برگزار کنندگان: گروه تخصصی ویتره و رتین انجمن چشم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: اصفهان، سالن همایش اتاق بازرگانی 

سایت گروه چشم اصفهان
تلفن: 37922987- 031 


برچسب‌ها: همایش, همایش ویتره و رتین, همایش چشم, علوم پزشکی اصفهان, انجمن چشم پزشکی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان برنامه «طراحی زیستی استنفورد» در دانشگاه استنفورد محرک‌های عصبی قابل‌کاشتی ارائه داده‌اند که تولید اشک چشم را بدون ایجاد هیچ گونه دردی افزایش می‌دهند.  ارائه این سامانه‌ها خبر خوشی برای بیش از 20 میلیون آمریکایی است که از شرایط دردآوری رنج می‌برند که در آن، غدد اشک، اشک کافی برای سطح چشم تولید نمی‌کنند. دانشمندان در حال آزمایش‌کردن دو ابزار ریز هستند که تولید اشک طبیعی را با ارائه‌ پالس‌های میکروالکتریکی به غدد اشک تحریک می‌کنند. 
 یکی از این ابزارها در غشای مخاطی حفره بینی و دیگری در زیر پوست و پایین‌تر از ابرو کار گذاشته می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از یک کنترلگر بی‌سیم میزان تولید اشک را با دست تنظیم کرد. برنامه‌ «طراحی زیستی استنفورد»، طرحی برای نوآوری در فناوری‌های پزشکی است و هر سال 12 متقاضی دارای زمینه‌های پزشکی، مهندسی و تجارت را استخدام می‌کند. این افراد با طراحی و تولید ابزار و فناوری‌های جدید، به تعدادی از نیازهای حل‌نشده دنیای پزشکی پاسخ می‌دهند.  


برچسب‌ها: خشکی چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن چشم پزشکی ایران
 
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۶ آذر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش انجمن چشم, انجمن چشم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات جدید محققان دانشگاه ییل نشان داده، بیشتر افراد ممکن است برای ایجاد تعادل در احساسات خود اشک شوق را تجربه کرده باشند. اوریانا آراگون، روانشناس دانشگاه ییل و از محققان این پژوهش اظهار کرد: افراد برای ایجاد تعادل در احساسات اشک شوق می‌ریزند. زمانی که احساس افراد با حس‌های مثبت تحریک می‌شود، آنها برای بازیافتن احساسات بهتر خود اشک شوق را تجربه می‌کنند.
 
محققان یادآور شدند، نمونه‌های بسیاری از تجربه‌های مثبت وجود دارد که موجب رهاسازی احساس منفی می‌شود، برای مثال ممکن است زنی بعد از بازگشت دوباره همسرش از جنگ اشک شوق بریزد و یا افراد بزرگسال در برابر کودک زیبا و دلنشین گونه وی را نیشگون بگیرند.
 
این گروه تحقیق دریافتند رخدادهای شاد با واکنش‌های منفی متعادل، احساس شدید و سریعی در برابر دیگران ایجاد می‌کند. به عقیده این گروه، فارغ‌التحصیلی کودکان موجب فشردن گونه آنان و همچنین اشک شوق والدین می‌شود. آراگون در ادامه افزود: این رفتار افراد در کنترل احساس بسیار مهم و با سلامت جسمی و روحی آنان مرتبط و تعیین کننده کیفیت رفتار و ارتباط افراد با دیگران و حتی چگونگی کار با یکدیگر است. نتایج این تحقیق در نشریه Psychological Science منتشر شده است.  


برچسب‌ها: اشک, اشک شوق
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه سیتی لندن شیوه جدیدی برای تشخیص آب‌سیاه با استفاده از حرکات چشم ارائه داده‌اند. این محققان با اسکن‌گرفتن و تحلیل حرکات چشم توانستند مواردی از این بیماری شایع را با دقت نزدیک به 80 درصد شناسایی کنند. آب‌ سیاه در اثر آسیب پیشروی‌کننده به عصب بینایی ایجاد می‌شود و منجر به از دست‌رفتن بینایی و در نهایت نابینایی می‌شود. تصور می‌شود 65 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا باشند اما بسیاری از این موارد تشخیص داده نشده‌اند. دانشمندان امیدوارند آزمایش حرکت چشم در آینده به پزشکان امکان شناسایی و درمان زودهنگام این بیماری را بدهد.
 
در بررسی انجام‌شده، 44 بیمار بزرگسال مبتلا به آب‌سیاه و 32 فرد سالم حضور داشتند. شیوه آزمایش حرکت چشم دانشمندان، 79 درصد افرادی که مبتلا به این بیماری بودند، را با موفقیت شناسایی کرد، این در حالی بود که میزان تشخیص اشتباه افراد سالم یک نفر از 10 نفر بود. شرکت‌کنندگان دارای سن متوسط 69 سال بودند و از آن‌ها خواسته شده تلویزیون و کلیپ‌های فیلم را بر روی رایانه تماشا کنند. همزمان حرکات چشم آن‌ها رهگیری شدند و اطلاعات حاصله در رایانه وارد شد.
 
نرم‌افزار این رایانه، الگوهای saccade (حرکات سریع چشم) را بر روی یک شبکه طرح‌بندی کرد و توانست تفاوت‌های ظریف بین آن‌ها را شناسایی کند. در نهایت مشخص شد تعدادی از الگوهای خاص که فقط توسط رایانه به وضوح قابل تشخیص‌اند، مبتلا به آب‌سیاه بودند. حرکات چشم از ضربان قلب سریع‌ترند و فقط رایانه می‌تواند تفاوت‌های ظریف بین آن‌ها را تشخیص دهد. دانشمندان معتقدند اصلاح این شیوه می‌تواند به تشخیص بیماری‌های دیگر چشم مانند دژنراسیون ماکولا بیانجامد که در آن بینایی مرکزی چشم از بین می‌رود. گفته می‌شود بیماری‌های ناتوان‌کننده اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز بر حرکات چشم اثر می‌گذارند. 


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کانادایی با استفاده از نانوذرات زیست‌سازگار موفق به تولید قطره چشمی شدند که برای درمان خشکی چشم مناسب است؛ مزیت این قطره آن است که تنها هفته‌ای یک بار باید استفاده شود، در حالی که قطره‌های چشمی فعلی باید سه بار در روز مصرف شوند. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از مشکل خشکی چشم رنج می‌برند که تنها راه کاهش دردهای ناشی از آن، استفاده از قطره‌های چشمی به‌ صورت سه بار در روز است. اخیراً محققان دانشگاه واترلو محلولی حاوی نانوذرات ساختند که می‌تواند سندرم خشکی چشم را تنها با استعمال یک بار در هفته تسکین دهد.
 
این دارو حاوی نانوذراتی است که به آرامی درون چشم رهاسازی شده و با این کار درد ناشی از خشکی چشم رفع می‌شود. از آنجایی که اثربخشی این نانودارو بیشتر از قطره‌های چشمی موجود در بازار است، دوز مصرفی آن تنها پنج درصد داروهای معمولی است. به گفته محققان این پروژه، شما نمی‌توانید فرق میان قطره چشم حاوی نانوذرات را با آب معمولی تشخیص دهید. این قطره چشمی جدید هیچ خارشی در چشم ایجاد نمی‌کند.
 
خشکی چشم سندرم بسیار رایجی است که معمولاً با افزایش سن بعد از 50 سالگی اتفاق می‌افتد. این سندرم می‌تواند در نهایت موجب آسیب دیدن چشم شود. بیش از 6 درصد از مردم آمریکا به این سندرم گرفتار هستند و برای تسکین آن باید روزی سه مرتبه از قطره چشمی استفاده کنند. دلیل این امر آن است که اشک چشم در طول روز این محلول را شسته و از سطح چشم پاک می‌کند و در نهایت 95 درصد از دارو از روی چشم شسته می‌شود.
 
سندی لیو از محققان این پروژه می‌گوید: من می‌دانستم که اگر روی ادغام نانوذرات زیست‌سازگار با سیکلوسپورین کار کنم، می‌توانم قطره‌ چشم مناسبی تولید کنم. این نانوذرات می‌توانند به سطح چشم بچسبند، بدون این که خارشی در چشم ایجاد کنند، به مرور دارو را روی چشم رهاسازی می‌کنند. این گروه تحقیقاتی در حال حاضر مشغول ساخت قطره چشمی نانوذره‌ای برای انجام آزمون‌های بالینی هستند. این گروه امیدوارند که قطره چشمی آن‌ها تا پنج سال آینده روی قفسه داروخانه‌ها آماده عرضه به بیماران باشد.  


