تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران محققان نیوزلندی نشان می‌دهد، سیگار کشیدن خطر ابتلا به افسردگی را تشدید می‌کند. محققان دانشگاه اوتاگو در تحقیقات خود دریافته‌اند، افراد سیگاری و وابسته به نیکوتین بیش از افراد غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. در این پژوهش، از 1000 شرکت‌کننده درباره عادات سیگار کشیدن و علائم افسردگی در سنین 18، 21 و 25 سالگی سوال شد. دکتر «دیوید فرگوسن» محقق اصلی این پژوهش تأکید کرد: یافته‌های ما نشان می‌دهد که یک رابطه علی و معلولی بین استعمال سیگار و ابتلا به افسردگی وجود دارد و مصرف بیشتر سیگار به طور مستقیم باعث افزایش و تشدید علائم افسردگی می‌شود. نتایج این پژوهش در مجله psychology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سیگار, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا قرص‌هاي هيسينگلاي آهسته رهش(Hysingla ER)، که همان هيدروکودون بي‌تارترات است را به عنوان ضد درد اپيوئيدي آهسته رهش براي کنترل درد شديد بيماران نيازمند دريافت روزانه ضد درد، مورد تاييد قرار داده است. انتظار مي‌رود که با مصرف هيسينگلا خطر سوء مصرف دارويي، اگر نه به‌طور کلي تا حد قابل‌توجهي کاهش يابد. نکته قابل توجه آن که قرص‌هاي هيسينگلا به سختي شکسته، خرد يا حل مي‌شوند. همچنين هيسينگلا يک هيدروژل ويسکوز تشکيل مي‌دهد و نمي‌توان آن را به‌راحتي براي تزريق آماده و مصرف کرد. سازمان غذا و داروي آمريکا معتقد است که اين ويژگي‌هاي شيميايي و فيزيکي هيسينگلا، خطر سوء مصرف آن را به ميزان قابل‌توجهي کاهش مي‌دهد. البته با وجود دشواري‌هاي ذکر شده در مصرف خودسرانه، باز هم احتمال سوء مصرف آن وجود دارد. از سويي ديگر مصرف بيش از حد هيسينگلاي آهسته رهش با هدف سوء‌مصرف يا به‌طور کاملا تصادفي باعث اوردوز دارويي و در نتيجه مرگ خواهد شد. به گفته دکتر جانت وودکوک، سرپرست اداره ارزيابي و کنترل داروهاي سازمان غذا و داروي آمريکا، پيشگيري از سوء‌مصرف داروهاي اوپيوئيدي نسخه‌اي، يک معضل جدي در جوامعي نظير آمريکاست و توليد اپيوئيدهايي با احتمال سوء‌مصرف کمتر، کنترل درد بيماران را در کنار حل مشکل سوء‌مصرف آن ممکن مي‌کند.
 
هيسينگلاي آهسته رهش را نبايد به عنوان ضددردي که به سهولت در دسترس است و با کمترين دردي مي‌تواند مصرف شود تجويز کرد. همچنين به بيماران بايد تاکيد شود که هيسينگلا را نمي‌تواند در صورت احساس کوچک‌ترين دردي مصرف کند. به دليل خطر سوء‌مصرف و اعتياد، هيسينگلاي آهسته رهش بايد فقط براي بيماراني که ساير گزينه‌هاي درماني کنترل درد براي آنها ناکافي بوده تجويز شود. خوشبختانه، هيسينگلاي آهسته رهش به تنهايي موجب آسيب کبدي جدي نمي‌شود، هر چند که ترکيبات هيدروکودون حاوي استامينوفن هستند.
 
هيسينگلاي آهسته‌رهش در دوزهاي 20 ،30 ،40 ،60 ،80 ،100 و 120 ميلي‌گرمي موجود است و بايد هر 24ساعت يک‌بار مصرف شود. دوزهاي بالاتر از 80 ميلي‌گرم در روز هيسينگلاي آهسته رهش را نبايد براي بيماراني که قبلا داروهاي اپيوئيدي مصرف کرده‌اند تجويز کرد. اثربخشي و ايمني هيسينگلاي آهسته رهش در يک مطالعه باليني با شرکت 905 بيمار مبتلا به درد مزمن کمر مورد بررسي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض مشاهده شده در مطالعه روي هيسينگلاي آهسته رهش عبارت بودند از يبوست، تهوع، ضعف، عفونت‌هاي بخش فوقاني دستگاه تنفسي، خواب‌آلودگي و سردرد. با وجود تاييد نهايي، مطالعات پس از ورود به بازار از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي بررسي عارضه سوء‌مصرف آن درخواست شده است. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, هيسينگلا, هیدروکودون, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروسازي اندو، اخيرا اعلام کرده است که سازمان غذا و داروي آمريکا درخواست ثبت داروي جديد بلبوکا (Belbuca) را که بوپرنورفين دهاني در دست توليد براي مديريت درد شديد نيازمند مصرف طولاني‌مدت اپيوئيد و ساير گزينه‌هاي موجود کنترل درد براي کنترل آن ناکافي هستند، مورد تاييد قرار داده است. نتايج بررسي اين محصول جديد، در اکتبر 2015 ميلادي منتشر خواهد شد.
 
دکتر راجيو د سيلوا، مدير شرکت اندو، مي‌گويد: «بلبوکا، گزينه منحصربه‌فردي در کنترل درد مزمن است. بي‌ترديد شرکت ما همکاري نزديک خود را با سازمان غذا و داروي آمريکا تا تاييد شدن نهايي اين محصول ادامه خواهد داد.» بوپرنورفين در رده 3 طبقه بندي داروهاي با پتانسيل سوء مصرف قرار دارد. اثربخشي و ايمني بلبوکا، در 2مطالعه باليني فاز3 بررسي شد. هر دو اين مطالعات از نوع تصادفي ، دوسوکور و با استفاده از دارونما بودند و بيماراني که از درد مزمن کمري رنج مي‌بردند، در آنها شرکت کردند. در يکي از اين مطالعات، (BUP-308)، بيماران سابقه مصرف هيچ‌گونه اپيوئيد نداشتند. در هر 2مطالعه، هدف اصلي کاهش درد در هفته 12 مصرف دارو در مقايسه با ميزان درد پايه بوده است. در تمامي مطالعات بلبوکا از سوي بيماران به خوبي تحمل شد و ميزان شکايت بيماران از عوارض ناشي از مصرف اپيوئيدها در آنها اندک بود.  


برچسب‌ها: داروی جدید, اپیوئید, بلبوکا, بوپرنورفین, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


با وجود پيشرفت‌هايي که در درمان ديابت به وجود آمده، از جمله پمپ انسولين و نيز توليد چهار نوع انسولين مختلف، هنوز مبتلايان به ديابت نوع اول بايد خود ميزان انسوليني را که هر روز لازم دارند، تنظيم کنند. يعني ممکن است، فرد مبتلا به ديابت نوع اول مجبور باشد تا ده بار در روز قند خون خود را اندازه گرفته و انسولين مورد نياز خود را محاسبه کند. اين مراقبت دائم از قند خون و انسولين کاري دشوار است. اشتباه محاسبه يا تغيير تغذيه يا فعاليت فرد يا عوامل ديگر ممکن است باعث افزايش يا کاهش بيش از حد قند خون شوند که عوارض خود را به دنبال مي‌آورد. متيو وبر يکي از پژوهشگران اين تحقيق، مي گويد: «در حال حاضر هيچ انسوليني که خود را با ميزان قند خون تنظيم کند و از نظر باليني هم تاييد شده باشد، وجود ندارد.» براي حل اين مشکل، محققان دانشگاه يوتا نوعي انسولين «هوشمند» توليد کرده‌اند، به نام Ins-PBA-F که دوامي طولاني در خون دارد و وقتي قند خون بالا برود، فعال مي‌شود. آزمايش اين انسولين هوشمند در موش‌هاي ديابتي نشان داد، يک‌بار تزريق انسولين هوشمند به اين موش‌ها، حداقل چهارده ساعت دوام دارد و در اين مدت انسولين هوشمند بارها به‌طور خودکار براي پايين آوردن قند خون فعال مي‌شود. علاوه بر اين انسولين هوشمند در مقايسه با انسولين طولاني‌اثر، سريع‌تر و بهتر قند خون را پايين مي‌آورد. در واقع تزريق انسولين هوشمند به موش‌ها نشان داد، سرعت و نحوه عمل آن در پايين آوردن بدون خطر قند خون، تفاوتي با موش‌هاي سالم ندارد.
 
تا به حال براي توليد انسولين‌هاي «هوشمند»، از نوعي ژل يا پوشش پروتئيني استفاده مي‌شده تا مولکول انسولين را در بر بگيرد و مانع از تاثير آن در زماني شود که قند خون پايين است. اين پوشش خود مشکلاتي ايجاد مي‌کرد و باعث واکنش ناخواسته سيستم ايمني بدن به آن مي‌شد، اما Ins-PBA-F در واقع با ايجاد تغيير شيميايي در انسولين طبيعي توليد شده است. از اين نظر محققان فکر مي‌کنند مصرف طولاني‌مدت اين انسولين بي‌خطر باشد چون از انسولين طبيعي مشتق شده است. دکتر چو مي‌گويد: « Ins-PBA-Fکاملا شايسته نام هوشمند است، چون خودش به گلوکز واکنش نشان مي‌دهد. اين اولين دارو در اين رده است. به نظر مي‌رسد انسولين ما بهتر از هر چيز ديگري که در حال حاضر براي درمان ديابت وجود دارد، کارآمدي دارد.» مرحله اول آزمايش اين انسولين هوشمند روي انسان، در دو تا 5 سال آينده مي‌تواند آغاز شود. 


برچسب‌ها: دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتايج به‌دست آمده از مطالعه فاز 3 با نام سلکت (SELECT) روي لنواتينيب (Lenvatinib) با نام تجاري لنويما(Lenvima)، داروي تحقيقاتي ضدسرطان براي مبتلايان به بدخيمي پيشرونده تيروئيد مقاوم به درمان با يد راديواکتيو، در شماره 12 فوريه 2015 نشريه پزشکي نيوانگلند به چاپ رسيد. اين اولين بار است که يک مقاله در مورد مطالعه‌اي فاز3 در درمان سيستميک بدخيمي تيروئيد در نشريه پزشکي نيوانگلند به چاپ رسيده است. در نهايت، ارائه نتايج همين مطالعه به سازمان غذا و داروي آمريکا، به تاييد آن انجاميد.
 بدخيمي تمايز يافته تيروئيد، شايع‌ترين شکل سرطان تيروئيد و مسبب نزديک به 95درصد از تمام انواع بدخيمي‌هاي تيروئيد است. خوشبختانه اغلب مبتلايان به بدخيمي تمايزيافته تيروئيد، با جراحي و مصرف يد راديواکتيو قابل درمان هستند. درصد کمي از بيماران اين گروه وجود دارند که از درمان‌هاي نامبرده بهره‌اي نمي برند، اما گزينه‌هاي درماني براي اين گروه بيماران بسيار محدود است. بنابراين، محققان درصدد هستند تا با انجام مطالعات باليني متعدد و بررسي پتانسيل‌هاي لنواتينيب، گزينه درماني تازه‌اي را در اختيار بيماران سرطاني، به خصوص مبتلايان به بدخيمي تيروئيد قرار دهند.
 بدخيمي‌هاي تيروئيد در بافت‌هاي غده تيروئيد شکل مي‌گيرند. اين بدخيمي‌ها در زنان شايع تر از مردان اند و معمولا بين 25 تا 65 سالگي رخ مي‌دهند. شايع‌ترين انواع سرطان تيروئيد، يعني انواع پاپيلاري و فوليکولار شامل هورتل سل (Hürthle cell) هم مي‌شود در گروه سرطان‌هاي تمايز يافته طبقه بندي مي‌شوند و مسبب نزديک به 95درصد موارد اين بدخيمي هستند.
بقيه موارد در گروه تمايز نيافته(3 تا 5درصد موارد) يا مدولاري کارسينوما(1تا 2درصد موارد) جاي مي‌گيرند. طبق آمار اعلام شده از سوي انستيتو ملي سرطان آمريکا، در سال 2014 ميلادي براي 62980 نفر از مردم اين کشور تشخيص سرطان تيروئيد گذاشته شد و 1890 نفر در همين سال در نتيجه ابتلا به بدخيمي تيروئيد جان خود را از دست داده‌اند.
 
لنواتينيب (E7080)، يک داروي خوراکي است که به‌طور اختصاصي فعاليت‌هاي مولکول‌هاي مختلفي نظير VEGFR، FGFR، RET، KIT و PDGFR را مهار مي‌کند. همچنين، ساير مسيرهاي درگير در پروليفراسيون تومور نظير گيرنده‌هاي فاکتور رشد فيبروبلاستي و گيرنده فاکتور رشد مشتق از پلاکت را متوقف مي‌کند. به‌طور ويژه، اين دارو همزمان VEGFR، FGFR و نيز RET را که در آنژيوژنز و پروليفراسيون تومور دخيل هستند، مهار مي‌کند. همچنين، تحليل ساختار کريستال توسط اشعه ايکس ثابت کرده است که لنواتينيب اولين ترکيبي است که يک نوع اتصال جديد به VEGFR2 دارد و طبق آناليز کينتيک، مشخص شد که فعاليت کيناز را به سرعت مهار مي‌کند.
 
مهارکننده‌هاي کيناز بسته به نوع اتصال و موضع گيري کيناز هدف نسبت به آنها، به انواع مختلفي طبقه بندي مي‌شوند (نوع 1 تا5). بيشتر انواع مهارکننده‌هاي تيروزين کيناز مورد تاييد، نوع1 يا نوع2 هستند. هرچند که براساس آناليز ساختار کريستال توسط اشعه ايکس، مشخص شد که لنواتينيب نوع جديدي از اتصال براي مهار کيناز را ايجاد مي‌کند که از بقيه انواع متفاوت است. به علاوه، چنين به نظر مي‌رسد که لنواتينيب به سرعت فعاليت کيناز را مهار مي‌کند که اين ويژگي را مي‌توان به دليل نوع اتصال خاص آن دانست. بنابراين، لنواتينيب، يک مهارکننده خوراکي تيروزين کيناز با نوعي اتصال ويژه است.
 
