X
تبلیغات
پزشکی بالینی - چشم پزشکی

برگزار کنندگان: گروه تخصصی ویتره و رتین انجمن چشم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
زمان برگزاری: ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تبریز، هتل پارس

سایت گروه چشم تبریز


برچسب‌ها: همایش, همایش ویتره و رتین, همایش چشم, علوم پزشکی تبریز, انجمن چشم پزشکی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان آرژانتینی در تحقیقات جدید خود، شاخص بالقوه دیگری را برای تشخیص بیماری آلزایمر( شایع‌ترین نوع زوال عقل) یافته‌اند. محققان دانشگاه باهیا بلانکای آرژانتین بعد از مشاهده بیماران با احتمال بیماری آلزایمر، نتیجه گرفتند معاینه حرکات چشم آنان در هنگام خواندن از عوامل اولیه تشخیص این بیماری است. در این تحقیق، دانشمندان 18 بیمار با احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند. از بیماران درخواست شد جملاتی به زبان اسپانیایی با ساختارهای گرامری متفاوت را بخوانند. در همین حال محققان حرکات چشم آنان را ثبت کردند.
با بررسی صورت گرفته محققان دریافتند بیماران مبتلا به آلزایمر تمرکز بصری کمتری در زمان خواندن دارند. حرکت چشم آنان در زمان خواندن آهسته‌تر و تثبیت پردازش داده‌های جدید طولانی‌تر است. سپس محققان از شرکت‌کنندگان درخواست کردند جملات را دوباره بخوانند. فرضیه بر این اساس بود که در دومین مرتبه، بیماران مفهوم جملات و معنی استنتاج شده را بهتر پیش‌بینی کنند، اما شرکت کنندگان حرکات چشم مشابهی داشتند. محققان دریافتند افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است به دلیل آسیب عملکرد، بازیابی و کارکرد حافظه با مشکل بیشتری در ارزیابی و ذخیره اطلاعات روبرو باشند. آنها معتقدند استفاده از آنالیز چشم به تشخیص زودتر بیماری آلزایمر کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در نشریه بالینی و تجربی نوروسایکولوژی منتشر شده است.


برچسب‌ها: آلزایمر, پیش بینی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه تورنتو کشف کرده‌اند که گشاد شدن چشم‌ها در اثر ترس می‌تواند به افراد دیگر نیز به همان اندازه کمک کند. دانشمندان پیش از این مطمئن نبودند که چرا چشم‌ها در زمان ترس گشاد می‌شوند اما اکنون می‌گویند که این امر از دو اثر برخوردار است. این کار به انسان کمک می‌کند تهدیدات را با ارائه یک میدان دید گسترده‌تر مکان‌یابی کرده و همچنین دیگران را با نمایش واضح آنچه به آن می‌نگرد، آگاه کند. این پژوهش که در مجله Psychological Science منتشر شده، نشان داده است که حالت‌های گشاد شدن چشم از ترس، هم به فردی که این حالت را اجرا کرده و هم به بینندگان آن کمک می‌کند.
یافته‌ها نشان داده که گشاد شدن چشم، میدان دید وسیعتری را ایجاد کرده و می‌تواند به فرد در مکان‌یابی تهدیدات احتمالی در محیط اطراف کمک کند. همچنین این حالت می‌تواند به ارسال یک علامت خیرگی روشن برای اظهار «آنجا را ببین!» به دیگران کمک کند تا قابیلت آنها را نیز برای مکان‌یابی تهدید مشابه ارتقا بخشد. با بازتر شدن چشم، انسان می‌تواند بخش بیشتری از سفیدی چشم یا صلبیه را ببیند. دانشمندان بر این تصور بودند که این امر می‌تواند تضاد با عنبیه را افزایش دهد که محل مورد مشاهده فرد را واضح‌تر نشان می‌دهد.


برچسب‌ها: ترس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان روش جدیدی با عوارض جانبی کمتر برای درمان بیماری آب سیاه یا گلوکوما ارائه کردند که در آن از نانوذرات الماس برای رهاسازی دارو استفاده می‌شود. پیش‌بینی‌ها نشان می دهد که تا سال 2020 نزدیک به 80 میلیون نفر به بیماری گلوکوما مبتلا خواهند شد، ناهنجاری که اگر درمان نشود می‌تواند سیستم بینایی را دچار مشکل کرده و به نابینایی ختم شود. این بیماری اغلب در اثر فشار روی چشم ایجاد می‌شود که نوعی سیال در کره چشم بوجود آورده که بافت‌های چشم را از بین می‌برد. پزشکان برای درمان این بیماری معمولا قطره‌های چشمی تجویز می‌کنند؛ این قطره‌ها موجب کاهش تولید این سیال در چشم می‌شود. متاسفانه بیماران باید به دفعات به پزشک مراجعه کنند تا این قطره‌ها به درون چشم آنها ریخته شود، از سوی دیگر استفاده از این قطره‌های چشمی می‌تواند اثرات جانبی نامطلوبی داشته باشد.
اخیرا پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا روش رهاسازی دارویی جدیدی ارائه کرده‌اند که می‌تواند عوارض جانبی این دارو را کاهش دهد. این گروه تحقیقاتی داروی مورد نظر را به نانوذرات الماس متصل کرده و ترکیب حاصل را روی لنز‌های چشمی قرار می‌دهند. این دارو به آرامی رهاسازی شده و با وارد شدن به درون چشم می‌تواند با اشک چشم برهم‌کنش داشته باشد. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است. نانوالماس که محصول جانبی فرآیند استخراج و بازیافت بوده، تقریبا 5 نانومتر قطر داشته و شبیه توپ فوتبال است. این نانوذرات می‌توانند به ترکیبات مختلفی متصل شده و با وارد شدن به درون بدن به آرامی رهاسازی شوند.
در این پژوهش محققان نانوذرات الماس را با تیمولو مالئات که یک ماده شیمیایی معروف برای درمان گلوکوما است، ترکیب کردند. سپس این ترکیب را روی لنز چشم قرار دادند، با برخورد اشک چشم با لنز به دلیل وجود آنزیم لیزوزایم موجود در اشک چشم تیمولومالئات از نانوذرات الماس جدا شده و وارد چشم می‌شود. با این کار دوز بالایی از تیمولومالئات وارد چشم نمی‌شود، بلکه این ماده به آرامی وارد چشم شده و اثرات جانبی کمتری به همراه خواهد داشت. در روش‌های رایج تنها 5 درصد از دارو به چشم می‌رسد و باقی آن به هدر می‌رود، از سوی دیگر در روش‌های معمولی با وارد شدن ناگهانی دوز بالایی از دارو به چشم، عوارضی از قبیل افزایش ضربان قلب بوجود می‌آید. استفاده از این دارو برای برخی بیماران به قدری مشکل آفرین است که آنها را از استفاده منصرف می‌کند.


برچسب‌ها: گلوکوم, آب سیاه, نانو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


موضوع: پلک و صورت Midface window
برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات و گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۲۹ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، هتل پردیسان

همایش همزمان:
ششمین نشست سالیانه انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم مشهد, علوم پزشکی مشهد, انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان : انجمن اپتومتری خراسان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری : ۲۴ الی ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: مشهد، برج ساپکو

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش اپتومتری, انجمن اپتومتری خراسان, اپتومتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی موفق به ساخت لنزهای تماسی شده اند که به گفته انها می تواند به درمان بیماری آب سیاه چشم کمک کند. آب سیاه بیماری است که به عصب بینایی چشم آسیب می رساند. طبق اعلام بنیاد تحقیقاتی آب سیاه در آمریکا، حدود 2/2 میلیون نفر در آمریکا به آب سیاه مبتلا هستند؛ بیماری که عامل اصلی ابتلا به نابینایی در امریکا محسوب می شود. اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا موفق به ساخت لنزهای تماسی شده اند که حاوی نانو الماس ها هستند و می تواند به درمان بیماری آب سیاه کمک کند. در حال حاضر، بیماران مبتلا به آب سیاه اغلب با قطره های چشمی درمان می شوند. این قطره ها، تولید مایع در چشم را کاهش می دهند و یا به خشک شدن مایع در چشم کمک می کنند.
اما محققان که ریاست آنها را دکتر ˈدن هوˈ از دانشکده پزشکی یو.سی.ال.ای بر عهده داشت اعلام می کند که این قطره های چشمی می توانند موجب ایجاد عوارض جانبی مانند خشکی چشم، سردرد و حساسیت به نور نیز بشوند. آنها افزودند: از سوی دیگر برای برخی از بیماران مبتلا به آب سیاه حفظ رژیم درمانی با قطره های چشمی دشوار است. علاوه بر این محققان می گویند: کمتر از پنج درصد از داروهایی که در قطره های چشمی به کار می روند می توانند واقعا به منطقه آسیب دیده برسند و بیشتر مقدار قطره های چشمی که در چشم ریخته می شود از چشم بیرون می ریزند. محققان با در نظر گرفتن این عوامل در پی ابداع روشی جانشینی برای آزاد سازی دارو با هدف تقویت درمان آب سیاه بودند.
در این مطالعه محققان داروی بیماری آب سیاه را با نانو الماس ها ترکیب کردند و آنها را در لنزهای تماسی تعبیه کردند.زمانی که این داروها با اشک های چشم بیمار ترکیب می شوند، دارو در چشم آزاد می شود. محققان می گویند: نانو الماس ها شبیه توپ های کوچک فوتبال هستند و قطری حدود پنج نانومتر دارند. به گفته محققان، این نانو الماس ها می توانند مخلوطی از مولفه های دارویی را ترکیب و آنها را در دوره های زمانی طولانی تر در بدن آزاد کنند. محققان خاطر نشان کردند: این لنزهای تماسی علاوه بر جنبه های موثر انتقال دارو وضوح تصویری خوبی نیز به بیمار می دهند. این مطالعه در مجله ACS Nano منتشر شده است.


برچسب‌ها: لنز, آب سیاه, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


بر اساس مطالعات صورت گرفته در دنیا حدود ۳۱۴ میلیون انسان در سراسر جهان با نقایص شدید بینایی زندگی می کنند که از این میان ۴۵ میلیون نفر به طور کامل نابینا هستند. تعداد ۱۴۵ میلیون مورد از این نقایص مربوط به عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) است که در افراد معمولی با استفاده از عینک به راحتی برطرف می شود. آب مروارید (کاتاراکت) با شیوع ۹/۴۷ درصد همچنان به عنوان مهم ترین علت نابینایی در سراسر جهان محسوب می شود و پس از آن آب سیاه (گلوکوم) با شیوع ۳/۱۲ درصد، تحلیل ماکولا به علت کهولت سن با شیوع ۷/۸ درصد، کدورت قرنیه با شیوع ۱/۵ درصد، نابینایی در سنین کودکی با شیوع ۹/۳ درصد و تراخم با شیوع ۶/۳ درصد به ترتیب سایر علل نابینایی در جهان را شامل می شوند. طبق آمارهای جهانی، زنان نسبت به مردان درمعرض خطر بالاتری از ابتلا به نابینایی قرار دارند تا جایی که دو سوم (۶۴ درصد) از نابینایان سراسر جهان را زنان و دختران تشکیل می دهند. حالا چرا زنان بیشتر از مردان نابینا می شوند؟
در بسیاری از جوامع طول عمر زنان بیشتر از مردان است و در نتیجه در معرض خطر بالاتری از نظر بیماری های مرتبط با سن مانند گلوکوم (آب سیاه) و تحلیل ماکولا به علت کهولت سن (ARMD) قرار دارند. زنان و دختران بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها از جمله کاتاراکت و تراخم قرار می گیرند. دختران و زنان دسترسی کمتری به خدمات و مراقبت های چشم پزشکی دارند؛ چرا که برخی خانواده ها ترجیح می دهند بودجه محدود خود را صرف سلامت فرزند پسر کنند تا دختر. زنان غالبا زمانی اقدام به درمان می کنند که بینایی خود را از دست داده اند. در این شرایط با محدودیت ها و موانع بیشتری برای درمان مواجه می شوند.
از آنجا که در اغلب موارد، منابع مالی در اختیار مرد خانوار است، تصمیم گیری در زمینه درمان و پیگیری بیماری های زنان از اولویت کم تری برخوردار است. همچنین با توجه به بالا بودن طول عمر زنان، زنان بیوه درصد قابل توجهی از جمعیت را در بر می گیرند. زنان بیوه برای درمان و مراقبت نیاز به اجازه و حمایت عضو دیگری از خانوار دارند از این رو دسترسی به خدمات برای این گروه مشکل تر خواهد بود. همچنین زنان بعضا برای رفت و آمدهای بیرون از خانه نیازمند همراه می باشند که این خود مانعی برای دسترسی به خدمات چشم پزشکی است.


