X
تبلیغات
پزشکی بالینی - داخلی

تحقیقات نشان می‌دهد: پیاده‌روی، ورزشی مناسب برای بیماران کلیوی است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که پیاده‌روی منجر به افزایش ایمنی و کاهش التهاب در بیماران کلیوی می‌شود. این اثرات باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و فواید مفید در بیماران کلیوی است. ژائو ویانا استاد دانشگاه لافبورو در انگلستان اظهار کرد: ضعف سیستم ایمنی، ابتلا به عفونت را در بدن افزایش می‌دهد و این در حالی است که این ضعف منجر به آسیب رگ‌های خونی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
در این تحقیق، تیم بریتانیایی بر روی گروهی از مبتلایان به بیماری کلیوی بررسی انجام دادند و آن‌ها برای پنج بار در هفته به مدت 6 ماه روزی 30 دقیقه پیاده روی کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که پیاده‌روی منجر به افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت می‌شود و این در حالی است که التهاب را نیز کاهش می‌دهد. یافته‌های این تحقیق در مجله Nephrology منتشر شده است.


برچسب‌ها: پیاده روی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۸ الی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده سل و بیماریهای تنفسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بيمارستان دكتر مسيح دانشوري تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل شناخت و نحوه درمان اختلالات تنفسي در بيماران CHF، نحوه غربالگري اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي عروقي، نحوه درمان اختلالات تنفسي حين خواب در بيماران قلبي و عروقي با استفاده از ASV، اختلالات تنفسي دربيماران استفاده كننده از داروهاي OPOID، گزارش موارد جالب اسكيزوفرني و اختلال خواب، عوارض كارديوراسكولار و ديابت در بيماران  مبتلا به OSA می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مسیح, خواب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۱۵ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش گوارش, همایش داخلی, انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هرالد دریافتند که مصرف روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر از آن، خطر مرگ ناشی از سیروز کبدی را که به طور خاص توسط هپاتیت غیر ویروسی ایجاد می‌شود، تا 66 درصد کاهش می‌دهد. آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که 1.3 درصد مرگ و میرهای کشنده در جهان به علت سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) رخ می‌دهد. محققان در این پژوهش تاثیر مصرف قهوه، الکل، چای سیاه، چای سبز و نوشیدنی‌های شیرین نظیر نوشابه را بر خطر مرگ و میر ناشی از سیروز مورد بررسی قرار دادند.
در این تحقیق 63 هزار و 275 چینی 45 تا 74 ساله طی 15 سال از نظر رژیم غذایی، سبک زندگی و رزومه‌های پزشکی مورد بررسی قرار گرفتند. در این مدت 14 هزار و 928 نفر فوت کردند که 114 نفر آنها بر اثر سیروز کبدی جان خود را از دست دادند. نتایج نشان می‌داد افرادی که حداقل 20 گرم الکل در روز مصرف می‌کردند در مقایسه با غیر الکلی‌ها، در خطر بالایی برای مرگ و میر ناشی از سیروز کبدی قرار دارند. در مقابل، مصرف قهوه با کاهش این خطر مرتبط بود؛ در حقیقت افرادی که روزانه دو فنجان قهوه یا بیشتر مصرف می‌کردند، در مقایسه با غیر قهوه خورها 66 درصد در خطر کمتری برای مرگ ناشی از این بیماری قرار داشتند. یافته‌های این پژوهش در مجله "Hepatology" منتشر شده است.


برچسب‌ها: قهوه, سیروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |


در آینده نزدیک امکان اندازه‌گیری سطح قند خون یا تغییرات تخمک‌گذاری با استفاده از میکرو دستگاه‌های پزشکی با تأمین نیرو از طریق بزاق دهان فراهم می‌شود. میکرو سلول‌ سوختی میکروبی انرژی مورد نیاز را از طریق بزاق دهان تأمین می‌کند؛ در این سلول‌ سوختی، باکتری با تجزیه مواد آلی موجود در بزاق، شارژی تولید می‌کند که به آند منتقل می‌شود و آند متشکل از نانومواد کربنی گرافن است.
مواد آلی فراوانی در بزاق وجود دارند که می‌توانند برای تأمین انرژی ریز دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. به گفته «بروس لوگان» از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، با تولید یک میکرو وات انرژی توسط این سلول سوختی میکروبی با قدرت بزاق، امکان تأمین انرژی مورد نیاز یک ریز ژنراتور فراهم می‌شود. ساخت میکرو دستگاه‌های پزشکی زیستی از جمله دستگاه اندازه‌گیری سطح قند خون یا دستگاه پیش‌بینی تخمک‌گذاری با استفاده از بزاق یکی از کاربردهای آینده سلول سوختی میکروبی است که یک ابزار ساده و قابل حمل محسوب می‌شوند.


برچسب‌ها: بزاق, سنجش, قند خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نانوذراتی حاوی انسولین تولید کرده‌اند که زیر پوست تزریق شده و با تحریک یک دستگاه اولتراسونیک انسولین را به آرامی رهاسازی می‌کند. یکی از مزیت‌های این دستگاه آن است که تزریق به‌ صورت چند روز یک بار انجام می‌شود، در حالی که در روش تزریق سوزنی در طول یک روز چند بار باید تزریق انجام شود. ژن گو از محققان این پروژه می‌گوید: این روش یک گام بزرگ برای تزریق بدون درد انسولین در بیماران دیابتی است تا بتوانند سطح گلوکز خون خود را در مقدار بهینه نگه‌ دارند.
در این روش نانوذرات زیست‌سازگار و زیست‌تخریب‌پذیر زیر پوست بیمار تزریق می‌شود. این نانوذرات از جنس پلی‌لاکتیکوگلیکولیک اسید (PLGA) است که در آن با انسولین پر شده‌ است. هر نانوذره PLGA می‌تواند با استفاده از پوسته‌ای از جنس کیتوزان که دارای بار مثبت است، پوشانده شود (کیتوزان ماده‌ای زیست‌تخرب‌پذیر است که به‌ صورت طبیعی در پوسته سخت‌پوستانی نظیر میگو وجود دارد). برخی از نانوذرات PLGA نیز پوسته‌ای از جنس آلژینات بار منفی دارند. زمانی که این دو محلول با هم ترکیب می‌شوند، پوسته‌های دارای بار منفی و مثبت به سمت یکدیگر جذب شده و به کمک نیروی الکترواستاتیک یک شبکه نانومقیاس تشکیل می‌دهند. با تزریق این نانوذرات به زیر پوست، این شبکه موجب می‌شود نانوذرات در کنار یکدیگر باقی بمانند که مانع از پخش آن در سراسر بدن می‌شود.
این نانوذرات دارای ساختار متخلخل هستند، بنابراین انسولین به آهستگی از آن خارج می‌شود اما وجود شبکه، مانع از رهایش ناگهانی انسولین خواهد شد. این ساختار می‌تواند به نحوی طراحی شود که مقدار مورد نیاز انسولین برای بدن از این ساختار خارج شود. بیماران دیابتی نوع یک و دو نیازمند تزریق مقدار زیادی انسولین در طول روز هستند که این تزریقات با درد همراه است. با این روش جدید، انسولین بصورت چند روز یک بار به بدن تزریق می‌شود، در حالی که قند خون در سطح نرمال نگه داشته می‌شود. یک دستگاه اولتراسونیک می‌تواند موجب تحریک شبکه شده تا رهایش انسولین به آرامی انجام شود. اولتراسونیک با استفاده از ایجاد گاز در زیر پوست، باعث تحریک نانوشبکه برای رهایش انسولین می‌شود.


برچسب‌ها: دیابت, نانو, نانوذره, انسولین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم فروردین 1393 | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن آسم و آلرژی ایران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، کمیته کشوری آسم و آلرژی 
زمان برگزاری: ۱۶ الی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آسم, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه منچستر نشان داده که استفاده بهینه از ساعت بدن می‌تواند انسان را از بیماری‌های ریه دور نگهدارد. این پژوهش بخشی از یک تحقیق در حال انجام است که به بررسی چگونگی ارتباط اختلال مزمن در ساعت بدن در اثر تغییراتی مانند پیری یا کار شیفتی با بیماریهایی مانند آرتروز، بیماریهای قلبی عروقی، سرطان سینه و اختلالات خلقی پرداخته است.
محققان در این پژوهش برای اولین بار دریافته‌اند که ساعت بیولوژیکی بدن در ریه موشها، بطور منظم ژنهای کنترل‌کننده مسیر دفاعی آنتی‌اکسیدانی را خاموش و روشن می‌کند. این ریتم 24 ساعته، ریه‌ها را قادر می‌سازد تا مواجهه روزانه با آلاینده‌ها را پیش‌بینی کرده و در برابر آن مقاومت کند.
محققان از یک مدل موشی استفاده کردند که به تقلید از فیبروز ریوی انسان می‌پرداخت و دریافتند که چالش اکسیداتیو و فیبروتیکی که در طول فاز شبانه (زمان فعال بودن موشها) به ریه وارد می‌شود، به آسیبهای شدیدتر ریوی نسبت به روز که زمان استراحت موشها است، منجر می‌شود. دانشمندان از این نتایج دریافتند که داروهای ارائه شده بر اساس ساعت بیولوژیکی ریه از تاثیر افزاینده برخوردار خواهند بود که به کاهش دوز و عوارض جانبی خواهد انجامید. نتیجه این پژوهش در مجله Genes & Development منتشر شده است.


