تیمی از محققان سراسر جهان دریافته‌اند نوعی ماده‌ موجود در داروهای سرفه می‌تواند در درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کارآمد باشد. دیابت نوع 2 معمولا در بزرگسالی و زمانی ظاهر می‌شود که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند؛ انسولین هورمونی است که به بدن در تنظیم و استفاده از گلوکز کمک می‌کند. هنوز درمانی برای دیابت ارائه نشده و بیماران باید رژیم‌ غذایی خود را تغییر داده و داروها یا انسولین لازم برای حفظ سلامتی‌شان را دریافت کنند.
 
محققان در تحقیق جدید از نوعی ماده به کار رفته در سرکوب‌کننده‌های سرفه به نام dextromethorphan استفاده کردند. آن‌ها در ابتدا تصور می‌کردند این ترکیب، تولید انسولین را بدتر می‌کند اما اکنون دریافتند چنین ماده‌ای سلول‌های گیرنده لوزالمعده را وادار به تولید انسولین بیشتر می‌کند.
 
محققان اثر این ماده را بر روی موش‌ها و سپس بافت لوزالمعده انسانی آزمایش کردند. آن‌ها همچنین آزمایش بالینی را برای مشاهده اثرات ماده مزبور بر روی بیماران دیابتی انجام دادند. تیم علمی dextromethorphan را بر روی 20 بیمار مرد انجام داد و در نهایت مشخص شد تراکمات انسولین و توانایی تحمل گلوکز در آن‌ها افزایش یافت. دانشمندان مدعی‌اند این یافته‌ها هنوز در مرحله ابتدایی هستند و امیدوارند کشف جدید موجب انجام آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تر در آینده شود. جزئیات این تحقیق در مجله Nature Medicine ارائه شد.  


برچسب‌ها: دیابت, دکسترومتورفان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون آمریکا هشدار داده اند که مصرف زیاد چای خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد. تحقیقات روی بیش از 76 هزار زن داوطلب نشان داده که مصرف زیاد چای خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد در حالی که نوشیدن قهوه این تاثیر مضر را ندارد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون تاکید می کنند کسانی که بیش از چهار فنجان در روز چای می‌نوشند، 78 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) هستند. به گفته آنان نوشیدن هفتگی هر مقدار چای، 40 درصد خطر بروز این بیماری را تشدید می‌کند.  


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید, چای
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تیمی از دانشمندان موسسه تحقیقات اسکریپس به آزمایش یک ترکیب مصنوعی قوی پرداخته‌اند که از بروز دیابت نوع یک در مدل‌های حیوانی جلوگیری کرده است. حیواناتی که از این ترکیب استفاده کرده بودند، در مقایسه با حیوانات دیگر هیچ گاه به قند خون بالای نشانگر بیماری دیابت مبتلا نشدند و آسیب سلول‌های بتا در آن‌ها بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد. دیابت نوع یک در نتیجه تخریب خودایمنی سلول‌های بتای تولید کننده انسولین در لوزالمعده اتفاق می‌افتد. درحالیکه درمان استاندارد برای این بیماری به دنبال جایگزینی انسولین از دست رفته است، تحقیقات جدید در عوض بر امکان جلوگیری از تخریب ابتدایی ایجاد شده توسط سیستم ایمنی و توقف بیماری پیش از آغاز آن تمرکز دارد.
 در این تحقیق، دانشمندان به آزمایش ترکیب تجربی SR1001 در مدل‌های حیوانی دیابتی لاغر پرداختند. این ترکیب، یک جفت از گیرنده‌های هسته‌ای ROR آلفا و ROR گاما را هدف قرار می‌دهد که نقشی حیاتی را در تولید جمعیت خاصی از سلول‌های ایمنی مرتبط با دیابت (Th17) ایفا می‌کند.
 
به گفته دانشمندان، از آنجایی که سلول‌های Th17 با تعدادی از بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس مرتبط هستند، تصور می‌شود ترکیب آن‌ها بتواند سلول‌های Th17 در دیابت نوع یک را مهار کرده و احتمالا در پیشرفت بیماری اختلال ایجاد می‌کند. آن‌ها دریافتند که ترکیب SR1001 می‌تواند وقوع دیابت را از بین برده و میزان التهاب انسولین و مخرب‌های سلول‌های تولید کننده انسولین را در بیماران درمان شده کاهش دهد. این ترکیب به سرکوب واکنش ایمنی از جمله تولید سلول‌های Th17 پرداخته و همچنین سطوح عادی انسولین را حفظ می‌کند. SR1001 همچنین دفعات بیان Foxp3 را در سلول‌های T که به کنترل تولید و فعالیت نوعی سلول‌ایمنی موسوم به سلول تنظیم T می‌پردازد، افزایش می‌دهد.
 
به گفته محققان، این نتایج نشان می‌دهد که سلول‌های Th17 از نقش آسیب‌شناختی در تولید دیابت نوع یک برخوردار بوده و استفاده از ترکیبات مصنوعی خاص ROR برای هدف قرار دادن این سلول‌ها ممکن است بتواند به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای دیابت نوع یک مورد استفاده قرار بگیرد. این تحقیق در مجله Endocrinology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: دیابت, موش
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تماشاگران فیلم‎های احساسی و رمانتیک بیش از دوستداران فیلم‎های کمدی تمایل به خوردن تنقلات دارند. تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می‎دهد تماشاگران فیلم‎های احساسی و رمانتیک بیش از دوستداران فیلم‌های کمدی تمایل به خوردن تنقلات دارند. 
 
محققان در آزمایش اول به شرکت ‎کنندگان تنقلات داده و گروهی را به تماشای فیلم رمانتیک "Love Story" یا "داستان عشق" و گروه دیگر را به تماشای فیلم کمدی "Sweet Home Alabama" یا "مرا فراموش نکن" دعوت کردند. در پایان تحقیق معلوم شد گروهی که فیلم رمانتیک را تماشا کرده بودند ۳۶ درصد بیشتر از گروه دیگر تنقلات مصرف کرده‎اند.
 
در آزمایش دوم نیز محققان به شمارش زباله‎های پاپ کورن‎ها و دیگر تنقلات در سینماها پرداختند، در پایان تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدند که تماشاگران فیلم رمانتیک "سولاریس" با بازی جرج کلونی، 55 درصد بیشتر از افرادی که فیلم کمدی "My Big Fat Greek Wedding" را تماشا کرده‎اند، ذرت بوداده خورده‎اند. نتایج این تحقیقات در مجله "JAMA Internal Medicine" نیز به چاپ رسید، بر اساس این تحقیق خوردن تنقلات احساس حزن و اندوه را از بین می‎برد.  


برچسب‌ها: چاقی, فیلم, فیلم رمانتیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بيماري کبدچرب غيرالکلي، شايع‌ترين اختلال کبدي در بسياري از کشورهاي جهان، از جمله آمريکاست. متاسفانه امروزه به‌دليل عدم وجود درک صحيح از اين بيماري، گزينه‌هاي درماني مطرح براي اين بيماري هم محدود هستند. منظور از گزينه‌هاي درماني، هم موارد غيردارويي(تعديل عادات زندگي و مصرف ويتامينE) و هم دارويي(مانند تيازوليدين‌ديون‌ها و متفورمين) است.
 
کبد مسئول عملکردهاي فيزيولوژيک متعددي در بدن است. از جمله تنظيم توليد صفرا و فرايندهاي هماتولوژيک و متابوليک. در ميان عملکردهاي متابوليک، متابوليسم کبدي چربي‌ها از آن جمله است. کبد سطح کلسترول، تري‌گليسريدها و اسيدهاي چرب خون را تنظيم مي‌کند. چربي‌هاي مصرفي به کبد منتقل و براي ذخيره‌سازي آماده مي‌شوند. با کاهش سطح چربي‌خون، کبد شروع به شکستن و آزادسازي آن به درون خون مي‌کند. طي اين روند، چربي‌ها به اسيدهاي چرب آزاد و در نهايت به تري‌گليسريدها و ليپوپروتئين‌ها تبديل مي‌شوند. نقص در متابوليسم اسيدهاي چرب باعث تجمع قطرات چربي در هپاتوسيت‌ها و احتباس غيرطبيعي و افزاينده چربي و در نتيجه بيماري کبدچرب مي‌شود. کبدچرب با بيماري‌هايي مانند ديابت نوع2، بيماري قلبي-عروقي و هپاتوسلولار کاسينوما مرتبط است. بيماري کبدچرب از دو راه ايجاد مي‌شود: سوء مصرف مزمن الکل يا سال‌هاي سال ‌‌هايپرليپيدمي کنترل نشده. در مبتلايان به کبدچرب غيرالکلي، اغلب بيماري‌هاي همراهي مانند فشارخون بالا، ديابت، هايپرليپيدمي و چاقي وجود دارد. بنابراين، هدف درماني کبدچرب غيرالکلي فقط محدود به بيماري کبدي نيست. 

ادامه مطلب


برچسب‌ها: دارودرمانی, کبد چرب, کبد چرب غیرالکلی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


در آرتريت روماتوئيد براي پيشگيري از بروز عوارض درازمدت، مداخلات و درمان زودهنگام ضروري است. هنوز علت اصلي ايجاد‌کننده اين بيماري به‌درستي مشخص نيست اما سينوويت قرينه مفاصل کوچک دست و پا، از اولين تظاهرات اين بيماري هستند. دستورالعمل‌ها اخير درمان آرتريت روماتوئيد، توصيه به درمان‌هاي تهاجمي‌تر با استفاده از داروهاي بيولوژيک جديد و الگوهاي مختلف استفاده متناوب از هر کدام از آنها مي‌کنند، اما اين گروه داروها، عوارض متعددي دارند که بارزترين آنها سرکوب ايمني است، بنابراين با هدف دست يابي به بالاترين ميزان پاسخ‌دهي درماني، استفاده از گزينه‌هاي درماني جديد با مکانيسم اثرهاي ويژه اجتناب‌ناپذير است.  

ادامه مطلب


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، هورمون پاراتيروئيد با نام تجاري ناتپارا (Natpara) را براي درمان هايپوکلسمي در مبتلايان به هايپوپاراتيروئيديسم مورد تاييد قرار داده است. هايپوپاراتيروئيديسم، يک بيماري نادر است که در حدود 60هزارنفر فقط در کشور آمريکا به آن مبتلايند. هايپوپاراتيروئيديسم، در شرايطي رخ مي‌دهد که ميزان ترشح هورمون پاراتيروئيد کمتر از حد طبيعي باشد.
 
هايپوپاراتيروئيديسم به دليل فقدان عملکرد پارتيروئيد رخ مي‌دهد و در اغلب موارد نتيجه برداشتن غده پاراتيروئيد طي جراحي و در موارد نادري هم حاصل بيماري‌هاي مادرزادي يا اتوايميون است. مبتلايان به هايپوپاراتيروئيدسم ممکن است بي‌حسي، گرفتگي‌هاي عضلاني، کرامپ، ضربان غيرطبيعي قلبي و تشنج را در نتيجه افت سطح کلسيم خون تجربه کنند. همچنين، از عوارض درازمدت هايپوپاراتيروئيديسم مشکلاتي نظير آسيب کليوي، سنگ‌هاي کليوي، کاتاراکت و کلسيفيکاسيون بافت‌هاي نرم است. ناتپارا، يک تزريق هورموني است که روزانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به تنظيم سطح کلسيم بدن کمک مي‌کند. سازمان غذا و داروي آمريکا ناتپارا را به عنوان داروي مورد استفاده براي درمان يک بيماري خاص و نادر مورد تاييد قرار داد. دکتر جين مارک، سرپرست بخش داروهاي متابوليسم و اندوکرينولوژي سازمان غذا و داروي آمريکا مي‌گويد: «در مبتلايان به هايپوپاراتيروئيديسم، گزينه‌هاي درماني محدودي موجود هستند و بدون درمان، علائم بيماري کيفيت زندگي مبتلايان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين دارو، آلترناتيو مناسبي براي بيماراني است که با مصرف مکمل‌هاي غذايي حاوي کلسيم و اشکال فعال ويتامين D، سطح کلسيم خون آنان کنترل نمي‌شود.»
 
ايمني و اثربخشي ناتپارا در يک مطالعه باليني با شرکت بيش از 124 بيمار بررسي شد. اين افراد به طور کاملا تصادفي تحت درمان با ناتپارا يا دارونما قرار گرفتند. نتايج مطالعه مذکور نشان داد که 42درصد از بيماران تحت درمان با ناتپارا به سطح طبيعي کلسيم خون دست يافتند. اين رقم در گروه تحت درمان با دارونما فقط 3درصد بود. در برگه اطلاعات دارويي ناتپارا، هشدار در مورد خطر ابتلا به استئوسارکوما در مصرف‌کنندگان اين دارو قيد شده است. اين هشدار براساس مطالعات روي موش‌ها بوده است و به درستي مشخص نيست که آيا مصرف اين دارو در انسان‌ها هم با خطر استئوسارکوما همراه است يا خير. بنابراين؛ ناتپارا فقط در بيماراني تجويز مي‌شود که هايپوکلسمي در آنان با مکمل‌هاي حاوي کلسيم و اشکال فعال ويتامين D کنترل نمي‌شود و نيز براي بيماراني که فوايد درماني اين دارو در آنان بر خطرات احتمالي غالب است. شايع‌ترين عوارض جانبي گزارش شده در مطالعات در گروه تحت درمان با ناتپارا عبارت بودند از احساس گزگز و سوزش پوست، افت کلسيم خون، سردرد و تهوع. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, ناتپارا, هیپوکلسمی, هیپوپاراتیروئیدیسم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران دانشگاه ساندیگو موفق به ساخت حسگر لایه‌نازکی شدند که می‌تواند بدون ایجاد درد و خارش روی پوست دست چسبیده و سطح گلوکز خون را رصد کند. این حسگر لایه‌نازک بسیار منعطف بوده و همانند یک برچسب روی سطح پوست قرار می‌گیرد. این حسگر می‌تواند درد ناشی از سوراخ شدن پوست در حین آزمایش خون برای سنجش سطح کلوگز را حذف کند.
 
محققان این طرح می‌گویند که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از بیماری دیابت رنج می‌برند. برخی از این بیماران مجبور هستند تا به صورت مداوم سطح قند خون را آزمایش کنند تا بتوانند بیماری را مدیریت کنند. برای انجام آزمایش قند خون، باید با یک سوزن نوک انگشت را سوراخ کرد که بسیار دردناک است. این مشکل موجب شده تا عده‌ای از انجام آزمایش خون به صورت مداوم صرف‌نظر کنند. حسگری نیز به صورت باند وجود دارد که دور مچ دست قرار می‌گیرد که موجب خارش می‌شود.
 
از این رو محققان به دنبال ابزاری قابل پوشیدن بودند تا بتواند بدون ایجاد خارش، سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری کند. این حسگر جدید می‌تواند سیالات زیرپوست را مورد کاوش قرار داده و با استفاده از زیست‌حسگری الکتروشیمیایی مقدار قند خون را مشخص کند. نتایج آزمایش‌های انجام شده روی چند داوطلب نشان داده است که دقت این روش بسیار بالا است. نتایج این پژوهش در نشریه Analytical Chemistry منتشر شده است.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, حسگر
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه لیسستر با همکاری بیمارستان گلینفیلد اقدام به انجام آزمون بالینی روی دستگاه تشخیص سرطان ریه با استفاده از آزمون تنفسی کرده است؛ محققان این پروژه امیدوارند که با استفاده از برنامه تشخیص علائم سرطان ریه (LuCID) بتوانند روشی غیرتهاجمی برای تشخیص سرطان ارائه کنند. شرکت Owlstone Nanotech Ltd آنالیزهای اقتصادی این پروژه را انجام می‌دهد. نتایج بررسی‌های این شرکت نشان می‌دهد که شناسایی زودهنگام سرطان ریه از 14.5 درصد به 25 درصد در سال 2020 خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که با سرمایه‌گذاری 250 میلیون پوندی وزارت بهداشت انگلستان، این تشخیص زودهنگام بتواند جان 10 هزار نفر را نجات دهد.
 
دستگاه تشخیص سرطان ریه با استفاده از غلظت‌های بسیار کم مواد آلی فرار موجود در بازدم افراد می‌تواند فرآیند شناسایی زودهنگام سرطان ریه را انجام دهد. این فناوری، ابزاری ارزان و سریع برای شناسایی سرطان ریه است که می‌تواند جایگزینی مناسب برای فناوری‌های فعلی باشد. این دستگاه برخلاف روش‌هایی نظیر تصویربرداری اشعه ایکس، بی‌خطر است.
 
