سامانه جدید Pillcam یک دوربین ریز و مجهز به نور ال‌ای‌دی چشمک‌زن است که برای نشان‌دادن هر نوع نابهنجاری در درون بدن انسان طراحی شده است. این دوربین به همان شیوه قرص‌های معمولی بلعیده می‌شود و مانند غذا مسیرش را در پیش می‌گیرد. سیستم جدید در سراسر بدن حرکت کرده و در هر ثانیه 18 عکس می‌گیرد. این بدین معناست که پزشکان و پرستاران می‌توانند اندام‌های بیشتری را ببینند و مشکلاتی را که اسکن‌های خارجی قادر به رصد آن‌ها نیستند، شناسایی کنند.
در حالی که با استفاده از فناوری اسکن معمولی می‌توان از مری، معده و روده بزرگ با موفقیت اسکن گرفت، دیگر اندام‌ها شامل روده کوچک با اندسکوپی (لوله‌ مجهز به یک دوربین در انتهایش) قابل‌ مشاهده نیستند. روده کوچک که طول آن دو تا هشت متر است، در وسط سیستم گوارش قرار دارد و بررسی آن برای کادر پزشکی دشوار است. زمانی که بیمار Pillcam را می‌بلعد، سیستم ظرف چند ساعت تمامی بدن را می‌پیماید. کاربر کمربندی می‌پوشد که تصاویر را برای کمک به شرایطی مانند بیماری‌های سلیاک (نوعی اختلال خودایمنی روده باریک) و کرون (التهاب روده) از قرص دریافت و ذخیره می‌کند. هر بار استفاده از اندسکوپی کپسولی ساخت «بیمارستان رویال بولتون» انگلستان 500 پوند هزینه به دنبال دارد و این فناوری در چند بیمارستان انگلستان قابل‌دسترس است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, Pillcam
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین ریه ایران
زمان برگزاری: ۳۰ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش های هتل هما

سایت انجمن


برچسب‌ها: همایش, همایش ریه, همایش داخلی, انجمن متخصصین ریه ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان آمریکایی با استفاده از یک ترکیب ساده، موفق به معکوس کردن علائم دیابت نوع 2 در موش‌ها شده‌اند که می‌تواند نویدبخش نسل جدیدی از داروهای ایمن و موثرتر برای این بیماران باشد. دیابت نوع 2 با رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظم قابل کنترل است، اما داروهایی برای تقویت تولید انسولین در بدن نیز برای بیماران تجویز می‌شوند؛ این داروها با عوارض جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ همراه بوده و برای همه بیماران از جمله زنان باردار، افراد دچار بیماری‌های قلبی، نارسایی کبد و کلیه مناسب نیستند. محققان موسسه سالک در تحقیقات خود دریافتند، تزریق ساده یک پروتئین به موش‌های مبتلا به دیابت باعث بازگشت سطح قند خون به وضعیت سالم بمدت دو روز می‌شود.
این مطالعه نشان می‌دهد، تزریق پروتئین FGF1 به موش‌های چاق با وضعیت مشابه دیابت نوع 2 در انسان، بسرعت سطح قند خون را به سطح طبیعی باز می‌گرداند که این اثر برای بمدت دو روز یا بیشتر باقی می‌ماند. به گفته «جائه مینوگ سو» سرپرست تیم تحقیقاتی، پروتئین FGF1 با سوخت و ساز سریع در بدن، پاسخ طبیعی‌تری به همراه داشته و هیچگونه عوارض جانبی بویژه هیپوگلیسمی – کاهش قند خون – برجای نمی‌گذارد. هدف بعدی محققان توسعه نسل جدید تنوع FGF1 است که بر سطح گلوکز تأثیر گذاشته و در عین حال اثر منفی بر رشد سلول نداشته باشد؛ با شناسایی تنوع مناسب، تولید داروی جدید و بسیار موثر برای کنترل سطح قند خون امکانپذیر می‌شود.


برچسب‌ها: دیابت, FGF1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان برای اولین بار توانسته‌اند بطور کامل آرتروز را در موشها درمان کنند. این دارو که یک ماده فعال زیست‌فناورانه شامل دو جزء ترکیب شده است، به زودی بر روی انسان آزمایش خواهد شد. یکی از اجزای این دارو، پیامرسان سیستم ایمنی بدن موسوم به اینترلوکین 4 است. پژوهشهای پیشین نشان داده‌اند این پیامرسان از موشهای مبتلا به آرتروز در برابر آسیبهای استخوانی و غضروفی محافظت می‌کند. محققان موسسه ETH زوریخ یک پادتن را بر مبنای اصل قفل و کلید با اینترلوکین 4 ترکیب کرده و به شکلی از پروتئین متصل کردند که تنها در بافت ملتهب در بیماریهای خاص یافته می‌شود.
در این پژوهش محققان با چند محصول درمانی توانستند برای اولین بار بیماری آرتروز را بطور کامل در موشها درمان کنند. آرتروز نوعی بیماری است که باعث تورم دردناک مفاصل بدن می‌شود. کپسول مفصلی متورم شده و بیماری همچنین می‌تواند در زمان پیشرفت خود، غضروف و استخوانها را از بین ببرد. حدود 0.5 تا یک درصد مردم جهان به این بیماری دچار هستند. تاکنون پزشکان از داروها مختلف برای کند یا متوقف کردن پیشرفت بیماری استفاده می‌کردند، اما اکنون محققان موسسه ETH درمانی ایجاد کرده‌اند که درمان آرتروز در موشها را به سطح جدیدی رسانده است: آنها پس از انتقال دارو، درمان کامل حیوانات را مد نظر قرار دادند.
به گفته محققان، اینترلوکین 4 در نتیجه ترکیب با پادتن، به نقطه‌ای از بیماری می‌رسد که مولکول همجوشی درون بدن تزریق می‌شود. این امر اجازه دسترسی برای متمرکز کردن ماده فعال در منطقه بیماری را می‌دهد. محققان از یک مولکول همجوشی که آن را «پادتن مسلح» می‌نامند، بر روی یک مدل موش مبتلا به آرتروز استفاده کردند. آنها در کنار سایر داروها به بررسی ترکیب مولکول همجوشی با داروی دگزامتازون پرداختند که در حال حاضر برای بیماری آرتروز در انسان استفاده می‌شود. هنگامی که پادتن و دگزامتازون به تنهایی مورد استفاده بودند، تنها باعث آهسته شدن روند بیماری در موشها می‌شدند اما با ترکیب آنها، نشانه‌های آرتروز بعد از چند روز از بین رفت.


برچسب‌ها: آرتروز, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و پنجم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان دریافتند ارتباطی بین آپنه خواب و افزایش خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد. محققان بر این باور بودند که خطر ابتلا به سکته مغزی و اختلال شناختی با آپنه خواب افزایش می‌یابد، اما با این حال یک تحقیق جدید که یافته‌های آن در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است، نشان می‌دهد که با وجود یافته‌های قبلی، هیچ ارتباطی بین آپنه خواب و سرطان وجود ندارد. دکتر تینا کندزرسکا از دانشگاه تورنتو اظهار کرد: برای دستیابی به این مساله نیاز به بررسی و مطالعه بیشتری است.
در این بررسی محققان بر روی 10 هزار و 419 فرد مبتلا به آپنه خواب بررسی‌هایی انجام دادند که حدود 5 درصد از افراد مبتلا به سرطان بودند. شایع‌ترین سرطان مشاهده شده در بین شرکت کنندگان تومورهای سینه، روده بزرگ، ریه و پروستات بود. با این حال، محققان اشاره کردند این یافته‌ها ارتباطی بین آپنه انسدادی خواب و سرطان را نشان نمی‌دهد. محققان افزودند: آپنه خواب باید بررسی شود، زیرا یک اختلال مزمن پیشرونده است که اگر درمان نشود می‌تواند مشکلات جدی قلبی ایجاد کند. بر اساس این گزارش، آپنه خواب، اختلالی است که مشخصه بارز آن وقفه‌های تنفسی کوتاه و مکرر درهنگام خواب است و در واقع علت بروز آن کاهش میزان اکسیژنی است که به مغز می‌رسد.


برچسب‌ها: سرطان, آپنه, خواب, آپنه خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


محققان از نانولوله کربنی تک‌جداره به‌ عنوان نانوحامل برای رساندن مونوسایت به سلول‌های سرطانی استفاده کردند؛ این روش علاوه بر درمان سرطان، می‌تواند برای درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت نیز استفاده شود. پژوهشگران دانشگاه استنفورد نشان دادند که نانولوله‌های حاوی مونوسایت می‌تواند برای از بین بردن تومور سرطانی مورد استفاده قرار گیرد. برایان روناین اسمیت از محققان این پروژه می‌گوید: ما موفق به ارائه یک مکانیسم جدید برای هدف‌گیری بیماری با استفاده از نانوذرات شدیم که می‌تواند مسیر تازه‌ای به سوی درمان با کمک رهاسازی دارویی و فناوری‌ نانو باشد. وی می‌افزاید: یافته‌های ما اهمیت زیادی دارد، زیرا یکی از بزرگترین مشکلات در مسیر رهاسازی هوشمند دارویی این است که بتوان نانوذرات را به گونه‌ای طراحی کرد که دارو را مستقیم و کارا به محل موردنظر وارد کند. در این روش، محققان می‌توانند انواع مختلفی از تومورهای جامد را با استفاده از سلول‌های ایمنی بدن از بین ببرند، این روش با الهام از اسب تروجان، مونوسایت‌ها را وارد تومور می‌کند.
این گروه با استفاده از نوع خاصی میکروسکوپ، موفق به تصویربرداری از نانولوله‌های کربنی تک‌جداره‌ای شدند که درون بدن موش بیمار به حرکت در آمده و توسط سلول‌های بدن موش بلعیده می‌شوند. این گروه تحقیقاتی با آزمایش خون موش دریافتند که از میان تمام سلول‌های موجود در خون، تنها مونوسایت ly-6cHi از خون گرفته شده‌ است. لازم به ذکر است که این مونوسایت‌ها به‌ صورت طبیعی توانایی حمله به سلول‌های سرطانی را دارند.
این گروه به نتیجه جالب دیگری نیز رسیدند، آن‌ها دریافتند که در صورت اتصال لیگند پپتیدی موسوم به RGD به نانولوله‌های کربنی، می‌توان مقدار نانولوله حاوی مونوسایت را که به سلول سرطانی می‌رسد، افزایش داد. البته در حال حاضر مکانیسم این روش هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما آنچه مشخص شده، این است که پپتیدهای متصل به نانولوله‌کربنی، بعد از جدا شدن مونوسایت از نانولوله روی سطح مونوسایت باقی می‌ماند. پپتیدهای RGD می‌توانند به رگ‌های خونی موجود در سطح تومور بچسبند، بنابراین نانولوله‌های حاوی مونوسایت را قادر می‌کنند به صورت انتخابی به سطح تومور سرطانی متصل شوند. پژوهشگران این پروژه معتقدند که می‌توان از این روش برای تشخیص یا درمان بیماری استفاده کرد. این روش نه تنها برای سرطان، بلکه برای برخی بیماری‌ها نظیر دیابت و بیماری‌های قلبی نیز قابل استفاده است. نتایج این پژوهش در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: نانو, نانولوله, دیابت, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


یادمان باشد ترومبوسیتوز اساسی یا اسنشیال (ET) یکی از انواع بیماری های میلوپرولیفراتیو مزمن (MPDs) می باشد. تشخیص ET بر اساس تعداد پلاکت بیش از ۶۰۰ هزار همراه با طبیعی بودن تعداد گلبول قرمز و آهن طبیعی سرم و رد میلودیسپلازی، میلوفیبروز یا کروموزوم فیلادلفیا (مشخصه CML) در بررسی مغز استخوان می باشد. دو سوم بیماران علامتدار می باشند. علائم وازوموتور در این افراد عبارتند از: سردرد، سرگیجه، تغییرات بینایی و اریتروملالژی (درد سوزشی و اریتم دست ها و پاها). این ترومبوسیتوز در بیماران بدون علامت به درمان احتیاج ندارد. برای رفع علائم عصبی از دوز پایین آسپرین استفاده می شود. شایعترین داروی خط اول درمان هیدروکسی اوره (داروی غیراختصاصی سرکوب کننده مغز استخوان) می باشد. در موارد شکست درمان از آناگرلید (داروی ضد پلاکت خوراکی که تجمع پلاکت و بلوغ مگاکاریوسیت ها را مهار می کند) استفاده می شود. در افراد حامله از اینترفرون آلفا به همراه هپارین یا آسپرین استفاده می شود.