برچسب‌ها: زنان, مردان, نابینایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان بیمارستان زنان و بیریگهام و دانشگاه هاروارد، مصرف طولانی‌مدت مکمل‌های مولتی ویتامین‌ را با کاهش خطر آب‌مروارید در مردان مرتبط دانسته‌اند. این محققان پژوهشی را در سال‌های 1997 تا 2011 و بر روی 14 هزار و 641 پزشک مرد بالای 50 سال انجام داده‌اند. نیمی از این افراد مولتی ویتامین‌های روزانه شامل ویتامین C، E و مکمل‌های بتاکاروتن را مصرف کردند. نیمی دیگر نیز به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند. محققان طی این مدت، تمامی شرکت‌کنندگان را از نظر ابتلا به دو بیماری شایع چشم شامل آب‌مروارید و زوال ماکولای چشم که مسؤول ریزبینی و جزئی‌بینی چشم است، مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران دریافتند که در گروه کنترل، 945 مورد آب‌مروارید و در گروه مصرف‌کننده مولتی ویتامین تنها 872 مورد آب‌مروارید گزارش شد که این رقم کاهش خطر 9 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین میزان کاهش خطر برای بیماری آب‌مروارید هسته‌ای که در مرکز عدسی چشم رخ می‌دهد و از شایع‌ترین نوع آب مروارید مرتبط با روند پیری است، 13 درصد گزارش شد. یافته‌های این پژوهش در مجله «ophthalmology» منتشر شده است.


برچسب‌ها: آب مروارید, کاتاراکت, ویتامین, مولتی ویتامین, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


نتایج یک پژوهش حیوانی نشان داد نابینایی موقت منجر به افزایش شنوایی شده و می‌تواند به عنوان درمان برخی افراد ناشنوا کاربرد داشته باشد. پژوهش محققان دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه مریلند نشان داد که قرار دادن موشها در یک محیط تاریک برای یک هفته باعث تغییر در مغز آنها و تشدید حس شنوایی‌شان شد. تاثیر گفته شده،‌ پس از بازگرداندن این موجودات به روشنایی برای چند هفته ادامه داشت. به گفته کارشناسان، این نتیجه بسیار جالب بوده اما ایجاد تغییرات مغزی دائمی‌تر است که می‌تواند برای هر نوع درمان جدید از دست دادن شنوایی مهم باشد.
محققان به مقایسه شنوایی موشهایی که برای یک هفته در تاریکی مطلق قرار داشتند، با گروه شاهد که در روشنایی عادی بودند، پرداختند. موشهایی که در تاریکی مطلق قرار گرفته بودند توانستند صداهای آرامتر را شنیده و همچنین تغییراتی در ساختار قشر شنوایی مغز آنها بوجود آمد. یکی از تصورات این است که بخش مغزی مورد استفاده برای بینایی تغییر کاربری داشته و همچنین بخش مورد استفاده برای شنوایی ارتقا یابد. البته هنوز مشخص نیست که در صورت اعمال این آزمایش بر روی انسانها، همان تغییرات در بخشهای مشابه مغز آنها نیز صورت بگیرد یا این که بتوان از آن برای معکوس کردن زوال مرتبط با پیری استفاده کرد. نتایج این پژوهش در مجله Neuron منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, شنوایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


یک لنز تماسی انقلابی به افراد نابینا در خواندن خطوط بریل الکترونیکی کمک خواهد کرد. این کاشت که مانند یک لنز تماسی عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با الکترود ساخته شده که سیگنالها را از یک دوربین دستی یا بر روی عینک دریافت می‌کند. این لنز به بازتاب سیگنالها از یک دوربین به چشمان کاربر پرداخته و حس آن می‌تواند به شکل چیزی مانند بینایی تعبیر شود. هنگامی که کاربر به چیزی نگاه کرده یا دوربین را به سمت آن می‌برد، این دوربین به ترجمه تصویر به نوعی بریل الکترونیک پرداخته و لنز تماسی، شبکیه را با حس لامسه تحریک می‌کند.
برخلاف بریل که بر موقعیت‌یابی شش نقطه برای انتقال اطلاعات به خواننده تکیه دارد، حسگرهای درون قرنیه چشم 600 بار حساستر از نوک انگشتان به حس لامسه است. به گفته دانشمندان، قرنیه در حقیقت حساسترین بخش بدن به این گونه تحریکها است. این لنزها هنوز بر روی انسان آزمایش نشده اما کارآزمایی‌ها بر روی حیوانات نشان داد که آنها با این روش توانستند موانع را در تاریکی تشخیص دهند. اگرچه در حال حاضر گزینه‌هایی برای ارسال داده به شبکیه وجود دارد، اما خیلی پیشرفته محسوب نمی‌شوند. اکنون کاربر می‌تواند تنها حدود 16 پیکسل را ببیند اما دستگاه جدید ممکن است این میزان را به دهها هزار افزایش دهد. این محققان همچنین اکنون در حال کار بر روی یک دستگاه مشابه برای کمک به افراد مبتلا به نقص شنوایی هستند.


برچسب‌ها: نابینایان, لنز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم بهمن 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در اهواز ویژه متخصصین چشم پزشکی برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل پاتوژنز، پزشکی قانونی، جریان خون چشم، تونومتری، تصویربرداری عصب و شبکیه، تصویربرداری سگمان قدامی، میدان بینایی، درمان داروئی، لیزر تراپی، قوانین مربوط به حرف پزشکی، بیماری های سطح چشم(OSD) و Management   گلوکوم زاویه باز، Management  گلوکوم زاویه بسته می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی اهواز, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392 | لینک ثابت |


بعضي بيماري‌هاي چشم مانند گلوکوم و دژنراسيون ماکولا اگر در مراحل اوليه درمان شوند، بهترين نتيجه را خواهند گرفت، اما اغلب تا زماني که علايمشان ظاهر شود، تشخيص داده نمي‌شوند، زيرا وسايلي که براي تشخيص آنها استفاده مي‌شود، گران بوده و در خيلي از کلينيک‌هاي پزشکان عمومي و خانواده يافت نمي‌شوند. برهمين اساس تيمي از دانشگاه MIT آمريکا وسيله‌اي را که تنها در دست گرفته مي‌شود، ابداع کرده‌‌اند که مي‌تواند سريع و تنها با يک اسکن، به تشخيص طيف وسيعي از بيماري‌هاي رتين کمک کند. اين دستگاه با تکنيک فوق سريع توموگرافي انسجام نوري (OTC) و با به‌کارگيري منبع نور مادون قرمز و آينه نازک دو بعدي، تصاوير سه‌بعدي با کيفيت بالا از رتين مي‌گيرد و به متخصصان کمک مي‌کند به روش غير تهاجمي، تصاوير سه‌بعدي از مناطق کليدي چشم بگيرند، مانند ماکولا و سر عصب بينايي، تا نشانه‌هاي پاتولوژي بيماري غربالگري شود. اين دستگاه همچنين به‌طور اتوماتيک حرکات چشم را تصحيح مي‌کند و در طول اسکن حرکات چشم را براي گرفتن نتايج بدون خط و فوکوس بهتر به‌طور موثري فريز مي‌کند. به اين ترتيب، تصاوير داخل دستگاه براي سال‌ها باقي مي‌ماند و سيستم‌هاي table-top به تشخيص بيماري‌هاي رتينال توسط متخصصان کمک مي‌کند. پژوهشگران اميدوارند که اين دستگاه بتواند براي غربالگري بيماري‌هاي چشمي در جمعيت عمومي مورد استفاده قرار گيرد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, اسکنر, اسکنر جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اولين ژل منفذگير را براي متوقف کردن ترشح مايع از خلال برش قرنيه بيماران پس از جراحي کاتاراکت همراه با قرار دادن لنز داخل چشمي‌ مورد تاييد قرار داده است. قبل از اين، بخيه زدن تنها راه متوقف کردن ترشح از خلال برش قرنيه در جراحي کاتاراکت بود. FDA ژل‌هاي ديگري مشابه رشور(ReSure) را براي منفذگيري برش‌هاي‌هاي کوچک جراحي در ساير بخش‌هاي بدن مانند ريه‌ها تاييد کرده بود، اما اين اولين ژل منفذگير مورد تاييد براي زخم‌هاي چشمي‌ است. طبق آمارهاي منتشرشده از سوي سازمان سلامت ملي آمريکا، بيش از نيمي‌ از مردم اين کشور تا سن 80 سالگي به کاتاراکت مبتلا مي‌شوند، يا تا اين سن تحت جراحي کاتاراکت قرار گرفته‌اند. طي جراحي کاتاراکت، جراح چشم برش کوچکي در قرنيه ايجاد، لنز طبيعي چشم را خارج و لنز مصنوعي را جايگزين مي‌کند. در بسياري از موارد برش کوچک است و خودبه‌خود بسته مي‌شود، اما اگر ترشح مايع از برش وجود داشته باشد، نياز است جراح زخم را ببندد. براي تاييد، FDA مطالعات باليني متعددي را مورد بررسي قرار داد. از جمله آنها مطالعه باليني تصادفي با شرکت 471 بزرگسالي بود که تحت جراحي کاتاراکت قرار گرفته و دچار ترشح از محل برش در زمان جراحي شده بودند. از بين 471 شرکت‌کننده در مطالعه، 295 نفر از ژل منفذگير نامبرده و 176 نفر از بخيه براي متوقف کردن ترشح استفاده کردند. نتايج نشان دادند استفاده از منفذگير رشور در مقايسه با بخيه در پيشگيري از ترشح از برش جراحي طي 7 روز اول پس از جراحي کاتاراکت موفق‌تر است.


