برگزار کنندگان: دانشگاه علوم پزشکی مشهد، انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۴ مهر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ تیر ۱۳۹۴
مکان برگزاری: مشهد، هتل بین المللی هما
 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش انکولوژى, همایش هماتولوژی, همایش داخلی, انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی ایران, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تحقیقات خود به نتایج تازه‌ای درباره زمان شروع مجدد درمان ضد‌انعقاد پس از قطع خونریزی گوارشی دست پیدا کرده‌اند. هنگامی که بیماران دریافت‌کننده داروی ضد‌انعقاد سیستمیک دچار خونریزی گوارشی ‌(GIB) ‌می‌شوند، به طور معمول درمان ضد‌انعقاد تا ‌زمانی ‌که خونریزی بهبود یابد، قطع می‌شود اما اطلاعات ناچیزی در مورد اینکه چه زمانی پس‌ از قطع خونریزی باید درمان ضد‌انعقاد دوباره شروع شود، وجود دارد.
 
در این پژوهش 197 بیمار دریافت‌کننده داروی ضدانعقاد که دچار خونریزی گوارشی شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. در زمان ترخیص از بیمارستان، درمان ضدانعقاد در 76 بیمار قطع شد و در سایر بیماران، درمان از سر گرفته شد. بیماران به ‌مدت ۹۰‌ روز از نظر بروز ترومبوآمبولی، خونریزی گوارشی، یا مرگ مورد پیگیری قرار گرفتند.
 
نتایج به دست آمده نشان می‌دهد، هفت بیمار دچار ترومبوآمبولی شدند که در شش نفر از آنها درمان ضد‌انعقاد قطع شده بود. به گفته محققان، بدخیمی عامل خطر مستقل برای ترومبوآمبولی بوده و از سرگیری درمان ضدانعقاد، با مرگ‌و‌میر بیماران در بازه زمانی 90 روزه ارتباطی نداشت. نتایج این پژوهش در مجله Gastroenterology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: ضد انعقاد, خونریزی گوارشی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهش صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک‌ها بویژه پنی‌سیلین، خطر ابتلا به دیابت را تا 23 درصد افزایش می‌دهد. محققان دانشگاه پنسیلوانیا نسخه‌های تجویزی برای 200 هزار انگلیسی را قبل از ابتلا به دیابت بررسی کرده و دریافتند، مصرف دو دوره آنتی‌بیوتیک به ویژه پنی‌سیلین می‌تواند خطر دیابت نوع دو را افزایش دهد و با افزایش مصرف به دو الی پنج دوره، این خطر به ترتیب 8 تا 23 درصد افزایش پیدا می‌کند.
 
این در حالی است که برای آنتی‌بیوتیک دیگری موسوم به کینولون که نسبت به پنی‌سیلین کمتر تجویز می‌شود، خطر ابتلا به دیابت در دو و پنج دوره مصرف، به ترتیب 15 تا 37 درصد افزایش پیدا می‌کند. محققان هشدار دادند که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری‌های معده را تغییر داده و متعاقبا تأثیراتی را بر سلامتی بگذارند. نتایج این پژوهش در مجله Endocrinolog منتشر شده است.  


برچسب‌ها: دیابت, پنی سیلین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه مک‌مستر کانادا در تحقیقات خود دریافته‌اند، پروتئین PTEN موجود در عضله در زنان و مردان متفاوت عمل می‌کند که این مسأله تعیین‌کننده نحوه واکنش به انسولین محسوب می‌شود.  زمانی که افراد دچار اضافه وزن می‌شوند، عضلات اسکلتی آنها به انسولین مقاومت نشان می‌دهند که می‌تواند منجر به دیابت نوع دو شود تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال ابتلای مردان چاق به دیابت بیش از زنان چاق است و این تفاوت، با نوع خاصی از پروتئین در ارتباط است. محققان دریافتند، فعال بودن پروتئین PTEN مانع از سیگنال‌دهی صحیح انسولین در عضله و باعث کاهش میزان قند دریافتی می‌شود؛ این مقاوت به انسولین، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد.
 
طی این پژوهش، محققان دریافتند که عضلات زنان در خنثی کردن این پروتئین موفق‌تر عمل کرده و در نتیجه به انسولین اجازه می‌دهد تا عملکرد بهتری برای حرکت قند از گردش خون به سمت عضله ایفا کند. پروتئین PTEN توجیهی است برای اینکه چرا زنان با وجود داشتن چربی بیشتر نسبت به مردان هم وزن خود، تاحدودی در برابر دیابت نوع دو در امان هستند. به گفته محققان، نتایج این یافته می‌تواند راه‌های درمانی جدیدی را برای بهبود واکنش‌های عضلانی به انسولین و متعاقبا درمان دیابت پیش روی پژوهشگران قرار دهد. نتایج این پژوهش در مجله " Scientific Reports" منتشر شده است.  


برچسب‌ها: پروتئین, انسولین, PTEN
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از محققان به رهبری دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، ترکیب سلولی نوعی چربی جدید را در بدن یافته‌اند. آن‌ها به دنبال استفاده از این ترکیب در مهندسی‌ کردن داروهای چربی‌سوز هستند که ممکن است در حل معضل چاقی مفرط کمک کنند. چربی ناسالم مرتبط با دیابت و چاقی، چربی سفید نام دارد و حاوی حباب‌های سلولی بزرگی است که به طور قابل‌توجهی فقط انرژی ذخیره می‌کنند. چربی خوب، چربی قهوه‌ای نام دارد که سلول‌های آن‌ بسیار کوچک‌تر بوده و برای تبدیل سریع چربی به انرژی، مجهز به میتوکندری هستند. چربی قهوه‌ای به عنوان «چربی نوزاد» شناخته شده و همچنین در حیواناتی که به خواب زمستانی می‌روند، یافت می‌شود. محققان پیش‌تر می‌دانستند که بزرگسالان نیز چربی قهوه‌ای دارند اما مطمئن نبودند که این همان چربی قهوه‌ای است که آن‌ها با آن متولد می‌شوند یا از نوع دیگری است.
 
در مطالعه جدید، دانشمندان، سلول‌های چربی قهوه‌ای را از دو انسان بزرگسال گرفتند و آن‌ها را شبیه‌سازی کردند. تیم تحقیقاتی پس از تحلیل پروتئینی و ژنتیکی این سلول‌ها دریافت آن‌ها می‌توانند چربی سفید نامطلوب بدن را سوزانده و آن را به چربی قهوه‌ای خوب تبدیل کنند. دانشمندان این چربی را «چربی بژ» (beige fat) نامگذاری کردند و با نتایج بدست‌آمده، آن‌ها هم‌اکنون به دنبال کشف فرآیندی هستند که چربی بژ را به فعالیت وا می‌دارد. هدف نهایی تیم علمی تولید داروهایی است که چربی بد را به چربی خوب تبدیل ‌کنند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Medicine ارائه شد.  


برچسب‌ها: چربی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن آسم و آلرژی ایران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، کمیته کشوری آسم و آلرژی 
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، تالار امام بیمارستان امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش آسم, همایش داخلی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط محققان کانادایی بر روی موش‌های چاق یا دچار دیابت نشان می‌دهد، متفورمین و رسوراترول قادر به هدف قرار دادن مسیرهای سیگنال‌دهی در روده کوچک برای کاهش قند خون هستند. حدود 80 درصد از مبتلایان به دیابت نوع 2 از اضافه وزن یا مشکل چاقی رنج می‌برند که کنترل سطح قند خون را دشوار می‌سازد. محققان موسسه تحقیقاتی بیمارستان عمومی تورنتو در تحقیقات خود کشف کرده‌اند، دو ترکیب متفورمین و رسوراترول می‌توانند مسیرهای سیگنال‌دهی برای کاهش قند خون را در روده کوچک هدف قرار دهند.
 
متفورمین یکی از رایج‌ترین داروهای تجویز شده برای کنترل دیابت نوع 2 محسوب می‌شود و ترکیب آنتی‌اکسیدانی رسوراترول نیز در انگور، بادام زمینی و زغال‌اخته وجود دارد. آزمایشات صورت گرفته بر روی موش‌های چاق یا مبتلا به دیابت نشان می‌دهد، متفورمین و رسوراترول به ترتیب مولکول‌های AMPK و سیرتوئین1 را در روده کوچک فعال کرده و یک شبکه عصبی شامل روده ، مغز و کبد را برای کاهش قند خون هدف قرار می‌دهند.
 
متفورمین، مولکول‌ اثنی‌عشری AMPK‌ و شبکه عصبی را برای پایین آوردن تولید گلوکز فعال می‌کند و بوسیله رسوراترول، ترکیب اثنی‌عشری Sirt1 برای معکوس کردن مقاومت به انسولین از طریق یک شبکه عصبی فعال می‌شود. رسوراترول همچنین در ساختارهای سلولی و مدل‌های حیوانی، تأثیرات قابل‌توجهی در مهار سلول‌های سرطانی، قابلیت‌های ضدالتهابی، کاهش گلوکز یا سطح قند خون را نشان داد. به گفته محققان، برای تعیین اثر مشابه این دو ترکیب بر روی انسان به مطالعات و آزمایشات بیشتری نیاز است. نتایج این تحقیق در مجله Nature Medicine منتشر شد.  


برچسب‌ها: دیابت, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ 17 الی 19 اردیبهشت 1394 توسط انجمن مراقبت هاي ويژه ايران در سالن اصلی عقیق بیمارستان امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل تداخلات دارويي مهم در تجويز آنتي بيوتيكها، درمان تجربي در عفونتهاي دستگاه تنفسي فوقاني و تحتاني عفوني در بخش مراقبت ويژه، طب مكمل در بيماريهاي عفوني، بررسي تجويز بيش از حد آنتي بيوتيكها در بخش مراقبتهاي ويژه، چگونگي و مكانيزم ايجاد مقاومت آنتي بيوتيكي، اصول آنتي بيوتيك تراپي و سياستگذاري مصرف آنتي بيوتيكها در ICU، چالشهاي موجود در تشخيص مقاومت آنتي بيوتيكي در بخش مراقبت ويژه، سپتي سمي و عوامل موثر در ايجاد آن در ICU، تجويز منطقي آنتي بيوتيكها و تاثير آن در كاهش مقاومتهاي ميكروبي، مديريت بروز سوشهاي مقاوم به چند دارو در ICU، تجويز مصرف منطقي آنتي بيوتيكها در پروفيلاكسي اعمال جراحي بعد از بيهوشي، تجويز و مصرف منطقي آنتي بيوتيكها در تب بعد از اعمال جراحي و عفونت زخم جراحي در بخش مراقبتهاي ويژه، تجويز مصرف منطقي آنتي بيوتيكها براي عفونتهاي داخل شكم و لگن، مكانيسم هاي مقاومت آنتي بيوتكي، اپيدميولوژي مقاومت آنتي بيوتيكي، معرفي آنتي بيوتيك هاي جديد، نتايج حاصل از بررسي نسخ، مقاومتهاي ميكروبي به داروها  در بخش مراقبتهاي ويژه، كاربرد آنتي بيوتيكهاي جديد، مصرف آنتي بيوتيكها در دوران شيردهي و بارداري، تجويز آنتي بيوتيك ها  در عفونت هاي باكتريال، طب سنتي در درمان عفونتها می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی داخلی, اطلاع رسانی عفونی, انجمن مراقبت هاي ويژه ايران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو نشان می دهد که دود سیگار سبب مقاوم تر شدن باکتری ها در برابر انواع آنتی بیوتیک می شود. اثرات مخرب دود سیگار طی تحقیقات مختلف بارها ثابت شده است و تحقیقات جدید نشان می دهد که یکی دیگر از مضرات دود سیگار، مقاوم شدن باکتری های بیماری زا است.
 در این مطالعه باکتری MRSA مورد مطالعه قرار گرفته است. این باکتری سبب بروز عفونت های کشنده در نقاط مختلف بدن از جمله پوست، جریان خون و محل جراحی می شود. احتمال وجود این باکتری بیماری زا در بیمارستان ها و مراکز درمانی بیشتر است.
 مطالعات نشان می دهد که این گروه از باکتری ها زمانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند، در مقابل انواع آنتی بیوتیک بسیار مقاوم تر می شوند. در واقع دود سیگار در برابر این باکتری ها مانند سوختی است که آنان را مهاجم تر می کند. محققان احتمال می دهند که علاوه بر باکتری MRSA، ویروس ها و باکتری های بیماری زای دیگر نیز در حضور دود سیگار مقاوم تر می شوند. نتایج این تحقیقات در نشریه Infection and Immunity منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سیگار, باکتری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی در تحقیقات خود دریافته‌اند، خطر مرگ در بیماران مبتلا به دیابت در زمان تشخیص سرطان در مقایسه با بیماران بدون دیابت بیشتر است. حدود 20 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند که این رقم هفت درصد از جمعیت بزرگسال آمریکا را تشکیل می‌دهد. دیابت یک عامل خطر برای ابتلا به برخی از سرطان‌هاست، اما تاثیر دیابت در علل مرگ و میر در بیماران مبتلا به سرطان که بیماری آنها تازه تشخیص داده شده، تاکنون ناشناخته باقی مانده بود. محققان دانشکده بهداشت بلومبرگ در دانشگاه جانز هاپکینز طی انجام یک فراتحلیل، ارتباط بین ابتلا به دیابت در طولانی‌مدت را با مرگ و میر در بیماران مبتلا به سرطان شناسایی کردند.
 