شرکت Owlstone Nanotech Ltd با حمایت مالی یک میلیون پوندی، پیشگامی تحقیقات کسب و کار کوچک در حوزه درمان (SBRI) و همچنین با کمک تیم توسعه کسب و کار و کارآفرینی دانشگاه لیسستر، فاز دوم این آزمون بالینی را به زودی آغاز خواهد کرد. هدف از این آزمون، بررسی حسگرهای این دستگاه (کروماتوگرافی گازی- طیف‌سنجی حرکت یونی) در بیماران سرطانی است. در صورتی که این آزمون با موفقیت به پایان برسد، مسیر ورود این دستگاه به بیمارستان‌ها هموار خواهد شد. یکی از بنیان‌گذاران این شرکت می‌گوید: اگر شما بتوانید با تغییر چیزی موفق به شناسایی زودهنگام سرطان ریه شوید، آنگاه با روش‌های درمانی فعلی می‌توان جان بیمار را نجات داد. احتمالا بتوان از این فناوری برای شناسایی سرطان پستان نیز استفاده کرد. ما لحظه‌ای آرام نخواهیم گرفت تا روزی که بتوانیم این فناوری را به بیمارستان‌ها وارد کنیم.
 
پیش‌بینی می‌شود که نتایج این آزمون بالینی در ابتدای سال 2016 کامل شود. سرطان ریه یکی از بیماری‌هایی است که نرخ زنده ماندن در آن بسیار پایین است و تشخیص زودهنگام بیماری می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش نرخ زنده ماندن داشته باشد. در حال حاضر از سی‌تی اسکن و رادیولوژی برای شناسایی این بیماری استفاده می‌شود که بسیار پرهزینه است و خطراتی را نیز برای بیمار به همراه دارد.  


برچسب‌ها: ابزار جدید, سرطان, سرطان ریه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


يک بررسي کلي نشان داده است که تجويز داروي ضدويروس تاميفلو(Tamiflu)، طول دوره علامت دار آنفلوانزا را به‌طور متوسط يک روز کم مي‌کند و از خطر ايجاد عوارض شديد آنفلوانزا نظير پنوموني به ميزان قابل توجهي مي‌کاهد. يافته‌ها از تجزيه و تحليل 9 مطالعه منتشر شده و منتشر نشده تصادفي روي مصرف تاميفلو(اسلتاميوير) در بزرگسالان بالاي 18سال بدست آمده است. مطالعه توسط شرکت توليدکننده اين دارو ترتيب داده شد.در 9 مطالعه مذکور، اثربخشي دوز 75ميلي‌گرمي تاميفلو با دارونما در بيش از 4300 بيمار در خلال سال‌هاي 1997 تا 2001 ميلادي مقايسه شد. در گروه بيماران با تشخيص آزمايشگاهي قطعي آنفلوانزا، تاميفلو طول دوره علامت دار را در مقايسه با دارونما تا 21درصد کاهش داده و دوره بيماري را از 5 روز به 4 روز رساند. همچنين در گروه تحت درمان با تاميفلو، ميزان ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي تحتاني نيازمند به درمان آنتي بيوتيکي در مقايسه با مصرف‌کنندگان دارونما 44درصد کاهش يافت. کاهش خطر 63درصدي ميزان نياز به بستري بيمارستاني نيز در گروه تاميفلو گزارش شد. در مورد عوارض جانبي، در مصرف‌کنندگان تاميفلو شکايت از تهوع 4درصد بيشتر از گروه دريافت‌کننده دارونما بود. به اعتقاد ويکتوريا ريچاردز، سرپرست اين مطالعه، قبلا هم چنين تصور مي‌شد که تاميفلو طول دوره علامت دار آنفلوانزا را کاهش مي‌دهد، اما اطلاعات کافي و قابل استناد براي اثبات آن در دست نبود. نتايج اين مطالعه تحليلي، در شماره آخرين روز ژوئن2015 نشريه لانست به چاپ رسيده است. در انتهاي اين مقاله جمع بندي شده است که با وجود اثر اثبات شده تاميفلو در کاهش خطر ابتلا به عفونت‌هاي باکتريايي متعاقب آنفلوانزا، هنوز هم بايد فايده تجويز آن را در برابر خطرات احتمالي که مصرف اين دارو بيمار را تهديد خواهد کرد، مورد قضاوت قرار گيرد. 


برچسب‌ها: پنومونی, تامفیلو
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


راکول مديکال، يک شرکت بيوفارماي فعال در زمينه توليد محصولات مورد‌نياز مبتلايان به بيماري‌هاي پيشرفته کليوي و بيماري مزمن کليوي در جبران آهن از دست رفته ثانويه به هايپرپاراتيروئيديسم و همودياليز، اخيرا اعلام کرده است که سازمان غذا ‌و‌ داروي آمريکا داروي تري‌فريک (Triferic) اين شرکت را براي فروش به‌عنوان درمان جبران‌کننده کمبود آهن، با هدف پايدار نگهداشتن سطح هموگلوبين در بيماران بزرگسال مبتلا به بيماري مزمن کليوي وابسته به همودياليز مورد تاييد قرار داده است. روبرت ال چيوئيني، مدير اجرايي راکول، مي‌گويد: «ما از تاييد تري فريک از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا بسيار خوشحال هستيم. اين اولين دارويي است که براي جايگزين کردن آهن از‌دست‌رفته و ثابت نگه‌داشتن سطح هموگلوبين در بيماران دياليزي مورد تاييد قرار مي‌گيرد. قابليت منحصر به فردتري فريک در انتقال طي دياليز و افزايش آهن بدون افزايش ذخاير آن(فريتين) باعث شده که اين دارو به بهترين درمان آهن براي بيماران دياليزي تبديل شود. اين تاييد هم براي ما و هم براي بيماران دياليزي خبر مسرت بخشي است و آنان گزينه درماني به مراتب بهتري براي جبران آهن از دست رفته در اختيار خواهند داشت.»
 
دکتر ريموند پرات، مدير بخش مديکال شرکت راکول نيز مي‌افزايد: «معتقديم که تري فريک، در دستورالعمل‌هاي درمان آنمي تغيير ايجاد خواهد کرد. اين دارو اولين محصولي است که مي‌تواند به بيماران دياليزي اجازه دهد بدون داشتن عارضه و بي‌نياز از تزريق آهن وريدي هموگلوبين خون را در سطح مطلوب نگه دارند.»طي مطالعات انجام شده براي بررسي ايمني و اثربخشي تري فريک، بيش از 1400 بيمار تحت‌درمان با اين دارو قرار گرفتند. نتايج به‌دست آمده از اين مطالعات نشان دادند که تري فريک با سيستم انتقال آهن کاملا متفاوت، اثربخشي مطلوبي و در عين حال، ايمني بسيار نزديک به دارونما دارد. تري فريک طي دياليز از غشاي دياليزکننده عبور کرده و وارد خون مي‌شود. در آنجا به سرعت به ترانسفرين متصل و به درون سلول‌هاي اريتروئيد منتقل مي‌شود تا جزئي از ساختار هموگلوبين شود.  


برچسب‌ها: داروی جدید, تری فریک, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


نوعي داروي تزريقي کاهش وزن با نام Liraglutide به همت پژوهشگران دانمارکي شرکت نوونورديسک ارائه شده که بدون داشتن تاثيرات مخرب بر بدن انسان، سبب کاهش وزن مي‌شود. اين دارو با ارسال پيام سير شدن به مغز، سبب کاهش 10 درصدي مصرف مواد غذائي شده و در نتيجه وزن فرد مصرف کننده، در حدود هشت و نيم کيلو در سال کاهش پيدا مي‌کند. اين دارو همچنين سبب کاهش فشار خون و کلسترول شده و از بروز ديابت نيز جلوگيري مي‌کند. مراحل نهايي تائيد اين دارو در اتحاديه اروپا در حال انجام است .
 
طبق نظر پزشکان، استفاده از اين داروي تزريقي براي افرادي که قصد کاهش وزن دارند، بسيار ساده‌تر از روند فرسايشي و دشوار محاسبه کالري مواد غذائي و رژيم و ورزش است .لازم به ذکر است مصرف Liraglutide تنها در صورت صلاح‌‌ديد و تجويز پزشک غذايي، توصيه مي‌شود .اين دارو در کشور دانمارک و توسط منابع و سازمان‌هاي پزشکي تاييد شده و در حال حاضر جهت بررسي و تاييد ويژگي‌ها و قابليت ارائه رسمي آن به سازمان دارويي و بهداشتي اتحاديه اروپا ارسال شده که پس از تاييد در اين سازمان، اجازه ارائه را در بازارها خواهد داشت. البته بهاي نسبتا زياد اين دارو نيز مسئله مهمي است، به‌طوري که ناظران دارويي انگليسي در مورد آن اعلام کردند قيمت متوسط مصرف روزانه اين دارو در حدود 25/2 پوند است که اين مبلغ تقريبا دو برابر داروي مشابه‌اي است که پيشتر با نام Orlistat ارائه شده بود. اين دارو برپايه نوعي هورمون يافته شده در سيستم گوارش انسان ساخته شده که به مغز پيام سير شدن و مصرف کافي مواد غذائي را مي‌دهد. در نتيجه مصرف اين دارو، افراد مي‌توانند بدون هيچ‌گونه مشکلي، در هر وعده غذائي 10 درصد کمتر مواد خوراکي مصرف کنند. 


برچسب‌ها: داروی جدید, چاقی, لیراگلوتاید, اضافه وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


امروزه بعضي عوامل خطر ابتلا به ديابت، مانند چاقي و سابقه خانوادگي کاملا ثابت شده‌اند، اما يک مطالعه جديد که به‌وسيله دانشمندان فرانسوي انجام شده نشان مي‌دهد، شايد ارتباطي ميان خطر ابتلا به ديابت نوع 2 و نوع گروه خوني افراد وجود داشته باشد. در مطالعه اخير، داده‌هاي بيش از 82 هزار زن از يک کوهورت 100 هزار نفري زنان مورد آناليز قرار گرفت. مشخص شد زنان با گروه خوني B+
35 درصد بيشتر احتمال دارد که به ديابت نوع 2 مبتلا شوند. همچنين، افراد با گروه خوني A نيز 10 درصد بيشتر احتمال دارد که ديابت نوع 2 بگيرند. افراد با گروه خوني B اين احتمال را به 21 درصد مي‌رسانند. البته تمامي اين افراد با گروه خوني O مقايسه شده‌اند. افراد گروه خوني AB نيز اين احتمال را تا 17 درصد بيشتر تجربه مي‌کنند. تمامي اين افراد در مقايسه با گروه خوني O مقايسه شده‌اند. لازم به ذکر است، اين ارتباط‌ها معني‌دار نبوده‌اند. 


برچسب‌ها: دیابت, گروه خونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


موسسه ملي براي تعالي بهداشت، درمان و مراقب (NICE) انگلستان اعلام کرد، داروي Jardiance يا empagliflozin، ساخت دو شرکت Boehringer Ingelheim و Eli Lilly براي درمان بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 تاييد شده و از اين پس اين دارو در سيستم خدمات ملي سلامت بريتانيا اجازه تجويز و مصرف دارد.
 
موارد مصرف اين دارو محدود به موارد زير خواهد شد: 1.1) Empagliflozin در ترکيب با متفورمين در يک رژيم درماني دوگانه استفاده مي‌شود، اگر: 1) داروهاي گروه سولفونيل‌اوره براي بيمار منع مصرف داشته يا بيمار آنها را تحمل نمي‌کند، 2) بيمار در معرض خطر بيشتر هيپوگليسمي يا عواقب آن قرار دارد. 1.2) Empagliflozin در يک رژيم درماني سه‌گانه استفاده مي‌شود، با 1) متفورمين و يک سولفونيل‌اوره، يا 2) متفورمين و يک تيازولينديون. 1.3) Empagliflozin در ترکيب با انسولين با يا بدون ديگر داروهاي ضدديابت، به‌عنوان يک گزينه درماني ديابت نوع 2. Empagliflozin که در اروپا تحت عنوان Jardiance به فروش مي‌رسد، به‌صورت قرص بوده و يک‌بار در روز براي درمان ديابت نوع 2 در بزرگسالان تجويز مي‌شود و قسمتي از کلاس مهارکننده‌هاي SGLT2 است.
 
SGLT2 پروتئين‌هاي اساسي هستند که در کليه‌ها مسوول فيلترکردن قند خون بوده و مسوول حدود 90 درصد بازجذب قند و بازگرداندن آن به جريان خون. در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2، بيان SGLT2 افزايش يافته و همين امر منجر به افزايش سطح گلوکز خون مي‌شود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, جارديانس, امپاگلیفلوزین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


زافژن، يک شرکت بيوفارماي شناخته شده در بهبود وضعيت بيماران مبتلا به چاقي و اختلالات متابوليک پيچيده، اخيرا اعلام کرده است که مطالعه ZAF221 که يک مطالعه فاز2 دوسوکور با استفاده از دارونما روي بلورانيب (Beloranib)- يک مهارکننده MetAP2- موفقيت آميز بوده است. در اين مطالعه، 14 بزرگسال مبتلا به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس توانستند به کاهش وزن هدف گرفته شده، برسند. بلورانيب در مطالعات به خوبي از سوي بيماران تحمل شد و از خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي کاست.
 
چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس، شکل نادري از چاقي است که در نتيجه آسيب هيپوتالاموس در حين برداشتن تومورهاي دستگاه عصبي مرکزي نظير کرانيوفارنژيوما رخ مي‌دهد. تالاموس، مرکز کنترل هموستاز در مغز است که بر کار دستگاه‌هاي وابسته به چند هورمون، ميزان متابوليسم، گرسنگي و احساس سيري کنترل دارد. در بيماراني که دچار چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس هستند، تنظيم متابوليسم برهم ريخته و دريافت طبيعي غذا مختل مي‌شود. در نتيجه، وزن‌گيري سريع، مقاومت به درمان چاقي شديد و مرگ و مير ناشي از آن رخ مي‌دهد.
 
دکتر دنيس کيم، سرپرست بخش مديکال شرکت زافژن مي‌گويد: «بسيار خوشحاليم که اين نتايج به‌دست آمده‌اند. مطالعات اخير بلورانيب را در درمان چاقي از ساير داروهاي موجود در بازار متمايز مي‌کند. قابليت بلورانيب در بازگرداندن تعادل به توليد و مصرف چربي، از اين نتايج استنتاج خواهد شد. ما معتقديم که بلورانيب در بهبود وضعيت زندگي بيماراني که به دليل چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس دچار مشکل‌اند و براي درمان آنها گزينه‌هاي درماني بسيار محدودند کمک‌کننده است. ما درصدد هستيم که در سال 2015 ميلادي درخواست ثبت اين دارو را به سازمان غذا و داروي آمريکا و اتحاديه اروپا ارائه دهيم.»
 
چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس، سومين انديکاسيوني است که براي بلورانيب تحت مطالعه قرار مي‌گيرد. زانژن درصدد است که اين دارو را درمان بقيه بيماران مبتلا به اشکال شديد و پيچيده چاقي بررسي کند. بلورانيب، اولين دارو از گروه مهارکننده‌هاي MetAP2 است که براي کاهش وزن و کاهش احساس گرسنگي در بيماران چاق تجويز مي‌شود. اين دارو تاکنون براي انديکاسيون‌هاي متعددي مورد بررسي قرار گرفته است. ZAR221، يک مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونماست که براي بررسي شکل با قابليت تزريق زيرپوستي دوبار در هفته بلورانيب 8/1 ميلي‌گرمي در مبتلايان به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس مورد بررسي قرار گرفته است. طول دوزه درمان 4 هفته بوده و 4 هفته پيگيري درماني در ادامه انجام شده است. بلورانيب باعث کاهش وزن 4/3 کيلوگرمي و 2/6 کيلوگرمي در هفته 4 و 8 درمان مبتلايان به چاقي ناشي از آسيب هيپوتالاموس شده است. زافژن، حق انحصاري توليد و تبليغات تجاري بلورانيب را در دست دارد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, چاقی, بلورانيب, هیپوتالاموس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي رژنرون و داروسازي سانوفي اخيرا اعلام کرده‌اند که 2 مطالعه باليني جديد، اديسه1و2، که اولين مطالعات فاز3 انجام شده روي آليروکوماب(Alirocumab) با الگوي مصرف 4 هفته يک‌بار هستند، اهداف تعيين شده براي اثبات اثربخشي اين دارو را به‌دست آورده است. مطالعه کاهش از ميزان پايه LDL (کلسترول بد) در مبتلايان به هايپرکلسترولمي را در هفته 24 با دارونما مقايسه کرده است. آليروکوماب، يک آنتي‌بادي مونوکلونال است که PCSK9 را هدف قرار مي‌دهد. در مطالعه اديسه1، اثربخشي و ايمني آليروکوماب در 803 بيمار مبتلا به هايپرکلسترولمي در معرض خطر متوسط تا شديد بيماري قلبي-عروقي بررسي شد. بيش از دوسوم (68درصد) از بيماران در کنار آليروکوماب، استاتين درماني را هم دريافت کردند. اما در اديسه2، 233 بيمار مبتلا به هايپرکلسترولمي در معرض خطر شديد بيماري قلبي- عروقي با سابقه عدم تحمل يک يا تعداد بيشتري از استاتين‌ها شرکت کردند. در مطالعه دوم، 150 ميلي‌گرم آليروکوماب هر 4 هفته يک‌بار با دارونما مقايسه شد. شايع‌ترين عوارض گزارش شده در اين مطالعات که حداقل در 5 درصد از بيماران تحت درمان با آليروکوماب ثبت شدند عبارت بودند از واکنش‌هاي محل تزريق، سردرد، عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوقاني، آرترالژي، تهوع و استفراغ، سينوزيت، درد در اندام‌ها و ضعف. در هر دو مطالعه، بيماراني که LDL آنها کاهش نيافت يا حداقل 30 درصد کاهش از سطح پايه LDL را تجربه نکردند، به رژيم درماني آليروکوماب 150 ميلي‌گرمي هر 2 هفته يک‌بار، تغيير درمان داده شدند. جزئيات اين 2 مطالعه به‌زودي در مجامع پزشکي بين‌المللي ارائه خواهد شد. مطالعات بيشتر براي اثبات اثربخشي و ايمني آليروکوماب هنوز هم ادامه دارد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, آليروکوماب, هیپرکلسترولمی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، دستگاه‌هاي قابل شارژ براي درمان بزرگسالان را مورد تاييد قرار داده است. در ساخت اين دستگاه براي اولين‌بار مسير عصبي بين مغز و معده که احساس گرسنگي و احساس پري را کنترل مي‌کند، هدف قرار داده شده است. اين دستگاه قابل شارژ، اولين دستگاه مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا از سال 2007 ميلادي تاکنون است و براي درمان بيماران بالاي 18 که قادر به کاهش وزن با کمک يک برنامه کاهش وزن نبوده‌اند و کساني که شاخص توده‌بدني آنها 35تا 45 باشد و حداقل يک فاکتور خطرساز ديگر چاقي مانند ديابت نوع 2 را داشته باشند کاربرد دارد.BMI، که ميزان چربي بدن براساس قد و وزن فرد را اندازه‌گيري مي‌کند، براي سنجش چاقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
براساس اعلام مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها، بيش از يک سوم از تمام بزرگسالان آمريکا چاق هستند و افراد چاق در معرض افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي، ديابت نوع 2 و انواع مختلف سرطان‌ها هستند. دستگاه مذکور، متشکل از يک مولد پالس الکتريکي قابل شارژ است. طي جراحي الکترودها در شکم بيمار کار گذاشته مي‌شوند. اين الکترودها با ارسال پالس‌هاي الکتريکي متناوب به عصب واگ شکمي- که در تنظيم تخليه معده و ارسال پيام عصبي به مغز براي احساس خالي بودن معده دخيل است- کار مي‌کند. اگر‌چه نحوه عملکرد اين دستگاه، بلوک تحريک فعاليت الکتريکي بين مغز و معده است؛ اما مکانيسم اصلي آن براي کاهش وزن مشخص نيست. تنظيمات دستگاه به‌منظور ارائه درمان مطلوب با حداقل عوارض جانبي، توسط بيمار و متخصصان درماني کنترل مي‌شود.
 
ايمني و اثربخشي دستگاه قابل شارژ جديد، در يک کارآزمايي باليني روي 233 نفر با BMI 35 يا بالاتر مورد بررسي قرار گرفت. از دست دادن وزن و عوارض جانبي در 157 نفر در گروه استفاده کننده از دستگاه و 76 نفر در گروه شاهد با يکديگر مقايسه شد. اين مطالعه نشان داد که پس از 12 ماه، کاهش وزن در گروه آزمون 5/8 درصد بيشتر از گروه شاهد بوده است. حدود نيمي از بيماران (58درصد) در گروه آزمون حداقل 20 درصد از وزن خود را از دست دادند و 3/38 درصد از بيماران در گروه شاهد، حداقل 25 درصد کاهش وزن يافتند. به‌عنوان شرطي براي تاييد، سازمان غذا و داروي آمريکا مقرر کرده است که توليد کننده بايد پنج سال مطالعه پس از تاييد-که حداقل 100 نفر در آن شرکت داشته باشند- را دنبال کند و اطلاعات تکميلي در مورد ايمني و اثربخشي از جمله کاهش وزن، عوارض جانبي، نياز به تجديد جراحي و تغييرات در وضعيت چاقي را به اين سازمان ارائه دهد. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بسياري از قرص‌هاي لاغري موجود در بازار نظير انواع قرص‌هاي لاغري سرکوب کننده اشتها و يا مبتني بر کافئين، در خون حل مي‌شوند. اين امر ضمن کمک به کاهش وزن، موجب بروز عوارضي جانبي نيز براي فرد مصرف‌کننده خواهد شد. پژوهشگران به تازگي توانستند نسل جديدي از قرص‌هاي لاغري را طراحي کنند که جذب خون نمي‌شود و در روده‌ها باقي مي‌ماند. اين داروي جديد با نام «فکسارامين» (fexaramine)، عملکردي جالب دارد. پس از مصرف قرص، پيغامي مشابه پيغامي که پس از مصرف حجم زيادي از غذا به مغز ارسال مي‌شود، شکل گرفته و به اين ترتيب بدن بخشي از فضاي داخلي را براي غذاي وارد شده خالي مي‌کند. در واقع هيچ‌گونه تغييري در کالري يا اشتهاي فرد ايجاد نمي‌شود.
 
اين دانشمندان نزديک به بيست سال روي گيرنده FXR تحقيق کردند. گفتني است، FXR يک نوع پروتئين است که در توليد اسيدهاي صفراوي از کبد، هضم غذا و نيز ذخيره چربي و قند نقش دارد. بدن انسان به محض آغاز غذا خوردن، FXRها را فعال مي‌کند تا به اين ترتيب فضايي براي غذاي وارد شده ايجاد شود. FXR نه‌تنها موجب ترشح اسيدهاي صفراوي براي هضم مي‌شود، بلکه ميزان قند خون را نيز تغيير داده و سبب مي‌شود که بدن قند بيشتري را به محض ورود غذاي جديد بسوزاند. شرکت‌هاي مختلف داروسازي به منظور ساخت داروهايي براي درمان چاقي، ديابت، بيماري‌هاي کبد و نيز ساير مشکلات متابوليسمي، داروهايي طراحي کرده‌اند که موجب فعال شدن FXR مي‌شود و بسياري از مسيرهاي کنترل FXR را به کار مي‌اندازد، اما اين داروها تاثير نامطلوبي بر بخش‌هاي ديگر بدن دارند.
 
اين پژوهشگران براي فعال سازي FXR مسيري ديگر را در پيش گرفتند. آنها به اين نتيجه رسيدند که بهتر است دارو به جاي حرکت در مسير جريان خون به صورت مستقيم به روده‌ها برود تا به اين ترتيب عوارض جانبي آن روي ندهد، اما حضور داروي فکسارامين در روده کارايي به مراتب بيشتري نسبت به داروهاي لاغري فعلي دارد. اين پژوهشگران بر اين باورند که دليل اين امر را بايد در شيوه‌اي که بدن به صورت طبيعي در پاسخ به غذاي ورودي انجام مي‌دهد، جست. اين پژوهشگران قصد دارند با انجام آزمايشاتي روي انسان، ميزان کارايي آن در درمان چاقي و اضافه وزن و نيز بيماري‌هاي چاقي را به دقت مورد بررسي قرار دهند. جزئيات اين پژوهش در نشريه Nature Medicine منتشر شده است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, لاغری, فکسارامين, چاقی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


در حال حاضر و شواهد متناقضي در مورد مصرف مهارکننده‌هاي فاکتور نکروز دهنده تومور (TNF) و افزايش خطر بروز سرطان، خصوصا در بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد وجوددارد. اطلاعات کمي در مورد اين ارتباط در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي ديگر که مهارکننده TNF مصرف مي‌کنند، وجود دارد. در اين رابطه،خطر سرطان با مصرف مهارکننده‌هاي TNF در بيماران مبتلا به بيماري التهابي روده در مطالعه‌اي در دانمارک مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعه، بيش از 56 هزار بيمار مبتلا به IBD که 4600 نفر از آنها با مهارکننده TNF تحت درمان بودند با ميانگين مدت 7/3 سال پيگيري شدند. پس از تطابق متغيرهاي مخدوش کننده، شواهدي مبني بر افزايش بروز خطر سرطان در افراد مصرف کننده مهارکننده‌هاي TNF نسبت به گروه مقابل يافت نشد. همچنين اين خطر با افزايش دوز تجمعي دارو نيز افزايش نداشت. البته نمي‌توان افزايش خطر را در مدت زمان طولاني‌تر از مدت اين مطالعه رد کرد. 


برچسب‌ها: سرطان, TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


مؤسسه ملي سلامت و تعالي باليني (NICE) بريتانيا اعلام کرد، داروي anti-TNF موسوم به HUMIRA يا adalimumab را که ساخت شرکت AbbVie است، براي درمان بيماران مبتلا به کوليت اولسراتيو با فعاليت متوسط تا شديد که به درمان‌هاي رايج، مانند کورتيکواستروئيدها و مرکاپتوپورين يا آزاتيوپرين پاسخ کافي نمي‌دهند يا اين درمان‌ها را تحمل نکرده يا از نظر استفاده از آنها منع مصرف دارند، مورد تاييد خود قرار داد. داشتن گزينه‌هاي درماني موثر جداگانه از anti-TNFها مانند adalimumab بسيار مهم است و شانس داشتن زندگي‌اي با کيفيت بالا را به بيماران مبتلا به کوليت اولسراتيو هديه مي‌دهد. درمان‌هاي anti-TNF نقش مهمي در درمان اين بيماران بازي مي‌کند و باعث کاهش درد و التهاب ناتوان کننده اين دسته از بيماران مي‌شود. همچنين اين دسته از داروها احتمال بستري شدن بيماران را در بيمارستان کاهش داده و به بيماران مبتلا کمک مي‌کند تا کنترل بيشتري بر زندگي خود داشته باشند.
 تصميم تاييد Adalimumab به‌وسيله NICE پس از بررسي نتايج کارآزمايي‌هاي انجام شده در مورد ايمني و کارآيي آن گرفته شده و آنها توصيه مي‌کنند تجويز Adalimumab همراه با infliximab و golimumab صورت گيرد.
اين موسسه توصيه مي‌کند که بيماران بايد 12 ماه پس از مصرف داروهاي anti-TNF مورد ارزيابي مجدد قرار گيرند و در صورتي که شواهد کافي در مورد پاسخ درماني به آن دارو وجود داشت، درمان ادامه پيدا کند. همچنين، توصيه مي‌کند در بيماران که در فاز بهبودي پايدار قرار دارند، درمان قطع و در صورتي که بيماري عود کرد، درمان با همان گزينه درماني مجددا آغاز شود. 


برچسب‌ها: کولیت اولسراتیو, TNF
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده که سلول‌های میلوئید نابالغ می‌توانند علائم روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) را از بین ببرند. دانشمندان با استفاده از مدل‌های موش مبتلا به روماتیسم مفصلی دریافتند، سلول‌های میلوئید نابالغ ممکن است درمان موثری برای این بیماری در انسان باشد. تحقیقات نشان دادند که سلول‌های مذکور قادر به مهار رشد سلول‌های T و همچنین تکثیر سلول B و تولید پادتن هستند؛ در نتیجه، علائم موش‌های مبتلا به روماتیسم مفصلی در آزمایشات بهبود یافت.
 
دانشمندان امیدوارند این تحقیقات بتواند به درک بهتری از پتانسیل سلول‌های میلوئید نابالغ در درمان‌های مبتنی بر سلول در مبارزه با بیماری‌های خودایمنی منجر شود. به گفته محققان، درمان‌های سلولی با استفاده از سلول‌های سیستم ایمنی، درمان‌های بالینی برای سرطان و بیماری‌های دیگر را متحول کردند، اما این سلول‌ها محدود به نوع T بوده‌اند. تحقیقات جدید نه تنها به شناسایی نقش بالقوه سلول‌های میلوئید نابالغ در درمان‌های سلولی پرداختند، بلکه همچنین نشان دادند که این نوع رویکردها ممکن است در بیماری‌های خودایمنی نیز موثر باشند. نتایج این تحقیقات در مجله Leukocyte Biology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آرتریت, آرتریت روماتوئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرص های امپاگلیفلوزین/ لیناگلیپتین با نام گلیکسامبی (Glyxambi) را به عنوان درمان همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 در مواردی که تجویز امپاگلیفلوزین و لیناگلیپتین مجاز است را تایید کرد. گلیکسامبی، در مبتلایان به دیابت نوع 1 یا برای درمان کتواسیدوز دیابتی توصیه نمی شود٬ و همچنین، گلیکسامبی در بیماران با سابقه پانکراتیت مورد مطالعه قرار نگرفته و مشخص نیست که آیا می تواند خطر وقوع مجدد پانکراتیت در این افراد را افزایش دهد یا خیر. گلیکسامبی، اولین و تنها درمان دیابت در آمریکا است که مکانیسم اثر دوگانه یک  مهارکننده سدیم گلوکز کوترانسپورتر2 و یک مهارکننده دی پپتیدیل پپتیداز4 را به شکل یک عدد قرص که در صبحگاه مصرف می شود، دارد. گلیکسامبی،  5 میلی گرم امپاگلیفلوزین را با 25 یا 10 میلی گرم لیناگلیپتین در یک قرص قرار داده است. مهارکننده های SGLT2 با بلوک بازجذب گلوکز خون از کلیه ها، گلوکز را از طریق ادرار دفع می کنند. مهارکننده های DDP-4 با افزایش هورمون های تحریک کننده پانکراس برای تولیدبیشتر انسولین و تحریک کننده کبد برای تولید گلوکز کمتر اثر می کنند.
 پاول فونتین، سرپرست مطالعه ای که به تایید گلیکسامبی انجامید، می گوید: «امروزه جامعه پزشکی به لزوم درمان دیابت با ترفندهای مختلف واقف است. هدف همه روش ها درنهایت،بهبود هر چه بیشتر کنترل قندخونا ست.» تجویز گلیکسامبی در بیمارانی که به اختلال عملکرد کلیوی دچارند، بیماری شدید کلیوی دارند یا تحت دیالیز قرار می گیرند، سابقه واکنش های بیش حساسیتی نظیر آنافیلاکسی، آنژیوادم، مشکلات اگزفولیاتیو پوستی، کهیر به دنبال مصرف لیناگلیپتین دارند و نیز سابقه واکنش های بیش حساسیتی به امپاگلیفلوزین دارند، ممنوع است
.
 
تایید این دارو از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا، بر اساس اطلاعات به دست آمده از نتایج مطالعه فاز3 برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی گلیکسامبی (5/10 و 5/25 میلی گرمی) در مقایسه با منوتراپی امپاگلیفلوزین (10 یا 25 میلی گرمی) و لیناگلیپتین (5 میلی گرمی) در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع2 است که دوز بالای مت فورمین (متوسط دوز 1889 میلی گرم در روز) را دریافت می کنند. در این مطالعه در 686 بیمار بزرگسال مبتلا به دیابت نوع2 و هموگلوبی A1C بین 7 تا 10 درصد، تغییر در میزان این هموگلوبین پس از 24 هفته بررسی شد. نتایج نشان دادند که در صورتی که گلیکسامبی به متفورمین اضافه شود، در هفته 24 بهبود قابل توجهی در کنترل میزان A1C در مقایسه با منوتراپی امپاگلیفلوزین یا لیناگلیپتین خواهد داشت. هرچند که گلیکسامبی برای کاهش و کنترل وزن مورد تایید قرار نگرفته، در پایان هفته 24 چنین مزیتی از مصرف آن در بیماران گزارش شد.


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, گلیکسامبی, امپاگلیفلوزین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


امروزه عده بسياري زيادي از مردم، هزينه بالايي را صرف خريد انواع داروهاي مکمل آنتي‌اکسيدان مي‌کنند. با اين حال مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد که اين مواد ممکن است عملکردي عکس داشته و وضعيت سلامتي فرد را با خطر همراه کنند. دانشمندان سوئدي در مطالعه جديد نشان دادند که دو آنتي‌اکسيدان، يعني ويتامين E و نيز استيل‌سيستين (NAC) مي‌تواند به تسريع رشد سلول‌هاي سرطان ريه در موش‌ها بينجامد.
 