برچسب‌ها: داروی جدید, رشور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه نهم بهمن 1392 | لینک ثابت |


مغز انسان به شاهکار قابل توجهی در پردازش اطلاعات بصری در مدت 13 میلی‌ثانیه دست یافته است. درحالیکه در مطالعات قبلی عنوان شده بود که مغز در مدت 100 میلی‌ثانیه قادر به پردازش اطلاعات بصری است، تحقیقات صورت گرفته توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) از ثبت سریعترین رکورد در پردازش تصاویر خبر می‌دهد.
در این مطالعه مجموعه‌ای از تصاویر شامل شش یا 12 تصویر در مدت 13 تا 80 میلی‌ثانیه به داوطلبان نشان داده شد و محققان موفق به ثبت سریعترین رکورد در شناسایی تصاویر شدند که این رکورد هشت برابر سریعتر از رکورد 100 میلی‌ثانیه‌ای است که در تحقیقات قلبی ثبت شده بود. زمانی که فرد به یک جسم نگاه می‌کند، شبکیه چشم این اطلاعات بصری شامل شکل، رنگ و جهت را به بخش بالای زنجیره پردازش بصری مغز ارسال می‌کند. «مری پاتر» از محققان مغز و علوم شناختی MIT تأکید می‌کند: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، مغز در مدت 13 میلی‌ثانیه قادر به تفسیر اطلاعات بصری هستند که توسط چشم مشاهده می‌شوند؛ این توانایی پردازش سریع تصاویر به چشم‌ها برای شناسایی هدف‌های بعدی کمک می‌کند.
این مطالعه که نخستین شواهد از سرعت پردازش بالای مغز را نشان می‌دهد، از نتایج مطالعه صورت گرفته در سال 2001 بر روی میمون‌های مکاک (macaque) - پاسخ سریعتر حیوانات به تصاویر خاص مانند چهره افراد - حمایت می‌کند. محققان MIT قصد دارند در ادامه تحقیقات، مناطق فعال مغز در زمان تشخیص درست تصاویر را مورد بررسی قرار دهند. نتایج این مطالعه در مجله Attention, Perception, and Psychophysics منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم بهمن 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ابداع نمونه‌ اولیه یک هدست «نمایشگر شبکیه مجازی» شدند.  هدست‌ ابداعی به نام «Glyph» درست مانند هدفون‌های بزرگ به نظر می‌رسد. کاربران به جای تماشای نمایشگر ال‌س‌دی یا او‌ال‌ای‌دی (OLED) از طریق لنزها، تصاویر بازی و ویدیویی را می‌بینند که به طور مستقیم بر روی شبکیه‌شان فرافکنی می‌شود. سیستم جدید مبتنی بر نوعی فناوری است که توسط دکتر آلن ایوانز، مدیر اجرایی شرکت Avegant و همکارانش توسعه یافته است. برای ارائه تصویر، هدست مزبور از ترکیبی از لنزهای سفارشی و میکروآینه‌ها برای انعکاس نور ال‌ای‌دی با نیروی کم بر روی شبکیه‌های چشم کاربر استفاده می‌کند.
گفته می‌شود، تصویر به دست آمده، شفاف، واقعی و دارای سطحی از وضوح است که برای دیگر نمایشگرهای بر روی سر قابل‌ ارائه نیست. این نمایشگر شبکیه مجازی، تصویر اشیا را آن گونه که در جهان طبیعی قابل‌ مشاهده هستند، ارائه می‌دهد. ایوانز، یکی از سازندگان این هدست گفت: زمانی که کاربر به جسم شفافی مانند یک صفحه ال‌سی‌دی خیره می‌شود به چشم فشار وارد می‌شود؛ اما ما نور را منعکس می‌کنیم و نور کم قدرت ال‌ای‌دی را بر دو میلیون آینه میکروسکوپی می‌تابانیم. این آینه‌ها خمیده و کج می‌شوند و ما از آنها برای کنترل آنچه نور به چشم کاربر بازمی‌تاباند، استفاده می‌کنیم. سامانه Glyph، میدان دید 45 درجه را در مقابل چشمان کاربر ارائه می‌دهد و نمونه‌های اولیه کنونی آن در آزمایشات رهگیری‌کننده سر موفق عمل کرده‌اند. سیستم ارائه‌شده همچنین در هدفون‌های خانگی قابل‌ جاسازی است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, گلیف, هدست, شبکیه, Glyph
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه شانزدهم دی 1392 | لینک ثابت |


اسکنر دستی تیم تحقیقاتی موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) امکان معاینه آسان‌ و سریع‌ شبکیه چشم را فراهم می‌کند. به طور معمول، معاینه‌ چشم با استفاده از ابزار نسبتا بزرگی انجام می‌شود که بیشتر در مطب یک چشم‌پزشک یا عینک‌ساز وجود دارد. با این حال، اندازه نمونه اولیه و قابل‌حمل ابزار موسسه ام آی تی، به یک دوربین فیلم‌برداری مصرفی شباهت دارد. این سامانه قادر به معاینه چشم بیمار ظرف چند ثانیه بوده و با استفاده از فرآیند اندازه‌گیری منفرد، به دنبال یافتن شرایطی مانند رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و دژنراسیون ماکولاست.
سامانه ابداعی از روشی موسوم به «توموگرافی (پرتونگاری مقطعی) انسجام نوری» (OCT) استفاده می‌کند که در آن پرتوهای نور مادون‌قرمز بر روی شبکیه تابانده می‌شوند. با اندازه‌گیری هر دو مدت زمان انعکاس پرتوها و شدت این انعکاس‌ها، اسکنر قادر به ارائه تصویری سه‌بعدی و رادارمانند از شبکیه است.
این فناوری در اسکنرهای بزرگ‌تر معمولی نیز وجود دارد، اما وجود یک آینه مینیاتوری جهت اسکن پرتو تصویربرداری‌کننده، امکان استفاده از آن را در ابزار جدید فراهم می‌کند.
یکی از چالش‌های موجود در مورد اسکنر‌های دستی، لرزیدن دست کاربر است که منجر به تولید تصاویر مبهم می‌شود. به منظور رفع این نارسایی، ابزار موسسه ام آی تی به سرعت چندین اسکن را از یک بخش شبکیه و از جهت‌های مختلف تهیه می‌کند.
سپس این اسکن‌ها برای تشکیل یک تصویر کامپوزیت سه‌بعدی، ترکیب می‌شوند و جزئیاتی که در یک اسکن وارد نشده‌اند، در اسکن‌های دیگر گنجانده می‌شوند.
اسکنرهای قابل‌حمل دیگر از پیش موجودند، اما ارائه اسکن سه‌بعدی با سرعت بالا و وجود آینه مینیاتوری، مشخصات منحصربه‌فرد اسکنر موسسه ام آی تی است. دو نسخه از این ابداع در آزمایشگاه، آزمایش شده‌اند و نتایجی مشابهی را از لحاظ کیفیت، با اسکنرهای بزرگتر معمولی ارائه داده‌اند. دانشمندان امیدوارند با توسعه بیشتر این اسکنر، بتوان از اسکنرهای کوچکتر در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد. موسسه ام آی تی در این پروژه با دانشگاه ارلانگن آلمان و شرکت‌های تحقیقاتی Praevium/Thorlabs همکاری داشت. جزئیات سامانه جدید در مجله Biomedical Optics Express منتشر شد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, اسکنر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم دی 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی از موفقیت در چاپ سلول‌های چشمی جدیدی خبر می‌دهند که می‌تواند برای درمان مبتلایان به آسیب شبکیه چشم مورد استفاده قرار بگیرد. نابینایی اغلب در اثر تخریب سلول‌های عصبی در چشم روی می‌دهد و طی سال‌های اخیر محققان به دستاوردهای قابل توجهی برای توسعه درمان‌های جدید از جمله پیوند سلولی دست یافته‌اند. تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کمبریج با استفاده از سلول‌های حیوانی انجام شده و از یک چاپگر جوهرافشان برای چاپ دو نوع از سلول‌های شبکیه چشم موش شامل سلول‌های گانگلیون و سلول‌های گلیال استفاده شد. این سلول‌ها اطلاعات را از چشم به بخش‌های مشخصی از مغز انتقال داده و از نورون‌ها محافظت می‌کنند.
از دست دادن سلول‌های عصبی در شبکیه، خصیصه بسیاری از بیماری‌های چشم است که منجر به نابینایی بیمار می‌شود. شبکیه یک ساختار سازماندهی شده و بسیار پیچیده است که آرایش دقیق از سلول‌ها در ارتباط با یکدیگر، به عملکرد موثر بصری منجر می‌شود. دکتر «باربارا لوبر» از مرکز جان فن گیست در دانشگاه کمبریج و یکی از نویسندگان این تحقیق تأکید می‌کند: در این مطالعه برای نخستین بار نشان دادیم،‌ سلول‌های گرفته شده از سیستم عصبی مرکزی بالغ – چشم – می‌تواند با استفاده از یک چاپگر جوهرافشان فیزوالکتریک چاپ شوند. سلول‌های چاپی با این روش سالم باقی مانده و توانایی خود را برای نجات و رشد بافت در محیط آزمایشگاه حفظ کردند.
این دستاورد مسیر را برای درمان مبتلایان به آسیب‌دیدگی در لایه حساس به نور از بافت پشت چشم – شبکیه – با استفاده از سلول‌های خود بیمار هموار می‌کند. گام بعدی محققان، تلاش برای چاپ انواع دیگر سلول‌های شبکیه شامل گیرنده‌های حساس به نور (فوتورسپتورها)، سلول‌های استوانه‌ای و مخروطی عنوان شده است. محققان تأکید می‌کنند، این نتایج مقدماتی هستند و آزمایشات بیشتری قبل از شروع آزمایشات بالینی بر روی انسان باید انجام شود. نتایج این مطالعه در مجله Biofabrication منتشر شده است.


برچسب‌ها: شبکیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی در نبرد با بیماری‌های چشمی برای اولین بار از یک لنز تماسی جدید رونمایی کرده‌اند که به آرامی دارو را در چشم منتشر می‌کند. لنز تماسی جدید محققان دانشکده پزشکی هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست می‌تواند سلاح جدیدی برای مبارزه با آب سیاه که علت اصلی کوری برگشت ناپذیر در جهان است، باشد. این شیوه از 50 سال پیش برای جایگزینی با قطره‌های چشمی ناکارآمد پیشنهاد شده بود اما چالشهای فناورانه به منظور ارائه دوز ثابت در طول زمان، اجرای آن را به تاخیر انداخته بودند. اکنون این محققان مدعی شده‌اند که توانسته‌اند برای اولین بار لنزی را تولید کنند که می‌تواند دوز معینی از «لاتانوپروست» (Latanoprost) را که یک داروی رایج برای بیماری آب‌ سیاه بوده، برای یک ماه ارائه کند.
این پژوهش به عنوان یک گام رو به جلو در نبرد علیه این بیماری که سالانه میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، مورد تحسین واقع شده است. آب‌سیاه زمانی رخ می‌دهد که لوله‌های تخلیه درون چشم تا حدی مسدود شده و از تخلیه کامل مایع چشم موسوم به زلالیه جلوگیری می‌شود. این بیماری توسط قطره چشم، لیزر یا جراحی قابل درمان است اما هیچ‌کدام گزینه ایده‌آل نیستند. این لنزها با پوشش‌دهی یک فیلم نازک حاوی دارو در داخل لبه‌های پلاستیکی جاذب مورد استفاده در ساخت لنزهای تماسی طراحی شده است.
آزمایشات نشان داد که هر لنز تماسی می‌تواند بهتر از قطره‌های چشمی، برای یک ماه غلظت‌های مورد نیاز داروی لاتانوپروست را در مایع چشم تامین کند. این درمان را می‌توان با لنزهای تماسی که بیماران برای اصلاح بینایی خود مورد استفاده قرار می‌دهند، ترکیب کرد. یافته‌های این پژوهش در مجله Biomaterials منتشر شده است.