در این پژوهش محققان به تجزیه و تحلیل‌های شناخته شده در این زمینه پرداختند که نشان می‌دهد، ابتلا به دیابت در طولانی‌مدت با افزایش خطر مرگ ناشی سرطان در مقایسه با افراد با قندخون طبیعی همراه است ودر تمام انواع سرطان این رابطه وجود دارد.  ابتلا به دیابت از علل مرگ در اثر سرطان آندومتر، پستان و کولورکتوم است؛ دیابت با افزایش خطر سرطان پروستات، معده، کبد، ریه و سرطان پانکراس نیز همراه است. این نتایج نیازمند انجام تحقیقات بیشتری است تا اهمیت نسبی ابتلا به دیابت در مبتلایان به سرطان مشخص شود. اگر یک تعامل بالینی و یا بیولوژیکی بین دیابت و مراقبت از سرطان تایید شود، محققان باید بررسی کنند که آیا پیشرفت در مراقبت از دیابت برای بیماران مبتلا به سرطان تازه تشخیص داده شده ممکن است با کاهش مرگ و میر همراه باشد یا خیر.  


برچسب‌ها: دیابت, سرطان, مرگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان اسپانيايي در تحقيقات خود که در نشريه Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسيده، به اين نتيجه رسيدند که سطح پايين ويتامين D سرم، در مقايسه با چاقي، ارتباط نزديک‌تري با بروز ديابت دارد. درواقع، کمبود ويتامين D با خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را افزايش مي‌دهد. آنها همچنين دريافتند که سطح 25 هيدروکسي ويتامين D سرم در افراد پره‌ديابتيک و مبتلا به ديابت، در مقايسه با افراد نرمال از نظر سطح قند خون، کاهش مي‌يابد. اين کاهش مستقل از شاخص توده بدني بيمار است. آنها در اين مقاله تصريح مي‌کنند که ويتامين D ارتباط نزديک‌تري با متابوليسم گلوکز نسبت به چاقي دارد. درواقع، کمبود ويتامين D و چاقي، با اثر بر هم و افزايش تاثير يکديگر، خطر ابتلا به ديابت و ديگر اختلالات متابوليک را به بالاترين حد مي‌رسانند. بنابراين، افراد مي‌توانند با داشتن رژيم غذايي سالم و فعاليت‌هاي کافي خارج از خانه (در معرض نور آفتاب بودن) اين ميزان خطر را به حداقل ميزان خود برسانند.
 
البته بعضي از صاحبنظران با اين نتيجه‌گيري موافق نيستند. به اعتقاد آنها، اين مطالعه به اندازه کافي خوب طراحي نشده که بتواند مطلب مهمي را به دانش امروز ما در اين رابطه بيفزايد. تنها، اين مطالعه يک ارتباط ساده ديگري را نشان داده و نمي‌تواند وجود يک مکانيسم زمينه‌اي را اثبات کند. تعداد زيادي از اين مطالعات ارتباطي وجود دارند که نشان مي‌دهند، غلظت 25 هيدروکسي ويتامين D درگردش و ديابت يا چاقي يا عفونت، يا بيماري قلبي و بسياري موارد ديگر با هم در ارتباط هستند. کاري که بايد کرد، اين است که با کارآزمايي‌هاي باليني مشخص شود آيا افراد درمان شده با ويتامين D، وضعيت ديابت يا ديگر مشکلاتشان بهبود مي‌يابد يا خير. البته مطالعاتي از اين دست در حال انجام هستند. در يکي از اين مطالعات با نام D2d study، هدف اين است که مشخص شود آيا مکمل‌هاي ويتامين D بروز ديابت نوع 2 را به تعوق مي‌اندازند يا خير و اينکه چگونه ويتامين D مي‌تواند متابوليسم گلوکز را تحت تاثير قرار دهد. در اين مطالعه، 20 مرکز در سراسر ايالات متحده، افراد پره‌ديابتيک را وارد مطالعه کرده و با دادن مکمل ويتامين D يا پلاسبو و سپس 3 سال پيگيري، بررسي خواهند کرد که ويتامين D چه تاثيري بر بروز ديابت خواهد داشت.
 
محققان اسپانيايي در مقاله خود توضيح مي‌دهند که ارتباط ميان سطح سرمي 25 هيدروکسي ويتامين D با چاقي و ديابت نوع 2 کاملا شناخته شده نيست. علاوه‌براين، بروز گيرنده ويتامين D در بافت چربي با چاقي مرتبط است و شايد بتواند با 1 و 25 – دي‌هيدروکسي ويتامين D3 (شکل بيولوژيکي فعال 25 هيدروکسي ويتامين D) تنظيم شود. در مجموع، مي‌توان گفت براساس شواهد و مطالعات موجود، ويتامين D داراي خواص ضدالتهابي و ضدسرطان است. اين ويتامين پروليفراسيون و آنژيوژنز سلولي را مهار مي‌کند تا تقسيم و آپوپتوزيس را به سلول القا کند. در مدل‌هاي حيواني ديده شده که با دادن ويتامين D به موش‌هاي مبتلا به سرطان کولون، مرگ و مير کمتري در انتظار آنها بوده است. 


برچسب‌ها: ویتامین, ویتامین دی, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
زمان برگزاری: ۲۲ الی ۲۴ مهر ۱۳۹۴
ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ مرداد ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش سرطان, همایش گوارش, همایش داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان بیمارستان عمومی ماساچوست نشان می دهد افراد مبتلا به نقرس، 24 درصد کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار دارند. بیماری نقرس که شایع ترین شکل آرتریت های التهابی و ناشی از تجمع اسید اوریک در بدن است، معمولا با درد شست پا آغاز می شود. محققان با مطالعه بیش از 59 هزار بیمار مبتلا به نقرس و مقایسه آن با 238 هزار فرد سالم، به این نتیجه رسیده اند که تجمع اسید اوریک در بدن، نقش محافظتی در برابر بیماری آلزایمر دارد. در ادامه گزارش آمده است که افزایش اسید اوریک، با اثر محافظتی نورونی، ممکن است از بیماری پارکینسون نیز جلوگیری کند. محققان بر این باورند که این دستاورد راه را برای تولید داروهای جدید مربوط به سیستم عصبی هموار می کند.
 درد شست پا یکی از مهمترین نشانه های نقرس است. تورم و درد مچ پا، زانوها، پاها، مچ دست و آرنج نیز از دیگر علایم این بیماری است. به گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH)، عدم درمان این عارضه به تدریج باعث آسیب به مفاصل و کلیه ها می شود.بیماری شایع نقرس بیشتر در مردان و در سنین 40 تا 50 سال دیده می شود. به گزارش موسسه ملی بیماری های آرتریت، اسکلتی عضلانی و پوستی، بیش از شش میلیون بزرگسال بالای 20 سال به نقرس مبتلا هستند. نقرس شایع ترین شکل آرتریت های التهابی است. در این بیماری سطح اسید اوریک افزایش می یابد و باعث تشکیل کریستال هایی می شود که در مفاصل تجمع پیدا می کنند.  


برچسب‌ها: نقرس, آلزایمر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


نتایج یک مطالعه نشان می دهد که احتمال مرگ زود هنگام افراد سیگاری سه برابر بیشتر از افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند. از هر سه سیگاری دو نفر آنها بر اثر این عادت جان خود را از دست می دهند و بطور متوسط 10 سال از عمر آنها کاهش می یابد. مطالعه ای که به تازگی توسط محققان دانشگاه ملی استرالیا بر روی 200 هزار نفر انجام شد ، نشان داد که احتمال مرگ زودهنگام افراد سیگاری نسبت به افرادی که هرگز تنباکو استعمال نکرده اند سه برابر بیشتر است.
 این مطالعه در مقایسه با افراد غیر سیگاری نشان داد که استعمال تنها 10نخ سیگار در روز خطر مرگ را دو برابر و 20 نخ سیگار در روز این خطر را پنج برابر افزایش می دهد. این در حالی است که تا پیش از این تصور می شد که حدود نیمی از سیگاری ها بر اثر ابتلا به بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن جان خود را از دست می دهند اما مطالعات جدیدتری که انگلیس و آمریکا انجام شد این رقم را بالا تر برد و به بیش از 67 درصد رساند. 
 
اکنون این پژوهش جدید که توسط محققان استرالیایی انجام و در مجله BMC Medicine منتشر شده است اولین مطالعه ای است که نتایج مشابه ای داشت و نشان داد که میزان مرگ و میر در میان سیگاری ها سه برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. با این وجود این مطالعه همچنین نشان داد که افزایش خطر مرگ ناشی از سیگار کشیدن در افرادی که تا سن 45 سالگی سیگار را ترک می کنند، به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد. 


برچسب‌ها: سیگار, مرگ
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهد که استفاده بیش از اندازه از داروهای آنتی بیوتیک، احتمال بروز دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. این تحقیق نشان می دهد که استفاده دو تا پنج دوره پنی سیلین در سال، احتمال دیابت نوع 2 را افزایش می دهد و استفاده بیش از پنج دوره پنی سیلین در سال، احتمال بروز دیابت نوع 2 را 23 درصد افزایش می دهد.
 در این تحقیق علاوه بر پنی سیلین، داروهای دیگری از خانواده آنتی بیوتیک ها از جمله سفالوسپورین، کینولون و ماکرولیدها نیز مورد مطالعه قرار گرفتند و نتایج تقریبا مشابه گزارش شده است. محققان احتمال می دهند که دلیل این امر، عدم تعادل باکتری های روده باشد. هنوز هیچ ارتباطی بین داروهای ضد ویروس و ضد قارچ با بیماری دیابت اثبات نشده است.
 بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،347 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و بنا به پیش بینی این سازمان، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سال 2030 میلادی خواهد بود. رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. نتایج این تحقیقات در نشریه European Journal of Endocrinology منتشر شده است. 


برچسب‌ها: دیابت, آنتی بیوتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان دانشگاه یو اچ ان در تورنتوی کانادا نشان می دهد که داروهای کاهش دهنده قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، احتمال نارسایی قلبی را 14 درصد افزایش می دهد. این مطالعه بر روی بیش از 95 هزار داوطلب انجام شده و نشان می دهد که نارسایی قلبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار شایع است. پزشکان به بیماران مبتلا به دیابت هشدار می دهند که با متخصص قلب مشورت کنند و سعی کنند قند خون را با رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند.
 نارسایی قلبی به حالتی گفته می شود که قلب، خون مورد نیاز با فشار لازم را در بدن پمپاژ نمی کند. نارسایی قلبی یکی از مهمترین دلایل از کار افتادگی در بسیاری از نقاط دنیا محسوب می شود و باعث می شود خانواده ها و جامعه، هزینه سنگینی را برای مراقبت از این بیماران متحمل شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، هزینه مراقبت های بهداشتی، دارو و روزهای کاری از دست رفته بر اثر نارسایی قلبی را سالیانه حدود 32 میلیارد دلار در آمریکا برآورد کرده است. تنگی نفس، خستگی و تورم مچ پا، مهمترین علایم نارسایی قلبی به شمار می آیند و در حال حاضر بیش از 5.1 میلیون نفر در آمریکا به نارسایی قلبی مبتلا هستند. نتایج این تحقیقات در نشریه Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است. 


برچسب‌ها: دیابت, نارسایی قلبی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استاتین، احتمال بروز سرطان کبد را کاهش می دهد. استاتین ها گروه اصلی داروهای کاهش دهنده کلسترول خون هستند. سیمواستاتین، پراوستاتین و اتوروستاتین از داروهای اصلی این خانواده محسوب می شوند. استاتین ها مسیر ساخت کلسترول توسط کبد را مسدود می کنند، بنابراین سلول های کبدی خالی از کلسترول می شوند. همچنین استاتین ها به جذب مجدد کلسترول از رسوب های موجود در دیواره شریان ها کمک می کنند و به این ترتیب بیماری شریان های کرونر را از بین می برند. تحقیقات انجام شده روی داوطلبان انگلیسی نشان می دهد که مصرف این دارو احتمال سرطان کبد را کاهش می دهد.
 به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، سرطان کبد (HCC) سومین علت عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان محسوب می شود. این بیماری معمولا در افراد بالای 50 سال و به خصوص در مردان دیده می شود. سیروز یا زخم شدن کبد، هپاتیت B و C ، عفونت ویروسی، التهاب مزمن کبد، هموکروماتوز (تجمع آهن در بدن) و مصرف الکل، مهمترین دلایل ابتلا به سرطان کبد هستند. نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of the National Cancer Institute منتشر شده است. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کبد, استاتین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از محققان سراسر جهان دریافته‌اند نوعی ماده‌ موجود در داروهای سرفه می‌تواند در درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کارآمد باشد. دیابت نوع 2 معمولا در بزرگسالی و زمانی ظاهر می‌شود که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند؛ انسولین هورمونی است که به بدن در تنظیم و استفاده از گلوکز کمک می‌کند. هنوز درمانی برای دیابت ارائه نشده و بیماران باید رژیم‌ غذایی خود را تغییر داده و داروها یا انسولین لازم برای حفظ سلامتی‌شان را دریافت کنند.
 
محققان در تحقیق جدید از نوعی ماده به کار رفته در سرکوب‌کننده‌های سرفه به نام dextromethorphan استفاده کردند. آن‌ها در ابتدا تصور می‌کردند این ترکیب، تولید انسولین را بدتر می‌کند اما اکنون دریافتند چنین ماده‌ای سلول‌های گیرنده لوزالمعده را وادار به تولید انسولین بیشتر می‌کند.
 