برچسب‌ها: ساعت بدن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و سوم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۴ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات گوارش بيمارستان فيروزگر دانشگاه علوم پزشکی ایران در  بيمارستان فيروزگر تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل كاربرد ٍEUS در تشخيص و درمان بيماري هاي پانكراس، درمان غير جراحي پانكراتيك حاد، كاربرد EUS در تشخيص و درمان بيماري هاي حاد و مزمن پانكراس، كاربرد EUS در تشخيص و درمان كيست هاي پانكراس، كاربرد EUS در مقابله با توده هاي بدخيم پانكراس و نمونه گيري از آن، كاربرد EUS در كلانژيوكارسينوما، كاربرد EUS  در توده ناحيه پاپي، كاربرد EUS در درمان توده پانكراس، EUS در توده هاي پره آمبولي، EuS در كانسر پانكراس، EUS  در سرطان ناحيه كارديا، كارايي EUS در توده هاي ساب اپي تليال، تري دايمنشنال EUS، كاربرد EUS در ضايعات خوشخيم ركتوم، كاربرد EUS  در كانسر هاي ركتوم می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, سمینار اندوسونوگرافی, علوم پزشکی ایران, بیمارستان فیروزگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در بیمارستان بیمارستان دکتر شریعتی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل چگونگی و چرایی درمان تاخیر بلوغ، رویکرد به بلوغ زودرس در کلینیک، رویکرد با موارد کوتاهی قد، درمان کوتاهی قد –هورمون رشد  و هورمون های دیگر، درمان بلوغ زودرس، رویکرد به بلندی قد می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان شریعتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در هتل پارس شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل پاتوژنز بی خوابی، عوارض بی خوابی، درمان بی خوابی در بیماریهای مختلف می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, بی خوابی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


بر اساس تحقیقات پژوهشگران بریتانیایی ، چاقی در نوجوانان ممکن است با مشکلات شنوایی همراه باشد در حالی که در بالغین، از دست رفتن شنوایی، پیامد شناخته شده و ناگوار چاقی به‌شمار نمی‌آید. پژوهشگران اثرات چاقی و از دست دادن شنوایی را در هزار و 488‌ جوان‌ 12 ‌تا 19 ‌ساله با استفاده ‌از داده‌های سطح مقطعی سنجش بررسی سلامت ملی و تغذیه، مورد بررسی قرار داده‌اند.
درنوجوانان چاق در‌مقایسه با نوجوانان دارای وزن طبیعی، فراوانی از ‌دست ‌رفتن حسی عصبی یک طرفه با فرکانس پایین (SNHL) و نیز SNHL دو‌طرفه با فرکانس پایین و یک طرفه و دو طرفه با فرکانس بالا بیشتر بود ولی این تغییرات از نظر آماری قابل ‌توجه نبود. به گفته این پژوهشگران در آنالیز با چند متغیر که از نظر عوامل خطرساز متعدد شاهد داشت (مثل تماس با دود، فقر، تماس با صداهای مزاحم مختلف) چاقی به طور مستقل و قابل توجه با 1.85 افزایش خطر از ‌دست ‌رفتن حسی عصبی یک طرفه با فرکانس پایین همراه بود. نتیجه این پژوهش در Laryngoscope منتشر شده است.


برچسب‌ها: چاقی, ناشنوایی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لوند سوئد دریافته‌اند که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو دارای تغییرات اپی ژنیتیکی بر DNA خود هستند که در افراد سالم دیده نمی‌شود؛ این تغییرات اپِی ژنتیک بر تعداد زیادی از از ژن‌هایی که در کاهش تولید انسولین مشارکت دارند، دیده شده است. تغییرات اپی ژنتیک در نتیجۀ دخالت عوامل محیطی و سبک زندگی رخ می‌دهد و می‌تواند عملکرد ژن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان با تحلیل سلول‌های تولید کننده انسولین در بیماران دیابتی و غیر دیابتی متوجه رخداد تغییرات اپی ژنتیک بر 800 ژن و بیان متفاوت بیش از 100 ژن شدند که می‌توانند در کاهش تولید انسولین سهیم باشند. کاهش تولید انسولین یکی از دلایل پنهان بروز دیابت نوع دو است.
به گفته محققان بعضی تغییرات اپی ژنتیک بر اثر بالا رفتن سن و افزایش شاخص توده بدنی رخ می‌دهد؛ بر خلاف ژن‌ها که نمی‌توانند دچار تغییر شوند، تغییرات اپی ژنتیک قابل بازگشت هستند. نتایج اولیه این تحقیق چنین نشان می‌دهد که تغییرات اپی ژنتیک سهم چشمگیری را در بروز دیابت نوع دو ایفا می‌کنند و بنا براین همانطور که می‌توان با دارو، بیماری‌های ناشی از تغییرات اپی ژنتیک نظیر سرطان و صرع را به طور کارآمدتری درمان کرد، همین کار را نیز می‌توان برای درمان هرچه موثرتر دیابت انجام داد.


برچسب‌ها: دیابت, اپی ژنتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه یازدهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


وجود چندین ‌گزارش حاکی از آن است که گاهی مصرف استاتین‌ها بر کار کلیه تأثیر می‌گذارد، ولی این ارتباط مستلزم تایید پژوهشگران است. طی یک تحلیل گذشته‌نگر، محققان از داده‌های پایه‌یی اداری در کانادا، انگلیس و آمریکا برای سنجش همراهی میان مصرف تازه‌ی استاتین ‌و صدمه‌ی حاد کلیه (AKI) در 2 میلیون نفر در فاصله‌ی سال‌های 1997 و 2008 استفاده کردند.
این محققان استاتین‌های پرقدرت (بیش ‌از 10 ‌میلی‌گرم رزو‌و‌استاتین،‌ بیش ‌از 20 میلی‌گرم اتورواستاتین و بیش ‌از 40 ‌میلی‌گرم سیمو‌استاتین) را با استاتین‌های کم قدرت مقایسه کردند تا عوامل محدود‌کننده را برحسب اندیکاسیون حذف کنند (یعنی بیمارانی که برای‌شان استاتین‌ تجویز شده و به احتمال زیادتر دچار بیماری‌های روانی متعدد بودند) و از امتیاز انتشار برای تطبیق بیشتر اختلافات میان مصرف‌کنندگان پرقدرت و کم قدرت استفاده کردند. در مجموع، 33 درصد از استاتین‌های پرقدرت استفاده کرده بودند.
به گفته این محققان در‌ مدت 120 روز نخست درمان، 4700 بیمار بدون بیماری مزمن کلیه (CKD) و 1900 بیمار دچار بیماری مزمن کلیه، به‌ علت صدمه‌ی حاد کلیه بستری شده بودند. در میان بیماران بدون بیماری مزمن کلیه، آن عده که استاتین‌ پرقدرت را شروع کرده بودند، ظرف‌ 120 روز 34 درصد بیشتر از کسانی بستری شده بودند که از استاتین ‌کم‌قدرت استفاده می‌کردند. میان ‌120‌ روز و دو سال، این افزایش خطر کمتر (10 تا 15 درصد) ولی هنوز قابل‌ توجه بود. محققان می‌گویند: در میان بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه، مصرف استاتین پرقدرت با 10 درصد افزایش غیر قابل‌ توجه خطر بستری به علت صدمه‌ی حاد کلیه همراه بود. نتیجه این پژوهش در BMJ منتشر شده است.


برچسب‌ها: استاتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


خواص زیست مکانیکی نانو مقیاس غضروف‌ها در مفاصل می‌تواند آرتروز استخوان را در مراحل اولیه تحت تاثیر قرار دهد. این خواص زیست مکانیکی غضروف‌ها موجب می‌شود تا در طول فعالیت‌های فیزیکی سریع، غضروف‌ها مستعد آسیب باشند. آرتروز استخوان یکی از مشکلات رایج است که بیش از یک سوم افراد کهنسال از آن رنج می‌برند و در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. یافته‌های این پژوهش می‌تواند برای شناسایی بیماری در مراحل مقدماتی مفید باشد، همچنین مهندسان بافت می‌توانند از این یافته‌ها برای ترمیم غضروف‌های آسیب‌دیده در بیماران استفاده کنند. «آلن گرودزینسکی» از موسسه فناوری ماساچوست و نویسنده اول این مقاله می‌گوید: این روش می‌تواند برای شناسایی مراحل اولیه از دست دادن توانایی در اثر فعالیت‌های بدنی روزانه نظیر بلند کردن اجسام یا دویدن و پریدن مفید باشد. همچنین پزشکان می‌توانند از این روش استفاده کرده و بخش آسیب دیده را ارزیابی و در صورت نیاز ترمیم کنند، با این کار بیمار مطمئن می‌شود که قادر به ادامه فعالیت‌های روزانه است.
آرتروز استخوان، یک بیماری دردناک است که در اثر از بین رفتن بخشی از غضروف ایجاد می‌شود. غضروف بافت محکم و انعطاف‌پذیری است که به‌ عنوان بالشتکی برای استخوان محسوب می‌شود، غضروف‌ها مانع از سایش استخوان‌ها به یکدیگر می‌شوند. در مراحل اولیه این بیماری، غضروف مولکولی به‌ نام گلیکوسامینوگلیکان را از دست می‌دهد. از دست رفتن این مولکول موجب می‌شود غضروف توانایی مقاومت در برابر فشارها در اثر فعالیت‌های فیزیکی را از دست دهد.
تاکنون اطلاعات اندکی درباره گلیکوسامینوگلیکان وجود داشته است. محققان نمی‌دانند که چگونه کمبود گلیکوسامینوگلیکان موجب کاهش عملکرد غضروف در حین فعالیت‌های فیزیکی روزانه می‌شود. برای یافتن پاسخ این سوال، این تیم تحقیقاتی سیستم جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان خواص زیست مولکولی غضروف را در حین وارد شدن فشار به آن مورد بررسی قرار داد. در حین فعالیت‌های فیزیکی فشارهای مختلفی به غضروف وارد می‌شود که این فشارها در دامنه زمانی متفاوت اعمال می‌شود. اگر غضروف، گلیکوسامینوگلیکان را از دست بدهد، استحکام آن کاهش می‌یابد.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: کاهش گلیکوسامینوگلیکان در مراحل اولیه می‌تواند روی خواص نانومقیاس غضروف اثرگذار باشد. با این کار توانایی بافت برای مقاومت در برابر فعالیت‌های شدید فیزیکی کاهش می‌یابد. این گروه نشان دادند که اگر این تغییر خواص سطحی نانومقیاس در غضروف اتفاق بیفتد، محققان آن را شناسایی کرده و به بیمار توصیه‌هایی برای تعدیل فعالیت روزانه ارائه می‌کنند. یافته‌های این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه «Biophysical Journal» به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: آرتروز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل تشخیص های افتراقی بیماری کرون، شباهت پاتولوژی کرون و سل روده ای، درمان های تازه بیماری کرون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, کرون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه دهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو مرتبط است. محققان با مطالعه مروری سیستماتیک بر روی 28 پژوهش کوهورت آینده نگر نقش قهوه را بر خطر دیابت نوع دو مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که قهوه مصرف نمی‌کردند، خطر دیابت برای مصرف کنندگان یک فنجان، دو فنجان، سه فنجان، چهار فنجان، پنج فنجان و شش فنجان در روز به ترتیب 0.85، 0.79، 0.75، 0.75، 0.71، 0.67 گزارش شد. این درصدها اینطور نشان می‌دهد که هرچه مصرف قهوه در روز افزایش یابد، از آن سو خطر دیابت نوع دو به مراتب کاهش می‌یابد. یافته‌های به دست آمده در مورد قهوه کافئین دار و بدون کافئین تفاوتی نداشت. نتایج این تحقیق در مجله "Diabetes Care" منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, قهوه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه نهم فروردین 1393 | لینک ثابت |