برچسب‌ها: لنز, آب سیاه, گلوکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه آبردین در انگلیس موفق شدند با استفاده از یک دوربین، آزمایشی را طراحی کنند که حرکات چشم بیمار را تجزیه و تحلیل می کند و می تواند براین اساس بیماری های جدی روانی را در فرد تشخیص دهد. این فناوری با استفاده از نظریه ای که بیش از یک قرن قدمت دارد ، کار می کند. بر اساس این نظریه نگاه کردن به اشیای مختلف با روان انسان در ارتباط است.
محققان بر این باورند که با استفاده از این آزمون می توان بیماری اسکیزوفرنی را از اختلال دو قطبی و افسردگی شدید تشخیص داد. محققان در این روش با استفاده از دوربین های ویژه ای حرکات چشم شرکت کنندگانی را که به تصاویر روی صفحه رایانه نگاه می کردند، ردیابی کردند. نتایج این آزماش نشان داد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی کمتر از سایر افراد تصاویر را بطور کامل می بینند. همچنین مشخص شد این افراد به برخی نقاط بیشتر زل می زنند و به برخی نقاط کمتر توجه می کنند.
به گفته محققان بین بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی و افسردگی شدید تفاوت های ظریفی وجود دارد که تشخیص آن با استفاده از روش های سنتی دشوار است. اما پیشرفت های اخیر در فناوری ردیابی با استفاده از حرکت چشم می تواند به عنوان نشانگر قابل اعتمادی برای تشخیص این اختلالات مورد استفاده قرار گیرد. به گفته محققان این آزمایش چشم، نتایج را با دقت 95 درصد در عرض 30 دقیقه نشان می دهد، در حالی که با استفاده از روش های پیشین چندین سال برای تشخیص بیماری زمان لازم بود. محققان گفتند برای استفاده گسترده از این روش بر روی بیماران، مطالعات بیشتری مورد نیاز است و احتمالا تا چند سال آینده می توان این روش تشخیصی را مورد استفاده قرار داد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و یکم آذر 1392 | لینک ثابت |


موضوع: تازه های التهابات چشمی
برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، انجمن چشم پزشکی فارس، مرکز تحقیقات چشم پزشکی پوستچی
زمان برگزاری: ۲۳ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: شیراز

سایت همایش 
سایت مرکز پوستچی


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم شیراز, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم آذر 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه فوق تخصصی سگمان قدامی انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۹ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

همایش همزمان:
چهارمین گردهمایی گروه فوق تخصصی سگمان قدامی انجمن چشم پزشکی ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش فارابی, همایش چشم, علوم پزشکی تهران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | لینک ثابت |


آلودگی هوا به میزان زیادی با ابتلا به بیماری سندرم چشم مرتبط است. محققان دریافتند افرادی که در هوای آلوده زندگی می‌کنند بیشتر به سندرم چشم خشک مبتلا می شوند. این مطالعه نشان داد ساکنان شهرهای آمریکا با سطوح بالای آلودگی هوا، با احتمال بیشتر ابتلا به سندرم چشم خشک نسبت به افرادی که در شهرهایی با هوای بهتر زندگی می کنند مواجهند. سندرم چشم خشک که کاهش تولید اشک را به دنبال دارد، موجب بروز عوارضی در بیمار می‌شود. دکتر انات گالر از موسسه تحقیقات میامی اظهار کرد: افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این افراد باید اقدامات ساده مثل حفظ رطوبت مناسب در داخل منزل را در نظر بگیرند. این مطالعه در نشست سالانه چشم پزشکی آکادمی آمریکا در نیواورلئان ارائه شده است.


برچسب‌ها: آلودگی, آلودگی هوا, خشکی چشم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر 1392 | لینک ثابت |


لنزهای رنگی در طیفهای گسترده وجود دارند و اکنون یک پزشک آمریکایی به طراحی یک راه‌حل دائمی برای تغییر رنگ چشم انسان پرداخته است. این فرآیند موسوم به کاشت عنبیه مصنوعی شامل قرار دادن یک کاشت نازک سیلیکونی پزشکی در چشم برای تغییر ظاهر عنبیه است. این روش توسط دکتر کنت روزنتال از مرکز Island Eye Surgicenter در لانگ‌آیلند نیویورک پایه‌گذاری شده است.
این کاشت مصنوعی عنبیه در کاربردهای آرایشی قابل استفاده است اما همچنین می‌توان از آن برای برخی شرایط پزشکی مانند ناهمرنگی عنبیه که در آن یک رنگدانه منجر به متفاوت شدن رنگ چشمها می‌شود، استفاده کرد. در برخی موارد از این رویکرد حتی می‌توان برای بازیابی بینایی استفاده کرد. برای مثال در سال 2011 از این روش برای درمان یک نوجوان 17 ساله استفاده شد که از زمان تولد به دلیل عدم وجود عنبیه مادرزادی تا حدی نابینا بود. پس از درمان، وی تقریبا بینایی کامل خود را به دست آورد. این روش شامل ایجاد یک شکاف 2.8 میلیمتری در قرنیه و قرار دادن یک کاشت تا شده در میان آن است. این کاشت به محض ورود در چشم، باز شده و در موقععیت خود قرار می‌گیرد.
شرکت سازنده BrightOcular اظهار کرده که این رویکرد تاثیری بر نزدیک بینی یا دوربینی نداشته و افرادی که از عینک استفاده می‌کنند پس از انجام این عمل هم همچنان باید عینک خود را مجددا مورد استفاده قرار دهند. با این که این جراحی ایمن شناخته شده، برخی بیماران با عفونت، حساسیت به نور و التهاب و عوارض دیگر روبرو شده بودند که گفته سازندگان این کاشت‌ها در صورت ایجاد مشکل به سادگی قابل برداشتن هستند.
این عمل برای هر چشم حدود 15 دقیقه طول کشیده و با بیهوشی موضعی انجام می‌شود. بنابر اعلام شرکت سازنده، بهبودی کامل بیماران حدود یک تا دو ماه به طول می‌انجامد اما بیماران می‌توانند در همان روز پس از عمل به خانه باز گردند. مانند سایر عملهای جراحی چشم، بیماران پس از این عمل نباید رانندگی کرده یا احسام سنگین را بلند کنند و همچنین تا سه ماه اجازه شنا ندارند. کاشت‌های عنبیه مصنوعی در حال حاضر در کلینیک‌های سراسر آمریکا در دسترس هستند.


برچسب‌ها: عنبیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۲ توسط قطب علمی آموزشی چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد تهران، ویژه متخصصین چشم پزشکی برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل Bio mechanics، Keraring، استفاده ازKamra  در پيرچشمی، استفاده از لنزهای micro lens در پیر چشمی، آلترناتیوهای درمانی، کاربرد فمتو لیزر در جراحی های داخل قرنیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی چشم, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان لبافی نژاد, قرنیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سی ام آبان 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن چشم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۱۰ الی ۱۳ آذر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, انجمن چشم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشكي زاهدان، بیمارستان چشم پزشکی الزهرا
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: زاهدان

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش چشم, همایش چشم زاهدان, علوم پزشکی زاهدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم آبان 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه دوک مدعی کشف ارتباط میان ادرار بیمار با جهش‌های ژنتیکی خاصی شدند که عامل بیماری ارثی و تحلیل‌برنده رتینیت پیگمانتر بوده و منجر به آسیب شدید به بینایی و اغلب نابینایی می‌شود. محققان پیش از این ژنوم یک خانواده را تعیین توالی کرده و دریافته بودند که کودکان مبتلا به رتینیت پیگمانتر از دو نسخه یک جهش در ژن DHDDS خود برخوردارند که سازنده آنزیمهای تولید کننده ترکیبات آلی دولیکولها هستند. در انسانها دولیکول-19 که حاوی 19 واحد ایزوپرن بوده، فراوان‌ترین گونه است. جهش ژن DHDDS که در سال 2011 کشف شد، جدیدترین ضمیمه به بیش از 60 جهش ژنتیکی دخیل در رتینیت پیگمانتر است.
محققان از پژوهشهای قبلی خود در بررسی نمونه‌های ادرار بیماران کلیوی دریافته بودند که می‌توان دولیکول را از طریق کروماتوگرافی مایع و طیف سنجی جرمی شناسایی کنند. آنها با استفاده از این روشها به بررسی نمونه خون و ادرار شش عضو از این خانواده پرداخته و دریافتند که سه خواهر و برادر این خانواده مبتلا به رتینیت پیگمانتر بجای دولیکول-19 از دولیکول-18 به عنوان گونه غالب برخوردار بودند. والدین که هر کدام یک نسخه از ژن جهش یافته را داشتند، از سطوح متوسط دولیکول-19 و سطوح بالاتر دولیکول-18 برخوردار بودند. محققان بر این باورند که بررسی دولیکول می‌تواند بطور موثر در تشخیص رتینیت پیگمانتر ایجاد شده در اثر جهش ژن DHDDS از نمونه‌های دیگر کمک کند. این پژوهش در مجله Lipid Research منتشر شده است.


برچسب‌ها: آزمایش, رتینیت, ادرار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم مهر 1392 | لینک ثابت |


نوعی لیزر جدید به دانشمندان «موسسه چشم Truhlsen» در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا کمک خواهد کرد درمان بهتری را برای بیماری‌های خطرناک چشم ارائه دهند. این لیزر پیشرفته قادر است از نابینایی بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های جدی جلوگیری کند. در 22 جولای، نخستین بیمار مبتلا به «رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو» با این لیزر درمان شد. این بیماری دشوارترین مرحله بیماری‌های چشم است که از دیابت ناشی می‌شود. به گفته «دیانا دو ام دی»، دانشیار و متخصص چشمی که نخستین درمان را با این لیزر انجام داد، تکنولوژی مزبور مهم‌ترین لیزر لبه تیغ جهان است که هم‌اکنون در دسترس است.
این فناوری به متخصصان امکان اعمال تعدادی از نقاط لیزری را در الگوهای متنوع می‌دهد و در مقایسه با لیزهای معمولی، موثرتر، ایمن‌تر و کارآمدتر گزارش شده است. لیزرهای معمولی در تعداد الگوها و پالسی که می‌توانند به کار برند، محدود هستند، در حالی که لیزر جدید امکان هدف‌قراردادن پیشرفته‌تری را می‌دهد.
لیزر ارائه‌شده درمانی را برای بیماری‌های نادر چشم شامل انسداد وریدی شبکیه، گلوکوم نئوواسکولار و اشک‌های شبکیه ارائه می‌دهد. علاوه بر این، با توانایی کاربرد میکروپالس، این شیوه می‌تواند با درمان‌های دیگر به منظور درمان «ادم ماکولای دیابتی»، رایج‌ترین عامل از دست دادن بینایی در بیماران دیابتی، ترکیب شود. نرخ دیابت در امریکا در حال افزایش است، بنابراین، بیماران بیشتری می‌توانند از درمانی که فناوری جدید در اختیار می‌گذارد، بهره ببرند. نام کامل این لیزر، «لیزر چندنقطه‌ای فوق اسکن» است و توسط شرکت «کانتل مدیکال» که دفتر مرکزی آن در پاریس است، ساخته شده است.


برچسب‌ها: دیابت, رتینوپاتی, لیزر, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم مهر 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه منچستر و بنیاد مراقبت بهداشتی مرکزی منچستر یک آزمایش خون جدید معرفی کرده‌اند که ممکن است بتواند درمان کودکان مبتلا به آب مروارید مادرزادی را ارتقا بخشد. این آزمایش به بررسی همه جهش‌های ژنتیکی شناخته‌شده در دی‌ان‌ای پرداخته که می‌توانند عامل این بیماری باشند. این محققان که آزمایش خود را در انجمن پزشکی ژنتیکی انگلیس ارائه کرده‌اند، امیدوارند که این رویکرد بتواند تشخیص را توسعه داده و به تصمیم‌گیری برای درمانهای بهتر کمک کند.
تشخیص آب‌مروارید مادرزادی در زمان تولد بسیار آسان بوده اما تشخیص عامل آن مدت زمان بیشتری بطول می‌انجامد. مشکل اینجاست که بیش از 100 جهش ژنتیکی مختلف در دی‌ان‌ای کودک وجود داشته که با این بیماری مرتبط است. به گفته محققان، اگر کودک از پیشینه خانوادگی برای این بیماری برخوردار نباشد، شناسایی عامل آن می‌تواند ماهها یا سالها به طول بینجامد. یک تشخیص کامل می‌تواند به پزشکان در استفاده از بهترین دوره درمان، آگاه‌سازی خانواده‌ها از خطر آب‌مروارید در صورت دارا بودن فرزندان بیشتر یا تشخیص بیماریهای شدید که آب‌مروارید نشانه اولیه آنهاست، کمک کند. در حال حاضر هر کدام از جهشهای ژنتیکی باید بطور جداگانه آزمایش شوند.
محققان انگلیسی از پیشرفتهای علم ژنتیک برای بررسی تمام اشتباهات در کد ژنتیکی با یک آزمایش خون استفاده کرده‌اند. به گفته محققان، این آزمایش به بررسی همه ژنها بطور موازی پرداخته تا بیماران سریعتر مورد تشخیص قرار گرفته و درمان، مدیریت بالینی و مشاوره ژنتیک مورد نیازشان را دریافت کنند. بیمارستانهای منچستر از ماه دسامبر از این آزمایش استفاده خواهند کرد.