مطالعات باليني روي لنواتينيب، در انواع مختلف سرطان شروع شده‌اند. از جمله در انديکاسيون‌هاي زير: هپاتوسلولار کارسينوما: فاز3، رنال سل کارسينوما: فاز2، بدخيمي غيرسلول کوچک ريه: فاز2، بدخيمي اندومتريال: فاز2
 
مطالعه فاز3 (SELECT)، از نوع تصادفي و در مقايسه با دارونماست که به‌طور همزمان در چند مرکز روي 392 بيمار مبتلا به بدخيمي پيشرونده تيروئيد مقاوم به يد راديواکتيو به چاپ رسيده است. هدف اصلي اين مطالعه، مقايسه آن با دارونما در بقاي بدون پيشرفت بيماري(PFS) در مبتلايان به سرطان تيروئيد تمايز يافته مقاوم به يد راديواکتيو و با شواهد راديوگرافي به نفع پيشرفت بيماري طي 13 ماه و تحت درمان با لنواتينيب خوراکي 24ميلي گرمي با الگوي مصرف يکبار در روز است. شرکت‌کنندگان در مطالعه به نسبت 2 به 1 به‌طور کاملا تصادفي، تحت درمان با لنواتينيب يا دارونما قرار گرفتند. بنابراين، هدف اصلي مطالعه، بقاي بدون پيشرفت بيماري مستقل از مشاهدات راديولوژي است. اهداف ثانويه مطالعه، عبارتند از ميزان پاسخ‌دهي درماني، شانس بقا و ايمني داروي مذکور. بيش از 392 بيمار در بيش از 100 مرکز درماني تخصصي در سراسر اروپا، شمال و جنوب آمريکا و آسيا به‌طور داوطلبانه در اين مطالعه شرکت کرده‌اند.
 
لنواتينيب در مقايسه با دارونما به ميزان معناداري بقاي بدون پيشرفت بيماري را افزايش داد (در گروه تحت درمان با لنواتينيب، 18/3 ماه و در گروه دريافت کننده دارونما، 3/6ماه). به علاوه، لنواتينيب پاسخ‌دهي درماني را نيز در مقايسه با دارونما به‌طور معناداري بالا برد (مجموع پاسخ‌دهي کامل و نسبي؛ در گروه تحت درمان با لنواتينيب، 64/8درصد و در گروه دريافت کننده دارونما، 5/1 درصد). به‌طور اخص، پاسخ‌دهي کامل در 1/5درصد(4بيمار) در گروه تحت درمان با لنواتينيب و صفر درصد در گروه شاهد بود. همچنين، 65درصد از بيماران تحت درمان با لنواتينيب، کاهش حجم تومور را تجربه کردند؛ اين رقم در گروه دريافت کننده دارونما فقط 2درصد بود.
 
شايع‌ترين عوارض گزارش شده در مطالعه و مرتبط با درمان با لنواتينيب صرف‌نظر از شدت عارضه عبارت بودند از پرفشاري خون(67درصد)، اسهال(59درصد)، ضعف يا آستني(59درصد)، کاهش اشتها(50درصد)، کاهش وزن(46درصد) و تهوع (41درصد). عوارض با شيوع کمتر عبارت بودند از التهاب مخاط دهان، سردرد، استفراغ، پروتئينوري، ورم و درد کف دست و پا، درد شکمي، ديس فوني. لنواتينيب ممکن است عوارضي جدي نظير نارسايي قلبي، تشکيل لخته‌هاي خوني (حوادث ترومبوآمبوليک)، آسيب جدي کبدي (هپاتوتوکسيسيتي)، آسيب کليوي (نارسايي کليه)، سوارخ‌شدگي روده يا معده، طولاني شدن فاصله QT، هايپوکالمي، سردرد، گيجي، تشنج، اختلال ديد، هموراژي، مشکلات جنيني (در صورت استفاده از دارو در دوران بارداري) نيز ايجاد کند.
 
درخواست تاييد لنواتينيب در بدخيمي مقاوم به درمان تيروئيد، براي اولين بار در ژاپن در ژوئن2014 ميلادي، در آمريکا و اتحاديه اروپا در آگوست 2014ميلادي و در همان سال در چند کشور ديگر(کانادا، روسيه، کره، برزيل) نيز ارائه شد. لنواتينيب براي درمان بدخيمي تيروئيد در ژاپن، آمريکا و اتحاديه اروپا تحت پوشش قانون داروهاي اورفان قرار گرفته است. به علاوه، شرکت توليدکننده اين دارو، ايساي (Eisai)، يک مطالعه جهاني فاز3 روي لنواتينيب در هپاتوسلولار کارسينوما و نيز يک مطالعه فاز2 روي لنواتينيب در انواع ديگر تومورها نظير رنال سل کارسينوما و بدخيمي غيرسلول کوچک ريه را ترتيب داده است. همچنين، قانون داروهاي اورفان براي اين دارو در کشورهاي ژاپن (در انديکاسيون بدخيمي تيروئيد)، آمريکا (درمان انواع فوليکولار، مدولاري، آناپلاستيک و متاستاتيک يا پيشرفته پاپيلاري) و اروپا (براي سرطان تيروئيد فوليکولار يا پاپيلاري) اعمال مي‌شود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, لنويما, لنواتينيب, سرطان تیروئید, تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن نفرولوژی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انجمن بین المللی نفرولوژی
زمان برگزاری: ۷ الی ۱۰ مهر ۱۳۹۴
مکان برگزاری: مشهد 

سایت همایش 


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش نفرولوژی, همایش دیالیز, همایش پیوند, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان «موسسه پژوهشی اسکریپس» (TSRI) در امریکا به منظور کمک به افراد مبتلا به نارسایی‌های هورمونی، شیوه‌ درمانی بالقوه‌ای را بر اساس مولکول‌های سیستم ایمنی گاو ارائه داده‌اند. مطالعه جدید نشان می‌دهد هورمون‌ها و آنتی‌بادی‌های انسانی را می‌توان با یکدیگر ادغام کرد تا محصول نهایی، عملکرد آنتی‌بادی‌های بادوام و ساقه‌مانند گاو را تقلید کند. محققان در واقع آنتی‌بادی را مونتاژ کرده‌اند که می‌تواند روزی به انسان‌ها کمک کند. بسیاری از مردم به تزریقات هورمون رشد انسانی برای مقابله با شرایطی مانند سندروم ترنر (که موجب کوتاه‌قدی زنان می‌شود)، وزن پایین هنگام تولد و دیگر نارسایی‌های هورمونی نیاز دارند. 
 
گاهی اوقات «هورمون رشد انسانی» (hGH) بدن ظرف 30 دقیقه به سرعت کاهش می‌یابد و این بدین معناست که این هورمون باید روزانه به آن‌ها تزریق شود و این امر برای کودکان تا حد زیادی دردآور است. با این حال، آنتی‌بادی‌ها می‌توانند هفته‌ها در بدن بمانند و در بررسی جدید، محققان از یافته‌های حاصل خود در سال 2013 بر روی نوعی آنتی‌بادی گاو الهام گرفتند. آنتی‌بادی گاو دارای یک قاعده گرد و ساقه آمینواسید طولانی، دارای ساختاری نامعمول است. بر روی ساقه، "ناحیه برآمدگی" قرار دارد که به پاتوژن‌ها متصل می‌شود. 
 
دانشمندان به دنبال پاسخ به این پرسش بودند که آیا می‌توانند دی‌ان‌ای هورمون انسانی مانند hGH را جایگزین ناحیه برآمدگی کنند یا خیر. آن‌ها به منظور آزمایش این فرضیه از فناوری دی‌ان‌ای نوترکیب برای ادغام‌کردن hGH با نسخه‌ای مارپیچی از ساقه‌های آنتی‌بادی گاو استفاده کردند. این ادغام باثبات بود و عملکرد hGH را حفظ کرد، بنابراین دانشمندان در گام بعدی تلاش کردند نوعی مولکول هورمون-آنتی‌بادی را بدون وجود هیچ نوع دی‌ان‌ای گاو تولید کنند به طوری که این مولکول‌ بتواند روزی به درمان‌های انسانی اعمال شود. محققان از آنتی‌بادی ضدسرطان هرسپتین به عنوان اساس آنتی‌بادی در درمان جدید استفاده کردند. آن‌ها سپس مولکول آنتی‌بادی- hGH را در مدل‌های موش‌ها آزمایش کردند. 
 
تیم علمی دریافت موش‌های دارای نارسایی hGH که این درمان را دریافت کردند، به طور عادی رشد کردند. در واقع، موش‌های درمان‌شده، فقط دو بار در هفته به این تزریق، در مقایسه با تزریقات روزانه موش‌ها با hGH اما بدون وجود اساس آنتی‌بادی، نیاز داشتند.
 
محققان به منظور آزمایش بیشتر شیوه جدید، هرسپتین را به هورمونی به نام لپتین متصل کردند که وزن بدن را تنظیم می‌کند. آن‌ها نشان دادند مولکول آنتی‌بادی-لپتین در موش‌ها درست مانند لپتین طبیعی کارآمد بود و نیاز به تزریقات زیاد وجود نداشت. آزمایشات بعدی هیچ نوع اثرات جانبی مضر درمانی جدید را نشان ندادند. تیم تحقیقاتی در حال بهینه‌کردن درمان جدید برای استفاده بالقوه آن در انسان‌هاست و محققان امیدوارند این شیوه روزی بتواند مقادیر ماندگارتر hGH (یا شاید حتی انسولین را برای درمان دیابت نوع 2) را به بدن فرد نیازمند ارائه دهد. جزئیات این دستاورد علمی در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم قابل‌ مشاهده است.  


برچسب‌ها: نارسایی هورمونی, گاو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، کنترل میزان کلسترول بد خون منجر به افزایش طول عمر می‌شود. پژوهشگران دانشگاه مینسوتا در این تحقیق 838 بیمار که دچار حمله قلبی شده، اما از مرگ نجات یافته بودند را مورد ارزیابی قرار دادند. این بیماران در گروه‌های سنی بین 38 تا 60 ساله بودند و از این تعداد، 417 نفر در مدت پژوهش فقط یک رژیم غذایی خاص را دنبال کردند؛ اما 421 نفر دیگر علاوه بر رژیم غذایی، تحت عمل جراحی بای‌پس قرار گرفته بودند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، افرادی که با کنترل دائمی، میزان کلسترول بد (LDL) در خون را پایین نگه می‌دارند، از طول عمر بیشتری برخوردار هستند.  


برچسب‌ها: عمر, کلسترول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


یادمان باشد کورتیکوستروئیدها به استروئیدهایی گفته می شود که در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخته می شوند. ک.رتیکوستروئیدها به دو گروه عمده مینرالوکورتیکوئیدها مانند آلدوسترون و گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول تقسیم بندی می شوند. کورتیکوستروئیدهای صناعی که به صورت شیمیایی ساخته شده اند  به چهار گروه هیدروکورتیزون (هیدروکورتیزون، کورتیزون، تیکسوکورتول، پردنیزولون، متیل پردنیزولون، پردنیزون)، استونایدها (تریام سینولون، مومتازون، آمسینوناید، بودزوناید، دزوناید، فلوسینوناید، فلوسینولون، هالسینوناید)، بتامتازون ها (بتامتازون، دگزامتازون، فلوکورتولون) و استرها (هالومتازون، آلکلومتازون، پردنیکاربات، کلوبتازون، کلوبتازول، فلوکورتولون، فلوپردنیدن، سیسلزوناید) تقسیم می شوند.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان موسسه تحقیقات اسکریپس در کالیفرنیا موفق به تولید واکسن نیکوتین موثری برای ترک اعتیاد به سیگار شدند. محققان در تلاش برای تولید واکسن‌ ترک اعتیاد به سیگار هستند که هدف آن، تحریک سیستم ایمنی بدن برای شناسایی نیکوتین بعنوان یک مهم خارجی است؛ در این شرایط بدن با تولید آنتی‌بادی، مانع از رسیدن نیکوتین به گیرنده‌ها در مغز می‌شود.
 
دو شکل از نیکوتین وجود دارد که به نسخه‌های راست‌دست و چپ‌دست معروف هستند؛ حدود 99 درصد نیکوتین موجود در تنباکو از نوع نسخه دست چپ (left-handed version) است. واکسن قبلی که توسط یک شرکت داروسازی تولید شده است، باعث ایجاد آنتی‌بادی بر علیه هر دو نسخه می‌شود؛ این روش باعث اتلاف پاسخ سیستم ایمنی بدن شده و میزان اثربخشی واکسن را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد، بطوریکه میزان اثربخشی آن در آزمایش‌های بالینی تنها 30 درصد عنوان شده است.

 محققان موسسه تحقیقات اسکریپس واکسنی تولید کرده‌اند که باعث تولید آنتی‌بادی‌هایی می‌شود که مولکول‌های نیکوتین چپ‌دست را هدف قرار می‌دهند؛ آزمایش بالینی این واکسن بر روی موش‌ها اثربخشی 60 درصدی را در مقایسه با نسخه‌های قبلی نشان می‌دهد. آزمایش بالینی این واکسن بر روی افراد سیگاری بزودی آغاز خواهد شد. نتایج این دستاورد در مجله Medicinal Chemistry منتشر شد.
  