محققان اثر این ماده را بر روی موش‌ها و سپس بافت لوزالمعده انسانی آزمایش کردند. آن‌ها همچنین آزمایش بالینی را برای مشاهده اثرات ماده مزبور بر روی بیماران دیابتی انجام دادند. تیم علمی dextromethorphan را بر روی 20 بیمار مرد انجام داد و در نهایت مشخص شد تراکمات انسولین و توانایی تحمل گلوکز در آن‌ها افزایش یافت. دانشمندان مدعی‌اند این یافته‌ها هنوز در مرحله ابتدایی هستند و امیدوارند کشف جدید موجب انجام آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تر در آینده شود. جزئیات این تحقیق در مجله Nature Medicine ارائه شد.  


برچسب‌ها: دیابت, دکسترومتورفان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون آمریکا هشدار داده اند که مصرف زیاد چای خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد. تحقیقات روی بیش از 76 هزار زن داوطلب نشان داده که مصرف زیاد چای خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد در حالی که نوشیدن قهوه این تاثیر مضر را ندارد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون تاکید می کنند کسانی که بیش از چهار فنجان در روز چای می‌نوشند، 78 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) هستند. به گفته آنان نوشیدن هفتگی هر مقدار چای، 40 درصد خطر بروز این بیماری را تشدید می‌کند.  


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید, چای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان موسسه تحقیقات اسکریپس به آزمایش یک ترکیب مصنوعی قوی پرداخته‌اند که از بروز دیابت نوع یک در مدل‌های حیوانی جلوگیری کرده است. حیواناتی که از این ترکیب استفاده کرده بودند، در مقایسه با حیوانات دیگر هیچ گاه به قند خون بالای نشانگر بیماری دیابت مبتلا نشدند و آسیب سلول‌های بتا در آن‌ها بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد. دیابت نوع یک در نتیجه تخریب خودایمنی سلول‌های بتای تولید کننده انسولین در لوزالمعده اتفاق می‌افتد. درحالیکه درمان استاندارد برای این بیماری به دنبال جایگزینی انسولین از دست رفته است، تحقیقات جدید در عوض بر امکان جلوگیری از تخریب ابتدایی ایجاد شده توسط سیستم ایمنی و توقف بیماری پیش از آغاز آن تمرکز دارد.
 در این تحقیق، دانشمندان به آزمایش ترکیب تجربی SR1001 در مدل‌های حیوانی دیابتی لاغر پرداختند. این ترکیب، یک جفت از گیرنده‌های هسته‌ای ROR آلفا و ROR گاما را هدف قرار می‌دهد که نقشی حیاتی را در تولید جمعیت خاصی از سلول‌های ایمنی مرتبط با دیابت (Th17) ایفا می‌کند.
 
به گفته دانشمندان، از آنجایی که سلول‌های Th17 با تعدادی از بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس مرتبط هستند، تصور می‌شود ترکیب آن‌ها بتواند سلول‌های Th17 در دیابت نوع یک را مهار کرده و احتمالا در پیشرفت بیماری اختلال ایجاد می‌کند. آن‌ها دریافتند که ترکیب SR1001 می‌تواند وقوع دیابت را از بین برده و میزان التهاب انسولین و مخرب‌های سلول‌های تولید کننده انسولین را در بیماران درمان شده کاهش دهد. این ترکیب به سرکوب واکنش ایمنی از جمله تولید سلول‌های Th17 پرداخته و همچنین سطوح عادی انسولین را حفظ می‌کند. SR1001 همچنین دفعات بیان Foxp3 را در سلول‌های T که به کنترل تولید و فعالیت نوعی سلول‌ایمنی موسوم به سلول تنظیم T می‌پردازد، افزایش می‌دهد.
 
به گفته محققان، این نتایج نشان می‌دهد که سلول‌های Th17 از نقش آسیب‌شناختی در تولید دیابت نوع یک برخوردار بوده و استفاده از ترکیبات مصنوعی خاص ROR برای هدف قرار دادن این سلول‌ها ممکن است بتواند به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای دیابت نوع یک مورد استفاده قرار بگیرد. این تحقیق در مجله Endocrinology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: دیابت, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تماشاگران فیلم‎های احساسی و رمانتیک بیش از دوستداران فیلم‎های کمدی تمایل به خوردن تنقلات دارند. تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می‎دهد تماشاگران فیلم‎های احساسی و رمانتیک بیش از دوستداران فیلم‌های کمدی تمایل به خوردن تنقلات دارند. 
 
محققان در آزمایش اول به شرکت ‎کنندگان تنقلات داده و گروهی را به تماشای فیلم رمانتیک "Love Story" یا "داستان عشق" و گروه دیگر را به تماشای فیلم کمدی "Sweet Home Alabama" یا "مرا فراموش نکن" دعوت کردند. در پایان تحقیق معلوم شد گروهی که فیلم رمانتیک را تماشا کرده بودند ۳۶ درصد بیشتر از گروه دیگر تنقلات مصرف کرده‎اند.
 
در آزمایش دوم نیز محققان به شمارش زباله‎های پاپ کورن‎ها و دیگر تنقلات در سینماها پرداختند، در پایان تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدند که تماشاگران فیلم رمانتیک "سولاریس" با بازی جرج کلونی، 55 درصد بیشتر از افرادی که فیلم کمدی "My Big Fat Greek Wedding" را تماشا کرده‎اند، ذرت بوداده خورده‎اند. نتایج این تحقیقات در مجله "JAMA Internal Medicine" نیز به چاپ رسید، بر اساس این تحقیق خوردن تنقلات احساس حزن و اندوه را از بین می‎برد.  


برچسب‌ها: چاقی, فیلم, فیلم رمانتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بيماري کبدچرب غيرالکلي، شايع‌ترين اختلال کبدي در بسياري از کشورهاي جهان، از جمله آمريکاست. متاسفانه امروزه به‌دليل عدم وجود درک صحيح از اين بيماري، گزينه‌هاي درماني مطرح براي اين بيماري هم محدود هستند. منظور از گزينه‌هاي درماني، هم موارد غيردارويي(تعديل عادات زندگي و مصرف ويتامينE) و هم دارويي(مانند تيازوليدين‌ديون‌ها و متفورمين) است.
 
کبد مسئول عملکردهاي فيزيولوژيک متعددي در بدن است. از جمله تنظيم توليد صفرا و فرايندهاي هماتولوژيک و متابوليک. در ميان عملکردهاي متابوليک، متابوليسم کبدي چربي‌ها از آن جمله است. کبد سطح کلسترول، تري‌گليسريدها و اسيدهاي چرب خون را تنظيم مي‌کند. چربي‌هاي مصرفي به کبد منتقل و براي ذخيره‌سازي آماده مي‌شوند. با کاهش سطح چربي‌خون، کبد شروع به شکستن و آزادسازي آن به درون خون مي‌کند. طي اين روند، چربي‌ها به اسيدهاي چرب آزاد و در نهايت به تري‌گليسريدها و ليپوپروتئين‌ها تبديل مي‌شوند. نقص در متابوليسم اسيدهاي چرب باعث تجمع قطرات چربي در هپاتوسيت‌ها و احتباس غيرطبيعي و افزاينده چربي و در نتيجه بيماري کبدچرب مي‌شود. کبدچرب با بيماري‌هايي مانند ديابت نوع2، بيماري قلبي-عروقي و هپاتوسلولار کاسينوما مرتبط است. بيماري کبدچرب از دو راه ايجاد مي‌شود: سوء مصرف مزمن الکل يا سال‌هاي سال ‌‌هايپرليپيدمي کنترل نشده. در مبتلايان به کبدچرب غيرالکلي، اغلب بيماري‌هاي همراهي مانند فشارخون بالا، ديابت، هايپرليپيدمي و چاقي وجود دارد. بنابراين، هدف درماني کبدچرب غيرالکلي فقط محدود به بيماري کبدي نيست. 

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, کبد چرب, کبد چرب غیرالکلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


در آرتريت روماتوئيد براي پيشگيري از بروز عوارض درازمدت، مداخلات و درمان زودهنگام ضروري است. هنوز علت اصلي ايجاد‌کننده اين بيماري به‌درستي مشخص نيست اما سينوويت قرينه مفاصل کوچک دست و پا، از اولين تظاهرات اين بيماري هستند. دستورالعمل‌ها اخير درمان آرتريت روماتوئيد، توصيه به درمان‌هاي تهاجمي‌تر با استفاده از داروهاي بيولوژيک جديد و الگوهاي مختلف استفاده متناوب از هر کدام از آنها مي‌کنند، اما اين گروه داروها، عوارض متعددي دارند که بارزترين آنها سرکوب ايمني است، بنابراين با هدف دست يابي به بالاترين ميزان پاسخ‌دهي درماني، استفاده از گزينه‌هاي درماني جديد با مکانيسم اثرهاي ويژه اجتناب‌ناپذير است.  

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، هورمون پاراتيروئيد با نام تجاري ناتپارا (Natpara) را براي درمان هايپوکلسمي در مبتلايان به هايپوپاراتيروئيديسم مورد تاييد قرار داده است. هايپوپاراتيروئيديسم، يک بيماري نادر است که در حدود 60هزارنفر فقط در کشور آمريکا به آن مبتلايند. هايپوپاراتيروئيديسم، در شرايطي رخ مي‌دهد که ميزان ترشح هورمون پاراتيروئيد کمتر از حد طبيعي باشد.
 
هايپوپاراتيروئيديسم به دليل فقدان عملکرد پارتيروئيد رخ مي‌دهد و در اغلب موارد نتيجه برداشتن غده پاراتيروئيد طي جراحي و در موارد نادري هم حاصل بيماري‌هاي مادرزادي يا اتوايميون است. مبتلايان به هايپوپاراتيروئيدسم ممکن است بي‌حسي، گرفتگي‌هاي عضلاني، کرامپ، ضربان غيرطبيعي قلبي و تشنج را در نتيجه افت سطح کلسيم خون تجربه کنند. همچنين، از عوارض درازمدت هايپوپاراتيروئيديسم مشکلاتي نظير آسيب کليوي، سنگ‌هاي کليوي، کاتاراکت و کلسيفيکاسيون بافت‌هاي نرم است. ناتپارا، يک تزريق هورموني است که روزانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به تنظيم سطح کلسيم بدن کمک مي‌کند. سازمان غذا و داروي آمريکا ناتپارا را به عنوان داروي مورد استفاده براي درمان يک بيماري خاص و نادر مورد تاييد قرار داد. دکتر جين مارک، سرپرست بخش داروهاي متابوليسم و اندوکرينولوژي سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌گويد: «در مبتلايان به هايپوپاراتيروئيديسم، گزينه‌هاي درماني محدودي موجود هستند و بدون درمان، علائم بيماري کيفيت زندگي مبتلايان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين دارو، آلترناتيو مناسبي براي بيماراني است که با مصرف مکمل‌هاي غذايي حاوي کلسيم و اشکال فعال ويتامين D، سطح کلسيم خون آنان کنترل نمي‌شود.»
 
ايمني و اثربخشي ناتپارا در يک مطالعه باليني با شرکت بيش از 124 بيمار بررسي شد. اين افراد به طور کاملا تصادفي تحت درمان با ناتپارا يا دارونما قرار گرفتند. نتايج مطالعه مذکور نشان داد که 42درصد از بيماران تحت درمان با ناتپارا به سطح طبيعي کلسيم خون دست يافتند. اين رقم در گروه تحت درمان با دارونما فقط 3درصد بود. در برگه اطلاعات دارويي ناتپارا، هشدار در مورد خطر ابتلا به استئوسارکوما در مصرف‌کنندگان اين دارو قيد شده است. اين هشدار براساس مطالعات روي موش‌ها بوده است و به درستي مشخص نيست که آيا مصرف اين دارو در انسان‌ها هم با خطر استئوسارکوما همراه است يا خير. بنابراين؛ ناتپارا فقط در بيماراني تجويز مي‌شود که هايپوکلسمي در آنان با مکمل‌هاي حاوي کلسيم و اشکال فعال ويتامين D کنترل نمي‌شود و نيز براي بيماراني که فوايد درماني اين دارو در آنان بر خطرات احتمالي غالب است. شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش شده در مطالعات در گروه تحت درمان با ناتپارا عبارت بودند از احساس گزگز و سوزش پوست، افت کلسيم خون، سردرد و تهوع. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ناتپارا, هیپوکلسمی, هیپوپاراتیروئیدیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ساندیگو موفق به ساخت حسگر لایه‌نازکی شدند که می‌تواند بدون ایجاد درد و خارش روی پوست دست چسبیده و سطح گلوکز خون را رصد کند. این حسگر لایه‌نازک بسیار منعطف بوده و همانند یک برچسب روی سطح پوست قرار می‌گیرد. این حسگر می‌تواند درد ناشی از سوراخ شدن پوست در حین آزمایش خون برای سنجش سطح کلوگز را حذف کند.
 