برچسب‌ها: نانو, نانوقطره, خشکی چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی از کشف علت جدید یکی از عوامل اصلی نابینایی مرتبط با سن خبر می‌دهند. محققان دانشگاه منچستر در تحقیقات خود دریافتند، دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) علت اصلی نابینایی در کشورهای غربی محسوب می‌شود که حدود 50 میلیون نفر را درگیر کرده است. پیش از این عنوان شده بود که اصلی‌ترین ژن‌هایی مرتبط با این مشکل، عامل مکمل اچ (CFH) نام دارند که اقدام به کدگذاری پروتئینی به نام فاکتور اچ (FH) می‌کنند.
 
پروتئین فاکتور اچ مسئول حفاظت از چشم در برابر حملات از سوی بخشی از سیستم ایمنی به نام سیستم کمپلمان است؛ این پروتئین با چسبیدن به بافت، مانع از آسیب رساندن سیستم کمپلمان به چشم می‌شود. اما محققان دانشکده پزشکی و علوم انسانی دانشگاه منچستر در تحقیقات اخیر خود کشف کردند که پروتئین فاکتور اچ، تنظیم‌کننده اصلی ایمنی در پشت چشم نیست، بلکه پروتئین دیگری که از ژن عامل مکمل اچ (CFH) تولید می‌شود، این نقش را برعهده دارد که این پروتئین، فاکتور شبه اچ یک (FHL-1) نام دارد.
 
پروتئین FHL-1 نسخه کوچکتر فاکتور اچ و حاوی تمام ترکیبات لازم برای تنظیم سیستم ایمنی است؛ بدلیل کوچکتر بودن این پروتئین در مقایسه با فاکتور اچ، می‌تواند براحتی در ساختارهای پشت چشم قرار گرفته و مانع از آسیب رساندن سیستم کمپلمان شود. مقادیر ناکافی FHL-1 در پشت چشم منجر به بروز التهاب و در نهایت به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) می‌شود. نتایج این یافته در مجله Immunology منتشر شد.  


برچسب‌ها: نابینایی, ماکولا, CFH
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک شرکت ژاپنی به نام Jins عینک هوشمندی ارائه داده که با نظارت بر حرکات چشم، سطوح خستگی فیزیکی و روانی کاربر را تعیین می‌کند. عینک Meme بر سلامتی فرد نظارت کرده و به دلیل نظارت بر وی توسط حسگرهایش و هنگام نشستنش، می‌تواند شیوه نشستن او را ارتقا دهد. این عینک از نوعی فناوری حسگر زیستی برای شناسایی تغییرات ریز در چشم و حرکات بدن استفاده می‌کند به طوری که کاربر با استفاده از آن می‌تواند بر ایمنی و سلامتی‌اش نظارت داشته باشد.
 
سه اﻟﻜﺘﺮود اﻛﻮﻟﻮﮔﺮاﻓﻲ (شیوه‌ای برای ثبت حرکات چشم) جایی نصب شده‌اند که فریم عینک صورت را لمس می‌کند و همچنین حسگرهای شش‌محوره در طول خروجی گوش قرار دارند و اطلاعات لازم درباره کاربر را به صورت مدام شکار می‌کنند. همچنین، حسگرهایی روی بینی و نزدیک گوش‌های کاربر قرار دارند که پتانسیل الکتریکی حرکات چشم را اندازه‌گیری می‌کنند؛ سپس تفاوت‌های ولتاژ بین قرنیه و شبکیه به داده‌هایی مانند سطح هوشیاری تبدیل می‌شوند. شرکت سازنده در حال همکاری با پزشکان و محققان برای بررسی ویژگی‌های دیگر این عینک مانند اندازه‌گیری سطوح علاقه، ارائه تمرینات مبتنی بر ورزش و کارکردهای تشخیصی ممکن برای بیماری‌های شناختی و ناتوان‌کننده عصبی است. بهای این سامانه 199 دلار اعلام شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, عینک, خستگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بسیاری از افراد با افزایش سن، با مجموعه‌ای از مشکلات در بینایی روبرو می‌شوند که انجام کارهای روزمره مانند خواندن یا رانندگی را به یک چالش بزرگ تبدیل می‌کند اما یک لنز جدید قابل کاشت که به تقلید از عملکرد چشم جوان پرداخته، می‌تواند بینایی کامل را به بیماران مبتلا به آب مروارید، آستیگماتیسم و نزدیک یا دوربینی بازگرداند. این اولین لنزی است که همه انواع مشکلات بینایی را به یکباره تصحیح کرده و می‌تواند طی یک عمل جراحی ساده، درون چشم قرار بگیرد. لنز داخل چشمی TECNIS Symfony برای هر فاصله و هر نوع شرایط نوری کاربرد داشته و بیشتر شبیه زوم دوربین کار می‌کند تا لنزهای چند کانونی که از سه نقطه تمرکز جداگانه برخوردارند.
 
سوزان رایت 57 ساله، مشاور بنیاد خیریه‌ای در انگلیس، یکی از اولین افراد در جهان است که این کاشت جدید بر روی وی آزمایش شده است. وی شش هفته پیش برای هر دو چشمش تحت عمل جراحی قرار گرفت و معاینه نهایی وی هفته پیش توسط برایان لیتل، جراح چشم در کلینیک کلیرمونت لندن انجام شد. رایت از آب‌مروارید رنج می‌برد و برای مشاهده اجسام باید آنها را تا فاصله نزدیک چشم خود پیش می‌آورد که این کار، رانندگی و کار با رایانه را برای وی بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن می‌کرد. این لنزها از پلاستیک ساخته شده‌اند و هیچ گاه نیاز به تعویض ندارند. از مزایای اضافی که کاربران می‌تواند از آن بهره‌مند شوند، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پس از حذف آب‌مروارید، این بیماری هیچگاه باز نخواهد گشت.
 
لنزهای چندکانونی قبلی که می‌توانستند دوربینی یا نزدیک‌بینی را درمان کنند، پس از مدتی با مشکل حساسیت به نور یا هاله‌های انفجاری روبرو شده و همچنین در زمان تغییر تمرکز، مانند چشم عادی رفتار نکرده و تغییر پرشی دارند. اما کاشت‌های جدید از شیارهای دایره‌ای کوچک برخوردارند که شیوه خم شدن نور در بخشهای مختلف لنز را تغییر داده و دید ممتد و بدون شکاف را در زمان تغییر کانون تمرکز ارائه می‌دهند. لنز TECNIS Symfony همچنین به نور بیشتری اجازه ورود داده از این رو تشخیص رنگها، ساده‌تر است.
 
کارآزمایی‌های بالینی اخیر این کاشت نشان داده که 81 درصد از شرکت‌کنندگان پس از عمل، دوربینی 20/20 را گزارش کرده‌اند. همچنین 98 درصد از شرکت‌کنندگان در این پژوهش هرگز به عینک دوربین نیاز پیدا نکردند، 96 درصد دیگر از عینک برای دید متوسط استفاده نکرده و 73 درصد دیگر به عینک نزدیک‌بین نیازی نداشتند. قیمت این لنزها حدود 3900 پوند برای هر چشم است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, لنز, لنز جدید, بینایی, TECNIS Symfony
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یک تیم بین‌المللی از محققان، شبکیه مصنوعی با استفاده از نانولوله‌های کربنی تولید کرده‌اند که برای درمان برخی بیماری‌های چشم قابل استفاده است.  فرآیند پیری، عملکرد بخش‌های مختلف بدن از سیستم قلب و عروق تا حافظه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاهش قدرت بینایی ناشی از دژنراسیون شبکیه یکی دیگر از اختلالات مرتبط با پیری محسوب می‌شود. به گفته پروفسور «هانین» سرپرست تیم تحقیقاتی، برخلاف فناوری‌های قبلی، شبکیه مصنوعی جدید از کارآیی و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است که می‌تواند به تحریک فعالیت نورون‌ها منجر شود. در ساخت این شبکیه، نانومیله‌های نیمه‌هادی و نانولوله‌های کربنی با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا یک فیلم بی‌سیم، حساس به نور و انعطاف‌پذیر تولید شده و بتوان از آن بعنوان جایگزین شبکیه آسیب‌دیده استفاده کرد.
 
شبکیه مصنوعی جدید برخلاف نمونه‌های قبلی که از سیم و فلزات مختلف تشکیل شده‌ بودند، بسیار فشرده طراحی شده است؛ نانولوله‌های کربنی مورد استفاده در این دستگاه، وضوح تصویری فضایی بالاتری ایجاد می‌کنند. شبکیه مصنوعی بر روی مدل‌های حیوانی مورد آزمایش قرار گرفته و از پتانسیل درمان برخی بیماری‌های چشم برخوردار است.
 
بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به پیری(AMD) – بیماری چشمی که در افراد بالای 60 سال اتفاق می‌افتد – دچار آسیب بخش خاصی از شبکیه می‌شوند و پزشکان می‌توانند در آینده از این شبکیه مصنوعی برای درمان بیماران مبتلا به AMD استفاده کنند. استفاده از این شبکیه مصنوعی به آزمایشات بالینی بیشتری بر روی حیوانات پیش از شروع آزمایش بالینی بر روی انسان نیاز دارد. نتایج این دستاورد در مجله Nano Letters منتشر شد.  