دانشمندان یک ژن کلیدی موثر در چاقی را کشف کردند. دانشمندان با بررسی بر روی موش‌ها اظهار کردند: موش پرورشی فاقد ژنی به نام IRX3 و تقریبا یک سوم سبک‌تر از موش‌های دارای این ژن است. معادل این ژن در انسان نیز وجود دارد و ممکن است توضیحی برای برخی از افراد باشد که چرا بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به چاقی هستند. دکتر مارسلو نوبرگا از دانشگاه شیکاگو اظهار کرد: اطلاعات به ما نشان می‌دهد که ژن IRX3کنترل توده بدن و تنظیم ترکیب بدن را به عهده دارد.
ژن IRX3 باعث تولید بیش از حد پروتئین در مغز می‌شود که احتمالا بر هیپوتالاموس که وظیفه سوخت و ساز و تنظیم اشتها را بر عهده دارد، موثر است. دانشمندان موش‌هایی که فاقد ژن IRX3 بودند را با موش‌هایی که این ژن را داشتند در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. بر خلاف اینکه موش‌های فاقد ژن به اندازه موش‌های دارای ژن می‌خوردند و ورزش می‌کردند اما 30 درصد وزن کمتری داشتند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: چاقی از سال 1980 تا 2008 دو برابر افزایش یافته است.


برچسب‌ها: ژن, چاقی, IRX3
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفتم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی شیراز برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل عفونت های شایع در بیماران پیوند کلیه، عفونت های فرصت طلب در بیماران پیوند کلیه، درمان عفونت در بیماران  پیوند کلیه می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شیراز, پیوند کلیه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین 1393 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ویرجینیا نوع خاصی از سلول ایمنی را در مغز استخوان موش کشف کرده‌اند که مسؤول نوع تهاجمی سرطان خون است. سرطان متهاجم خون، بسیار مقاوم و اصطلاحا زیرک است، چرا که اگر سلول‌های لوسمی (سرطان خون) در محیط آزمایشگاه کشت داده شوند، در کمترین شرایط مورد نیاز نیز می‌توانند به بقای خود ادامه دهند. به تعبیر محققان، از آنجا که این سلول‌ها از حیث سیستم رشد و بقا بسیار متهاجم هستند، به گونه‌ای خود را «جاودانه» نیز کرده‌اند.
در این پژوهش، محققان بینش جدید و مهمی را در مورد لوسمی سلول B به دست آوردند. علت بروز این لوسمی هنوز به درستی شناخته نشده است. طی بروز این لوسمی، نوعی مولکول سیگنال‌رسان سلولی که دچار جهش شده است، توسعه لوسمی را هدف قرار می‌دهد. فقدان این مولکول به نوعی بن بستی را در روند تولید سلول‌های B که نوعی سلول سفید خونی است، به وجود می‌آورد؛ این سلول‌های جهش یافته در نهایت به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شوند.
پژوهشگران طی این تحقیق متوجه شدند «رنین» که پیش از این در کلیه یافت می‌شد در مغز استخوان نیز وجود دارد. این سلول‌ها در تنظیم فشار خون و تعادل جریان خون در بدن نقش دارند. در واقع این پژوهش، چنین نشان می‌دهد که بروز سرطان خون در نوع خاصی از سلول‌های سفید خون به نام نوعی لنفوسیت B که مسؤول بیان «رنین» است، ریشه دارد. به گفته این محققان، نتایج به دست آمده نویدبخش ابداع روش‌های درمانی جدید و موثرتر است. یافته‌های این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم فروردین 1393 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۴ الی ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار چمران بیمارستان قائم مشهد برگزار خواهد شد. مطالب مورد بحث این سمینار شامل بیماریهای کلیه در افراد مسن، انواع درمان جایگزینی در نارسایی پیشرفته کلیه، اخلاق پزشکی و دیالیز، انواع access عروقی در همودیالیز و مراقبت ازآن، عوارض حاد حین همودیالیز، هیپرتانسیون دربیماران دیالیزی، اختلالات استخوانی در بیماران دیالیزی، اختلالات الکترولیتی در بیماران دیالیزی، دیالیز صفاقی و انواع آن، access  دیالیز صفاقی و مراقبت از آن، ارزیابی کفایت دیالیز صفاقی و کنترل عوارض مکانیکی صفاق، پریتونیت و عفونت exit site، تجویز منطقی داروها در بیماران دیالیزی، بیماریهای قلبی در بیماران دیالیزی،  مشکلات اعصاب و روان در بیماران دیالیزی، مشکلات ژنیکولوژی در بیماران دیالیزی، مشکلات اورولوژیک در بیماران دیالیزی، اختلالات خونی در بیماران دیالیزی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مشهد, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


دانشمندان دانشگاه نیوکاسل در انگلیس می گویند یک ترکیب موجود در جلبک های دریایی را شناسایی کردندکه می تواند جذب چربی در بدن را متوقف کند. نتایج تحقیقات محققان نشان می دهد گیاه آلژینات (alginate) که در کف دریا می روید می تواند جذب چربی در روده را متوقف کند. محققان می گویند این عصاره می تواند به عنوان یک مکمل به غذاهای روزانه مثل کیک، سوسیس و شیرینی اضافه شود و آن را تبدیل به یک غذای سالم کند. آنها توانایی جلبک دریایی آلژینات در کاهش چربی را توسط آنزیم های گوارشی لیپاز پانکراس مورد بررسی قرار دادند. محققان می گویند توقف فعالیت این آنزیم سبب می شود مقادیر کم چربی توسط بدن جذب شوند.
نتایج این بررسی نشان می دهد افزایش 4 برابری در تنها یک نوع آلژینات می تواند جذب چربی را تا 75 درصد کاهش دهد. محققان در حال حاضر در آزمایش های مختلف این جلبک دریایی را به نان اضافه کردند و دریافتند حتی مصرف مقدار کمی از این مکمل، جذب چربی را تا یک سوم کاهش می دهد. محققان امیدوارند پس از این نتایج بتوانند مطالعات و آزمایش های بالینی را آغاز کنند. به گفته محققان با این که این یافته جدید می تواند به مبارزه با چاقی کمک کند، اما همواره بهترین راه برای جلوگیری از جذب چربی، کاهش مصرف چربی است. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Food Chemistry منتشر شده است.


برچسب‌ها: جلبک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، به روند ثابت نظارت و تنظیم سطح قند خون نیاز است و اکنون محققان آمریکایی به ساخت یک لوزالمعده بیونیک پرداخته‌اند که می‌تواند نویدبخش یک درمان تازه در این حوزه باشد. لوزالمعده بیونیک ساخت دانشمندان دانشگاه بوستون و هاروارد که در میان 30 بیمار مورد کارآزمایی قرار گرفته، بخوبی توسط آنها پذیرفته شده و تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای سه پژوهش سرپایی انتقالی طی 18 ماه آینده را بدست آورده است.
افراد مبتلا به دیابت نوع یک نمی‌توانند انسولین – هورمون مورد نیاز برای کنترل سطح قند در جریان خون- را تولید کنند. در نتیجه سطح قند خون می‌تواند بطور چشمگیری متغییر شده و در زمان افزایش، منجر به صدمات احتمالی به اندام بدن شود یا در زمان کاهش، به گیجی و بیهوشی بینجامد. این دستگاه شامل یک حسگر در زیر پوست است که داده‌های سطوح هورمون را به یک دستگاه نظرات منتقل کرده و در عوض، اطلاعات را بطور بی‌سیم به برنامه‌ای بر روی گوشی هوشمند کاربر ارسال می‌کند. بر اساس داده‌هایی که هر پنج دقیقه ارائه می‌شود، این برنامه به محاسبه دوز انسولین یا گلوکاگون مورد نیاز برای حفظ سطوح بهینه قد خون پرداخته و این اطلاعات را به دو پمپ تزریق هورمون مربوطه پوشیده شده توسط بیمار می‌فرستد.
این لوزالمعده بیونیک تا به امروز بر روی خوکهای مبتلا به دیابت و همچنین در سه پژوهش بیمارستانی بر روی بزرگسالان و نوجوانان در دوره‌های 24-48 ساعته کارآزمایی شده است. پژوهشهای آینده به آزمایش این دستگاه بر روی شرکت‌کنندگان در سناریوهای بلادرنگ با کاهش مقدار نظارت اقدام خواهد کرد. در صورت موفقیت کارآزمایی‌های انتقالی، یک نسخه پیشرفته‌تر از لوزالمعده بیونیک بر اساس نتایج و بازخوردهای کارآزمایی‌های قبلی در سال 2015 در چند مرکز کارآزمایی‌های محوری به آزمایش گذاشته خواهد شد.
این دستگاه یک پمپ منفرد دو محفظه‌ای انسولین و گلوکاگون خواهد بود که نیازی به همراهی با یک برنامه تلفن همراه هوشمند ندارد. این پمپ بر روی صدها مبتلا به دیابت نوع یک در یک دوره شش ماهه آزمایش شده و نتایج بدست‌آمده با گروه شاهد که از مراقبت معمولی روزانه استفاده می‌کنند، مقایسه خواهد شد. در صورت موفقیت، محققان امیدوارند که این لوزالمعده مصنوعی بتواند تا سال 2017 تائیدیه نهایی سازمان غذا و داروی اروپا را گرفته و در دسترس قرار بگیرد.