برچسب‌ها: واکسن, واکسن جدید, سیگار, ترک سیگار, نیکوتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی موفق به شناسایی خط جدید دفاعی مورد استفاده توسط سلول‌های سرطانی شده‌اند که از مرگ این سلول‌ها پیشگیری می‌کند. محققان مرکز تحقیقات سرطان انگلیس، یک مسیر حیاتی سیگنال‌های مولکولی را شناسایی کرده‌اند که خط دفاعی مستحکمی برای سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کند. حتی اگر سلول سرطانی حاوی خطاهای ژنتیکی گسترده باشد که منجر به مرگ سلول می‌شود، این خط دفاعی می‌تواند سلول را از مرگ نجات دهد. مسیر سیگنال‌دهی PKCƐ توسط سلول‌های سرطانی و به ندرت توسط سلول‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این مسیر برای هدف قرار دادن برخی سلول‌های سرطانی که برای نجات یافتن به این مسیر وابسته هستند، بسیار حیاتی است. سلول‌های سرطانی بیش از سلول‌های طبیعی به این مسیر وابسته هستند، چراکه دی‌ان‌ای آنها مستعد درهم تنیده شدن هستند.
 
مسیر سیگنال‌دهی PKCƐ از طریق اجازه دادن به سلول‌های سرطانی برای حل و جدا کردن دی‌ان‌ای، به نجات سلول کمک می‌کند. به گفته دکتر «نیکولا بروان‌لاو» سرپرست تیم تحقیقاتی، گرفتن این خط دفاعی، موثرترین راه برای هدف قرار دادن بیماری و برنامه‌نویسی مجدد سلول‌های سرطانی برای خودتخریبی محسوب می‌شود. گام بعدی این تحقیق، شناسایی انواع سرطان با این نقطه ضعف و جستجو برای نشانگری که به شناسایی بیماران مبتلا به سرطان با این نقص کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شد.  


برچسب‌ها: سرطان, PKCƐ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کانادایی با استفاده از نانوذرات طلا موفق به ساخت نانوابزاری برای شناسایی غلظت داروی شیمی‌درمانی در خون شدند. محققان دانشگاه مونترال موفق به ساخت دستگاهی شدند که می‌تواند مقدار متوترکسات خون بیمار را اندازه‌گیری کند. متوترکسات یک داروی شیمی‌درمانی بسیار سمی است. با این روش می‌توان با دقت بالا و با هزینه‌ای 10 برابر کمتر از روش‌های فعلی، بیماران را درمان کرد.
 
این نانوابزار مجهز به یک سیستم نوری بوده که دوز مورد نیاز بیمار به متوترکسات را شناسایی می‌کند، با این کار اثرات جانبی دارو روی بیمار به حداقل می‌رسد. این گروه تحقیقاتی چند سال است که روی درمان برخی سرطان‌ها با متوترکسات کار می‌کنند. متوترکسات دارویی است که می‌تواند عملکرد آنزیمی موسوم به دی‌هیدروفولات رداکتاز را متوقف کند. این آنزیم در سنتز دی‌ان‌ای به کار رفته و در نتیجه موجب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود. فرانچسکو میسون، یکی از محققان این پروژه می‌گوید: هر چند متوترکسات در درمان برخی سرطان‌ها بسیار اثربخش است، اما این ماده می‌تواند آسیب جدی به سلول‌های سالم بیمار وارد کند. بنابراین، رصد غلظت این دارو در بدن بیمار اهمیت بالایی دارد. همچنین مقدار دوز مورد نیاز بدن هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.
 در حال حاضر برای رصد مقدار این دارو، از آرایه‌های فلورسانس استفاده می‌شود که در آن مقدار داروی موجود در بدن بیمار موجب تغییراتی در پلاریزاسیون پرتو تابیده شده می‌شود. کار با این دستگاه بسیار زمان‌بر و پرهزینه بوده و نیاز به پرسنل آموزش دیده دارد. همچنین برای رسیدن به جواب، باید از نمونه‌های متعددی استفاده کرد. شش سال قبل، فرانچسکو میسون با همکاری جولی پلتری کار را روی ارائه روشی جدید برای اندازه‌گیری غلظت متوترکسات آغاز و از نانوذرات طلا برای این کار استفاده کردند. نانوذرات طلا که روی یک سطح قرار گرفته‌اند، می‌توانند رنگ نور تابیده شده را تغییر دهند. مقدار تغییر رنگ ایجاد شده متناسب با غلظت دارو در نمونه خون است. آنها از رزونانس پلاسمون سطحی برای ساخت نانوابزاری کوچک به‌ منظور شناسایی غلظت دارو استفاده کردند. دقت این اندازه‌گیری بالا بوده و امکان انجام آزمون در مدت زمان کمتر از 60 ثانیه وجود دارد، این در حالی است که در روش‌های فعلی نیم ساعت زمان نیاز است. محققان این پروژه، این ابزار را در اختیار کاربرانی که هیچ آشنایی با رزونانس پلاسمون سطحی نداشتند، قرار دادند و آنها توانستند نتایجی صحیح با این دستگاه به‌ دست آورند. 


برچسب‌ها: نانو, نانوابزار, شیمی درمانی, خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه سنت لوئیز موفق به کشف راهی برای جلوگیری از بروز دیابت نوع یک در مدل موش شدند. رویکرد جدید محققان به توقف تخریب سلولهای بتا و حفظ تولید انسولین می‌پردازد. دیابت نوع یک نوعی بیماری مزمن خود ایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن به تخریب سلول‌های بتای لوزالمعده پرداخته و منجر به کمبود انسولین و ازدیاد قند خون می‌شود. محققان با هدف جلوگیری از بروز بیماری بجای درمان علائم، بر توقف فرآیند خودایمنی تمرکز کردند که سلولهای بتا را تخریب کرده و منجر به دیابت می‌شود.
 
درمان‌های کنونی دیابت نوع یک بر کنترل قند خون با استفاده از انسولین درمانی تمرکز داشته که فرد باید در تمام عمر خود آن را ادامه دهد. دانشمندان می‌دانستند که حداقل دو نوع سلولی T ایمنی مرتبط با بروز دیابت نوع یک وجود دارد؛ اما نقش نوع سوم این سلول موسوم به TH17 ناشناخته باقی مانده بود.
 
در این تحقیق دانشمندان دریافتند که در گیرنده هسته‌ای، نقش مهمی در تولید سلول‌های TH17 ایفا می‌کنند و اینکه با هدف قرار دادن این گیرنده‌ها، محققان توانستند از بروز بیماری خودایمنی در چند مدل موش جلوگیری کنند. محققان گیرنده‌های ROR alpha و gamma t را با SR1001 (ترکیبی از آگونیست معکوس ROR alpha و gamma t) مسدود کردند که باعث کاهش چشمگیر دیابت در موشهای مدل شد. این نتایج تائید کرد که سلول‌های TH17 احتمالا نقشی کلیدی در تولید دیابت نوع یک ایفا کرده و نشان می‌دهد که استفاده از داروهای هدف‌گیرنده این نوع سلول ممکن است به ارائه درمان‌های جدید برای این بیماری کمک کند. نتایج این پژوهش در مجله Endocrinology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: دیابت, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۳ الی ۶ آذر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
مکان برگزاری: شیراز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گوارش, همایش داخلی, انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۶ الی ۸ خرداد ۱۳۹۴
محل برگزاری: تهران، بیمارستان فیروزگر 

سایت بیمارستان


برچسب‌ها: همایش, همایش اندوسونوگرافی, همایش داخلی, علوم پزشکی ایران, بیمارستان فیروزگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران
زمان برگزاری: ۷ الی ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵
محل برگزاری: تبریز، مجتمع پتروشیمی 

سایت انجمن


برچسب‌ها: همایش آلرژی, همایش ایمونولوژی, همایش داخلی, انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران, علوم پزشکی تبریز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نهم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، انجمن علمی متخصصین غدد درون ریز
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۷ آذر ۱۳۹۴ 
 مکان برگزاری: تهران

 سایت همایش 
 سایت انجمن


برچسب‌ها: همایش, همایش چاقی, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوم بهمن ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات عدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم شاخه اصفهان، معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
زمان برگزاری: ۳۰ اردیبهشت الی ۱ خرداد ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۱۰ فروردین ۱۳۹۴
مکان برگزاری: اصفهان 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش غدد, همایش غدد اصفهان, همایش داخلی, علوم پزشکی اصفهان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان کلینیک مایو دریافتند که مبتلایان به آسم فعال در خطر دو برابری برای ابتلا به حمله قلبی قرار دارند. طی این پژوهش و برای درک رابطه میان آسم فعال و حمله قلبی، 543 بیمار مبتلا به سکته قلبی و 543 بیمار غیر مبتلا به مدت چهار سال مورد بررسی قرار گرفتند. 44 درصد این جمعیت زن و میانگین سنی 67 سال گزارش شد. در گروه مبتلایان به سکته قلبی، 81 مورد آسم فعال و در گروه غیر مبتلا 44 مورد آسم فعال وجود داشت.
 
نتایج این پژوهش نشان می‌داد که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر سن، چاقی، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت و کلسترول بالا، خطر سکته قلبی برای افرادی که دچار آسم فعال هستند حدود 70 درصد گزارش شده است. به گفته محققان داروهای درمانی حمله قلبی و آسم با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است که تاثیرات ناهنجاری را بر روند درمانی یکدیگر بگذارند و بنا براین به بیماران مبتلا به آسم فعال توصیه می‌شود که درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه و نفس تنگی را جدی بگیرند و از نظر ابتلا به حمله قلبی تحت نظر پزشک قرار بگیرند.  


برچسب‌ها: آسم, سکته, سکته قلبی, حمله قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


کنترل خونریزی چه در هنگام عمل جراحی یا جراحات ناشی از حوادث همواره یکی از نگرانی‌های پزشکان در مسئله درمان بیماران است. محققان زیست‌مهندسی مرکز سانتا باربارا در کالیفرنیا پس از مطالعات بسیار بر روی فرآیند پیچیده انعقاد خون در بدن انسان موفق به تولید نانوذرات موثر در جلوگیری از خونریزی شدند. دکتر سمیر میتراگ، محقق و متخصص فناوری‌های درمانی اظهار کرد: ساخت نانوذرات پلاکتی دستاورد بسیار مهمی در مسئله درمان سریع محل زخم بیماران است، چرا که این نانوذرات علاوه بر تقلید از عملکرد طبیعی پلاکت‌های خون از لحاظ ساختاری کاملا شبیه و انعطاف‌پذیر هستند.
 
وی در ادامه افزود: فرآیند انعقاد خون تقریبا برای همه افراد قابل درک است، زیرا همه ما شاهد زخمی شدن سطحی و خراش برداشتن پوست خود بوده‌ایم. هنگام ایجاد زخم یا خراش، مقداری خون از محل زخم خارج می‌شود که پس از چند دقیقه با تغییر ساختار مولکولی خون، این بافت زنده و روان، منعقد شده و محل زخم را می‌پوشاند تا سایر مراحل ترمیم طبیعی بدن انجام شود. دکتر آریون آنسلمو، محقق و دستیار این مطالعه ضمن تاکید بر پیچیده بودن فرآیند انعقاد خون افزود: در هنگام ایجاد زخم، عواملی باعث تشکیل لخته در محل زخم می‌شوند که یکی از مهمترین عوامل، پلاکت‌ها هستند.
 محققان این مرکز با شبیه‌سازی ذرات پلاکت با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید پلاکت‌های مصنوعی شدند. این پلاکت‌ها هنگام جراحات عمیق یا هنگام جراحی با تزریق به جریان خون بیمار، ضمن جلوگیری از خونریزی با تمیز نگه‌داشتن محل زخم یا جراحی به مسئله دقت پزشکان در درمان کمک شایانی می‌کنند. جزئیات بیشتر این دستاورد پزشکی در مجله ACS Nano منتشر شده است.  


برچسب‌ها: نانو, نانوذرات, نانوذره, خونریزی, پلاکت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان هندی با استفاده از نانوآمولیسیون موفق به ساخت نانوحسگری برای سنجش سطح گلوکز خون شدند. این نانوابزار تنها با 200 میکرولیتر نمونه خون یا ادرار می‌تواند در مدت چند میلی‌ثانیه، میزان قند خون بیمار دیابتی را مشخص کند. پژوهشگران موفق به ساخت حسگر جدیدی برای شناسایی سطح گلوکز خون شدند. این حسگر مبتنی بر نانوآمولیسیون پلاریزه شونده مغناطیسی است که برای تعیین سطح کلوگز از آنزیم‌های اکسیدکننده گلوکز استفاده نکرده بلکه در اثر وجود گلوکز در خون تغییر رنگ می‌دهد.
 
این گروه تحقیقاتی به رهبری جان فیلیپ از مرکز تحقیقات اتمی گاندی در هند با استفاده از قطرات نانوآمولیسیون آب/روغن که به صورت مغناطیسی قابل قطبی شدن هستند اقدام به ساخت این حسگر کردند. این گروه با استفاده از نانوذرات اکسید آهن که قطری در حدود 10 نانومتر دارند و همچنین با بهره گیری از سورفاکتانت‌های مختلف، این نانوآمولیسیون‌های 100 نانومتری را تولید کردند.
 
محلول حاوی نانوآمولیسیون در صورت مجاورت با گلوکز و در حضور میدان مغناطیسی تغییر رنگ می‌دهد. فیلیپ می‌گوید: «کشف این پدیده به صورت اتفاقی صورت گرفت. زمانی که روی تغییرات رنگ (طول موج‌های پراش یافته) در این محلول کار می‌کردیم دریافتیم که حضور گلوکز می‌تواند محلول را دچار تغییر رنگ کند. این تغییر طول موج پراش یافته رابطه مستقیمی با غلظت گلوکز دارد.» وی می‌افزاید: «ما در کمال شگفتی دریافتیم که در غلظت 30 میلی‌مولار گلوکز، مقدار تغییر طول موج پراش یافته 69 نانومتر است که در اثر استفاده از آمولیسیون مناسب این رقم می‌تواند عدد بزرگتری شود. با توجه به تغییرات خطی طول موج با غلظت گلوکز، می‌توان از این سیستم به عنوان حسگرزیستی استفاده کرد.»
 