برچسب‌ها: نانو, نانولوله
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه ششم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات چشم علوم پزشکی تهران، واحد فراهم آوری سلول های بنیادی بیمارستان فارابی، گروه پرستاری بیمارستان فارابی
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش فارابی, همایش چشم, علوم پزشکی تهران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی دریافتند تماشای تلویزیون به تشخیص مشکلات چشم کمک می‌کند. تماشای تلویزیون که افراد تمایل زیادی به آن دارند، گاهی می‌تواند بیماری چشمی آنها مانند گلوکوم را برملا سازد. دانشمندان دانشگاه سیتی لندن یک روش جدید برای تشخیص مسائل مربوط به چشم را با نظارت بر نحوه چشمان در پاسخ به تماشای تلویزیون پیدا کرده‌اند. آنها کشف کرده‌اند که بیماری‌هایی مانند گلوکوم با نگاه به نقشه حرکات چشم افراد در حال تماشای تلویزیون قابل شناسایی است.
 
این پژوهش می‌تواند در شناسایی زودتر این بیماری موثر باشد و به بیماران قبل از رساندن آسیب جدی به چشم کمک بزرگی کند. این بیماری حدود 65 میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده و نوعی بیماری است که به عصب بینایی افراد آسیب رسانده و منجر به از دست دادن بینایی می‌شود.
 
در این پژوهش، گروهی به رهبری پروفسور دیوید کراب، دکتر نیکلاس اسمیت و دکتر هااوگانگ تشکیل شد و 32 فرد سالم و 44 نفر مبتلا به گلوکوم مورد بررسی قرار گرفتند. سپس حرکات چشم شرکت‌کنندگان در زمان مشاهده یک فیلم تلویزیونی بررسی و با دستگاه ردیابی شد تا برای تشخیص بیماری گلوکوم مورد بررسی قرار گیرد. به گفته محققان، تشخیص زودهنگام این بیماری در درمان و پیشگیری از گسترش بیماری بسیار موثر است.  


برچسب‌ها: تلویزیون, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۷ الی ۷ اسفند ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فارابی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش نوزادان, همایش چشم, همایش اطفال, همایش رتینوپاتی, علوم پزشکی تهران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یکی از شگفتی‌های بدن انسان عطسه کردن است و اکنون محققان دانشگاه کارولینای شمالی به توضیح مکانیسم آن پرداخته‌اند. واکنش بدن انسان در زمانی که چیزی در بینی باشد، عطسه‌ کردن است و واکنش آن بسیار شبیه سرفه است. طی این واکنش همچنین چشمها بسته می‌شوند و هیچ انسانی نمی‌تواند با چشم باز عطسه کند. محققان می‌گویند: دلیل اینکه افراد در هنگام عطسه کردن چشم خود را می‌بندند، این است که چشم از طریق ماهیچه‌های ظریفی به سر متصل است و این ضعف در چشم منجر به بسته شدن چشم در هنگام عطسه می‌شود، مانند زمانی که به زانو با چکش ضربه وارد می‌شود. اگر در بینی فرد چیزی تحریک‌کننده مثل گرد و غبار باشد، واکنش محافظتی بدن به آن، عطسه است و سیستم عصبی بینی به مغز پیغام عطسه‌زدن را می‌دهد.
 
محققان دانشگاه کارولینای شمالی افزودند: در زمان عطسه قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شود. در این حالت مقدار زیادی از ترشحات و مواد بیماری‌زا مانند میکروب‌ها از بینی خارج شده که این موضوع باعث انتشار میکروب به محیط خارج و در نتیجه انتشار بیماری می‌شود. هنگام عطسه‌ کردن، دو تا پنج هزار میکروب از بینی خارج می‌شود و سرماخوردگی از مهم‌ترین دلایل عطسه به شمار می‌رود. عطسه‌ کردن انواع مختلفی دارد؛ بعضی آرام، بعضی با صدای بلند و برخی یک یا چند بار پشت سر هم عطسه می‌کنند.  


برچسب‌ها: عطسه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی ام آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موضوع همایش: گلوکوم و تازه های چشم پزشکی
برگزار کنندگان:
دانشگاه علوم پزشكي زاهدان، بیمارستان چشم پزشکی الزهرا  
 
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: چابهار 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم زاهدان, علوم پزشکی زاهدان, همایش گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم آذر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات قرنیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیمارستان خاتم الانبیا مشهد، انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
محل برگزاری: مشهد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گلوکوم, همایش چشم, علوم پزشکی مشهد, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ الی ۵ دی ۱۳۹۳ توسط گروه اپتومتري و گروه چشم بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران در مركز همايشهاي رازي برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ريفراكشن در كم بينايي، چارت آمسلر، لنزومتری، ارزيابي ديد كودكان، گونیوسکوپی، راه کارهای پیشگیری از قصور پزشکی در چشم پزشکی، معاينات چشمي در بيماران ديابتيك، آنيزومتروپيا، ارزيابي حساسيت كنتراست، ارزيابي پوپيل، آمپليتود تطابقي، اديشن در پير چشمي، تجويز هايپروپي در اطفال، رتينوسكوپي استاتيك، بررسي  تومورهاي چشمي، تجويز هايپروپي در بزرگسالان، تجويز هايپروپي همراه پريزم، كم بينايي و هايپروپي، خشگي چشم و كنتاكت لنز، ضرورت و جایگاه اخلاق پزشکی در ارتباط پزشک و بیمار در چشم پزشکی، تجويز در مايوپي، كنترل بلفاريت، ارزيابي پتانسيل بينايي، ارزيابي فاندوس در معاينات اپتومتري، كنتاكت لنز و نيستاگموس، كنترل عيوب انكساري در ديستروفي هاي رتين، عوارض چشمي تيروييد، معاينات اساسي در اطفال می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی, اپتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هشتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان امریکایی، تکنیک جدیدی را برای درمان نوعی سرطان چشم موسوم به رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه ارائه داده‌اند که مانع از نابینایی یا مرگ در کودکان مبتلا به شکل‌های پیشرفته این بیماری می‌شود. طی سال‌های اخیر، تکنیک «شیمی‌درمانی تزریق عروق چشمی» برای درمان این سرطان ارائه شده که در آن کاتتر ریزی در داخل عروقی فرو برده می‌شود که جریان خون و شیمی‌درمانی را مستقیما به داخل چشم و تومور می‌برد. این درمان که اواخر دهه 1980 ارائه شد، کارآیی درمان چشم را ارتقا و عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.
با این حال، بسیاری از کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما نامزدهای خوبی برای تجربه‌کردن این تکنیک نیستند چون کاتترها در مقایسه با شریان‌های کوچک، بزرگ بوده و جریان‌یافتن خون به چشم را محدود می‌کنند. این امر موجب بروز نوعی فشار می‌شود که جریان خون و شیمی‌درمانی را از چشم و تومور دور می‌کند. محققان در بیمارستان سینسیناتی، «تکنیک همجوشی دو کاتتر» را ارائه داده‌اند که شامل متورم‌کردن بالنی ریز در عروق کاروتید خارجی است تا مانع از بروز فشار شود و جریان‌یافتن مواد شیمی‌درمانی و خون به چشم و تومور را تضمین کند.
دانشمندان با اعمال دارویی به نام verapamil تکنیک خود را ارتقا دادند چون این دارو جریان‌یافتن مواد شیمی‌درمانی به تومور را افزایش می‌دهد و توانایی تومور در پمپاژکردن این مواد به بیرون (پیش از عملکرد آن‌ها روی تومور) را مسدود می‌کند. این تکنیک ایمن و کارآمد بوده و برای ارائه شیمی‌درمانی به چشم به ویژه در بیماران مبتلا به رتینوبلاستوما (که نمی‌توانند از درمان همجوشی معمولی استفاده کنند) قابل‌ اعمال است.
از 19 چشم متعلق به 17 بیمار در این مطالعه، 11 چشم با شیوه جدید نجات یافتند. با این حال، مطالعات بیشتری روی تکنیک جدید دو کاتتر ادامه دارد و مزیت‌های آن باید در تحقیقات بالینی بزرگ‌تر تایید شوند. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Neurointerventional Surgery منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان چشم, رتینوبلاستوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم آبان ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان استرالیایی ادعا کرده‌اند مصرف چاشنی زعفران از نابینایی جلوگیری می‌کند. این دانشمندان دانشگاه سیدنی در آزمایشات خود دریافته‌اند گیاه زعفران که در بسیاری از خوراکهای کاری و رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌شود، می‌تواند از نابینایی در سالمندان جلوگیری کند.
در این آزمایشات محققان برای داوطلبان مصرف قرص‌های حاوی این چاشنی را به مدت سه ماه تجویز کردند و نشانه‌های بهبود قابل توجهی در بینایی آنها مشاهده شد. کارشناسان در استرالیا و ایتالیا ادعا کرده‌اند که این گیاه معطر و مطبوع می‌تواند فاکتور کلیدی و مهمی در پیشگیری از نابینایی در سالمندان باشد.
محققان دریافتند که این چاشنی گیاهی هم چنین به عنوان عینکی طبیعی عمل می‌کند؛ به طوری که از چشم‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از نور شدید خورشید محافظت می‌کند. پروفسور سیلویا بیستی، پژوهشگر دانشگاه سیدنی و سرپرست این پژوهش خاطرنشان کرد: بینایی بیماران پس از مصرف قرص‌های زعفران بهبود پیدا کرد. ترکیبات شیمیایی زعفران کاملا پیچیده است. این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد اما پیش از این هیچ یک از محققان تاثیر آن را در حفظ قدرت بینایی کشف نکرده بودند.