محققان این طرح می‌گویند که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از بیماری دیابت رنج می‌برند. برخی از این بیماران مجبور هستند تا به صورت مداوم سطح قند خون را آزمایش کنند تا بتوانند بیماری را مدیریت کنند. برای انجام آزمایش قند خون، باید با یک سوزن نوک انگشت را سوراخ کرد که بسیار دردناک است. این مشکل موجب شده تا عده‌ای از انجام آزمایش خون به صورت مداوم صرف‌نظر کنند. حسگری نیز به صورت باند وجود دارد که دور مچ دست قرار می‌گیرد که موجب خارش می‌شود.
 
از این رو محققان به دنبال ابزاری قابل پوشیدن بودند تا بتواند بدون ایجاد خارش، سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری کند. این حسگر جدید می‌تواند سیالات زیرپوست را مورد کاوش قرار داده و با استفاده از زیست‌حسگری الکتروشیمیایی مقدار قند خون را مشخص کند. نتایج آزمایش‌های انجام شده روی چند داوطلب نشان داده است که دقت این روش بسیار بالا است. نتایج این پژوهش در نشریه Analytical Chemistry منتشر شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لیسستر با همکاری بیمارستان گلینفیلد اقدام به انجام آزمون بالینی روی دستگاه تشخیص سرطان ریه با استفاده از آزمون تنفسی کرده است؛ محققان این پروژه امیدوارند که با استفاده از برنامه تشخیص علائم سرطان ریه (LuCID) بتوانند روشی غیرتهاجمی برای تشخیص سرطان ارائه کنند. شرکت Owlstone Nanotech Ltd آنالیزهای اقتصادی این پروژه را انجام می‌دهد. نتایج بررسی‌های این شرکت نشان می‌دهد که شناسایی زودهنگام سرطان ریه از 14.5 درصد به 25 درصد در سال 2020 خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که با سرمایه‌گذاری 250 میلیون پوندی وزارت بهداشت انگلستان، این تشخیص زودهنگام بتواند جان 10 هزار نفر را نجات دهد.
 
دستگاه تشخیص سرطان ریه با استفاده از غلظت‌های بسیار کم مواد آلی فرار موجود در بازدم افراد می‌تواند فرآیند شناسایی زودهنگام سرطان ریه را انجام دهد. این فناوری، ابزاری ارزان و سریع برای شناسایی سرطان ریه است که می‌تواند جایگزینی مناسب برای فناوری‌های فعلی باشد. این دستگاه برخلاف روش‌هایی نظیر تصویربرداری اشعه ایکس، بی‌خطر است.
 
شرکت Owlstone Nanotech Ltd با حمایت مالی یک میلیون پوندی، پیشگامی تحقیقات کسب و کار کوچک در حوزه درمان (SBRI) و همچنین با کمک تیم توسعه کسب و کار و کارآفرینی دانشگاه لیسستر، فاز دوم این آزمون بالینی را به زودی آغاز خواهد کرد. هدف از این آزمون، بررسی حسگرهای این دستگاه (کروماتوگرافی گازی- طیف‌سنجی حرکت یونی) در بیماران سرطانی است. در صورتی که این آزمون با موفقیت به پایان برسد، مسیر ورود این دستگاه به بیمارستان‌ها هموار خواهد شد. یکی از بنیان‌گذاران این شرکت می‌گوید: اگر شما بتوانید با تغییر چیزی موفق به شناسایی زودهنگام سرطان ریه شوید، آنگاه با روش‌های درمانی فعلی می‌توان جان بیمار را نجات داد. احتمالا بتوان از این فناوری برای شناسایی سرطان پستان نیز استفاده کرد. ما لحظه‌ای آرام نخواهیم گرفت تا روزی که بتوانیم این فناوری را به بیمارستان‌ها وارد کنیم.
 
پیش‌بینی می‌شود که نتایج این آزمون بالینی در ابتدای سال 2016 کامل شود. سرطان ریه یکی از بیماری‌هایی است که نرخ زنده ماندن در آن بسیار پایین است و تشخیص زودهنگام بیماری می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش نرخ زنده ماندن داشته باشد. در حال حاضر از سی‌تی اسکن و رادیولوژی برای شناسایی این بیماری استفاده می‌شود که بسیار پرهزینه است و خطراتی را نیز برای بیمار به همراه دارد.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


اداره غذا و داروي آمريکا مجوز ورود تارکستوماب (tarextumab) را به بازار درماني به‌عنوان داروي اورفان (orphan) (داروهايي که براي بيماري‌هاي نادر توليد مي‌شوند)، براي درمان سرطان پانکراس و سرطان سلول کوچک ريه صادر کرد. تارکستوماب که به‌طور رسمي OMP-59R5 ناميده مي‌شود، يک آنتي‌بادي مونوکلونال کاملا انساني است و رسپتورهاي Notch 2/3 را هدف قرار مي‌دهد. ماه گذشته کمپاني سازنده اين دارو اعلام کرد، داده‌هاي نهايي فاز 1b باليني و بيومارکرهاي آن جمع‌آوري شده که در آن تارکستوماب را در ترکيب با جمسيتابين به علاوه nab-paclitaxel در سرطان پانکراس مورد ارزيابي قرار داده است. از 29 بيماري که در اين کارآزمايي شرکت داشتند، 21 بيمار، با درمان ترکيبي به پاسخ نسبي يا ثبات بيماري دست يافتند. داروي مذکور با پروفايل سميت قابل مديريت به خوبي توسط بيماران تحمل شد.
 
شايع‌ترين عوارض جانبي که در بيش از 50 درصد بيماران ديده شد، عبارت بودند از آنمي، خستگي، اسهال، و ترومبوسيتوپني. ديگر عوارض که در بيش از 25درصد بيماران تحت درمان مشاهده شد، شامل تهوع، آلوپسي، استفراغ، ادم، کاهش اشتها، خارش، نوروپاتي و کاهش وزن مي‌شدند. آناليز بيومارکرها نشان داد، تومورهاي با سطح بالاي بروز Notch 3 ممکن است با ميزان پاسخ بيشتر به درمان و بقاي بالاتر همراه باشد. ميانه بقاي بدون پيشرفت بيماري در بيماران با بروز بالاي Notch3، 6/6 ماه و ميزان بقاي کلي آنها 6/14 ماه گزارش شد.
 
از سوي ديگر، در مطالعه PINNACLE (فاز Ib/II، مطالعهOMP-59R5 در ترکيب با درمان اتوپوزيد و پلاتينوم در بيماران مبتلا به سرطان پيشرفته سلول کوچک ريه)، محققان به بررسي تارکستوماب در ترکيب با کموتراپي پلاتينوم و اتوپوزيد پرداختند. از 16 بيمار قابل بررسي، 13 بيمار به پاسخ نسبي و 3 بيمار به ثبات در بيماري دست يافتند. البته هنوز داده‌هاي نهايي قسمت فاز Ib اين مطالعه که شامل داده‌هاي ايمني و بقاي آن است، منتشر نشده و بايد تا آخر امسال منتظر ماند تا در يک کنفراس پرده‌برداري شوند. در حال حاضر OncoMed در حال وارد کردن بيماران واجد شرايط در دو کارآزمايي باليني تصادفي شده فاز 2 تارکستوماب در سرطان پانکراس و سرطان ريه پيشرفته سلول کوچک هستند. 


برچسب‌ها: داروی جدید, تارکستوماب, سرطان, سرطان پانکراس, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


به همت پژوهشگران ايتاليايي، نخستين ژن‌درماني براي انواع بيماري‌هاي هموفيلي A و B در اين کشور با روش جايگزين کردن ژن معيوب که لخته نمي‌شود، ارائه خواهد شد. براساس گزارش مقامات بيمارستان سن رافائل، بنياد خيريه تله‌تون و اين بيمارستان يک توافقنامه مالي را تنظيم کردند که به واسطه آن پژوهشگران اين فرصت را پيدا مي‌کنند تا با سرمايه‌اي که در اختيارشان قرار خواهد گرفت، پيشگام ژن‌درماني براي جلوگيري از بيماري هموفيلي باشند. اين توافقنامه توسط شرکت بيوتکنولوژي امريکايي Biogen Idec امضاء شده است. در اين روش درماني جديد، متخصصان از سلول‌هاي ويروس HIV منتقل شده بي‌ضرر، به‌عنوان وسيله نقليه براي جابه‌جايي ژن جديد سالم استفاده خواهند کرد. اين روش مي‌تواند به عنوان روش پيشگام در برابر بيماري‌هاي ديگر ارثي استفاده شود .
 
در هموفيلي نوع A که شايع‌ترين شکل اين بيماري است، نقص در فاکتور انعقادي 8 ديده مي‌شود و در هموفيلي B نقص در فاکتور 9 وجود دارد. هموفيلي نوع C يک نوع اختلال ژنتيکي اتوزومال است که به علت کمبود فاکتور يازده خوني ايجاد مي‌شود. لازم به ذکر است که هموفيلي A و B اختلالات انعقادي وابسته به کروموزوم جنسي هستند که به ترتيب بر اثر جهش‌هايي در ژن‌هاي F8C و F9 ايجاد مي‌شوند . اين بيماري بيشتر در افراد مذکر به وجود مي‌‌آيد، اما ممکن است افراد مونث هم به علت انحراف غيرفعال شدن کروموزوم ايکس از حالت طبيعي، به آن مبتلا شوند. تا کنون روش درماني قطعي براي اين بيماري وجود نداشته و تنها پيوند کبد براي هموفيلي A و B موثر بوده است. در صورت خونريزي شديد، فاکتور انعقادي شماره 8 خالص به افراد مبتلا به اين بيماري تزريق مي شود. روش جديد که روش ژن‌درماني است، مي‌تواند براي جلوگيري از گسترش بيماري هموفيلي موثر باشد. 


برچسب‌ها: هموفیلی, ژن درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


يک بررسي کلي نشان داده است که تجويز داروي ضدويروس تاميفلو(Tamiflu)، طول دوره علامت دار آنفلوانزا را به‌طور متوسط يک روز کم مي‌کند و از خطر ايجاد عوارض شديد آنفلوانزا نظير پنوموني به ميزان قابل توجهي مي‌کاهد. يافته‌ها از تجزيه و تحليل 9 مطالعه منتشر شده و منتشر نشده تصادفي روي مصرف تاميفلو(اسلتاميوير) در بزرگسالان بالاي 18سال بدست آمده است. مطالعه توسط شرکت توليدکننده اين دارو ترتيب داده شد.در 9 مطالعه مذکور، اثربخشي دوز 75ميلي‌گرمي تاميفلو با دارونما در بيش از 4300 بيمار در خلال سال‌هاي 1997 تا 2001 ميلادي مقايسه شد. در گروه بيماران با تشخيص آزمايشگاهي قطعي آنفلوانزا، تاميفلو طول دوره علامت دار را در مقايسه با دارونما تا 21درصد کاهش داده و دوره بيماري را از 5 روز به 4 روز رساند. همچنين در گروه تحت درمان با تاميفلو، ميزان ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي تحتاني نيازمند به درمان آنتي بيوتيکي در مقايسه با مصرف‌کنندگان دارونما 44درصد کاهش يافت. کاهش خطر 63درصدي ميزان نياز به بستري بيمارستاني نيز در گروه تاميفلو گزارش شد. در مورد عوارض جانبي، در مصرف‌کنندگان تاميفلو شکايت از تهوع 4درصد بيشتر از گروه دريافت‌کننده دارونما بود. به اعتقاد ويکتوريا ريچاردز، سرپرست اين مطالعه، قبلا هم چنين تصور مي‌شد که تاميفلو طول دوره علامت دار آنفلوانزا را کاهش مي‌دهد، اما اطلاعات کافي و قابل استناد براي اثبات آن در دست نبود. نتايج اين مطالعه تحليلي، در شماره آخرين روز ژوئن2015 نشريه لانست به چاپ رسيده است. در انتهاي اين مقاله جمع بندي شده است که با وجود اثر اثبات شده تاميفلو در کاهش خطر ابتلا به عفونت‌هاي باکتريايي متعاقب آنفلوانزا، هنوز هم بايد فايده تجويز آن را در برابر خطرات احتمالي که مصرف اين دارو بيمار را تهديد خواهد کرد، مورد قضاوت قرار گيرد. 


برچسب‌ها: پنومونی, تامفیلو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


راکول مديکال، يک شرکت بيوفارماي فعال در زمينه توليد محصولات مورد‌نياز مبتلايان به بيماري‌هاي پيشرفته کليوي و بيماري مزمن کليوي در جبران آهن از دست رفته ثانويه به هايپرپاراتيروئيديسم و همودياليز، اخيرا اعلام کرده است که سازمان غذا ‌و‌ داروي آمريکا داروي تري‌فريک (Triferic) اين شرکت را براي فروش به‌عنوان درمان جبران‌کننده کمبود آهن، با هدف پايدار نگهداشتن سطح هموگلوبين در بيماران بزرگسال مبتلا به بيماري مزمن کليوي وابسته به همودياليز مورد تاييد قرار داده است. روبرت ال چيوئيني، مدير اجرايي راکول، مي‌گويد: «ما از تاييد تري فريک از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا بسيار خوشحال هستيم. اين اولين دارويي است که براي جايگزين کردن آهن از‌دست‌رفته و ثابت نگه‌داشتن سطح هموگلوبين در بيماران دياليزي مورد تاييد قرار مي‌گيرد. قابليت منحصر به فردتري فريک در انتقال طي دياليز و افزايش آهن بدون افزايش ذخاير آن(فريتين) باعث شده که اين دارو به بهترين درمان آهن براي بيماران دياليزي تبديل شود. اين تاييد هم براي ما و هم براي بيماران دياليزي خبر مسرت بخشي است و آنان گزينه درماني به مراتب بهتري براي جبران آهن از دست رفته در اختيار خواهند داشت.»
 