برچسب‌ها: آزمایش, آزمایش جدید, آب مروارید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم شهریور 1392 | لینک ثابت |


بيماراني كه به دليل ابتلا به آب مرواريد تحت عمل جراحي چشم قرار مي گيرند عمر طولاني تري دارند. محققان استراليايي در آكادمي چشم پزشكي آمريكا با مطالعه ۳۵۴ بيمار مبتلا به آب مرواريد (كاتاراكت) ۴۹ ساله و مسن تر متوجه شدند: افرادي كه تحت عمل جراحي آب مرواريد قرار گرفتند نسبت به افرادي كه اين عمل جراحي را انجام ندادند طول عمر بيشتري داشتند. دكتر جي.جين.وانگ و همكارانش از آكادمي چشم پزشكي آمريكا اظهار داشتند: مطالعه آنان نشان مي دهد بين تحليل رفتن بينايي و مرگ و مير افراد مسن ، ارتباط مستقيمي وجود دارد. به گفته محققان، عمل جراحي كاتاراكت احتمالا به علت اينكه كارايي جسمي و روحي بيمار را بالا مي برد ، سن او را نيز افزايش مي دهد. كاتاراكت يا آب مرواريد، حاصل لكه دار شدن عدسي چشم است كه به تخريب ميزان بينايي منجر مي شود و بيش از نيمي از افراد بالاتر از ۸۰ سال را مبتلا مي كند.


برچسب‌ها: آب مروارید, کاتاراکت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1392 | لینک ثابت |


بیومهندسان دانشگاه اوتا دریافتند درک انسان از زبان می‌تواند بیش‌ از آنچه تصور می‌شود، به بینایی متکی باشد و اینکه تحت شرایط مناسب، آنچه را که فرد می‌بیند، بر آنچه که وی می‌شنود، غالب می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهد ابزارهای شنوایی مصنوعی و نرم‌افزار تشخیص صدا می‌توانند از یک دوربین و نه فقط میکروفون بهره برند. برای نخستین بار دانشمندان موفق شدند سیگنال شنیداری موجود در مغز را به آنچه شخص می‌گوید شنیده، مرتبط کنند، در حالی که آنچه وی واقعا می‌شنید، متفاوت بود.
براساس این مطالعه، بینایی بر بخش شنوایی مغز برای تغییر دادن حس انسان از واقعیت تاثیرگذار است. به گفته الیوت اسمیت، دانشجوی بیومهندسی و علوم اعصاب دانشگاه اوتا و رهبر ارشد این مطالعه، مغز بینایی و صدا را هنگام پردازش سخن در نظر می‌گیرد؛ با این حال، چنانچه این دو اندکی از یکدیگر متفاوت باشند، علائم بینایی بر علائم شنوایی غلبه می‌کنند. این پدیده اثر McGurk نام دارد و «هری مک‌گورک» روانشناس شناختی اسکاتلندی آن را مطرح کرد. وی در دهه 1970 پیشگام انجام مطالعات ارتباط بین شنوایی و بینایی در درک سخن بود. اثر «مک‌گورک» دهه‌هاست مد نظر گرفته شده، با این حال، منشا آن تاکنون مشخص نبود.
تیم دانشگاه اوتا با ضبط‌ و تحلیل سیگنال‌های مغز در temporal cortex (ناحیه‌ای از مغز که صدا را پردازش می‌کند) منبع اثر مزبور را شناسایی کرد. اسمیت با کمک همکارانش سیگنال‌های الکتریکی ناشی از سطوح مغز چهار بزرگسال مبتلا به صرع شدید (دو مرد و دو زن) را ضبط کردند. آن‌ها الکترودهایی به اندازه یک دگمه را بر روی نیمکره‌های چپ، راست و مرکز مغز هر یک از سوژه‌ها قرار دادند. محققان این عمل را بسته به اینکه تصور می‌شد حملات صرع بیمار از کجا ناشی می‌شود، انجام دادند.
این آزمایش بر روی داوطلبانی صورت گرفت که مبتلا به صرع شدید بودند و عمل‌های جراحی را با هدف درمان بیماری‌شان انجام داده بودند. از این چهار سوژه خواسته شد ویدیویی‌هایی متمرکز بر روی دهان شخصی را هنگامی که وی بخش‌های «با»، «وا»، «گا» و «تا» را می‌گفت، تماشا کنند و بشنوند. بسته به اینکه کدام یک از ویدیوهای مختلف تماشا می‌شد، بیماران دارای یکی از سه تجربه محتمل به هنگام نگاه‌کردن به بخش‌های گفته‌شده بودند.
در یکی از این حالت‌ها، حرکت دهان با صدا مطابقت داشت؛ به‌طور مثال، هنگامی که ویدیو «با» را نشان می‌داد، صدای شنیداری نیز «با» بود و بنابراین، بیماران «با» را می‌دیدند و می‌شنیدند. در حالت دیگر، حرکت دهان به وضوح با صدای متناظر مطابقت نداشت، درست مانند فیلمی که خوب دوبله نشده است. به‌طور مثال، ویدیو «گا» را نشان می‌داد اما شنیداری «تا» بود و بنابراین، بیماران این تمایز را درک می‌کردند و به درستی «تا» را می‌شنیدند. در حالت سوم، حرکت دهان فقط اندکی با صدای متناظر مطابقت نداشت، به‌طور مثال، فیلم «با» را نشان می‌داد، شنیدار «وا» بود و بیماران صدای «با» را می‌شنیدند، گرچه صدا در واقع «وا» بود. این امر نشان‌دهنده اثر مک‌گورک است که در آن بینایی بر شنیداری غالب می‌شود.
با اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتریکی مغز به هنگام تماشای ویدیو، اسمیت و تیم علمی‌اش دریافتند که آیا سیگنال‌های شنیداری یا دیداری مغز در شناسایی بخش‌ها در هر ویدیو به‌کار می‌رفت. هنگامی که بخش گفته‌شده با صدا مطابقت داشت، یا اینکه به هیچ وجه با آن مطابقت نداشت، فعالیت مغز در همبستگی با صدایی که مشاهده می‌شد، افزایش می‌یافت.
با این حال، هنگامی که ویدیوی دارای اثر مک‌گورک تماشا می‌شد، الگوی مشاهده برای شباهت‌داشتن با آنچه فرد می‌دید و نه آنچه می‌شنید، تغییر می‌کرد. تحلیل‌های آماری نیز این اثر را در تمامی سوژه‌های مورد آزمایش تایید کردند. یافته‌های جدید به محققان در درک آنچه پردازش زبانی را در مغز هدایت می‌کند، کمک می‌کند؛ به ویژه در مغز در حال رشد نوزاد که در تلاش برای متصل‌کردن صداها و حرکت دهان برای یادگیری زبان است. جزئیات این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شد.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیستم شهریور 1392 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی گوشی همراه مجهز به ابزار معاینه چشم را طراحی کرده‌اند که بسیار سبک است و می‌توان به راحتی از آن برای تشخیص بیماری‌های چشمی استفاده کرد. محققان اظهار کردند: حدود 285 میلیون انسان در دنیا از مشکلات بینایی رنج می‌برند که 39 میلیون نفر از آنها نابینا هستند و 90 درصد آنها در کشورهای کم درآمد زندگی می‌کنند.
برای کمک به این مشکل محققان در لندن گوشی همراه جدیدی را ساخته‌اند که اساس کار آن معاینه چشم است. این گوشی «پیک» نام دارد و به منظور کمک به کسانی که در نقاط دورافتاده زندگی می کنند و از مشکلات بینایی رنج می‌برند طراحی شده است.
این گوشی بسیار سبک، قابل حمل و کار کردن با آن نیز راحت است. طراحی این وسیله به گونه‌ای است که می‌تواند معاینه‌های بسیار پیچیده چشم را انجام دهد بدون اینکه به ابزار گران‌قیمت دیگری احتیاج باشد. این گوشی شامل یک برنامه موبایل متصل به سخت افزار است که نقشی همانند یک کیف ابزار پزشکی دارد و برای معاینه از آن استفاده می‌شود.
این سیستم توانایی انجام چندین آزمایش و معاینه مختلف چشمی مانند اندازه‌گیری میدان دید، تشخیص رنگ، حساسیت‌های متقابل و عکس از شبکیه و درجه‌بندی آن را انجام می‌دهد.
نحوه کار با این گوشی به این صورت است که متخصص استفاده کننده از آن بعد از این که چشمان فرد را مورد معاینه قرار دادند، اطلاعات مربوط به معاینه را در گوشی ثبت و با دیگر پزشکان یا محققان در میان می‌گذارند و بعد از انجام همه این مراحل، اقدامات درمانی از این طریق برای فرد صورت می‌گیرد.


برچسب‌ها: ابزار جدید, پیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پنجم شهریور 1392 | لینک ثابت |


نتايج يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است، نشان مي دهد كه با مصرف غذاهاي سرشار از امگا ۳ مي توان از شبكيه چشم محافظت و از نابينايي در دوران سالخوردگي پيشگيري كرد. مصرف غذاهاي حاوي امگا ۳ ميزان سيالي بودن ديواره سلول هاي شبكيه چشم را افزايش مي دهد كه با افزايش ميزان سيالي بودن اين سلول ها مي توان با بيماري هاي چشمي مقابله كرد. محققان با انجام اين مطالعه متوجه شدند كه كارآيي سلول هاي شبكيه بر اساس ميزان سيالي بودن غشاي سلولي تنظيم مي شود. كاهش ميزان سيالي بودن غشا بر انتشار و چرخش پروتئين ها تاثير مي گذارد و مولكول هاي ديگر نيز در انتشار از غشا، دچار مشكل مي شوند.
به گفته محققان، در اين بين امگا ۳ موجود در روغن ماهي، به سيالي شدن هرچه بيشتر غشاي سلول هاي شبيكه كمك مي كند و بر اساس نتايج اين مطالعه مي توان با مصرف روغن ماهي از بيماري هاي چشمي و نابينايي در دوران سالخوردگي جلوگيري كرد. آنها خاطرنشان كردند: روغن امگا ۳ و همچنين روغن گياهي به افزايش قدرت بينايي كمك مي كند و خطر رتينوپاتي (اختلالاتي كه موجب آسيب به شبكيه چشم مي شود) و نابينايي را كاهش مي دهد.
روغن گردو، مغز گردو، روغن كلزا و ماهي هاي چرب (ماهي آزاد، ساردين، ماهي كولي، شاه ماهي، ماهي ماركو از جمله مواد غذايي هستند كه بيشترين ميزان امگا ۳ را در خود دارند.. نتايج اين مطالعه در نشريه Physiology and Pharmacology چاپ كانادا منتشر شده است. برای مشاهده متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید.  