اين پژوهشگران همچنين به دليل بروز اين پديده نيز پي بردند. آنتي‌اکسيدان‌ها از سلول‌ها در برابر مولکول‌هاي ناپايداري که گونه‌هاي اکسيژن واکنشي يا ROS ناميده مي‌شوند، محافظت مي‌کنند. اين مولکول‌هاي ناپايدار مي‌توانند به راحتي با DNA واکنش داده و موجب بروز آسيب‌هايي شوند که در نهايت به سرطان مي‌انجامد. در اين پژوهش جديد مشخص شد که آنتي‌اکسيدان‌ها نه تنها موجب خنثي شدن گونه‌هاي اکسيژن واکنشي مي‌شوند، بلکه تاثيري مخرب بر سلول‌هاي سالم هم دارند. در واقع هر قدر آنتي‌اکسيدان بيشتري در رژيم غذايي ما وجود داشته باشد، به حذف راديکال‌هايي که مي‌توانند جلوي رشد تومور را بگيرند، کمک مي‌کنيم. اين امر در نهايت مي‌تواند بسيار زيانبار باشد.
 
نتايج اين پژوهش به‌ويژه براي افرادي که در معرض ابتلا به سرطان ريه قرار دارند از اهميت زيادي برخوردار است. براي نمونه افراد سيگاري و نيز کساني که به بيماري مزمن انسدادي ريه مبتلا هستند بايد هوشيار باشند. با توجه به اينکه مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريه ميزان زيادي استيل‌سيستين مصرف مي‌کنند، اين يافته مي‌تواند روند موجود را براي کاهش علائم اين بيماري متحول کند. اين پژوهش هم‌راستا با برخي مطالعات قبلي است که در آن ثابت شده بود آنتي‌اکسيدان‌ها در پيشگيري از برخي بيماري‌ها نقشي ندارند و حتي موجب تشديد وضعيت فعلي مي‌شوند. همچنين برخي مطالعات ديگر نيز به نتايجي مشابه در مورد مصرف برخي ديگر از آنتي‌اکسيدان‌ها در گسترش انواعي ديگر از سرطان دست يافته‌اند. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, آنتی اکسیدان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


هاسپيرا تاييديه سازمان غذا و داروي آمريکا را براي ديلوجکت (Dyloject)، که ديکلوفتاک سديم تزريقي است، دريافت کرده است. ديلوجکت براي تجويز در بزرگسالان با هدف کنترل درد خفيف تا متوسط و نيز درد با شدت متوسط تا شديد، به تنهايي يا در ترکيب با ضددردهاي اپيوئيدي مورد تاييد قرار گرفته است. دکتر سومانت راماچاندرا، از شرکت اسپيرا مي‌گويد: «امروزه مديريت درد و رضايت بيمار از کنترل دردش در بيمارستان‌ها، اهميت زيادي دارد. بنابراين، موسسات متعددي مدل‌هاي چندگانه کنترل درد را براي به حداقل رساندن مصرف اپيوئيدها ارائه داده‌اند. ديلوجکت اين شرکت نيز گزينه ديگري بر داروهاي درمان مرحله حاد بيماري خواهد افزود.»
 
داروهاي ضدالتهاب استروئيدي، از جمله پرمصرف‌ترين ضددردها در سراسر دنيا هستند. اين گروه دارويي همچنين به دليل داشتن اثرات ضدالتهابي مورد استفاده‌اند. هر‌چند که به عنوان يک گزينه جايگزين نمي‌توان آنها را درنظر گرفت، اما ديلوجکت گزينه درمان تزريقي ديگري است که مي‌تواند با حجم اندک بولوس داخل وريدي طي 15 ثانيه برخلاف ساير ضددردهاي غيراپيوئيدي که در حجم‌هاي بيشتري لازم است پيش از تزريق آماده شوند و زمان تزريق 15تا30 دقيقه‌اي را لازم دارند- به آساني مورد استفاده قرار گيرد.
 
در طي اين مطالعات،1156 داوطلب سالم يا بيمار تحت درمان با چندين دوز ديلوجکت قرار گرفتند. تاييد ديلوجکت براساس نتايج به‌دست آمده از 2 مطالعه باليني دوسوکور با استفاده از دارونما روي بيماران بزرگسال که به درد بعد از جراحي مبتلا بودند، صورت گرفت. در هر 2 اين مطالعات، تجويز مورفين به عنوان نجات دهنده بيمار از درد در مرحله آخر مجاز دانسته شد. در مطالعه اول، از 245 بيمار بزرگسالي که تحت جراحي الکتيو شکم يا لگن قرار‌گرفته بودند، تعدادي تحت درمان با ديلوجکت و گروهي دارونما قرارگرفتند. هر کدام از اين گزينه‌ها، هر 6 ساعت يک‌بار، طي 6 ساعت پس از جراحي براي حداکثر 5 روز استفاده شدند. درحدود 63 درصد از بيماران در گروه ديلوجکت و 92 درصد از بيماران در گروه دارونما، طي 48ساعت اول فاز درمان، درخواست درمان نجات‌دهنده (مورفين)را داشتند. در مطالعه دوم، درد پس از جراحي در بيماراني که تحت جراحي الکتيو ارتوپدي قرار گرفته بودند، بررسي شد. 277 بيمار به‌طور کاملا تصادفي دارونما يا ديلوجکت را هر 6 ساعت يکبار، در فاصله زماني 6 ساعت پس از جراحي تا حداکثر 5 روز دريافت کردند. حدود 74 درصد از بيماران تحت درمان با ديلوجکت و 92 درصد از بيماران در گروه دارونما ،طي 48 ساعت اول فاز درمان درخواست درمان نجات‌دهنده داشتند. 


برچسب‌ها: ديلوجکت, دیکلوفناک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه جانز هاپکينز در آخرين مطالعات خود دريافتند که ارتباطي ميان بيوفيلم‌هاي باکتريال و سرطان کولورکتال وجود دارد. البته زمان زيادي است که محققان پيشنهاد مي‌کنند، باکتري‌ها با ايجاد التهاب مزمن، باعث بروز سرطان کولورکتال مي‌شوند، ولي اين براي نخستين‌بار است که بيوفيلم‌هاي باکتريال در ايجاد سرطان کولورکتال دخيل شمرده شده‌اند. درواقع، پژوهشگران دريافته‌اند که حضور بيوفيلم‌ها به‌طور قابل توجهي با تهاجم بافتي باکتريال و تغييرات در بيولوژي بافتي مرتبط هستند. اين عوامل خود به‌عنوان تغييرات انکوژنيک که پيش‌ساز بروز سرطان هستند، شناخته مي‌شوند. نکته قابل توجه ديگر آنکه بيوفيلم‌هاي کولون در اغلب موارد در تومورهاي سمت راست ديده مي شوند، ولي دليل اصلي آن مشخص نيست. بيوفيلم‌ها، به اجتماع سلول‌هاي ميکروبي گفته مي‌شود که با کمک يک ماتريکس پلي‌ساکاريدي که داراي منشا ميکروبي است، محکم به سطحي اتصال پيدا مي‌کنند. آنها با بسياري از بيماري‌هاي مزمن مخاطي در ارتباط هستند، مانند بيماري‌هاي التهابي روده، فارنژوتونسيليت، اوتيت مديا، رينوسينوزيت، اورتريت و واژينيت.
 
محققان در اين مطالعه نمونه‌هاي بافتي 118 فرد سالم يا بيمار را گرفتند که طي جراحي يا کولونوسکوپي به دست آمده بود. در 89 درصد موارد، بيوفيلم‌هاي باکتريال پلي‌ميکروبيال مهاجم در تومورهاي سمت راست کولون يافت شد، اما تنها در 12 درصد تومورهاي سمت چپ ديده شد. البته هنوز علت حضور بيوفيلم‌هاي باکتريال در کولون مشخص نيست. در حال حاضر، نمي‌دانيم چرا موقعيت جغرافيايي قابل‌توجه بيوفيلم‌ها در کولون راست، جايي که مدفوع بيشتر به فرم مايع است و احتمال اينکه باکتري به مخاط بچسبد، کمتر مي‌شود، قرار دارد. اميد است با بررسي‌هاي بيشتر، اطلاعات کامل‌تري در مورد چسبندگي باکتري‌ها، همچنين سيگنال‌دهي آنها و سيگنال‌دهي سلول‌هاي ميزبان به دست آيد. با اين حال، اينکه بيوفيلم‌ها در کولون راست يا چپ شکل بگيرند، تغييرات بيولوژيکي در هر دو سمت يکسان است و قويا مطرح کننده اين است که بيوفيلم‌ها سرطان‌زا هستند. نکته قابل توجه ديگر اينکه، تمام بيماراني که تومورهاي آنها از نظر بيوفيلم مثبت است، چه سرطان باشد چه آدنوم، مخاط دور از محل تومور آنها از نظر بيوفيلم منفي گزارش شد. اين مساله پيشنهاد مي‌کند که چه تومورها باعث تشکيل بيوفيلم‌ها شده باشند و چه بيوفيلم‌ها باعث شکل گرفتن تومورها، وقتي نقصي در لايه مخاطي رخ مي‌دهد، باکتري‌ها با سلول‌هاي اپي‌تليال ميزبان تماس برقرار مي‌کنند و همين مساله، راه را براي سرطاني شدن بافت هموار مي‌کند. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کولورکتال, کولورکتال, بیوفیلم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


پژوهشگران در تحقيقات جديد خود که نتايج آن در آخرين شماره نشريه پيوند (Transplantation) منتشر شده، دريافتند که مصرف برخي داروها پيش از عمل پيوند کليه به عنوان کاهش‌دهنده پادتن در بيماران کليوي، ممکن است شانس آنها را براي پيوند موفقيت‌آميز کليه افزايش داده و احتمال رد عضو را کاهش دهد. تحقيقات پژوهشگران دانشگاه سينسيناتي (Cincinnati) در اوهايوي ايالات متحده نشان مي‌دهد که روش درماني جديد با موفقيت بيشتري نسبت به روش‌هاي سنتي عمل مي‌کنند. استيو‌وودل از محققان اصلي اين تيم پژوهشي در اين رابطه توضيح مي‌دهد که اين پژوهش‌ها و نتايج آن بسيار بااهميت هستند، چرا که راهي بهتر را براي تغيير روش انتقال و پيوند کليه پيش روي پزشکان قرار مي‌دهند. از سال 2008 محققان به آزمايش‌هاي گوناگون و تحقيقات گسترده دست زدند تا بتوانند با ايجاد روش درماني سول‌هاي پلاسما، سلول‌هايي را که پادتن توليد مي‌کنند مورد هدف قرار دهند. در روش درماني جديد داروي بورتزوميبbortezomib ، دارويي که در حال حاضر براي درمان بيماري مولتيپل ميلوما (multiple myeloma) توسط سازمان غذا و داروي امريکا مجوز دريافت کرده، مورد استفاده قرار گرفته است. وودل توضيح مي‌دهد که در روش رايج، براي کاهش پادتن از يک محصول خون با نام ايمونوگلوبولين وريدي استفاده مي‌شد، اما در روش جديد پنجاه داوطلب پيوند کليه با سطوح پادتن بالا و رژيم جديد، تحت درمان قرار گرفتند. ميزان رد عضو در اين دوره آزمايشي بسيار کم بوده و در نتيجه شانس بيمار براي توليد پادتن جديد براي مبارزه با عضو پيوندي بسيار پايين گزارش شده است. او متذکر شد که مي‌توان از اين روش درماني در پيوندهاي قلب و پانکراس که اغلب بدن با توليد پاتن زياد موجب رد عضو مي‌شود نيز بهره‌مند شد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, پیوند, پیوند کلیه, بورتزوميب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


بخش تحقيق و توسعه محصول جانسن، درخواست ثبت داروي جديد مربوط به ترابکتدين (Trabectedin) با نام تجاري يوندليس (Yondelis) را براي درمان مبتلايان به سارکوم پيشرفته بافت نرم از جمله ليپوسارکوم و انواع مختلف ليوميوسارکوم، که قبلا تحت شيمي‌درماني حاوي يک آنتراسيکلين قرار گرفته‌اند، را به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه کرده است. دکتر پيتر اف لبوويتز، سرپرست بخش انکولوژي جانسن مي‌گويد: «درمان سارکوم پيشرفته بافت نرم براي دهه‌هاي متمادي راکد بوده است و ما اميدواريم که يوندليس گزينه درماني جديدي براي بيماراني که با اين عارضه مهاجم زندگي مي‌کنند باشد.»پروتکل مطالعه فاز3 تصادفي با نام ET743-SAR-3007، ارائه خواهد شد. در اين پروتکل 500 بيمار شرکت‌کننده به‌طور کاملا تصادفي در 2 گروه تحت درمان با داکاربازين يا ترابکتدين قرار خواهند گرفت. اين مطالعه براي بررسي اثربخشي و ايمني ترابکتدين در مقايسه با داکاربازين در درمان مبتلايان به ليپوسارکوم و ليوميوسارکوم(شايع‌ترين انواع سارکوم بافت نرم در بزرگسالان) خواهد بود. جانسن درصدد است که ترابکتدين را طبق برنامه ويژه وارد مطالعه کند. بر اين اساس گروهي از مبتلايان به ليپوسارکوم و ليوميوسارکوم که از گزينه‌هاي درماني قبلي بهره‌اي نبرده‌اند، مي‌توانند از فوايد احتمالي اين دارو بهره ببرند. سارکوم بافت نرم، بدخيمي منشا گرفته از بافت نرم است. بافتي که ساير ساختارها نظير عضلات، چربي، عروق خوني، اعصاب، تاندون‌ها و مفاصل را حمايت کرده و متصل به يکديگر نگه مي‌دارد. براي بيش از 12هزار نفر تا پايان سال 2014 ميلادي تشخيص سارکوم بافت نرم گذاشته خواهد شد و نزديک به 4700 نفر در اين سال جان خود را متعاقب ابتلا به اين بيماري از دست خواهند داد. ليوميوسارکوم، نوع مهاجم سارکوم بافت نرم است که در عضلات صاف رحم، ديواره لوله گوارش و عضلات جدار عروق خوني رخ مي‌دهد. ليپوسارکوم از سلول‌هاي چربي منشا گرفته و معمولا در ران يا حفره شکم ديده مي‌شود. ترابکتدين، هم اکنون در 76 کشور آمريکاي شمالي، اروپا، جنوب آفريقا و آسيا براي درمان سارکوم پيشرفته بافت نرم و در 69 کشور براي درمان موارد عود کرده بدخيمي تخمدان در ترکيب با دوکسوروبيسين مورد استفاده قرار مي‌گيرد.  


برچسب‌ها: داروی جدید, يوندليس, ترابکتدين, سارکوم, لیپوسارکوم
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


شرکت ژننتک، اعلام کرده که مجوز بررسي تحت حمايت قوانين ويژه سازمان غذا و داروي آمريکا را براي محصول تحقيقاتي ايميونوتراپي خود در زمينه بدخيمي‌هاي ريه دريافت کرده است. مولکول جديد MPDL3280A، يک آنتي PDL1 است که براي درمان مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه که بيماري آنها قبل يا طي شيمي‌درماني با رژيم‌هاي حاوي پلاتينوم عود کرده است، به کار خواهد رفت. بدخيمي‌ريه شايع‌ترين علت مرگ ناشي از سرطان در دنيا است و به همين دليل سازمان غذا و داروي آمريکا بررسي MPDL3280A تحت قوانين خاص را براي کمک به مبتلايان به بدخيمي‌غيرسلول کوچک ريه در نظر گرفته است. در تمام مطالعات انجام شده روي MPDL3280A، بيان ژني PD-L1 مطرح بود (PD-L1 مثبت بودند).
 
سازمان غذا و داروي آمريکا در 2014 ميلادي، MPDL3280A را براي بررسي آن در مبتلايان به بدخيمي‌مثانه تحت پوشش قوانين حمايتي قرار داده بود. انتظار مي‌رود که در سال جاري مطالعات فاز 3 اين دارو روي انواع ديگر تومورها، آغاز شود. MPDL3280A، يک آنتي‌بادي مونوکلونال است که با پروتئين PD-L1 تداخل عمل دارد. MPDL3280A پروتئين‌هاي نامبرده موجود بر سطح سلول‌هاي تومور و سلول‌هاي ايمني درگير با تومور را هدف قرار داده و از ساخت PD-L1 و ‌‌1/7‌B روي سطح سلول‌هايT ممانعت مي‌کند. MPDL3280A با مهار PD-L1 فعال‌سازي سلول‌هاي T را غيرممکن مي‌کند و درنتيجه قابليت آن در رديابي و حمله به سلول‌هاي تومور تحت‌تاثير قرارمي‌گيرد.
 