دکتر ريموند پرات، مدير بخش مديکال شرکت راکول نيز مي‌افزايد: «معتقديم که تري فريک، در دستورالعمل‌هاي درمان آنمي تغيير ايجاد خواهد کرد. اين دارو اولين محصولي است که مي‌تواند به بيماران دياليزي اجازه دهد بدون داشتن عارضه و بي‌نياز از تزريق آهن وريدي هموگلوبين خون را در سطح مطلوب نگه دارند.»طي مطالعات انجام شده براي بررسي ايمني و اثربخشي تري فريک، بيش از 1400 بيمار تحت‌درمان با اين دارو قرار گرفتند. نتايج به‌دست آمده از اين مطالعات نشان دادند که تري فريک با سيستم انتقال آهن کاملا متفاوت، اثربخشي مطلوبي و در عين حال، ايمني بسيار نزديک به دارونما دارد. تري فريک طي دياليز از غشاي دياليزکننده عبور کرده و وارد خون مي‌شود. در آنجا به سرعت به ترانسفرين متصل و به درون سلول‌هاي اريتروئيد منتقل مي‌شود تا جزئي از ساختار هموگلوبين شود.  


برچسب‌ها: داروی جدید, تری فریک, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


نوعي داروي تزريقي کاهش وزن با نام Liraglutide به همت پژوهشگران دانمارکي شرکت نوونورديسک ارائه شده که بدون داشتن تاثيرات مخرب بر بدن انسان، سبب کاهش وزن مي‌شود. اين دارو با ارسال پيام سير شدن به مغز، سبب کاهش 10 درصدي مصرف مواد غذائي شده و در نتيجه وزن فرد مصرف کننده، در حدود هشت و نيم کيلو در سال کاهش پيدا مي‌کند. اين دارو همچنين سبب کاهش فشار خون و کلسترول شده و از بروز ديابت نيز جلوگيري مي‌کند. مراحل نهايي تائيد اين دارو در اتحاديه اروپا در حال انجام است .
 
طبق نظر پزشکان، استفاده از اين داروي تزريقي براي افرادي که قصد کاهش وزن دارند، بسيار ساده‌تر از روند فرسايشي و دشوار محاسبه کالري مواد غذائي و رژيم و ورزش است .لازم به ذکر است مصرف Liraglutide تنها در صورت صلاح‌‌ديد و تجويز پزشک غذايي، توصيه مي‌شود .اين دارو در کشور دانمارک و توسط منابع و سازمان‌هاي پزشکي تاييد شده و در حال حاضر جهت بررسي و تاييد ويژگي‌ها و قابليت ارائه رسمي آن به سازمان دارويي و بهداشتي اتحاديه اروپا ارسال شده که پس از تاييد در اين سازمان، اجازه ارائه را در بازارها خواهد داشت. البته بهاي نسبتا زياد اين دارو نيز مسئله مهمي است، به‌طوري که ناظران دارويي انگليسي در مورد آن اعلام کردند قيمت متوسط مصرف روزانه اين دارو در حدود 25/2 پوند است که اين مبلغ تقريبا دو برابر داروي مشابه‌اي است که پيشتر با نام Orlistat ارائه شده بود. اين دارو برپايه نوعي هورمون يافته شده در سيستم گوارش انسان ساخته شده که به مغز پيام سير شدن و مصرف کافي مواد غذائي را مي‌دهد. در نتيجه مصرف اين دارو، افراد مي‌توانند بدون هيچ‌گونه مشکلي، در هر وعده غذائي 10 درصد کمتر مواد خوراکي مصرف کنند. 


برچسب‌ها: داروی جدید, چاقی, لیراگلوتاید, اضافه وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


امروزه بعضي عوامل خطر ابتلا به ديابت، مانند چاقي و سابقه خانوادگي کاملا ثابت شده‌اند، اما يک مطالعه جديد که به‌وسيله دانشمندان فرانسوي انجام شده نشان مي‌دهد، شايد ارتباطي ميان خطر ابتلا به ديابت نوع 2 و نوع گروه خوني افراد وجود داشته باشد. در مطالعه اخير، داده‌هاي بيش از 82 هزار زن از يک کوهورت 100 هزار نفري زنان مورد آناليز قرار گرفت. مشخص شد زنان با گروه خوني B+
35 درصد بيشتر احتمال دارد که به ديابت نوع 2 مبتلا شوند. همچنين، افراد با گروه خوني A نيز 10 درصد بيشتر احتمال دارد که ديابت نوع 2 بگيرند. افراد با گروه خوني B اين احتمال را به 21 درصد مي‌رسانند. البته تمامي اين افراد با گروه خوني O مقايسه شده‌اند. افراد گروه خوني AB نيز اين احتمال را تا 17 درصد بيشتر تجربه مي‌کنند. تمامي اين افراد در مقايسه با گروه خوني O مقايسه شده‌اند. لازم به ذکر است، اين ارتباط‌ها معني‌دار نبوده‌اند. 


برچسب‌ها: دیابت, گروه خونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


موسسه ملي براي تعالي بهداشت، درمان و مراقب (NICE) انگلستان اعلام کرد، داروي Jardiance يا empagliflozin، ساخت دو شرکت Boehringer Ingelheim و Eli Lilly براي درمان بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 تاييد شده و از اين پس اين دارو در سيستم خدمات ملي سلامت بريتانيا اجازه تجويز و مصرف دارد.
 
موارد مصرف اين دارو محدود به موارد زير خواهد شد: 1.1) Empagliflozin در ترکيب با متفورمين در يک رژيم درماني دوگانه استفاده مي‌شود، اگر: 1) داروهاي گروه سولفونيل‌اوره براي بيمار منع مصرف داشته يا بيمار آنها را تحمل نمي‌کند، 2) بيمار در معرض خطر بيشتر هيپوگليسمي يا عواقب آن قرار دارد. 1.2) Empagliflozin در يک رژيم درماني سه‌گانه استفاده مي‌شود، با 1) متفورمين و يک سولفونيل‌اوره، يا 2) متفورمين و يک تيازولينديون. 1.3) Empagliflozin در ترکيب با انسولين با يا بدون ديگر داروهاي ضدديابت، به‌عنوان يک گزينه درماني ديابت نوع 2. Empagliflozin که در اروپا تحت عنوان Jardiance به فروش مي‌رسد، به‌صورت قرص بوده و يک‌بار در روز براي درمان ديابت نوع 2 در بزرگسالان تجويز مي‌شود و قسمتي از کلاس مهارکننده‌هاي SGLT2 است.
 
SGLT2 پروتئين‌هاي اساسي هستند که در کليه‌ها مسوول فيلترکردن قند خون بوده و مسوول حدود 90 درصد بازجذب قند و بازگرداندن آن به جريان خون. در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2، بيان SGLT2 افزايش يافته و همين امر منجر به افزايش سطح گلوکز خون مي‌شود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, جارديانس, امپاگلیفلوزین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


زافژن، يک شرکت بيوفارماي شناخته شده در بهبود وضعيت بيماران مبتلا به چاقي و اختلالات متابوليک پيچيده، اخيرا اعلام کرده است که مطالعه ZAF221 که يک مطالعه فاز2 دوسوکور با استفاده از دارونما روي بلورانيب (Beloranib)- يک مهارکننده MetAP2- موفقيت آميز بوده است. در اين مطالعه، 14 بزرگسال مبتلا به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس توانستند به کاهش وزن هدف گرفته شده، برسند. بلورانيب در مطالعات به خوبي از سوي بيماران تحمل شد و از خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي کاست.
 
چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس، شکل نادري از چاقي است که در نتيجه آسيب هيپوتالاموس در حين برداشتن تومورهاي دستگاه عصبي مرکزي نظير کرانيوفارنژيوما رخ مي‌دهد. تالاموس، مرکز کنترل هموستاز در مغز است که بر کار دستگاه‌هاي وابسته به چند هورمون، ميزان متابوليسم، گرسنگي و احساس سيري کنترل دارد. در بيماراني که دچار چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس هستند، تنظيم متابوليسم برهم ريخته و دريافت طبيعي غذا مختل مي‌شود. در نتيجه، وزن‌گيري سريع، مقاومت به درمان چاقي شديد و مرگ و مير ناشي از آن رخ مي‌دهد.
 
دکتر دنيس کيم، سرپرست بخش مديکال شرکت زافژن مي‌گويد: «بسيار خوشحاليم که اين نتايج به‌دست آمده‌اند. مطالعات اخير بلورانيب را در درمان چاقي از ساير داروهاي موجود در بازار متمايز مي‌کند. قابليت بلورانيب در بازگرداندن تعادل به توليد و مصرف چربي، از اين نتايج استنتاج خواهد شد. ما معتقديم که بلورانيب در بهبود وضعيت زندگي بيماراني که به دليل چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس دچار مشکل‌اند و براي درمان آنها گزينه‌هاي درماني بسيار محدودند کمک‌کننده است. ما درصدد هستيم که در سال 2015 ميلادي درخواست ثبت اين دارو را به سازمان غذا و داروي آمريکا و اتحاديه اروپا ارائه دهيم.»
 
چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس، سومين انديکاسيوني است که براي بلورانيب تحت مطالعه قرار مي‌گيرد. زانژن درصدد است که اين دارو را درمان بقيه بيماران مبتلا به اشکال شديد و پيچيده چاقي بررسي کند. بلورانيب، اولين دارو از گروه مهارکننده‌هاي MetAP2 است که براي کاهش وزن و کاهش احساس گرسنگي در بيماران چاق تجويز مي‌شود. اين دارو تاکنون براي انديکاسيون‌هاي متعددي مورد بررسي قرار گرفته است. ZAR221، يک مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونماست که براي بررسي شکل با قابليت تزريق زيرپوستي دوبار در هفته بلورانيب 8/1 ميلي‌گرمي در مبتلايان به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس مورد بررسي قرار گرفته است. طول دوزه درمان 4 هفته بوده و 4 هفته پيگيري درماني در ادامه انجام شده است. بلورانيب باعث کاهش وزن 4/3 کيلوگرمي و 2/6 کيلوگرمي در هفته 4 و 8 درمان مبتلايان به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس شده است. زافژن، حق انحصاري توليد و تبليغات تجاري بلورانيب را در دست دارد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, چاقی, بلورانيب, هیپوتالاموس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي رژنرون و داروسازي سانوفي اخيرا اعلام کرده‌اند که 2 مطالعه باليني جديد، اديسه1و2، که اولين مطالعات فاز3 انجام شده روي آليروکوماب(Alirocumab) با الگوي مصرف 4 هفته يک‌بار هستند، اهداف تعيين شده براي اثبات اثربخشي اين دارو را به‌دست آورده است. مطالعه کاهش از ميزان پايه LDL (کلسترول بد) در مبتلايان به هايپرکلسترولمي را در هفته 24 با دارونما مقايسه کرده است. آليروکوماب، يک آنتي‌بادي مونوکلونال است که PCSK9 را هدف قرار مي‌دهد. در مطالعه اديسه1، اثربخشي و ايمني آليروکوماب در 803 بيمار مبتلا به هايپرکلسترولمي در معرض خطر متوسط تا شديد بيماري قلبي-عروقي بررسي شد. بيش از دوسوم (68درصد) از بيماران در کنار آليروکوماب، استاتين درماني را هم دريافت کردند. اما در اديسه2، 233 بيمار مبتلا به هايپرکلسترولمي در معرض خطر شديد بيماري قلبي- عروقي با سابقه عدم تحمل يک يا تعداد بيشتري از استاتين‌ها شرکت کردند. در مطالعه دوم، 150 ميلي‌گرم آليروکوماب هر 4 هفته يک‌بار با دارونما مقايسه شد. شايع‌ترين عوارض گزارش شده در اين مطالعات که حداقل در 5 درصد از بيماران تحت درمان با آليروکوماب ثبت شدند عبارت بودند از واکنش‌هاي محل تزريق، سردرد، عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوقاني، آرترالژي، تهوع و استفراغ، سينوزيت، درد در اندام‌ها و ضعف. در هر دو مطالعه، بيماراني که LDL آنها کاهش نيافت يا حداقل 30 درصد کاهش از سطح پايه LDL را تجربه نکردند، به رژيم درماني آليروکوماب 150 ميلي‌گرمي هر 2 هفته يک‌بار، تغيير درمان داده شدند. جزئيات اين 2 مطالعه به‌زودي در مجامع پزشکي بين‌المللي ارائه خواهد شد. مطالعات بيشتر براي اثبات اثربخشي و ايمني آليروکوماب هنوز هم ادامه دارد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, آليروکوماب, هیپرکلسترولمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، دستگاه‌هاي قابل شارژ براي درمان بزرگسالان را مورد تاييد قرار داده است. در ساخت اين دستگاه براي اولين‌بار مسير عصبي بين مغز و معده که احساس گرسنگي و احساس پري را کنترل مي‌کند، هدف قرار داده شده است. اين دستگاه قابل شارژ، اولين دستگاه مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا از سال 2007 ميلادي تاکنون است و براي درمان بيماران بالاي 18 که قادر به کاهش وزن با کمک يک برنامه کاهش وزن نبوده‌اند و کساني که شاخص توده‌بدني آنها 35تا 45 باشد و حداقل يک فاکتور خطرساز ديگر چاقي مانند ديابت نوع 2 را داشته باشند کاربرد دارد.BMI، که ميزان چربي بدن براساس قد و وزن فرد را اندازه‌گيري مي‌کند، براي سنجش چاقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
براساس اعلام مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها، بيش از يک سوم از تمام بزرگسالان آمريکا چاق هستند و افراد چاق در معرض افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي، ديابت نوع 2 و انواع مختلف سرطان‌ها هستند. دستگاه مذکور، متشکل از يک مولد پالس الکتريکي قابل شارژ است. طي جراحي الکترودها در شکم بيمار کار گذاشته مي‌شوند. اين الکترودها با ارسال پالس‌هاي الکتريکي متناوب به عصب واگ شکمي- که در تنظيم تخليه معده و ارسال پيام عصبي به مغز براي احساس خالي بودن معده دخيل است- کار مي‌کند. اگر‌چه نحوه عملکرد اين دستگاه، بلوک تحريک فعاليت الکتريکي بين مغز و معده است؛ اما مکانيسم اصلي آن براي کاهش وزن مشخص نيست. تنظيمات دستگاه به‌منظور ارائه درمان مطلوب با حداقل عوارض جانبي، توسط بيمار و متخصصان درماني کنترل مي‌شود.
 