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیستم مرداد 1393 | لینک ثابت |


ویتایمن D خودش فعال نیست و شکل فعال ویتامین D کلسیتریول می‌باشد. زاویترول نام تجاری کلسی تریول است. اين ويتامين به سهولت از ابتدا يا انتهاي روده كوچك جذب مي شود. نيمه عمر پلاسمايي كلسيترول از راه خوراكي 6-2 ساعت است. زمان لازم براي رسيدن به اوج غلظت سرمي، از راه خوراكي تقريباً 6-3 ساعت است. طول اثر كلسيترول 5-3 روز است. اين ويتامين از راه صفرا و كليه دفع مي شود. موارد مصرف زاویترول عبارتند از: پوکی استخوان، بیماران تحت دیالیز و بیماران با کاهش فعالیت غده پاراتیروئید. مقدار مصرف آن بدین شرح است: در بزرگسالان در صورت مصرف ویتامین های گروه دی، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. در درمان پوکی استخوان پس از یائسگی، ۰.۲۵ میکروگرم دوبار در روز مصرف می شود. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید، ۰.۲۵ میکروگرم در روز مصرف می شود که در صورت نیاز هر ۴- ۲ هفته افزایش می یابد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, زاویترول, کلسی تریول, ویتامین, ویتامین دی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هجدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


گالووس با نام ژنریک ویلداگلیپتین در درمان دیابت نوع دوم به عنوان درمان ترکیبی با متفورمین یا تیازولیدیندیون، دوز توصیه شده ۱۰۰ میلی گرم ویلداگلیپتین در روز (یک قرص صبح و یک قرص هنگام غروب) می باشد. در درمان دیابت نوع دوم به عنوان درمان ترکیبی با سولفونیل اوره، دوز توصیه شده ۵۰ میلی گرم ویلداگلیپتین یک بار در روز می باشد. مصرف ویلداگلیپتین منجر به مهار کامل و سریع فعالیت آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز۴ می گردد و این امر باعث بالا رفتن سطوح هورمون های اینکرتین اندوژن GLP-1 و GIP در حالت ناشتا و بعد از صبحانه می گردد و به دنبال این اتفاق دارو باعث افزایش حساسیت سلول های بتا به گلوکز می شود و در نتیجه سبب بهبود ترشح انسولین وابسته به گلوکز می شود. فراهمی زیستی دارو ۸۵ درصد است. زمان رسیدن به اوج غلظت خونی ۱.۷ ساعت است. متابولیسم دارو از طریق هیدرولیز ویلداگلیپتین به متابولیت غیرفعال عمده آن صورت می گیرد. نیمه عمر حذف تقریبا ۳ ساعت است. به دنبال مصرف خوراکی حدود ۸۵ درصد دارو از اه ادرار و ۱۵ درصد از آن در مدفوع ترشح می شود. دفع کلیوی داروی دست نخورده بعد از دوز خوراکی در حدود ۲۳ درصد می باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, گالووس, ویلداگلیپتین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


ناووبان با نام ژنریک تروپیسترون یک آنتاگونیست انتخابی 5-HT3 با فعالیت ضد استفراغ می باشد و گیرنده های محیطی سروتونین و گیرنده های مرکزی آن در مرکز استفراغ را مهار می نماید. در پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از درمان سیتوتوکسیکها در درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی کاربرد دارد. Tropisetron به صورت تزریق داخل وریدی یا انفوزیون به صورت هیدروکلرید و یا به صورت پایه به طریق خوراکی تجویز می شود و دوزها بر اساس Tropisetron پایه محاسبه می شوند. 64/5 میلی گرم Tropisetron hydrochloride تقریباً معادل با 5 میلی گرم Tropisetron پایه می باشد. جهت پروفیلاکسی حالت تهوع و استفراغ مرتبط با شیمی درمانی سیتوتوکسیک یک دوز منفرد 5 میلی گرمی به صورت تزریق آهسته داخل وریدی یا انفوزیون در روز درمان با فاصله کوتاهی قبل از شیمی درمانی تجویز می شود0جهت درمان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی در بالغین 2 میلی گرم از آن به صورت تزریق آهسته داخل وریدی و یا به صورت انفوزیون طی 2 ساعت آخر بیهوشی تجویز می گردد. برای پروفیلاکسی دوزهای مشابهی در مدت کوتاهی قبل از بیهوشی تجویز می شود.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, ناووبان, تروپیسترون, استفراغ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


پیاسکلیدین دارویی است که از ترکیب دو قسمت سویا و یک قسمت آووکادو ساخته شده و بنابراین یک داروی کاملاً گیاهی است. پیاسکلیدین برای رفع درد و التهاب مفاصل، بازسازی بافت مفصلی، جلوگیری از تخریب غضروف‌ها، افزایش قابلیت تحرک بیماران،کاهش نیاز بیماران به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در بیماران مبتلا به آرتروز کاربرد دارد.
داروی پیاسکلیدین با مهار آنزیم های التهاب زا از جمله سیکلواکسیژناز 2 (COX2) و نیتریک اکسید سنتتاز در بافت مفصلی و جلوگیری از تولید پروستاگالاندین E2 و نیتریک اکسید (NO) میزان التهاب در مفاصل را کاهش می دهد. این دارو سبب مهار تولید واسطه های ایمنی نظیر اینترلوکین های بتا-1، اینترلوکین- 6 (IL-6) و اینترلوکین- 8 (IL-8) شده و از حمله سیستم ایمنی بدن به بافت غضروف جلوگیری می نماید. همچنین با تحریک تولید Aggrecan و کلاژن نوع 2 توسط سلول‌های غضروفی سبب ایجاد خواص آنابولیک و بازسازی مجدد ساختار غضروف های آسیب دیده می‌شود. ترکیبات گیاهی موجود در این دارو با مهار آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز 1و 2 و 3 (MMP1,2,3) از تجزیه کلاژن و پروتئین های زمینه‌ای بافت غضروف جلوگیری کرده و مانع از تخریب آنها می‌شود (خواص آنتی کاتابولیک). تحقیقات بالینی صورت گرفته نشانگر توانایی این دارو در کاهش میزان درد (VAS Score) و بهبود قابلیت تحرکی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز بوده‌اند (اندازه گیری شده توسط Lequesne Index)، مصرف این دارو در طی دوره درمانی میزان نیاز بیماران به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) را کاهش می دهد. پیاسکلیدین دارای خواص درمانی طولانی مدت بوده و ماندگاری اثرات محافظتی آن حتی 8 ماه پس از قطع درمان روی بافت مفصلی نیز مشاهده شده است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: داروشناسی, پیاسکلیدین, آرتروز, استئوآرتریت, آرتریت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان ابزاری پوشیدنی را برای شناسایی زودهنگام دیابت با نظارت بر مردمک چشم ابداع کرده‌اند. نوروپاتی اتونوم دیابتی، شرایطی است که می‌تواند در هر دوی دیابت‌های نوع 1 و 2 رخ دهد و عصب‌های اتونوم که دستگاه گوارش، قلب و دیگر اندام‌های حیاتی بدن را کنترل می‌کنند را با خطر جدی مواجه کند. این شرایط همچنین ممکن است موجب بروز آریتمی‌های قلبی (ضربان غیرطبیعی قلب)، از حال رفتن و خطر بالای عفونت‌های باکتریایی شود. با این حال، با ابداع ابزار جدید توسط مبتکران تایوانی، امکان شناسایی زودهنگام این شرایط و در نتیجه، کاهش اثرات آن فراهم خواهد شد.
در حالت معمول، پزشکان به دنبال شناسایی نوروپاتی اتونوم دیابتی از طریق رهگیری تغییرات در سرعت فرآیند گوارش بیمار، ضربان قلب و فشار خون هستند اما به گفته دانشمندان دانشگاه ملی چیائو تانگ و بیمارستان دانشگاه ملی تایوان، چنین رویکردی اغلب این شرایط را شناسایی نمی‌کند مگر این که پیش‌تر آسیب قابل‌توجهی به عصب‌ها و اندام‌ها رخ داده باشد. با این حال، سامانه جدید این محققان از ابزار پوشیدنی کوچکی بهره می‌برد که روی یک جفت عینک قرار می‌گیرد و بر اندازه مردمک‌های بیمار طی یک بازه زمانی یک و نیم ساعته در دفتر پزشک نظارت می‌کند.
این سیستم «مردمک‌سنج» نام دارد و با تاباندن چهار نور رنگی (سفید، قرمز، سبز و آبی) به درون مردمک آن را تحریک کرده و سپس نور منعکس‌شده از چشم را تحلیل می‌کند. با استفاده از این تکنیک، ابزار ابداعی 10 پارامتر مرتبط با قطر مردمک و زمان واکنش را اندازه‌گیری می‌کند و پنج عدد از این پارامترها تحت تاثیر نوروپاتی اتونوم دیابتی هستند. به گفته «مانگ او-یانگ» از دانشگاه ملی چیائو-تانگ و رهبر ارشد این مطالعه، در مقایسه با تکنیک‌های تشخیصی موجود، این مردمک‌سنج قابل‌اعتمادتر، کارآمدتر، قابل‌حمل و راهکاری ارزان برای تشخیص نوروپاتی اتونوم دیابتی در مراحل آغازین است. این ابزار هم‌اکنون در شکل نمونه اولیه بوده و امید می‌رود با اتمام آزمایش‌های بالینی، بتواند به صورت تجاری تا پایان دهه جاری میلادی در دسترس قرار گیرد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Applied Optics منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, ابزار جدید, مردمک سنج
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