برچسب‌ها: دیابت, ابزار جدید, بیونیک, لوزالمعده بیونیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه هجدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان شهید مدرس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اپیدمیولوژی سرطان معده در ایران، نقش بیماریابی در سرطان معده، آندوسکوپی تشخیصی و درمانی در سرطان معده، آندوسونوگرافی در سرطان معده، لاپاراسکوپی تشخیصی در درمان سرطان معده، نقش PET/LT  در تشخیص و درمان سرطان معده، جایگاه پزشکی قانونی در درمان سرطان معده، کموتراپی قبل و بعد از جراحی در سرطان معده، وسعت  لنفادنکتومی در  جراحی سرطان معده، جایگاه رادیو تراپی در درمان سرطان معده، نقش پروگنوستیک پاتولوژی در درمان سرطان معده می باشد.

اطلاعات بیشتر 


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, بیمارستان مدرس, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشگاه هاروارد موفق به شناسایی جهشهای ژنی شده‌اند که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را حتی در افراد دارای فاکتورهای خطر مانند سن بالا و چاقی، کاهش دهد. در بیانیه مطبوعاتی این دانشمندان آمده است: اولین گام برای تولید یک درمان جدید، کشف و اعتباربخشی به یک هدف دارویی است – یک پروتئین انسانی که در صورت فعالسازی یا مهار، منجر به جلوگیری و درمان بیماری می‌شود. دیابت نوع دو، یکی از بزرگترین چالشهای سلامت عمومی است که بر بیش از 300 میلیون انسان در سراسر جهان تاثیر گذاشته و شیوع آن بسرعت در حال افزایش است. تنها در هند بیش از 60 میلیون مبتلا به دیابت وجود دارد.
محققان در پژوهش جدید به توصیف بررسی ژنتیکی 150 هزار بیمار پرداخته و نشان داده‌اند که جهشهای نادر در ژنی موسوم به SLC30A8 باعث کاهش 65 درصدی خطر ناشی از دیابت نوع دو می‌شود. این نتایج در بیمارانی از گروههای قومی مختلف دیده شد که نشان می‌دهد اگر دارویی بتواند تاثیر این جهشها را تقلید کند، شاید در سراسر جهان قابل کاربرد باشد. به گفته محققان، پروتئنی که با ژن SLC30A8 کدگذاری شده، پیش از این نشان داده بود که نقش مهمی در سلولهای بتای ترشح‌کننده انسولین بازی می‌کند. همچنین آنها دریافته بودند که نوع رایجی از این ژن به میزان کم بر خطر دیابت نوع دو تاثیر می‌گذارد.


برچسب‌ها: دیابت, ژن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هفدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تولید سلول های لوزالمعده با قابلیت ترشح انسولین از سلول های پوست شدند. بیماران مبتلا به دیابت نوع یک از کمبود سلول های بتا در لوزالمعده رنج می برند؛ این سلول ها مسئول اصلی تولید انسولین در خون هستند. اگرچه با نظارت مداوم بر قند خون و تزریق انسولین می توان این اختلال را مدیریت کرد ولی استفاده از یک روش دایمی که سلول های بتا را فعال کند تا این فرآیند به صورت طبیعی انجام شود، بسیار با ارزش است.
محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تغییراتی در سلول های پوست شده اند که این سلول ها به سلول های بتای تولیدکننده انسولین تبدیل می شوند. یکی از مشکلاتی که در این راه وجود دارد این است که توانایی احیای مجدد سلول های بتا بسیار کم است؛ بنابراین مدت زمان زیادی طول می کشد تا حجم وسیعی از این سلول ها تولید شود. این گروه آزمایشگاهی تحقیقات خود را با سلول های پوستی که مسئول چارچوب ساختار بافت حیونات هستند و فیبروپلاست نام دارند، آغاز کرده اند. این سلول ها از موش های آزمایشگاهی جمع آوری شده اند.
با ترکیب این سلول ها با چند مولکول دیگر و برنامه ریزی مجدد فاکتورهای آن، این سلول ها به سلول های دیگری به نام آندودرم شباهت پیدا می کنند. سلول های آندودرم در جنین تازه تشکیل شده وجود دارد و پس از بلوغ به ارگان های بزرگ بدن تبدیل می شود که پانکراس نیز جز این اندام های بزرگ است. در نهایت با استفاده از یک ترکیب شیمیایی، سلول های آندودرم قادر به تقلید از سلول های پانکراس می شوند و تمام فعالیت های آن را دنبال می کنند. این سلول های تولید شده PPLC’s نام دارند. این سلول ها به بدن موش های مبتلا به دیابت پیوند زده شده است و پس از یک هفته، میزان قند خون آنان به حد کاملا طبیعی رسیده است. به محض برداشتن این سلول ها از بدن موش، میزان گلوکز خون آنان مجددا دچار افت و خیز شده است.
از طرفی پس از دو هفته مشاهده شد که سلول های بتا در موش هایی که به آنان سلول PPLC’s تزریق شده است، کاملا فعال بود و به طور طبیعی انسولین ترشح می کرد. استفاده از این روش نه تنها در درمان دیابت موثر است، بلکه دید وسیعی در زمینه رفع نقص ذاتی در سلول های بتا در اختیار محققان قرار داده است. این طرح به صورت تئوری چند ماه پیش مطرح شد و اکنون به صورت تجربی مورد بررسی قرار گرفته و اثرات آن کاملا رضایت بخش است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.


برچسب‌ها: دیابت, لوزالمعده, سلول های بنیادی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده: پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
زمان برگزاری : ۳۰ مهر الی ۲ آبان ۱۳۹۳
محل برگزاری: تهران، مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهیدبهشتی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش غدد, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


نتایج تحقیقات محققان انگلیسی نشان می دهد سالمندانی که دچار کمبود ویتامین D هستند بیش از دیگران در معرض اختلالات عملکرد سیستم ایمنی بدن قرار دارند. مری وارد از دانشگاه اولستر در انگلیس و از محققان این پروژه گفت : این نخستین باری است که ارتباط بین سطح ویتامین D و التهابات ناشی از نقص سیستم ایمنی در سالمندان کشف شده است. در این مطالعه، محققان سطح ویتامین D و نشانگر های زیستی التهاب ناشی از نقص سیستم ایمنی را در 957 بزرگسال ایرلندی که حداقل 60 سال سن داشتند، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها مشاهده کردند شرکت کنندگانی که دچار کمبود ویتامین D بودند بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های التهابی مانند ام اس و روماتیسم مفصلی مبتلا شده بودند.
به گفته محققان ویتامین D نقش مهمی در کمک به جذب کلسیم مورد نیاز برای سلامت استخوان ها ایفا می کند. پوست به طور طبیعی زمانی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D تولید می کند. همچنین مقادیر کمی از این ویتامین از طریق مواد غذایی، مانند شیر غنی شده با ویتامین D جذب بدن می شود. محققان می گویند بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید، از کمبود ویتامین D رنج می برند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, سیستم ایمنی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان گفتند که مصرف روزانه توت فرنگی به مدت یک ماه سطح کلسترول و تری گلیسرید خون افراد با چربی بالا را به طور چشمگیری کاهش می دهد. تا کنون مطالعات زیادی در مورد خواص آنتی اکسیدانی توت فرنگی انجام شده است ولی اکنون محققان دانشگاه دله مارچه در ایتالیا با همکاری محققان دانشگاه خرانادا و سویل در اسپانیا مطالعه دیگری را در این زمینه انجام دادند. این محققان به رژیم غذایی 23 داوطلب روزانه 500 گرم ( نیم کیلو ) توت فرنگی افزودند و آنها را برای مدت یک ماه مورد مطالعه قرار دادند. سپس محققان از این افراد هر روز قبل و بعد از مصرف توت فرنگی آزمایش خون گرفتند.
نتایج این مطالعه نشان داد: کلسترول خون، ال.دی.ال یا چربی بد خون این افراد و نیز تری گلیسرید خون افراد مورد مطالعه به ترتیب 9 درصد ، 14 درصد و 21 درصد کاهش یافت اما میزان کلسترول خوب خون آنها تغییر نکرد. مصرف توت فرنگی باعث ایجاد تغییرات مثبت دیگری نیز در نشانگرهای خونی افراد مورد مطالعه شد و کارکرد پلاکت های آنان نیز ارتقا داد. دکتر ماریتزیو باتینو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت ،گفت: این نخستین مطالعه ای است که نقش بیواکتیو ترکیبات موجود در توت فرنگی را در کاهش خطر بیماری های قلبی - عروقی نشان می دهد.