ايمني و اثربخشي دستگاه قابل شارژ جديد، در يک کارآزمايي باليني روي 233 نفر با BMI 35 يا بالاتر مورد بررسي قرار گرفت. از دست دادن وزن و عوارض جانبي در 157 نفر در گروه استفاده کننده از دستگاه و 76 نفر در گروه شاهد با يکديگر مقايسه شد. اين مطالعه نشان داد که پس از 12 ماه، کاهش وزن در گروه آزمون 5/8 درصد بيشتر از گروه شاهد بوده است. حدود نيمي از بيماران (58درصد) در گروه آزمون حداقل 20 درصد از وزن خود را از دست دادند و 3/38 درصد از بيماران در گروه شاهد، حداقل 25 درصد کاهش وزن يافتند. به‌عنوان شرطي براي تاييد، سازمان غذا و داروي آمريکا مقرر کرده است که توليد کننده بايد پنج سال مطالعه پس از تاييد-که حداقل 100 نفر در آن شرکت داشته باشند- را دنبال کند و اطلاعات تکميلي در مورد ايمني و اثربخشي از جمله کاهش وزن، عوارض جانبي، نياز به تجديد جراحي و تغييرات در وضعيت چاقي را به اين سازمان ارائه دهد. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بسياري از قرص‌هاي لاغري موجود در بازار نظير انواع قرص‌هاي لاغري سرکوب کننده اشتها و يا مبتني بر کافئين، در خون حل مي‌شوند. اين امر ضمن کمک به کاهش وزن، موجب بروز عوارضي جانبي نيز براي فرد مصرف‌کننده خواهد شد. پژوهشگران به تازگي توانستند نسل جديدي از قرص‌هاي لاغري را طراحي کنند که جذب خون نمي‌شود و در روده‌ها باقي مي‌ماند. اين داروي جديد با نام «فکسارامين» (fexaramine)، عملکردي جالب دارد. پس از مصرف قرص، پيغامي مشابه پيغامي که پس از مصرف حجم زيادي از غذا به مغز ارسال مي‌شود، شکل گرفته و به اين ترتيب بدن بخشي از فضاي داخلي را براي غذاي وارد شده خالي مي‌کند. در واقع هيچ‌گونه تغييري در کالري يا اشتهاي فرد ايجاد نمي‌شود.
 
اين دانشمندان نزديک به بيست سال روي گيرنده FXR تحقيق کردند. گفتني است، FXR يک نوع پروتئين است که در توليد اسيدهاي صفراوي از کبد، هضم غذا و نيز ذخيره چربي و قند نقش دارد. بدن انسان به محض آغاز غذا خوردن، FXRها را فعال مي‌کند تا به اين ترتيب فضايي براي غذاي وارد شده ايجاد شود. FXR نه‌تنها موجب ترشح اسيدهاي صفراوي براي هضم مي‌شود، بلکه ميزان قند خون را نيز تغيير داده و سبب مي‌شود که بدن قند بيشتري را به محض ورود غذاي جديد بسوزاند. شرکت‌هاي مختلف داروسازي به منظور ساخت داروهايي براي درمان چاقي، ديابت، بيماري‌هاي کبد و نيز ساير مشکلات متابوليسمي، داروهايي طراحي کرده‌اند که موجب فعال شدن FXR مي‌شود و بسياري از مسيرهاي کنترل FXR را به کار مي‌اندازد، اما اين داروها تاثير نامطلوبي بر بخش‌هاي ديگر بدن دارند.
 
اين پژوهشگران براي فعال سازي FXR مسيري ديگر را در پيش گرفتند. آنها به اين نتيجه رسيدند که بهتر است دارو به جاي حرکت در مسير جريان خون به صورت مستقيم به روده‌ها برود تا به اين ترتيب عوارض جانبي آن روي ندهد، اما حضور داروي فکسارامين در روده کارايي به مراتب بيشتري نسبت به داروهاي لاغري فعلي دارد. اين پژوهشگران بر اين باورند که دليل اين امر را بايد در شيوه‌اي که بدن به صورت طبيعي در پاسخ به غذاي ورودي انجام مي‌دهد، جست. اين پژوهشگران قصد دارند با انجام آزمايشاتي روي انسان، ميزان کارايي آن در درمان چاقي و اضافه وزن و نيز بيماري‌هاي چاقي را به دقت مورد بررسي قرار دهند. جزئيات اين پژوهش در نشريه Nature Medicine منتشر شده است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, لاغری, فکسارامين, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


در حال حاضر و شواهد متناقضي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي فاکتور نکروز دهنده تومور (TNF) و افزايش خطر بروز سرطان، خصوصا در بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد وجوددارد. اطلاعات کمي در مورد اين ارتباط در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي ديگر که مهارکننده TNF مصرف مي‌کنند، وجود دارد. در اين رابطه،خطر سرطان با مصرف مهارکننده‌هاي TNF در بيماران مبتلا به بيماري التهابي روده در مطالعه‌اي در دانمارک مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعه، بيش از 56 هزار بيمار مبتلا به IBD که 4600 نفر از آنها با مهارکننده TNF تحت درمان بودند با ميانگين مدت 7/3 سال پيگيري شدند. پس از تطابق متغيرهاي مخدوش کننده، شواهدي مبني بر افزايش بروز خطر سرطان در افراد مصرف کننده مهارکننده‌هاي TNF نسبت به گروه مقابل يافت نشد. همچنين اين خطر با افزايش دوز تجمعي دارو نيز افزايش نداشت. البته نمي‌توان افزايش خطر را در مدت زمان طولاني‌تر از مدت اين مطالعه رد کرد. 


برچسب‌ها: سرطان, TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مؤسسه ملي سلامت و تعالي باليني (NICE) بريتانيا اعلام کرد، داروي anti-TNF موسوم به HUMIRA يا adalimumab را که ساخت شرکت AbbVie است، براي درمان بيماران مبتلا به کوليت اولسراتيو با فعاليت متوسط تا شديد که به درمان‌هاي رايج، مانند کورتيکواستروئيدها و مرکاپتوپورين يا آزاتيوپرين پاسخ کافي نمي‌دهند يا اين درمان‌ها را تحمل نکرده يا از نظر استفاده از آنها منع مصرف دارند، مورد تاييد خود قرار داد. داشتن گزينه‌هاي درماني موثر جداگانه از anti-TNFها مانند adalimumab بسيار مهم است و شانس داشتن زندگي‌اي با کيفيت بالا را به بيماران مبتلا به کوليت اولسراتيو هديه مي‌دهد. درمان‌هاي anti-TNF نقش مهمي در درمان اين بيماران بازي مي‌کند و باعث کاهش درد و التهاب ناتوان کننده اين دسته از بيماران مي‌شود. همچنين اين دسته از داروها احتمال بستري شدن بيماران را در بيمارستان کاهش داده و به بيماران مبتلا کمک مي‌کند تا کنترل بيشتري بر زندگي خود داشته باشند.
 تصميم تاييد Adalimumab به‌وسيله NICE پس از بررسي نتايج کارآزمايي‌هاي انجام شده در مورد ايمني و کارآيي آن گرفته شده و آنها توصيه مي‌کنند تجويز Adalimumab همراه با infliximab و golimumab صورت گيرد.
اين موسسه توصيه مي‌کند که بيماران بايد 12 ماه پس از مصرف داروهاي anti-TNF مورد ارزيابي مجدد قرار گيرند و در صورتي که شواهد کافي در مورد پاسخ درماني به آن دارو وجود داشت، درمان ادامه پيدا کند. همچنين، توصيه مي‌کند در بيماران که در فاز بهبودي پايدار قرار دارند، درمان قطع و در صورتي که بيماري عود کرد، درمان با همان گزينه درماني مجددا آغاز شود. 


برچسب‌ها: کولیت اولسراتیو, TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده که سلول‌های میلوئید نابالغ می‌توانند علائم روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) را از بین ببرند. دانشمندان با استفاده از مدل‌های موش مبتلا به روماتیسم مفصلی دریافتند، سلول‌های میلوئید نابالغ ممکن است درمان موثری برای این بیماری در انسان باشد. تحقیقات نشان دادند که سلول‌های مذکور قادر به مهار رشد سلول‌های T و همچنین تکثیر سلول B و تولید پادتن هستند؛ در نتیجه، علائم موش‌های مبتلا به روماتیسم مفصلی در آزمایشات بهبود یافت.
 
دانشمندان امیدوارند این تحقیقات بتواند به درک بهتری از پتانسیل سلول‌های میلوئید نابالغ در درمان‌های مبتنی بر سلول در مبارزه با بیماری‌های خودایمنی منجر شود. به گفته محققان، درمان‌های سلولی با استفاده از سلول‌های سیستم ایمنی، درمان‌های بالینی برای سرطان و بیماری‌های دیگر را متحول کردند، اما این سلول‌ها محدود به نوع T بوده‌اند. تحقیقات جدید نه تنها به شناسایی نقش بالقوه سلول‌های میلوئید نابالغ در درمان‌های سلولی پرداختند، بلکه همچنین نشان دادند که این نوع رویکردها ممکن است در بیماری‌های خودایمنی نیز موثر باشند. نتایج این تحقیقات در مجله Leukocyte Biology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرص های امپاگلیفلوزین/ لیناگلیپتین با نام گلیکسامبی (Glyxambi) را به عنوان درمان همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 در مواردی که تجویز امپاگلیفلوزین و لیناگلیپتین مجاز است را تایید کرد. گلیکسامبی، در مبتلایان به دیابت نوع 1 یا برای درمان کتواسیدوز دیابتی توصیه نمی شود٬ و همچنین، گلیکسامبی در بیماران با سابقه پانکراتیت مورد مطالعه قرار نگرفته و مشخص نیست که آیا می تواند خطر وقوع مجدد پانکراتیت در این افراد را افزایش دهد یا خیر. گلیکسامبی، اولین و تنها درمان دیابت در آمریکا است که مکانیسم اثر دوگانه یک  مهارکننده سدیم گلوکز کوترانسپورتر2 و یک مهارکننده دی پپتیدیل پپتیداز4 را به شکل یک عدد قرص که در صبحگاه مصرف می شود، دارد. گلیکسامبی،  5 میلی گرم امپاگلیفلوزین را با 25 یا 10 میلی گرم لیناگلیپتین در یک قرص قرار داده است. مهارکننده های SGLT2 با بلوک بازجذب گلوکز خون از کلیه ها، گلوکز را از طریق ادرار دفع می کنند. مهارکننده های DDP-4 با افزایش هورمون های تحریک کننده پانکراس برای تولیدبیشتر انسولین و تحریک کننده کبد برای تولید گلوکز کمتر اثر می کنند.
 پاول فونتین، سرپرست مطالعه ای که به تایید گلیکسامبی انجامید، می گوید: «امروزه جامعه پزشکی به لزوم درمان دیابت با ترفندهای مختلف واقف است. هدف همه روش ها درنهایت،بهبود هر چه بیشتر کنترل قندخونا ست.» تجویز گلیکسامبی در بیمارانی که به اختلال عملکرد کلیوی دچارند، بیماری شدید کلیوی دارند یا تحت دیالیز قرار می گیرند، سابقه واکنش های بیش حساسیتی نظیر آنافیلاکسی، آنژیوادم، مشکلات اگزفولیاتیو پوستی، کهیر به دنبال مصرف لیناگلیپتین دارند و نیز سابقه واکنش های بیش حساسیتی به امپاگلیفلوزین دارند، ممنوع است
.
 