اداره کل غذا و داروي ايالات متحده MONOVISC™ را تائيد کرد. اين وسيله، در واقع يک دستگاه تک تزريقي است که به مايع سينوويال در مفصل آرتروزي زانو تزريق مي‌شود. اين تزريق به منظور درمان درد و افزايش حرکت مفصل در بيماران مبتلا به استئوآرتريت زانو انجام مي‌شود. وسيله Monovisc از هيالورونيک اسيدي تشکيل شده که از منبع غيرحيواني تامين شده است. روش viscosupplementation براي درمان درد بيماراني استفاده مي‌شود که استئوآرتريت متوسط داشته و به درمان‌هاي حمايتي و غيردارويي نيز پاسخ نمي‌دهند. Monovisc درواقع يک تزريق به درون مفصل زانو انجام مي‌دهد و در عمل يک لوبريکنت فيزيکي براي درمان درد ناشي از آرتروز مفصل زانو است. موارد عدم مصرف آن عبارت است از تزريق در بيماراني که آلرژي شناخته شده به محصولات هيالورونيک يا پروتئين‌هاي باکتري‌هاي گرم مثبت داشته، بيماراني که عفونت يا بيماري پوستي در محل تزريق يا زانو و يا اختلالات خونريزي دهنده دارند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, آرتروز, مونوویسک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تلفن هوشمند راه‌هاي بي‌شمار جديدي را براي پايش سلامت گشوده است. شمار فزاينده‌اي از وسايل و اپلکيشن‌ها براي کارهاي گوناگون از آزمايش توانايي بينايي فرد گرفته تا پايش نوسان‌هاي خلق يا تناسب بدني در اختيار قرار گرفته‌اند. سندپايپر(SandPiper)، آخرين وسيله در حوزه وسايل بهداشتي متمرکز بر تلفن هوشمند که به عنوان جايگزيني ارزان‌تر براي وسايل معمول مانيتورينگ ريه طراحي شده است. سندپايپر براي عملکرد به‌عنوان يک اسپيرومتر ساده‌ شده و ارزان‌قيمت طراحي شده است. کاربر پس از اتصال وسيله به جک هدفون در تلفن داراي سيستم عامل آندروئيدي يا iOS به درون انتهاي آن مي‌دمد. يک حسگر، درون وسيله جريان الکتريکي متناسب با سرعت هواي در حال عبور از آن را ايجاد مي‌کند و حجم هواي در حال حرکت از درون لوله را مي‌سنجد. سپس سندپايپر مي‌تواند پارامترهاي معين تنفسي مانند ظرفيت ريه، سرعت دم و بازدم، ميزان حجم هواي بازدمي در ثانيه و ميزان محدود شدن جريان هوا را اندازه بگيرد. گردآوري چنين اطلاعاتي معمولا نياز به ماشين‌هاي پيچيده دارد که هزاران دلار قيمت دارند. يک اپليکيشن تلفن هوشمند به نام SpiroSmart نيز در دسترس قرار گرفته است که مي‌تواند از شناسايي رزونانس تنفس در ناي و تارهاي صوتي را براي اندازه‌گيري جريان هوا استفاده کند. اين وسايل و اپليکيشن‌ها براي بيماران تنفسي طراحي شده است که مجبورند ماشين‌هاي گران‌قيمت براي مانيتورينگ خانگي بخرند يا مرتب به مطب دکتر سر بزنند. انتظار مي‌رود سندپايپر تا پايان سال ۲۰۱۴ وارد بازار شود.


برچسب‌ها: موبایل, تلفن هوشمند, ابزار جدید, سندپایپر, SandPiper
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


به زودي يافته‌هاي جديدي در مورد اثربخشي آلدوکسوروبيسين(Aldoxorubicin) در افزايش شانس بقا و طول عمر بدون پيشرفت بيماري سارکوم بافت نرم ارائه خواهد شد. مطالعه‌اي در مرکز سارکوم کاليفرنيا روي اين دارو در دست انجام است که نتايج اوليه آن در نشست سالانه انجمن سرطان آمريکا در اواسط سال 2012 ميلادي مطرح شده است. آلدوکسوروبيسين اخيرا در يک مطالعه بين‌المللي فاز 3 براي بررسي اثربخشي و ايمني، به‌عنوان خط دوم درمان سارکوم بافت نرم مورد استفاده قرار گرفته است. 2 مطالعه باليني ديگر براي ارزيابي آلدوکسوروبيسين در مبتلايان به گليوبلاستوم پيشرفته و سارکوم کاپوسي در دست انجام است.
همانطور که مي‌دانيد، داروي پرمصرف شيمي‌درماني با نام دوکسوروبيسين جذب سيستميک دارد و به شدت سمي است؛ در نتيجه افزايش دوز براي استفاده از آثار درماني آن با احتياط انجام مي‌شود. همچنين، مصرف دوکسوروبيسين با خطر بروز عوارض ناخواسته متعددي همراه است که از آن جمله مي‌توان به آسيب عضله قلبي با دوزهاي بالاتر از 450 ميلي‌گرم بر مترمربع سطح بدن نام برد. آلدوکسوروبيسين ترکيبي از دوکسوروبيسين و يک داروي جديد است که به‌طور اختصاصي به آلبومين خون متصل مي‌شود.
آلبومين در تومورهاي تشنه پروتئين تجمع مي‌يابند. در نتيجه، انتقال مولکول الحاقي به دوکسوروبيسين به محل تومور افزايش مي‌يابد. دوکسوروبيسين در محيط اسيدي تومور-و نه در محيط سالم بافتي که خنثي است- آزاد مي‌شود. چنين وضعيتي اين امکان را فراهم مي‌کند که دوزهاي بالاتر دوکسوروبسين (تا 4 برابر) تجويز شود و در عين حال نگراني براي بروز عوارض ناخواسته وجود نداشته باشد. در مطالعات انجام‌شده، هيچ اثر تخريبي از آلدوکسوروبيسين در عضله قلب مشاهده نشد و حتي دوزهاي بالاي 2 گرم بر مترمربع دارو به خوبي تحمل شد.


برچسب‌ها: آلدوکسوروبيسين, شیمی درمانی, سارکوم بافت نرم, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


نتايج يک مطالعه جديد که در نشريه معتبر New England Journal of Medicine به چاپ رسيده، حاکي از آن است که پژوهشگران در زمينه ساخت پانکراس بيونيک که مي‌تواند به کنترل سطح قند خون در بيماران مبتلا به ديابت نوع 1 کمک کند، به موفقيت‌هاي بزرگي رسيده‌اند و ادعا مي‌کنند که اين وسيله مي‌تواند پلي باشد به سوي تحقق وعده‌هاي داده شده اما تاکنون عملي نشده درمان قطعي ديابت نوع 1. اين وسيله جديد که به همت دانشمندان بيمارستان جنرال ماساچوست و دانشگاه بوستون ساخته شده، تشکيل شده از يک تلفن هوشمند که به يک مانيتور پيوسته گلوکز و دو پمپ متصل شده و دوزهاي مورد نياز انسولين يا گلوکاگون را هر 5 دقيقه يک بار به بدن بيمار مي‌رساند. اين گروه تحقيقاتي براي نخستين‌بار در سال 2010 اولين نسل را از اين وسيله مورد آزمايش قرار دادند. در آن مطالعه دستگاه روي 27 بيمار مبتلا به ديابت نوع 1 بررسي شد. اما دستگاهي که به تازگي معرفي شده، نوع قابل حمل آن است و به بيمار اجازه مي‌دهد که فعاليت‌هاي روزانه خود را مانند ورزش و هرآنچه که دوست دارد بخورد، انجام دهد. در حالي که دستگاه اوليه بيمار را مجبور مي‌کرد رژيم غذايي خاصي داشته باشد و اکثر مواقع در رختخواب بماند. هرچند نوع اوليه نتايج موفقيت‌آميزي در کنترل مناسب قند خون بيماران داشت، بيمار را با چالش‌هاي بيشتري در محيط خارج از بيمارستان مواجه مي‌کرد. به‌طور مثال سيستم کنترل دستگاه نمي‌توانست خود را با تغييرات محيطي فرد بيمار هماهنگ کند. همچنين نيازهاي متفاوت کودکان و بزرگسالان را برآورده نمي‌کرد. آنها ذکر مي‌کنند که کودکان و نوجوانان به دليل رشد سريع و تغييرات هورمونال، نياز به انسولينشان 2 تا 3 برابر بيشتر از نياز بزرگسالان با همان وزن است. از سوي ديگر، دوزهاي انسولين مورد نياز يک بزرگسال تا حد زيادي قابل پيش‌بيني است، اما بعضي موارد ساده مانند سرماخوردگي يا نفخ معده مقدار انسولين مورد نياز را براي چند روز تا چند هفته به‌طور قابل توجهي تغيير مي‌دهد.
با توجه به اين موارد، محققان تعدادي نرم‌افزار طراحي و آزمايش کرده‌اند که ميزان انسولين مورد نياز فرد را برحسب شرايط مختلف تامين مي‌کنند. همچنين تلفن هوشمندي به اين مجموعه افزوده شده که به دو پمپ انسولين و گلوکاگون اجازه مي‌دهد به صورت بي‌سيم به هم متصل شوند. هر 5 دقيقه يک‌بار، تلفن هوشمند که يک آيفون 4S است، مقدار گلوکز خون را با استفاده از يک مانيتور مداوم گلوکز متصل به آن دريافت مي‌کند. تلفن هوشمند اين مقادير را براي محاسبه دوز انسولين يا گلوکاگون مورد نياز بيمار و تحويل آن به وي به کار مي‌گيرد. اين تلفن هوشمند داراي يک اپليکيشن نيز هست که بيمار بايد اطلاعات رژيم غذايي روزانه خود را قبل از غذا خوردن (صبحانه، ناهار يا شام) وارد آن کرده و مشخص کند که آيا کربوهيدرات دريافتي معمولي است يا کمتر يا بيشتر از ميزان عادي. تيم تحقيقاتي مذکور ادعا مي‌کند که روش مذکور بسيار ساده‌تر از روش‌هاي پيچيده رايج است که بيماران براي تخمين ميزان کربوهيدرات دريافتي استفاده مي‌کنند.