برچسب‌ها: نابینایی, زعفران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (AMD) مجبورند تزریقات مکرر به داخل چشمشان را تحمل کنند اما شیوه مبتنی بر رادیوتراپی دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن، نیاز این افراد به تزریقات را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این نوع رادیوتراپی مانع از نشت‌کردن شریان‌های خونی می‌شود یا این که از شکل‌گیری شریان‌های جدید در چشم جلوگیری می‌کند. دژنراسیون ماکولا، اختلالی شایع و دارای دو نوع تر و خشک است.
دژنراسیون نوع تر، کمتر شایع بوده اما بدخیم‌تر است و بینایی فرد را ظرف چند ماه از بین می‌برد. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که شریان‌های خونی زیر ماکولا رشد می‌کنند. ماکولا، نقطه‌ای ریز در پشت چشم بوده که برای دیدن جزئیات ریز حائز اهمیت است. در دژنراسیون تر، شریان‌های ناسالم و غیرعادی نشت‌ کرده و مایعی تراوش می‌کنند که این موضوع در چشم خراش ایجاد می‌کند.
دژنراسیون ماکولای خشک به تدریج رخ می‌دهد و ناشی از آسیب‌دیدگی سلول‌های موجود در پشت چشم توسط پسماندهای انباشتی است. طی چند سال اخیر، درمان استاندارد برای دژنراسیون تر، تزریقات داروهایی مانند Lucentis یا Eylea به درون چشم بوده است. آزمایشات جدید نشان داده‌اند رادیوتراپی، شریان‌های خونی غیرعادی را از بین می‌برد و این موضوع پیشرفت دژنراسیون ماکولای تر را کند می‌کند.
بر اساس نتایج حاصل، افرادی که زود درمان می‌شوند و ناحیه آسیب‌دیده چشمشان کمتر از چهار میلی‌متر است، می‌توانند از رادیوتراپی استفاده کنند و این شیوه تعداد تزریقات موردنیاز آن‌ها را تا نصف کاهش می‌دهد. برخلاف تزریقات معمول که عامل رشد را در شریان‌های خونی سرکوب می‌کنند تا از نشت‌کردنشان جلوگیری شود، رادیوتراپی از تابش با ولتاژ پایین مانند پرتو ایکس استفاده می‌کند تا سلول‌ها را در رگ‌های خونی از بین ببرد و صرفا فعالیت‌شان را محدود نکند.


برچسب‌ها: کوری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی روش درمانی احتمالی را برای رایج‌ترین شکل نابینایی با استفاده از سلول‌های بنیادی خاص بر روی سطح چشم یافته‌اند. مطالعه صورت گرفته توسط دانشگاه ساوت‌هامپتون نشان می‌دهد، امکان جمع‌آوری سلول‌های بنیادی از ناحیه لیمبوس قرنیه وجود دارد؛ این بخش از چشم، یک شکاف باریک بین قرنیه شفاف و صلبیه سفید است. تحت شرایط درست، این سلول‌ها را می‌توان به رفتار کردن مانند سلول‌های مورد نیاز برای دیدن نور – سلول‌های گیرنده نوری – وادار کرد.
از دست دادن سلول‌های گیرنده نوری (فتورسپتورها) باعث نابینایی غیرقابل برگشت شده و محققان امیدوارند که نتایج این مطالعه به توسعه نسل جدید درمان برای مشکلاتی از جمله دژنراسیون ماکولا وابسته به سن – علت اصلی نابینایی در کشورهای توسعه یافته – منجر شود. به گفته پروفسور «اندرو لاتری» متخصص چشم‌پزشکی بیمارستان ساوت‌هامپتون، امکان استخراج این سلول‌ها حتی از چشم یک فرد 97 ساله نیز وجود دارد؛ این سلول‌ها به آسانی در دسترس بوده و بدلیل انعطا‌ف‌پذیری بالایی که دارند، یک منبع سلولی بی‌نظیر برای درمان‌های آینده محسوب می‌شوند. با توجه به استخراج سلول‌ها از چشم خود بیمار، خطر آلودگی یا عوارض رد کردن سلول‌های دریافتی برطرف می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله PLoS ONE منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یافته‌های جدید دانشمندان ژاپنی نشان می‌دهد تشخیص زبان بدن در یک منطقه مشابه مغزی افراد بینا و نابینا وجود دارد و شبکه طبیعی اعصاب می‌تواند حتی بدون مشاهده، زبان بدن را تشخیص دهد. مغز ما حالات غیر زبانی بدن را درک و برای ما تفسیر می‌کند. قسمتی از مغز که قشر بصری نام دارد مراحل مختلف زبان بدن را می‌بیند و در واقع این عمل را پشتیبانی می‌کند. دانشمندان قصد دارند این عملکرد را در افراد نابینا بررسی کنند.
دانشمندان موسسه ملی علوم فیزیولوژیکی، موسسه ملی علوم طبیعی به منظور بررسی این عملکرد نابینایان، در پژوهشی از شرکت‌کنندگان بینا و نابینا خواستند قالب‌های پلاستیکی، قوری و خودرو اسباب‌بازی را لمس و شکل آن را با بسته بودن چشمان تشخیص دهند. در انتهای تحقیق، شرکت‌کنندگان نابینا و همچنین افراد سالم به طور مشابه این وسایل را شناسایی کردند.
محققان با اندازه‌گیری فعالیت ناحیه فعال مغزی توسط تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) اعلام کردند که فعالیت مغزی مشابهی در زمان لمس اشیا در افراد بینا و نابینا مشاهده شد. به علاوه آنها دریافتند فعالیت این ناحیه از مغز به تجربیات بصری بستگی دارد و عملکرد آن مکمل تشخیص حرکات دست است. ریو کیتادا، مولف این پژوهش تحقیق اظهار کرد: بسیاری از افراد در قسمت‌های مختلف جامعه با وجود نابینایی در حال فعالیت هستند. این نتایج به درک بیشتر رفتار افراد نابینا در محیط‌های اجتماعی کمک کرده و موجب حمایت بیشتر از این افراد در پیشرفت مهارت‌های اجتماعی خواهد شد. نتایج این تحقیق در نشریه علوم اعصاب آمریکا منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, نابینایان, زبان بدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی صحت نوعی آزمایش پیشرفته دی‌ان‌ای را برای تشخیص آب مروارید مادرزادی اثبات کرده‌اند که می‌تواند تعدادی از بیماری‌های نادر شاخص مربوط به دوران کودکی را با سرعت و دقت زیاد تشخیص دهد؛ با استفاده از این روش می‌توان تنها با یک آزمایش و بر اساس جهش‌های مربوطه درمان‌های زودرس متناسب را دنبال کرد. هرساله 20 هزار الی 40 هزار کودک در جهان با این بیماری به دنیا می‌آیند که ناشی از عفونت دوران بارداری یا به عنوان یک ناهنجاری به ارث برسد. آب مروارید مادرزادی می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای بیش از 100 بیماری نادر نیز در نظر گرفته شود چرا که 115 ژن مرتبط با این بیماری برای تشخیص نشانگرهای تشخیصی مربوط به این بیماری‌ها پر کاربرد است.
محققان دانشگاه منچستر با استفاده از فناوری چینش دی‌ان‌ای موسوم به «چینش هدفمند نسل بعدی» با آزمایش همه 115 ژن در آن واحد، این قدرت تشخیصی را تسریع بخشیده است. در 75 درصد از 36 مورد این پژوهش، آزمایش دی‌ان‌ای توانست علت دقیق ژنتیکی بروز آب مروارید ژنتیکی را تعیین کند و حتی در یک مورد نیز توانست سندروم نادر واربورگ را تشخیص دهد. امید ها بر این می‌رود که این یافته بتواند درمان‌های نوین آب مروارید مرتبط با سن را که عامل اصلی کوری در جهان است، به همراه داشته باشد. این پژوهش در مجله Opthamology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, تشخیص, آب مروارید, کاتاراکت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه نورث‌وسترن از کشف علت جدید بروز آب‌سیاه در مدل حیوانی و تولید قطره چشمی جدید برای درمان این بیماری خبر دادند. آب‌سیاه یا گلوکوم (glaucoma) علت اصلی عارضه چشمی غیرقابل برگشتی است که منجر به آسیب‌دیدن سلول‌های عصبی نوری می‌شود. در این مطالعه برای نخستین‌بار، بلوک‌های سازنده مولکولی مورد نیاز برای ساخت عروق درناژ (drainage)، ابزار شیمیایی لازم برای بازسازی کانال‌هایی که وظیفه زهکشی اشک چشم را برعهده دارند و ترمیم درناژ طبیعی، شناسایی شدند. تاکنون پایه مولکولی بیماری آب‌سیاه ناشی از غیبت یا معیوب بودن کانال ناشناخته باقی مانده بود.
این نتایج بر اساس مطالعه صورت گرفته بر روی مدل گلوکوم موش بدست آمده است که یکی از نخستین مدل‌های حیوانی این بیماری محسوب شده و انتظار می رود که نتایج آن در گلوکوم انسان نیز مشابه باشد. محققان نانوساختارهای پپتیدی بسیار قوی تولید کردند که از ظرفیت تعامل با گیرنده‌های متعددی در یک زمان برخوردار بوده و مسیر سیگنال‌دهی برای یک زمان موثر را تقویت می‌کنند؛ این نانوساختار همچنین برای داشتن نیمه عمر لازم برای بهینه‌سازی کارآیی طراحی شدند. «سوزان کواگین» نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد که نتایج این یافته یک گام مهم برای درک بهتر علت بروز آب‌سیاه و کمک به توسعه روش‌های درمانی موثر محسوب می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Clinical Investigation منتشر شده است.