برچسب‌ها: توت فرنگی, چربی خون, تری گلیسرید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۱ الی ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تعریف بیماری تالاسمی ، اپیدمیولوژی و انواع  آن، الکتروفورز دربیماران تالاسمی، اخلاق پزشکی دربیمارن تالاسمی، درمان تزریق خون در بیماران تالاسمی، عوارض تزریق خون و خونهای کم لکوسیت، تالاسمی اینترمدیا، درمان آهن زدای تزریقی و خوراکی در بیماران تالاسمی، عفونتهای ویروسی منتقله ازراه خون، عوارض قلبی وعروقی وآندوکرین دربیماران تالاسمی، مشاوره ژنتیک در تالاسمی، ژن درمانی درتالاسمی، درمان هیدروکسی اوره درتالاسمی، رژیم غذایی دربیماران تالاسمی، بیماریهای غدد ومتابولیک دربیماران تالاسمی، طحال برداری دربیماران تالاسمی، پیوند مغز و استخوان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی مازندران, تالاسمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه منچستر پروتئین جدیدی را کشف کرده‌اند که در بروز سرطان و التهاب در بافت ریه نقش دارد. در حالی که طی 60 سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در درمان بعضی سرطان‌ها حاصل شده است، اما بیماران مبتلا به سرطان ریه از این درمان‌ها کم نصیب بوده‌اند و نوآوری‌های امروزی نیز تاثیر چندانی در بقای آن‌ها نداشته است. محققان دانشگاه منچستر در پژوهشی «گلوکوکورتیکوئیدها» را که التهاب و تولید انرژی در سلول‌ها را کنترل می‌کنند، مورد بررسی قرار دادند. در بیماری سرطان ریه، این هورمون در رشد سلولی، نقش تنظیم کننده‌ای را بر عهده دارد.
«گلوکوکورتیکوئیدها» از طریق گیرنده‌ها عمل می‌کنند و این تحقیق جدید نشان می‌دهد که چگونه این گیرنده‌ها کار می‌کنند. به طور خاص، در این پژوهش آنزیم جدیدی موسوم به «Merm1» کشف شده است که برای عملکرد طبیعی «گلوکوکورتیکوئیدها» ضروری تلقی می‌شود. در این پژوهش مشخص شد که «Merm1» در سرطان ریه و التهاب مربوطه، سرکوب می‌شود.
محققان دریافتند که «Merm1» اتصال بین گیرنده «گلوکوکورتیکوئید» و ژن مورد هدفش را کنترل می‌کند. این مرحله، گام مهمی در عملکرد گیرنده، کنترل رشد سلولی و تقسیم سلولی به شمار می‌رود. از همه مهمتر، این تحقیق حاکی از آن است که التهاب نظیر آنچه در آسم و برونشیت دیده می‌شود، منجر به فقدان «Merm1» در بدن می‌شود. محققان امید بر این دارند که این یافته‌ها، درمان‌های ضد التهابی نوینی را به ارمغان بیاورد. این پژوهش در مجله «Biological Chemistery» منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, پروتئین, Merm1
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مطالعات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، رویکرد جدید برای نابود کردن سلول‌های سرطانی با استفاده از سیستم ایمنی بدن خود بیمار از عملکرد 88 درصدی در توقف سرطان خون برخوردار است.  تعبیر داروی زنده (living drug) در روش ایمنی درمانی سرطان شامل استفاده از سیستم ایمنی بدن خود بیمار برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. در بین انواع سرطان‌های قابل درمان، سرطان خون موسوم به لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) از مقاومت بالایی به شیمی درمانی برخوردار بوده و باعث عود کردن بیماری می‌شود.
در مطالعه‌ای که بر روی 16 بیمار بالغ مبتلا به ALL انجام شد، محققان از روش ایمنی درمانی سرطان برای نابود کردن سلول‌های سرطانی استفاده کردند؛ میانگین سنی بیماران 50 سال، در مرحله عود بیماری و بدون اثربخشی شیمی درمانی گزارش شده است.
فرآیند درمانی بازآموزی سلول‌های تی شامل برداشتن برخی از سلول‌های تی (T-cell) بیمار و تغییر آنها با یک ژن به منظور توانمندسازی برای شناسایی پروتئینی موسوم به CD19 بر روی سلول‌های سرطانی و حمله به این سلول‌ها است. با آموزش مجدد سلول های‌تی در محیط آزمایشگاه با روش ژن درمانی، این سلول‌ها قادر به شناسایی و از بین بردن سلول‌های تومور سرطانی می‌شوند.
از مجموع 16 بیمار، 14 نفر با استفاده از سلول های تی دستکاری ژنتیکی شده بطور کامل بهبود پیدا کردند. به گفته «راینر برنتجنز» نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر بخش درمان سلولی در مرکز سرطان اسلون کترینگ نیویورک، یک بیمار پس از گذشت دو سال از درمان، در سلامت کامل به سر می‌برد که در حال حاضر طولانی‌ترین نرخ بهبود محسوب می‌شود؛ بدون این درمان تنها 30 درصد بیماران در مرحله عود بیماری شانس نجات با روش شیمی درمانی را دارند. با این حال هزینه سنگین 100 هزار دلاری باعث محروم شدن تعداد زیادی از بیماران از این روش درمانی می‌شود. روش ایمنی درمانی سرطان (cancer immunotherapy) از سوی مجله معتبر ساینس بعنوان دستاورد علمی سال 2013 نامگذاری شد. نتایج این مطالعه در مجله Scinece Translational Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان خون, روش جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تحقيقات جديد دانشمندان حاکي از آن است که بعضي از آنتي‌اکسيدان‌ها، شامل ويتامين E مي‌تواند به‌طور بالقوه باعث بروز و تحريک سرطان ريه شود. درواقع بيولوژيست‌ها معتقدند که مصرف اضافي آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند مضر بوده و رشد هر نوع توموري را سرعت بخشند. آنها پيشنهاد مي‌کنند که اگر بيمار مبتلا به سرطان ريه داريد، از تجويز هرگونه آنتي‌اکسيدان‌ براي آنها خودداري کنيد. در تحقيقات حيواني مشخص شده که آنتي‌اکسيدان‌ها باعث شدند سرعت مرگ موش‌ها دو برابر شود و اين تاثير هم وابسته به دوز آنتي‌اکسيدان‌ها بوده است. اگر آنتي‌اکسيدان‌ها با دوز کمتري داده مي‌‌شد، تومورها رشد آهسته‌تري داشتند. در حالي که اگر دوزهاي بالا داده مي‌شد، سرعت رشد تومور هم بيشتر مي‌شد. اين يافته‌ها که در نشريه Science Translational Medicine به چاپ رسيده، بدين معنا نيست که شما نبايد رژيم غذايي غني از آنتي‌اکسيدان‌ها نداشته باشيد، بلکه بدين معناست که دوزهاي اضافي را آنتي‌اکسيدان‌ها را ترک کنيد. در اين مطالعه، موش‌ها دوزهاي مکمل آنتي‌اکسيدان‌ها را به ميزان 4 تا 50 برابر دوزهاي توصيه شده دريافت کرده بودند. البته هنوز مشخص نيست که آنتي‌اکسيدان‌ها باعث بروز سرطان ريه مي‌شوند يا اينکه تنها رشد آن را تحريک مي‌کنند. مطالعات قبلي نيز نشان داده بودند که آنتي‌اکسيدان‌هاي بتا کاروتن، ويتامين A و E باعث افزايش بروز سرطان ريه در افراد سيگاري شده بود.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, ویتامین, ویتامین ای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه یازدهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


برگزار کننده : جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران
زمان برگزاری : ۳۰ اردیبهشت الی ۲ خرداد ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات : ۱۵ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش داخلی, جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


بنا بر ادعای جدید دانشمندان، مسواک زدن درست دندانها می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به آرتروز کمک کند. محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لوئیزویل، ارتباط بین باکتری عامل بیماری لثه و شروع زودهنگام روماتیسم مفصلی و همچنین پیشرفت سریعتر و وخامت شدیدتر بیماری را شناسایی کرده‌اند. این باکتری موسوم به «ژنژیوالیس پورفیروموناس» باعث ایجاد آنزیمی می‌شود که با بقایای پروتئینهای خاص واکنش نشان می‌دهد.
به گفته محققان، بدن، این پروتئینها را به عنوان مهاجم شناسایی کرده و منجر به یک حمله سیستم ایمنی می‌شود. در بیماران مبتلا به آرتروز، نتیجه متعاقب شامل التهاب مزمنی است که مسئول تخریب استخوان و غضروف درون مفاصل است. پژوهشهای قبلی نشان داده بودند که بیماری لثه در مبتلایان به روماتیسم مفصلی حداقل دو برابر بیشتر شایع است. باکتری ژنژیوالیس پورفیروموناس آنزیم منحصربفردی موسوم به (peptidylarginine deiminanse (PAD را تولید می‌کند.
محققان دریافتند که PAD بقایای پروتئینهای خاص را به شکل سیترولین تغییر داده و بدن این پروتئینها را به عنوان مهاجم شناسایی می‌کند که به یک حمله ایمنی منجر می‌شود. نتایج این محققان نشان داد که آنزیم PAD ممکن است پیوند مکانیکی بین عفونت ژنژیوالیس پورفیروموناس و روماتیسم مفصلی را تکمیل کند اما این نتیجه‌گیری پیشگامانه نیازمند تائید با تحقیقات بیشتر است. آنها امیدوارند که این نتایج بتواند بینش جدیدی در مورد درمان و جلوگیری از ابتلا به روماتیسم مفصلی ارائه کند. نتایج این پژوهش در مجله PLOS Pathogens منتشر شده است.