برچسب‌ها: پانکراس, بیونیک, پانکراس بیونیک, ابزار جدید, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا ودوليزوماب (Vedolizumab) تزريقي با نام تجاري انتيويو (Entyvio) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به کوليت اولسراتيو متوسط تا شديد و بزرگسالان مبتلا به بيماري کرون با شدت متوسط و شديد مورد تاييد قرار داده است. انتيويو براي درمان بيماراني مورد تاييد قرار گرفته که يک يا تعداد بيشتري از درمان‌هاي استاندارد (کورتيکواستروييدها، ايمونومدولاتورها يا داروهاي بلوک‌کننده فاکتور نکروز تومور) در آنها پاسخدهي درماني مطلوب به دنبال نداشته‌اند. اثربخشي و ايمني انتيويو در درمان کوليت اولسراتيو در 2 مطالعه باليني با شرکت بيش از 900 بيمار که به درمان با کورتيکواستروييدها، ايمونومدولاتورها يا داروهاي بلوک‌کننده فاکتور نکروز تومور پاسخ نداده‌اند مورد ارزيابي قرار گرفت. دفعات اجابت مزاج، خونريزي و يافته‌هاي اندوسکوپيک در مجموع معيار اين بررسي‌ها قرار گرفتند. اثربخشي و ايمني انتيويو در درمان بيماري کرون نيز در 3 مطالعه باليني با شرکت 1500 بيمار که به درمان‌هاي رايج پاسخ مطلوب ندادند، بررسي شد. نتايج حاصل در گروه دريافت‌کننده انتيويو به مراتب بهتر از بيماران مصرف‌کننده دارونما بود. انتيويو، يک آنتاگونيست گيرنده اينتگرين است. گيرنده‌هاي مذکور، پروتئين‌هايي هستند که روي سطح سلول‌ها قرار دارند. گيرنده‌هاي اينتگرين مانند پل‌هاي ارتباطي براي تداخلات بين سلولي عمل مي‌کنند. بيماري التهابي روده (IBD) ، به التهاب مزمن مناطقي از لوله گوارش گفته مي‌شود و شامل 2 بيماري مجزا و در عين حال مشابه –کوليت اولسراتيو و کرون- است. کوليت اولسراتيو به‌طور اوليه رکتوم، کولون نزولي يا تمام طول روده بزرگ را درگير مي‌کند و با التهاب منتشر لايه‌هاي سطحي موکوزال تشخيص داده مي‌شود. در مقايسه با کوليت اولسراتيو، کرون ممکن است هر ناحيه‌اي از لوله گوارش از دهان تا رکتوم را درگير کند، اما به‌طور اوليه به کولون (با يا بدون بيماري روده کوچک) محدود است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, انتيويو, ودوليزوماب, کولیت اولسراتیو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه جان ‌هاپکینز آمریکا از قهوه‌ ‌سبز نوعی ماده به ‌دست آورده‌اند که باعث می‌شود در کمک به سوزاندن چربی‌های اشباع‌ شده در کبد و از ‌بین‌ بردن آنها مورد استفاده قرار گیرد. دانشمندان این دارو را روی 1200 بیمار به‌طور مساوی آزمایش کردند. 600 فرد که از داروی قهوه‌ ‌سبز استفاده کرده بودند و در بقیه از دارونما استفاده ‌شده بود.
عصاره‌ تهیه ‌شده از قهوه‌ ‌سبز (به‌ صورت چای) را نیم‌ ساعت قبل ‌از صرف صبحانه (ناشتا) به آنها خورانده و پس‌ از گذشت سه ماه افرادی‌ که از عصاره‌ی قهوه‌ ‌سبز استفاده کرده بودند مقدار بسیار زیادی از چربی‌های موجود در کبد را از ‌دست ‌داده و نیز فشارخون و قند‌خون آنان نیز مورد آزمایش قرارگرفت که بسیار مناسب بود و این ماده باعث تنظیم فشارخون و قند‌خون در بدن آنها شد و باعث از ‌بین‌ بردن اکسیدان های بدن آنها شد ولی در افرادی‌که فقط از دارونما استفاده کرده بودند هیچ تغییری ایجاد نشده بود. محققان می گویند: این موارد همگی حاکی از ‌آن است که کافئین موجود در قهوه‌ سبز باعث بهبود بخشیدن به سلولهای بدن می شود و کمک خوبی در به حرکت انداختن سلول های ماهیچه‌یی بدن می کند و تأثیر بسزایی در کندکردن سلول های چربی در کبد دارند.
این محققان توصیه می‌کنند که قهوه‌ ‌سبز به ‌صورت نوشیدنی چای، پیش ‌از صبحانه مصرف شود تا برای پایین‌آوردن چربی بدن اثر کند و با این کار بتوان به بهبود متابولیسم بدن کمک کرد و هم به وزن ایده‌آل دست یافت. قهوه‌ ‌سبز متابولیسم بدن را از طریق اسیدگلوکورونیک تحریک می‌کند و این ماده همزمان با تحریک کبد، برای چربی‌سوزی از آزادشدن گلوکز در جریان خون جلوگیری به ‌عمل می‌آورد. این موارد باعث می‌شود تا افراد بتوانند بدون تغییر در رژیم غذایی روزانه‌ی خود لاغر شوند و به ‌این ‌ترتیب گلوکورونیک اسید ذخیره‌ی چربی بدن و چربی اشباع ‌شده در کبد کاهش یابد و سوخت ‌و ‌ساز بدن بهبود یابد.
محققان دریافته اند که قهوه‌ ‌سبز بهتر ‌از چای ‌سبز و انگور دارای خواص آنتی‌اکسیدان است و در حفظ قند‌خون در شرایط سالم و فشارخون به بهبود عملکرد قلب و عروق کمک می‌کند. لازم به‌ ذکر است که این موارد همگی در قهوه‌ ‌سبز موجود است نه در قهوه‌ی تفت ‌داده شده (قهوه قهوه‌یی) و نباید این قهوه به ‌مدت زیاد در انبار‌ها نگهداری شود، چون خواص خود را به مرور از دست می‌دهد.


برچسب‌ها: کبد چرب, قهوه, قهوه سبز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دوازدهم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آجا
زمان برگزاری: ۲۶ الی ۲۶ آذر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن همایش های دانشکده پرستاری آجا

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش دانشجویی, همایش دیابت, علوم پزشکی آجا, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه ششم مرداد 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، کتابخانه ملی ایران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش داخلی, همایش انکولوژى, همایش سرطان, انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پنجم مرداد 1393 | لینک ثابت |


میکروب‌های روده در افرادی که به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند، کربوهیدرات‌های رژیم غذایی را به گونه‌ای متابولیز می‌کنند که سلول‌های روده را وادار به تکثیر و تشکیل تومور می‌کنند؛ البته در این تحقیق درمان با آنتی بیوتیک‌ها و رژیم غذایی کم کربوهیدارت به طور چشمگیری سایز تومور را کاهش داد. نوع ارثی سرطان روده با پیشرفت سریع و تهاجمی‌تر شدن تومورها مرتبط است و بنا براین درک نقش مهم عوامل محیطی و تعامل آنها با عوامل ژنتیکی در پیشرفت این بیماری بسیار حیاتی عنوان شده است. کربوهیدرات‌ها تقریبا نیمی از میزان کالری دریافتی روزانه ما را شامل می‌شوند؛ تحقیقات پیشین نشان داده که رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات با سرطان روده مرتبط است. این سرطان نیز اغلب با جهش‌های ژن "APC" و "MSH2" که سرکوبگر تومور هستند و نقش مهمی را در اصلاح DNA ایفا می‌کنند، نسبت داده می‌شوند.
طی این پژوهش، محققان دانشگاه تورنتو تعدادی موش را که دارای جهش‌هایی در ژن‌های مذکور بودند، مورد مطالعه قرار دادند. درمان با آنتی بیوتیک و رژیم کم کربوهیدراتی تکثیر سلولی و تعداد تومورها را در روده این موش‌ها کاهش داد. این روش درمانی میزان سطوح میکروب‌های خاص روده که کربوهیدرات‌ها را به منظور تولید اسید چرب موسوم به "بوتیرات" متابولیز می‌کند، کاهش می‌دهد. زمانی که محققان میزان بوتیرات را در موش‌هایی تحت درمان با آنتی بیوتیک افزایش دادند، تکثیر سلولی و تعداد تومورها در روده موش‌ها افزایش یافت. در واقع محققان طی این پژوهش متوجه رابطه مستقیمی بین ژنتیک و میکروب‌های روده بزرگ شدند. این پژوهش در مجله Cell منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کولون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


تیمی از محققان «مدرسه پزشکی پرلمان» در دانشگاه پنسیلوانیا آنزیمی را شناسایی کرده‌اند که رشد تومور سرطانی کلیه را متوقف می‌کند. دانشمندان دریافتند آنزیمی موسوم به FBP1 که برای تنظیم متابولیسم حیاتی است، به مولفه‌ای در درون هسته سلول‌های کلیه متصل می‌شود و تولید انرژی را در بدنه سلول محدود می‌کند. سلول‌های تومور فاقد FBP1 انرژی را بسیار سریع‌تر از همتاهای غیرسرطانی‌شان تولید می‌کنند اما زمانی که آنزیم موجود در چنین سلول‌هایی به درستی کار کند، رشد سلول خارج از کنترل متوقف می‌شود.
تیم علمی آنزیم‌های متابولیک را در بیش از 600 تومور تحلیل کرد و مشخص شد بیان آنزیم در تمامی بافت‌های سرطان کلیه‌ای که آن‌ها مطالعه کردند، متوقف شده بود. محققان در سلول‌های فاقد این آنزیم اثر Warburg را مشاهده کردند؛ در این پدیده، سلول‌های بدخیم به سرعت در حال رشد، بیش‌فعال می‌شوند و انرژی را 200 برابر سریع‌تر از سلول‌های غیرسرطانی تولید می‌کنند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کلیه, آنزیم, FBP1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موسسه سالک در امریکا ژنی را شناسایی کرده‌اند که مسؤول توقف گسترش سرطان ریه به دیگر بخش‌های بدن است. این مطالعه حاوی شیوه‌ای جدید برای مقابله با یکی از مرگبارترین سرطان‌های جهان است که با شناسایی عامل آن، دانشمندان قادر خواهند بود تمایل بیشتر تعدادی از تومورها را به گسترش‌یافتن در دیگر اعضای بدن توضیح دهند. به گفته روبن جی شاو، پروفسور زیست مولکولی و سلولی موسه سالک، سرطان ریه حتی در صورت تشخیص زودرس، اغلب قادر به گسترش سریع در سراسر بدن است و هم‌اکنون محققان به دنبال کشف علت تهاجمی‌بودن تعدادی از زیرمجموعه‌های این نوع سرطان هستند.

سرطان ریه که اکثرا بر غیرسیگاری‌ها اثر می‌گذارد، عامل اصلی مرگ‌های مرتبط با سرطان در ایالات متحده بوده و سالانه تقریبا 160 هزار تن را در این کشور به کام مرگ می‌برد. علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌های زیاد امریکا در درمان سرطان ریه، 80 درصد بیماران ظرف پنج سال پس از تشخیص و عمدتا به دلیل تمایل خشونت‌آمیز این بیماری به گسترش در سراسر بدن، جان خود را از دست می‌دهند.
محققان از پیش می‌دانستند یک پنجم سرطان‌های ریه فاقد ژنی ضدسرطانی به نام LKB1 (که STK11 نیز نامیده می‌شود) هستند. در نتیجه، این نوع سرطان‌ها اغلب خشن بوده و به سرعت در سراسر بدن پخش می‌شوند، با این حال کسی از چگونگی کارکرد این ژن اطلاعی نداشت. هم‌اکنون تیم علمی موسسه سالک دریافته ژنی موسوم به DIXDC1 دستورالعمل‌هایی را از LKB1 دریافت می‌کند تا اندازه و تعداد چسبندگی‌های کانونی را تغییر دهد.
زمانی که DIXDC1 فعال است، حدود شش یا تعداد بیشتری از چسبندگی‌های کانونی بزرگ و چسبناک شده و سلول‌ها را در جای خود قفل می‌کنند، اما زمانی که ژن DIXDC1 مسدود یا غیرفعال است، چسبندگی‌ها کوچک و زیاد شده و منجر به ظهور صدها «دست» کوچک می‌شوند که سلول را در پاسخ به علائم فراسلولی به سمت جلو هدایت می‌کنند. این امر به سلول‌های تومور امکان حرکت در سراسر جریان خوب و کمین‌کردن در اندام‌های سراسر بدن را می‌دهد. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Molecular Cell منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۳ توسط پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در سالن همایش استاد دکتر باستان حق پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل کليات و اپيدميولوژي، کيفيت استخوان و شکستگي هاي استئوپروتيک، سنجش تراکم استخوان (استفاده هاي بالني و نقاط ضعف)، پوکي استخوان  ناشي از مصرف گليکوکورتيکوئيدها، داروهاي تاييد شده در درمان پوکي استخوان، نحوه درمان با Bisphosphonates: استراحت دارويي، داروهاي آنابوليک در درمان پوکي استخوان، ويتامين D و سلامت استخوان، پوکي استخوان و داروهاي مکمل، مداومت در درمان پوکي استخوان می باشد.