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موضوع: تازه های چشم پزشکی اطفال و استرابیسم
برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات چشم پزشکی پوستچی، گروه فوق تخصصی چشم پزشکی اطفال و استرابیسم انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز

همایش همزمان:
اولین کنگره بین المللی چشم پزشکی اطفال و استرابیسم

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم شیراز, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان روش جدیدی را طراحی کرده‌اند که با کاشت یک ایمپلنت کوچک زیر قرنیه چشم، برای همیشه نیاز به استفاده از عینک مطالعه را برطرف می‌کند. در یک عمل جراحی بدون درد، ایمپلنت ظریفی موسوم به «قطره باران» (Raindrop‌) زیر قرنیه چشم کاشته می‌شود که می‌تواند مشکلات بینایی مرتبط با افزایش سن را معکوس کند. از این روش می‌توان برای مقابله با شرایطی مانند پیرچشمی (Presbyopia) – کاهش توانایی چشم در تمرکز بر اشیاء نزدیک با افزایش سن – استفاده کرد؛ پیرچشمی یکی از دلایل اصلی نیاز به استفاده از عینک مطالعه محسوب می‌شود. آمریکا در روش کاشت ایمپلنت Raindrop‌ پیشگام بوده و هم‌اکنون از این روش درمانی در انگلیس نیز استفاده می‌شود. درحالیکه عمل جراحی لیزر یک ساعت بطول انجامیده و برخی افراد حتی پس از عمل نیز نیاز به استفاده از عینک مطالعه دارند، عمل کاشت ایمپلنت تنها 10 دقیقه طول می‌کشد.
ایمپلنت جدید Raindrop (قطره باران) گفته می‌شود، چراکه ساختاری شبیه قطره داشته و از ماده‌ای به نام هیدروژل ساخته شده است که 80 درصد آن آب است؛ از هیدروژل برای ساخت لنزهای تماسی استفاده می‌شود. با استفاده از قطره‌ بی‌حسی و بدون نیاز به بی‌هوش کردن بیمار، از طریق یک لیزر مخصوص برش دقیقی روی قرنیه ایجاد شده و ایمپلنت روی آن قرار می‌گیرد؛ در نهایت برش مجددا روی قرنیه بازگردانده می‌شود. ایمپلنت Raindrop از طریق تغییر شکل قرنیه، دید نزدیک را بهبود بخشیده و نیاز به استفاده از عینک مطالعه را برطرف می‌کند. استفاده از این روش تنها در انگلیس با 32 میلیون استفاده‌کننده از عینک، باعث کاهش هزینه سالانه 4.4 میلیارد دلاری برای خرید عینک طبی و لنزهای تماسی خواهد شد. هزینه انجام این عمل جراحی 4100 دلار است.


برچسب‌ها: ایمپلنت, ابزار جدید, Raindrop
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که انجام عمل زیبایی پلک می‌تواند در درمان میگرن مؤثر باشد. گروهی از محققان، موفقیت بزرگی را در روشی برای بررسی و انتخاب بیماران به منظور یافتن راه درمان موثر و خاص جراحی میگرن به دست آوردند که طی آن 90 درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی فشار زدایی اعصابی که در بروز میگرن دخیل هستند، قرار گرفتند احساس رهایی از بیماری و همچنین پاداشی جالب یعنی عمل زیبایی جراحی پلک را دریافت می‌کنند!
این روش می‌تواند جایگزین روش معمول آندوسکوپی _که از طریق لایه‌های زیرین پوست سر انجام می‌شود_ شود؛ طی این روش، فشار زدایی از طریق برش پلک بالایی صورت گرفته و به همان اندازه آندوسکوپی تاثیر درمانی دارد. به گفته محققان این روش برای بیمارانی خاص که زمینه انجام آن وجود دارد می‌تواند صورت بگیرد و باید زمینه دسترسی برای عمل نقاط مورد نظر وجود داشته باشد. نتایج این پژوهش در مجله "Plastic and Reconstructive Surgery" منتشر شده است.


برچسب‌ها: میگرن, پلک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان ابزاری پوشیدنی را برای شناسایی زودهنگام دیابت با نظارت بر مردمک چشم ابداع کرده‌اند. نوروپاتی اتونوم دیابتی، شرایطی است که می‌تواند در هر دوی دیابت‌های نوع 1 و 2 رخ دهد و عصب‌های اتونوم که دستگاه گوارش، قلب و دیگر اندام‌های حیاتی بدن را کنترل می‌کنند را با خطر جدی مواجه کند. این شرایط همچنین ممکن است موجب بروز آریتمی‌های قلبی (ضربان غیرطبیعی قلب)، از حال رفتن و خطر بالای عفونت‌های باکتریایی شود. با این حال، با ابداع ابزار جدید توسط مبتکران تایوانی، امکان شناسایی زودهنگام این شرایط و در نتیجه، کاهش اثرات آن فراهم خواهد شد.
در حالت معمول، پزشکان به دنبال شناسایی نوروپاتی اتونوم دیابتی از طریق رهگیری تغییرات در سرعت فرآیند گوارش بیمار، ضربان قلب و فشار خون هستند اما به گفته دانشمندان دانشگاه ملی چیائو تانگ و بیمارستان دانشگاه ملی تایوان، چنین رویکردی اغلب این شرایط را شناسایی نمی‌کند مگر این که پیش‌تر آسیب قابل‌توجهی به عصب‌ها و اندام‌ها رخ داده باشد. با این حال، سامانه جدید این محققان از ابزار پوشیدنی کوچکی بهره می‌برد که روی یک جفت عینک قرار می‌گیرد و بر اندازه مردمک‌های بیمار طی یک بازه زمانی یک و نیم ساعته در دفتر پزشک نظارت می‌کند.
این سیستم «مردمک‌سنج» نام دارد و با تاباندن چهار نور رنگی (سفید، قرمز، سبز و آبی) به درون مردمک آن را تحریک کرده و سپس نور منعکس‌شده از چشم را تحلیل می‌کند. با استفاده از این تکنیک، ابزار ابداعی 10 پارامتر مرتبط با قطر مردمک و زمان واکنش را اندازه‌گیری می‌کند و پنج عدد از این پارامترها تحت تاثیر نوروپاتی اتونوم دیابتی هستند. به گفته «مانگ او-یانگ» از دانشگاه ملی چیائو-تانگ و رهبر ارشد این مطالعه، در مقایسه با تکنیک‌های تشخیصی موجود، این مردمک‌سنج قابل‌اعتمادتر، کارآمدتر، قابل‌حمل و راهکاری ارزان برای تشخیص نوروپاتی اتونوم دیابتی در مراحل آغازین است. این ابزار هم‌اکنون در شکل نمونه اولیه بوده و امید می‌رود با اتمام آزمایش‌های بالینی، بتواند به صورت تجاری تا پایان دهه جاری میلادی در دسترس قرار گیرد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Applied Optics منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, ابزار جدید, مردمک سنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هتل آسمان اصفهان برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل اسپكولار ميكروسكوپي، ارزيابي كلينيكي سر عصب بينايي، OCT سگمان خلفي، OCT در گلوكوم زاويه بسته، OCT سگمان قدامي، كاربرد كلينيكي داروهاي ضد گلوكوم، ارزيابي زاويه و اقدامات درماني زاويه تنگ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی اصفهان, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مصرف نوعی داروی خوراکی جدید پیشرفت چشمگیری را در احیای بینایی بیماران مبتلا به نابینایی مادرزادی لبر (LCA) ایفا کرده است. به گفته دانشمندان موسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک‌گیل، این نخستین بار است که یک داروی خوراکی کارکرد بصری افراد نابینای مبتلا به این بیماری را ارتقا داده است. چنین بیماری موجب نارسایی بصری از بینایی کاهش‌یافته‌ گرفته تا نابینایی کامل می‌شود و تا پیش از این مطالعه غیرقابل‌درمان بود. درمان ارائه‌شده که یک رتینوئید خوراکی متوسط موسوم به QLT091001 است، امید جدیدی را برای بسیاری از بیمارانی به دنبال دارد که از این نوع زوال شبکیه مخرب رنج می‌برند.
مطالعه جدید شامل 14 شرکت‌کننده مبتلا به نابینایی مادرزادی لبر از سراسر جهان بود که بین شش تا 38 سال سن داشتند. نابینایی این افراد به دلیل جهش ژن‌های RPE65 یا LRAT رخ داده بود که این موضوع منجر به نارسایی جدی در چرخه رتینوئید می‌شود. چرخه رتینوئید یکی از مهم‌ترین چرخه‌های شبکیه انسان بوده زیرا مولکولی موسوم به 11-cis-retinal را تولید می‌کند که دارای ظرفیت ویژه‌ای برای شکار نور و پی‌ریزی بینایی دارد. بیماران مبتلا به جهش‌های ژن‌های RPE65 یا LRAT نمی‌توانند این مولکول حیاتی را تولید کنند و بنابراین سلول‌های شبکیه آن‌ها قادر به خلق بینایی نبوده و به تدریج می‌میرند. بر اساس نتایج حاصله، 10 نفر از 14 بیمار حاضر با مصرف داروی جدید میدان دیدشان بسط یافت و دقت بینایی دیگران نیز ارتقا یافت. جزئیات این مطالعه در مجله The Lancet منتشر شد.