براساس آمار منتشر شده از سوي انجمن سرطان آمريکا، تخمين زده مي‌شود که بيش از 221هزار نفر آمريکايي در سال 2015 ميلادي با تشخيص بدخيمي‌ ريه روبرو خواهند شد و بدخيمي ‌غيرسلول کوچک ريه بيش از 85درصد از همه موارد بدخيمي‌هاي ريه را شامل باشد. متاسفانه، 60 درصد از موارد تشخيص داده شده بدخيمي‌ ريه در آمريکا در مرحله پيشرفته هستند. ژننتک تمرکز اصلي فعاليت‌هاي خود را به توليد مولکول‌هاي جديد براي کمک به مبتلايان به بدخيمي‌هاي ريه متمرکز کرده است. اين شرکت در حال حاضر 2 محصول مورد تاييد براي درمان بدخيمي‌ ريه دارد و بيش از 20 محصول ثبت نشده اين شرکت نيز در اين عرصه در دست بررسي است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, سرطان, سرطان ریه, MPDL3280A
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


داروسازي انکومد، يک شرکت فعال در زمينه توليد داروهاي هدفمند درمان سرطان، اعلام کرده است که يک مطالعه باليني تصادفي فاز2 با استفاده از دارونما را براي تعيين دوزاژ درماني دمسيزوماب(Demcizumab) در درمان خط اول بدخيمي غيرسلول کوچک پيشرفته ريه آغاز کرده است. جاکوب دوپونت، سرپرست بخش مديکال شرکت انکومد مي‌گويد: «براساس فعاليت ضدتوموري و ايمني مطلوب به‌دست آمده طي فاز اول مطالعه روي دمسيزوماب به همراه درمان استاندارد بدخيمي غيرسلول کوچک ريه، به اين نتيجه رسيده‌ايم که دمسيزوماب در درمان مبتلايان به اين بدخيمي، سودمند است.»
 
قرار است که در مطالعه فاز2 با نام دنالي(DENALI)، بيش از 200 بيمار در خط اول درمان بدخيمي ريه غيرسلول کوچک غيراسکواموس مرحله4 که تومور آنها فاقد گيرنده فاکتور رشد اپيدرمال است يا موتاسيون ALK ندارد، شرکت داشته باشند. بيماران به‌طور کاملا تصادفي در يکي از 3 بازوي اين مطالعه قرار خواهند گرفت. اثربخشي و ايمني دمسيزوماب در ترکيب با کاربوپلاتين و پمترکسد (Pemetrexed) با رژيم‌درماني حاوي کاربوپلاتين و پمترکسد (فاقد دمسيزوماب) مقايسه خواهد شد. در هر 3 بازوي مطالعه، بيماران براي 4 دوره کاربوپلاتين و پمترکسد دريافت خواهند کرد و سپس دوز نگه‌دارنده پمترکسد خواهند گرفت. به علاوه، بيماران در بازوي اول مطالعه، شيمي درماني به‌همراه دارونما دريافت خواهند کرد. در بازوي دوم، بيماران شيمي‌درماني و يک دوره دمسيزوماب هر 3 هفته يک‌بار براي 4دوز و در بازوي 3، شيمي‌درماني با 2 دوره دمسيزوماب با شروع دوره دوم در روز 168 در پيش‌گرفته خواهد شد. هدف اوليه مطالعه، بررسي مدت بقاي بدون پيشرفت بيماري است. اهداف ثانويه مطالعه عبارتند از ميزان پاسخ‌دهي درماني، مدت‌زمان پاسخ‌دهي‌ درماني، شانس بقاء، ايمني، اميونوژنيسيتي و فارماکوکينتيک دارو. در مطالعه دنالي، فارماکوديناميک و پتانسيل بيومارکرها نيز بررسي خواهد شد.
 دنالي، اولين مطالعه از 2 مطالعه فاز2 تصادفي ترتيب داده شده روي دمسيزوماب و اولين آنتي بادي
ضد
DLL4 است که وارد فاز2 مطالعه باليني مي‌شود. تعيين دوزاژ دمسيزوماب در درمان بدخيمي پانکراس نيز در مطالعه فاز2 ديگري که به زودي آغاز خواهد شد بررسي مي‌شود. 2مطالعه باليني فاز2 نيز روي تارکستوماب (Tarextumab) همين شرکت که آنتي‌بادي ضدناچ2/3 است در‌حال انجام است. انتظار مي‌رود که نتايج 4مطالعه باليني مذکور طي سال‌هاي 2016-2017 منتظر شود. در مطالعه فاز1 روي دمسيزوماب در درمان بدخيمي غيرسلول کوچک ريه، ترکيب دمسيزوماب با پمترکسد و کاربوپلاتين از سوي بيماران به خوبي تحمل شد و هيچ عارضه شديد قلبي- ريوي در دريافت‌کنندگان دمسيزوماب مشاهده نشد.  


برچسب‌ها: داروی جدید, دمسيزوماب, سرطان, سرطان ریه, دنالی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


يک شرکت داروسازي متمرکز بر توليد آنتي‌بيوتيک‌هاي موثر در موارد مقاومت آنتي‌بيوتيکي اعلام کرده است که نتايج به دست آمده از مطالعه فاز3 روي کپسول‌هاي سوليترومايسين (Solitromycin) در درمان مبتلايان به پنوموني اکتسابي از جامعه موفقيت‌آميز بوده‌اند. سوليترومايسين در تمامي جمعيت تحت مطالعه، هدف اوليه مطالعه را که پاسخ‌دهي درماني زودرس (در کمتر از 72 ساعت از شروع درمان آنتي‌بيوتيکي) بود، کسب کرد. در مطالعه مذکور، سوليترومايسين با موکسي‌فلوکساسين مقايسه شده است. دکتر پرابهاواتي فرناندز، مدير اجرايي شرکت سمپرا مي‌گويد: «به دکتر ديويد الداچ و تيمش براي نتايج به دست آمده از اولين مطالعه از 2 مطالعه فاز3 در دست انجام روي اثربخشي سوليترومايسين تبريک مي‌گويم. امروزه درمان پنوموني‌هاي باکتريايي اکتسابي از جامعه، به يکي از معضلات اصلي سيستم بهداشت و درمان تبديل شده است و ما معتقديم که سوليترومايسين گزينه خوبي براي غلبه بر اين بيماري کشنده خواهد بود.»
 
در اين مطالعه فاز3 دوسوکور چندمرکزي، بيش از 860 بيمار بزرگسال مبتلا به پنوموني باکتريايي اکتسابي از جامعه با شدت متوسط تا شديد شرکت داشتند. اين بيماران به‌طور کاملا تصادفي تحت درمان با دوز اوليه 800 ميلي‌گرمي سوليترومايسين و سپس به مدت 5 روز، روزانه 400 ميلي‌گرم سوليترومايسين قرار گرفتند. در گروه تحت درمان با موکسي‌فلوکساسين خوراکي، دوز مصرف دارو روزانه 400 ميلي‌گرم براي مدت 7 روز بود. هدف اوليه مطالعه، پاسخ‌دهي درماني زودرس، به معناي بهبود علائم باليني (سرفه، تنگي نفس، درد قفسه سينه و داشتن خلط) در حداقل 2 علامت باليني از 4 علامت اصلي بيماري (بدون وخيم‌تر شدن هيچ‌کدام از آنها) بود. شيوع عوارض باليني شديد در هر 2 بازوي مطالعه يکسان بود و شايع‌ترين عوارض گزارش شده به ترتيب شيوع عبارت بودند از سردرد، اسهال، تهوع و خواب‌آلودگي. افزايش بدون علامت آنزيم‌هاي کبدي در بيماران تحت مطالعه در هر 2 بازوي مطالعه مشاهده شد. 


برچسب‌ها: داروی جدید, سوليترومايسين, پنومونی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه یکم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته در تایوان نشان می‎دهد، افزودن یک گرم زردچوبه به وعده صبحانه می‌تواند منجر به موجب بهبود حافظه‌ در افراد در معرض خطر اختلال شناختی و بیماران در مراحل اولیه دیابت شود. کارکامین یکی از اجزای اصلی زردچوبه است که علاوه بر ایجاد رنگ زرد این ادویه، نقش مهمی در مهار واکنش‌های التهابی ایفا می‌کند.
 
تحقیقات قبلی نشان می‌دهند، کارکامین خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‎دهد. در جدیدترین پژوهش، تیم تحقیقاتی در تایوان به سرپرستی پروفسور «مارک والویست» از دانشگاه موناش استرالیا، 48 مرد و زن بالای 60 سال را با علائم پیش‌دیابت به چهار گروه تقسیم کردند.
 
به گروه اول روزانه یک کپسول حاوی یک گرم زردچوبه، به گروه دوم کپسول حاوی دو گرم دارچین، گروه سوم هر دو کپسول و به گروه چهارم دارونما داده شد. سپس حافظه‌ کاری این افراد قبل و شش ساعت بعد از صبحانه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد، حافظه‌ کاری افرادی که زردچوبه مصرف کرده بودند، با افزایش قابل توجهی مواجه شد؛ درحالیکه هیچ تغییری در مصرف‌کنندگان دارچین مشاهده نشد. محققان معتقدند، کارکامین موجود در زردچوبه به دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی به پیشگیری از افسردگی، سرطان و التهاب مفاصل کمک می‎کند. نتایج این پژوهش در مجله Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition منتشر شد.  


برچسب‌ها: زردچوبه, آنتی اکسیدان, ضد التهاب, کارکامین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان دانشکده پزشکی هاروارد بر این باورند که در آینده با یک افشانه بینی می‌توان وزن را کاهش داد. نتایج تحقیقات محققان نشان داده که یک افشانه حاوی هورمون اوکسی‌توسین می‌تواند با چاقی مبارزه کرده و حتی از بروز دیابت جلوگیری کند. محققان دریافتند افزادی که ماده اوکسی‌توسین را دریافت کرده بودند، از اشتهای کمتری برای غذاهای چرب برخوردار بوده و از این رو کالری کمتری مصرف می‌کردند. مطالعات پیشین در انگلیس و کره نشان داده بود که این هورمون همچنین می‌تواند با کاهش تمرکز بیماران بر غذا و تصویر بدن به عنوان درمانی برای اختلال تغذیه بی‌اشتهایی عصبی مورد استفاده قرار بگیرد.
 
تحقیقات جدید نشان داد که یک دوز درمانی توانست میزان غذای مصرفی شرکت‌کنندگان را در وعده غذایی بعدی آن‌ها – بدون توجه به وزن عادی یا بالای افراد – کاهش دهد. علاوه بر این، اوکسی‌توسین اقدامات متابولیکی مانند حساسیت به انسولین که گلوکز خون را کاهش داده و از بروز دیابت جلوگیری می‌کند را ارتقا می‌بخشد. آزمایشات حیوانی نشان داده که اکسی‌توسین می‌تواند مصرف غذایی آنها را کاهش بدهد اما این نخستین بار است که چنین نتایجی در انسان نیز مشاهده شده است. این افشانه بینی در اروپا تائید شده اما در آمریکا تنها در کارآزمایی‌های بالینی مورد استفاده قرار گرفته است. این هورمون در آمریکا به شکل داروی تزریقی برای القای زایمان مورد استفاده است.
 
در این بررسی، 25 مرد جوان سالم که نیمی از آن‌ها دارای وزن مناسب و نیمی دیگر چاق بودند مورد بررسی قرار گرفته و به آن‌ها یک دوز دارو به شکل افشانه بینی یا دارونما بطور ناشتا داده شد. این شرکت‌کنندگان از اصلی یا تقلبی بودن داروی خود آگاه نبودند. یک ساعت پس از ارائه دارو، به آن‌ها منوی صبحانه داده شد که که دوبرابر غذای عادی بود. پس از آن، میزان کالری دریافتی هر فرد سنحیده شد.
 
بطور میانگین، افرادی که افشانه بینی اکسی‌توسین را دریافت کرده بودند، 122 کالری کمتر و 9 گرم چربی کمتر مصرف کرده بودند. این هورمون همچنین استفاده از چربی بدن به عنوان سوختی برای انرژی را افزایش می‌دهد. هیچ عوارض جانبی برای این دارو گزارش نشد. اکسی‌توسین همچنین تاثیری بر اشتهای خودگزارشی یا هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها در خون فرد ندارد.
 
هنوز مشخص نیست که این دارو چگونه بر میزان کالری دریافتی توسط شرکت‌کنندگان تاثیر می‌گذارد. در تحقیقات قبلی، این هورمون در مسیرهای کاهش‌دهنده اشتها در مغز دخیل بودند. همچنین دانشمندان دریافتند که این هورمون از تاثیرات خاص جنسیتی برخوردار بوده، از این رو باید آن را بر روی زنان نیز آزمایش کرد. نتایج این تحقیق در نود و هفتمین نشست سالانه انجمن غدد درون‌ریز در سان‌دیگو ارائه خواهد شد.  


برچسب‌ها: افشانه, اکسی توسین, کاهش وزن
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


احتمالا مي‌دانيد که غذاهاي خاصي اثرات ترموژنيک (سوزاننده چربي) بالايي دارند،‌ يعني به افزايش متابوليسم شما کمک مي‌کنند. اما بيشتر مردم دقيقا نمي‌دانند چه غذاهايي کالري مي‌سوزانند يا داراي ماده يا ترکيب خاصي هستند که سوخت کوره متابوليک دروني بدن را تأمين مي‌کنند و به عبارتي باعث مي‌شوند کالري که مصرف کرده‌ايد را سريع‌تر ذوب کنيد. در اينجا 10 غذايي که متخصصان تغذيه، چربي‌سوزي آنها را تأييد مي‌کنند، گفته شده است.

فلفل تند: فلفل تند داراي ترکيبي به نام کاپسايسين است که باعث تندي آن مي‌شود، اين ترکيب بدن را گرم مي‌کند،‌ متابوليسم را راه مي‌اندازد و به شما کمک مي‌کند کالري اضافي را بسوزانيد. کاپسايسين در فلفل تازه، ترشي و فلفل خشک و همچنين در ادويه‌هاي آن مانند پودر فلفل قرمز، وجود دارد. متخصصان کاهش وزن توصيه مي‌کنند که آن را به سوپ، سس و برنج اضافه کنيد تا قابليت چربي‌سوزي رژيم غذايي‌تان را افزايش دهيد. اگر غذاهاي تند دوست نداريد، باز هم مي‌توانيد از خواص فلفل تند بهره‌مند شويد. در بررسي جديدي در دانشگاه کاليفرنيا،‌ پژوهشگران پي بردند، فلفل‌هايي که داراي ترکيبي به نام دي‌هيدروکپسيت (Dihydrocapsiate) هستند نيز مي‌توانند موجب چربي‌سوزي شوند. اين ترکيب فرم غيرتند کاپسايسين است و توانايي بدن را در اکسيده کردن چربي افزايش مي‌دهد. محققان توصيه مي‌کنند، اين ترکيب را بخشي از رژيم‌غذايي کم‌کالري خود کنيد. اين ترکيب به شما کمک مي‌کند بدون اينکه دهانتان آتش بگيرد، از ويژگي‌هاي چربي‌سوزي فلفل تند بهره‌مند شويد.

چاي سبز: چاي سبز حاوي ترکيبي موسوم به اپيگالوکتشين‌گالات (EGCG) است و از نظر علمي ثابت شده است که متابوليسم را به‌طور موقت افزايش مي‌دهد. EGCG، آنتي‌اکسيداني است که باعث مي‌شود بدنتان بهتر از هورمون طبيعي و نوروترانسميتر نوراپي‌نفرين استفاده کند. اثر اصلي نوراپي‌نفرين در متابوليسم، دادن پيغام جهت سوزاندن سلول‌هاي چربي و انرژي ذخيره شده است. چاي سبز کافئين زيادي ندارد، ولي هر فنجان آن به‌طور متوسط حاوي 50-25 ميلي‌گرم کافئين است. کافئين هم‌راستاي نوراپي‌نفرين عمل مي‌کند و خاصيت چربي‌سوزي آن را افزايش مي‌دهد. بررسي جديدي نشان مي‌دهد، مرداني که مکمل رژيمي حاوي EGCG را دريافت کردند و ورزش هم مي‌کردند، 17 درصد بيشتر از افرادي که اين مکمل را دريافت نکردند، چربي سوزاندند. اگر به‌طور مرتب ورزش مي‌کنيد و رژيم‌غذايي کم‌کالري داريد، چاي سبز گرم يا سرد را به رژيم خود اضافه کنيد تا رژيم چربي‌سوزي خود را کامل کنيد.