سایت کنفرانس 
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, استئوپروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان بهارلو تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل انواع دفیبریلاتورها و مکانیسم اثر، کلیات دستگاه الکتروشوک، اصول کاربری دفیبریلاتورها، مکانیک تنفس، اصول تهویه مکانیکی، تنظیم ونتیلاتور می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان بهارلو, دفیبریلاتور
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در  سالن پشمینه تبریز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل داروهای ضدقارچ جدید، درمان قارچ ریوی، مقاومت دارویی در عفونتهای قارچی، عفونتهای قارچی در نوزادان، عفونتهای قارچی در نقص ایمنی، عفونت قارچی و سرطان، عفونتهای قارچی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تبریز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهارم مرداد 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان موسسه سالک در کالیفرنیا موفق به درمانی برای دیابت نوع دو شده‌اند که می‌تواند روند آن را معکوس کند. محققان پروتئینی را شناسایی کردند که بطور طبیعی در بدن تولید شده و دیابت نوع دو را در موش‌های بیمار درمان کرد. آنها معتقدند می‌توان این نتایج را به آسانی در انسان نیز بدست آورد. دستاورد محققان باعث افزایش امیدها در مورد تولید داروی ارزانی شده که بطور موثر با یکی از سریع‌ترین بیماری‌های جهان از لحاظ رشد مقابله کند. پروتئین FGF1 در حال حاضر نقشی حیاتی در رشد سلول‌ها و ترمیم بافت انسان ایفا می‌کند اما بطور معمول هرگز وارد جریان خون نمی‌شود.
متخصصان دیابت دریافتند، زمانی که پروتئین به عضله تزریق شده و با خون تعامل پیدا می‌کند، بطور چشمگیری سطوح قند خون را کاهش می‌دهد. مهمتر اینکه بنظر می‌رسد این پروتئین علل ریشه‌ای دیابت نوع دو را معکوس کرده و باعث واکنش سیستم متابولیکی به انسولین می‌شود. در موشهای چاق مبتلا به دیابت نوع دو، تنها یک تزریق از پروتئین FGF1 باعث بازیابی سطوح قند خون به سطح سالم برای دو روز شد. همچنین محققان دریافتند که درمان مداوم با این پروتئین باعث معکوس شدن عدم حساسیت به انسولین شد.
بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بتدریج حساسیت خود را در برابر تاثیرات هورمون از دست داده و قند خون آنها افزایش می‌یابد. درمانهای کنونی در دسترس با هدف ارتقاء سطوح انسولین و معکوس کردن مقاومت بدن به انسولین با تغییر فعالیت ژن ارائه می‌شوند. اما داروها با خود عوارض جانبی نیز به همراه داشته و ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون و متعاقب آن هیپوگلیسمی مرگبار شود.
محققان که پژوهش آنها در مجله نیچر منتشر شده، دریافتند موشهای بدون پروتئین مذکور در زمان مواجهه با یک رژیم پر چرب به سرعت به دیابت مبتلا می‌شدند که این امر نشانگر نقش کلیدی FGF1 در تنظیم سطوح قند خون است. پروتئین FGF1 از مزیتهایی در مقایسه با داروهای کنونی دیابت برخوردار است که با طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی از افزایش وزن ناخواسته گرفته تا مشکلات قلبی و کیلوی خطرناک همراهند. دانشمندان هنوز نحوه دقیق عملکرد این پروتئین را درک نکرده‌اند اما امیدوارند محققان دیگر بتوانند ویژگیهای آن را بررسی کنند.


برچسب‌ها: دیابت, پروتئین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، در روزهاي گذشته پودر استنشاقي انسولين انساني با نام تجاري آفرزا (Afrezza) را که يک انسولين استنشاقي سريع الاثر براي بهبود کنترل قندخون در مبتلايان به ديابت قندي است، مورد تاييد قرار داده است. آفرزا، قبل از هر وعده غذايي يا 20 دقيقه قبل از شروع هر وعده، مصرف مي‌شود. نزديک به 26 ميليون‌نفر(19 ميليون‌نفر موارد تشخيص داده‌شده و 7 ميليون‌نفر موارد تشخيص داده نشده) از مردم امريکا، يعني چيزي نزديک به 9 درصد از جمعيت عمومي، به ديابت مبتلا هستند. در درازمدت، بالابودن قندخون باعث افزايش خطر ابتلا به مشکلات جدي مانند بيماري‌هاي قلبي، کوري و آسيب عصبي و کليوي، مي‌شود. به گفته دکتر «ژان مارک گوئتير»، سرپرست بخش داروهاي متابوليسم و اندوکرينولوژي مرکز ارزيابي و تحقيقات دارويي FDA، تاييد آفرزا گزينه‌اي تازه براي رساندن انسولين زمان صرف غذا، براي کنترل بهتر بيماري ديابت در اختيار بيماران، قرار مي‌دهد. اثربخشي و ايمني آفرزا، روي مجموع 3017 شرکت‌کننده، 1026 نفر مبتلا به ديابت نوع1 و 1991 نفر مبتلا به ديابت نوع2، مورد بررسي قرار گرفت. اثربخشي آفرزا در زمان مصرف وعده غذايي در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع1، با انسولين آسپارت هنگام مصرف وعده غذايي(انسولين سريع الاثر) هر 2 در ترکيب با انسولين پايه (انسولين طولاني‌اثر) در يک مطالعه 24 هفته‌اي، مقايسه شد. در هفته 24، درمان با انسولين پايه و آفرزا در زمان مصرف وعده غذايي، کاهش قابل‌قبولي در هموگلوبين A1c(هموگلوبين گليکوزيله‌شده)، ايجاد کرد و ارجح نبودن درمان استاندارد نسبت به آن، به اثبات رسيد. به علاوه، کاهش هموگلوبين A1c در مصرف‌کنندگان آفرزا، مطلوب‌تر از انسولين آسپارت، بود. آفرزا در مبتلايان به ديابت نوع2 در ترکيب با داروهاي آنتي‌ديابت خوراکي، مورد مطالعه قرار گرفته بود اين را نمي‌توان جايگزين انسولين طولاني‌اثر کرد و بايد در مبتلايان به ديابت نوع1، در ترکيب با انسولين طولاني‌اثر تجويز شود. همچنين، اين دارو براي درمان کتواسيدوز ديابتي يا در بيماران سيگاري، توصيه نمي‌شود. در برگه اطلاعات دارويي آفرزا، خطر برونکواسپاسم در مبتلايان به آسم و ساير بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه هشدار داده‌شده است، بنابراين نبايد در مبتلايان به اين گروه از بيماري‌ها تجويز شود.


برچسب‌ها: داروی جدید, دیابت, انسولین, آفرزا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


شرکت Covidien اعلام کرد موفق به دريافت تاييديه CE Mark و عرضه Nellcor Respiration Rate System در بازار اروپا شده است. اين سيستم جديد علاوه بر پالس‌اکسي‌متر و نظارت بر pulse rate، قادر است تعداد تنفس فرد بيمار را به‌طور مرتب از طريق يک حسگر انگشتي پايش کند. وسايل قبلي که براي اين منظور به‌کار مي‌رفت، نياز به حسگرهايي داشت که روي قفسه سينه يا زير تشک بيمار نصب مي‌شدند.شرکت سازنده ادعا مي‌کند که تکنولوژي جديد در مقايسه با وسايل قبلي، با دقتي معادل ±1 تنفس در دقيقه تعداد تنفس بيمار را اندازه مي‌گيرد. Covidien در توضيح بيشتر در رابطه با اين دستگاه مي‌گويد: «نرم‌افزار تعيين تعداد تنفس از تکنولوژي پالس اکسي‌متري و حسگرها استفاده مي‌کند تا ميزان تنفس را براساس تغييرات امواج photoplethysmogram که در نتيجه نفس کشيدن رخ مي‌دهند، محاسبه کند. نفس کشيدن باعث تغييراتي در سيستم قلبي عروقي، تنفسي و عصبي اتونوميک مي‌شود که همانا تغييراتي در شکل امواج photoplethysmogram ايجاد مي‌شود. از اين نوسانات مي‌توان براي محاسبه سرعت تنفس استفاده کرد.»


برچسب‌ها: حسگر, تنفس, ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه یکم مرداد 1393 | لینک ثابت |


معمولا بوی نفخ شکم برای انسان ناخوشایند و غیرقابل تحمل است اما دانشمندان دانشگاه اکستر انگلستان اکنون نشان داده‌اند که بوییدن آن از طریق سوراخ‌های بینی می‌تواند از رشد سرطان جلوگیری کند. به گفته محققان، بوئیدن گاز سمی سولفید هیدروژن که یکی از محصولات جانبی تجزیه غذا توسط بدن است، می‌تواند از رشد سرطان جلوگیری کند. دکتر مارک وود از دانشگاه اکستر اظهار کرد: اگرچه گاز سولفید هیدروژن به عنوان یک گاز بد بو و زننده در تخم‌مرغ گندیده و نفخ شکم معروف است، بطور طبیعی در بدن تولید شده و در حقیقت می‌تواند یک قهرمان خدمات درمانی با کاربردهای چشمگیر در درمانهای آینده برای بیماریهای مختلف باشد.
محققان در پژوهش خود نشان دادند که دوزهای کوچک سولفید هیدروژن می‌تواند به معکوس شدن آسیب میتوکندریایی کمک کند. میتوکندری‌ها نیروگاههای سلولهای بدن هستند که تولید انرژی را در سلولهای رگهای خونی برعهده دارند. حفاظت از میتوکندری، یک سازوکار مهم در جلوگیری از سکته، نارسایی قلبی، دیابت، آرتروز و زوال عقل محسوب می‌شود. سلامت میتوکندری می‌تواند نشانه‌ای برای تعیین مرگ یا زندگی سلول بوده و میتوکندری‌های قوی به کنترل التهاب کمک می‌کنند.
در کارآزمایی‌های بالینی که جزئیات آن در مجله Medicinal Chemistry Communications منتشر شده، سولفید هیدروژن آزمایشگاهی به حفاظت از میتوکندری در شرایط زیستی بیرحم کمک می‌کند. محققان این فرآیند طبیعی را با استفاده از ترکیبی موسوم به AP39 مورد بهره‌برداری قرار دادند که به آرامی مقادیر بسیار کوچک از این گاز را بطور خاص به میتوکندری منتقل می‌کرد. به گفته محققان، با این روش دیگر بیماران نیازمند بوئیدن عطرهای سمی برای دستیابی به مزایای سولفید هیدروژن نخواهند بود.