برچسب‌ها: دندان, روماتیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دهم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تهوع و استفراغ، از جمله شايع‌ترين علل مراجعه گروه‌هاي مختلف سني به مراکز درماني هستند كه ممکن است خودبخود برطرف شوند يا به بررسي‌هاي کاملي نياز داشته باشند. تهوع، به احساس نياز به استفراغ گفته مي‌‌شود و استفراغ، خروج محتويات معده به دنبال انقباضات ديواره قفسه سينه و شکم است. تظاهرات باليني تهوع واستفراغ ممکن است ناشي از دهيدراتاسيون و برهم خوردن تعادل الکتروليت‌ها و در نتيجه ايجاد شرايطي مانند هايپوکالمي يا اسيدوز متابوليک باشد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, تهوع, استفراغ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مهارکننده‌هاي پمپ پروتون (PPIs)، که در کشورهاي مختلف به صورت نسخه‌اي و غيرنسخه‌اي موجود هستند، براي درمان اختلالات مرتبط با ترشح اسيد تجويز مي‌شوند، اما امروزه مي‌دانيم مصرف اين داروهاي دردسترس، چندان هم بي‌عارضه نيست. عواقب مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون در اين مقاله مورد بررسي قرار خواهند گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، از سال 1980 ميلادي تاکنون در بازار موجود بوده‌اند و مصرف آنها جايگزين آگونيست‌هاي گيرنده هيستامين2(پرمصرف‌ترين داروهاي مورد استفاده در درمان بيماري‌هاي مرتبط با اسيد معده) شده است. اوايل سال 2000 ميلادي، سازمان غذا و داروي آمريکا امپرازول را به‌عنوان اولين مهارکننده پمپ پروتون غيرنسخه‌اي اعلام کرد. پس از آن لانسوپرازول به‌عنوان داروي غيرنسخه‌اي مورد تاييد قرار گرفت. مهارکننده‌هاي پمپ پروتون، براي درمان بسياري از بيماري‌هاي گوارشي مانند زخم‌معده، عفونت‌هاي علامت‌دار هليکوباکتر پيلوري، درمان و پيشگيري از زخم‌هاي ناحيه معده و دوازدهه ناشي از مصرف ضدالتهاب‌هاي غيراستروييدي، نشانگان زولينگر-اليسون و ريفلاکس گاستروازوفاژيال تجويز مي‌شوند. در کل تجويز اين داروها به دليل عوارض مختصر و نيز اثربخشي بيشتر در مقايسه با داروهاي قديمي‌تر، رايج شده است. در مورد کاربرد طولاني‌مدت هر دارويي نگراني‌هايي وجود دارد. در سال 2008 ميلادي، انجمن گوارش آمريکا دستورالعمل‌هايي را براي درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرد. از آن زمان تاکنون مطالعات متعددي براي بررسي عوارض مصرف طولاني‌مدت مهارکننده‌هاي پمپ پروتون(عوارضي مانند سوء‌جذب و عفونت‌ها) انجام شده است. در مارس 2013 ميلادي، کالج گوارش آمريکا (ACG)، دستورالعمل‌هايي را براي تشخيص و درمان ريفلاکس معده به مري منتشر کرده است. در مطالعه روي حيوانات آزمايشگاهي، نگراني‌هايي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي پمپ پروتون و ‌هايپرگاسترينمي‌وجود دارد اما مطالعات انساني چنين رابطه‌اي را نشان نداده‌اند.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: مهار کننده های پمپ پروتون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هفتم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مسی نیوزلند طی یک بررسی نشان دادند داروی آزمایشی «Dinaciclib» می‌تواند تاثیر سودمندی در درمان میلوم متعدد خاصی و لوسمی میلوییدی، دو سرطان شایع خون که معمولا در مغز استخوان‌ها وجود دارند، بر جای بگذارد. داروی "Dinaciclib" توانسته است مکانیزم بقای سلولی موسوم به «پاسخ پروتئین واتابیده (UPR)» را مختل کند؛ بدون «UPR» سلول‌های میلوم متعدد و لوسمی میلوییدی قادر به مبارزه با آسیب‌های ناشی از عوامل ضد سرطانی نبودند. محققان می‌گویند گرچه این دارو توانسته در فاز یک و دو آزمایشات بالینی موفقیت از خود نشان دهد، اما هنوز مکانیزم فعالیت آنتی تومور این دارو به طور کامل مشخص نشده است.
«Dinaciclib» جزئی از ردۀ داروهایی موسوم به «مهارکننده کیناز وابسته به سایکلین (CDK)» است. «CDK» مجموعه‌ای از فعالیت‌ها به نام چرخه سلولی یا تقسیم سلولی را که منجر به تقسیم و نسخه برداری از سلول می‌شود، تنظیم می‌کند. مشاهدات آزمایشگاهی این پژوهش نشان داد که دو نوع «CDK» خاص یعنی «CDK1» و «CDK5»، با کنترل تولید و تجمع پروتئینی اتصالی موسوم به «XPB_1» نقش کلیدی را در تنظیم «UPR» ایفا می‌کنند.
شکل خاصی از «XBP-1» در کنترل بیان ژن‌های مهم در پاسخ‌های استرس سلولی حیاتی است. عوامل استرس‌زای خارجی نظیر عوامل ضد سرطانی می‌توانند باعث تجمع پروتئین‌های کژتابی در شبکه آندوپلاسمی که مسؤول نقل و انتقالات ترکیبات مهم بقای سلولی است، شود.
عوامل استرس زا می‌توانند باعث تجمع «XPB-» در هسته سولی شوند که همین امر باعث ترویج «UPR» و یاری رسانی سلول در مقاومت علیه تاثیر پروتئین‌های کژتاب می‌شود. محققان کشف کردند که «Dinaciclib» با دخالت در فعالیت «UPR» باعث آغاز نوعی از خودکشی سلولی موسوم به «آپوپتوزیس» در سلول‌های لوسمی میلوییدی و میلوم متعدد شود. یافته‌های این پژوهش در مجله «Molecular Cancer Therapeutics» منتشر شده است.


برچسب‌ها: داروی جدید, دیناسیسلیب, لوسمی, میلوم مولتیپل, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، تجويز ايبروتينايب (Ibrutinib)، با نام تجاري ايمبروويکا (Imbruvica) را براي درمان لوسمي‌ لنفوسيتيک مزمن در بيماراني که پيش از اين حداقل دو درمان دريافت کرده‌اند، مورد تاييد قرار داد. لوسمي‌لنفوسيتيک مزمن، يک بيماري نادر خون و مغزاستخوان است که معمولا در طول زمان، به آهستگي وخيم‌تر مي‌شود. اين بيماري باعث افزايش تدريجي لنفوسيت‌هاي B يا سلول‌هاي B مي‌شود. انستيتو ملي سرطان آمريکا تخمين زده در سال 2013 ميلادي براي بيش از 15 هزار نفر از مردم اين کشور تشخيص لوسمي ‌لنفوسيتيک مزمن گذاشته شده و در همين سال حدود 4 هزار نفر متعاقب آن جان خود را از دست داده‌اند. ايمبروويکا با مهار آنزيمي‌ که به سلول‌ها اجازه رشد و تقسيم مي‌دهد، فعاليت مي‌کند. در نوامبر 2013، FDA ايمبروويکا را در درمان مبتلايان به لنفوم سلول منتل که قبلا حداقل يک درمان دريافت کرده بودند، تحت پوشش حمايت خاص قرار داد. به گفته «ريچارد پازدور»، سرپرست دفتر محصولات هماتولوژي و انکولوژي مرکز بررسي و ارزيابي داروهاي FDA، اين تاييد را گزينه درماني تازه براي آن گروه از مبتلايان به لوسمي ‌لنفوسيتيک مزمني مي‌داند که قبلا تحت درمان بوده‌اند. همچنين، ايمبروويکا در انديکاسيون درمان لوسمي ‌لنفوسيتيک مزمن، تحت قانون محصولات اورفان بررسي خواهد شد زيرا داروي مذکور بهبود قابل‌توجهي در اثربخشي درماني و ايمني يک بيماري جدي و نادر دارد.
تاييد تسهيل‌شده ايمبروويکا براي درمان لوسمي ‌لنفوسيتيک مزمن، براساس يک مطالعه باليني روي 48 بيماري که قبلا تحت درمان قرار گرفته بودند انجام شد. براي بيماران به‌طور متوسط 6 سال و نيم پيش از شروع مطالعه تشخيص لوسمي ‌لنفوسيتيک مزمن مطرح شده بود و قبلا 4 درمان دريافت کرده بودند. همه شرکت‌کنندگان در مطالعه، دوز 420 ميلي‌گرمي ‌با راه مصرف خوراکي ايمبروويکا را تا زمان پيشرفت بيماري يا مسموميت غيرقابل قبول دريافت کرده بودند. نتايج نشان داد نزديک به 58 درصد از شرکت‌کنندگان، پاسخي نسبي به درمان داده‌اند. در زمان مطالعه، طول مدت پاسخدهي بين 6/5 تا 2/24 ماه متغير بود. بهبود در شانس بقا يا علائم مرتبط با بيماري بررسي نشده است. شايع‌ترين عوارض در مطالعات باليني عبارت بودند از افت پلاکت‌ها (ترومبوسيتوپني)، اسهال، نوتروپني، آنمي، عفونت مجاري تنفسي، ضعف، درد عضلات و استخوان‌ها، بثورات جلدي، تب، يبوست، ادم محيطي، درد مفصل (آرترالژي)، تهوع، زخم‌هاي دهاني، عفونت سينوس و گيجي.


برچسب‌ها: داروی جدید, ايبروتينايب, ايمبروويکا, لوسمی, سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


شرکت ژيليد(Gilead Sciences) درخواست ثبت داروي جديد براي دوز ثابت ترکيبي با الگوي مصرف روزانه مهارکننده NS5A با نام لديپاسوير(ledipasvir) 90 ميلي‌گرمي‌ و مهارکننده نوکلئوتيد آنالوگ پلي‌مراز با نام سوفوسبووير(sofosbuvir)400 ميلي‌گرمي‌ را براي درمان ژنوتيپ 1 عفونت هپاتيت مزمن C در بزرگسالان مورد تاييد قرار داده است. طبق مطالعات اخير، ترکيب لديپاسوير و سوفوسبووير در مبتلايان به ژنوتيپ 1 عفونت هپاتيت C در مدت زمان 8 تا 12 هفته -با توجه به سابقه درمان قبلي و وجود سيروز- پيشنهاد مي‌شود. حدود 75 درصد از مبتلايان به هپاتيت مزمن C در کشور آمريکا به ژنوتيپ 1 اين ويروس آلوده‌اند. طي 8 تا 12 هفته درمان با اين داروي ترکيبي، نيازي به تزريق‌هاي اينترفرون يا خوردن ريباويرين نخواهد بود.