برچسب‌ها: سالمندان, نابینایی, امگا3
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم شهریور 1392 | لینک ثابت |


تیمی از متخصصان بهداشت چشم برنامه گوشی هوشمندی طراحی کرده‌اند که به تشخیص آب‌مروارید و دیگر بیماری‌های چشمی در مناطق دورافتاده کمک می‌کند. ابداع جدید که PEEK (کیت قابل‌حمل معاینه چشم) نام گرفته، ابزار تشخیص بینایی برنامه‌محور را با گوشی هوشمند قابل‌حمل ترکیب می‌کند. محققان مدرسه بهداشت و پزشکی حاره‌یی لندن این نوآوری را ارائه داده‌اند. برنامه جدید مبتنی بر نرم‌افزار مکانیابی و نقشه‌برداری است و سیستم چشم‌پزشکی کاملی را به کاربر ارائه می‌دهد.
با در اختیار داشتن این برنامه در یک گوشی‌هوشمند اصلاح‌شده و دوربین آن، پزشکان سیار می‌توانند میزان آب مروارید و سایر بیماری‌های چشمی را ارزیابی کنند. در آزمایش‌های در حال انجام در کنیا، دوربین این گوشی، تصویری از چشم را همراه با مکان بیمار تهیه کرده و آن را به بیمارستان چشم Moorfields در لندن ارسال می‌کند؛ در آنجا تصویر ارسالی به طور کامل بررسی می‌شود.
پس از انجام بررسی‌ها، تیم علمی حاضر در کنیا می‌تواند با استفاده از گوگل‌مپ و ارزیابی بهترین مکان، یک مرکز درمان محلی را دایر کند. 
با داشتن ابزار معاینه‌های چشم شامل معاینه دقت بینایی مسافت دور، گوشی هوشمند 300 پوندی قادر است معاینه‌هایی که معمولا نیازمند بیش از 10 هزار پوند هزینه هستند را انجام دهد. گرچه فناوری جدید هنوز در کنیا در مرحله آزمایشی است، با معاینه پنج هزار نفر از طریق آن، حدود هزار نفر درمان شد‌ه‌اند که در غیر این صورت، این افراد بینایی خود را از دست می‌دادند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که 285 میلیون نفر در سراسر جهان دارای مشکلات چشم هستند که از هر پنج مورد، چهار مورد آن قابل درمان است. سیستم PEEK می‌تواند تعداد این افراد را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.


برچسب‌ها: آب مروارید, کاتاراکت, ابزار جدید, موبایل, PEEK
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد 1392 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) چشم بيونيکي را متشکل از دو بخش بيروني و دروني تاييد کرد. بخش بيروني يک دوربين ويديويي کوچک و يک کامپيوتر است که روي عينک آفتابي سوار شده و روي سر قرار مي‌گيرد. بخش دروني هم يک شبکيه مصنوعي است که به صورت ايمپلنت درون چشم قرار داده مي‌شود. آنگاه تصاوير دريافتي دوربين ويديويي توسط کامپيوتر ترجمه شده و به صورت بي‌سيم براي شبکيه مصنوعي ارسال مي‌شوند. اين ابزار «سيستم پروتز شبکيه‌اي آرگوس 2» نام داشته و توسط يک شرکت توليد ابزار پزشکي کاليفرنيايي ساخته شده است. اين سيستم تنها براي بيماراني مورد استفاده قرار مي‌گيرد که دچار بيماري ژنتيکي نادري به نام retinitis pigmentsa شده‌اند. اين بيماري يک ناتواني بسيار نادر ژنتيکي است که باعث آسيب به سلول‌هاي حساس به نور مي‌شود که يک خط را درون شبکيه چشم تشکيل مي‌دهند. البته آرگوس ? امکان ديد واضح و شفافي را براي بيماران فراهم نمي‌آورد، بلکه آنها تنها حرکات و اشکال را تشخيص خواهند داد. اين ابزار هنوز از نظر ميزان اطلاعات ارسالي و همچنين کارايي داده‌هاي تهيه شده براي شبکيه مصنوعي محدوديت‌هاي فراواني دارد. اما اکنون ديگر مي‌تواند از حالت آزمايشگاهي خارج شده و با اين تاييديه به صورت عمومي توسط بيماران مورد استفاده قرار گيرد.


برچسب‌ها: بیونیک, چشم بیونیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هشتم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان مي‌گويند توانسته‌اند به کمک کشت سلول‌هاي بنيادي نابينايي تعدادي موش آزمايشگاهي را درمان کنند. در همين ارتباط خبرگزاري فرانسه از انجام آزمايشي جديد خبر داده که «پيشرفتي حائز اهميت در درمان اختلال شبکيه چشم» توصيف شده است.  بر اساس اين گزارش،‌ دانشمندان بريتانيايي با بهره‌گيري از سلول‌هاي بنيادي که از جنين موش‌ها گرفته شده بودند، موفق شدند محيطي را براي کشت سلول‌هاي دريافت کننده نور آماده کنند. به اين ترتيب، بُن‌ياخته‌ها پس از طي مرحله کشت به سلول‌هاي نارس دريافت کننده نور در شبکيه تبديل شدند. در مرحله بعد حدود ۲۰۰ هزار سلول گيرنده نور- که به شيوه بالا پرورش يافتند- به درون شبکيه موش‌هاي نابينا تزريق شدند، روشي که به زودي جواب داد و پژوهشگران جذب تدريجي اين ياخته‌هاي نورس را در ميان ديگر سلول‌هاي بافت فوق مشاهده کردند که در نتيجه موجب بازيابي بينايي موش‌ها شد. گروه پژوهشگران براي اطمينان از بازگشت قوه بينايي موش‌ها، اين جوندگان کوچک را در مارپيچ‌هايي آبي قرار داده و با بررسي واکنش آنها به نور، بينايي اين موجودات را مورد سنجش قرار دادند. شوراي تحقيقات پزشکي بريتانيا نيز بر پايه يافته‌هاي آزمايش ياد شده در بيانيه‌اي مطبوعاتي اعلام کرد که سلول‌هاي بنيادي «مي‌توانند در آينده به عنوان منبعي نامحدود براي درمان نارسايي‌هاي سلول‌هاي دريافت کننده نور و روشي براي درمان نابينايي در انسان‌ها در عمل‌هاي پيوند شبکيه به کار گرفته شوند.» از آنجايي که دانشمندان اميدوارند به زودي بتوان سلول‌هاي بنيادي را به عنوان جايگزين بافت‌هاي آسيبديده ناشي از بيماري يا حوادث مختلف کشت داد و پيوند زد، ميزان علاقه و سرمايه‌گذاري در اين بخش به ميزان قابل‌توجهي افزايش يافته است. اما به رغم افزايش اقبال به روش کشت بُن‌ياخته، موانع بزرگي همچنان بر سر راه استفاده عمده از شيوه ياد شده وجود دارد. يکي از اين موارد تبديل ماهيت سلول‌هاي بنيادي و هدايت آنها به پذيرش پرورش کنترل يافته و تبديل شدن به ياخته‌هاي ويژه بافت‌هاي مختلف است، شرايطي که در صورت عدم تحقق آن، سلول‌ها سرطاني شده و بي‌استفاده خواهند ماند.
رابين علي، يکي از محققان موسسه چشم پزشکي دانشگاه کالج لندن و بيمارستان تخصصي چشم «مورفيلدز»مي‌گويد: «در واقع اهميت آزمايش اخير در بازگشت بينايي به موش‌ها نيز از همين جهت بوده است.» اما پژوهش جديد از آن جهت متمايز از نمونه‌هاي مشابه پيش از خود است که تمامي سلول‌هاي پيوندي به کار گرفته شده در آن در محيط آزمايشگاه کشت داده شده و از ديگر حيوانات گرفته نشده است. در اين آزمايش از روشي جديد- که نخستين بار در کشور ژاپن ابداع شد- استفاده شد که شکل شبکيه را بازسازي مي‌کند. رابين علي توضيح مي‌دهد که «در سال‌هاي اخير، دانشمندان توانايي خوبي در کار با سلول‌هاي بنيادي و هدايت آنها به تبديل شدن به انواع مختلف بافت‌ها و ياخته‌هاي بزرگسالان کسب کرده‌اند.»


برچسب‌ها: سلول های بنیادی, نابینایی, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان انگليسي اعلام كردند سلول هاي بنيادي جنيني مي توانند به گيرنده هاي تصويري تبديل و در سلول هاي شبكيه چشم ادغام شوند و بدين ترتيب به درمان كاهش بينايي فرد كمك كنند. محققان دانشگاه كالج لندن گزارش دادند كه آنها با استفاده از سلول هاي بنيادي جنيني به توليد گيرنده هاي تصويري ميله مانند موفق شدند و آنها را به شبكيه چشم موش پيوند زدند.
نتايج اين تحقيق نشان مي دهد كه سلول هاي بنيادي جنيني روزي مي توانند به عنوان درمان كننده بيماري هاي چشمي استفاده شوند و مي توان اين سلول ها را براي درمان بيماري هايي مانند رتينيت پيگمنتوزا، دژنراسيون ماكولا و ساير بيماري هاي وخيم چشمي كه موجب از دست دادن بينايي مي شوند، به كار برد.
اين محققان روش جديدي ابداع كرده اند كه با استفاده از آن سلول هاي بنيادي جنيني در حال رشد به سلول هاي چشمي نابالغ تبديل مي شوند و اين سلول ها خود را به ساختارهاي سه بعدي مشابه ساختارهايي كه در شبكيه در حال رشد ديده مي شود، تبديل مي كنند. محققان اين ساختارهاي سه بعدي را در محيط آزمايشگاهي به شبكيه چشم موش پيوند زدند. آنها با سلول هاي طبيعي چشم ادغام شدند و اتصالات سيناپسي تشكيل دادند. 
درحالي كه هنوز سال ها زمان لازم است تا اين فناوري در آزمايش بر روي انسان استفاده شود، هم اكنون محققان در ژاپن براي درمان بيماري ماكولاي چشم آزمايش هاي باليني بر روي سلول هاي بنيادي جنيني انجام مي دهند. محققان مي گويند به زودي يك منبع جايگزين سلول هاي بنيادي به نام سلول هاي بنيادي چند كاره به عنوان درماني براي بيماري هاي چشم مورد استفاده قرار مي گيرد. نتيجه اين مطالعه درنشريه Nature Biotechnology منتشر شده است.


برچسب‌ها: سلول های بنیادی, بینایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نوزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


یک محقق استرالیایی پس از 30 سال مطالعه، موفق شد قدمت چشمان انسان را تخمین بزند. چشم یکی از ارزشمندترین اندام‌های بدن است، با این حال منشا آن‌ همواره برای دانشمندان معما بوده است. پروفسور ترور لمب از مرکز بینایی و دانشگاه ملی استرالیا، بیش از 30 سال از عمر حرفه‌یی خود را به بررسی رموز این اندام حیاتی اختصاص داده است. 
تحقیقات این دانشمند نشان می‌دهد منشا بینایی به بیش از 700 میلیون سال پیش باز‌می‌گردد و این درست زمانی بوده که فقط حیوانات آمیب‌مانند مانند تک‌سولی‌ها، جلبک‌ها، مرجان‌ها و باکتری‌ها بر روی زمین ساکن بوده‌اند. 
در این هنگام، نخستین موادشیمیایی حساس به نور موسوم به opsins ظاهر شدند و توسط تعدادی از ارگانیسم‌ها به روش‌های ابتدایی برای حس‌کردن روز با استفاده از نور به کار می‌رفت.
به گفته لمب، سلول‌های باستانی از پیش دارای اجزای سیگنالینگ‌ بودند که مواد شیمیایی را در محیطشان حس می‌کردند و ظهور opsins به آن‌ها امکان حس‌کردن نور را می‌داد. اما این حیوانات ریز بودند و از هیچ سیستم عصبی برای پردازش سیگنال‌های دریافتی از حسگرهای نوری برخوردار نبودند. طی 200 میلیون سال بعد، این سلول‌های کوچک حساس به نور و opsinهایشان به تدریج در شناسایی نور بهتر عمل کردند.
آن‌ها، حساس‌تر، سریع‌تر و قابل‌اعتمادتر شده بودند، تا این که حدود 500 میلیون سال پیش تقریبا به سلول‌های مخروطی موجود در چشمان امروزی بشر شباهت پیدا کردند.
نخستین چشمان واقعی که شامل توده‌های سلول‌های حس‌کننده نور بودند، حدود 500 میلیون سال پیش در دوران کامبرین ظاهر شدند و جهش بزرگی را در سیر تکاملی صورت دادند. به طور مثال، Anomalocaris که شکارچی‌ای به طول یک متر بود، دارای چشمانی بود که به او امکان می‌داد هنگام شنا در دریاهای باستان طعمه‌اش را شناسایی کند.
این حیوان که از مدل چشم حشره با تعداد فراوان سطح کوچک بهره می‌برد، دارای 16 هزار سطح مجهز به سلول‌های بینایی در هر چشم بود. 
چشم انسان که کره‌ای منفرد و دارای میلیون‌ها گیرنده نوری است، نخست بین 500 تا 600 میلیون سال پیش شروع به ظهور کرد. این لحظه‌ای حیاتی برای سیستم بصری انسان به شمار می‌آمد. مارماهی‌ها نیز که 500 میلیون سال پیش ظاهر شدند دارای یک جفت چشم به سبک دوربین بودند که به چشمان انسان شباهت داشت.
این‌ موجودات پیشگامان چشم مهره‌داران هستند که از جد ماهی انسان‌ها به ارث برده شده است؛ بنابراین، می‌توان مدعی شد که ظهور چشم مهره‌داران دست کم 500 میلیون سال پیش بوده و گرچه سیستم‌های سیگنالینگ و حسگرهای آن بسیار به سیستم‌های حشرات و دیگر غیر‌مهره‌داران شباهت دارد، سامانه نوری مهره‌داران کاملا مستقل از چشم حشره با سطوح فراوانش، تکامل یافت.
چشمان جفت نیز اول بار در حیواناتی ظاهر شده بودند که دانشمندان چینی در صخره‌ای که 500 میلیون سال قدمت دارد، پیدا کردند. از آن زمان به بعد، طرح پایه چشم مهره‌داران بیشتر رواج یافت و توسط ماهی‌ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان، پستانداران و در نهایت انسان‌ها به کار رفت.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