برچسب‌ها: سرطان, نفخ, سولفید هیدروژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان موفق به ارائه روشی برای ساخت واکسن‌های مبتنی بر نانوذرات پروتئینی شدند که برای درمان بیماری‌های تنفسی مناسب است. پژوهشگران دانشگاه مریلند با همکاری شرکت نواواکس موفق به ساخت واکسن جدیدی علیه بیماری تنفسی موسوم به MERS-CoV شدند. این گروه مشترک، اعلام کردند که واکسن دیگری نیز برای مقابله با بیماری تنفسی SARS-CoV تولید کرده‌اند. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان Purified coronavirus spike protein nanoparticles induce coronavirus neutralizing antibodies in mice در نشریه Vaccine به چاپ رسیده است.
راهبردهای تولید واکسن،‌ معمولا دارای یک محدودیت بزرگ هستند و آن این که، ابتدا باید ویروس وارد بدن شده و سپس فرآیند توسعه واکسن کلید بخورد. در واقع برای ویروس‌های جدید و ناشناس نمی‌توان واکسن تولید کرد. اما اخیرا مقاله‌ای منتشر شده که در آن محققان روشی برای تولید واکسن برای ویروس‌های جدید نظیر MERS-CoV ارائه کردند. این ویروس به سرعت ظاهر شده و بیماری سختی برای انسان ایجاد می‌کند. واکسن جدیدی که توسط این گروه تحقیقاتی ارائه شده، می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده بدن را که عامل پاسخ‌های ایمنی در بدن هستند را تحریک کرده و مانع از آلودگی بدن به ویروس می‌شود. گال اسمیت از مدیران شرکت نواواکس می‌گوید: فناوری واکسن مبتنی بر نانوذرات پروتئینی دارای پتانسیل بالایی در پاسخ دادن به ویروس‌هایی نظیر MERS-CoV و آنفلوآنزا است. نواواکس به دنبال ارزیابی سریع این فناوری بوده تا بتواند نانوذرات ایمن‌کننده بدن را برای بیماری‌هایی نظیر آنفلوآنزا یا بیماری‌های تنفسی به تولید برساند.
متیو فریمن، استادیار دانشگاه مریلند می‌گوید: ظهور بیماری‌هایی نظیر SARS-CoV و MERS-CoV ثابت کرد که بیماری‌های تنفسی به سادگی از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند. علیرغم تلاش‌های زیادی که انجام شده تا واکسنی علیه SARS-CoV تولید شود، اما هنوز هیچ واکسنی تاکنون برای این بیماری ارائه نشده‌ است. ما نشان دادیم که این روش جدید می‌تواند واکسن‌های مناسبی را برای SARS-CoV و MERS-CoV تولید کند. آلبرت ریسی از دانشگاه مریلند می‌گوید: این دانشگاه روی درک بهتر برهم‌کنش میان سیستم ایمنی بدن انسان و میکروب‌های جدید و قدیمی کار می‌کند. بنابراین، ما به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌هایی نظیر SARS-CoV و MERS-CoV هستیم که سلامتی بسیاری را در سراسر جهان تهدید می‌کند.


برچسب‌ها: نانو, نانوواکسن, واکسن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۱۰ مهر ۱۳۹۳ توسط مرکز تحقیقات سلامت سالمندان پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در سالن همایش استاد دکتر باستان حق پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل آشنايي با کليات سالمند­شناسي و طب سالمندان، اختلالات روانپزشکي  در سالمندان، دمانس و انواع آن، ديابت در سالمندان، بيماري­هاي گوارشي در سالمندان، فارماکوتراپي در سالمندان، بيماري­هاي ريوي در سالمندان، تغذيه در سالمندان، سندرم­هاي سالمندي، بيماري­هاي دهان و دندان در سالمندان، انواع مراقبت­هاي سالمندي، استئوارتروز و بيماريهاي روماتولوژي در سالمندان، استئوپروز و بيماري­هاي تيروئيد در سالمندان، بيماري­هاي عروق کرونر، نارسايي  و پرفشاري خون و ديس ليپيدمي در سالمندان، آنمي می باشد.

سایت پژوهشگاه


برچسب‌ها: سمینار, سمینار سالمندان, اطلاع رسانی سالمندی, علوم پزشکی تهران, سالمندان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، سالن نور مرکز پزشکی آیت الله طالقانی

سایت مرکز تحقیقات
اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: همایش, همایش پانکراس, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان طالقانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اپيدميولوژي بيماريها و آسيبهاي دستگاه تنفسي ورزشكاران، برونكواسپاسم ناشي از ورزش، ارگواسپيرومتري و اصول آن، بيماري ريوي ناشي از ارتفاعات، عفونتهاي دستگاه تنفسي در ورزشكاران، تروماهاي ورزشي قفسه صدري، داروها و دوپينگ می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و سوم تیر 1393 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان فنلاندی نشان داد: برخی ترکیبات فرار ارگانیک که در گازهای حاصل از برخی مواد جامد و مایع مانند رنگ‌ها یافت می‌شوند در تنفس بیماران مبتلا به سرطان ریه وجود دارند و تجزیه و تحلیل این ترکیبات می‌تواند به دستیابی به یک ابراز تشخیصی برای این بیماری منجر شود. به درستی نمی‌توان گفت که خود تومور‌ها این مواد را تولید می‌کنند یا حاصل شرایط محیط‌های میکروسکوپی آنهاست و یا این که بر اثر واکنش بدن به تومور‌ها تولید می‌شوند.
پژوهشگران برای پاسخ به این پرسش خطوط سلولی در سرطان ریه سلول‌های غیر کوچک (NSCLC) را بررسی کردند و میزان تولید مواد مرتبط با شغل را در آنها سنجیدند. ماهیت شیمیایی مواد سرطانزای شغلی بررسی شد و از یک بینی الکترونیکی هم برای ارزیابی تفاوت بین سلول‌های سرطانی و دیگر نمونه‌ها استفاده شد.
بین 350 تا 400 نوع مواد تولید شده مرتبط با شغل، در سلول‌های تومور‌ها و سلول‌های گروه کنترل کشف شد. مشخص شد که 120 نوع از این ترکیبات در اکثر سلول‌های سرطانی و گروه کنترل یافت می‌شود. از بین این 120 نوع، پنج نوع در تمام سلول‌های سرطانی وجود داشتند که در سلول‌های گروه کنترل نبودند و سه نوع از آنها در تنفس بیش از 90 درصد بیماران سرطان ریه سلول‌های غیر کوچک (NSCLC) یافت شد. دانشمندان دریافتند که مواد تولید شده در محیط های شغلی مختلف، از طریق یک گذرگاه متابولیکی حاضر در سلول‌های تومور‌ها به تنفس بیماران راه پیدا می‌کنند. دانشمندان با این یافته می‌توانند تستی ابداع کنند که با بررسی تنفس بیماران زمینه‌های تشخیص زودهنگام سرطان ریه را فراهم آورند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه Rice دريافتند که داروهاي کموتراپي که به نانوتيوب‌ها متصل مي‌شوند، به قدري بزرگ هستند که نمي‌توانند از سوراخ‌هاي عروق خوني طبيعي عبور کنند و که به اندازه‌اي هم کوچک هستند که بتوانند از سوراخ‌هاي عروق مرتبط با سرطان رد شوند. هنگامي که نانوتيوب‌ها بتوانند رد شوند، توسط سلول‌هاي سرطاني گرفته شده و به اين ترتيب مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را وارد سلول‌هاي سرطاني کنند. سرطان پانکراس از انواع سرطان است که تشخيص آن مشکل است و تقريبا درماني نيز براي آن وجود ندارد. رساندن دقيق داروهاي شيمي‌درماني به سلول‌هاي تومورال همواره يکي از چالش‌هاي دنياي پزشکي بوده است. به همين منظور، محققان روشي را امتحان کرده‌اند که با استفاده از نانوتيوب‌هاي کربن مي‌توانند داروهاي شيمي‌درماني را به‌طور دقيق به سلول‌هاي سرطاني و بعد به هسته سلول برسانند. دانشمندان در اين روش از تکنيکي به نام functionalization استفاده کرده‌اند که به داروهاي کموتراپي اجازه مي‌دهد به نانوتيوب‌ها متصل شوند. همچنين در بررسي‌هاي انجام شده دريافتند که بهترين اندازه براي تيوب‌ها براي انجام اين کار طول 50 نانومتري است. از سوي ديگر، تيوب‌ها با کلرين پوشيده مي‌شوند تا از ذرات اکسيد آهن که به عنوان کاتاليست طي توليد تيوب‌ها استفاده مي‌شوند، خلاصي يابند. علاوه براين، سطح نانوتيوب‌ها با polyethyleneimine پوشانده مي‌شوند تا به آنها کمک کنند متفرق شده و از ديواره سلولي عبور کنند و به هسته سلول برسند. سپس با تکان سختي که از طريق امواج اولتراسوند به نانوتيوب‌ها مي‌رسد، وادار مي‌شوند تا داروها را آزاد کرده و سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند. البته اين روش فعلا در مراحل اوليه خود به سر مي‌برد و دانشمندان به دنبال آن هستند تا آن را روي موش‌هايي که آلوگرافت‌هاي تومورهاي انساني به آنها پيوند زده شده، آزمايش کنند.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, نانو, نانوتیوب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


اداره غذا و داروي ايالات متحده اعلام کرد شرکت Dexcom براي ساخت دستگاه Dexcom G4 PLATINUM Professional CGM خود تاييديه دريافت کرده است. اين دستگاه، اولين مانيتور پيوسته و بدون تاخير گلوکز است که به پزشکان اجازه مي‌دهد قند خون بيماران خود را تا 7 روز بررسي کنند. به اين ترتيب پزشک مي‌تواند ارزيابي يک هفته‌اي از بيمار خود داشته باشد تا پاتوفيزيولوژي بيمار خود را بفهمد و هم براي بيمار مفيد است تا متوجه شود که سطح قند خون چگونه بر زندگي وي تاثير مي‌گذارد. البته نياز است تا بيمار روزانه دو قرائت دستي از سطح قند خون خود داشته باشد تا مطمئن شود که وسيله G4 PLATINUM به درستي کار مي‌کند و تنظيمات آن درست است. اين دستگاه هر 5 دقيقه سطح گلوکز خون را اندازه مي‌گيرد، به اين ترتيب اين قرائت‌ها روند تغييرات را نشان مي‌دهد و اگر در اين ميان سطح قند خون خارج از سطح طبيعي باشد، بيمار را آگاه مي‌کند.


برچسب‌ها: ابزار جدید, گلوکومتر, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و یکم تیر 1393 | لینک ثابت |


مطالعات اخیر محققان دانشگاه Commonwealth ویرجینیا نشان می دهد که داروهای ضد آلرژی، قابلیت فوق العاده ای در درمان سرطان دارند. محققان در حالیکه مشغول بررسی داروهای تسکین آبریزش چشم و بینی در بیماران مبتلا به آلرژی بودند، به کشف فوق العاده ای دست یافتند. این مطالعات نشان می دهد که داروهای خانواده آنتی هیستامین که مهمترین گروه درمانی بیماران مبتلا به آلرژی است، قادر به سرکوب سلول های تومور هستند. مهمترین خصوصیت داروهای آنتی هیستامین، مبارزه با سلول های سرکوبگر میلوئید است. این سلول ها توانایی بدن برای مبارزه با تومور را کاهش می دهند. محققان بر این باورند که با استفاده از این راهکار می توان مهمترین گروه داروهای ضد سرطان با بیشترین کارایی و کمترین عوارض جانبی را تولید کرد.
مهمترین گروه داروهای خانواده آنتی هیستامین، سیتریزن، سایمتیدین و آنتی هیستامین هستند که برای درمان انواع آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند. طبق آمار بنیاد آلرژی و آسم آمریکا، از هر پنج شهروند ایالت متحده، یک نفر به انواع آلرژی یا آسم مبتلاست. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه The Journal of Leukocyte Biology منتشر شده است.


