایع همراه با حرکات سر و تأثیر نیروی جاذبه باعث گسترش جدا شدگی شبکیه می شود. نوع دوم، جدا شدگی کششی (tractional detachment) نام دارد وقتی اتفاق می افتد که رشته های زجاجیه یا بافت های غیر طبیعی از سمت داخل شبکیه را تحت کشش قرار دهند و آن را از روی بافت های زیرین بلند کنند. این حالت بیشتر در افراد دیابتی اتفاق می افتد. نوع سوم جدا شدگی شبکیه در اثر تراوش یا ترشح غیر طبیعی مایع در حد فاصل شبکیه و بافت های زیرین اتفاق می افتد. علائم RD عبارتند از دیدن جرقه های نور در میدان بینایی، دیدن اجسام شناور در جلوی چشم (مگس پران)، تغییر شکل و کج و معوج شدن اشیا، احساس وجود پرده یا سایه در جلوی چشم و کاهش دید ناگهانی. تنها درمان مؤثر برای جدا شدگی شبکیه، جراحی است. هدف بستن سوراخ ها و نزدیک کردن شبکیه به لایه های زیرین و دیواره خارجی چشم می باشد. انواع روش های جراحی شامل رتینوپکسی لیزری، رتینوپکسی پنوماتیک، باکل اسکلر و ویترکتومی می باشد.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش تحقیقات چشم پزشکی, انجمن چشم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ دی ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي تهران، بيمارستان فارابي، انجمن علمي اپتومتري ايران، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي شهيد بهشتي، ايران، شهيد رجائي، علوم تحقيقات و فدراسيون پزشكي ورزشي در بیمارستان فارابی تهران برگزار خواهد شد. محورهاي اصلي سمينار شامل نحوه استعداديابي در حوزه بينائي ورزشي، برخورد با آسيب‌هاي چشمي در ورزشكاران، معاينات و معالجات sports vision خواهد بود و كارگاه‌هاي متعددي نظير آشناي با ابزار و آزمايشات متداول در معاينات بينائي رشته‌هاي مختلف ورزشي در طي آن برگزار مي‌گردد. 

سایت بیمارستان فارابی


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی تهران, بیمارستان فارابی, سمینار بینایی در ورزش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 برگزار کننده: بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ شهریور ۱۳۹۳
محل برگزاری: مشهد، بیمارستان فوق تخصصی رضوی
موضوع: عوارض و چالش های جراحی کاتاراکت و رفراکتیو

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم رضوی, بیمارستان رضوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه اپتومتری بیمارستان چشم پزشکی فارابی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۶ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فارابی
موضوع: آمبلیوپی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اپتومتری, همایش اپتومتری فارابی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان فارابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پنجم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links