جو دوسر: جو سرشار از فيبر است و وقتي بدن مي‌خواهد غلات غني از فيبر را تجزيه کند،‌ در طي مراحل هضم آن دو برابر انرژي مصرف مي‌کند و کالري مي‌سوزاند. همچنين فيبرهاي رژيمي،‌ اشتهاي شما را تنظيم مي‌کند و به شما حس سيري طولاني‌مدت مي‌دهند و کمک مي‌کنند، در طول روز گرسنه نشويد. اين باعث مي‌شود تنقلات شيرين و چرب کمتري را به خصوص بين صبحانه و نهار مصرف کنيد.متخصصان، خوردن حريره جو را براي صبحانه توصيه مي‌کنند. ‌اما اگر آن‌ را به صورت آماده مي‌خريد بايد حواستان باشد. بسياري از اين محصولات داراي قند افزودني هستند که باعث خنثي شدن اثر سلامت آن مي‌شود. به جاي آنها مي‌توانيد در کنار جو سبوس‌دار، عسل يا ميوه تازه مصرف کنيد تا مزه خوبي به آن بدهيد. آن را همراه با مغزهاي سرشار از پروتئين بخوريد و به اين ترتيب يک صبحانه کامل خواهيد داشت. همچنين مي‌توانيد سبوس جو را در سوپ،‌ سالاد يا سرخ‌کردني‌ها بريزيد.

گريپ فروت: يکي از بهترين صبحانه‌هاي چربي‌سوز که مي‌توانيد بخوريد، نصف گريپ‌فروت و يک فنجان قهوه است. اين شروع عالي براي روزتان است، به‌خصوص اگر 2 ساعت بعد از آن دومين صبحانه خود را که غذايي سرشار از فيبر و پروتئين است، ‌بخوريد. گريپ‌فروت به بدن کمک مي‌کند چربي و کلسترول را حل کند و مانع از سخت شدن رگ‌هاي قلب (آرترواسکلروزيس) مي‌شود. يک گريپ‌فروت سايز متوسط، تنها 74 کالري دارد، ولي داراي مقدار زيادي فيبر پکتين شکم‌پرکن است. اين فيبر به شما کمک مي‌کند مدت زمان بيشتري احساس سيري کنيد و بين وعده‌هاي غذايي خود، کمتر تنقلات بخوريد. همچنين، گريپ‌فروت غني از ويتامين C و پتاسيم است و هيچ چربي و سديمي ندارد. آن را به رژيم خود اضافه کنيد، خواهيد ديد کمرتان چگونه کوچک خواهد شد.

بوقلمون و مرغ: بوقلمون و مرغ منبع اندکي از پروتئين هستند و در چرخه رژيمي به عنوان رژيم داراي «اثر بالاي ترموژنيک» شناخته مي‌شوند. در‌واقع اين اثر به اين معني است که کوره دروني بدن شما را در طول فرايند هضم روشن و متابوليسم شما را افزايش مي‌دهد. از آنجايي که بوقلمون و مرغ چربي کمي دارند،‌ هر دو کالري کمتري از گوشت گاو دارند. اين يک شرايط برد-برد براي بدن است و تمام مواد‌غذايي و فوايد گوشت را با کالري خيلي کمتري دريافت مي‌کند که هضم آنها به سوزاندن انرژي بيشتري نياز دارد. اما در مورد بوقلمون و مرغ يک هشدار مهم هم وجود دارد. اگر مي‌خواهيد قابليت چربي‌سوزي اين گوشت‌ها را افزايش دهيد،‌ بايد پوست آنها را جدا کنيد. چربي پوست طيور بسيار بالا است و مي‌تواند ارزش تغذيه‌اي اين گوشت‌ها را به شدت تغيير دهد. آنها را جدا کنيد و براي طعم‌دار کردن آنها از ادويه‌ها يا سس‌هاي کم‌کالري و قند کم استفاده کنيد.

عدس: احتمالا تا الان، با خواندن مطالب بالا متوجه يک روند خاص شده‌ايد. هرچه محتويات پروتئيني غذايي بيشتر باشد، براي کاهش وزن بهتر است. بدن شما براي سوزاندن پروتئين انرژي بيشتري مصرف مي‌کند و به همين خاطر چرب‌سوزي بدن بهتر مي‌شود و همچنين زمان بيشتري براي هضم پروتئين نياز است. اين باعث مي‌شود مدت طولاني‌تري احساس سيري کنيد. بررسي‌ها نشان مي‌دهند، افرادي که رژيم‌غذايي غني از پروتئين دارند، نسبت به افراد داراي رژيم‌غذايي کم پروتئين، نياز به کالري کمتري در طول روز دارند. عدس انتخاب فوق‌العاده‌اي است،‌ چون سرشار از پروتئين است و چربي خيلي کمي هم دارد. در واقع کم‌ترين چربي را در ميان غذاهاي سرشار از پروتئين دارد. همچنين مصرف يک وعده آن،‌ 35 درصد نياز روزانه آهن را تأمين مي‌کند. کمتر غذايي داراي ارزش‌هاي غذايي اين عدس کم‌کالري است. آن را در دستور پخت سوپ خود وارد کنيد، يا به‌عنوان يک غذاي جانبي مصرف کنيد.

ماهي: برخي ماهي‌هاي خاص سرشار از اسيد چرب امگا3 هستند‌ که با افزايش متابوليسم موجب از بين رفتن چربي‌ها مي‌شود. عملکرد رژيمي اسيد چرب امگا3 مانند پروتئين است. امگا3 بدن را مجبور به چربي‌سوزي بيشتر مي‌کند و اشتها را در طول روز کنترل مي‌کند. ماهي انتخاب خيلي مناسبي براي نهار است. هرچه آن را در اوايل روز بخوريد، مدت زمان بيشتري مي‌توانيد از ويژگي‌هاي تنظيم اشتهاي آن بهره بگيريد. همچنين ماهي خطر بيماري قلبي را کاهش مي‌دهد،‌ کلسترول را کاهش مي‌دهد و موجب بهبود علائم آرتروز و تورم مفاصل مي‌شود. يک عدد کنسرو ماهي تن، 90 تا 120 کالري انرژي دارد و خيلي هم مزاياي تغذيه‌اي ندارد. سالمون و ماهي تن آلباکور،‌ همگي سرشار از اسيدچرب امگا3 هستند که از مغز محافظت مي‌کند و توانايي‌هاي شناختي شما را افزايش مي‌دهد. فقط حواستان به وجود جيوه باشد. ماهي‌هاي ارگانيک مصرف کنيد نه آنهايي که در مقياس بالا توليد مي‌شوند.

توت‌ها: توت‌ها غني از آنتي‌اکسيدان‌ها هستند و دريافت آنتي‌اکسيدان از منابع طبيعي راه خيلي خوبي براي تقويت متابوليسم است. آنتي‌اکسيدان‌ها موجود در توت، موجب تقويت جريان خون و در نتيجه ساخت ماهيچه‌هاي قوي‌تر مي‌شود. هرچه ماهيچه‌هاي بدن بيشتر باشد، کالري بيشتري را مي‌سوزاند، حتي وقتي در حال استراحت باشد. کمي زمان براي تبديل چربي‌هاي بدن به ماهيچه بگذاريد و به اين ترتيب از مزاياي کالري‌سوزي و کاهش وزن حاصل از آن بهره‌مند خواهيد شد. يکي ديگر از مزاياي توت‌ها، کالري بسيار کم آنها است. توت‌فرنگي بسيار کم‌کالري است و هر فنجان آن تنها 45 کالري دارد. ميزان کالري تمشک، شاه‌توت و بلوبري 60 تا 80 کالري در هر فنجان آن است و همه انواع توت‌ها فشار خون را کاهش مي‌دهند. اين باعث کم شدن خطر بيماري قلبي و حمله‌هاي قلبي مي‌شود، دليل ديگري که بايد آنها را به حريره جو و صبحانه خود اضافه کنيد. همچنين آنها بهترين تنقلاتي هستند که مي‌توانيد بخوريد.

سيب: حتما مي‌دانيد «خوردن يک سيب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بي‌نياز مي‌کند.» علاوه بر اين، سيب به کم کردن کالري کمک مي‌کند. يک گاز از آن، راه ايمني براي افزايش سطح گلوکز خون است و منبع کم‌کالري و مغذي از انرژي است. يک سيب اندازه متوسط، تنها 80 کالري دارد و داراي همه انواع آنتي‌اکسيدان‌ها است و هيچ سديم،‌ چربي اشباع و کلسترولي ندارد. مانند توت، سيب هم يک ميان‌وعده عالي است. از آنجايي که سيب سرشار از آنتي‌اکسيدان است، موجب بهتر شدن جريان خون و ساختن ماهيچه‌هاي قوي‌تر و سالم‌تر مي‌شود. به‌عنوان يک قانون کلي، معمولا سيب‌هاي داراي پوست تيره‌تر را انتخاب کنيد. هرچه پوست سيب تيره‌تر باشد، آنتي‌اکسيدان و اثرات، چربي‌سوزي آن بيشتر است.

قهوه: مطمئنا کافئين معايب خاص خود را دارد و مصرف بيش از حد آن موجب افزايش ضربان قلب و در نتيجه پريشاني و بي‌خوابي مي‌شود، اما افرادي که ميزان مناسبي قهوه مي‌خورند،‌ احساس افزايش متابوليسم را بعد از خوردن قهوه صبحانه تجربه کرده‌اند. کافئين موجب افزايش متابوليسم و کمک به سوزاندن کالري بيشتري مي‌شود. علاوه بر اين، موجب افزايش انرژي در طول روز مي‌شود. علاوه بر ميزان مصرف، بايد حواستان به چيزهايي که به قهوه اضافه مي‌کنيد، ‌باشد. اضافه کردن قند و خامه به قهوه، اين نوشيدني تقويت‌کننده متابوليسم را به يک تله چربي تبديل مي‌کند. مي‌توانيد به جاي شکر، ‌از شيرين‌کننده‌ها و شير کم‌چرب استفاده کنيد. سالم‌ترين حالت قهوه وقتي است که آن را خالص مصرف مي‌کنيد. بنابراين اگر نحوه مصرف خود را تغيير دهيد،‌ بدن از مزاياي آن بهره خواهد برد.


برچسب‌ها: لاغری
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


نتايج يک مطالعه جديد که بوسيله پژوهشگران دانشگاه آلاباما در بيرمنگام انجام شده، حاکي از آن است که داروي مشهور وراپاميل که به‌طور گسترده‌اي براي درمان پرفشاري خون، آريتمي قلبي و سردردهاي ميگرني مورد تجويز قرار مي‌گيرد، باعث بهبود کامل ديابت در مدل‌هاي حيواني مي‌شود. تيم تحقيقاتي مذکور در حال حاضر به‌سوي کارآزمايي‌هاي باليني انساني قدم برمي‌دارند تا ببينند آيا همين اثر را در انسان هم دارد يا خير.
 
به دنبال سال‌ها تحقيق، پژوهشگران دانشگاه آلاباما نشان داده‌اند که قند بالاي خون باعث توليد بيش از حد پروتئيني به نام TXNIP در خون مي‌شود. وقتي مقدار اين پروتئين در سلول‌هاي بتاي پانکراس افزايش پيدا کند، باعث پيشرفت ديابت خواهند شد. محققان دريافتند که وراپاميل سطح پروتئين TXNIP را در سلول‌هاي بتا کاهش مي‌دهند، به‌طوري که بيماري ديابت در مدل‌هاي موشي مبتلا کاملا برگشت داده شده است. اين تيم تحقيقاتي در بررسي‌هاي بيشتر خود متوجه شد که وراپاميل سطوح TXNIP را در سلول‌هاي بتاي انساني نيز کاهش مي‌دهد و اين مساله، پيشنهاد مي‌کند که شايد همان اثرات را در انسان هم داشته باشد. درواقع، کاهش پروتئين TXNIP حتي در بدترين شرايط ديابت هم مي‌تواند مزاياي مفيدي داشته باشد. اين مطالعه ثابت کرده که علت زمينه‌اي اصلي بروز ديابت، همان از دست رفتن سلول‌هاي بتا است، اما تاکنون درماني که بتواند آن را هدف قرار دهد و بيماري را با اين روش درمان کند، يافت نشده است. به‌منظور ارزيابي کارايي اين دارو در انسان، 52 بيمار 19 تا 45 سال مبتلا به ديابت نوع 1 که در طول 3 ماه قبل از ورود به مطالعه، بيماري‌شان تشخيص داده شده باشد، در يک کارآزمايي باليني که از ابتداي سال 2015 شروع مي‌شود، وارد مي‌شوند. اين بيماران به‌طور تصادفي به دو گروه دريافت کننده وراپاميل و پلاسبو براي مدت يک سال، همزمان با ادامه دادن پمپ انسوليني‌شان، تقسيم مي‌شوند. اين بيماران در تمام طول پيگيري، تحت پايش 24 ساعته قند خون قرار مي‌گيرند. محققان توضيح مي‌دهند که در حال حاضر، تنها درمان ديابت تجويز انسولين و ديگر داروهاي کاهنده قند خون است، اما هنوز نتوانسته‌ايم جلوي تخريب سلول‌هاي بتا را بگيريم. به همين دليل، بيماري رو به بدتر شدن مي‌رود. اگر وراپاميل اثري مشابه مدل‌هاي حيواني روي انسان هم داشته باشد، يک انقلاب واقعي در درمان اين بيماري رخ داده و از هدر رفت سالانه ميلياردها دلار جلوگيري خواهد شد. 


برچسب‌ها: درمان جدید, دیابت, وراپامیل
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان با استفاده از ترکيب هيدروژل با نانوذرات، موفق به ساخت محلولي شدند که مي‌تواند، خونريزي داخلي سربازان را در ميادين نبرد کاهش دهد. اين ترکيب با ايجاد انعقاد در محل زخم موجب کاهش 77 درصدي خونريزي مي‌شود. خونريزي داخلي يکي از عوامل مرگ و مير در جبهه‌هاي جنگ است. اخيرا محققان دانشگاه تگزاس با همکاري گروه‌هاي تحقيقاتي ديگر از دانشگاه هاروارد و مؤسسه فناوري ماساچوست ترکيب قابل تزريقي ارائه کردند که در صورت استفاده از آن خونريزي داخلي سربازان مجروح کاهش مي‌يابد. اين ترکيب از جنس ژلاتين زيست‌تخريب‌پذير بوده که درون نانوحامل سيليکا قرار گرفته و در نهايت موجب انعقاد خون مي‌شود. در صورت آسيب‌ديدن سرباز، اين ترکيب در محل زخم متجمع شده و موجب منعقد شدن خون مي‌شود.
 
به اعتقاد محققان اين پروژه، با اين ترکيب مي‌توان تا 77 درصد مقدار خونريزي را کاهش داد. هرچند اين ترکيب هنوز در مراحل اوليه آزمايشي خود قرار دارد، محققان معتقدند در صورت موفقيت در اين آزمايش‌ها، سربازان مي‌توانند اين محلول را درون سرنگ با خود حمل کنند و هر جا که با مشکل خونريزي جدي روبرو شدند از آن استفاده کنند. با اين کار مي‌توان زمان بيشتري براي سرباز جهت رساندن او به بيمارستان فراهم کرد. پيش از اين محلول‌هاي مختلفي براي اين کار طراحي و توليد شده اما بيشتر آن‌ها به دليل امکان ورود به بخش‌هاي مختلف بدن و ايجاد اثرات ناخواسته، با مشکلاتي روبرو هستند. اما اين ترکيب جديد فقط در محل زخم جمع شده و موجب انعقاد خون در اين محل مي‌شود.
 
يکي از ويژگي‌هاي اين روش آن است که براي انعقاد خون نياز به فشار آوردن به محل زخم و استفاده از شريان‌بند نيست. براي ساخت اين محلول از هيدروژل استفاده شده که يک ماده زيست‌تخريب‌پذير است. اين گروه تحقيقاتي با استفاده از نانوذرات در اين هيدروژل موفق به تنظيم استحکام مکانيکي اين هيدروژل شدند. در نهايت محققان اين پروژه ويژگي‌هاي اين محلول را به نحوي تغيير دادند که بتوان آن را به بدن تزريق کرد. 