این حسگر، ابزاری مناسب برای تعیین سطح گلوکز بیماران دیابتی است زیرا نسبت به روش‌های رایج با سرعت بیشتری می‌تواند نتایج را ارائه کند. یکی از مزیت‌های این روش آن است که عاری از برچسب‌زنی است و می‌تواند در مدت چند میلی‌ثانیه نتیجه را نشان دهد. در این روش نیاز به استفاده از دستگاه‌های پیچیده الکترونیکی نیست. نمونه خون یا ادرار با محلول امولیسیون ترکیب شده و در حضور میدان مغناطیسی تغییر رنگ اتفاق می‌افتد. در این آزمایش تنها به 200 میکرولیتر نمونه نیاز است. 


برچسب‌ها: نانو, نانوامولسیون, آزمایش, آزمایش جدید, قند خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان آمریکایی موفق به شناسایی یک مجموعه پروتئینی و زیر واحد آن شده‌اند که به احتمال زیاد ژن مسؤول بروز سرطان محسوب شده و با تأثیرگذاری بر فعالیت سایر ژن‌ها، منجر به رشد تومور می‌شود. به گفته دانشمندان، مجموعه پروتئینی موسوم به CSN و زیر واحد CSN6 بر فعالیت ژن دیگری به نام Myc اثر می‌گذارند؛ این ژن با رشد تومور سرطانی در ارتباط است. تحقیقات صورت گرفته در مرکز سرطان اندرسون در دانشگاه تگزاس به رهبری پروفسور «مونگ هنگ لی»، استاد سرطان‌شناسی سلولی و مولکولی نشان می‌دهد، مشخص شدن اهمیت زیر واحد CSN6 در تنظیم ژن Myc، امیدهای تازه‌ای برای درمان و نابود کردن تومورها ایجاد می‌کند.
 
محققان دریافتند که زیر واحد CSN6 یک انکوژن قوی است که غالبا با افزایش بیان ژنی همراه بوده و بطور قابل توجهی باعث افزایش سرعت رشد تومور در انواع مختلف سرطان می‌شود؛ زیر واحد CSN6 همچنین بر بیان ژنی Myc در تومورها نیز اثر می‌گذارد. ژن Myc یک پروتو- انکوژن یا ژن اصلی سرطان است که رشد تومور در انواع مختلف سرطان از جمله پستان، ریه، روده، مغز، پوست، خون، پروستات، لوزالمعده، معده و مثانه را تحریک می‌کند.
 
نتایج یافته جدید محققان بسیار مهم است، چراکه هدف قراردادن ژن Myc با توجه به ساختار منحصر بفرد آن بسیار دشوار است؛ طی سال‌ها مطالعه هنوز هیچ بازدارنده موثری برای Myc‌ توسعه نیافته است. این تحقیق نشان داد که مهار CSN6 بسرعت باعث بی‌ثبات کردن Myc شده و تاحد زیادی از متاستاز شدن و رشد تومور جلوگیری می‌کند. نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شد.  


برچسب‌ها: سرطان, CSN6
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از نانوژل طبیعی استخراج شده از یک گیاه، موفق به تولید دارویی برای درمان سرطان کبد شدند. نتایج آزمایش‌های اولیه روی موش‌ها، رضایت‌بخش بوده است. پژوهشگران سنگاپوری و کره‌ای نشان دادند که نانوژل طبیعی موسوم به تریپتولید که با فولات پوشش داده شده می‌تواند برای درمان نوعی سرطان کبد موسوم به HCC مورد استفاده قرار گیرد. این نانوژل درصورتی که پوشش آن برداشته شود می‌تواند به سلول‌های سرطانی حمله‌ور شود.
 
HCC دومین سرطان کشنده در جهان است که هر سال بیماران زیادی را به کام مرگ می‌کشاند. درمان این بیماری با روش‌های شیمی‌درمانی رایج نظیر داروی دوسکوروبیسین بسیار دشوار است. داروهای شیمی‌درمانی دیگر نظیر اپیروبیسین و سیپلایتن نیز روی این بیماری چندان مؤثر نیست. تنها رهاسازی دارو با سورافنیب تا حدی روی این بیماری اثربخش است که این روش نیز بسیار گرانقیمت است.
 
این گروه تحقیقاتی به رهبری تاگوان هیون از دانشگاه ملی سئول معتقدند که هزاران ترکیب مختلف را برای مبارزه با بیماری سرطان کبد مورد بررسی قرار داده‌اند و در نهایت تریپتولید را به‌عنوان ماده موثر برگزیده‌اند. این نانوژل که به‌صورت طبیعی در یک گیاه استخراج می‌شود به شدت روی سرطان کبد HCC اثربخش است. مشکلی که وجود دارد این است که این ترکیب درصورت نداشتن پوشش، روی سلول سرطانی اثربخش نبوده و بسیار سمی است. این گروه تحقیقاتی با اعمال پوشش فولات روی این ترکیب، بر این مشکل فائق آمدند.
 
این پژوهشگران، فولات را با یک پلیمر در هم آمیخته و ترکیبی حساس به pH ایجاد کردند. این نانوساختار که به‌صورت هسته‌ای/پوسته‌ای است، روی سطح تریپتولید قرار داده شد. آزمایش‌های انجام شده روی موش نشان می‌دهد که می‌توان تومور سرطانی را در موش مهار کرد. وجود پوشش روی این ساختار موجب محافظت از آن می‌شود. به محض وارد شدن دارو به درون سلول‌های سرطانی به دلیل اسیدی بودن محیط، پوشش از بین رفته و دارو آزاد می‌شود. این گروه تحقیقاتی امیدوارند که آزمایش‌های بالینی روی این نانوژل حساس به pH انجام شود. این گروه نتایج یافته‌های خود را در نشریه ACS Nano منتشر کردند.  


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, نانو, نانوژل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات جدید محققان دانشگاه ویریجنیا نشان می‌دهد، مصرف گوشت احتمالا بیش از آنچه تاکنون تصور می‌شد، عامل بروز «آنافیلاکسی» به عنوان یک واکنش حساسیت‌زا، ‌شدید و بالقوه کشنده است. بررسی 60 بیمار که به دلیل نامشخصی به واکنش‌های شدید حساسیت‌زا مبتلا شده بودند، نشان می‌دهد، مولفه‌ای در گوشت موسوم به «آلفا-گالاکتوز» (alpha-galactose) می‌تواند عامل بروز این واکنش‌ها باشد.
 
در این تحقیق، نمونه‌های خون ۶۰ نفر با واکنش‌های حساسیتی مورد بررسی قرار گرفت و در بدن آنها پروتئین‌های سیستم ایمنی به نام آنتی‌بادی‌های IgE کشف شد. دکتر اسکات کامینز از دانشگاه ویریجنیا و رهبر این پژوهش می‌گوید: وجود آنتی بادی IgE در قند آلفا-گالاکتوز در جمعیت انسانی گسترده‌تر از چیزی است که ابتدا تصور می‌کردیم و این تحقیق نشان داده که تصور سنتی نادربودن حساسیت به گوشت، ممکن است درست نباشد. با توجه به آنکه آنافیلاکسی در عرض چند دقیقه بروز می‌کند، در این تحقیق دانشمندان نمونه‌های خون ۶۰ بیمار را که برای آنتی‌بادی آلفا گالاکتوز آزمایش شده بودند، غربالگری کرده و دریافتند نتیجه ۲۵ آزمایش درباره وجود آلفا گالاکتوز مثبت بود و الگوهای دیگری دیده نشد که بتوان علت بروز آنافیلاکسی این افراد را با آنها توضیح داد.  


برچسب‌ها: گوشت, حساسیت, آنافیلاکسی, آلفا گالاکتوز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، دو سوم سرطان‌ها نه بدلیل سبک زندگی یا نقص در دی‌ان‌ای، بلکه بدلیل بروز تصادفی جهش ژنی روی می‌دهند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در این تحقیق، علت مستعد بودن برخی بافت‌ها برای ابتلا به سرطان را در مقایسه با بافت‌های دیگر مورد بررسی قرار دادند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، دو سوم انواع مختلف سرطان که مورد بررسی قرار گرفتند، بدلیل جهش ژنی تصادفی – و نه سبک زندگی – بروز کردند. البته بخش زیادی از سرطان‌های مرگبار همچنان تحت تأثیر سبک زندگی هستند و نمی‌توان ادعا کرد که بطور مثال سیگار کشیدن یا مصرف مداوم غذاهای آماده در بروز سرطان بی‌تأثیر هستند. سیگار کشیدن عامل بروز یک پنجم سرطان‌ها در جهان است و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز عامل اصلی ابتلا به سرطان پوست محسوب می‌شود.
 
تمامی سرطان‌ها داری یک عنصر شانس هستند که درخصوص بروز جهش و تبدیل شدن به سرطان تصمیم‌گیری می‌کنند؛ اگرچه دو سوم سرطان‌های مورد بررسی در این پژوهش دارای این عنصر شانس بودند، اما یک سوم دیگر همچنان وابسته به سبک زندگی هستند. محققان در تحقیقات خود دریافتند که بازسازی بافت می‌تواند توضیحی درخصوص بروز سرطان ارائه کند. سلول‌های قدیمی در بدن بطور مستمر از طریق تقسیم سلول‌های بنیادی، جایگزین سلول‌های جدید می‌شوند؛ اما هرکدام از این تقسیمات با خطر بروز جهش همراه هستند که می‌توانند سلول بنیادی را یک گام به سمت تبدیل شدن به سلول سرطانی نزدیک کنند.
 
نحوه تقسیم سلول های بنیادی در 31 بافت مورد بررسی قرار گرفت که نشان می‌دهد، بدشانسی در هنگام تقسیم سلول‌های بنیادی باعث بروز جهش در سلول‌ها و مستعد کردن آنها برای سرطانی شدن می‌شود. «کریستین توماسی» یکی از نویسندگان تحقیق تأکید کرد: اگر دو سوم سرطان‌ها از طریق جهش تصادفی دی‌ان‌ای در هنگام تقسیم سلول‌های بنیادی قابل توضیح باشند، بنابراین تغییر سبک زندگی و عادات می‌تواند کمک موثری در پیشگیری از سرطان باشد. نتایج این تحقیق در مجله Scince منتشر شد.  


برچسب‌ها: سرطان, ژن, جهش ژنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آلمانی روش جدیدی ابداع کرده‌اند که به شناسایی ژن‌های ناشناخته در بروز سرطان لوزالمعده کمک می‌کند. توالی ژنومی قادر به شناسایی تمامی رده‌های تغییرات ژنتیکی با دقت بالا است، اما تفسیر برخی از این تغییرات دشوار است. محققان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) با همکاری مرکز تحقیقات سرطان آلمان از طریق غربالگری ژنومی غیرمرتبط در موش‌ها موفق به بررسی سرطان لوزالمعده از یک زاویه دیگر شده و به سوالات اساسی بیولوژیک در این زمینه پاسخ دادند.
 
با روش ابداعی محققان، امکان شناسایی ژن‌های مختلف که عملکرد بسیاری از آنها در بروز سرطان لوزالمعده ناشناخته باقی مانده بود، فراهم شد. ژن Foxp1 یکی از این ژن‌های ناشناخته محسوب می‌شود؛ با تحریک این ژن در موش‌ها، تومور از پانکراس به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کرد که نقش این ژن را در فرآیند متاستاز سرطان مشخص می‌کند. به گفته «رولاند راد» سرپرست تیم تحقیقاتی، این تحقیق به بررسی دقیق‌تر ژن‌های سرطان لوزالمعده - دومین عامل عمده مرگ ناشی از سرطان تا سال 2030- و درنتیجه تولید داروهای مؤثرتر کمک می‌کند. نتایج این تحقیق در مجله Nature Genetics منتشر شد.  


برچسب‌ها: سرطان, سرطان لوزالمعده, سرطان پانکراس, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی موفق به شناسایی پروتئین Thy1 شدند که نقش بنیادی در تبدیل سلول‌های اولیه به سلول‌های چربی ایفا می‌کند. پروتئین Thy1حدود 40 سال قبل کشف شده بود، اما عملکرد مولکولی آن تاکنون ناشناخته باقی مانده بود. محققان دانشگاه روچستر در این تحقیق برای نخستین‌بار نشان دادند که بیان ژن Thy1 در زمان توسعه سلول‌های چربی گم می‌شوند و بازیابی مجدد این پروتئین می تواند به درمان چاقی کمک کند. «ریچارد فیپس» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: افزایش وزن تنها مربوط به پرخوری و کم تحرکی نیست؛ در این تحقیق، شبکه درگیر در توسعه سلول‌های چربی رهگیری شده و پروتئین Thy1 دخیل در این فرآیند شناسایی شد. محققان با بررسی بر روی موش‌ها و سلول‌های انسانی، کاهش عملکرد پروتئین Thy1 در زمان افزایش تولید سلول‌های چربی را مشاهده کردند.
 
موش‌های فاقد پروتئین Thy1 با رژیم غذایی پر چرب با افزایش بیشتر و سریعتر وزن مواجه شدند، درحالیکه موش‌های معمولی دارای این پروتئین و با همان رژیم غذایی، با روند کندتر چاقی روبرو شدند. به گفته «فیپس»، هدف از این تحقیق، پیشگیری یا کاهش چاقی است و در نتایج بدست آمده، امکان انجام این روش بصورت قاعده کلی مشخص شد. پروتئین Thy1 نقش بنیادی در کنترل فرآیند تبدیل یک سلول اولیه به سلول چربی ایفا می‌کند که می‌تواند نوید دهنده توسعه روش‌های جدید درمان چاقی باشد. نتایج این تحقیق در مجله FASEB منتشر شد. 


برچسب‌ها: پروتئین, کاهش وزن, چاقی, Thy1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با تقلید از پلاکت‌های طبیعی خون، موفق به ساخت پلاکت‌های مصنوعی نانوساختاری شدند که می‌تواند سرعت انعقاد خون را افزایش دهد؛ نتایج آزمایش روی موش‌ها کاملاً رضایت‌بخش بوده است. پژوهشگران دانشگاه کیس‌ وسترن رزرو موفق به ساخت پلاکت مصنوعی نانوساختاری شدند که می‌تواند خونریزی را با سرعت بیشتری متوقف کند. آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نشان داد که خونریزی 65 درصد سریع‌تر نسبت به حالت عادی بند می‌آید.
 