برچسب‌ها: آنتی هیستامین, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان انگلیسی داروی جدیدی برای متوقف ساختن پیشرفت آرتروز ابداع کرده اند. آزمایشات اولیه بر روی حیوانات نشان داده است که این آمپول می تواند پیشرفت آرتروز را متوقف سازد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این داروی جدید یک نوع آنتی بادی است که با خود این بیماری و نه فقط علائم آن مبارزه می کند. آمپولABT-981 که بر اساس آنتی بادی های ناشی از سیستم ایمنی بدن ساخته شده است، بر روی یکی از مولفه های اصلی ابتلا به این بیماری یعنی ماده ای به نام Interleukin-1 یا IL-1 اثر می گذارد.
IL-1 یک پیام رسان شیمیایی (سایتوکاین) برای سیستم ایمنی بدن است که در بروز التهاب نیز نقش دارد. تصور می شود که IL-1 در نتیجه پیشرفت آرتروز در اطراف مفصل جمع می شود و باعث بروز التهاب و صدمه به غضروف می شود؛ بنابراین IL-1 نقش مهمی در ابتلا به آرتروز دارد. همچنین تصور می شود کهIL-1 در افزایش میزان درد ناشی از آرتروز دخالت دارد.این آمپول که در منطقه مفصل تزریق می شود فعالیت سایتوکاین مضر را متوقف می کند.
آرتروز شایع ترین نوع آرتریت در انگلیس به شمار می رود.آرتروز یا استئوآرتریت (osteoarthritis) شایع ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم کم از بین می رود؛ آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند. زانوها از آسیب پذیرترین مفاصلی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند بطوریکه از هر پنج بزرگسال بالای 45 سال یک نفر به درد زانوی ناشی از آرتروز مبتلا است. به گفته پزشکان علت بروز این بیماری هنوز مشخص نیست ولی چند عامل مانند افرایش سن،جنسیت و برخی از ناهنجاری های مادرزادی استخوانی را در ابتلا به این بیماری موثر می دانند.
آرتروز در زنان بیشتر از مردان بروز می کند ولی دلیل آن هنوز به درستی مشخص نشده است. همچنین این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر دیده می شود. متاسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید. مسکن ها و فیزیوتراپی فقط می توانند علائم این بیماری را کنترل کنند اما نمی تواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند.


برچسب‌ها: آرتروز, استئوآرتریت, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


محققان کانادایی متوجه شدند که یک مشتق ویتامین آ به نام «اسیدرتینوئیک » پتانسیل درمان دیابت نوع دو و پیشگیری از عواقب قلبی و عروقی ناشی از این بیماری را دارد. میزان ابتلا به دیابت نوع یک و نوع دو در دهه گذشته در سراسر جهان در حال افزایش است. اکنون محققان دانشگاه مونترال و مرکز تحقیقاتی CHUM در کانادا در مطالعه ای راه حلی برای درمان دیابت نوع دو کشف کرده اند.
دانیل کونستانتین مانولسو از دانشگاه مونترال و محقق ارشد این مطالعه می گوید: رتینوئیک اسید در موش های چاق و مقاوم به انسولین، خطر آپوپتوز (مرگ سلولی) قلب را کاهش می دهد. وی افزود: این مشتق ویتامین آ همچنین موجب تحریک بیان ژن های محافظت کننده از قلب می شود که به واسطه ابتلا به دیابت نوع دو این بیماری کاهش یافته اند. به گفته این محقق، رتینوئیک اسید مانع تجمع کلاژن در ماهیچه قلبی می شود و به این ترتیب از بروز فیبروز و عوارض آتی مرتبط با آن جلوگیری می کند. این محقق افزود، در آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات مشخص شد که رتینوئیک اسید سطح قند خون، مقاومت به انسولین، وزن بدن و اندازه چربی را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. محققان می گویند: این تحقیق اثرات متابولیکی جدیدی از رتینوئیدها (retinoids) را معرفی می کند و می تواند به ابداع داروهای ضد چاقی و ضد دیابت منجر شود. ویتامین A از ترکیباتی بنام «رتینوئیدها» ساخته می شود که اشکال فعال ویتامین A بوده و در طبیعت به چند صورت موجود هستند.
دیابت نوع دو یکی از شایع ترین انواع دیابت است و حدود 90 درصد بیماران دیابتی را تشکیل می دهد. برخلاف دیابت نوع یک، بدن در زمان ابتلا به دیابت نوع دو انسولین تولید می کند؛ اما یا میزان انسولین تولید شده توسط لوزالمعده کافی نیست و یا بدن نمی تواند از انسولین تولید شده، استفاده کند. زمانیکه انسولین کافی وجود نداشته باشد و یا بدن از انسولین استفاده نکند، گلوکز (قند) موجود در بدن، نمی تواند وارد سلول های بدن شود که باعث جمع شدن گلوکز در بدن می شود و بدن را دچار مشکل و نارسایی می کند. هنوز درمان کاملی برای این بیماری وجودندارد، اما با رژیم غذایی سالم، ورزش و حفظ تناسب اندام، می توان این بیماری را کنترل کرد. اما درصورتیکه رژیم غذایی و ورزش کافی نباشد بیمار باید درمان دارویی و یا درمان با انسولین را شروع کند. این مطالعه در مجله Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, رتینوئیک اسید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سالن کنفرانس بیمارستان امام خمینی اردبیل برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل معرفی سلو لهای بنیادین و سلو لهی بنیادین خون بند ناف، Regenerative medicine و پیوند، معرفی بانک عمومی و خصوصی بند ناف، استاندارد جمع آوری و ذخیره سازی خون بند ناف وموارد منع قرار داد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی اردبیل, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل روش هاي imaging در ساركوم، پاتولوژي در ساركوم، جراحي در ساركوم، RT در ساركوم، درمان هاي systemic در ساركوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه نوزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان اسپانیایی دانشگاه گرانادا اثبات کردند که مصرف طولانی مدت ˈملاتونینˈ به مبارزه با چاقی و دیابت نوع 2 کمک می کند. دانشمندان می گویند که ملاتونین یک ماده طبیعی موجود در طبیعت است که در گیاهان، حیوانات و حتی انسان ها وجود دارد و کارکرد آن همانند یک سیگنال هورمونی آزاد شده در طول شب برای تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است.
این تحقیقات که بر اساس چندین آزمایش انجام شده بر روی موش های زاکر چاق دیابتیکی است، نشان داده که استفاده طولانی مدت ملاتونین در این نوع حیوانات جوان و چاق با دیابت نوع 2 که شبیه به بیماری در انسان است، اختلال میتوکندری را به طور بسیار مؤثری بهبود می بخشد. به طور خاص، استفاده طولانی مدت ملاتونین می تواند مصرف اکسیژن را بهبود بخشد؛ میزان استرس رادیکال های آزاد را کاهش دهد و مانع از نابودی غشای میتوکندری شود.
دانشمندان می گویند که به دلیل عدم وقف ژنوم انسانی به محیط زیست فعلی، سبک زندگی بی حرکت، افزایش مواد غذایی پرکالری و قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور مصنوعی که باعث کاهش میزان ملاتونین در خون می شود، هر دفعه مشکل اضافه وزن و دیابت نوع 2 در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه، فزاینده تر می شود.
به گفته محققان، در افراد چاق، میتوکندری ها (نیروگاه های سلولی) بدرستی کار نمی کنند و نابودی برنامه ریزی شده آنها پرشتاب است؛ موردی که باعث توسعه دیابت می شود. در این راستا، قرار گرفتن در معرض بیش از نور مصنوعی در طول شب میزان ملاتونین در خون را کاهش می دهد و افراد بسیاری هستند که عادت دارند که با تلویزیون و یا رایانه روشن، با کرکره های باز و یا چراغ روشن بخوابند و برای جلوگیری از اختلال در تولید ملاتونین، مهم است که افراد در تاریکی کامل بخوابند.


برچسب‌ها: ملاتونین, چاقی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، الوکتات (Eloctate)، فاکتورضدهموفيلي نوترکيب را براي تجويز در بزرگسالان و کودکان مبتلا به هموفيليA تاييد كرد. الوکتات، اولين درمان براي هموفيليA است که با هدف کمتر کردن دفعات تزريق براي پيشگيري و کاستن از احتمال خونريزي در اين بيماران استفاده مي‌شود. الوکتات از مولکول فاکتور 8 انعقادي (با عنوان فاکتور آنتي‌هموفيليک شناخته مي‌شود) متصل به يک قطعه پروتئيني (که در آنتي‌بادي‌ها يافت مي‌شود) تشکيل شده است. چنين ويژگي باعث طول عمر بيشتر دارو در خون بيمار مي‌شود. هموفيليA يک اختلال انعقادي وابسته به جنس ارثي است که در نتيجه نقصان در ژن فاکتور 8 ايجاد مي‌شود. مبتلايان به هموفيليA ممکن است اپيزودهاي تکرارشونده خونريزي شديد، به‌خصوص در مفاصل را تجربه کنند. اثربخشي و ايمني الوکتات در يک مطالعه باليني با شرکت 164 بيمار ارزيابي شد و بر اساس نتايج آن، الوکتات در درمان اپيزودهاي خونريزي، پيشگيري و کاهش خونريزي و کنترل خونريزي در حين و پس از جراحي اثربخش است.


برچسب‌ها: داروی جدید, الوکتات, هموفیلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 درخواست مجدد ثبت داروي جديد پيرفنيدون (Pirfenidone)، به سازمان غذا و داروي آمريکا داده شده است. پاسخ کامل به درخواست اوليه ثبت اين دارو، در ماه مه 2010 ميلادي به شرکت سازنده داده شده بود. پيرفنيدون، براي درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک در بزرگسالان تجويز خواهدشد.«دان ولچ»، مدير اجرايي اينترميون (InterMune)، قول داده است در صورت قبول درخواست ثبت مجدد اين دارو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا (FDI)، پيرفنيدون در 3 ماهه اول 2015 ميلادي براي ورود به بازار آماده باشد. طبق قانون FDA، اين سازمان پس از دريافت درخواست ثبت داروي جديد، 74 روز فرصت دارد اعلام کند اطلاعات و يافته‌هاي علمي موجود در پرونده داروي جديد براي بررسي نهايي آن کافي است يا نه.
در سال 2010 ميلادي، FDA انجام يک مطالعه فاز 3 تکميلي براي حمايت از اثربخشي پيرفنيدون را به اينترميون توصيه کرد. متعاقب آن، اينترميون مطالعه فاز3 با نام ASCEND را روي اثربخشي پيرفنيدون در درمان فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام داد. نتايج اين مطالعه در جلسه اخير انجمن توراسيک آمريکا مطرح و در 18 مه 2014 در نشريه پزشکي نيوانگلند منتشر شد. به علاوه، در پرونده جديد اين دارو يافته‌هاي به‌دست آمده در مورد ايمني پيرفنيدون در بيش از 15 هزار بيمار شرکت‌کننده در مطالعات مربوط به اين دارو از سال 2008 تاکنون نيز گنجانده شده است.
مطالعه ASCEND، يک مطالعه باليني فاز 3 چندمرکزي، تصادفي، دوسوکور و با استفاده از دارونماست که براي بررسي اثربخشي و ايمني پيرفنيدون در مبتلايان به فيبروز ريوي ايديوپاتيک انجام شد. 555 بيمار به‌طور کاملا تصادفي به نسبت 1 به 1 پيرفنيدون يا دارونما دريافت کردند (نيمي پيرفنيدون و نيمي دارونما).
پيرفنيدون، يک آنتي‌فيبروتيک خوراکي است که ساخت TGF-beta را مهار مي‌کند. TGF-beta يک واسطه شيميايي است که بسياري از عملکردهاي سلولي نظير تکثير و تمايز را کنترل مي‌کند و نقش کليدي در فيبروز دارد. همچنين، پيرفنيدون ساخت فاکتور نکروز تومور-آلفا را مهار مي‌کند. نقش اين سايتوکين، در روندهاي التهابي به اثبات رسيده است. در فوريه 2011 ميلادي، اتحاديه اروپا اجازه ورود پيرفنيدون، با نام تجاري اسبريت (Esbriet) را براي درمان بزرگسالان مبتلا به فيبروز ريوي ايديوپاتيک خفيف تا متوسط، به بازار صادر و تاييديه اروپا، فروش اسبريت در 28 کشور عضو اين اتحاديه را مجاز کرد.