تایید این دارو از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا، بر اساس اطلاعات به دست آمده از نتایج مطالعه فاز3 برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی گلیکسامبی (5/10 و 5/25 میلی گرمی) در مقایسه با منوتراپی امپاگلیفلوزین (10 یا 25 میلی گرمی) و لیناگلیپتین (5 میلی گرمی) در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع2 است که دوز بالای مت فورمین (متوسط دوز 1889 میلی گرم در روز) را دریافت می کنند. در این مطالعه در 686 بیمار بزرگسال مبتلا به دیابت نوع2 و هموگلوبی A1C بین 7 تا 10 درصد، تغییر در میزان این هموگلوبین پس از 24 هفته بررسی شد. نتایج نشان دادند که در صورتی که گلیکسامبی به متفورمین اضافه شود، در هفته 24 بهبود قابل توجهی در کنترل میزان A1C در مقایسه با منوتراپی امپاگلیفلوزین یا لیناگلیپتین خواهد داشت. هرچند که گلیکسامبی برای کاهش و کنترل وزن مورد تایید قرار نگرفته، در پایان هفته 24 چنین مزیتی از مصرف آن در بیماران گزارش شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, گلیکسامبی, امپاگلیفلوزین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


امروزه عده بسياري زيادي از مردم، هزينه بالايي را صرف خريد انواع داروهاي مکمل آنتي‌اکسيدان مي‌کنند. با اين حال مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد که اين مواد ممکن است عملکردي عکس داشته و وضعيت سلامتي فرد را با خطر همراه کنند. دانشمندان سوئدي در مطالعه جديد نشان دادند که دو آنتي‌اکسيدان، يعني ويتامين E و نيز استيل‌سيستين (NAC) مي‌تواند به تسريع رشد سلول‌هاي سرطان ريه در موش‌ها بينجامد.
 
اين پژوهشگران همچنين به دليل بروز اين پديده نيز پي بردند. آنتي‌اکسيدان‌ها از سلول‌ها در برابر مولکول‌هاي ناپايداري که گونه‌هاي اکسيژن واکنشي يا ROS ناميده مي‌شوند، محافظت مي‌کنند. اين مولکول‌هاي ناپايدار مي‌توانند به راحتي با DNA واکنش داده و موجب بروز آسيب‌هايي شوند که در نهايت به سرطان مي‌انجامد. در اين پژوهش جديد مشخص شد که آنتي‌اکسيدان‌ها نه تنها موجب خنثي شدن گونه‌هاي اکسيژن واکنشي مي‌شوند، بلکه تاثيري مخرب بر سلول‌هاي سالم هم دارند. در واقع هر قدر آنتي‌اکسيدان بيشتري در رژيم غذايي ما وجود داشته باشد، به حذف راديکال‌هايي که مي‌توانند جلوي رشد تومور را بگيرند، کمک مي‌کنيم. اين امر در نهايت مي‌تواند بسيار زيانبار باشد.
 
نتايج اين پژوهش به‌ويژه براي افرادي که در معرض ابتلا به سرطان ريه قرار دارند از اهميت زيادي برخوردار است. براي نمونه افراد سيگاري و نيز کساني که به بيماري مزمن انسدادي ريه مبتلا هستند بايد هوشيار باشند. با توجه به اينکه مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريه ميزان زيادي استيل‌سيستين مصرف مي‌کنند، اين يافته مي‌تواند روند موجود را براي کاهش علائم اين بيماري متحول کند. اين پژوهش هم‌راستا با برخي مطالعات قبلي است که در آن ثابت شده بود آنتي‌اکسيدان‌ها در پيشگيري از برخي بيماري‌ها نقشي ندارند و حتي موجب تشديد وضعيت فعلي مي‌شوند. همچنين برخي مطالعات ديگر نيز به نتايجي مشابه در مورد مصرف برخي ديگر از آنتي‌اکسيدان‌ها در گسترش انواعي ديگر از سرطان دست يافته‌اند. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, آنتی اکسیدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


هاسپيرا تاييديه سازمان غذا و داروي آمريکا را براي ديلوجکت (Dyloject)، که ديکلوفتاک سديم تزريقي است، دريافت کرده است. ديلوجکت براي تجويز در بزرگسالان با هدف کنترل درد خفيف تا متوسط و نيز درد با شدت متوسط تا شديد، به تنهايي يا در ترکيب با ضددردهاي اپيوئيدي مورد تاييد قرار گرفته است. دکتر سومانت راماچاندرا، از شرکت اسپيرا مي‌گويد: «امروزه مديريت درد و رضايت بيمار از کنترل دردش در بيمارستان‌ها، اهميت زيادي دارد. بنابراين، موسسات متعددي مدل‌هاي چندگانه کنترل درد را براي به حداقل رساندن مصرف اپيوئيدها ارائه داده‌اند. ديلوجکت اين شرکت نيز گزينه ديگري بر داروهاي درمان مرحله حاد بيماري خواهد افزود.»
 
داروهاي ضدالتهاب استروئيدي، از جمله پرمصرف‌ترين ضددردها در سراسر دنيا هستند. اين گروه دارويي همچنين به دليل داشتن اثرات ضدالتهابي مورد استفاده‌اند. هر‌چند که به عنوان يک گزينه جايگزين نمي‌توان آنها را درنظر گرفت، اما ديلوجکت گزينه درمان تزريقي ديگري است که مي‌تواند با حجم اندک بولوس داخل وريدي طي 15 ثانيه برخلاف ساير ضددردهاي غيراپيوئيدي که در حجم‌هاي بيشتري لازم است پيش از تزريق آماده شوند و زمان تزريق 15تا30 دقيقه‌اي را لازم دارند- به آساني مورد استفاده قرار گيرد.
 
در طي اين مطالعات،1156 داوطلب سالم يا بيمار تحت درمان با چندين دوز ديلوجکت قرار گرفتند. تاييد ديلوجکت براساس نتايج به‌دست آمده از 2 مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيماران بزرگسال که به درد بعد از جراحي مبتلا بودند، صورت گرفت. در هر 2 اين مطالعات، تجويز مورفين به عنوان نجات دهنده بيمار از درد در مرحله آخر مجاز دانسته شد. در مطالعه اول، از 245 بيمار بزرگسالي که تحت جراحي الکتيو شکم يا لگن قرار‌گرفته بودند، تعدادي تحت درمان با ديلوجکت و گروهي دارونما قرارگرفتند. هر کدام از اين گزينه‌ها، هر 6 ساعت يک‌بار، طي 6 ساعت پس از جراحي براي حداکثر 5 روز استفاده شدند. درحدود 63 درصد از بيماران در گروه ديلوجکت و 92 درصد از بيماران در گروه دارونما، طي 48ساعت اول فاز درمان، درخواست درمان نجات‌دهنده (مورفين)را داشتند. در مطالعه دوم، درد پس از جراحي در بيماراني که تحت جراحي الکتيو ارتوپدي قرار گرفته بودند، بررسي شد. 277 بيمار به‌طور کاملا تصادفي دارونما يا ديلوجکت را هر 6 ساعت يکبار، در فاصله زماني 6 ساعت پس از جراحي تا حداکثر 5 روز دريافت کردند. حدود 74 درصد از بيماران تحت درمان با ديلوجکت و 92 درصد از بيماران در گروه دارونما ،طي 48 ساعت اول فاز درمان درخواست درمان نجات‌دهنده داشتند. 


برچسب‌ها: ديلوجکت, دیکلوفناک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جانز هاپکينز در آخرين مطالعات خود دريافتند که ارتباطي ميان بيوفيلم‌هاي باکتريال و سرطان کولورکتال وجود دارد. البته زمان زيادي است که محققان پيشنهاد مي‌کنند، باکتري‌ها با ايجاد التهاب مزمن، باعث بروز سرطان کولورکتال مي‌شوند، ولي اين براي نخستين‌بار است که بيوفيلم‌هاي باکتريال در ايجاد سرطان کولورکتال دخيل شمرده شده‌اند. درواقع، پژوهشگران دريافته‌اند که حضور بيوفيلم‌ها به‌طور قابل توجهي با تهاجم بافتي باکتريال و تغييرات در بيولوژي بافتي مرتبط هستند. اين عوامل خود به‌عنوان تغييرات انکوژنيک که پيش‌ساز بروز سرطان هستند، شناخته مي‌شوند. نکته قابل توجه ديگر آنکه بيوفيلم‌هاي کولون در اغلب موارد در تومورهاي سمت راست ديده مي شوند، ولي دليل اصلي آن مشخص نيست. بيوفيلم‌ها، به اجتماع سلول‌هاي ميکروبي گفته مي‌شود که با کمک يک ماتريکس پلي‌ساکاريدي که داراي منشا ميکروبي است، محکم به سطحي اتصال پيدا مي‌کنند. آنها با بسياري از بيماري‌هاي مزمن مخاطي در ارتباط هستند، مانند بيماري‌هاي التهابي روده، فارنژوتونسيليت، اوتيت مديا، رينوسينوزيت، اورتريت و واژينيت.
 
محققان در اين مطالعه نمونه‌هاي بافتي 118 فرد سالم يا بيمار را گرفتند که طي جراحي يا کولونوسکوپي به دست آمده بود. در 89 درصد موارد، بيوفيلم‌هاي باکتريال پلي‌ميکروبيال مهاجم در تومورهاي سمت راست کولون يافت شد، اما تنها در 12 درصد تومورهاي سمت چپ ديده شد. البته هنوز علت حضور بيوفيلم‌هاي باکتريال در کولون مشخص نيست. در حال حاضر، نمي‌دانيم چرا موقعيت جغرافيايي قابل‌توجه بيوفيلم‌ها در کولون راست، جايي که مدفوع بيشتر به فرم مايع است و احتمال اينکه باکتري به مخاط بچسبد، کمتر مي‌شود، قرار دارد. اميد است با بررسي‌هاي بيشتر، اطلاعات کامل‌تري در مورد چسبندگي باکتري‌ها، همچنين سيگنال‌دهي آنها و سيگنال‌دهي سلول‌هاي ميزبان به دست آيد. با اين حال، اينکه بيوفيلم‌ها در کولون راست يا چپ شکل بگيرند، تغييرات بيولوژيکي در هر دو سمت يکسان است و قويا مطرح کننده اين است که بيوفيلم‌ها سرطان‌زا هستند. نکته قابل توجه ديگر اينکه، تمام بيماراني که تومورهاي آنها از نظر بيوفيلم مثبت است، چه سرطان باشد چه آدنوم، مخاط دور از محل تومور آنها از نظر بيوفيلم منفي گزارش شد. اين مساله پيشنهاد مي‌کند که چه تومورها باعث تشکيل بيوفيلم‌ها شده باشند و چه بيوفيلم‌ها باعث شکل گرفتن تومورها، وقتي نقصي در لايه مخاطي رخ مي‌دهد، باکتري‌ها با سلول‌هاي اپي‌تليال ميزبان تماس برقرار مي‌کنند و همين مساله، راه را براي سرطاني شدن بافت هموار مي‌کند. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کولورکتال, کولورکتال, بیوفیلم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران در تحقيقات جديد خود که نتايج آن در آخرين شماره نشريه پيوند (Transplantation) منتشر شده، دريافتند که مصرف برخي داروها پيش از عمل پيوند کليه به عنوان کاهش‌دهنده پادتن در بيماران کليوي، ممکن است شانس آنها را براي پيوند موفقيت‌آميز کليه افزايش داده و احتمال رد عضو را کاهش دهد. تحقيقات پژوهشگران دانشگاه سينسيناتي (Cincinnati) در اوهايوي ايالات متحده نشان مي‌دهد که روش درماني جديد با موفقيت بيشتري نسبت به روش‌هاي سنتي عمل مي‌کنند. استيو‌وودل از محققان اصلي اين تيم پژوهشي در اين رابطه توضيح مي‌دهد که اين پژوهش‌ها و نتايج آن بسيار بااهميت هستند، چرا که راهي بهتر را براي تغيير روش انتقال و پيوند کليه پيش روي پزشکان قرار مي‌دهند. از سال 2008 محققان به آزمايش‌هاي گوناگون و تحقيقات گسترده دست زدند تا بتوانند با ايجاد روش درماني سول‌هاي پلاسما، سلول‌هايي را که پادتن توليد مي‌کنند مورد هدف قرار دهند. در روش درماني جديد داروي بورتزوميبbortezomib ، دارويي که در حال حاضر براي درمان بيماري مولتيپل ميلوما (multiple myeloma) توسط سازمان غذا و داروي امريکا مجوز دريافت کرده، مورد استفاده قرار گرفته است. وودل توضيح مي‌دهد که در روش رايج، براي کاهش پادتن از يک محصول خون با نام ايمونوگلوبولين وريدي استفاده مي‌شد، اما در روش جديد پنجاه داوطلب پيوند کليه با سطوح پادتن بالا و رژيم جديد، تحت درمان قرار گرفتند. ميزان رد عضو در اين دوره آزمايشي بسيار کم بوده و در نتيجه شانس بيمار براي توليد پادتن جديد براي مبارزه با عضو پيوندي بسيار پايين گزارش شده است. او متذکر شد که مي‌توان از اين روش درماني در پيوندهاي قلب و پانکراس که اغلب بدن با توليد پاتن زياد موجب رد عضو مي‌شود نيز بهره‌مند شد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, پیوند, پیوند کلیه, بورتزوميب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بخش تحقيق و توسعه محصول جانسن، درخواست ثبت داروي جديد مربوط به ترابکتدين (Trabectedin) با نام تجاري يوندليس (Yondelis) را براي درمان مبتلايان به سارکوم پيشرفته بافت نرم از جمله ليپوسارکوم و انواع مختلف ليوميوسارکوم، که قبلا تحت شيمي‌درماني حاوي يک آنتراسيکلين قرار گرفته‌اند، را به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کرده است. دکتر پيتر اف لبوويتز، سرپرست بخش انکولوژي جانسن مي‌گويد: «درمان سارکوم پيشرفته بافت نرم براي دهه‌هاي متمادي راکد بوده است و ما اميدواريم که يوندليس گزينه درماني جديدي براي بيماراني که با اين عارضه مهاجم زندگي مي‌کنند باشد.»پروتکل مطالعه فاز3 تصادفي با نام ET743-SAR-3007، ارائه خواهد شد. در اين پروتکل 500 بيمار شرکت‌کننده به‌طور کاملا تصادفي در 2 گروه تحت درمان با داکاربازين يا ترابکتدين قرار خواهند گرفت. اين مطالعه براي بررسي اثربخشي و ايمني ترابکتدين در مقايسه با داکاربازين در درمان مبتلايان به ليپوسارکوم و ليوميوسارکوم(شايع‌ترين انواع سارکوم بافت نرم در بزرگسالان) خواهد بود. جانسن درصدد است که ترابکتدين را طبق برنامه ويژه وارد مطالعه کند. بر اين اساس گروهي از مبتلايان به ليپوسارکوم و ليوميوسارکوم که از گزينه‌هاي درماني قبلي بهره‌اي نبرده‌اند، مي‌توانند از فوايد احتمالي اين دارو بهره ببرند. سارکوم بافت نرم، بدخيمي منشا گرفته از بافت نرم است. بافتي که ساير ساختارها نظير عضلات، چربي، عروق خوني، اعصاب، تاندون‌ها و مفاصل را حمايت کرده و متصل به يکديگر نگه مي‌دارد. براي بيش از 12هزار نفر تا پايان سال 2014 ميلادي تشخيص سارکوم بافت نرم گذاشته خواهد شد و نزديک به 4700 نفر در اين سال جان خود را متعاقب ابتلا به اين بيماري از دست خواهند داد. ليوميوسارکوم، نوع مهاجم سارکوم بافت نرم است که در عضلات صاف رحم، ديواره لوله گوارش و عضلات جدار عروق خوني رخ مي‌دهد. ليپوسارکوم از سلول‌هاي چربي منشا گرفته و معمولا در ران يا حفره شکم ديده مي‌شود. ترابکتدين، هم اکنون در 76 کشور آمريکاي شمالي، اروپا، جنوب آفريقا و آسيا براي درمان سارکوم پيشرفته بافت نرم و در 69 کشور براي درمان موارد عود کرده بدخيمي تخمدان در ترکيب با دوکسوروبيسين مورد استفاده قرار مي‌گيرد.  