برچسب‌ها: داروی جدید, نابینایی, لبر, نابینایی مادرزادی لبر, QLT091001
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


عنوان همایش: سمینار سالیانه پیشرفت و نوآوری در چشم پزشکی
برگزار کننده: مرکز تحقیقات و گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۰ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش
 
سایت مرکز تحقیقات


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم شهید بهشتی, علوم پزشکی شهید بهشتی, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد در جداشدگی شبکیه (RD: Retinal Detachment) ارتباط شبکیه با مشیمیه (کروئید) قطع می شود. RD به سه شکل ایجاد می شود. نوع اول که شایع ترین است در اثر سوراخ در شبکیه و نفوذ زجاجیه آبکی شده به پشت شبکیه ایجاد می شود. تموج مایع همراه با حرکات سر و تأثیر نیروی جاذبه باعث گسترش جدا شدگی شبکیه می شود. نوع دوم، جدا شدگی کششی (tractional detachment) نام دارد وقتی اتفاق می افتد که رشته های زجاجیه یا بافت های غیر طبیعی از سمت داخل شبکیه را تحت کشش قرار دهند و آن را از روی بافت های زیرین بلند کنند. این حالت بیشتر در افراد دیابتی اتفاق می افتد. نوع سوم جدا شدگی شبکیه در اثر تراوش یا ترشح غیر طبیعی مایع در حد فاصل شبکیه و بافت های زیرین اتفاق می افتد. علائم RD عبارتند از دیدن جرقه های نور در میدان بینایی، دیدن اجسام شناور در جلوی چشم (مگس پران)، تغییر شکل و کج و معوج شدن اشیا، احساس وجود پرده یا سایه در جلوی چشم و کاهش دید ناگهانی. تنها درمان مؤثر برای جدا شدگی شبکیه، جراحی است. هدف بستن سوراخ ها و نزدیک کردن شبکیه به لایه های زیرین و دیواره خارجی چشم می باشد. انواع روش های جراحی شامل رتینوپکسی لیزری، رتینوپکسی پنوماتیک، باکل اسکلر و ویترکتومی می باشد.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیستم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۱۴ الی ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ دی ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش تحقیقات چشم پزشکی, انجمن چشم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۴ دی ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي تهران، بيمارستان فارابي، انجمن علمي اپتومتري ايران، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي شهيد بهشتي، ايران، شهيد رجائي، علوم تحقيقات و فدراسيون پزشكي ورزشي در بیمارستان فارابی تهران برگزار خواهد شد. محورهاي اصلي سمينار شامل نحوه استعداديابي در حوزه بينائي ورزشي، برخورد با آسيب‌هاي چشمي در ورزشكاران، معاينات و معالجات sports vision خواهد بود و كارگاه‌هاي متعددي نظير آشناي با ابزار و آزمايشات متداول در معاينات بينائي رشته‌هاي مختلف ورزشي در طي آن برگزار مي‌گردد. 

سایت بیمارستان فارابی


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی تهران, بیمارستان فارابی, سمینار بینایی در ورزش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 برگزار کننده: بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ شهریور ۱۳۹۳
محل برگزاری: مشهد، بیمارستان فوق تخصصی رضوی
موضوع: عوارض و چالش های جراحی کاتاراکت و رفراکتیو

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم رضوی, بیمارستان رضوی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نهم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه اپتومتری بیمارستان چشم پزشکی فارابی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۶ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان فارابی
موضوع: آمبلیوپی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اپتومتری, همایش اپتومتری فارابی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان فارابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پنجم تیر ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


رنگ چشمان فرد می‌تواند سرنخ‌هایی از سلامتی وی را یدک بکشد. سال‌هاست که ارتباطات بین رنگ چشم و سلامتی دانشمندان را به سوی خود جلب کرده و منجر به تحقیقات فراوان در این زمینه شده است. گفته می‌شود رنگ چشم بر میزان درد فرد، امکان ابتلا به دیابت، سریع‌بودن ذهن و بسیاری موارد دیگر اثر گذار باشد. هم‌اکنون دانشمندان دانشگاه پیتزبورگ مورد دیگری را به این فهرست افزوده‌اند. آن‌ها دریافتند زنان قفقازی با چشمان رنگی (سبز یا آبی) در تحمل درد و استرس بهتر از افراد دارای چشمان قهوه‌ای و فندقی عمل می‌کنند. «اینا بلفر»، پروفسور هوشبرشناسی این دانشگاه، گفت: مطالعه 58 زن باردار نشان داد افراد چشم‌رنگی درد زایمان کمتری را تجربه کردند. همچنین زنان با چشمان روشن‌تر کمتر از دیگران از استرس پس از زایمان رنج برده، کمتر افسرده بودند و افکار منفی کمتری داشتند. در حالی که هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است، محققان نوعی ارتباط ژنتیکی را در این میان دخیل می‌دانند.
تحقیقات پیشین نشان داده‌اند ژن‌های عامل رنگ چشم چند مسئولیته هستند و یکی از آن‌ها به نام NCX-4 که به رنگ چشم تیره‌تر مرتبط است، بسیاری از پروتئین‌ها را کنترل می‌کند؛ یکی از این پروتئین‌ها نیز با درد مرتبط است. دیگر ژن‌ها به ملانین مرتبط هستند و این رنگدانه که چشم را تیره‌تر می‌کند، با درد نیز ارتباط دارد. همچنین سندروم دوبین-جانسون کبد که موجب بروز رنگدانه قهوه‌ای در سلول‌های این عضو می‌شود، با تشکیل ملانین مرتبط است و علائم آن شامل درد و خستگی است.
اگرچه بر اساس پژوهشهای انجام شده، افراد با چشم قهوه ای میزان الکل کمتری نسبت به چشم آبی‌ها مصرف می‌کنند، ملانین می‌تواند افراد چشم قهوه‌ای را در مقابل الکل بیشتر آسیب‌پذیر کند. با این حال، ملانین نه تنها تیرگی چشم را تعیین می‌کند، بلکه عایقی در برابر اتصالات الکتریکی بین سلول‌های مغزی است به طوری که هر چه میزان ملانین در مغز بیشتر باشد، مغز سریع‌تر و کارآمدتر عمل می‌کند. چنین موضوعی توضیح‌دهنده این نکته است که چرا واکنش‌های افراد چشم‌قهوه‌ای سریع‌تر از چشم‌آبی‌هاست و این که چرا آن‌ها در پرتاب یک فریزبی به سوی هدف و ضربه‌زدن به توپ با یک راکت بهتر عمل می‌کنند.
تحقیقات پیشین همچنین نشان داده‌اند دانشجویان با رنگ چشم تیره در آزمون‌های هوش چندمسئولیته تا حد قابل‌توجهی عملکرد بهتری داشتند. با این حال، واکنش‌های کندتر افراد چشم‌آبی به معنای تفکر استراتژیک‌تر آن‌ها است. در این میان، دانشجویان چشم آبی در فعالیت‌هایی شامل برنامه‌ریزی و ساختاربندی‌کردن زمانشان مانند گلف یا درس‌خواندن برای امتحان‌ها عمکرد بهتری داشتند. دیابت نوع 1 خطری مرتبط به چشم‌آبی‌هاست و یک مطالعه در ایتالیا در سال 2011 نشان داد افراد چشم‌آبی بیشتر از چنین بیماری رنج می‌برند. رنگ آبی چشم همچنین می‌تواند با مشکلات شنوایی مرتبط باشد. جزئیات مطالعه دانشمندان دانشگاه پیتزبورگ در نشست علمی انجمن درد امریکا ارائه شد.