برچسب‌ها: نانو, نانوذرات, نانوذره, خونریزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


شرکت تاکدا در روزهاي گذشته اعلام کرده است که مطالعه باليني تصادفي دوسوکور با استفاده از دارونما با نام تورمالين (TOURMALINE-MM1) که مطالعه فاز3 براي ارزيابي ايمني و اثربخشي ايکسازوماب (Ixazomab) در موارد مولتيپل ميلوماي راجعه يا مقاوم به درمان است، به اهداف اوليه خود دست يافته است. هدف اوليه اين مطالعه، افزايش مدت زمان بقاي بدون پيشرفت بيماري بوده است.
 
در اين مطالعه، بيماران تحت درمان با ايکسازوماب تحقيقاتي به همراه لناليدومايد و دگزامتازون، در مقايسه با آن گروه از بيماران که ليناليدومايد و دگزامتازون را به همراه دارونما دريافت کردند، بقاي بدون پيشرفت بيماري طولاني‌تري داشتند. دکتر ديکسي لي اسلتين، مدير بخش تحقيقات انکولوژي شرکت تاکدا، مي‌گويد: «ما از نتايج به‌دست آمده از اين مطالعه بسيار خوشحاليم و ايکسازوماب را اميد تازه‌اي براي مبتلايان به مولتيپل ميلوما مي‌دانيم.» تورمالين، يک مطالعه بين المللي تصادفي دوسوکور با استفاده از دارونما است که با شرکت 722 بيمار مبتلا به مولتيپل ميلوماي راجعه و مقاوم به درمان براي مقايسه اثربخشي و ايمني درمان با 2 رژيم دارويي ترتيب داده شد. براي شرکت‌کنندگان در مطالعه، تشخيص قطعي مولتيپل ميلوما گذاشته شده بود و آنها قبلا يک تا 3 درمان رايج را تجربه کرده بودند. بيماراني که نسبت به رژيم‌هاي با پايه ليناليدومايد يا مهارکننده پروتئازوم مقاوم بودند، از مطالعه خارج شدند.
 
ايکسازوماب با نام تحقيقاتي (MLN9708)، اولين مهارکننده پروتئازوم خوراکي خواهد بود که وارد بازار مي‌شود. اين دارو در انديکاسيون مولتيپل ميلوما در سال 2011 ميلادي در آمريکا و اروپا تحت حمايت قانون داروهاي اورفان قرار گرفت و در سال 2014 ميلادي براي موارد راجعه يا مقاوم به درمان آميلوئيدوز مورد حمايت سازمان غذا و دارو قرار گرفت. لازم به ذکر است که ايکسازوماب، اولين مهارکننده پروتئازوم خوراکي خواهد بود که وارد فاز سوم مطالعات باليني مي‌شود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, تورمالين, ايکسازوماب, مولتیپل میلوما, MLN9708
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند که مصرف متفورمين خطر بروز سرطان ريه را به‌طور کلي کاهش نمي‌دهد، اما اين خطر را در ميان بيماراني که هيچگاه سيگار نکشيده‌اند، کاهش مي‌دهد. اين نتايج که در نشريه Cancer Prevention Research به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد بيماران مبتلا به ديابت بدون سابقه استعمال دخانيات، اگر با متفورمين تحت درمان قرار گيرند، خطر بروز سرطان ريه در آنها کاهش مي‌يابد. محقق ارشد اين مطالعه اظهار مي‌دارد: «اگر همه بيماران ديابتي را يکجا نگاه کنيم، متفورمين خطر بروز سرطان ريه را در آنها کاهش نمي‌دهد، اما در اين ميان سهم افراد ديابتي بدون سابقه سيگار کشيدن جداست. يعني اگر سيگاري نباشيد، اين خطر کاهش و اگر سيگاري باشيد، اين خطر افزايش مي‌يابد.»
 
هم مطالعات پيش‌باليني و هم مطالعات مشاهده‌اي پيشنهاد مي‌کنند که متفورمين شايد به پيشگيري از سرطان کمک کند. اما مطالعات جديد حاکي از آن هستند که ارتباط ميان متفورمين و خطر سرطان ريه، پيچيده‌تر از آن است که تصور مي‌شد. محققان در مطالعه حاضر، 47 هزار و 351 بيمار ديابتي را با سن 40 سال و بالاتر که تحت درمان ديابت خود بودند، مورد ارزيابي قرار دادند. بروز سرطان ريه در ميان افراد اين کوهورت که تا سال 2012 پيگيري شدند، مورد ارزيابي قرار گرفت. 54 درصد بيماران مرد بودند و 46درصد نيز سابقه مصرف متفورمين را ذکر مي‌کردند. در طول 15 سال پيگيري، 747 بيمار به سرطان ريه مبتلا شدند. از اين تعداد، 203 بيمار سيگاري و 80 نفر هم هرگز سيگار نکشيده بودند. در آناليز بيشتر داده‌ها مشخص شد، متفورمين خطر بروز سرطان ريه را به‌طور کلي کاهش نمي‌دهد، اما ميزان اين خطر در افراد ديابتي تحت درمان با متفورمين که هرگز سيگار نکشيده بودند، تا 43 درصد کاهش نشان مي‌داد. اين ميزان کاهش خطر با طول مدت مصرف متفورمين نيز در ارتباط بود. بيماراني که طول مدت مصرف متفورمين در آنها به بيش از 5 سال مي‌رسيد، 52 درصد کاهش در ميزان خطر ابتلا به سرطان ريه داشتند، هرچند اين کاهش از نظر آماري معني‌دار نبود. اگر طول مدت مصرف متفورمين 5 سال و بيشتر بود، کاهش خطر در بروز آدنوکارسينوماي ريه به 31درصد مي‌رسيد. خطر کارسينوماي سلول کوچک، که نوعي سرطان ريه شايع ميان افراد سيگاري است، در ميان افراد تحت درمان با متفورمين که 5 سال و بيشتر اين دارو را مصرف کرده بودند، تا 82 درصد افزايش مي‌يافت. البته اين ارتباط هم از نظر آماري معني‌دار نبود. در مجموع، اين نتايج پيشنهاد مي‌کنند که خطر سرطان ريه مرتبط با متفورمين براساس سابقه مصرف سيگار تفاوت دارد. 


برچسب‌ها: سرطان, سرطان ریه, متفورمین
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، پانوبينوستات (Panobinostat) با نام تجاري فاريداک (Farydak) را براي درمان مبتلايان به مولتيپل ميلوما مورد تاييد قرار داده است. مولتيپل ميلوما نوعي بدخيمي خوني است از سلول‌هاي پلاسما منشا مي‌گيرد. براساس آمارهاي منتشر شده از سوي انستيتو ملي سرطان آمريکا، نزديک به 21هزار و 700 نفر از مردم اين کشور سالانه با تشخيص مولتيپل ميلوما روبرو مي‌شوند و 10 هزار و 710 نفر در نتيجه ابتلا به آن مي‌ميرند. مولتيپل ميلوما به طور معمول افراد مسن را درگير مي‌کند. در اين بيماري، سلول‌هاي پلاسما به سرعت تکثير مي‌شوند و به‌جز مغز استخوان، ساير اعضاي اصلي را هم فرا مي‌گيرند. در نتيجه عزيمت سلول‌هاي پلاسما به ساير اعضاي بدن، سيستم ايمني تضعيف شده، آنمي و مشکلات کليوي و استخواني رخ مي‌دهد. فاريداک با مهار فعاليت گروه آنزيم‌هايي با عنوان «داستيلازهاي هيستون» اعمال اثر مي‌کند. اين روند موجب تاخير در تکامل پلاسما سل‌ها و مرگ اين سلول‌ها در مبتلايان به مولتيپل ميلوما مي‌شود.
 
فاريداک، اولين مهارکننده داستيلازهاي هيستون است که براي درمان مولتيپل ميلوما مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا قرار مي‌گيرد. اين دارو براي بيماراني که قبلا حداقل 2 درمان استاندارد ديگر حاوي بورتزوماب و يک داروي تعديل‌کننده سيستم ايمني را دريافت کرده‌اند، نسخه مي‌شود. فاريداک در ترکيب با بورتزوماب (که يک داروي شيمي درماني است) و دگزامتازون (داروي ضدالتهاب) تجويز خواهد شد.
فاريداک در مقايسه با داروهاي قبلي مورد تاييد براي درمان مولتيپل ميلوما، مکانيسم اثر متفاوتي دارد. در نوامبر 2014 ميلادي، کميته مشاوره‌اي داروهاي انکولوژي سازمان غذا و داروي آمريکا، اعلام کرد که خطرات احتمالي ناشي از مصرف اين دارو بيشتر از فوايد آن براي مبتلايان به مولتيپل ميلوماي راجعه و مقاوم به درمان است. پس از اين تاريخ، فاريداک براي انديکاسيوني متفاوت و براي بيماراني که قبلا حداقل 2 درمان استاندارد شامل بورتزوماب و يک داروي تعديل‌کننده ايمني را دريافت کرده بودند، مطرح شد. ايمني و اثربخشي فاريداک در ترکيب با بورتزوماب و دگزامتازون، روي 193 بيمار مبتلا به مولتيپل ميلوماي شرکت‌کننده در يک مطالعه باليني بررسي شد. شرکت‌کنندگان در مطالعه مذکور به طور کاملا تصادفي ترکيب فاريداک، بورتزوماب و دگزامتازون يا بورتزوماب و دگزامتازون را دريافت کردند. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, فاريداک, پانوبينوستات, مولتیپل میلوما
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد، لنواتينيب را با نام تجاري لنويما (Lenvima) براي درمان بيماران مبتلا به سرطان تيروئيد پيشرونده و متمايز که به درمان با يد راديواکتيو مقاوم هستند، مورد تاييد خود قرار داده است. سرطان تيروئيد متمايز، شايع‌ترين نوع سرطان تيروئيد است. توسعه درمان‌هاي جديد براي کمک به بيماري‌هاي مقاوم اهميت زيادي براي سازمان غذا و دارو دارد، بنابراين اين تاييديه جديد گزينه درماني جديدي را به روي بيماران و پزشکان باز کرده تا بتوانند پيشرفت سرطان تيروئيد متمايز را کند کنند. مطالعه باليني که باعث تاييد لنواتينيب شده، نشان مي‌دهد، بيماران درمان شده با اين دارو بقاي بدون پيشرفت بيشتري را نسبت به افراد درمان شده با پلاسبو داشته‌اند. در اين مطالعه چندمرکزي (به‌نام E7080-G00-303)، 392 بيمار با سرطان تيروئيد عود کرده موضعي يا متاستاتيک که به درمان با يد راديواکتيو مقاوم بوده‌اند، مورد بررسي قرار گيرند. بيماران به دو گروه، دريافت کننده لنواتينيب 24ميلي‌گرمي يا پلاسبو تقسيم شدند. نتايج کارآزمايي نشان داد، افراد گروه دارو، بقاي بدون پيشرفت بيماري 3/18 ماه در مقابل 6/3 ماه گروه پلاسبو داشتند. همچنين، بيماران گروه لنواتينيب ميزان پاسخ بيشتري در مقايسه با گروه کنترل داشتند.
 
در اين مطالعه، بيماران گروه پلاسبو که شواهدي از پيشرفت بيماري نشان دادند، روي درمان با لنواتينيب قرار گرفتند. 68 درصد از بيماران گروه لنواتينيب دچار عوارض جانبي شدند که مجبور به کاهش دوز دارو شدند. 18 درصد از اين دسته از بيماران، دچار خستگي، تهوع، آرترالژي/ ميالژي، اسهال، استفراغ، پروتئينوري، کاهش اشتها و وزن، سندرم اريتروديس ‌استزي کف دست و پا، استوماتيت، سردرد، ديس‌فوني و درد شکم شدند. جدي‌ترين عوارض جانبي ديده شده عبارت بودند از پنوموني، دهيدراتاسيون و هيپرتانسيون. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, لنويما, لنواتينيب, سرطان تیروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


شرکت داروسازي کيترا اخيرا اعلام کرده است که کميته مشورتي داروهاي پوستي و چشمي سازمان غذا و داروي آمريکا راي به تاييد داکسي کوليک اسيد (Deoxycholicacid) تزريقي با نام تحقيقاتي ATX-101، براي بهبود ظاهر بزرگسالان با تجمع شديد چربي در ناحيه زير چانه داده است. در صورت تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا، ATX-101 اولين داروي تزريقي براي درمان اين عارضه خواهد بود. ATX-101، فرمولاسيون غيرحيواني و خالص اسيد داکسي کوليک است.
 
در حالت طبيعي اين مولکول، موجب شکستن چربي موجود در رژيم‌غذايي در بدن انسان مي‌شود. ATX-101 در بيش از 19 مطالعه باليني روي بيش از 2600 بيمار در محدوده سني 19 تا 65 سال با شاخص توده بدني بين 18 تا 40 بررسي شده است. درخواست ثبت داروي جديد مربوط به ATX-101 در ماه مي 2014 ميلادي به سازمان غذا و داروي آمريکا ارائه شده بود و قرار است که نتيجه نهايي و نظر اين سازمان در ماه مي 2014 ميلادي اعلام شود. در صورت تاييد، گزينه درماني غيرتهاجمي و غيرجراحي تازه‌اي در اختيار بيماران قرار خواهد گرفت.
 
پري و گردي زير چانه، عارضه‌اي است که ظاهري مسن‌تر و سنگين‌تر از شرايط طبيعي براي فرد ايجاد مي‌کند. اين عارضه هر فردي را در هر سن و با هر شاخص توده بدني ممکن است درگير کند. پري زير چانه اغلب به ورزش و رژيم‌غذايي کم کالري مقاوم است. براساس مطالعه‌اي که در سال 2014 ميلادي توسط انجمن جراحي پوست آمريکا انجام شده است، 68درصد از مراجعه‌کنندگان به پزشکان اين انجمن از پري زير چانه شکايت داشته‌اند.  


برچسب‌ها: داروی جدید, داکسي کوليک اسيد, ATX, 101
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


مطالعات نشان داده‌اند که کورتيکواستروئيد متيل‌پردنيزولون در کاهش موارد شکست‌درماني در مبتلايان به پنوموني اکتسابي از جامعه شديد و پاسخ التهابي شديد اوليه موفق است. گزارش مرتبط با مطالعه اخيرا، در نشريه انجمن پزشکي آمريکا به چاپ رسيده است. پنوموني اکتسابي از جامعه، شايع‌ترين عفونت منتهي به مرگ در کشورهاي توسعه يافته است. باوجود پيشرفت‌هاي فراوان در توليد آنتي‌بيوتيک‌هاي جديد، همچنان مرگ و مير در ميان بيماران بستري بالاست. از ميان مبتلايان به پنوموني اکتسابي از جامعه شديد، 10 الي 20 درصد به درمان پاسخ نمي‌دهند. هرچند که کورتيکواستروئيدها موجب کاهش تظاهر و عملکرد بسياري از سايتوکين‌هاي درگير در پاسخ التهابي مربوط به پنوموني مي‌شوند، فوايد مصرف اين گروه دارويي در بيماران مذکور نامشخص است.
 
براي مشخص کردن اثربخشي کورتيکواستروئيدها در مبتلايان به پنوموني، آنتوني‌ تورس و همکارانش، 120 بيمار در 3 بيمارستان آموزشي شهر بارسلوناي اسپانيا را که مبتلا به پنوموني شديد اکتسابي از جامعه بودند و براساس ميزان پروتئين واکنشيC در زمان بستري که بيشتر از 150 ميلي‌گرم در ليتر بوده، پاسخ التهابي شديدي را داشته‌اند، با کورتيکواستروئيد متيل پردنيزولون يا دارونما براي مدت 5 روز درمان کردند. زمان شروع دارو يا دارونما در آنان،36 ساعت پس از پذيرش بيمار بود. نتايج نشان دادند که طي 72 ساعت پس از شروع درمان در ميان 61 بيمار در گروه دريافت‌کننده متيل‌پردنيزولون، مواردي نظير شوک سپتيک، نياز به ونتيلاسيون با دستگاه و مرگ، 13درصد و در ميان 59 بيمار دريافت کننده دارونما، اين ميزان 31درصد بود. در مجموع در بيماران تحت درمان با کورتيکواستروئيد، ميزان شکست‌درماني66 درصد کمتر از گروه کنترل محاسبه شد. موارد مرگ در بيمارستان در ميان 2 گروه تفاوت چنداني نداشت (10درصد در گروه تحت‌درمان با متيل پردنيزولون و 15درصد در گروه دريافت‌کننده دارونما). هايپرگليسمي در گروه دريافت‌کننده متيل پردنيزولون 18درصد و در گروه شاهد 12درصد بود.
 