این اولین باری است که دانشمندان می‌توانند ساختاری شبیه پلاکت‌های خون را تولید کنند که از نظر شکل، اندازه، انعطاف‌پذیری و شیمی سطح کاملاً شبیه پلاکت خون باشد. این نانوذرات می‌توانند به بیمارانی که دچار صدمات جدی در تصادفات شده یا در اثر جراحی دچار خونریزی شدید شده‌اند و همچنین بیمارانی که از مشکل کندی انعقاد خون رنج می‌برند، کمک شایانی کنند. البته از این نانوذرات می‌توان برای رساندن دارو به بیماران مبتلا به تصلب شرایین و انسداد رگ‌ها نیز استفاده کرد. محققان این پروژه می‌گویند: عوامل مکانیکی و مورفولوژیکی در لبه پلاکت‌های طبیعی موجب می‌شود تا این پلاکت‌ها درصورت نزدیک شدن به دیواره رگ‌ها با آن برهم‌کنش داده و منعقد شوند.
 
این گروه تحقیقاتی از این ویژگی پلاکت‌ها برای طراحی نانوساختارهایی مشابه پلاکت خون استفاده کردند. این گروه در نهایت موفق به ساخت نانوذراتی مشابه پلاکت خون شدند که از نظر مورفولوژی، مکانیکی و شیمی سطح خواصی مشابه پلاکت‌های طبیعی خون دارند. پژوهشگران معتقدند که با اصلاح این ساختار می‌توان پلاکت‌های طبیعی خون را تحریک به برخورد مؤثر با سلول‌های سفید خون کرد. با این برخورد، پلاکت‌ها به سوی دیواره رگ‌ها پرتاپ می‌شوند؛ با این کار احتمال برهم‌کنش با دیواره افزایش یافته و انعقاد خون سریع‌تر انجام می‌شود.
 
شیمی سطح این نانوذرات پلاکت مانند، موجب می‌شود تا با پروتئین‌های موجود در زخم برهم‌کنش داده و باعث تحریک پلاکت‌های طبیعی خون برای تجمع سریع‌تر در محل زخم شوند. آزمایش‌های انجام شده روی موش‌ها نشان داد که سرعت انعقاد خون درصورت استفاده از این نانوذرات، سه برابر افزایش می‌یابد. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان "Platelet-like Nanoparticles: Mimicking Shape, Flexibility, and Surface Biology of Platelets To Target Vascular Injuries" در نشریه ACS Nano منتشر شده‌ است.  


برچسب‌ها: مصنوعی, نانوپلاکت, نانو, انعقاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


بر اساس یک تحقیق که توسط محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه لس آنجلس صورت گرفت، مشخص شد که استفاده از مکمل‌های ویتامین E و مواد غذایی حاوی این ماده می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های کبدی مفید باشد. بر اساس این تحقیق مشخص شد که مبتلایان به بیماری‌های کبدی می‌توانند تحت نظر پزشک با مصرف مواد غذایی و یا مکمل‌های حاوی ویتامین E، بهبود یابند.
 
در گزارش محققان این پروژه همچنین آمده است که افراد مبتلا به کبد چرب هم می‌توانند از این ویتامین برای بهبود یافتن استفاده کنند، اما متاسفانه مصرف این ماده برای بیماران کبدی که به دلیل مصرف الکل دچار این بیماری شدند، توصیه نمی‌شود. دکتر آرون سانیال از دانشگاه «ویرجینیا» می گوید: ویتامین E پیش از این برای درمان بیماری‌های کبدی اصلا توصیه نمی‌شد و به طور معمول افرادی که در شرف ابتلا به این بیماری بودند، تنها می‌توانستند از آن استفاده کنند، اما با مطالعات و تحقیقات جدید مشخص شد که می‌توان از این ویتامین نیز حتی برای بیماران کبدی دیابتی هم استفاده کرد. بر اساس این تحقیق، تجویز ویتامین E و قرص‌های مکمل برای افراد مستعد این بیماری نیز توصیه می‌شود. البته کاهش مصرف مواد غذایی پرچرب و رعایت رژیم غذایی اصولی و مناسب نیز در کنار این مکمل‌های ویتامینه برای درمان بیماران سودمند است.  


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


موضوع: داروهای بیولوژیک در بیماری های روماتیسمی 
 برگزار کننده: مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۳۰ الی ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش روماتولوژی, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


داروسازي کريکس، يک شرکت فعال در زمينه توليد داروهاي جديد براي بيماري‌هاي کليوي، طي روزهاي گذشته اعلام کرد که سازمان غذا و داروي آمريکا نام تجاري اورکسيا (Auryxia) را براي فريک سيترات مورد تاييد اين سازمان پذيرفته است. اورکسيايک حامل فسفات با پايه آهن است که از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي کنترل سطوح فسفات سرمي در بيماران مبتلا به بيمارهاي مزمن کليوي نيازمند دياليز در سپتامبر 2014 مورد تاييد قرار گرفت.
 
هم‌اکنون در کشور آمريکا بيش از 400 هزار بيمار مزمن کليوي نيازمند دياليز زندگي مي‌کنند و انتظار مي‌رود که اين رقم روز به روز افزايش‌يابد. مديريت بيماري مزمن کليوي به‌دليل قابل کنترل نبودن فاکتورهاي متابوليکي نظير آهن و فسفات، دشوار و پيچيده است. احتباس فسفات و در نتيجه هايپرفسفاتمي در بيماران دياليزي به‌طور معمول با افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي و استخواني و در نهايت مرگ همراه است. اغلب بيماران مزمن کليوي نيازمند درمان‌هاي مزمن با داروهاي متصل شونده به فسفات هستند. اين داروها فسفات سرمي را کاهش داده و آن را در سطح مطلوب حفظ مي‌کنند. به علاوه، سطح آهن در بيماران دياليزي به شدت افت پيدا مي‌کند و اغلب آنها نيازمند تزريق داخل وريدي آهن هستند. 
 
اورکسيا (فريک سيترات) از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا در سپتامبر 2014 مورد تاييد قرار گرفت و اين دارو براي کنترل سطح سرمي فسفات در مبتلايان به بيماري مزمن کليوي نيازمند دياليز تجويز مي‌شود. تاييد اورکسيا از سوي سازمان غذا و دارو، براساس يافته‌هاي به‌دست آمده از مطالعه فاز3 روي اثربخشي آن و رساندن سطح فسفر به محدوده 5/3 تا 5/5 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر است. آهن فريک موجود در اورکسيا در لوله گوارشي به فسفات مصرفي در غذاي روزانه متصل شده و فريک فسفات را شکل مي‌دهد. آهن فريک غيرمتصل در اورکسيا باعث افزايش آهن سرم (شامل فريتين و ترنسفرين اشباع شده) مي‌شود. جذب آهن اورکسيا ممکن است به افزايش سطح ذخاير آهن منتهي شود. بنابراين کنترل سطح آهن قبل و طي درمان با اورکسيا ضروري است. در اغلب اين بيماران، کاهش يا قطع تجويز داخل وريدي آهن اجتناب‌ناپذير است. شايع‌ترين عوارض گزارش شده در مطالعات در بيماران تحت درمان با اورکسيا عبارت بودند از عوارض گوارشي نظير اسهال، تهوع، استفراغ و يبوست. بيماران با سندرم اورلود آهن مانند هموکروماتوز، نبايد تحت درمان با اورکسيا (فريک سيترات) قرار گيرند. 


برچسب‌ها: داروی جدید, اورکسيا, فریک سیترات, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتايج به‌دست آمده از بخش اول مطالعه فاز3 با نام آنکسا (ANNEXA-A) روي آندکسانت آلفا (Andexanet Alfa) قابل‌توجه بوده است. آندکسانت آلفا، يک آنتي دوت براي مقابله با اثرات آنتي کوآگولانت مهارکننده‌هاي fXA، نظير آپيکسابان است. آندکسانت آلفا، اثر معکوسي سريع و کامل(بازگشت نزديک به 94 درصد اثرات ضدانعقادي آپيکسابان) در داوطلبان سالم 50 تا 75 سال ايجاد کرده است. گزارش کامل اين مطالعه به‌طور شفاهي در بخش گزارش ويژه نشست امسال انجمن قلب آمريکا در شيکاگو ارائه خواهد شد. بخش نخست مطالعه فاز3 آنکسا، به تمام اهداف اوليه و ثانويه درماني رسيد. در مطالعه مذکور 33 نفر شرکت داشتند که 24 نفرشان به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با آندکسانت آلفا قرار‌گرفته و 9 نفر دارونما دريافت کردند. در مطالعه 2 تا 5 دقيقه پس از کامل شدن دوز بولوس آندکسانت آلفا، فعاليت ضدانعقادي اليکوئيز تا 94 درصد معکوس شد. در تمام افراد تحت درمان با آندکسانت آلفا بين 90 تا 96 درصد فعاليت ضدانعقادي اليکوئيز معکوس شد. معکوس شدن فعاليت ضدفاکتور Xa با کاهش قابل‌توجه سطح اليکوئيز آزاد موجود در پلاسما مرتبط است، به‌علاوه آندکسانت آلفا توليد ترومبين را به سطح طبيعي و پايه آن (قبل از شروع درمان با اليکوئيز) باز مي‌گرداند. در اين مطالعه، هيچ عارضه ناخواسته جدي گزارش نشد و فقط واکنش‌هاي مختصر محل تزريق از سوي بيماران ذکر شدند.
 
دکتر جان تي کورنوت، سرپرست بخش تحقيق و توسعه پورتولا گفت: «معکوس شدن قابل‌توجه اثرات آنتي کوآگولانت اليکوئيز در تمام افراد دريافت کننده آندکسانت آلفا مشهود است. اين دارو طبق قانون حمايت از داروهاي خاص سازمان غذا و داروي آمريکا بررسي خواهد شد و چنين روندي کمک خواهد کرد که اين آنتي دوت هر چه سريع‌تر در اختيار بيماران نيازمند قرار گيرد. آندکسانت آلفا يک محصول منحصر به فرد است. اين دارو به سرعت فعاليت ضد Xa را با مکانيسم اثري شناخته شده معکوس مي‌کند. ما معتقديم که آندکسانت آلفا مي‌تواند اولين آنتي‌دوت مهارکننده فاکتور Xa موجود براي بيماران در حال مصرف داروهاي ضدانعقاد باشد که دچار خونريزي ناگهاني شده يا نياز به جراحي اورژانس دارند.» 


برچسب‌ها: داروی جدید, آندکسانت آلفا, مهارکننده فاکتور Xa
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


امروزه سرطان پانکراس به‌عنوان يکي از کشنده‌ترين سرطان‌ها دردنيا شناخته مي‌شود که يکي از علل اصلي پروگنوزيدآل، تشخيص ديرهنگام آن است، بنابراين هرگونه پيشرفتي در وسايل تشخيصي و بيومارکرهاي مربوط به تشخيص اين بيماري مي‌تواند به افزايش بقاي بيماران کمک شاياني کند. در همين رابطه دو مطالعه باليني مهم در اين زمينه انجام شده است. در يکي از اين مطالعه‌ها، محققان سلول‌هاي توموري در گردش (CTCs) را يافته‌اند که مي‌توانند به افتراق نوع خوش‌خيم از بدخيم تومور و همچنين متاستاز کمک کنند. نتايج مطالعه دوم، حاکي از آن بودند که بيماران مبتلا به سرطان پانکراس با سطوح پايين ماتريکس متالوپروتئيناز 7 (MMP-7) سرمي از درمان ادجوانت با جمسيتابين بيشتر نفع مي‌برند. هرچند اين داده‌ها اوليه هستند، نتايج هر دو مطالعه در سمپوزيوم سرطان‌هاي دستگاه گوارش 2014 ارائه شده‌اند.
 
سلول‌هاي توموري در گردش
 
کارآيي استفاده از CTCs به عنوان ابزار کمکي براي ارتقاي تشخيص پانکراتيک داکتال کارسينوما به‌وسيله محققان دانشگاه کاليفرنيا مورد ارزيابي قرار گرفته است. اين دسته از سلول‌ها از تومور اوليه گسترش يافته و مي‌‌توانند منبع متاستاز به‌شمار آيند، زيرا اين قابليت را دارند که در ارگان‌هاي دوررس کلونيزه شوند. همچنين شواهدي در دست است که CTCs مي‌تواند در تعيين پروگنوز و/يا تشخيص بسياري از سرطان‌هاي اپيتليال کمک‌کننده باشند. علاوه براين، تعداد سلول‌هاي توموري در گردش ممکن است با ميزان پاسخ به شيمي‌درماني بيمار تطابق داشته باشند، اما بسياري از اين خصوصيات CTCs در سرطان پانکراس ناشناخته مانده و در اين بيماري به عنوان بيومارکر مورد استفاده قرار نمي‌گيرد. در حال حاضر تشخيص سرطان پانکراس براساس نمونه‌برداري بافتي تحت هدايت تصويربرداري صورت مي‌گيرد که روشي گران، مشکل و گاهي همراه با خطر براي بيمار است، اما استفاده از CTCs مي‌تواند قابليت تشخيص بيماري را افزايش دهد، اطلاعات ملکولار خالص به دست آورد و تشخيص دقيقي از مرحله بيماري در اختيار پزشکان قرار دهد. در اين مطالعه، دکتر آنکني و همکاران 50 بيمار مشکوک به سرطان پانکراس يا افرادي را که به تازگي با اين بيماري تشخيص گذاشته شده بودند، از دوره قبل از درمان مورد بررسي قرار دادند. آنها با کمک تکنولوژي microfluidic NanoVelcro که به‌وسيله anti-epithelial cell adhesion molecule تقويت شده بود، به جمع‌آوري CTCs از سرم نمونه‌‌ها پرداختند. محققان CTCs را براساس اندازه (بزرگ‌تر از 10 IJm) و الگوي ايمونوهيستوشيميايي آنها (DAPI+, CK+, and CD45-) طبقه‌بندي کردند. وضعيت موتاسيون KRAS نيز در CTCs 3 بيمار مورد ارزيابي قرارگرفت تا تاييد شود که آنها از تومورها گرفته شده‌اند.
 