برچسب‌ها: رنگ چشم, سلامتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 

با توجه به آنکه گلوکوم يکي از علل اصلي نابينايي در دنيا به شمار مي‌رود، محققان دانشگاه کاليفرنيا نوعي لنز تماسي ابداع کرده‌اند که در آن نانوالماس جاسازي شده و درمان گلوکوم را ارتقاء مي‌دهد. در حال حاضر اين بيماري بوسيله قطره‌هاي چشمي درمان مي‌شود که خود عوارض جانبي مانند خشکي چشم، سردرد و حساسيت به نور دارند. توجه به اين مسايل و ديگر موارد باعث شد تا محققان به دنبال روش جايگزيني براي رساندن دارو به منطقه درگير باشند تا درمان گلوکوم بهتر و موثرتر صورت گيرد. اين محققان داروهاي استفاده شده در درمان گلوکوم را با نانوالماس‌ها ترکيب کرده و درون لنزهاي تماسي جايگذاري کردند. وقتي داروها در تعامل با اشک بيمار قرار مي‌گيرند، درون چشم آزاد مي‌شوند. نانوالماس‌ها شبيه توپ‌هاي کوچک فوتبال بوده و حدود 5 نانومتر قطر دارند. آنها مي‌توانند با ترکيبات مختلف دارويي ترکيب شده و آنها را در دوره‌هاي طولاني درون بدن آزاد کنند. اين تيم تحقيقاتي نانوالماس‌ها را با تيمولول مالئات ترکيب کرده و مورد آزمايش قرار دادند. وقتي تيمولول با ليزوزيم (آنزيم موجود در اشک) واکنش مي‌دهد، به‌طور ثابتي درون چشم آزاد مي‌شود محقق ارشد اين مطالعه اظهار مي‌کند: «رساندن تيمولول از طريق تماس با اشک ممکن است از آزاد شدن غيرهدفمند پيشگيري کند، زيرا لنزهاي تماسي مانند يک انبار عمل کرده و دارو را به شکل هوشمندانه‌تري به محل مورد نظر برساند.» اين لنزها، جدا از آنکه به بهتر رساندن دارو کمک مي‌کنند، در ديد بيمار نيز اختلالي ايجاد نمي‌کنند. علاوه بر آن، اين لنزها قوي‌تر بوده و تفاوتي با لنزهاي تماسي استاندارد ندارند. بدان معنا که استفاده از آن راحت بوده و به اکسيژه نيز اجازه مي‌دهد تا به چشم برسد.


برچسب‌ها: گلوکوم, نانو, نانوالماس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت قطره‌ای حاوی نانوذرات برای درمان برخی اختلالات چشمی شدند. معمولاً برای درمان اختلالات بینایی، دارو به درون چشم تزریق می‌شود که برای بیمار بسیار دردناک و ناخوشایند است. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت قطره‌ای شدند که با آن می‌توان اختلالات چشم را درمان کرد؛ با این کار دیگر نیازی به فرآیند گرانقیمت و دردناک تزریق نیست. این روش درمان احتمالاً بتواند به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که از مشکلات ناشی از کهولت سن (AMD) و دیگر اختلالات بینایی رنج می‌برند، کمک کند. معمولاً از هر 5 نفر که به سن 75 سالگی می‌رسند یک نفر دچار AMD است. نتایج این پژوهش می‌تواند برای بیماران و پزشکان بسیار جالب توجه باشد؛ به خصوص این که تعداد این بیماران و تقاضا برای تزریق دارو به چشم پیوسته در حال افزایش است.
این گروه تحقیقاتی این یافته‌های خود را روی حیوانات آزمایشگاهی آزمایش کردند و نتایج آن را در نشریه Small به چاپ رساندند. در این مقاله، جزئیات مربوط به وارد کردن دارو به درون نانوذرات و مکانیسم رسیدن این نانوساختار به پشت چشم ارائه شده‌ است. فرانچسکا کوردیرو، از موسسه چشم دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «ساخت قطره‌های چشم که می‌تواند با ایمنی بالا مشکل بیمار را حل کند، یک گلوله جادویی محسوب می‌شود. درمان فعلی که مبتنی بر تزریق دارو به چشم است برای بیماران بسیار دشوار است و در برخی موارد اثری روی بیماران ندارد که در این موارد تزریق باید تکرار شود.
در حال حاضر بیماران زیادی نیاز به تکرار تزریق دارند و تقاضا برای آن نیز افزایش می‌یابد. یکی از عوارض جانبی تزریق به چشم، خطر ابتلا به عفونت و خونریزی است. در آمریکا بیش از یک میلیون تزریق چشمی در سال 2010 انجام شده‌ است. این گروه تحقیقاتی فرمولاسیون جدیدی برای قطره چشمی ارائه کردند که در آن از آوستین بعنوان داروی حامل استفاده شده‌ است. البته از نقطه نظر تئوری امکان استفاده از مولکول‌های کوچکتر نظیر لوسنتیس نیز وجود دارد، لوسنتیس دارویی رایج برای درمان AMD است که ابعادی کوچکتر از آوستین دارد. از آنجایی که ابعاد لوسنتیس کوچک است، می‌تواند از طریق این روش به‌ صورت اثربخش‌تری روی بیمار تأثیر گذارد.


برچسب‌ها: کهولت سن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان برزیلی در بررسی آثار مخرب اشعه UV بر چشم دریافتند که قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه ماوراء بنفش با افزایش خطر ابتلا به ملانوم چشم همراه است. اکثر مردم شماره SPF ضد آفتاب را برای محافظت از آفتاب سوختگی کنترل می‌کنند، ولی تعداد کمی برای اطمینان حاصل کردن از استاندارد بودن عینک آفتابی در محافظت از چشم‌ها دقت می‌کنند. دانشمندان در برزیل کیوسکهایی را توسعه داده‌اند تا اثرات حفاظت از چشم را مورد بررسی قرار دهند. در این تحقیق 800 نفر مورد آزمایش قرار گرفته‌اند تا بررسی شود که آیا می‌توان حفاظت از چشم و خدمات مرتبط با آن را گسترش داد یا خیر.
اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید می‌تواند آسیبهای جدی به چشم وارد کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه خورشید با افزایش خطر ابتلا به ملانوم (توده بدخیم چشم) همراه است. برآوردهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می‌دهد که تا 20 درصد آب مروارید در نتیجه تاثیر بیش از حد اشعه UV ایجاد می‌شود. با آفتاب سوختگی قرنیه و ملتحمه، ناخنک (که در آن ملتحمه بیش از حد در سطح چشم رشد می‌کند) ایجاد می‌شود. قرار گرفتن در معرض UV نیز به طور مستقیم به اختلالات دیگر مانند برف‌کوری (photokeratitis) و فتوکنژکتیویتیس (photoconjunctivitis) مرتبط است. برخی از انواع عینک آفتابی‌ها محافظت کافی از اشعه UV می‌کنند. افرادی با صدور گواهینامه در این حوزه فعالیت دارند، ولی هیچ استانداردی در سراسر جهان برای این گواهینامه وجود ندارد.
در این پژوهش برای عموم مردم به رایگان در مکان‌های بزرگ عمومی مانند مراکز و سواحل اطلاعاتی نصب شد. برای بررسی میزان استاندارد عینک آفتابی، کاربران عینک آفتابی خود را در کیوسک و دستگاه انجام تست، برای اندازه گیری مقدار اشعه UV قرار می‌دادند. مشاهده شد از تعداد 800 نفر مراجعه کننده، عینک آفتابی 20 درصد از آنها حفاظت کافی و استاندارد داشت. لیلیان ونتورا از دانشگاه سائوپائولو می‌گوید: این روش ساده‌ترین و جامع‌ترین راه برای محافظت از جمعیت در برابر آسیب رسیدن به چشم است و برای مردم یک وسیله ساده و قابل دسترس از یادگیری و چگونگی محافظت از چشم محسوب می‌شود. نتیجه این پژوهش در مجله مهندسی پزشکی آنلاین شرح داده شده است.