برچسب‌ها: داروی جدید, يوندليس, ترابکتدين, سارکوم, لیپوسارکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


شرکت ژننتک، اعلام کرده که مجوز بررسي تحت حمايت قوانين ويژه سازمان غذا و داروي آمريکا را براي محصول تحقيقاتي ايميونوتراپي خود در زمينه بدخيمي‌هاي ريه دريافت کرده است. مولکول جديد MPDL3280A، يک آنتي PDL1 است که براي درمان مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه که بيماري آنها قبل يا طي شيمي‌درماني با رژيم‌هاي حاوي پلاتينوم عود کرده است، به کار خواهد رفت. بدخيمي‌ريه شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در دنيا است و به همين دليل سازمان غذا و داروي آمريکا بررسي MPDL3280A تحت قوانين خاص را براي کمک به مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه در نظر گرفته است. در تمام مطالعات انجام شده روي MPDL3280A، بيان ژني PD-L1 مطرح بود (PD-L1 مثبت بودند).
 
سازمان غذا و داروي آمريکا در 2014 ميلادي، MPDL3280A را براي بررسي آن در مبتلايان به بدخيمي‌مثانه تحت پوشش قوانين حمايتي قرار داده بود. انتظار مي‌رود که در سال جاري مطالعات فاز 3 اين دارو روي انواع ديگر تومورها، آغاز شود. MPDL3280A، يک آنتي‌بادي مونوکلونال است که با پروتئين PD-L1 تداخل عمل دارد. MPDL3280A پروتئين‌هاي نامبرده موجود بر سطح سلول‌هاي تومور و سلول‌هاي ايمني درگير با تومور را هدف قرار داده و از ساخت PD-L1 و ‌‌1/7‌B روي سطح سلول‌هايT ممانعت مي‌کند. MPDL3280A با مهار PD-L1 فعال‌سازي سلول‌هاي T را غيرممکن مي‌کند و درنتيجه قابليت آن در رديابي و حمله به سلول‌هاي تومور تحت‌تاثير قرارمي‌گيرد.
 
براساس آمار منتشر شده از سوي انجمن سرطان آمريکا، تخمين زده مي‌شود که بيش از 221هزار نفر آمريکايي در سال 2015 ميلادي با تشخيص بدخيمي‌ ريه روبرو خواهند شد و بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه بيش از 85درصد از همه موارد بدخيمي‌هاي ريه را شامل باشد. متاسفانه، 60 درصد از موارد تشخيص داده شده بدخيمي‌ ريه در آمريکا در مرحله پيشرفته هستند. ژننتک تمرکز اصلي فعاليت‌هاي خود را به توليد مولکول‌هاي جديد براي کمک به مبتلايان به بدخيمي‌هاي ريه متمرکز کرده است. اين شرکت در حال حاضر 2 محصول مورد تاييد براي درمان بدخيمي‌ ريه دارد و بيش از 20 محصول ثبت نشده اين شرکت نيز در اين عرصه در دست بررسي است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, سرطان, سرطان ریه, MPDL3280A
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي انکومد، يک شرکت فعال در زمينه توليد داروهاي هدفمند درمان سرطان، اعلام کرده است که يک مطالعه باليني تصادفي فاز2 با استفاده از دارونما را براي تعيين دوزاژ درماني دمسيزوماب(Demcizumab) در درمان خط اول بدخيمي غيرسلول کوچک پيشرفته ريه آغاز کرده است. جاکوب دوپونت، سرپرست بخش مديکال شرکت انکومد مي‌گويد: «براساس فعاليت ضدتوموري و ايمني مطلوب به‌دست آمده طي فاز اول مطالعه روي دمسيزوماب به همراه درمان استاندارد بدخيمي غيرسلول کوچک ريه، به اين نتيجه رسيده‌ايم که دمسيزوماب در درمان مبتلايان به اين بدخيمي، سودمند است.»
 
قرار است که در مطالعه فاز2 با نام دنالي(DENALI)، بيش از 200 بيمار در خط اول درمان بدخيمي ريه غيرسلول کوچک غيراسکواموس مرحله4 که تومور آنها فاقد گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال است يا موتاسيون ALK ندارد، شرکت داشته باشند. بيماران به‌طور کاملا تصادفي در يکي از 3 بازوي اين مطالعه قرار خواهند گرفت. اثربخشي و ايمني دمسيزوماب در ترکيب با کاربوپلاتين و پمترکسد (Pemetrexed) با رژيم‌درماني حاوي کاربوپلاتين و پمترکسد (فاقد دمسيزوماب) مقايسه خواهد شد. در هر 3 بازوي مطالعه، بيماران براي 4 دوره کاربوپلاتين و پمترکسد دريافت خواهند کرد و سپس دوز نگه‌دارنده پمترکسد خواهند گرفت. به علاوه، بيماران در بازوي اول مطالعه، شيمي درماني به‌همراه دارونما دريافت خواهند کرد. در بازوي دوم، بيماران شيمي‌درماني و يک دوره دمسيزوماب هر 3 هفته يک‌بار براي 4دوز و در بازوي 3، شيمي‌درماني با 2 دوره دمسيزوماب با شروع دوره دوم در روز 168 در پيش‌گرفته خواهد شد. هدف اوليه مطالعه، بررسي مدت بقاي بدون پيشرفت بيماري است. اهداف ثانويه مطالعه عبارتند از ميزان پاسخ‌دهي درماني، مدت‌زمان پاسخ‌دهي‌ درماني، شانس بقاء، ايمني، اميونوژنيسيتي و فارماکوکينتيک دارو. در مطالعه دنالي، فارماکوديناميک و پتانسيل بيومارکرها نيز بررسي خواهد شد.
 دنالي، اولين مطالعه از 2 مطالعه فاز2 تصادفي ترتيب داده شده روي دمسيزوماب و اولين آنتي بادي
ضد
DLL4 است که وارد فاز2 مطالعه باليني مي‌شود. تعيين دوزاژ دمسيزوماب در درمان بدخيمي پانکراس نيز در مطالعه فاز2 ديگري که به زودي آغاز خواهد شد بررسي مي‌شود. 2مطالعه باليني فاز2 نيز روي تارکستوماب (Tarextumab) همين شرکت که آنتي‌بادي ضدناچ2/3 است در‌حال انجام است. انتظار مي‌رود که نتايج 4مطالعه باليني مذکور طي سال‌هاي 2016-2017 منتظر شود. در مطالعه فاز1 روي دمسيزوماب در درمان بدخيمي غيرسلول کوچک ريه، ترکيب دمسيزوماب با پمترکسد و کاربوپلاتين از سوي بيماران به خوبي تحمل شد و هيچ عارضه شديد قلبي- ريوي در دريافت‌کنندگان دمسيزوماب مشاهده نشد.  


برچسب‌ها: داروی جدید, دمسيزوماب, سرطان, سرطان ریه, دنالی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


يک شرکت داروسازي متمرکز بر توليد آنتي‌بيوتيک‌هاي موثر در موارد مقاومت آنتي‌بيوتيکي اعلام کرده است که نتايج به دست آمده از مطالعه فاز3 روي کپسول‌هاي سوليترومايسين (Solitromycin) در درمان مبتلايان به پنوموني اکتسابي از جامعه موفقيت‌آميز بوده‌اند. سوليترومايسين در تمامي جمعيت تحت مطالعه، هدف اوليه مطالعه را که پاسخ‌دهي درماني زودرس (در کمتر از 72 ساعت از شروع درمان آنتي‌بيوتيکي) بود، کسب کرد. در مطالعه مذکور، سوليترومايسين با موکسي‌فلوکساسين مقايسه شده است. دکتر پرابهاواتي فرناندز، مدير اجرايي شرکت سمپرا مي‌گويد: «به دکتر ديويد الداچ و تيمش براي نتايج به دست آمده از اولين مطالعه از 2 مطالعه فاز3 در دست انجام روي اثربخشي سوليترومايسين تبريک مي‌گويم. امروزه درمان پنوموني‌هاي باکتريايي اکتسابي از جامعه، به يکي از معضلات اصلي سيستم بهداشت و درمان تبديل شده است و ما معتقديم که سوليترومايسين گزينه خوبي براي غلبه بر اين بيماري کشنده خواهد بود.»
 
در اين مطالعه فاز3 دوسوکور چندمرکزي، بيش از 860 بيمار بزرگسال مبتلا به پنوموني باکتريايي اکتسابي از جامعه با شدت متوسط تا شديد شرکت داشتند. اين بيماران به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با دوز اوليه 800 ميلي‌گرمي سوليترومايسين و سپس به مدت 5 روز، روزانه 400 ميلي‌گرم سوليترومايسين قرار گرفتند. در گروه تحت درمان با موکسي‌فلوکساسين خوراکي، دوز مصرف دارو روزانه 400 ميلي‌گرم براي مدت 7 روز بود. هدف اوليه مطالعه، پاسخ‌دهي درماني زودرس، به معناي بهبود علائم باليني (سرفه، تنگي نفس، درد قفسه سينه و داشتن خلط) در حداقل 2 علامت باليني از 4 علامت اصلي بيماري (بدون وخيم‌تر شدن هيچ‌کدام از آنها) بود. شيوع عوارض باليني شديد در هر 2 بازوي مطالعه يکسان بود و شايع‌ترين عوارض گزارش شده به ترتيب شيوع عبارت بودند از سردرد، اسهال، تهوع و خواب‌آلودگي. افزايش بدون علامت آنزيم‌هاي کبدي در بيماران تحت مطالعه در هر 2 بازوي مطالعه مشاهده شد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, سوليترومايسين, پنومونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته در تایوان نشان می‎دهد، افزودن یک گرم زردچوبه به وعده صبحانه می‌تواند منجر به موجب بهبود حافظه‌ در افراد در معرض خطر اختلال شناختی و بیماران در مراحل اولیه دیابت شود. کارکامین یکی از اجزای اصلی زردچوبه است که علاوه بر ایجاد رنگ زرد این ادویه، نقش مهمی در مهار واکنش‌های التهابی ایفا می‌کند.
 
تحقیقات قبلی نشان می‌دهند، کارکامین خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‎دهد. در جدیدترین پژوهش، تیم تحقیقاتی در تایوان به سرپرستی پروفسور «مارک والویست» از دانشگاه موناش استرالیا، 48 مرد و زن بالای 60 سال را با علائم پیش‌دیابت به چهار گروه تقسیم کردند.
 
به گروه اول روزانه یک کپسول حاوی یک گرم زردچوبه، به گروه دوم کپسول حاوی دو گرم دارچین، گروه سوم هر دو کپسول و به گروه چهارم دارونما داده شد. سپس حافظه‌ کاری این افراد قبل و شش ساعت بعد از صبحانه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد، حافظه‌ کاری افرادی که زردچوبه مصرف کرده بودند، با افزایش قابل توجهی مواجه شد؛ درحالیکه هیچ تغییری در مصرف‌کنندگان دارچین مشاهده نشد. محققان معتقدند، کارکامین موجود در زردچوبه به دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی به پیشگیری از افسردگی، سرطان و التهاب مفاصل کمک می‎کند. نتایج این پژوهش در مجله Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition منتشر شد.  


برچسب‌ها: زردچوبه, آنتی اکسیدان, ضد التهاب, کارکامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links