پژوهش محققان انگلیسی نشان می‌دهد که حساسیت به درد و تحمل آن با علایم بیماری خشکی (DED) چشم مرتبط است. دکتر "جل ویهف" از دانشگاه کینگز لندن و همکارانش برای کشف نقش احتمالی حساسیت به درد در بیماران مبتلا به علائم (DED)، هزار و 622 دوقلوی مونث 20 تا 83 را مورد مطالعه‌ای مقطعی قرار دادند. پرسشنامه‌های شاخص بیماری سطحی چشم (OSDI) توسط زیرمجموعه‌ای از 689 زن تکمیل شد. تست حسی کمی نیز برای ارزیابی حساسیت و تحمل درد نیز انجام شد. محققان دریافتند که 27 درصد از شرکت‌کنندگان این تحقیق به عنوان مبتلایان به (DED) گروه بندی شدند. پس از بررسی نتایج مشخص شد که حساسیت درد بالا و تحمل پایین درد با علائم (DED) مرتبط است. نویسندگان این تحقیق می‌گویند که کنترل علائم (DED) پیچیده است و پزشکان باید علاوه بر درمان این شرایط، تصویر جامعی از این بیماری را نیز در نظر داشته باشند. این پژوهش در مجله انجمن پزشکی آمریکا تحت عنوان "Ophthalmology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: خشکی چشم, DED
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان برای اولین بار موفق شدند سلول‌های حسگر نور درون شبکیه را که از ابتدا در آزمایشگاه پرورش یافته بودند در چشم های موش های نابینا پیوند بزنند. دانشمندان دانشگاه کالج لندن اعلام کردند که سلول‌های پیوندی با موفقیت بالغ شده و با عصب‌های مسوول انتقال سیگنال‌های بینایی به مغز مرتبط شده‌اند. به باور محققان اگر بتوان این فرآیند را با سلول‌های بنیادی انسانی تکرار کرد، می‌توان بیشتر شکل‌های نابینایی را که از انحطاط این سلول‌های گیرنده نور در اثر پیری یا بیماریهایی مانند دیابت ناشی شده، درمان کرد. 
یک درمان تجربی سلول بنیادی دیگر که شامل پیوند سلولهای مسوول پشتیبانی و تغذیه گیرنده‌های نوری در چشم بوده، توانسته بینایی مردی را که در اثر انحطاط سلول های شبکیه نابینا شده بود، بازگرداند اما به گفته پرفسور رابین علی، سرپرست پژوهش در کالج لندن، این درمان تنها بر روی افراد دارای تعدادی سلول گیرنده نور سالم عمل می‌کند در حالی که درمان جدید حتی در مواردی که این سلولها کاملا از بین رفته‌اند نیز کار می‌کند.
این محققان با استفاده از یک فرآیند نسبتا جدید که به سلول های بنیادی جنینی اجازه خودسازماندهی به شکل ساختارهای شبکیه مانند در یک ذره سه بعدی ژله‌یی را داده، توانسته‌اند سلولهای گیرنده نور تولید کنند.
همچنین در یک دستاورد مهم برای درمان های انسانی، این دانشمندان مرحله بهینه‌ای در رشد سلول‌ها را که حدود 24 روز بوده، برای پیوند آنها در چشم موشها شناسایی کردند. در این مرحله، سلول‌های گیرنده نور هنوز نسبتا نابالغ هستند اما پس از کاشت، راه خود را برای ترمیم بخش‌های چشم پیدا کرده و در آن مناطق به طور کامل بالغ می‌شوند.
اگر سلول ها به طور کامل به شکل ساختارهای گیرنده نور بالغ موسوم به بخش های بیرونی رشد کنند، دیگر قادر به پیوند به این شیوه نخواهند بود.
به گفته محققان، آنها اکنون یک نقشه راه برای انجام این فرآیند با سلولهای بنیادی جنینی انسان دارند. آنها در حال حاضر پیش‌سازهایی برای سلول‌های گیرنده نور انسانی پرورش داده‌اند. چالش پیش روی این دانشمندان اکنون کارا کردن کافی این فرآیند برای پیوند است. در همین حین، محققان قصد دارند پیوندهای بیشتری انجام داده و قابلیت بینایی موش‌ها پس از این پیوند را نمایش دهند. با وجود رشد سلول‌های پیوندی و اتصال موفق آنها به عصب‌ها، هنوز تعداد کافی از این سلولها برای بازیابی بینایی موش‌ها پیوند نشده است.


برچسب‌ها: نابینایی, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوم مرداد 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان موفق به ساخت لنزهايي شده اند كه توان ديد افراد مبتلا به بيماري انحطاط ماكولار يا پيرچشمي را ۲.۸ برابر افزايش مي دهد. محققان دانشگاه لوزان سوئيس و دانشگاه سن ديه گو در كاليفرنيا به منظور بهبود بينايي افراد مبتلا به انحطاط ماكولار( پيرچشمي) كه با بالا رفتن سن پديد مي آيد، لنزهاي تماسي ساخته اند كه قابليت بزرگنمايي تصاوير تا ۲.۸ برابر را دارد. 
نتايج اين تحقيق كه در مجله اپتيك اكسپرس به چاپ رسيده نشان مي دهد، محققين اين پژوهش با استفاده از عدسي هاي پولاريزه كه از كريستال مايع تشكيل شده اند، لنزي ساخته اند كه به انسان امكان بزرگنمايي تصاوير را مي دهد. اين لنز كه ۱.۷ ميلي متر ضخامت دارد از لنزهاي معمولي سنگين تر است. اثر بزرگنمايي اين لنز به دليل وجود ۴ عدسي در آن است كه آن را به يك تلسكوپ كوچك تبديل مي كنند.
محققان اين پژوهش اميدوارند بتوانند توليد گسترش لنزهايي با قابليت بزرگنمايي تصاوير را گسترش دهند. اين لنز در پايان سال جاري ميلادي بر روي انسان نيز آزمايش خواهد شد. البته مواد به كار رفته در لنز انساني با لنز به كار رفته در اين تحقيق متفاوت است و از نوعي پليمر ساخته خواهد شد كه برخلاف لنزهاي كنوني در برابر هوا نفوذناپذير باشد.  انحطاط ماكولار يكي از بيماري هاي چشمي شايع در كهنسالي است كه با ابتلا به اين بيماري به تدريج بينايي مركزي چشم فرد از بين مي رود.


برچسب‌ها: پیرچشمی, لنز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم تیر 1392 | لینک ثابت |


محققان «مرکز تنظیم ژنومی» (CRG) در بارسلونا موفق به احیای شبکیه چشم با استفاده از بازبرنامه‌ریزی عصبی شدند. هم‌اکنون خطوط تحقیقاتی مختلفی برای بررسی امکان احیای بافت از طریق بازبرنامه‌یزی سلولی وجود دارند که یکی از مکانیسم‌های مورد مطالعه، بازبرنامه‌ریزی از طریق هم‌جوشی سلولی است. پیا کازما، رییس گروه احیا و بازبرنامه‌ریزی مرکز تنظیم ژنومی و تیم علمی‌اش از روش هم‌جوشی سلولی برای بازبرنامه‌ریزی عصب‌های شبکیه استفاده کردند. این مکانیسم شامل وارد کردن سلول‌های بنیادی مغز استخوان به درون شبکیه آسیب‌دیده است.
سلول‌های غیرقابل‌تمایز جدید با نورون‌های شبکیه هم‌جوشی داشته و قابلیت احیای بافت را به دست می‌آورند.
این نخستین بار است که دانشمندان موفق به احیای شبکیه و بازبرنامه‌زیزی نورون‌های آن از طریق هم‌جوشی هسته‌یی داخل بدن شده‌اند. محققان حاضر در این پروژه یک گذرگاه سیگنال‌دهنده را شناسایی کرده‌اند که هنگام فعال‌شدن به نورون‌ها امکان بازبرنامه‌یزی‌شدن از طریق هم‌جوشی با سلول‌های مغز استخوان را می‌دهد.
این کشف نه تنها به دلیل کاربردهای پزشکی ممکن برای احیای شبکیه بلکه به دلیل احیای احتمالی دیگر بافت‌های عصبی از اهمیت فراوانی برخوردار است. مطالعه جدید نشان می‌دهد که احیای بافت‌های عصبی از طریق هم‌جوشی سلولی در پستانداران ممکن است و همچنین این تکنیک نوین را به عنوان مکانیسمی بالقوه برای احیای بافت عصبی پیچیده‌تر توصیف می‌کند. جزئیات این مطالعه در Cell Reports منتشر شد.


برچسب‌ها: شبکیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم تیر 1392 | لینک ثابت |


دژنرسانس وابسته به سن ماکولا(ARMD)  علت اصلی کوری در افراد بالای 60 سال می باشد. بیماری اولیه به صورت ضایعه بزرگ رنگدانه دار در اپیتلیوم رنگدانه شبکیه ای ماکولا تظاهر می یابد. بیماری پیشرفته به دو نوع خشک یا غیراگزوداتیو و مرطوب یا اگزوداتیو طبقه بندی می شود. در نوع خشک به تدریج اپیتلیوم رنگدانه ای شبکیه ناپدید شده و جای خود را به یک یا تعداد بیشتری از مناطق آتروفیک می دهد. در نوع مرطوب در ابتدا تصویر بالینی همانند نوع خشک بوده ولی به تدریج با تشکیل عروق خونی جدید و بافت فیبروزه در ناحیه ماکولا دید مرکزی فرد به طور کامل از بین می رود. با وجودی که نوع آتروفیک (خشک) 90 درصد موارد بیماری را شامل می شود و پیشرفت تدریجی دارد، نوع اگزوداتیو (مرطوب) مسئول 88 درصد موارد کوری ناشی از این بیماری گزارش شده است.
در نوع مرطوب، تشکیل رگ های خونی جدید در مشیمیه را که عامل مهمی در القای نابینایی در نوع اگزوداتیو است، به عواملی مثل فاکتور رشد، سایتوکاین ها و پروتئازها نسبت می دهند. ریسک فاکتور مهم دیگر آسیمتریک دیمتیل آرژینین (ADMA)، مهارکننده رقابتی NO سنتاز است. در ARMD مرطوب، مقادیر هموسیستئین افزایش و محتوای تیولی کاهش می یابد. در شرایط عادی گلوتاتیون از اتواکسیداسیون هموسیتئین ممانعت می کند. اما در شرایط پاتولوژیک و پیری گلوتاتیون و محتوای توتال تیولی کاهش می یابد که می تواند به اکسیداسیون هموسیتئین و افزایش سطح ADMA کمک نماید.
در مطالعه پژوهشگران تبریزی، ۴۵ بیمار مبتلا به E-ARMD با ۴۵ فرد سالم از نظر سطح سرمی ADMA مورد مقایسه قرار گرفتند. نتایج نشان داد مقادیر پلاسمایی ADMA در بیماران بالاتر از افراد گروه سالم بود.
تاثیر ADMA در بیماری های عروقی تنها از طریق مهار آنزیم NOS نیست. ADMA با افزایش فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و سپس با تاثیر بر عملکرد رسپتور آنژیوتانسین I تولید محصولات سوپراکسید را زیاد می کند. پس ADMA مارکر خوبی برای استرس اکسیداتیو می باشد. چرا که افزایش استرس اکسیداتیو، آنزیم DDAH را که مسئول تخریب ADMA است متوقف کرده و باعث افزایش سطح پلاسمایی ADMA می شود.