برچسب‌ها: ماورا بنفش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم خرداد ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نوعی ژل چسبنده تولید کرده‌اند که می‌تواند از نابینا شدن سربازان مجروح جلوگیری کند. هنگامی که سربازان یا مردم عادی متحمل آسیبهای چشمی می شوند، در صورتی که از نشت ژل زجاجیه به بیرون جلوگیری نشود، ممکن است به جداشدگی شبکیه و از دست دادن بینایی منجر شود. از آنجایی که باندهای کمکی نمی‌توانند بطور مستقیم بر روی کره چشم قرار بگیرند، دانشمندان به عنوان جایگزین، چسب چشم برگشت پذیر را طراحی کرده‌اند.
این راه‌حل شامل پلیمری موسوم به «pNIPAM» است که در زمان سر بودن به شکل یک مایع غیرچسنده است اما در مجاورت گرمای چشم به شکل ماده‌ای چسبنده و سخت درمی‌آید. این امر به آن در بستن زخم در زمانی که بیمار در حال انتقال به بیمارستان است کمک کرده و از نشت ژل زجاجیه به بیرون جلوگیری می‌کند.
هنگامی که بیمار به بیمارستان رسید، پزشکان یک محلول سالین سرد را بر روی ژل اعمال کرده که منجر به مایع شدن مجدد چسب و برداشتن آن بدون ایجاد خطر می‌شود. در آزمایشات انجام شده بر روی چشمهای لاشه خوکها، محققان دریافتند که این پلیمر از عملکرد چسنده مشابه ابرچسب سیانواکریلات برخوردار است که مطمئنا بر روی چشم قابل استفاده نیست. محققان آمریکایی این پژوهش را در نشست سالانه انجمن تحقیقات بینایی و چشم پزشکی 2014 ارائه کرده‌اند.


برچسب‌ها: سرباز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پـريمتـري (Perimetry) از دوكلمـه Peri بـه معنـي اطـراف يا پيرامون و metery به معني اندازه گيري است. و در كل به معني اندازه گيري و ترسيم ميدان بينايي فرد است. در بيماري‌هاي مختلف چشم به ويژه در گلوكوم (آب سياه) و بيماري هاي عصب اپتيك نياز به انجام مـعـايـنـه از مـيـدان بـيـنايي چشم فرد بيمار است، به منظور انجام اين معاينه از تست پريمتيري استفاده مي‌شود. روش‌هـاي انـجـام پـريمتيري متفاوت است. در روش  پـريـمـتـري اسـتـاتـيـك (ثـابـت) ابـتـدا يك نور ضعيف را در محلي خاص نشان مي‌دهند، اگر ديده نـشد، بدون حركت دادن محل نور، شدت نور را افزايش مي‌دهند تا اينكه فرد آن را ببيند. اين را آستانه آن محل مي‌گويند. اين كار را در نقاط مختلف تكرار كـرده و حـسـاسـيـت نـوري نـقـاط مـختلف را با هم مقايسه مي‌كنند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: پريمتري, دستگاه پريمتري
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی گیلان
زمان برگزاری: ۷ الی ۸ خرداد ۱۳۹۳
محل برگزاری: گیلان، دهکده ساحلی بندر انزلی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم گیلان, علوم پزشکی گیلان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۴ الی ۶ تیر ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

تلفن: ۶۶۵۵۹۵۹۵- ۰۲۱


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم رسول اکرم, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی تبریز
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز، هتل پارس

همایش همزمان: هفتمین گردهمایی سالیانه گروه تخصصی ویتره و رتین

سایت گروه چشم تبریز


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم تبریز, علوم پزشکی تبریز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه والنسیا در اسپانیا دست به ساخت یک نرم‌افزار جدید رایانه‌ای زده‌اند که خطر حمله قلبی را بر پایه یک اسکن چشمی تشخیص می‌دهد. پزشکان اسپانیایی، بررسی شبکه رگ‌های خونی اطراف شبکیه نوزادان با وزن کم در زمان تولد را آغاز کرده‌اند. آنها فوندوس شبکیه چشم را برای بررسی امکان ابتلای این نوزادان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی در سنین بزرگسالی بررسی کردند. سنجش زاویه انشعاب و مشخصات کالیبر رگها - رگها، عریضتر یا باریکتر از حد عادی بوده یا زاویه انشعاب کوچکتر یا بزرگتر از معمول است - می‌تواند امکان ابتلای کودک دارای زاویه انشعاب متفاوت را به فشار خون بالا در بزرگسالی مشخص کند. به گفته محققان، کودکان مبتلا به عقب ماندگی رشد فوندوس بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی - عروقی مانند فشار خون بالا یا دیابت نوع دو هستند. از این رو، پزشکان از این سنجش‌ها برای تعیین تفاوت زاویه انشعاب رگهای کودکان دارای عقب ماندگی رشد داخل رحمی استفاده می‌کنند.


برچسب‌ها: اسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه هفتمین سمینار سالیانه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد.

سایت همایش 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی مشهد, بوتوکس تراپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه تخصصی ویتره و رتین انجمن چشم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز، هتل پارس

سایت گروه چشم تبریز


برچسب‌ها: همایش, همایش ویتره و رتین, همایش چشم, علوم پزشکی تبریز, انجمن چشم پزشکی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آرژانتینی در تحقیقات جدید خود، شاخص بالقوه دیگری را برای تشخیص بیماری آلزایمر( شایع‌ترین نوع زوال عقل) یافته‌اند. محققان دانشگاه باهیا بلانکای آرژانتین بعد از مشاهده بیماران با احتمال بیماری آلزایمر، نتیجه گرفتند معاینه حرکات چشم آنان در هنگام خواندن از عوامل اولیه تشخیص این بیماری است. در این تحقیق، دانشمندان 18 بیمار با احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند. از بیماران درخواست شد جملاتی به زبان اسپانیایی با ساختارهای گرامری متفاوت را بخوانند. در همین حال محققان حرکات چشم آنان را ثبت کردند.
با بررسی صورت گرفته محققان دریافتند بیماران مبتلا به آلزایمر تمرکز بصری کمتری در زمان خواندن دارند. حرکت چشم آنان در زمان خواندن آهسته‌تر و تثبیت پردازش داده‌های جدید طولانی‌تر است. سپس محققان از شرکت‌کنندگان درخواست کردند جملات را دوباره بخوانند. فرضیه بر این اساس بود که در دومین مرتبه، بیماران مفهوم جملات و معنی استنتاج شده را بهتر پیش‌بینی کنند، اما شرکت کنندگان حرکات چشم مشابهی داشتند. محققان دریافتند افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است به دلیل آسیب عملکرد، بازیابی و کارکرد حافظه با مشکل بیشتری در ارزیابی و ذخیره اطلاعات روبرو باشند. آنها معتقدند استفاده از آنالیز چشم به تشخیص زودتر بیماری آلزایمر کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بالینی و تجربی نوروسایکولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه تورنتو کشف کرده‌اند که گشاد شدن چشم‌ها در اثر ترس می‌تواند به افراد دیگر نیز به همان اندازه کمک کند. دانشمندان پیش از این مطمئن نبودند که چرا چشم‌ها در زمان ترس گشاد می‌شوند اما اکنون می‌گویند که این امر از دو اثر برخوردار است. این کار به انسان کمک می‌کند تهدیدات را با ارائه یک میدان دید گسترده‌تر مکان‌یابی کرده و همچنین دیگران را با نمایش واضح آنچه به آن می‌نگرد، آگاه کند. این پژوهش که در مجله Psychological Science منتشر شده، نشان داده است که حالت‌های گشاد شدن چشم از ترس، هم به فردی که این حالت را اجرا کرده و هم به بینندگان آن کمک می‌کند.
یافته‌ها نشان داده که گشاد شدن چشم، میدان دید وسیعتری را ایجاد کرده و می‌تواند به فرد در مکان‌یابی تهدیدات احتمالی در محیط اطراف کمک کند. همچنین این حالت می‌تواند به ارسال یک علامت خیرگی روشن برای اظهار «آنجا را ببین!» به دیگران کمک کند تا قابیلت آنها را نیز برای مکان‌یابی تهدید مشابه ارتقا بخشد. با بازتر شدن چشم، انسان می‌تواند بخش بیشتری از سفیدی چشم یا صلبیه را ببیند. دانشمندان بر این تصور بودند که این امر می‌تواند تضاد با عنبیه را افزایش دهد که محل مورد مشاهده فرد را واضح‌تر نشان می‌دهد.


برچسب‌ها: ترس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links