اما استروئيدها در اين گروه بيماران از چه چيزي جلوگيري مي‌کنند؟ ريچارد ووندريک از دانشکده پزشکي فنبرگ شيکاگو، مي‌گويد: «از آنجا که پيشرفت راديوگرافي طي 72 ساعت و روز پنجم درمان معيار تفاوت‌ها تعيين شده بود، آگاهي از اين تغييرات رمزگشاست. دو توضيح منطقي براي پيشرفت راديوگرافي عبارتند از، پنوموني کنترل نشده و ابتلا به سندرم ديسترس تنفسي حاد. به احتمال زياد در بيماران با لود بالاي ژنوم باکتريايي، کورتيکواستروئيدها يک واکنش شبه جاريش- هرکسمر به شروع آنتي‌بيوتيک‌ها را بلوک مي‌کنند.» 


برچسب‌ها: پنومونی, استروئید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، موسس عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون، انجمن علمی انتقال خون ایران
زمان برگزاری: ۵ الی ۹ مهر ۱۳۹۴
مکان برگزاری: تهران 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش خون, همایش انتقال خون, همایش داخلی, سازمان انتقال خون ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ 10 اردیبهشت 1394 توسط ـژوهشـکده علـوم غـدد درون ریـز و متـابولیـسم دانشـگاه علـوم پـزشکی شهید بهشتی در محل پژوهشکده برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل رويکرد تشخيصی به پرولاکتينوما، ماکروپرولاکتینوما، رويکرد درمانی به پرولاکتينوما، رويکرد تشخيصی و درمانی در آکرومگالی، آنولوگهای سوماتواستاتين در آکرومگالی، پايش درمان پس از جراحی در آکرومگالی می باشد

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی داخلی, علوم پزشکی شهید بهشتی, آکرومگالی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران استرالیایی نشان می‌دهد، زنانی که به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند، در مقایسه با سایر زنان در معرض خطر کمتری برای ابتلا به بیماری ام‌اس قرار دارند. محققان موسسه تحقیقات علوم اعصاب استرالیا در این پژوهش، نمونه‌های خونی و داده‌های بالینی 850 شخص مبتلا به ام‌اس را مورد بررسی قرار دادند.
 
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، هلیکوباکتر پیلوری (باکتری عامل زخم معده) نقش حفاظتی در مقابل بیماری ام‌اس ایفا می‌کند؛ همچنین رویایی زودهنگام با عفونت‌ها می‌تواند سیستم ایمنی بدن را یاری کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمن و آلرژی‌ها را در آینده کاهش دهد. محققان بر این باورند که نتایج این تحقیق می‌تواند به تولید داروهای جدید با مکانیسم مشابه هلیکوباکتر پیلوری برای مقابله با بیماری ام‌اس منجر شود. نتایج این پژوهش در مجله Neurology, Neurosurgery and Psychiatry منتشر شده است.  


برچسب‌ها: ام اس, زخم, زخم معده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا به تازگي اولين دستگاه براي درمان آميلوئيدوز ناشي از دياليز (يک عارضه دياليز در مبتلايان به نارسايي کليوي) را مورد تاييد قرار داده است. آميلوئيدوز ناشي از دياليز، يک بيماري مزمن، اما نادر است که در نتيجه توليد پروتئيني با نام بتا2-ميکروگلوبولين در خون ايجاد مي‌شود. اين عارضه اغلب در افراد بالاي 60 سال که بيش از 5 سال تحت دياليز قرار داشته‌اند، ايجاد مي‌شود. در صورتي که پروتئين مذکور به استخوان‌ها راه يابد، باعث علائم دردناک و سفتي مفاصل و نيز کيست‌هاي استخواني مي‌شود. ابزار تاييد شده جديد، پروتئين مذکور را از جريان خون جدا مي‌کند. اين وسيله در مطالعات باليني روي بيش از 100 بيمار آزموده شده است. شايع‌ترين عوارض گزارش شده در مطالعات از سوي مصرف‌کنندگان اين ابزار عبارت بودند از فشارخون بالاي گذرا و افت گلبول‌هاي قرمز. سازمان غذا و داروي آمريکا از توليدکننده اين دستگاه درخواست کرده است که مطالعه پس از ورود به بازار آن را که مربوط به فوايد، خطرات و عوارض جانبي آن در ميان بيماران اين کشور مي‌شود، به سازمان ارائه دهد. 


برچسب‌ها: ابزار جدید, آمیلوئیدوز, دیالیز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد، استفاده از داروي خوراکي لناليدومايد (lenalidomide) را در درمان بيماران مبتلا به مالتيپل ميلوما که بيماري آنها به تازگي تشخيص داده شده، در ترکيب با دگزامتازون، تاييد کرده است. تاييد اين دارو براساس نتايج چندين فاز 3 مطالعاتي صادر شده که در آنها ترکيب دارويي لناليدومايد و دگزامتازون را در مقايسه با درمان استاندارد کنوني، يعني ملفالان، پردنيزون و تاليدومايد (MPT)، مقايسه کرده‌اند. يکي از اين مطالعات، کارآزمايي FIRST يا (MM-020/IFM 07-01) است. نتايج اين کارآزمايي در دسامبر 2013 در نشست سالانه انجمن آمريکايي هماتولوژي ارايه شد. در اين مطالعه، هزار و 623 بيمار که به تازگي مالتيپل ميلوما در آنها تشخيص گذاشته شده بود، به‌طور تصادفي به دو گروه دريافت‌کننده لناليدومايد، همراه با دگزامتازون با دوز کم که به‌طور مداوم داده مي‌شد، در 18 دوره به مدت 18 ماه يا درمان تقسيم شدند. نتايج نهايي حاکي از آن بودند که بيماران دريافت کننده درمان مداوم با لناليدومايد / دگزامتازون، با کاهش 28 درصدي خطر پيشرفت بيماري مواجه شدند. ميانه بقاي بدون پيشرفت بيماري نيز در اين دسته از بيماران، 5/25 ماه گزارش شد. در مقابل، گروه MPT، ميانه بقاي بدون پيشرفت بيماري‌اي معادل 2/21 ماه داشتند. همچنين، بيماران گروه لناليدومايد / دگزامتازون، در مقايسه با MPT، 25درصد کاهش در ميزان مرگ و مير داشتند. ميانه بقاي کلي بيماران در گروه لناليدومايد / دگزامتازون 9/58 ماه و در گروه MPT، 5/48 ماه بود.
 
عوارض جانبي با درجه 3 يا 4 که مکررا در گروه درماني لناليدومايد / دگزامتازون گزارش مي‌شد، عبارت بودند از: نوتروپني (8/27 درصد)، آنمي (2/18 درصد)، ترومبوسيتوپني (3/8 درصد)، پنوموني (3/11 درصد)، آستني (7/7 درصد)، خستگي (3/7 درصد)، درد پشت (7درصد)، هيپوکالمي (6/6درصد)، راش (3/7 درصد)، کاتاراکت (8/5 درصد)، تنگي نفس (6/5 درصد)، ترومبوز وريد عمقي (6/5 درصد)، و هيپرگليسمي (3/5 درصد). لناليدومايد در حال حاضر براي استفاده در 3 وضعيت مورد تاييد قرار گرفته است. در دسامبر 2005، اين دارو براي نخستين‌بار جهت درمان بيماران مبتلا به آنمي وابسته به تزريق، به دليل خطر کم يا متوسط بروز سندرم‌هاي ميلوديسپلاستيک، مرتبط با اختلال حذف 5q سيتوژنتيک با يا بدون ديگر اختلالات سيتوژنتيک، مورد تاييد قرار گرفت. در سال 2006، لناليدومايد براي تجويز در بيماراني مورد تاييد قرار گرفت که مبتلا به مالتيپل ميلوما بوده و قبلا يک نوبت درمان گرفته بودند. در نهايت، در ژوئن 2013، سازمان غذا و داروي آمريکا آن را براي درمان لنفوم سلول منتل، در بيماراني که بيماري آنها پس از دو دوره درمان قبلي (بايد يکي از اين درمان‌ها با بورتزومبيب (bortezomib) بوده باشد)، عود کرده يا پيشرفت کرده بود. 


برچسب‌ها: داروی جدید, مولتیپل میلوما, لناليدومايد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


شرکت سانوفي اخيرا اعلام کرده است که سازمان غذا و داروي آمريکا انسولين تزريقي گلارژين 300 واحد بر ميلي‌ليتر و با نام تجاري توجئو(Toujeo) را به عنوان انسولين پايه طولاني‌اثر با الگوي مصرف يکبار در روز، براي بهبود کنترل قندخون در بزرگسالان مبتلا به ديابت نوع 1 و 2 مورد تاييد قرار داده است. انتظار مي‌رود که توجئو در آغاز 3ماهه دوم 2015 ميلادي وارد بازارهاي مصرف جهاني شود. پير چنسل، از شرکت سانوفي مي‌گويد: «ما افتخار مي‌کنيم که سابقه‌اي طولاني در کنترل ديابت و انسولين درماني داريم و بيش از يک دهه است که لانتوس براي کنترل ديابت در اختيار بيماران قرار دارد. به دنبال تاييد توجئو از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا، گزينه درماني جديدي به مبتلايان به ديابت تقديم شد.»
 
اخذ تاييديه سازمان غذا و داروي آمريکا براي توجئو، بر اساس نتايج به‌دست آمده از مطالعات باليني اديشن(EDITION)، شامل چندين مطالعه چند مليتي فاز3 براي ارزيابي اثربخشي و ايمني اين دارو در بيش از 3هزار و 500 بزرگسال مبتلا به ديابت نوع1 يا 2 صورت گرفت. در مطالعات مذکور، توجئو با الگوي مصرف يکبار در روز با لانتوس يکبار در روز مقايسه شد. مطالعه از نوع تصادفي و با اطلاع بيمار و محقق از داروي مصرفي بود. اثربخشي توجئو پس از 26 هفته با لانتوس مقايسه شد. 6 ماه تمديد اين مطالعه، براي اطمينان از ايمني داروي جديد درنظر گرفته شده است.
 
دکتر جان اندرسون،متخصص بيماري‌هاي داخلي و رئيس سابق انجمن ديابت آمريکا، مي‌گويد: «نزديک به 50 درصد از مبتلايان به ديابت با کنترل نامناسب بيماري خود روبرو هستند. با وجود اثبات اثربخشي انسولين، پايدار ماندن اثر آن در کنترل قندخون، براي بيماران و پزشکان هنوز يک معضل است. توجئو گزينه جديدي را در اختيار اين افراد قرار مي‌دهد که بيماري را بهتر کنترل کنند.» شايع ترين عوارض گزارش شده طي مطالعات اديشن عبارت بودند از نازوفارنژيت(12درصد) و عفونت مجاري فوقاني تنفسي(10درصد). تجويز توجئو در درمان کتواسيدوز ديابتي ممنوع است. 


برچسب‌ها: داروی جدید, توجئو, انسولین, دیابت
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


محققان آمریکایی وجود نوعی پروتئین خاص را با بروز آسم در کودکان مرتبط دانسته‌اند و شناسایی این پروتئین می‌تواند به ابداع روش‌های درمانی جدید برای جلوگیری از پیشرفت آسم کمک کند. آسم بیماری عفونی مزمنی است که بیش از 300 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند و تاکنون درمان کاملا موثری برای آن پیدا نشده است. درمان‌های امروزی تنها برای کاهش علائم، تعداد و شدت حملات آسم کارآیی دارد و به همین علت، درک مکانیسم‌های مولکولی که باعث گسترش این بیماری می‌شود، از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 
محققان دانشکده پزشکی ویسکانسین در تحقیقات خود دریافتند، حتی در غیاب عفونت ویروسی، پروتئینی موسوم به CCL28 می‌تواند در بروز بیماری آسم نقش مهمی ایفا کند. با به کار بردن خصوصیات ساختاری منحصر به فرد پروتئین CCL28 می‌توان مهارکننده‌های این پروتئین را تولید و درمان‌های جدیدی را برای مقابله با این بیماری بویژه آسم کودکان ارائه کرد. نتایج این تحقیق در مجله Biological Chemistry منتشر شده است.  


برچسب‌ها: آسم, پروتئین, CCL28
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران محققان نیوزلندی نشان می‌دهد، سیگار کشیدن خطر ابتلا به افسردگی را تشدید می‌کند. محققان دانشگاه اوتاگو در تحقیقات خود دریافته‌اند، افراد سیگاری و وابسته به نیکوتین بیش از افراد غیرسیگاری در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. در این پژوهش، از 1000 شرکت‌کننده درباره عادات سیگار کشیدن و علائم افسردگی در سنین 18، 21 و 25 سالگی سوال شد. دکتر «دیوید فرگوسن» محقق اصلی این پژوهش تأکید کرد: یافته‌های ما نشان می‌دهد که یک رابطه علی و معلولی بین استعمال سیگار و ابتلا به افسردگی وجود دارد و مصرف بیشتر سیگار به طور مستقیم باعث افزایش و تشدید علائم افسردگی می‌شود. نتایج این پژوهش در مجله psychology منتشر شده است.  


برچسب‌ها: سیگار, افسردگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، اخيرا قرص‌هاي هيسينگلاي آهسته رهش(Hysingla ER)، که همان هيدروکودون بي‌تارترات است را به عنوان ضد درد اپيوئيدي آهسته رهش براي کنترل درد شديد بيماران نيازمند دريافت روزانه ضد درد، مورد تاييد قرار داده است. انتظار مي‌رود که با مصرف هيسينگلا خطر سوء مصرف دارويي، اگر نه به‌طور کلي تا حد قابل‌توجهي کاهش يابد. نکته قابل توجه آن که قرص‌هاي هيسينگلا به سختي شکسته، خرد يا حل مي‌شوند. همچنين هيسينگلا يک هيدروژل ويسکوز تشکيل مي‌دهد و نمي‌توان آن را به‌راحتي براي تزريق آماده و مصرف کرد. سازمان غذا و داروي آمريکا معتقد است که اين ويژگي‌هاي شيميايي و فيزيکي هيسينگلا، خطر سوء مصرف آن را به ميزان قابل‌توجهي کاهش مي‌دهد. البته با وجود دشواري‌هاي ذکر شده در مصرف خودسرانه، باز هم احتمال سوء مصرف آن وجود دارد. از سويي ديگر مصرف بيش از حد هيسينگلاي آهسته رهش با هدف سوء‌مصرف يا به‌طور کاملا تصادفي باعث اوردوز دارويي و در نتيجه مرگ خواهد شد. به گفته دکتر جانت وودکوک، سرپرست اداره ارزيابي و کنترل داروهاي سازمان غذا و داروي آمريکا، پيشگيري از سوء‌مصرف داروهاي اوپيوئيدي نسخه‌اي، يک معضل جدي در جوامعي نظير آمريکاست و توليد اپيوئيدهايي با احتمال سوء‌مصرف کمتر، کنترل درد بيماران را در کنار حل مشکل سوء‌مصرف آن ممکن مي‌کند.
 
هيسينگلاي آهسته رهش را نبايد به عنوان ضددردي که به سهولت در دسترس است و با کمترين دردي مي‌تواند مصرف شود تجويز کرد. همچنين به بيماران بايد تاکيد شود که هيسينگلا را نمي‌تواند در صورت احساس کوچک‌ترين دردي مصرف کند. به دليل خطر سوء‌مصرف و اعتياد، هيسينگلاي آهسته رهش بايد فقط براي بيماراني که ساير گزينه‌هاي درماني کنترل درد براي آنها ناکافي بوده تجويز شود. خوشبختانه، هيسينگلاي آهسته رهش به تنهايي موجب آسيب کبدي جدي نمي‌شود، هر چند که ترکيبات هيدروکودون حاوي استامينوفن هستند.
 
هيسينگلاي آهسته‌رهش در دوزهاي 20 ،30 ،40 ،60 ،80 ،100 و 120 ميلي‌گرمي موجود است و بايد هر 24ساعت يک‌بار مصرف شود. دوزهاي بالاتر از 80 ميلي‌گرم در روز هيسينگلاي آهسته رهش را نبايد براي بيماراني که قبلا داروهاي اپيوئيدي مصرف کرده‌اند تجويز کرد. اثربخشي و ايمني هيسينگلاي آهسته رهش در يک مطالعه باليني با شرکت 905 بيمار مبتلا به درد مزمن کمر مورد بررسي قرار گرفت. شايع‌ترين عوارض مشاهده شده در مطالعه روي هيسينگلاي آهسته رهش عبارت بودند از يبوست، تهوع، ضعف، عفونت‌هاي بخش فوقاني دستگاه تنفسي، خواب‌آلودگي و سردرد. با وجود تاييد نهايي، مطالعات پس از ورود به بازار از سوي سازمان غذا و داروي آمريکا براي بررسي عارضه سوء‌مصرف آن درخواست شده است. 


برچسب‌ها: تاییدیه, داروی جدید, هيسينگلا, هیدروکودون, درد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۳ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links