متن کامل مقاله


برچسب‌ها: ماکولا, مجله تبریز, ADMA, ARMD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1392 | لینک ثابت |


تحقيقات يک دانشمند آلماني مقيم آمريکا نشان مي‌دهند که قطر مردمک چشم انسان مي‌تواند شرايط روحي آن فرد را لو دهد. براي مثال اينکه آيا او در استرس است، از چيزي چندشش مي‌شود و يا اينکه کشش جنسي به چيزي دارد. تحقيقات اکهارد هس (Eckhard Hess) روانشناس آلماني در سال‌هاي ۶۰ ميلادي در دانشگاه شيکاگو نشان دادند که مردمک چشم انسان به تصاوير عاطفي واکنش نشان مي‌دهد. اگر تحريکي براي انسان خوشايند باشد، مردمک باز مي‌شود و اگر ناخوشايند باشد، مردمک جمع مي‌شود. اين روانشناس در تحقيقاتش به عامل تمايل جنسي نيز پرداخته است. او نظريه‌اي دارد که هنوز کاملا به اثبات نرسيده است. بنابراين نظريه، قطر مردمک بستگي به تمايلات جنسي نيز دارد. افزون بر اين، مردمک چشم به استرس و فشار ذهني نيز واکنش نشان مي‌دهد. زماني که فشار ذهني بالا مي‌رود، مردمک جمع مي‌شود تا اينکه استرس را کاهش دهد. همچنين زماني که يک نفر از چيزي چندشش مي‌شود، مردمک چشمش جمع مي‌شود. پزشکان از اين واکنش مردمک براي آزمايش کارکرد صحيح مغز انسان بهره‌برداري مي‌کنند. اگر هر دو مردمک گرد و هم‌اندازه باشند، باز و بسته شدنشان متناسب و درست باشد و به طور مناسب به نور واکنش نشان دهند، مغز آن فرد درست کار مي‌کند.


برچسب‌ها: مردمک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1392 | لینک ثابت |


محققان نمونه اولیه‌ای از نانو ربات هوشمندی را طراحی کرده‌اند که می تواند اعمال جراحی تهاجمی چشم را به شیوه ای بسیار آسان و غیر تهاجمی تبدیل کند. این نانو ربات از پتانسیل اعمال تغییرات چشمگیر و ایمن‌تر کردن عمل های جراحی چشم برخوردار است. نانو ربات استوانه‌ای OctoMag‌ تنها یک چهارم میلی‌متر قطر داشته و براحتی بر روی تیغه‌های استاندارد جراحی چشم جای می‌گیرد.
این وسیله از شبکه‌ای از الکترومغناطیس های محکم تشکیل شده است که امکان حرکت جلو و عقب سوزن - ربات را با دقت فوق‌العاده کنترل می کنند. بر خلاف نمونه‌های قبلی که بر روی چشم خوک مرده آزمایش شده بودند، این نانو ربات بر روی چشم خرگوش زنده آزمایش شد و آزادانه از طریق لایه های سطحی چشم حیوان عبور کرده و عمل جراحی محدود شبکیه را امکانپذیر کرد. با توجه به مقیاس بسیار ظریف این نانو ربات، امکان استفاده بر روی چشم حیوانات بزرگ تر یا انسان هنوز وجود ندارد؛ اما محققان امیدوارند با توسعه نسل پیشرفته آن و تزریق بداخل چشم، بتوانند اعمال جراحی تهاجمی چشم را در شیوه‌ای ایمن‌تر انجام دهند.


برچسب‌ها: نانو, نانوروبات, روبات, ابزار جدید, OctoMag‌
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم تیر 1392 | لینک ثابت |


محققان چینی و تایوانی دریافته‌اند که انجام فعالیت در محیط‌های باز خارج از منزل و افزایش ساعت مواجهه با نور روز با کاهش بروز نزدیک بینی و افزایش قدرت قرنیه مرتبط است. دکتر "پی چانگ وو" و همکارانش تغییرات نزدیک بینی را در 571 دانش آموز 7 تا 11 ساله مورد بررسی قرار دادند. از 333 دانش‌آموز (گروه آزمایشی) خواسته شد تا طی زنگ تفریح، فعالیت و بازی در محیط باز را انجام دهند. در حالی که در گروه کنترل شده (238 دانش آموز) هیچ برنامه خاصی در نظر گرفته نشد. پس از گذشت یک سال محققان دریافتند که بروز نزدیک بینی و تغییرات مربوط به آن به‌طور بسیار قابل توجهی در گروه آزمایشی کمتر از گروه کنترل شده است؛ 8.1 درصد در مقابل 17.65 درصد.
در تحقیقی جداگانه نیز محققان چینی به سرپرستی "دونگ می کویی" از دانشگاه گوانگ ژو، پژوهشی مقطعی را بر 235 کودک دانمارکی 8 تا 14 ساله مبتلا به نزدیک بینی انجام دادند. پژوهشگران دریافتند که با افزایش ساعات قرارگیری در نور روز، پیشرفت نزدیک بینی و رشد محوری چشم کاهش یافته و تغییر قدرت قرنیه نیز افزایش پیدا کرده است. محققان می‌گویند این تحقیق تصدیقی است بر نقش محافظتی نور روز و فعالیت‌های بیرون از منزل بر پیشرفت نزدیک بینی. این دو پژوهش در مجله "Opthalmology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: نزدیک بینی, نور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیستم تیر 1392 | لینک ثابت |


قطره چشم تولید شده از ماده شیمیایی موجود در کبد کوسه می‌تواند از نابینایی مرتبط با افزایش سن پیشگیری کند. «اسکولامین» (squalamine) یک نوع آنتی بیوتیک آمینوایترول در کبد کوسه است که از ابتلای حیوان به عفونت پیشگیری می کند. درحالی که استفاده از «اسکولامین» در درمان سرطان در فاز اولیه تحقیق قرار دارد، آزمایشات بالینی استفاده از این ترکیب برای پیشگیری از نابینایی با پیشرفت های چشمگیری همراه بوده است.
رشد غیر طبیعی عروق خون یکی از عواملی است که به رشد تومورهای سرطانی کمک می کند؛ همچنین عروق خونی ناخواسته در پشت چشم یکی از دلایل اصلی نابینایی در دژنراسیون ماکولار وابسته به سن (AMD) است.
این بیماری پس از 50 سالگی آغاز و رشد ناخواسته عروق خونی بر روی ماکولا در پشت چشم باعث می‌شود که فرد در تشخیص چهره، خواندن یا دیدن تلویزیون با مشکل مواجه شود.
در حال حاضر بیماران نیازمند تزریق ماهانه درون چشم هستند، اما محققان امیدوارند که از ترکیب اسکولامین به صورت قطره چشمی برای استفاده روزانه توسط بیماران بهره ببرند. نسخه سنتز شده اسکولامین می تواند به عنوان روش درمانی برای AMD مورد استفاده قرار بگیرد؛ این ترکیب با مسدود کردن فاکتورهای رشد تولید شده توسط بدن از رشد غیر طبیعی عروق خونی جلوگیری می کند. استفاده از این ترکیب بر روی 250 بیمار با مشکل AMD نشان می دهد، رشد عروق ناخواسته تا یک سوم کاهش یافته است. شرکت داروسازی OHR Pharmaceutical‌ قصد دارد ترکیب اسکولامین استخراج شده از کبد کوسه را به صورت قطره چشمی تولید و تا یک تا دو سال آینده به بازار عرضه کند. نتایج تحقیق محققان دانشگاه ایندیانا در مجله Retina منتشر شده است.


برچسب‌ها: نابینایی, اسکولامین, کوسه, AMD
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم تیر 1392 | لینک ثابت |


هنگام احساس لذت نقاط مختلف مغز تحريك مي شوند. محققان دانشگاه پنسيلوانيا به تازگي دريافته اند كه مي توان از طريق چشم، ميزان لذت احساس در مغز را اندازه گيري كرد و براي نيل به اين هدف، اقدام به ساخت يك دستگاه ساده چشم پزشكي كرده اند. مراحل اوليه اين بررسي به واكنش مغز به انواع خوراكي ها اختصاص داده شده است. مهمترين كاربرد اين روش در مورد بررسي علل چاقي و كنترل اشتهاي افراد است. در اين روش ميزان افرايش انتقال دهنده عصبي دوپامين در شبكيه، هنگام مشاهده خوراكي هاي خوشمزه و تحريك ناحيه مغزي اندازه گيري مي شود؛ اين كار با استفاده از چند الكترود كه روي پوست اطراف ناحيه چشم قرار داده مي شود صورت مي گيرد.
دوپامين به تركيبي گفته مي شود كه در بدن انسان قرار دارد و مهمترين وظيفه آن انتقال سيگنال هاي عصبي است. در ادامه تحقيقات آمده است كه مي توان اثرات متفاوتي را در ارتباط با دوپامين بررسي كرد. يكي ديگر از موارد بررسي شده در اين آزمايش، تاثير انتظار پاداش در فرد بر روي ميزان دوپامين بوده است.آگاهي از ميزان تحريك مغز با استفاده از عوامل مختلف، به كمك روش هاي تصويربرداري پيشرفته امكان پذير است. نتايج اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Obesity به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: چاقی, دوپامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم تیر 1392 | لینک ثابت |


در کتاب های پزشکی پنج لایه قرنیه چشم انسان تشریح شده است، اما این اطلاعات با کشف یک لایه جدید توسط دانشمندان، نیاز به بازنویسی مجدد دارد. پروفسور «هارمیندر دوآ» از محققان دانشگاه ناتینگهام موفق به کشف لایه ششم در قرنیه چشم انسان شده است. این لایه جدید به نام محققی که آن را کشف کرده است، به لایه «دوآ» (Dua) نامگذاری شده است. لایه دوآ بسیار نازک و حدود 15 میکرون است که از دانه شن نیز کوچکتر است و بخش کوچکی از قرنیه را تشکیل می‌دهد. این لایه از طریق میکروسکوپ الکترونی پس از تزریق حباب های ریز هوا به قرنیه اهدایی برای جداسازی لایه های آن کشف شد.
پروفسور «دوآ» تأکید می کند: این لایه جدید و متمایز در عمق بافت قرنیه کشف شده است و با کمک این لایه می توان اعمال جراحی چشم را با ایمنی بیشتر و راحتی بیماران انجام داد. از دیدگاه بالینی بسیاری از بیماری هایی که پشت قرنیه چشم را تحت تأثیر قرار می دهند، ناشی از پارگی این لایه جدید است و جراحان چشم می توانند با تزریق حباب در اطراف لایه دوآ، قدرت قرنیه چشم را اندازه گیری کنند. نتایج کشف لایه ششم قرنیه در مجله Ophthalmology‌ منتشر شده است.

منبع: ایسنا


برچسب‌ها: قرنیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory Top Sites Fitness

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links