برچسب‌ها: داروی جدید, پيرفنيدون, فیبروز ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 نتايج مطالعه فاز3 به تازگي منتشر شده‌اي نشان مي‌دهد که در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه يا عودکننده، ترکيب درماني مولکول تحقيقاتي پانوبينوستات (Panobinostat) در کنار رژيم بورتزوماب (Bortezomib) و دگزامتازون در مقايسه با درمان با همين رژيم همراه دارونما، با بهبود قابل توجهي در بقاي بدون پيشرفت بيماري همراه بوده است.نتايج مطالعه پانوراماي 1(مخفف انگليسي جمله پانوبينوستات خوراکي در درمان مولتيپل ميلوما) طي يک سخنراني در پنجاهمين نشست سالانه انجمن انکولوژي باليني آمريکا مطرح شد. تقريبا در تمام مبتلايان به مولتيبل ميلوما، عود و مقاومت به درمان رخ مي‌دهد بنابراين دستيابي به درمان‌هاي تازه براي کنترل اين بيماري ضروري است. نتايج اخير، اولين يافته‌هاي به دست آمده از يک مطالعه فاز3 است که از اضافه کردن پانوبينوستات به رژيم با پايه بورتزوماب در مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه حمايت مي‌کند و به نفع تجويز مهارکننده‌هاي هيستون داستيلاز به‌عنوان بخشي از اين درمان است.
در مطالعات مذکور، در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات به طور متوسط 4 ماه مدت بقاي بدون پيشرفت بيماري بيماران تحت‌مطالعه افزايش يافت. (12 ماه در برابر 8 ماه). همچنين يافته‌ها حاکي از آن هستند که اضافه کردن پانوبينوستات-يک مهارکننده پن داستيلاز-به بورتزوماب و دگزامتازون باعث پاسخ‌دهي بهتر درماني در مقايسه با گروه تحت‌درمان استاندارد خواهدشد (28 درصد در گروه دريافت‌کننده پانوبينوستات همراه با درمان استاندارد و 16درصد در گروه دريافت‌کننده درمان استاندارد و دارونما). عوارض جانبي گزارش شده در هر 2گروه تقريبا يکسان بود.
شايع‌ترين عوارض در گروه تحت‌درمان با ترکيب درماني پانوبينوستات و درمان استاندارد، عبارت بودند از ترومبوسايتوپني (67 درصد در برابر 31 درصد)، لنفوپني (53درصد در برابر 40درصد)، نوتروپني (35درصد در برابر 11درصد) و اسهال (26 درصد در برابر 8درصد). تمام عوارض گزارش‌شده، با کاهش دوز دارو و درمان‌هاي حمايتي کنترل شدند.
مولتيپل ميلوما، بدخيمي گلبول‌هاي سفيد است و مغزاستخوان را درگير مي‌کند. اين بيماري سالانه 1 تا 5نفر از هر 100 هزار نفر را گرفتار مي‌کند. شانس بقاي 5 ساله اين بيماران، 44 درصد است. پانوبينوستات با بلوک يک گروه کليدي از آنزيم‌هاي سلول سرطاني، باعث مرگ آنها مي‌شود. يافته‌هاي به دست آمده بيشتري از مطالعه پانوراماي1، طي نوزدهمين کنگره انجمن هماتولوژي اروپا منتشر خواهدشد. مطالعه فاز3 پانوراماي1، روي 768 بيمار در 215 مرکز در سراسر جهان انجام شده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, پانوبينوستات, مولتیپل میلوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 ترک سيگار کار آساني نيست. براي غلبه کردن بر اشتياق به سيگار کشيدن تلاش زيادي لازم است. به همين دليل است که سيگاري‌ها نياز به چيزي بيش از قدرت اراده براي ترک اين عادت دارند. اکنون، وسيله جديد الکترونيکي قابل ‌پوشيدن‌ به نام SmartStop به بازار آمده است که ممکن است براي ترک اعتياد به سيگار کمک کند. اين وسيله «درمان جايگزيني نيکوتين» (NRT) را به سطحي جديد مي‌رساند و حمايت رفتاري را به آن مي‌افزايد. اين وسيله حاوي دو جزء است: يک پايه چندبارمصرف که مي‌توان آن را روي مچ، بازو يا پشت قرار داد و کارتريج‌هاي قابل‌جايگزيني نيکوتين.
نوآوري اصلي اين وسيله اين است که مي‌توان آن را طوري برنامه‌ريزي کرد که هنگام اوج‌گيري اشتياق به سيگارکشيدن در طول روز با وارد کردن نيکوتين از راه پوست ميل فرد را مهار کند. اين وسيله همچنين به تکنولوژي بلوتوث مجهز است و به‌وسيله آن مي‌تواند به يک اپليکيشن تلفن هوشمند متصل شود که راهنمايي همزمان را براي فرد فراهم مي‌کند.
به‌طور معمول قوي‌ترين ميل براي سيگار کشيدن در بامداد، پس از چند ساعت خواب که نيکوتيني به فرد نرسيده، بروز مي‌کند. موقع ناهار، زمان ديگر اوج‌گيري ميل به سيگار کشيدن است، زيرا خوردن غذا متابوليسم نيکوتين را تشديد مي‌کند. و بالاخره يک اوج‌گيري نهايي در 5 تا 6 ساعت بعد رخ مي‌دهد که با موقع شام همزمان مي‌شود.
يکي از مشکلات روش‌هايNRT کنوني که ميانگين ميزان موفقيت آنها فقط ۱۰ درصد است، اين است که با اين چرخه‌هاي اوج‌گيري اشتياق با نيکوتين تطبيق نمي‌کند. يک فرد سيگاري به‌طور ميانگين 8 تا ۱۰ بار در طول عمرشان براي ترک سيگار تلاش مي‌کنند، اما بررسي‌هاي باليني نشان مي‌دهند که اين رويکرد زمان‌بندي‌شده مي‌تواند ميزان موفقيت را در مقايسه با روش‌هاي ديگر حدود ۵۰ درصد بالا ببرد. SmartStop فرستادن نيکوتين به درون بدن را با زمان‌هاي اوج‌گيري ميل به نيکوتين همزمان مي‌کند تا مانع از سيگار کشيدن فرد شود. اين وسيله همچنين يادآوري و پيام‌هاي تشويقي را براي فرد مي‌فرستد و با ايجاد امکان برقراري ارتباط با شبکه‌هاي حمايتي و دادن پاداش‌ها و امتيازات باعث تقويت رواني فرد در حال ترک کردن مي‌شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید, سیگار, اسمارت استپ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم تیر 1393 | لینک ثابت |


 براساس تحقيقات پژوهشگران مايوکلينيک در فلوريدا، يک حسگر اکسيژن خون چشمي که به سر آندوسکوپ متصل مي‌شود، مي‌تواند با انجام يک آندوسکوپي ساده سرطان پانکراس را در بيماران مبتلا تشخيص دهد. نتيجه اين تحقيق که در نشريه Gastrointestinal Endoscopy به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد که اين وسيله که شبيه کليپ انگشتي clothespin است و براي اندازه‌گيري اکسيژن خون در بيماران مورد استفاده قرار مي‌گيرد، حساسيتي برابر با 92 درصد و اختصاصيتي برابر با 86 درصد براي تشخيص سرطان پانکراس دارد.
اين دستگاه در واقع تغييرات جريان خون را در بافت‌هاي نزديک پانکراس اندازه‌گيري مي‌کند، براساس اين ايده که تومورها باعث تغيير در جريان خون بافت‌هاي اطراف مي‌شوند، زيرا تومورها براي رشد به اکسيژن بيشتري نياز دارند. آندوسکوپ به درون معده و دئودنوم رانده شده و در آنجا تغييرات را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.
محقق ارشد اين مطالعه معتقد است: «اگرچه اين مطالعه کوچکي است، پيامدهاي آن بسيار اميدوار کننده هستند. چون در حال حاضر روشي وجود ندارد که بتواند سرطان پانکراس را به‌طور دقيق در مراحل اوليه تشخيص دهد. اما اين روش، کارآمد، ساده و تا حد امکان سرطان را در مراحل اوليه تشخيص مي‌دهد.»
در حال حاضر بيش از 90 درصد موارد سرطان پانکراس در مراحل پيشرفته و با متاستاز تشخيص داده مي‌شود و درمان موثري نيز براي آن وجود ندارد. اين پروژه تحقيقاتي در مقياس وسيع‌تر در حال انجام در اروپا و آمريکاست تا نتايج باليني آن بيشتر مشخص شود. تکنيکي که در اين روش به کار مي‌رود، کاملا متفاوت از روش‌هاي کنوني تشخيص سرطان است زيرا در اين روش جديد، تنها تغييرات خود بافت تومورال مورد بررسي قرار نمي‌گيرد، بلکه تغييرات بافت اطراف نيز مدنظر قرار دارد، بافت‌هايي که به نظر مي‌رسد طبيعي هستند.
ايده اصلي اين روش از آنجا مي‌آيد که سرطان‌‌ها باعث مي‌شوند جريان اکسيژن در بافت‌هاي اطراف تومور نيز دستخوش تغيير شوند که اين موضوع قابل رديابي است. البته نه به صورت چشمي و يا زير ميکروسکوپ، بلکه بوسيله نوعي حسگر.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, ابزار جدید, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


امروزه کپسول اندوسکوپ‌ها که در سر آنها دوربين براي عکس گرفتن از دستگاه گوارش تعبيه شده، مورد استفاده قرار مي‌گيرد، خصوصا براي ارزيابي قسمت‌هايي که دسترسي به آنها با اندوسکوپ سخت و ناممکن است. به اين ترتيب با روشي کمتر تهاجمي و با دقت بيشتر مي‌توان به بررسي روده پرداخت. البته اين روش نياز به تميز بودن کامل روده‌ها دارد و محدود به طيف بصري دوربين مي‌شود. اما اکنون محققان Check-cap منبعي از X-ray دارند که مي‌تواند تصاوير 3 بعدي از دستگاه گوارش تهيه کند. هرچند اين دستگاه هنوز در مراحل ابتدايي است، به تازگي در «هفته بيماري‌هاي گوارشي» آمريکا مطرح و ايمني و امکان‌پذير بودن استفاده از آن براي تصويربرداري از کولون، بدون آنکه نياز به تميز بودن روده داشته باشد مورد بحث قرار گرفت. اين کپسول 30 ميلي‌متر طول و 11 ميلي‌متر و دوز اشعه‌اي که مي‌دهد، مانند X-ray دندان است. همچنين برخلاف سي‌تي کولونوسکوپي مجازي، اشعه تابيده شده از آن، به ديگر قسمت‌هاي بدن نفوذ نمي‌کند و شايد روزي برسد که نياز به آندوسکوپي را مرتفع سازد.


برچسب‌ها: کپسول اندوسکوپي
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه دوازدهم تیر 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۰ الی ۲۱ مهر ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل نقش كاركنان بهداشتي دركنترل مصرف سيگارو آثار سوء اقتصادی مصرف سیگار، سيگار وبيماريهاي قلبي وعروقي، سيگار بيماريها واجزاء زيانبار، جايگزين هاي نيكوتيني، سیگار از دیدگاه روانشناسی، ساختار كلينيك ترك سيگاروتوصيه هاي رفتاري ترك دخانيات، ارزشيابي عملكرد مراكز مشاوره ترك دخانيات، سندرم ترك دخانيات، جایگزین های نیکوتین می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی یزد, سیگار
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه دهم تیر 1393 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory

آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links