برچسب‌ها: هپاتیت, هپاتیت سی, داروی جدید, لديپاسوير
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه ششم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 چاقي، جدي‌ترين بيماري جوامع مدرن و آغازگر بيماري‌هاي ديگري مانند اختلالات قلبي-عروقي، مشکلات کبدي و ديابت است. مکانيسم‌هاي مختلفي مانند کم‌کردن اشتها يا افزايش روند چربي‌سوزي و دفع چربي‌ها، کنار ورزش و رژيم غذايي صحيح به فرد کمک خواهند کرد تا بتواند به وزن توصيه‌شده از سوي پزشک دست يابد.
در سال ۱۸۹۳، عصاره تيروييد با نام‌هاي تجارتي مختلف مانند «کورپولين» و «مارمولا» به فروش رسيد. کاهش وزن حاصل از مصرف اين نوع دارو، مربوط به توده عضلاني است و با افزايش خطر ابتلا به پوکي استخوان و عوارضي مانند تپش قلب، درد قفسه سينه و مرگ ناگهاني همراه است. در سال‌هاي ۱۹۲۰، مصرف ملين‌ها با هدف کاهش وزن آغاز شد. در سال ۱۹۳۶ «دي نيتروفنل» که از مشتقات بنزن بوده و در جنگ جهاني اول در توليد مواد منفجره و آفت‌کش‌ها به کار مي‌رفت، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که البته با عوارض متعددي همراه بود. در سال ۱۹۳۷، مصرف آمفتامين‌ها براي کاهش وزن معمول شد. عوارض آمفتامين‌ها شامل افزايش فشارخون، تپش قلب، خشکي دهان، تاري ديد، توهم، اختلالات روان‌پزشکي، احساس سبکي در سر، لرزش، اعتياد، مشکلات مربوط به ترک دارو، نارسايي احتقاني قلب، تشنج و مرگ ناگهاني است.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


مصرف ماست کم چرب به میزان زیاد خطر ابتلا به دیابت را در افراد بزرگسال به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. محققان انگلیسی با انجام مطالعه ای متوجه شده اند: خطر ابتلا به دیابت نوع دو در بزرگسالانی که چهار یا پنج بار در هفته و در هر وعده 125 گرم ماست مصرف می کنند در مقایسه با دیگر افرادی که ماست مصرف نمی کنند، 28 درصد پایین تر است. محقق دانشگاه کمبریج انگلیس می گوید: محققان این اطلاعات را پس از بررسی 25 هزار مرد و زن به دست آورده اند.
در این مطالعه فروهی و همکارانش جزییات مربوط به مصرف غذا و نوشیدنی های روزانه 753 نفر را که به دیابت نوع دو مبتلا بودند طی 11 سال مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. این مطالعه نشان داد: مجموع شیر و پنیر که افراد مصرف می کنند در میزان خطر ابتلا به دیابت تأثیری ندارد. محققان در این مطالعه متوجه شدند، خطر ابتلا به دیابت نوع دو در افرادی که به میزان زیادی ماست کم چرب مصرف می کردند در مقایسه با دیگران 28 درصد کمتر بود.


برچسب‌ها: دیابت, ماست, ماست کم چرب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان ایتالیایی دانشگاه ˈپادواˈ موفق به کشف مکانیزم جدیدی برای لاغر شدن با استفاده از منتول (جوهر نعناع ) کشف کردند. محققان ایتالیایی دانشگاه پادوا به ریاست ˈمارکو روساتوˈ موفق به کشف مکانیزم لاغری از طریق استفاده از منتول شدند .این ماده گیاهی توان فریب دادن بدن افراد چاق را برای سوزاندن چربی ها از داخل با تولید حرارت و در نهایت لاغر شدن دارد. منتول باعث ایجاد یک مکانیزم مولکولی می شود و بافت چرب سفید را به بافت چرب قهوه ای تبدیل می کند و از این طریق توان سوزاندن چربی های ذخیره شده را از داخل دارد.
همه با خصوصیات منتول یا جوهر نعناع خشک آشنا هستند که وقتی با پوست و یا مخاط تماس پیدا می کند باعث ایجاد حس خنکی می شود. این ماده گیاهی می تواند با تحریک سلول های بافت چرب سفید آن را از داخل بسوزاند. استفاده از این ماده عوارض جانبی برای انسان ندارد و می تواند راه حل حدیدی علیه چاقی باشد.
به عقیده محققان بافت چرب سفید دارای سنسورهایی است که توان حس کردن سرما را به طور مستقیم و بدون نیاز به میانجیگری سیستم عصبی دارد بنابراین می تواند توسط منتول و یا سلول های مشابه فعال شود و سوخت و ساز بدن و بافت چرب را افزایش دهند و چربی را از داخل با ایجاد حرارت بسوزانند. چاقی یک بیماری است که می تواند به نوبه خود باعث بیماری های مهمی مانند دیابت و یا بیماری های قلبی و عروقی شود. در ایتالیا بیش از 33 درصد مردم اضافه وزن دارند.


برچسب‌ها: چاقی, نعناع, منتول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 داروسازي ساليکس اعلام کرده FDA درخواست ثبت داروي جديد مربوط به فوم رکتال بودزونايد 2 ميلي‌گرمي را براي القاي فاز خاموش بيماري در مبتلايان به کوليت اولسراتيو خفيف تا متوسط ناحيه ديستال کولون (تا 40 سانتي‌متري آنال) پذيرفته است. FDA نتيجه بررسي‌هايش را اواسط سپتامبر 2014 ميلادي اعلام خواهد کرد. مبتلايان به کوليت اولسراتيو ناحيه ديستال کولون، که پروکتيت يا پروکتوسيگموييديت نيز ناميده مي‌شود، اغلب به خوبي درمان نمي‌شوند. در مورد آن گروه از بيماراني که ناحيه رکتوم و سيگموييد کولون درگير است، درمان با داروهاي خوراکي که هم‌اکنون مورد تاييدند اغلب غيرموثر است زيرا ميزان انتشار داروي فعال به منطقه ديستال ناکافي است. بودزونايد، يک کورتيکواستروييد با قابليت اثرگذاري بالاست که براي به حداقل رساندن آثار سيستميک کورتيکواستروييدهاي کلاسيک مانند هيدروکورتيزون(که جذب سيستميک آنها بالاست) ساخته شده است.
در مطالعات بزرگ متعددي فوم رکتال بودزونايد 2 ميلي‌گرمي در درمان کوليت اولسراتيو ناحيه ديستال کولون به خوبي اثربخش بوده است. مطالعات مذکور نشان داده‌اند فرمولاسيون فوم بودزونايد توزيع سريع و گسترده‌اي در ناحيه سيگموييد کولون و رکتوم ايجاد مي‌کند. همچنين، فوم درمان سريع‌تر و هدفمندتري براي کوليت اولسراتيو ناحيه ديستال در مقايسه با درمان‌هاي خوراکي موجود است.


برچسب‌ها: بودزوناید, کولیت, کولیت اولسرو, پروکتیت, پروکتوسیگموئیدیت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه پنجم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که تجمع مواد شیمیایی نظیر اسید دوموییک (Domoic acid) در غذاهای دریایی در صورت مصرف بیش از حد، سبب آسیب به مغز و کلیه ها می شود. اقیانوس های جهان شامل جلبک هایی است که مواد شیمیایی خاصی تولید می کنند. این مواد می تواند برای انسان و دیگر موجودات زنده مضر باشد. بسیاری از این مواد شیمیایی به دلیل آسیب به مغز، نوروتوکسین (سموم عصبی) به حساب می آیند.
اسید دوموییک (Domoic acid) یکی از این نوروتوکسین ها است که نوعی سم بسیار مقاوم بوده و در برابر حرارت بالا بسیار پایدار است. این سم در بدن صدف، حلزون اسکالوپ و ماهی تجمع می یابد. از آنجا که اسید دوموییک توسط کلیه ها از بدن دفع می شود، دانشمندان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در آمریکا اثرات مضر این سم را روی این اندام بررسی کردند. آنها با دادن دوزهای مختلفی از این اسید به موش ها، سلامت کلیه این حیوان را مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان می دهد کلیه ها نسبت به این سم بسیار حساس تر از مغز هستند.  
به گفته محققان این به این معنی است که کسانی که حجم بالایی از غذاهای دریایی مصرف می کنند، ممکن است در خطر آسیب کلیوی قرار بگیرند. این آسیب های کلیوی عموما به نارسایی کلیه و دیالیز منجر می شود. البته ماهی و سایر فرآورده های دریایی از بهترین مواد غذایی محسوب می شوند. این دسته از مواد غذایی برای عملکرد خوب مغز و قلب و عروق و در کل تمامی اعضا مناسب هستند به همین دلیل برای تایید این یافته جدید روی انسان، آزمایشات زیادی مورد نیاز است. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز بر مبنای عوارض جانبی این اسید بر سیستم عصبی یک سطح مشخص برای آن در غذاهای دریایی مشخص کرده است. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (Journal of the American Society of Nephrology) به چاپ رسیده است.