در بيماران مورد بررسي، 32 بيمار مبتلا به سرطان بودند و 18بيمار نيز در پاتولوژي خود، نشانه‌هاي بدخيمي نشان ندادند. CTCs در 5/62 درصد از بيماران مبتلا به سرطان پانکراس و 5/5درصد از موارد غيربدخيم قابل تشخيص بودند. بدين‌ترتيب، اختصاصيت CTCs براي تشخيص پانکراتيک داکتال کارسينوما 4/94 درصد، ارزش اخباري مثبت آن، 5/92 درصد و ارزش اخباري منفي آن، 6/58درصد گزارش شد. در بيماران مبتلا به سرطان پانکراس، تعداد CTC با مرحله بيماري همخواني مستقيم داشت و وجود 2 يا بيشتر از CTCs مي‌توانست فرم لوکال بيماري را از سيستميک آن افتراق بگذارد، البته اين مطالعه، محدوديت‌هايي داشت، مانند کم بودن حجم نمونه و اطلاع نداشتن از پيامد نهايي بيماران، به‌همين دليل بسيار اوليه است، اما به‌نظر مي‌رسد اين قابليت را دارد که به تشخيص سرطان پانکراس کمک کند.
 
ماتريکس متالوپروتئيناز 7
 
در مطالعه دوم بيومارکر جديدي به ارزيابي پاسخ درماني ادجوانت بيماران مبتلا به سرطان پانکراس پرداخته است. امروزه اين واقعيت پذيرفته شده که هر فردي پاسخ منحصربه‌فردي به درمان مي‌دهد و براي گرفتن بهترين نتيجه، بايد اين افراد را شناسايي کرد. ازاين‌رو محققان همواره به دنبال بيومارکرهايي هستند که به کمک آنها بهترين دارو را به درستي براي بيمار انتخاب کنند.
 
در اين مطالعه محققان به بررسي بيماراني پرداختند که تحت رزکسيون مرحله 1 تا 3 سرطان پانکراس قرار گرفته و به‌طور تصادفي، تحت درمان با 5-fluorouracil يا شيمي‌درماني gemcitabine، قبل و بعد از کمورادياسيون 5-FU قرار گرفتند. قبل از درمان ادجوانت، نمونه سرمي پايه بيماران گرفته و براي ارزيابي‌هاي بعدي نگهداري شد. از 451 بيمار واجد شرايط، 213 نمونه براي مطالعه به دست آمد. 53 درصد درگروه 5-FU و 101 نفر در گروه جمسيتابين قرار گرفتند. کاهش سطح CEA وCA19-9 به عنوان نشانه بهبود بقاي بيماران در نظرگرفته شد. دربررسي‌هاي بيشتر، محققان دريافتند که کاهش سطح MMP-7 در سرم بيماران به معني فايده بردن آنها و افزايش بقا تنها در گروه جمسيتابين است. يافته‌هاي مشابهي نيز در بيماران مبتلا به سرطان سلول غيرکوچک ريه ديده شد که MMP-7 با افزايش مقاومت به پلاتينوم همخواني داشت. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد که برخلاف تحقيقات قبلي، دويدن به‌طور منظم موجب افزايش خطر ابتلا به آرتروز زانو نمي‌شود. در واقع دويدن حتي مي‌تواند باعث محافظت در برابر اين عارضه شود. گروه تحقيقاتي دکتر گريس سيو‌وي‌لو در دانشکده پزشکي بيلر در هيوستن تگزاس که اين مطالعه را انجام داده‌اند، يافته‌هاي خود را در گردهمايي سالانه کالج روماتولوژي آمريکا در بوستون، ارائه کردند. تخمين زده مي‌شود که حدود 27 ميليون نفر از بزرگسالان در ايالات متحده مبتلا به انواع آرتروز هستند که در اين ميان افراد ميانسال و پير بيشترين آمار ابتلا را دارند. هرچند هنوز دليل آرتروز دقيقا مشخص نشده است، ‌برخي مطالعات نشان مي‌دهد که دويدن مرتب ممکن است در ايجاد اين بيماري نقش داشته باشد، اما به گفته اين محققان از آنجايي که اکثر اين مطالعات روي دوندگان حرفه‌اي مرد انجام شده، نمي‌توان نتايج آنها را به کل جمعيت تعميم داد. به علاوه اين محققان يادآور مي‌شوند که دوندگان معمولا شاخص توده بدني (BMI) کمتري دارند و اين خصوصيت با خطر کمتر آرتروز زانو همراهي دارد. به اين ترتيب دکتر سيو‌وي‌لو و همکارانش به منظور درک بهتري از ارتباط بين دويدن منظم و خطر آرتروز زانو، تحقيقات خود را آغاز کردند. اين گروه 2683 شرکت‌کننده با ميانگين سني64سال‌ و ‌نيم را بررسي کردند. 56 درصد اين شرکت‌کنندگان زن بودند و ميانگين شاخص توده بدني آنان 6/28بود. علائم آرتروز در اين شرکت‌کنندگان ارزيابي شد و تحت راديوگرافي اشعه ايکس زانو قرار گرفتند. همچنين از آنها خواسته شد پرسشنامه مربوط به فعاليت‌هاي جسمي انجام شده در طول زندگي خود را تکميل کنند. در اين پرسشنامه معمول‌ترين فعاليت‌هاي جسمي که افراد به آن مي‌پردازند در 4 محدوده سني زندگي شامل 18- 12 سال، 34- 19 سال، 49- 35 سال و 50 سال به بالا مشخص شده بود. راديوگرافي اشعه ايکس زانوي اين افراد بعد از 2 سال تکرار شد و نشانه‌هاي «آرتروز راديوگرافيک زانو» (ROA) در آنها ارزيابي شد. به علاوه درد زانو نيز در شرکت‌کنندگان مورد بررسي قرار گرفت. اگر فردي درد دائم در يکي از زانوهايش داشت و ROA هم داشت، اين فرد در گروه آرتروز سمپتوماتيک (SOA) قرار مي‌گرفت. نتايج اين تجزيه و تحليل نشان داد شرکت‌کنندگاني که برنامه دويدن منظمي داشتند، بدون توجه به اينکه در چه سني مي‌دويدند در مقايسه با افرادي که در هيچ مرحله‌اي از زندگي خود به‌طور منظم ندويده‌اند با احتمال کمتري دردهاي مکرر در ناحيه زانو، ROA و SOA را تجربه کرده‌اند. از داوطلباني که تجربه دويدن منظم در مرحله‌اي از زندگي خود را داشته اند، 8/22 درصد و از ميان گروه فاقد اين تجربه، 8/29 درصد SOA را تجربه کرده‌اند. همچنين محققان پي بردند که افراد داراي شاخص توده بدني پايين به احتمال بيشتري برنامه دويدن منظم داشته‌اند.
 
به گفته محققان اين نتايج نشان مي‌دهد که دويدن منظم خطر آرتروز زانو را در ميان جمعيت عمومي افزايش نمي‌دهد وحتي احتمالا از ابتلا به اين بيماري جلوگيري مي‌کند. اين محققان گوشزد کردند که مطالعه آنها مشخص نمي‌کند که آيا دويدن منظم براي افرادي که داراي آرتروز زانو هستند، ضرر دارد يا نه، اما دکتر هسيائو- وئي لو مي‌افزايد: «از آنجايي که به نظر نمي‌رسد دويدن منظم براي مفاصل زانو مضر باشد، در افرادي که فاقد آرترو زانو هستند دليلي براي ندويدن در هيچ دوره زندگي وجود ندارد .» يافته‌هاي مشابهي در مطالعه‌اي ديگر که سال گذشته منتشر شد نتايج آن مطالعه نشان مي‌داد انجام 150 دقيقه فعاليت جسمي با شدت متوسط در طول هفته موجب افزايش خطر آرتروز زانو در ميانسالي و پيري نمي‌شود. 


برچسب‌ها: دویدن, آرتروز, استئوآرتریت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


واکسن جديد هپاتيت C در آزمايشات اوليه باليني در دانشگاه آکسفورد نتايجي نويدبخش داشت و توانست ايمني قوي در برابر ويروس مولد بيماري ايجاد کند. در فاز اول آزمايش، واکسن روي 15 داوطلب سالم امتحان شد که‌ايمني و تحمل‌پذيري آن در انسان را تاييد کرد. اين، اولين واکسن هپاتيت C است که به مرحله آزمايش باليني رسيده باهدف آنکه قابليت ايجاد ايمني در بين اين گروه پرخطر ارزيابي شود.پروفسور الي بارنز،استاد دانشگاه آکسفورد ومحقق ارشد اين پژوهش، مي‌گويد، ابعاد و وسعت ايجاد ايمني توسط اين واکسن در داوطلبان سالم با هيچ‌کدام از واکسن‌هاي پيشين قابل‌مقايسه نيست.تيم تحقيق دانشگاه آکسفورد به همراه همکاران ايتالياييش در شرکت بيوتکنولوژي اُکايروس ودانشگاه استانفورد آمريکا، نتايج تحقيقات مشترکشان در اين زمينه را در ژورنالScience Translational Medicine منتشر کرده‌اند. اين تحقيق از طرف شوراي تحقيقات پزشکي اتحاديه اروپا، دانشگاه آکسفورد، و انستيتوي ملي تحقيقات سلامت ومرکز تحقيقات بيومديکال دانشگاه آکسفورد پشتيباني شده است.
 
تخمين مي‌زنند که از 180ميليون نفري که در جهان آلوده به هپاتيتC هستند، 300هزار تن در انگلستان زندگي مي‌کنند.اخيرا، داروهاي جديد موثر بر برخي ژنوتيپ‌هاي هپاتيت C ساخته شده‌اند، اما اين داروها هم گران‌قيمت هستند و هم دوره درمان با آنها نسبتا طولاني است. تيم تحقيقات دانشگاه آکسفورد از روش 2 فرمولاسيون متفاوت استفاده کردند.
 
رويکرد اين استراتژي ايجاد ايمني در دو مرحله بود. ابتدا، تحريک اوليه سيستم ايمني فرد داوطلب با تزريق فرمول اول و پس از 8 هفته، تزريق فرمول دوم براي افزايش پاسخ سيستم ايمني که ايمني کامل را در برابر ويروس به‌وجود مي‌آورد.اين واکسن‌ها و استراتژي مصرف آنها به‌طور مشخص، در جهت توليد سلول‌هاي T با قدرت کافي عليه ويروس هپاتيت C است. اهميت سلولهايT در افرادي که بطور طبيعي ويروس هپاتيت C را ازبين مي‌برند، مشخص است.اين پژوهش نشان داد، در داوطلباني که واکسن اولي را دريافت کرده‌اند، پاسخ ايمني سلول‌هاي T چشمگيربوده وتا 6 ماه پس از آن ادامه داشته. اين پديده را با افرادي مي‌توان مقايسه کرد که به‌صورت طبيعي ويروس را از بين مي‌برند، ولي، ميزان سلولهايT لازم براي جلوگيري از ابتلاي به بيماري هنوز مشخص نيست.
 
پاسخ سلول‌هاي T بسيار بالا است و همين پاسخ گسترده است که اميد به کارآمدي واکسن را به‌وجود آورده. طيفي گوناگون از سلول‌هاي T وجود دارد که هر کدام قسمتي از پيکره ويروس را هدف قرار مي‌دهد. پروفسور بارنزمي‌گويد: اين اولين واکسن ايمونوژنيک سلولهاي T است که عليه هپاتيت C ساخته شده و تحمل‌پذيري و ايمني آن هم بسيار قابل‌قبول بوده است، ولي از نتيجه‌بخشي آن اطمينان صددرصد نداريم. اظهارنظر قاطعانه در مورد نتيجه‌بخش‌بودن آن موکول به جواب آزمايش در ايالات متحده مي‌شود. 


برچسب‌ها: واکسن, واکسن جدید, هپاتیت, هپاتیت سی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان هلندی مدعی‌اند با طراحی ایمپلنت کوچکی که زیر پوست کاشته می‌شود، انقلابی در درمان آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و کاهش درد مفصلی ایجاد کرده‌اند. این دستگاه در اندازه یک سکه کوچک با تغییر سیگنال‌های دریافتی از سیستم عصبی بدن، به کاهش التهاب ناشی از این بیماری خودایمن کمک می‌کند.
 
محققان معتقدند که با تغییر و دستکاری سیگنال‌های عصبی، امکان اثرگذاری بر سطوح هورومون‌ها و آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط اندام‌های بدن فراهم شده و نیاز به مصرف دارو از بین خواهد رفت. آزمایش بالینی این دستگاه بر روی 20 داوطلب انجام شد؛ واحد کنترل در سمت چپ قفسه سینه زیر استخوان ترقوه کاشته شده و سیمی از این واحد به ایمپلنت و سپس به عصب واگ در پشت گردن متصل می‌شود. با استفاده از این ایمپلنت که توسط شرکت GlaxoSmithKline تولید شده است، پالس‌های الکتریکی در قسمت عصب کلیدی اعمال می‌شود؛ بیمار باید هر روز یک مرتبه و بمدت سه دقیقه، یک سوئیچ مغناطیسی را بر روی واحد کنترل قرار دهد.
 
پالس‌های الکتریکی به کاهش فعالیت در طحال بعنوان اندام کلیدی در سیستم ایمنی کمک کرده و باعث تولید مقادیر کمتر مواد شیمیایی و سلول‌های ایمنی می‌شود که منجر به بروز التهاب غیرطبیعی در بیماران خواهد شد. پروفسور «پاول پتر تاک» سرپرست تیم تحقیقاتی مرکز پزشکی آمستردام تأکید کرد: حتی در بیماران مبتلا آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) که بدلیل دردهای شدید عملا از کارافتاده شده بودند، کاشت این ایمپلنت منجر به بهبود 30 درصدی علائم بیماری شد که گام بسیار مهمی محسوب می‌شود. محققان عنوان می‌کنند که روش‌های مشابه می‌تواند منجر به معکوس کردن مشکلات مزمن دیگری از جمله آسم، دیابت و چاقی شود.  


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید, روماتیسم, ایمپلنت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات نشان داد که چاقی شکمی از عوامل بروز بیماری‌های قلبی است. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس با بزرگ شدن شکم و افزایش نسبت دور کمر به دور باسن بروز نشانه‌های بیماری قلبی عروقی شدت می‌یابد. این امر تایید کننده مطالعات پیشین است که نشان دادند چاقی شکمی و نه چاقی عمومی بدن، یکی ازعوامل خطرساز در بروز بیماری‌های قلبی است. بررسی بر روی ۲۷۴۴ نفر نشان داد که اندازه دور کمر۸۱ سانتی متر برای زنان و ۹۴ سانتی متر برای مردان صرفنظر از قد بیانگر افزایش جدی خطر بروز بیماری‌های گوناگون به ویژه بیماری‌های قلبی عروقی است.
 
نتایج مطالعه اخیر حاکی از این بود که سخت و سفت شدن رگ‌ها (تصلب شرایین) که با بروز بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد در افرادی که شکم بزرگ دارند، بیشتر دیده می‌شود. نکته مهم این بود که محققان دریافتند حتی اگر وزن بدن در محدوده طبیعی باقی بماند، افزایش دور کمر خطر صدمه به شریان‌ها را افزایش می‌دهد. در ضمن احتمال رسوب کلسیم در افرادی که نسبت دور کمر آن‌ها به دور باسنشان بیشتر است، دو برابر کسانی است که این نسبت در آن‌ها کمتر است.  


برچسب‌ها: چاقی, چاقی شکمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ 25 دی 1393 توسط مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل هلیکوباکترپیلوری در ایران، ویرولانس و پاتوژنز هلیکوباکتر پیلوری، گاستریت حاد و مزمن و پپتیک اولسر ناشی از هلیکوباکتر پیلوری، هلیکوباکترپیلوری، دیس پپسی و ریفلاکس، ارتباط هلیکوباکترپیلوری با بدخیمی گوارشی، هلیکوباکترپیلوری در کودکان، روش های تشخیصی در هلیکوباکترپیلوری، رژیم های 1st TX و 2st TX و  Future view می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی گیلان, هلیکوباکترپیلوری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ 25 دی 1393 توسط پژوهشكده فناوري هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي ابن سينا در مركز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مكرر ابن‌سينا تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل ویژگی ها و مطالعه بافت خون، گلبول های قرمز طبیعی سایز رنگ و شکل فضایی، گلبول های سفید طبیعی رده های میلوئید و لنفوئید، تاثیر انتقال خون بر مورفولوژی کم خونی فقرآهن و تالاسمی، پلاکت ها اندازه تعداد و شکل طبیعی، اشکال گلبول های قرمز در کم خونی های فقرآهن و تالاسمی، کولموئید ری اکشن، مورفولوژی گلبول های سفید در التهابات و عفونت ها، لوسمی های رده لنفوئید، لوسمی های رده میلوئید می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اسمیر خون محیطی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


دانشمندان فرانسوی برای نخستین بار با بررسی ارتباط به بین گروه خونی و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 دریافته‌اند که افراد با گروه خونی B تا 30 درصد بیشتر از دارندگان گروه خونی O احتمال ابتلا به دیابت را دارند. بر اساس پژوهش جدید دانشمندان بر روی بیش از 80 هزار زن، دارندگان گروههای خونی A، B و AB در معرض خطر بیشتر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. نتایج تحقیقات این دانشمندان نشان داد، زنان در گروه خونی A در مقایسه با زنان با گروه خونی O بیشتر احتمال داشت به دیابت نوع 2 مبتلا شوند و این احتمال در گروه خونی B تا 21 درصد افزایش می‌یافت. همچنین در دارندگان گروه خونی AB، احتمال ابتلا به این بیماری 17 درصد بیشتر بود.
 
در مقایسه با زنان دارنده گروه خونی O منفی، بالاترین خطر ابتلا برای دارندگان گروه خونی B‌مثبت (35 درصد خطر ابتلا) و پس از آن گروههای خونی AB مثبت (26 درصد)، A منفی (22 درصد) و A مثبت (17 درصد) قرار داشتند. درحالیکه پژوهشهای پیشین به بررسی ارتباط بین گروه خونی و خطر سکته پرداخته و نشان داده بودند که گروه خونی AB با بالاترین و گروه خونی O با کمترین خطر ابتلا به آن روبرو هستند، بررسی‌ها در زمینه گروه خونی و ارتباط آن با دیابت بسیار کم بوده و از این رو نتایج قوی و قطعی ارائه نکرده بودند.
 
در این پژوهش، محققان مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی سلامت جمعیت در فرانسه به بررسی اطلاعات 82 هزار و 104 زن از یک پژوهش همگروهی آینده‌نگر بزرگ در فرانسه بین سالهای 1990 تا 2008 پرداختند. هدف این پژوهش، ارزیابی ارتباط بین گروه خونی A، B، AB و O، عامل رزوس (مثبت یا منفی) و ترکیبی از این دو با دیابت نوع 2 بود.  
 
محققان گروههای خونی را با عمل رزوس ترکیب کرده و همه ترکیبات احتمالی را با گروه O منفی مقایسه کردند. O منفی به عنوان اهداکننده خون جهانی شناخته شده زیر از از هیچکدام از گروههای A و B یا آنتی‌ژنهای رزوس برخوردار نبوده و خون دارندگان آن را می‌توان به همه گروههای دیگر اهدا کرد. دانشمندان دلیل ارتباط بین گروه خونی و خطر ابتلا به دیابت را در حال حاضر ناشناخته دانسته‌اند اما بر این گمانند که شاید با عوامل متعددی مرتبط باشد؛ گفته می‌شود که جایگاه گروه خونی انسان ممکن است بر اندوتلیال یا نشانگر التهاب تاثیر بگذارد.
 
گروه‌بندی A، B، AB و O همچنین با مولکولهای مختلف مرتبط با دیابت نوع 2 ارتباط داشته و بر اساس یک پژوهش اخیر، گروه خونی یکی از عوامل تعیین‌کننده ترکیب کلی میکروبی روده بوده که بر متابولیسم اثر گذاشته و از این رو می‌تواند به دیابت نوع دو ارتباط داشته باشد. به گفته محققان، اگرچه در این پژوهش تنها زنان مورد بررسی قرار گرفته‌اند اما بر اساس دانش آن‌ها هیچ سازوکار زیستی وجود ندارد که نشانگر ارتباط جنسیتی باشد.  


برچسب‌ها: دیابت, گروه خونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


پژوهشگران در دانشگاه وسترن کانادا، ژن خاصی را شناسایی کرده‌اند که نقش اصلی را در از بین ‌بردن غضروف در آرتروز (استئوآرتریت) دارد. محققان با این یافته نشان ‌دادند زمانی‌ که ژن PPARdelta از غضروف برداشته می‌شود، به میزان قابل توجهی از پیشرفت آرتروز بعداز ضربه، کاسته می‌شود. فرانک‌ بایر، از مولفان پژوهش و استاد دپارتمان فیزیولوژی و داروشناسی دانشکده‌ ‌پزشکی و دندانپزشکی Schulich دانشگاه وسترن اظهار کرد: پژوهش‌های جدید امیدوارکننده ‌است و شاید اولین گام برای شناسایی درمان‌های نوین باشد. بایر افزود: نتایج پژوهش‌ها نشان ‌می‌دهد که این ژن، نقش مهمی در عوامل بیماری‌زای آرتروز ایفا می‌کند و بنابراین ممکن ‌است قدم ‌اول در شناخت درمان‌های جدید باشد.
 براساس گزارشی توسط انجمن آرتروز کانادا، بیش‌از 4.5 میلیون نفر از افراد بالغ کانادایی دچار آرتروز هستند و تخمین ‌زده می‌شود هزینه‌ مستقیم مراقبت بهداشتی از این افراد به ۱۰ میلیارد دلار برسد. آرتروز بعداز ضربه که با صدمه‌ خاصی شروع می‌شود، موجب ۱۰ تا ۱۵ درصد تمام موارد این بیماری است و بر بخش جوانتر و فعالتر جامعه تاثیرگذار است. به گفته محققان، تفکر رایج این است که در ساعات اولیه‌ بعداز صدمه چه اتفاقی ممکن ‌است تأثیر درازمدت داشته باشد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که می‌توان امیدوار بود این داروها چنانچه درست بعد از وقوع صدمه تجویز ‌شوند، شاید شروع تخریب غضروف همراه با آرتروز را کاهش دهند. یافته‌های این پژوهش همچنین ممکن ‌است به تشریح رابطه‌ چاقی با استئوآرتریت کمک کند.
 
به گفته محققان، مدت‌ها چنین به ‌نظر می‌رسید که چاقی یکی ‌از عوامل اصلی تهدید برای ابتلا به آرتروز است و تفکر رایج چنین بود که این ارتباط با وزن اضافی روی مفاصل همراه است. با این ‌همه، مدارک اخیر نشان ‌می‌دهد که علائم شیمیایی‌ در حال گردش در بدن، به ‌خطر آرتروز در بیماران چاق کمک می‌کند. بایر اظهار کرد: چون ژن PPARdelta با مولکول‌های چربی فعال می‌شود، لیپیدهای موجود در غذای پرچرب ممکن‌ است به طور مستقیم این مسیر را فعال ‌کنند تا ژن PPARdelta اجازه تخریب غضروف را در مدل جانوری پیدا کند. به گفته بایر، نتایج ‌این پژوهش همچنین نشان ‌می‌دهد که در آینده، تنظیم PPARdelta با تغییرات برنامه‌ غذایی روزانه و نه از ‌طریق داروها، ممکن‌ است راهبردی برای پیشگیری از آرتروز باشد. این تحقیق به ‌صورت آنلاین در مجله‌ Arthritis & Rheumatology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آرتروز, ژن, PPARdelta
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان موسسه پلی‌تکنیک رنسلیر در نیویورک موفق شدند تولید انسولین در بدن موش‌ها را از راه دور و با استفاده از امواج الکترومغناطیسی دستکاری کنند. افرادی که از دیابت نوع 1 رنج می‌برند، برای تنظیم سطوح قند خونشان، باید به طور مکرر به خودشان انسولین تزریق کنند. این فرآیند تهاجمی بوده و به دقت ویژه‌ای نیاز دارد، با این حال، موفقیت جدید دانشمندان، نیاز به تزریق روزانه انسولین را در این بیماران حذف می‌کند.
 
شیوه جدید تیم علمی «رادیوژنتیک» نام گرفته که در آن، ذرات ذخیره‌شده آهن موسوم به «فریتین» وارد یک کانال یونی می‌شوند و در آنجا با امواج رادیویی یا میدان‌های مغناطیسی تعامل برقرار می‌کنند. با مخابره‌شدن این امواج توسط ابزار پوشیدنی یا تلفن همراه کاربر، ذرات فریتین، کانال یونی موسوم به TRPV1 را که در غشای سلول قرار دارد، باز می‌کنند. با بازشدن مسیر عبور TRPV1، یون‌های کلسیم در این کانال جریان می‌یابند و نوعی ژن دی‌ان‌ای مصنوعی تولیدشده توسط دانشمندان را وادار به تولید انسولین می‌کنند.
 
محققان با موفقیت از این شیوه برای پایین‌آوردن سطوح قند خون موش‌ها استفاده کردند و معتقدند می‌توان از آن برای درمان بالقوه اختلال‌های مختلف بهره برد. به گفته «جاناتان دوردیک»، استاد مهندسی شیمی و زیست‌شناسی موسسه پلی‌تکنیک رنسلیر، استفاده از میدان مغناطیسی یا فرکانس رادیویی، پیشرفت بزرگی در بیان از راه دور ژن به شمار می‌آید زیرا به آسانی سازگار بوده و غیرتهاجمی است. در این روش، کاربر نوعی ابزاری پوشیدنی را به تن می‌کند که میدان مغناطیسی را به قسمت‌های مختلف بدن ارائه می‌دهد. دانشمندان مدعی‌اند می‌توان از این شیوه برای درمان بسیاری از بیماری‌های ناتوان‌کننده عصبی بهره برد. جزئیات این موفقیت علمی در مجله Nature Medicine قابل‌مشاهده است.  


برچسب‌ها: دیابت, رادیوژنتیک, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ 25 دی 1393 توسط گروه گوارش دانشگاه علوم پزشکی اهواز در بیمارستان آریا اهواز برگزار خواهد شد. مطالب این کنفرانس شامل اصول کارکرد فیبرواسکن، فیبرواسکن و هپاتیت سی، کاربرد فیبرواسکن در کبد چرب، کاربرد فیبرواسکن در هپاتیت بی، کاربرد فیبرو اسکن  در فیبروزهای دارویی می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اهواز, الاستوگرافی, فیبرواسکن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات نفرولوژی و ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
 
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۲ خرداد ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش داخلی, همایش نفرولوژی, همایش اورولوژی, علوم پزشکی بقیه الله, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سیزدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات محققان دانشگاه اوهایو نشان داده است که مصرف سیر به حد کافی، فرآیندهای سرطان‌زا در بدن را کاهش می‌دهد. محققان دانشگاه اوهایو در تحقیقات خود بر پایه یک آزمایش ادرار جدید دریافتند که خوردن سیر به حد کافی می‌تواند فرآیندهای سرطان‌زا را در بدن کاهش دهد. در این فرایند موسوم به نیتراتاسیون بعضی از مواد که در غذاها و آب‌های آلوده وجود دارد تبدیل به ترکیبات سرطان‌زا می‌شود. نیتراتاسیون به طور معمول توسط نیترات‌ها به وجود می‌آید که این نیترات‌ها از یکسری گوشت‌های پخته شده یا روش‌های آماده کردن غذا با حرارت بالا به وجود می‌آید.
 