برچسب‌ها: اسید دوموییک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم اسفند 1392 | لینک ثابت |


محققان و مهندسان دانشگاه واشنگتن در آمریکا موفق به ساخت دستگاهی شدند که با تجزیه و تحلیل نمونه برداری از پانکراس امکان تشخیص بیماری را تنها در چند دقیقه ممکن می سازد. این دستگاه اندازه ای برابر با کارت اعتباری داشته و روش تشخیص سرطان با استفاده از آن بسیار کم هزینه و سریع است.
به گفته محققان نمونه اولیه این دستگاه می تواند گام های اساسی برای پردازش نمونه برداری انجام داده و از روش جابه جایی از طریق مایع به جای دست انسان برای پردازش بافت استفاده کند. این دستگاه به پزشکان در تشخیص سریع تر سرطان لوزالمعده کمک کرده و مشخص می کند چطور سلول های طبیعی به سلول های سرطانی تبدیل شده اند. این مساله به شناخت روش های درمانی نیز کمک می کند. این دستگاه به صورت خودکار بوده و به پزشک اجازه می دهد روند زمان بر آزمایشگاه پاتولوژی برای تشخیص سرطان کاهش یابد. این دستگاه با تجزیه و تحلیل نمونه بافت برای تصویر برداری سه بعدی، تصویر کامل تری از آرایش سلولی تومور ارایه می دهد.
سرطان لوزالمعده (پانکراس) یکی از سرطان های مرگ بار به شمار می رود. دست کم 94 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری ظرف مدت پنج سال پس از ابتلا جان خود را از دست می دهند. در سال 2013 نیز این بیماری به عنوان یکی از 10 سرطان کشنده در دنیا شناخته شد. نتایج اولیه این یافته جدید در کنفرانس (SPIE Photonics West) معرفی شده و نسل اول این دستگاه به تازگی ثبت اختراع شده است.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان پانکراس, سرطان لوزالمعده, تشخیص
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه چهارم اسفند 1392 | لینک ثابت |


تحقیقات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد احتمال مرگ و میر مردان بر اثر سرطان 30 درصد بیشتر از زنان است. اطلاعات منتشر شده توسط مرکز تحقیقات سرطان انگلیس تفاوت آشکاری را بین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان بین زنان و مردان نشان می دهد. بر اساس این آمار، از هر 100 هزار مرد 126 نفر و از همین میزان زن تنها 97 نفر بر اثر سرطان جان خود را از دست می دهند. کارشناسان می گویند احتمال ابتلای مردان به سرطان هایی که درمان آن دشوار تر است مانند سرطان ریه و سرطان کبد که با سیگار کشیدن و نوشیدن الکل مرتبط است بیشتر بوده و به همین دلیل مرگ و میر مردان بر اثر سرطان 30 درصد بیشتر از زنان است.
همچنین داده های یک مطالعه جهانی دیگر نیز نشان می دهد در سراسر جهان مردان 50 درصد بیشتر از زنان بر اثر ابتلا به سرطان می میرند. به گفته محققان ، اروپا مرکزی و شرقی ، مناطقی هستند که در آن مردان بیشتر از زنان از سرطان می میرند. در حالی که شرق آفریقا بالاترین نرخ مرگ و میر برای زنان را دارا است. کشنده ترین سرطان ها در سراسر جهان سرطان های ریه، کبد ، معده و روده بوده که تقریبا سبب نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سراسر جهان هستند. همچنین داده های آژانس بین المللی تحقیقات سرطان نشان می دهد بیش از 14 میلیون ابتلا به سرطان در سراسر جهان در هر سال تشخیص داده می شود.


برچسب‌ها: سرطان, مردان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


پژوهشگران آمريکايي دريافته‌اند که با تغيير طولاني‌مدت داروهايي که براي درمان بيماري‌هاي شديد انگلي مانند مالاريا مورد استفاده قرار مي‌گيرند، مي‌توانند پروتئين‌هايي را در بدن انسان متاثر کنند که در درمان سرطان و بيماري‌هاي مرتبط با سيستم ايمني مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين پژوهشگران معتقدند که تغيير اين داروها کاري است ساده و اين قابليت را دارند که ژن‌هاي خاص را خاموش و روشن کنند. اين پروتئين‌هاي خاص با عنوان عوامل رونويسي شناخته مي‌شوند و با تغييراتي که در بيان ژن‌ها ايجاد مي‌کنند، عملکرد سلول‌ها را تحت تاثير قرار داده و اهداف جذابي هستند براي داروهاي درماني که در درمان سرطان و بيماري‌هاي مرتبط با سيستم ايمني استفاده مي‌شوند. تا به امروز، هدف قرار دادن فاکتورهاي رونويسي با دارو کار سختي بوده، ولي با کشف جديد، گروه ويژه‌اي از داروها ساخته مي‌شوند که براي اين منظور استفاده خواهند شد. دسته دارويي که براي اين منظور مورد توجه قرار گرفته‌اند، Furamidineها هستند که براي مدت‌هاي مديد است در درمان بيماري‌هاي انگلي شديد مانند مالاريا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان جهاني بهداشت در گزارش سال ۲۰۱۴ خود هشدار داده که موج سرطان در راه است و شمار مبتلايان به سرطان در دنيا تا سال ۲۰۳۵ به سالانه ۲۴ ميليون نفر خواهد رسيد که نيمي از اين موارد قابل پيشگيري هستند، به شرط آنکه به دانش پزشکي براي پيشگيري از سرطان اهميت داده شده و بکار گرفته شود. در حال حاضر سالانه ۱۴ ميليون مورد ابتلا به سرطان تشخيص داده مي‌شود که براي پيشگيري از آن، «نياز جدي» به مبارزه با دخانيات، چاقي و الکل وجود دارد. دکتر کريس وايلد، مدير آژانس بين المللي تحقيقات سرطان سازمان جهاني بهداشت معتقد است: «بار جهاني سرطاني رو به افزايش است که دليل آن به وضوح افزايش جمعيت و پير شدن جمعيت است.» اين گزارش نشان مي‌دهد که شتاب رشد سرطان در کشورهاي در حال توسعه بيشتر از کشورهاي توسعه يافته است. بنا بر گزارش، در سال ۲۰۱۰، سرطان در دنيا ۱.۱۶ تريليون دلار هزينه داشته که براي کشورهاي ثروتمند بسيار سنگين است و کشورهاي فقير هم که اصلا توانايي صرف چنين هزينه‌هايي را ندارند. مهمترين دلايل ايجاد سرطان بجز افزايش سن، سيگار، الکل، و چاقي هستند که با تغيير سبک زندگي قابل پيشگيري است. ورزش و رژيم غذايي سالم، پرهيز از مصرف سيگار و الکل، در کنار به کارگيري برنامه‌هاي غربالگري و پيشگيري از سرطان‌هايي که عامل عفوني دارند، مثل سرطان دهانه رحم و سرطان کبد مي‌تواند از شتاب افزايش شمار ابتلا به سرطان بکاهد. دخانيات مهم‌ترين عامل ايجاد سرطان است. سرطان ريه بيش از هر سرطاني ديگري تشخيص داده مي شود (سالانه ۱.۸ ميليون مورد و ۱۳ درصد کل موارد سرطان) و يک‌پنجم مرگ‌هاي ناشي از سرطان (۱.۶ ميليون مورد در سال) به سرطان ريه مربوط مي‌شود که از اين نظر رتبه اول را دارد. نويسندگان گزارش مي‌گويند محدوديت‌هاي قانوني که دولت‌ها در مورد سيگار وضع کرده‌اند بايد شامل الکل، نوشابه‌هاي داراي قند، آلودگي هوا و ديگر آلودگي‌هاي محيط‌زيستي هم بشود.
در ايران سالانه ۸۵ هزار مورد سرطان تشخيص داده مي‌شود، اما به نظر مي‌رسد که آمار واقعي بسيار بالاتر باشد. کارشناسان معتقدند به دليل نقايص آمارگيري و نبود برنامه‌هاي ملي غربالگري، آمار سرطان در ايران پايين اعلام مي‌شود. در ايران هم در سطح فردي و هم در سطح دولتي به پيشگيري از سرطان بي‌توجهي مي‌شود. رژيم غذايي رايج ناسالم است و آمار چاقي به‌طرز شگفت‌انگيزي بالاست و تقريبا نيمي از جمعيت اضافه وزن دارد. مصرف دخانيات شيوع بسيار دارد، و بيشتر از هر کشوري در دنيا ترياک مصرف مي‌شود که سرطان‌زاست. آلودگي محيط زيست به‌خصوص آلودگي هوا هم در حدي است که حداقل پنج شهر ايران در ميان آلوده‌ترين‌ها در دنيا هستند. در چند سال گذشته جامعه پزشکي درباره شيوع بالاي سرطان در ايران و کاهش سن ابتلا به اين بيماري هشدار داده و برخي نيز از اصطلاح «سونامي سرطان» استفاده کرده‌اند.


برچسب‌ها: سرطان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه سوم اسفند 1392 | لینک ثابت |


 سازمان غذا و داروي آمريکا، قرص‌هاي داپاگليفلوزين (Dapagliflozin)، با نام تجاري فارکسيگا(Farxiga) را براي کنترل هر چه بهتر قندخون -کنار رژيم غذايي و ورزش- براي بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 2 مورد تاييد قرار داده است.  ديابت نوع2، بيش از 90درصد از موارد ابتلا به ديابت در آمريکا را شامل مي‌شود. سطوح بالاي قندخون در درازمدت باعث افزايش خطر مشکلات جدي مانند بيماري قلبي، نابينايي و آسيب کليوي و عصبي مي‌شود. فارکسيگا، مهارکننده سديم-گلوکز کوترانسپورتر2 است و با بلوک بازجذب گلوکز از کليه، موجب افزايش ترشح گلوکز و پايين آمدن سطح قندخون مي‌شود. اثربخشي و ايمني اين دارو در 16 مطالعه باليني با شرکت بيش از 9 هزار و 400بيمار مبتلا به ديابت نوع2 مورد بررسي قرار گرفت. مطالعات، بهبود قابل‌توجهي در ميزان هموگلوبين A1c شرکت‌کنندگان نشان داده‌اند. فارکسيگا در مطالعه‌ها به صورت درمان تک‌دارويي و نيز در ترکيب با ساير داروهاي مطرح در درمان ديابت مانند متفورمين، پيوگليتازون، گليمپيرايد، سيتاگليپتان و انسولين مورد ارزيابي قرار گرفته است. تجويز فارکسيگا در مبتلايان به ديابت نوع1، مبتلايان به کتواسيدوز ديابتي، بيماران با نارسايي با شدت متوسط تا شديد کليوي و مبتلايان به بيماري پيشرفته کليوي و دياليزي ممنوع است.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, فارکسيگا, داپاگليفلوزين, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه دوم اسفند 1392 | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی           
           
Health Top  blogs film, congress, case report Google Analytics Alternative Health Blog Directory Top Sites Fitness

آخرین اخبار وزارت بهداشت
آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links