پژوهشگران این بررسی به دنبال روشی بودند که با استفاده از آن دو ترکیب مختلف که یکی مربوط به مصرف سیر و دیگری در رابطه با میزان خطر ابتلا به سرطان بود را اندازه‌گیری کنند. دکتر ایدل هایسون از محققان این طرح می‌گوید: نتایج بررسی‌ها نشان داد احتمال خطر ابتلا به سرطان در کسانی که بیشتر سیر مصرف می‌کنند کمتر بود. هایسون و همکارانش امیدوارند که بتوانند با استفاده از این آزمایش ادرار تشخیص دهند کدام مواد مغذی می‌تواند فرآیند نیتراتاسیون را متوقف کند و ممکن است نقش سیر در جلوگیری از ایجاد مواد سمی که بر پایه نیتروژن است، باشد.  


برچسب‌ها: سیر, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


شرکت آمژن پايان تمام مطالعات باليني را که تحت حمايت مالي اين شرکت روي داروي ريلوتوموماب (Rilotumumab) در درمان بدخيمي پيشرفته معده انجام شده، اعلام کرد. از جمله اين مطالعات، 2 مطالعه فاز 3 با نام‌هاي ريلومت 1 و 2 (RILOMET) بوده‌اند. تصميم‌گيري امژن در اين زمينه، براساس به نتيجه رسيدن کميته نظارتي بر افزايش موارد مرگ و مير در گروه تحت درمان با ريلوتوموماب و شيمي درماني در مقايسه با شيمي‌درماني بدون اين داروست. دستيابي به تحليل‌هاي مورد انتظار اين مطالعات طبق برنامه امکان‌پذير خواهد بود. جزئيات مطالعه ريلومت 1 براي انتشار به زودي ارائه خواهد شد. دکتر هارپر از بخش تحقيق و توسعه امژن مي‌گويد: «ما از اين نتايج رضايت نداريم، اما با محققان براي بررسي بيشتر يافته‌ها در جهت تحقيقات آتي در اين حوزه درماني همکاري خواهيم داشت. همانطور که مي‌دانيم، نيازهاي درماني متعددي در مبتلايان به بدخيمي پيشرفته معده وجود دارد و اين بدخيمي هنوز شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در سراسر دنياست
 
ريلوتوموماب، يک مونوکلونال آنتي‌بادي انساني تحقيقاتي است که براي مهار فاکتور رشد هپاتوسيت (HGF) که پتانسيل کاهش پروليفراسيون سلولي و پيشگيري از مهاجرت و تهاجم سلول‌هاي سرطاني را داراست، تجويز مي‌شود. در يک مطالعه روي مبتلايان به آدنوکارسينوم معده يا آدنوکارسينوم محل اتصال مري به معده MET مثبت که قبلا هيچ درماني را دريافت نکرده‌اند، اضافه‌کردن ريلوتوموماب هر 3 هفته به رژيم اپيروبيسين (epirubicin)، سيس پلاتين (cisplatin) و کاپسيتابين (capecitabine) باعث افزايش قابل توجه شانس بقاي بيماران و طول عمر بدون پيشرفت بيماري در مقايسه با دريافت‌کنندگان رژيم شيمي‌درماني بدون ريلوتوموماب شده است


برچسب‌ها: داروی جدید, ريلوتوموماب, سرطان, سرطان معده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


يک مطالعه جديد نشان داده است که درمان‌هاي خانگي لنف ادم ناشي از شيمي‌درماني بيماران سرطاني، هزينه‌هاي بعدي درمان اين بيماران را کاهش مي‌دهد. اين تورم که به دنبال خارج کردن يا تخريب غدد لنفاوي طي درمان‌هاي مرسوم براي بدخيمي‌ها ايجاد مي‌شود، ممکن است دردناک و ناتوان کننده باشد. محققان استفاده از پوشش‌هاي فشاري هوا را در درمان لنف ادم بيماران سرطاني مورد بررسي قرار دادند. پوشش‌ها به طور متناوب و دوره‌اي باد مي‌شدند تا با بهبود جريان لنف، به کاهش ادم کمک کنند. متوسط هزينه سالانه درماني براي يک بيمار سرطاني که با مشکل لنف ادم مواجه است،با استفاده از پوشش‌هاي فشاري هوا از 62هزار به زير 50 هزار دلار کاهش مي‌يابد.
 
دکتر استنلي راکسون،استاد بيماري‌هاي قلبي- عروقي دانشگاه استنفورد در يک نشست خبري گفت: «کل هزينه‌هاي لازم براي درمان اين گروه از بيماران بسيار بالاست، اما با مداخلات درماني نه‌چندان دشواري مي‌توان اين هزينه را به ميزان قابل توجهي کاهش داد. استفاده از اين پوشش‌هاي فشاري هوا در منزل،در کنترل درد و نيز کم کردن احتمال نياز بيماران به درمان‌هاي بيشتر، موثر است.» ديگر درمان خانگي براي لنف ادم شامل ماساژ لنفاتيک و استفاده از تکنيک‌هاي ويژه بانداژ است. گروه تحقيقاتي دانشگاه استنفورد، روي ابزار فشار با هوا متمرکز شده‌اند، زيرا درماني ساده و در عين حال بي‌عارضه براي بيماران سرطاني است. محققان تخمين زده‌اند که در حدود 121هزار نفر از مردم آمريکا به لنف ادم مبتلايند. دکتر راکسون گفت: «انتظار مي‌رود که طي 20سال آينده ميزان شيوع انواع مختلف سرطان به ميزان قابل‌توجهي افزايش يابد، بنابراين با تعداد بالايي از مبتلايان به لنف ادم نيز روبرو خواهيم شد. در کنار پيشرفت‌هاي اخير در زمينه دارودرماني سرطان، جايگاه درمان‌هاي خانگي حمايتي نيز روزبه‌روز ارزشمندتر مي‌شود و بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند.» 


برچسب‌ها: سرطان, شیمی درمانی, لنف ادم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا ريفاپنتين(Rifapentine) با نام تجاري پريفتين(Priftin) را براي تجويز در عفونت پنهان توبرکلوزيس مورد تاييد قرار داده است. ريفاپنتين در ترکيب با ايزونيازيد براي درمان عفونت پنهان توبرکلوزيس در بيماران بالاي 2 سالي که در معرض خطر بروز بيماري توبرکلوزيس هستند، تجويز خواهد شد. پريفتين، يک داروي آنتي‌مايکوباکتريال است که در سال 1998 در ترکيب درماني با يک يا تعداد بيشتري از داروهاي ضدسل براي درمان عفونت فعال سل ريوي ناشي از مايکوباکتريوم توبرکلوزيس تاييد شده است. در فرد با عفونت پنهان سل، آلودگي به باکتري وجود دارد، اما وي احساس بيماري نمي‌کند و نمي‌تواند بيماري را به ديگران انتقال دهد. بيش از 11ميليون نفر در آمريکا به عفونت پنهان توبرکلوزيس مبتلايند که 5 الي 10 درصد از آنان در صورت عدم درمان، بيماري فعال سل را نشان خواهند داد. درمان سل پنهان در افراد در معرض خطر به ميزان قابل‌توجهي احتمال پيشرفت آن به بيماري فعال سل را کاهش مي‌دهد. دکتر رابرت بلکنپ، محقق مرکز ملي مطالعات سل آمريکا مي‌گويد: «در مورد افرادي که در معرض خطر ابتلا به سل فعال هستند، درمان آلودگي پنهان سل، يک اقدام مهم و بهداشتي در کنترل سل در جوامع است. مطالعه‌اي که در نشريه پزشکي نيوانگلند به چاپ رسيده است، نشان داده که تعداد بيشتري از بيماران رژيم 12 دوز يک‌بار در هفته ريفاپنتين و ايزونيازيد را در مقايسه با مصرف 9 ماه ايزونيازيد به پايان برده‌اند.» تاييد پريفتين براساس بخشي از مطالعه PREVENT TB انجام شد. اين مطالعه 12 هفته مصرف هفتگي پريفتين و ايزونيازيد را با نه ماه مصرف روزانه ايزونيازيد مقايسه کرده است. بيماري سل در 5 نفر از 3074 بيمار گروه مصرف‌کننده پريفتين و ايزونيازيد و 10 از 3074 نفر گروه مصرف‌کننده مونوتراپي ايزونيازيد فعال شد. 81درصد از بيماران در گروه درمان ترکيبي پريفتين و ايزونيازيد و 63 درصد از بيماران گروه مونوتراپي ايزونيازيد دوره درماني مقرر را کامل کردند. در دستورالعمل منتشر شده در اکتبر 2014 ميلادي سازمان جهاني بهداشت، رژيم 12 هفته‌اي اخير برابر با رژيم 9 ماهه ايزونيازيد ذکر شده است


برچسب‌ها: داروی جدید, ريفاپنتين, پريفتين, توبرکلوزیس, سل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا بليناتوموماب (Blinatumomab) با نام تجاري بلينسيتو(Blincyto) را براي درمان لوسمي لنفوبلاستيک حاد سلول B مورد تاييد قرار داده است. لوسمي لنفوبلاستيک حاد سلول B، يک نوع به سرعت پيشرونده بدخيمي است که طي آن مغز استخوان تعداد زيادي لنفوبلاست سلول B (نوعي گلبول سفيد نابالغ)توليد مي‌کند. کروموزوم فيلادلفيا، يک ناهنجاري است که گاه در سلول‌هاي مغزاستخوان مبتلايان به لوسمي رخ مي‌دهد. انستيتوي ملي سرطان آمريکا تخمين زده است که بيش از 6 هزار نفر از مردم اين کشور تا پايان سال 2014 با تشخيص ALL روبرو خواهند شد و بيش از 1400 نفر در اثر اين بيماري جان خود را از دست خواهند داد. بلينسيتو، نمونه‌اي از ايميونوتراپي است. درماني که طي آن از سيستم ايمني فرد براي مبارزه با بيماري کمک گرفته مي‌شود.
 
بلينسيتو، اولين داروي مورد تاييد است که سلول‌هاي T را براي منهدم کردن سلول‌هاي لوسميک در درمان دخيل مي‌کند. دارو به عنوان يک رابط ميان پروتئيني با نام CD19 که روي سطح بيشتر لنفوبلاست‌هاي سلولB وجود دارند و CD3 پروتئيني که روي لنفوسيت‌هاي سلولT قرار دارد، عمل مي‌کند. اين دارو براي بيماراني که بدخيمي در آنها پس از درمان اوليه عود کرده است يا به درمان قبلي پاسخي نداده‌اند تجويز مي‌شود. ريچارد پازدور، سرپرست اداره داروهاي هماتولوژي و انکولوژي مرکز بررسي و ارزيابي داروهاي سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌گويد: «ايميونوتراپي، به ويژه بلينسيتو با مکانيسم اثر منحصر‌به‌فردش، اميد تازه‌اي براي مبتلايان به اين بدخيمي خوني است. اطلاع از قابليت‌هاي درماني ايميونوتراپي باعث شد که سازمان غذا و داروي آمريکا اين دارو را تحت پوشش قانون تسهيل تاييد مورد بررسي قرار دهد.» اعلام راي سازمان غذا و داروي آمريکا در مورد بلينسيتو، 5 ماه زودتر از زمان تعيين شده اوليه (يعني 19 مي 2015 ميلادي) انجام شد. ايمني و اثربخشي بلينسيتو در يک مطالعه باليني با شرکت 185 نفر مبتلا به ALL سلول B کروموزوم فيلادلفيا منفي عود کرده يا بدون پاسخ‌دهي درماني بررسي شد. همه شرکت‌کنندگان حداقل 4 هفته تحت درمان با اينفيوژن بلينسيتو قرار گرفتند.
 
نتايج نشان داد که 32 درصد از شرکت‌کنندگان براي مدت زمان 6 ماه هيچ نشانه‌اي از بيماري نداشتند. در برگه اطلاعات دارويي بلينسيتو در مورد خطر بروز سندرم آزادسازي سايتوکين (افت فشارخون و تنگي نفس) در ابتداي درمان و نيز انسفالوپاتي هشدار داده شده است. شايع‌ترين عوارض گزارش شده به دنبال استفاده از اين دارو عبارت بودند از تب، سردرد، ادم محيطي، نوتروپني تب‌دار، تهوع، هايپوکالمي، ضعف، يبوست، اسهال و ترمور. بنابر مقررات تعيين شده، مطالعات روي ايمني اين دارو، به ويژه در موارد ذکر شده، پس از تاييد آن همچنان ادامه خواهد داشت


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, بلينسيتو, بليناتوموماب, لوسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دهم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


 این سمینار در تاریخ 17 الی 18 دی 1393 توسط مرکز تحقیقات نارسایی مزمن کلیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان لبافی نژاد تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل ندیکاسیون های همودیالیز، دستگاه همودیالیز، انواع دیالیزر (صافی) و نحوه انتخاب، کاتتر ورید مرکزی برای همودیالیز، عفونت کاتتر ورید مرکزی، نحوه انجام همودیالیز و مراقبت های لازم، تعیین وزن خشک، درمان اختلال کلسیم و فسفر در بیماران دیالیزی، آنتی کوآگولاسیون طی دیالیز خونی، فیستول شریانی وریدی، تجویز همودیالیز حاد، تجویز همودیالیز مزمن، بی ثباتی همودینامیک حین دیالیز خونی، عوارض حاد همودیالیز (بجز بی ثباتی همودینامیک)، علائم ودرمان سوء تغذیه در بیماران همودیالیزی، ویژگی های دیالیز کودکان، درمان جانشینی مداوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, سمینار دیالیز, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان لبافی نژاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هشتم دی ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links